Zbrodnia i kara - Fiodor Dostojewski Flashcards

1
Q

Rodion Raskolnikow

A

23-letni były student prawa. Był to młodzian o wyjątkowo miłej aparycji, o pięk

mych, czarnych oczach, ciemnoblond włosach, wzrostu nieco wyższego niż średni, wysmukły i przystojny. Musiał zrezygnować ze studiów z powodu problemów finansowych. Żył w skrajnej nędzy Ubranny byl do tego stopnia nędznie, że ktoś inny, nawet przywykły do chodzenia jak oberwaniec, wstydziłby się w biały dzień wyjść w takich łachmanach na ulicę. Mieszkał w jednej z najbiedniejszych dzielnic Petersburga. w maleńkim, obskurnym pokoiku. Cierpiał z powodu swej nędzy i tego, że matka i siostra poświęcają się dla niego.

W jego umysłe zrodził się plan zamordowania lichwiarki Alony. Początkowo może się wydawać, że skłoniła go do tego bieda i chęć odrzucenia ofiary Duni. Ważnym powodem było również to, że Rodion uznawał lichwiarkę za osobę szkodliwą społecznie, pasożyta. W tym przekonaniu utwierdziła go także rozmowa studenta z oficerem, którą usłyszał w szynku. Według nich Alona to wyzyskiwaczka, za- sługująca na śmierć, a za jej pieniądze można by uszczęśliwić wiele istnień ludzkich. Jednak prawdziwy powód zamordowania lichwiarki wyjawia Rodion w czasie rozmowy z Sonią. Bohater chciał sprawdzić swoją teorię, według której ludzie dzielą się na dwie kategorie: zwykłych i niezwykłych. Ludzie nie zwykli, jak Napoleon, mają według bohatera prawo do decydowania o czyimś życiu i śmierci, usuwania przeszkody (ludzi zwykłych), która nie pozwala im zrealizować planów. Takim ludziom daje Raskołni kow prawo do zabijania, ponieważ morderstwo zostaje dokonane w imię wyższych celów. Nie muszą z tego powodu także odczuwać najmniejszych wyrzutów sumienia.

Rodion już przed dokonaniem zbrodni znajdował się w złej kondycji psychicznej - Tak bardzo zamknął się w sobie i odseparował od ludzi, że bał się nie tylko spotkania ze swoją gospodynią, ale w ogóle spotkania z kimkolwiek. Dręczyły go koszmary, popadał w skrajne stany raz był pewny siebie, prze konany o konieczności popełnienia zbrodni, by za chwilę myśl o niej odrzucić z obrzydzeniem. Toczył w sobie wewnętrzną walkę, miał dylematy moralne, gdyż był człowiekiem wrażliwym.

Raskolnikow zabija lichwiarkę, którą zgodnie ze swoją teorią uważa za człowieka niższego Natychmiast po dokonaniu zbrodni zaczyna zachowywać się jak obłąkany. Boi się, że zostanie zdenas kowany, stara się zatrzeć ślady, ciężko choruje, a nawet na kilka dni traci kontakt z rzeczywistością Mdleje na komisariacie, gdy przypadkowo słyszy o morderstwie, którego dokonał. Zaczynają go także prześladować myśli samobójcze. Chce żyć w izolacji od ludzi, nie potrafi z serdecznością, miłością od nosić się do matki i siostry czy okazać wdzięczności Razumichinowi. Doznaje uczucia osaczenia, czuje na sobie piętno zbrodniarza, jednak nie jest w stanie wzbudzić w swoim sumieniu żału czy skruchy za po pełniony czyn. Ma tylko pretensje do samego siebie, że okazał się człowiekiem słabym, zwykłym zawlókł mnie tam wtedy diabeł, a jak już było po wszystkim, to wyjaśnił mi, że nie miałem prawa tam pójść, ponieważ jest ze mnie dokładnie taka sama wesz, jak wszyscy.

W końcu bohater decyduje się wyznać prawdę. Dzięki Soni przyznaje się do winy, ale jeszcze wtedy nie czuje skruchy. Dokonuje się to dopiero po jakimś czasie jego pobytu na katordze. Sonia odgrywa decydującą rolę w moralnym odrodzeniu się Raskolnikowa.
Rodion Raskolnikow to zbrodniarz, ale także postać tragiczna. Nie był zwykłym przestępcą. Dal w powieści niejednokrotnie dowód na to, że jest osobą szlachetną. Padł ofiarą własnej teorii. Ponieważ był człowiekiem wrażliwym, nie mógł pozostać obojętnym wobec czynu, którego się dopuścił. Bohater musiał przebyć długą i bolesną drogę do uzmysłowienia sobie, że nie można bezkarnie zabijać. Przeszedł przemianę duchową, po której zaczyna się już nowa historia, historia odnowy człowieka.

Rodion Romanowicz Raskolnikow to 23-letni były student wydziału prawa uniwersytetu petersburskiego. Żył w skrajnej nędzy, mieszkał w maleńkiej izdebce. Cierpiał, ponieważ zdawał sobie sprawę, że jego rodzina matka, Pulcheria Aleksandrowna i siostra, Awdotia (Dunia) Romanowna żyje w biedzie, by móc zaoszczędzić pieniądze na jego naukę. Podejrzewał, że Dunia chce wyjść za mąż za Piotra Pietrowicza Łużyna tylko dlatego, iż jest on bogaty i w ten sposób będzie mogła przyczynić się do poprawy bytu materialnego rodziny. Raskolnikow wpadł na pomysł zabicia starej lichwiarki Alony Iwanowny, u której już wcześniej zastawiał pierścionek siostry i srebrny zegarek po ojcu. Uważał, że dokonanie

tego zabójstwa jest czynem moralnie usprawiedliwionym, gdyż usuwa ze społeczeństwa jednostkę, która żeruje na krzywdzie ludzkiej. Kiedyś usłyszał rozmowę pewnego studenta z oficerem na temat owej lichwiarki; młody człowiek stwierdził, że za jej pieniądze można byłoby uczynić dużo dobrego. To utwierdziło Rodiona w przekonaniu, że dobrze postępuje. Uważał, ze on sam należy do rasy nadludzi - Napoleonów, wybitnych jednostek, które sto- ją ponad prawem moralnym, obowiązującym wszy ludzkie” i które mają prawo je łamać w imię wyższego dobra (por. filozofia F. Nietzschego, rozdział Młoda Polska).

W drobiazgowy sposób zaplanował zbrodnię. Ponieważ już wcześniej zastawiał u li- chwiarki różne przedmioty, znał rozkład mieszkania, domyślał się, gdzie Alona chowa pieniądze, obserwował jej mieszkanie, przygotował narzędzie mordu.

Raskolnikow był osobą wrażliwą na krzywdę ludzką, uważnie wysłuchał zwierzeń Marmieładowa, współczuł mu. Kiedy odprowadził pijanego Marmieładowa do domu, wzruszyła go nędza członków rodziny bohatera, zostawił im wówczas ostatnie pieniądze, jakie posiadał. Po jego śmierci oddał wdowie ruble przysłane przez matkę, by Katarzyna Iwanowna miała za co urządzić pogrzeb.

Rodion Romanowicz Raskolnikow-główny bohater, byly student prawa, znajduje się w trudnej sytu ach materialnej, mimo pomocy ze strony matki i siostry zalega z opłatami za czynsz, nie godzi się z pa nującą sytuacją społeczną, chcąc poprawić swój byt, a przede wszystkim by sprawdzić własną osobo wość zabija lichwiarkę Alonę, po zabójstwie choruje; z czasem przechodzi przemianę duchową

Były student prawa, inteligentny. Osobowość skomplikowana i pełna kontrastów. Wobec bied- nych i poniżonych jest na ogół pełen współczu- cia, ale potrafi być też wyniosły i obojętny, a na- wet bezlitosny. Jego impulsywne działania są wyrazem buntu przeciwko złu, a także efektem pełnego pychy przekonania o własnej (intelektu- alnej) wyższości.

• Popełnia zbrodnię w przekonaniu, że należy do wybrańców, których nie obowiązują ludzkie pra- wa, ma go usprawiedliwiać wyższa motywacja zabija, aby pomóc innym. Stara się stłumić nękające go wyrzuty sumienia, odwołując się do argumentów rozumu, jednak uczucia żalu i skru- chy okazują się silniejsze.

• Choć Raskolnikow ma wiele wspólnego z pozyty- wistami, wierzącymi w rozum i naukę, ostatecz- nie okazuje wiele cech bohatera romantycznego. Dzięki miłości odradza się moralnie.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Sonia

A

córka Marmieładowa z pierwszego małżeństwa. Sonia była dość przystojną, choć szczupłą blon dynką niskiego wzrostu, lat może osiemnastu, o pięknych, niebieskich oczach. Była osobą skromną, pokor- ną, dobrą. Fatalna sytuacja finansowa rodziny, choroba alkoholowa ojca spowodowały, że została prostytu tką. Cały ciężar utrzymania rodziny spoczywał na niej. Poświęciła samą siebie, uważała się jednak za wielką grzesznicę. Łatwiej jej było pogodzić się z losem dzięki żarliwej wierze. Ewangelia, a zwłaszcza fragment mówiący o wskrzeszeniu Łazarza, dawał jej nadzieję, że zyska przebaczenie i odkupienie. Zakochała się w Raskolnikowie, towarzyszyła mu w najtrudniejszych momentach. To właśnie jej jako pierwszej wyznał bohater winę, czując, że tylko Sonia będzie go w stanie zrozumieć i nie potępi. Dziewczyna nakłania Rodiona, by wyjawił na policji prawdę i podjął pokutę. Dzięki miłości i cierpliwości Soni, jej wierze i wspar- ciu, bohater zaczyna w końcu odczuwać żal i skruchę, które są warunkiem odkupienia i odrodzenia

Sonia Marmieładow była córką radcy Marmieładowa z pierwszego małżeństwa. Z powodu nędzy panującej w domu dziewczyna zdecydowała się na największe poświęcenie - by utrzy- mać rodzinę, wyszła na ulicę, sprzedając swoje ciało. Jednocześnie zachowała niewinność

i czystość duchową. Była osobą głęboko wierzącą, ufającą Bogu, dziewczyną pokrzywdzoną przez los, prze- żywającą swoje upodlenie, a jednocześnie gotową do poświęceń dla swojej rodziny.

Im lepiej Raskolnikow ją poznawał, tym większy szacunek zaczynała w nim budzić. Postanowił zwierzyć się jej z czynu, jaki popełnił, gdyż nie mógł już dłużej samotnie dźwigać tego ciężaru. Kiedy Sonia czytała Rodionowi fragment Ewangelii o wskrzeszeniu Łazarza, dawała mu tym samym nadzieję na moralne odrodzenie, możliwość ponowne- go narodzenia się. Wskazywała mu drogę pokuty, jaką miało być przyznanie się do winy i poniesienie konsekwencji dokonanej zbrodni. Sonia, niczym biblijna Maria Magdalena, stała się uosobieniem chrześcijańskiego miłosierdzia.

Sonia przekonała Raskolnikowa, że cierpienie może być dla człowieka zbawieniem.

Na zesłaniu była jego duchową towarzyszką, wskazującą właściwą drogę do odrodzenia się. Siła jej wiary i miłości pomogły odrodzić się ukochanemu mężczyźnie.

Sonia Marmieładow ukochana Rodiona, jej matka zmarła, ojciec jest bezrobotnym alkoholikiem, a macocha choruje na gruźlicę, ma młodsze, przybrane rodzeństwo, zeby zdobyć pieniądze dla rodziny, prostytuuje się: jest osobą religijną, głęboko wierzącą w Boga, pod jej wpływem Rodion przyznaje się do zbrodni i ją odpokutowuje, Sonia postanawia być na Syberii z Rodionem w czasie jego katorgi

Zmuszona do uprawiania prostytucji, żeby utrzy- mać rodzinę, pozostaje ideałem duchowej nie- winności, uosobieniem dobroci i współczucia dla innych. Czuje się grzeszna i z pokorą przyjmuje spotykające ją wyrazy potępienia, choć w istocie jest pełna chrześcijańskiego współczucia i góru- je moralnie nad swymi oszczercami. Jej miłość i wiara doprowadzają Raskolnikowa do duchowe- go odrodzenia.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Siemion Zacharowicz. Marmieładow

A

były radca tytularny, mąż Katarzyny Iwanowny, ojciec Soni. Ma około 50 lat. To alkoholik, doprowadzający rodzinę do ruiny. Nie był w stanie utrzymać żadne- go miejsca pracy, przepijał wszystko, co zarobił, pożyczał pieniądze, kradł we własnym domu. Miał z tego powodu poczucie winy, jednak nie potrafił zapanować nad nałogiem. Siemion twierdził, że w alkoholu szuka nie ukojenia, lecz cierpienia. Jemu również wiara dawała nadzieję na odpuszczenie win. Raskolni kow poznał go w szynku przed popełnieniem morderstwa i wtedy usłyszał historię rodziny Marmiela- dowów. Siemion zginął w wypadku został stratowany przez konie, gdy pijany przechodził przez ulicę

Siemion Marmieładow - ojciec Soni, były urzędnik, nadużywanie alkoholu wyniszczyło go psychicz nie fizycznie, umiera w wyniku odniesionych w wypadku ran.

Ojciec Soni, drobny urzędnik, który z powodu al- koholizmu traci pracę i doprowadza rodzinę do nędzy. Swoje postępowanie wobec córki, którą pośrednio zmusił do prostytucji, uważa za odra- żające. Jest śmieszny, a jednocześnie tragiczny. gdy na łożu śmierci prosi Sonię o przebaczenie

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Katarzyna Iwanowna

A

żona Marmieładowa, macocha Soni. Ma troje dzieci z pierwszego małżeń stwa. Choruje na gruźlicę, jest przemęczona, przepracowana. Żyje w ciągłej obawie o dzieci. Nałóg męża sprawił, że agresywnie odnosi się do wszystkich. Po śmierci Marmieładowa popada w chorobę psychi czną i umiera. Dzieci trafiają do sierocińca.

Katarzyna Iwanowna - zona Marmieładowa, wychowuje trójkę własnych dzieci, opiekuje się Sonią alkoholizm Marmieładowa doprowadził ją do nędzy, choruje na gruźlicę, co przyczynia się do jej śmier

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Alona Iwanowna

A

60-letnia lichwiarka, skąpa, bezwzględna, podejrzliwa. Bogaci się, wykorzy stując złe położenie finansowe innych. Zostaje zamordowana przez Raskolnikowa.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Lizawieta Iwanowna

A

przyrodnia siostra Alony. Osoba bardzo religijna. Jest źle traktowana przez siostrę, wykorzystywana do pracy i poniżana. Zastraszona, potulnie wykonuje polecenia Alony. Ginie niejako przypadkiem, wraz z siostrą, gdy niespodziewanie wraca do domu w chwilę po popełnieniu zbrodni przez Raskolnikowa.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Dymitr Razumichin

A

wierny przyjaciel Raskolnikowa, którego bohater poznał w czasie studiów. Wspiera Rodiona w trudnych chwilach, pomaga finansowo, opiekuje się nim w czasie choroby. Dobry uczynny i wesoły. Zakochał się od pierwszego wejrzenia w Duni, został jej mężem, Szlachetny i prawy. nie akceptuje teorii Raskolnikowa

Razumichin-krewny policjanta Porfirego Piotrowicza; przyjaciel Rodiona, podobnie jak on przerwał studia, ale zamierza na nie wrócić, opiekuje się Rodionem w czasie choroby, zakochuje się w Duni i pod koniec akcji utworu zeni się z nią.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Porfiry Pietrowicz

A

sędzia śledczy, ma około 35 lat. To doskonały znawca psychiki ludzkiej. W sposób nowatorski prowadzi dochodzenia. Przywdziewa maskę dobrodusznego policjanta, by po chwili odsłonić prawdziwe oblicze. Prowokuje podejrzanego, stosuje ironię, blef, szyderstwo. Od początku podejrzewa, że Raskolnikow jest mordercą, jednak nie ma na to żadnych dowodów. Daje do zrozumienia Rodionowi, że zna prawdę, śledzi każdy jego krok, osacza go. Radzi też bohaterowi, by sam przyznał się do winy, nie tylko ze względu na to, że kara zostanie złagodzona, ale przede wszystkim ze względu na szansę powrotu do życia

Porfiry Pietrowicz policjant, śledczy, niezwykle inteligentny, umiejętnie prowadząc wyrafinowaną grę z Raskolnikowem, wydobywa z niego prawdę: od początku podejrzewa Rodiona o popełnienie zbrodni, po upewnieniu się w swoich domysłach proponuje mu przyznanie się do winy

Sędzia śledczy prowadzący sprawę podwójnego morderstwa, znakomity policjant i przenikliwy psycholog. Jego mocne strony to: umiejętność wyciągania wniosków z tonu głosu i zachowań podejrzanego oraz zdolność do przeniknięcia ide- ologicznych motywacji przestępcy.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Dunia (Awdotia) Raskolnikow

A

siostra Raskolnikowa, starsza od niego. Wykształcona, pracuje jako guwernantka. Energiczna, skromna, zdecydowana i szlachetna. Chce ją uwieść Swidrygajłow, oczer nia przed swą żoną, ale potem wyznaje prawdę o niewinności Duni. Zaręczyła się z Łużynem, chcąc w ten sposób pomóc w rozwoju kariery prawniczej brata. Ostatecznie zrywa z prawnikiem, gdy ten odkrywa swe prawdziwe oblicze. Wychodzi za Razumichina.

Awdotia (Dunia) Romanowna - młodsza siostra Rodiona; pracuje jako guwernantka w domu Swidry- gajłowa, który próbuje ją uwieść, razem z matką odwiedza Rodiona, aby pomóc bratu i poprawić sytu acje finansową rodziny, godzi się na ślub z Piotrem Łużynem, do czego nie dochodzi dzięki interwencji brata, w końcu wychodzi za mąż za Razumichina

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Pulcheria Raskolnikow

A

matka Raskolnikowa, wdowa. Pełna miłości i poświęcenia dla dzieci. Zapożycza się, by utrzymać na studiach syna. Umiera w czasie pobytu Raskolnikowa na Syberii

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Piotr Pietrowicz Łużyn

A

45-letni prawnik, wyniosły, próżny. Pragnie ożenić się z kobietą ubogą, by ta do końca życia była mu wdzięczna, oddana i podporządkowana. To mściwy, zadufany w sobie, skąpy intrygant, który oskarża Sonię o kradzież, ale zostaje zdemaskowany. Chce skłócić Dunię z bratem, gdyż Raskolnikow nie akceptuje zamiarów siostry, która z rozsądku chce wyjść za mąż. Raskolnikow nie chce, by Dunia się dla niego poświęciła, od początku orientuje się, jakim człowiekiem jest Łużyn.

Piotr Łużyn - urzędnik, dorobkiewicz, oszust, krewny żony Swidrygajłowa, do Petersburga przyjezdza w interesach, oświadcza się Duni, zaręczyny zostają zerwane w wyniku działań Raskolnikowa, ktory odkrył nieuczciwe zamiary Łuzyna.

Zamożny prawnik, lubiany i szanowany, w rzeczy wistości jest hipokrytą. Celowo wybiera na żonę pozbawioną posagu Dunię, by po ślubie wypomi nać jej swoją łaskę.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Arkadiusz Iwanowicz Swidrygajłow

A

mąż Marfy, ziemianki, u której pracowała Dunia. Mężczyz- na około 50-letni, który dopuścił się wielu przestępstw molestował 14-latkę, doprowadził do samo- bójstwa służącego, prawdopodobnie otruł żonę. Oczernił też Dunię, gdy pracowała w domu Marfy, a sam cały czas starał się uwieść siostrę Raskolnikowa. Przypadkowo dowiaduje się, że Rodion jest mordercą, i fakt ten chce wykorzystać do własnych celów - zdobycia Duni. Radzi Raskolnikowowi, by nie przyzna- wał się do winy i zatarł wszelkie ślady zbrodni. Swidrygajłow to jedna z najbardziej niejednoznacznych postaci w powieści Dostojewskiego - zdolny jest do niecnych czynów, ale także zachowuje się szlachetnie - pomaga przyrodniemu rodzeństwu Soni po śmierci Katarzyny.

Swidrygajłow-mąż Marfy Pietrowny, przed ślubem wykupiła go z więzienia, do którego trafił za długi próbował uwieść Dunię, poczucie winy i wyrzuty sumienia doprowadziły go do decyzji o samobójstwie które popełnił strzelając sobie w głowę.

Zamoźny ziemianin, przyjechał do Petersburga w ślad za Dunią, która pracowała u niego jako guwernantka i którą skompromitował swoimi umizgami. Postępowanie Swidrygajłowa jest pet- ne sprzeczności - z cynizmem wspomina swoje grzechy, a jednocześnie stara się je odkupić: ob- darowuje Dunię, by nie musiała poślubiać Łuży- na, wspomaga finansowo rodzinę Soni. Popełnia samobójstwo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Geneza utworu

A

Powieść „Zbrodnia i kara” ukazywała się początkowo w odcinkach w czasopiśmie „Russkij Wiestnik” w 1866 r. Wydanie książkowe ukazało się w 1867 r. Na katordze autor przeczytał utwór Puszkina „Cyganie, który prawdopodobnie był jedną z inspiracji do napisania „Zbrodni i kary. Główny bohater dzieła Puszkina popełnił zbrodnię, ale nie mógł udźwignąć jej ciężaru, co było dla niego samego najwięk- szą karą. Innym źródłem inspiracji do napisania „Zbrodni i kary” było śledzenie przez Dostojewskiego w prasie wzmianek na temat zbrodni i zbrodniarzy, którzy uważali się za jednostki wybitne. Sam w chwili pisania utworu znajdował się w trudnej sytuacji finansowej, co zmusiło go do kontaktów z lichwiarzami, wierzycielami. W powieści wiernie opisuje świat biedoty.

Zbrodnia i kara, zaliczana do największych arcydzieł literatury światowej, została po raz pierwszy opu- blikowana w odcinkach w czasopiśmie w 1866 r., a w wersji książkowej wydana w 1867 r. Pisarza zainspi- rowały m.in. jego doświadczenia z pobytu na katordze i trudności finansowe

Powieść Zbrodnia i kara Dostojewski zaczął pisać pod koniec 1865 r. i tworzył przez cały na- stępny rok. Kolejne fragmenty ukazywały się w odcinkach w czasopiśmie „Russkij Wiestnik”, w formie książkowej utwór został wydany w roku 1867. Powieść ta jest syntezą dotychczaso- wych poglądów i doświadczeń pisarza. Ich źródeł należy szukać w młodości Dostojewskiego, dyskusji toczonych w literackim Kole Pietraszewskiego, którego członkowie byli zafascynowani filozofią zachodnią i postulowali zreformowanie Rosji w duchu racjonalizmu. Echa ówczes- nych sporów i idei pojawiają się w poglądach głoszonych przez Rodiona Raskolnikowa czy socjalistycznych przekonaniach Lebieziatnikowa. Podczas zesłania na Syberii jedyną książką, którą Dostojewski mógł oficjalnie czytać, była Biblia. Wtedy właśnie, podczas długich lat spę- dzonych w domu umarłych, pod wpływem lektury Pisma Świętego, przemyśleń dotyczących duchowego przesłania wiary prawosławnej oraz zetknięcia się na katordze z niezawinionym cierpieniem, występkiem i zbrodnią pisarz ostatecznie ukształtował swój światopogląd. Ob- serwacja środowiska kryminalistów wzbogaciła jego wiedzę na temat psychologii człowieka łamiącego normy moralne, winy, kary i odkupienia. Zrodzona wówczas fascynacja zbrodnią I przestępstwem będzie towarzyszyła pisarzowi również po uwolnieniu z zesłania - Dostojew ski z uwagą siedził doniesienia prasowe dotyczące morderstw czy rabunków. Czyn popełniony przez Raskolnikowa do złudzenia przypomina prawdziwe morderstwo dwóch starszych kobiet. o którym pisarz czytał, gdy przystępował do tworzenia powieści. Znał równiez historię innego mordercy - francuskiego studenta, który broniąc się przed sądem, próbował uzasadnić swój czyn wzniosłymi ideami.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Cechy gatunku widoczne w utworze

A

Jak w tradycyjnej powieści, autor dba o realistyczne, dokładne opisy miejsc, przedmiotów, osób. Nie są one jednak najważniejsze. Pisarz kładzie nacisk na psychologizm - w powieści pojawiają się wnikliwe analizy postaci, istotna jest psychologiczna motywacja działań bohaterów. Główna uwaga jest skupiona na analizie psychiki zbrodniarza. Dostojewskiego uznaje się za prekursora powieści modernistycznej - wprowadza on do utworu sny, halucynacje, psychoanalizę, interesuje go podświadomość jako sfera ludz- kiej psychiki. Klasyczna intryga kryminalna to planowanie zbrodni, czyn, śledztwo

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Powieść polifoniczna

A

za której twórcę uważa się Dostojewskiego, rezygnuje z tradycyjnego prowa- dzenia narracji. Pisarz głos oddaje bohaterom. Każdy z nich ma szansę na wyrażenie swoich racji, a nar- rator tych wypowiedzi nie komentuje i nie wartościuje, pozostawiając to czytelnikowi. Bohaterów pozna- jemy dzięki ich wypowiedziom i działaniom. W ten sposób utwór staje się wielką dyskusją, dialogiem, a autor pokazuje, że nie ma jednej prawdy o człowieku.

Nowatorstwo pisarstwa Dostojewskiego polega m.in. na zastosowaniu techniki polifonicznej. Zabieg polifonizmu (wielogłosowości) opiera się na przedstawianiu i konfrontowaniu różnych postaw oraz poglądów bohaterów. Ich działania i racje są pozostawiane bez komentarza narratora, bez wskazania, które z nich akceptuje i popiera autor. W powieści pojawia się wiele równorzędnych głosów (stąd na- zwa). Wybory i oceny narrator pozostawia czytelnikowi, który musi zmierzyć się z wielością poglądów

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Motyw zbrodni

A

najważniejszy motyw w powieści. Raskolnikow dokonuje zbrodni podwójnego mor- derstwa. Traktuje ją początkowo jako sprawdzian, chce dowieść samemu sobie, że jest człowiekiem ge- nialnym. Jego teoria okazuje się fałszywa. Bohater nie może udźwignąć ciężaru zbrodni, czuje na sobie piętno zbrodniarza, okazuje się słaby psychicznie. Ma koszmary, boi się zdemaskowania, izoluje od ludzi. Zdaje sobie sprawę z tego, że w wyniku morderstwa zabił samego siebie. Nie rozumie jeszcze wtedy swej winy, dopiero na Syberii okazuje skruchę

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

Motyw Biblii

A

Biblia towarzyszy Soni, tę księgę otrzymał też od niej Raskolnikow na Syberii. Pismo święte, a zwłaszcza historie grzeszników, którym Bóg przebacza, dają bohaterom nadzieję na odrodzenie. Widoczne są też nawiązania do postaci biblijnych - Sonia przypomina biblijną grzesznicę Marię Magdalenę, Raskolnikow może być porównany do Łazarza, podobnie jak on „zmartwychwstaje.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
18
Q

Motyw snu

A

bohaterowie Dostojewskiego często mają koszmary senne. W czasie snu ujawniają się ich najskrytsze myśli, sny też są zapowiedzią i komentarzem wydarzeń. Rodion ma kilka ważnych snów w czasie pierwszego powraca pamięcią do sytuacji z dzieciństwa, kiedy był świadkiem zakatowania kobyłki. Drugi sen ma miejsce po zamordowaniu lichwiarki Raskolnikowowi śni się, że policjant bije gospodynię i jemu samemu też grozi niebezpieczeństwo. Trzeci sen przynosi wspomnienie dokonanego morderstwa bohater we śnie uderza Alonę siekierą, a ta się śmieje; patrzą na to przypadkowi ludzie. Czwarty sen ma miejsce na Syberii bohaterowi wydaje się, że ludzie na świecie chorują na dziwną zarazę: sądzą, że są najważniejsi i że poznali prawdę. Sen ten odzwierciedla teorię Rodiona i jej fiasko.

Także Swidrygajłow ma sny, odzwierciedlające jego psychikę i świadczące o dokonanych zbrodniach (sen o myszy, która ucieka, o topielczyni, za której śmierć czuje się odpowiedzialny, o kilkuletniej dziew czynce zmieniającej się w prostytutkę).

Sny nie pozwalają bohaterom zapomnieć o dokonanych zbrodniach, są więc również elementem pokuty

Sny pełnią ważną funkcję w powieści, odkrywają ukryte myśli i emocje, zapowiadają lub komentują wydarzenia. Na przykład:

sny Rodiona:

o zakatowanej kobyłce - pokazuje m.in., że bohater nie jest człowiekiem z gruntu złym i niemoralnym, wciąż są w nim dziecięca niewinność, wrażliwość i dobro;

w którym widzi, jak policjant bije gospodynię czy w którym ponownie dokonuje morderstwa na lichwiarce - świadczą, że zbrodnia nie daje mu spokoju i nęka go w snach;

podczas pobytu w szpitalu na zesłaniu, w którym ludzie nie potrafią uzgodnić, co jest dobrem, a co złem, doprowadzając do samozagłady przypominającej So- domę i Gomorę - to obraz moralnych rozterek Raskolnikowa i zapowiedź jego duchowego zmartwychwstania;

sen Swidrygajłowa o zmarłej dziewczynce świadczy o wyrzutach sumienia bo- hatera.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
19
Q

Motyw miasta

A

miasto jest jednym z bohaterów powieści. Petersburg ukazany jest oczami osób biednych, poznajemy zaułki nędzarzy, dzielnice zamieszkane przez lichwiarzy, prostytutki, pijaków. Dostojewski wiernie opisuje topografię Petersburga. Podczas wędrówek Raskolnikowa po mieście może my również czasami dostrzec piękno Petersburga, np. jego panoramę z mostu Mikołajewskiego. Klimat miasta wpływa na bohaterów, demoralizuje ich. Przyczynia się też do popełnienia zbrodni przez Raskol- nikowa.

Petersburg, ówczesna stolica Rosji, to miasto posępne i mroczne. Zostało opisane z niezwykłą precyzją jako przestrzeń obca i wroga człowiekowi. W opisie okolic pla- cu Siennego, jednej z najbiedniejszych dzielnic miasta, pisarz odsłania brudne za- ulki, ciemne gospody, prostytutki, pijaków i żebrzące dzieci. Tak ponura przestrzeń destrukcyjnie oddziałuje na człowieka.

Petersburg oglądany oczami bohaterów to mia- sto, które niszczy swoich mieszkańców. Żyją oni w przypominającym labirynt piekle, nękani ciasno- tą mieszkań, będących areną międzysąsiedzkich konfliktów. W tym upadłym nowym Babilonie kró- lują nędza, alkoholizm i prostytucja

Akcja Zbrodni i kary rozgrywa się w Petersburgu w ciągu 14 upalnych dni lipca 1865 r. Choć stolica Rosji, licząca wówczas przeszło milion mieszkańców, zachwycała wspaniałymi budow lami, pięknymi mostami i rozległymi placami, nic z tego nie pojawia się w powieści. Miasto jest oglądane przede wszystkim oczami głównego bohatera. Świat widziany przez Raskolnikowa to jego obskurny pokoik przypominający trumnę, poza nim zaś okolice placu Siennego, dziel- nicy zamieszkanej przez drobnych rzemieślników, niższych urzędników, pospólstwo i margi- nes społeczny. Duszne, cuchnące zaułki są niemymi świadkami ludzkich tragedii - takich jak dramat małżeństwa Marmieładowów i ich córki Soni. Ciasny i duszny jest także pokoik w ho- telu, w którym ostatnią, pełną koszmarów noc spędza Swidrygajłow. Realistyczne i niezwykle sugestywne opisy stanów psychicznych postaci, często zbliżających się do granicy obłędu, korespondują z obrazem miasta - pułapki i labiryntu bez wyjścia, a także z całościową wizją świata przedstawionego w powieści Dostojewskiego.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
20
Q

problematyka

A

Powieść Dostojewskiego to doskonale studium psychologiczne zbrodni i zbrodniarza. Pisarz skupia się na ciemnych stronach ludzkiej natury, na tajemnicy, jaką człowiek w sobie nosi. Kreśli wnikliwy portret psychologiczny człowieka, który opętany swą ideą decyduje się dokonać morderstwa. Przestępca czyn ten usprawiedliwia teorią o ludziach zwykłych i niezwykłych. Odchodzi od prawd wiary i Boga. Zbrodnia ma na niego destrukcyjny wpływ, niszczy go pod względem moralnym, wpływa na stan zdrowia. Teoria bohatera upada, gdy okazuje się, że nie potrafi on wobec popełnionej zbrodni pozostać obojętnym Raskolnikow nie może sobie darować słabości i tego, że okazał się taką samą wszą jak wszyscy. Zabójstwo spowodowało całkowity rozpad jego osobowości. Dostojewski na przykładzie Raskolnikowa pokazuje, do czego może doprowadzić odrzucenie w życiu zasad moralnych i Boga.

Z postacią Rodiona kontrastuje postać Soni. Raskolnikow opowiada się po stronie rozumu, ona serca i wiary. Dziewczyna ma decydujący wpływ na przemianę bohatera. Nazywana słusznie świętą grzesznicą przekonuje go do konieczności podjęcia pokuty: idź natychmiast, w tej chwili, i na rozstaju, tam gdzie drogi na krzyż się rozchodzą rzuć się najpierw na kolana i ucałuj ziemię, którą znieważyłeś, po czym wstań i pokłoń się całemu światu, na wszystkie jego strony, i wszem dokoła głośno wyznaj: »To ja zabiłem!. Wtedy Bóg ponownie przywróci Cię do życia. Sonia mówi także: Masz cierpieniem odkupić siebie, oto co masz zrobić.

Dostojewski w usta Soni wkłada swoje poglądy na temat istoty człowieczeństwa i odrodzenia człowieka. Według pisarza może się ono dokonać właśnie dzięki pokornemu znoszeniu cierpienia, które ma głęboki sens. Zbrodniarz ma szansę na odkupienie, gdy zacznie odczuwać skruchę i zaakceptuje karę Autor opowiada się po stronie wartości chrześcijańskich. Pokazuje, że nie można bezkarnie targnąć się na cudze życie, człowiek nie ma prawa decydować o życiu i śmierci innych. Dla zbrodni nie ma żadnego usprawiedliwienia, człowiek jednak, mimo swoich upadków, ma możliwość podniesienia się i oczysz czenia. Dokonać się to może właśnie dzięki miłości, wierze i cierpieniu.

Bohaterowie Dostojewskiego nieustannie rozważają rozmaite kwestie filozoficzne i egzystencjalne, często są bliscy obłędu, ulegają namiętnościom, szaleństwu taka postawę określono terminem dosto- jewszczyzna.

Zbrodnia i kara to mroczna, głęboka i fascynująca powieść o ludzkiej słabości i sile. Tę pierwszą symbolizuje Rodion, tę drugą Sonia. Dostojewski jako nie tylko pisarz, lecz także jeden z największych myślicieli XIX w. rozważał problem chrześcijańskiej moralności, odnajdując w niej drogę do prawdziwego człowieczeń- stwa, wolnego od pychy, obłudy i podłości. Poprzez pełną znaczeń historię Łazarza, którą Sonia czytała Raskolnikowowi, autor zauważył, że upadek człowieka nie musi być ostateczny, a prawdziwa skrucha i odkupienie win mogą stanowić o duchowym odrodzeniu.

21
Q

ANALIZA PSYCHOLOGICZNA ZBRODNIARZA

A

Zabicie Alony Iwanowny i jej siostry Lizawiety wywarło ogromny wpływ na psychikę boha tera, który popadł w chorobę. Stracił przytomność, majaczył. Dzięki snom bohatera czytelnik może wniknąć w jego psychikę. Obrazy, które pojawiają się w sennych koszmarach Raskolnikowa, są pelne okrutnych scen. Wydają się być odbiciem tego, co rozgrywało się w duszy bohatera.

Przez cały czas bohater znajdował się w stanie niezwykłego pobudzenia emocjonalnego. Wyrażnie widać, że Rodion bardzo przeżywał czyn, jakiego się dopuścił, choć sam przed sobą nie chciał się do tego przyznać. Przez cały czas bał się, że ktoś odkryje jego tajemnicę, obawiał się rozmów z Porfirym Pietrowiczem, bo wydawało mu się, że sędzia wie o popełnionej zbrodni, a zadając podchwytliwe pytania, chce zmusić go do przyznania się. W końcu się poddał - przy znał się do zabicia lichwiarki i jej siostry. Karą dla niego była wymierzona przez sąd zsyłka, ale przede wszystkim wymierzone przez własną psychikę katusze i wyrzuty sumienia

22
Q

POWIEŚĆ PSYCHOLOGICZNA

A

Powieść psychologiczna, w najszerszym znaczeniu, to utwór, w którym zostało ukazane wewnętrzne życie postaci. Narrator koncentruje swą uwagę głównie na przeżyciach, dozna- niach, odczuciach bohatera.

Dostojewski skupil się przede wszystkim na wewnętrznych przeżyciach Raskolnikowa, analizował motywy jego postępowania, snul refleksje nad powodami popełnionego przez niego czynu, starał się znaleźć rzeczowe, racjonalne argumenty, które popchnęły go do zbrodni. Przedstawił dwoistość jego natury, mordercy i człowieka dobrego, współczującego i wrażliwego na krzywdę ludzką.

Znaczną część powieści zajmują opisy stanu psychicznego Raskolnikowa przed i po doko- naniu zbrodni, kiedy bohater pogrążał się w chorobie, popadał w depresję, męczyły go majaki i urojenia, miał wyrzuty sumienia, wydawało mu się, że każdy wie o czynie, który popełnił. Zmagał się z uporczywymi myślami, śniły mu się kośzmary, żył w ciągłym strachu, a konieczność ukrywania swojego czynu, niemożność zwierzenia się komukolwiek pogarszała jeszcze ten stan. Autor poddał tę postać dogłębnej analizie psychologicznej.

Również losy pozostałych postaci mogłyby służyć za materiał osobnej powieści, tak wiele można się o nich dowiedzieć z ich rozmów i czynów. Bardzo wiele miejsca w utworze zajmują dialogi: to dzięki nim czytelnik poznaje historię rodziny Marmieładowów (Rodion rozmawiał z Marmieładowem w szynku, ten zwierzył mu się z nieszczęść, jakie dotknęły jego rodzinę - alko- holizm, choroba żony, tragedia Soni), kolejne rozmowy Rodiona ze Swidrygajłowem, Łużynem służą stworzeniu obrazu siostry Rodiona, Duni, kobiety mądrej, szlachetnej i pełnej godności.

Dialogi prowadzone przez Raskolnikowa i Sonię uświadomiły mu niedorzeczność popeł- nionej zbrodni, która zaważyła na całym jego życiu i przyszłości. W trakcie tych spotkań w psy- chice Raskolnikowa dokonała się wewnętrzna przemiana, Rodion dojrzewał moralnie, odczu- wał potrzebę przyznania się do winy i odpokutowania swego czynu. Dzięki Soni odzyskał cel i sens życia. Pobyt na zesłaniu był dla niego karą, która przyniosła mu spokój sumienia.

Raskolnikow uważał się za jednostkę wybitną, która ma prawo negować normy moralne obowiązujące wszystkich ludzi. Jednocześnie był on osobą wrażliwą na cierpienie i krzywdę innych ludzi (np. historia Marmieładowów, pomoc zaczepionej na ulicy dziewczynie).

Powieść zawiera uniwersalne przesłanie, że każda popełniona zbrodnia jest złem, nie ma żadnego wytłumaczenia dla dokonanego morderstwa. Każda jednostka ma prawo do życia, nikomu nie wolno go odbierać, nie można szukać argumentów uzasadniających prawo do zabijania

23
Q

RÓŻNORODZAJOWOŚĆ POWIEŚCI; POJĘCIE POWIEŚCI POLIFONICZNEJ

A

Powieść Fiodora Dostojewskiego zawiera wątki typowe dla powieści sensacyjno-krymi nalnej. Jest więc ofiara, morderca, motyw zbrodni, oficer prowadzący śledztwo, ale na tym podobieństwa się kończą.

W Zbrodni i karze nie jest ważne znalezienie i ukaranie zbrodniarza, tym bardziej, iż jest on znany czytelnikowi od początku, lecz wewnętrzna walka, jaką toczą ze sobą dobro i zło w duszy bohatera, tak jak odbywało się to w średniowiecznych moralitetach. Morderstwo, nawet ze wzniosłych pobudek, pozostaje zbrodnią, nie może przynieść nikomu wymiernych korzyści. Utwór pokazuje szeroki obraz społeczeństwa rosyjskiego, więc jest to powieść panora- miczna i powieść społeczna. Posługuje się ona obrazowaniem realistycznym, a często natu- ralistycznymi drastycznościami. Wprowadza rozbudowaną analizę psychologiczną bohatera (powieść psychologiczna). Przedstawia założenia stworzonej przez F. Dostojewskiego koncepcji światopoglądowej, czyli zawiera cechy powieści filozoficznej. Pojęcie powieści polifonicznej zostało wprowadzone przez badacza twórczości Dosto- jewskiego - M. Bachtina. Powieść wielogłosowa to taka, w której monologi i dialogi bohate rów są traktowane na równi z wypowiedziami narratora. Wszystkie one przenikają się, tworząc zróżnicowany obraz świata i człowieka. W ten sposób narrator powieści Dostojewskiego nie rości sobie prawa do wszechwiedzy

24
Q

ZBRODNIA I KARA JAKO POWIEŚĆ O PETERSBURGU, MIEŚCIE-LABIRYNCIE

A

Dostojewski w interesujący sposób rozwija popularny w literaturze pozytywizmu motyw miasta (wynikał on m.in. z fascynacji epoki urbanizacją i postępem). Miasto jest tu przestrzenią degradującą człowieka, niszczącą jego osobowość, zasady etyczne. Rodion Romanowicz Raskolnikow zna Petersburg podejrzanych ulic, placów, karczm i brudu rynsztoka. Dla niego to miasto jest labiryntem, który więzi człowieka, miastem przypominającym upadły Babilon

25
Q

tytuł

A

Tytuł odzwierciedla główny wątek powieści. W utworze zostało przedstawione studium psychologicz- ne zbrodniarza. Rodion Raskolnikow, były student prawa, młody człowiek mający problemy finanso- we i niemogący pogodzić się ze źle funkcjonującym światem, zabija lichwiarkę Alonę i jej przyrodnią siostrę Lizawietę. Po zabójstwie bohater odczuwa wyrzuty sumienia, prześladują go senne koszmary. Sonia, kierując się wiarą i posługując się Biblią, uświadamia Rodionowi, że zabójstwa, które popełnił, nie da się w żaden sposób usprawiedliwić, że jest to ciężki grzech, który należy odpokutować. Raskol nikow zgłasza się na komisariat i przyznaje do popełnienia zbrodni. Zostaje skazany na 8 lat katorgi Karę odbywa na Syberii. Tam następuje jego moralne odrodzenie

26
Q

Problematyka

A

W Zbrodni i karze pisarz podjął temat natury ludzkiej i roli Boga w życiu człowieka. Ukazał także rózne motywy popełnienia zbrodni i jej wpływ na człowieka.

W utworze, obok elementów powieści realistycznej i psychologicznej, odnajdziemy także filozoficzne i egzystencjalne rozważania. Pisarz wykorzystuje sensacyjno-kryminalną fabułę, aby ukazać tajem nice ludzkiej duszy i złożoność ludzkiej psychiki. Powieść jest efektem przemyśleń Dostojewskiego dotyczących idei Zachodu, dominującego racjonalizmu, panującego kryzysu wartości i negowania ideałów chrześcijańskich. Zbrodnia i kara stanowi polemikę z ideami pozytywizmu (racjonalizm, wiara w moc rozumu), ateizmem, przekonaniem, iż dobro większości jest ważniejsze od dobra pojedyn czego człowieka, a jednostki wybitne mogą przekraczać normy moralne. Jednak utwór nie jest na- rzędziem propagandy i nie ma charakteru tendencyjnego, a pisarz nie daje prostych odpowiedzi na stawiane pytania. Autor uczynił powieść miejscem ścierania się idei, światopoglądów reprezentowa- nych przez bohaterów. Prawdy rozumu przeciwstawione zostały prawdom wiary, a bunt przeciwko porządkowi świata i panującym normom moralnym postawie pełnej pokory i podporządkowania Bogu (U 1,617).

W swoich utworach Dostojewski wnikliwie opisuje halucynacje, sny i obsesje. U bohaterów obserwu- jemy napięcia, lęki, rozdrażnienia, depresje nerwowe. Przedstawienie życia wewnętrznego postaci. koncentracja uwagi na ich przeżyciach, uczuciach i reakcjach wewnętrznych to elementy powieści psychologicznej Prezentując zbuntowanego przeciw porządkowi świata Rodiona, pisarz nie tylko wykorzystał realistyczny opis, lecz także ukazał duchowe rozterki bohatera, jego poszukiwania zy- ciowe.

W II poł. XIX w. miał miejsce rozwój powieści kryminalnych. Dostojewski często wykorzystywał wątki kryminalne, jednak jego utworów nie można nazwać kryminałami. Dla pisarza ważniejszy jest człowiek, motywy jego postępowania, jego przeżycia, a nie sensacyjno-kryminalna fabuła. Również w Zbrod- nikarze obserwujemy wykorzystanie tylko niektórych elementów powieści kryminalnej, np. ma miejsce zbrodnia, ale zbrodniarza czytelnik zna od początku, prowadzone jest śledztwo, ale fabula nie jest podporządkowana poszukiwaniom zabójcy, gdyż ważniejsze są motywy popełnienia zbrodni czy przeżycia zabójcy - Raskolnikowa. Detektyw Porfiry Pietrowicz jest nie tylko śledczym szukającym zbrodniarza, lecz także partnerem w dyspucie z zabójcą

27
Q

Powieść psychologiczna

A

odmiana powieści re- alistycznej, która ukazuje życie wewnętrzne postaci, koncentruje się na jej przeżyciach, wyobrażeniach, sposobie odczuwania.

28
Q

Narracja

A

W Zbrodni i karze Dostojewski zastosował zabieg polifoniczności, polegający na zestawieniu różnych perspektyw widzenia świata i sprzecznych racji. Świadczy o tym rozmowa Rodiona z sędzią śledczym Porfirym Pietrowiczem, podczas której dochodzi do konfrontacji poglądów Raskolnikowa (podział społeczeństwa na ludzi „zwykłych” i „niezwykłych”) z ich krytyczną oceną ze strony Porfirego. Sędzia dema- skuje i ośmiesza słabości tych poglądów, sprowadza do absurdu to, co w nich kon- trowersyjne. Obaj rozmówcy są przy tym równie przekonujący. Dostojewski w ten sposób zmusza czytelnika do samodzielnej oceny dyskutowanego problemu.

29
Q

Motyw zbrodni Raskolnikowa

A

Zbrodnia i kara nie jest historią kryminalną. Stanowi analizę psychicznych i emo- cjonalnych konsekwencji popełnionej zbrodni oraz motywów, które doprowadziły do niej Raskolnikowa skrajny indywidualizm, pycha i pogarda dla ludzi. Naj- ważniejsza jednak jest teoria, że społeczeństwo dzieli się na ludzi zwykłych, czy li niewolników, których obowiązuje prawo, oraz jednostki wybitne, stojące ponad prawem i moralnością. Postęp społeczny zależy od tych drugich. W decyzji o zabój- stwie utwierdziła też bohatera podsłuchana rozmowa między studentem a oficerem, którzy mówią o prostym rachunku: „Za jedno życie tysiąc żywotów uratowanych od gnicia i rozkładu. Jedna śmierć w zamian za sto żywotów przecież to prosty rachunek!”.

30
Q

Przemiana człowieka

A

Po dokonaniu zbrodni Raskolnikow nie ma poczucia winy, nie potrzebuje przeba- czenia, skruchy, jest martwy duchowo. Okazuje się jednak, że ten czyn wywiera na niego ogromny wpływ. Dopadają go choroba, senne koszmary, strach, nie potrafi za- panować nad psychiką i emocjami. Na zesłaniu podupada na zdrowiu, w jego duszy toczy się wówczas swoista psychomachia: walka sił dobra i zła. Sny, wizje, majaki są wewnętrznym głosem prawdy o jego rozterkach i problemach tkwiących w podświa- domości. Bohater chce żyć, zaczyna być ufny wobec innych, cieszy się z obecności Soni - rozumie, że dzięki niej otrzymał nowe życie. Przemiana, zmartwychwstanie, wskrzeszenie to wyzwolenie od zla, grzechu. Historia Raskolnikowa zostaje zesta- wiona z cudem wskrzeszenia Łazarza.

31
Q

Unde malum? (‘skąd zło?’)

A

Odpowiedź na to pytanie zawiera się m.in. w kreacji bohaterów. W wypadku Ra- skolnikowa źródłem zła jest nadmierne zaufanie rozumowi. Dostojewski pokazuje, že umysł ludzki może łatwo ulegać racjonalnym argumentom (teoria podziału spo- łeczeństwa, prosty rachunek”), dopuszczającym czynienie zła w imię wyższych wartości. Bohater niemal do końca nie ma poczucia winy za popełnioną zbrod- nię. Przemienia się dopiero na zesłaniu, pod wpływem Soni. Z kolei Swidrygajłow przyczynił się do śmierci własnej żony i uwiedzionej przez siebie dziewczynki. Ten cyniczny człowiek jest ofiarą własnej słabości, on jednak odczuwa wyrzuty sumie- nia. Nękają go sny, w których ciągle przeżywa swe niegodziwe czyny. Dlatego nie potrafi dalej żyć i popełnia samobójstwo. Inną postacią, której życie jest nazna- czone złem, jest dotknięty alkoholizmem Marmieładow. Skutkiem jego nalogu są cierpienie i nędza rodziny, prostytucja córki oraz upadek moralny jego samego. O to wszystko sam siebie obwinia. Tu także źródłem zła jest wewnętrzna słabość człowieka.

Konstrukcje tych postaci oddają dwoistość ludzkiej natury - w każdej z nich zło równoważone jest dobrem.
Inaczej jest w wypadku Lużyna. To uosobienie zła: nikczemny, cyniczny, upajający się wyższością nad innymi. Bogaty dzięki nieuczciwie zdobytemu majątkowi. Planuje się ożenić z ubogą Dunią, by mieć nad nią władzę i móc ją bezkarnie upokarzać.

32
Q

Wina moralna i odkupienie

A

Centralnym problemem filozoficznym i moralnym powieści jest kwestia grzechu i jego odkupienia widziana w dwojakiej perspektywie: rozumu i wia- ry religijnej. Rozum reprezentuje Raskolnikow (a w sposób karykaturalny także Łużyn), wiarę Sonia Marmieładowa. Wyedukowany na pismach zachodnich filozofów Raskolnikow sądzi, że wy- bitna jednostka, jeśli działa na rzecz postępu, nie musi się liczyć z prawami moralnymi ani na- kazami sumienia. Przy takim podejściu grzech nie jest czymś obiektywnym, lecz jedynie kwestią obowiązującej przeciętnych ludzi konwencjonal- nej moralności. Okazuje się jednak, że popełnio- ne morderstwo dręczy Raskolnikowa właśnie jako grzech i staje się dla niego źródłem duchowych cierpień. Nieoczekiwanie przewodniczką duchową zagubionego bohatera staje się prostytutka Sonia, która reprezentuje prostą mądrość prawosławnego chrześcijaństwa, przeciwstawioną zachodnioeuro- pejskiej idei rozumu. Sonia uważa się za skalaną grzechem i pokornie przyjmuje swoją hańbę, w ten sposób odkupuje swoje winy.

33
Q

Psychologia mordercy

A

Powieść ukazuje emocjonalne i intelektualne pro- cesy zachodzące w umyśle człowieka poddanego skrajnym doświadczeniom związanym z popełnie niem zbrodni. Nie jest to jednak psychika typowego mordercy. Główny bohater nie zabił z myślą o włas- nej korzyści. Przeciwnie, to wrażliwość i współczu- cie dla innych uczyniły z niego przestępcę, one też ostatecznie sprawiają, że sam przyznaje się do winy. Wcześniej jednak czerpie satysfakcję z in- telektualnej gry prowadzonej z sędzią śledczym. Rozmowy Raskolnikowa z Porfirym Pietrowiczem odsłaniają psychikę człowieka, w którym chęć unik- nięcia odpowiedzialności za popełnioną zbrodnię walczy z potrzebą przyznania się do przestępstwa.

34
Q

natura człowieka

A

Istotnym problemem całej twórczości Dostojewskiego jest zagadnienie natury człowieka Moz na powiedzieć, że w każdej z powieści rosyjski pisarz podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie Czy człowiek jest z natury dobry, czy raczej zły? Wydaje się, że przedstawiając w swoich utwo rach różnych bohaterów i ich historie, Dostojewski skłania się częściej ku tej drugiej koncepci W powieści Bracia Karamazow pisze, że człowiek jest słaby, podły, niewdzięczny i wiecznie występny. Czy mógłby być z natury dobry, skoro jego pozytywne cechy takie, jak szlachet ność, miłosierdzie, zdolność do przebaczania - tak rzadko się w ludzkim świecie przejawia ją? Słabość charakteru oraz skłonność do zła i grzechu są więc nieodłącznymi składnikami kondycji każdego człowieka. Jednocześnie pisarz dość często sugeruje, że obraz ten nie jest w całości pesymistyczny. Człowiek to zagadka i nie można go oceniać jednoznacznie. Naj ważniejszą wartością dla niego jest piękno duchowe, wewnętrzne. Piękno, rozumiane jako rodzaj dobra czy wręcz świętości, staje się więc fundamentem etyki Dostojewskiego. W kontekście takiego postrzegania człowieka należy rozumieć i oceniać bohaterów Zbrodni kary. Widzimy więc, jak Rodion Raskolnikow uzdolniony, inteligentny i wrażliwy były stu- dent prawa nie potrafi pogodzić sprzecz- nych skłonności swojej natury i zapanować nad jej mroczną stroną. Czy coś lub ktoś zdoła go uratować? Drugoplanowi bohate- rowie Zbrodni i kary również są postaciami wielowymiarowymi, ukazanymi w sposób po- głębiony i wyrazisty. Dostojewski, otaczając nimi Raskolnikowa, wzbogaca jego portret psychologiczny, tworzy system luster, które pozwalają spojrzeć na Rodiona oczami innych ludzi. Najważniejsza z tych postaci to Sonia - głęboko wierząca i wrażliwa dziewczyna, która przeciwstawia dumie Raskolnikowa postawę chrześcijańskiej pokory. Inni ważni bohaterowie to m.in. Arkadiusz Swidrygajłowcynik, pozbawiony skrupułów i ostatecznie ponoszący klęskę: Dunia szlachetna, piękna i mądra siostra głównego bohatera; Dymitr Razumichin - przyjaciel Raskolnikowa, człowiek zaradny i szlachetny: Siemion Zacharycz Marmieładow - pijak dręczony wyrzutami sumienia z po- wodu nędzy i upadku.

35
Q

KONFLIKT ROZUMU I WIARY

A

Centralnym problemem ideowym Zbrodni i kary jest konflikt rozumu i wiary religijnej. Raskolni- kow ukształtował swoje przekonanie o prawie wybranych jednostek do przekraczania granic moralnych pod wpływem racjonalizmu i odwołującej się do przesłanek rozumowych idei po- stępu. Prawdy rozumu bohater uznaje za ważniejsze od prawd wiary i w konsekwencji podaje w wątpliwość niepodważalność zasad etyki chrześcijańskiej. Takie poglądy doprowadziły go do nihilizmu, czyli nieuznawania obiektywnego i niezależnego od sytuacji świata wartości, oraz relatywizmu moralnego, dopuszczającego ocenianie postaw i działań ludzi w zależności od przyświecających im ideałów i celów. Raskolnikowowi pycha nie pozwala się przyznać do porażki jego teorii. Wedle Dostojewskiego, nawiązującego tu do niektórych idei prawosławia, dopiero przez upadek i następującą po nim pokutę człowiek dostępuje boskiego miłosierdzia i poznaje wielkość Bożej miłości. Ta zasada dotyczy wielu bohaterów powieści, nawet wyjątko- wych łotrów jak Swidrygajłow, jedynie Łużyn jest przekonany o własnej doskonałości i dlatego właśnie pozostaje najbardziej odrażającą postacią Zbrodni i kary

36
Q

KOMPOZYCJA: SCHEMAT KRYMINAŁU, DIALOGI I WIELOGŁOSOWOŚĆ

A

Dostojewski wykorzystał w Zbrodni i karze schemat fabularny powieści kryminalnej, której podstawowe elementy to zabójstwo śledztwo-schwytanie i ukaranie zbrodniarza. Wpraw dzie tu od początku wiemy, kto zabił, ale z napięciem śledzimy losy sprawcy. Nie tylko zada- jemy sobie pytanie, czy zostanie zdemaskowany, lecz także zagłębiamy się w jego psychikę.

Tajemnice myśli i uczuć, a nawet snów i majaczeń Raskolnikowa są równie pasjonujące jak perypetie prowadzonego dochodzenia. Także niektóre inne postacie są obiektami psycholo- gicznej obserwacji. W tym celu autor stosuje różne techniki pisarskie: monolog wewnętrz- ny (w wypadku Raskolnikowa i Swidrygajłowa), monologowe wyznanie (u Marmieładowa), a przede wszystkim dialog, który jest jednym z najważniejszych elementów kompozycji utwo- ru, Dialogowe gry i starcia między bohatera- mi wprowadzają do powieści różne punkty widzenia, rozmaite światopoglądy i postawy. Szczególną cechą narracji w Zbrodni i karze jest równoprawne traktowanie ujawniających się w ten sposób stanowisk. Wypowiadają- cy się bohaterowie pozostają niezależni od narratora, który pozwala im przedstawiać własne zdanie, nie wspierając go, ani nie de- precjonując. Autor miał oczywiście bardzo wyraziste i zdecydowane poglądy filozoficzne, moralne i religijne, ale ich wyrazem jest do- piero całościowa wymowa utworu. Charak- terystyczna dla jego narracji wielogłosowość sprawiła, że dzieła Dostojewskiego określane są jako powieści polifoniczne.

37
Q

TEATR WYOBRAŹNI RODIONA RASKOLNIKOWA

A

Cala scena wizyty u Porfirego Pietrowicza staje się popisem teatralnym Rodiona Raskolniko- wa. On nie tylko gra, lecz także stara się sterować akcją sztuki, którą można by zatytułować Raskolnikow poza wszelkimi podejrzeniami. Przedstawienie jest w istocie przeznaczone dla jednoosobowej widowni, którą stanowi sędzia Porfiry. Wściekłość Raskolnikowa budzi nie tylko niesubordynacja innych aktorów, takich jak Razumichin, którzy wtrącają się do zaprojektowa nych, choć często także improwizowanych przez reżysera-aktora scenicznych dialogów, lecz takze zachowanie głównego widza. Okazuje się, że Porfiry nie ma zamiaru biernie obserwować przedstawienia, reagując zgodnie z reżyserskimi założeniami na sceniczne sztuczki, ale usiłuje sam przejąć kontrolę nad spektaklem,

38
Q

PORFIRY - DETEKTYW DOSKONAŁY

A

Śledczy, który prowadzi pozornie niewinną pogawędkę z Raskolnikowem, to znakomity psy cholog i bardzo inteligentny rozmówca. Jest przekonany, że to Rodion jest mordercą, ale nie może go oskarżyć wprost z powodu braku wystarczających dowodów. Próbuje więc doprowa dzić do tego, by winowajca nie tylko przyznał się do popełnienia zbrodni, lecz także zaakcep tował to, ze musi ponieść za nią karę. W istocie Porfiry dokonuje tego, do czego dąży kazdy wybitny detektyw - bohater powieści kryminalnej: doprowadza do sytuacji, w której wszystkie ujawnione okoliczności jednoznacznie wskazują na winnego. Jedyną różnicę stanowi material śledczy, którym dla Porfirego nie są materialne ślady zbrodni, lecz wiedza o ludzkiej duszy

39
Q

Polifoniczność

A

Termin polifonia wywodzi się z muzyki i oznacza: wielogłosowość, współ brzmienie. W odniesieniu do literatury po raz pierw- szy zastosował go - na określenie Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego - rosyjski literaturoznawca Michail Bachtin. Wielogło- sowość powieści oznacza taką formę narracji, w której głosy” (poglądy, idee, myśli) różnych postaci mają w utworze równorzędną pozycję. Polifoniczność po- zwala prezentować punkty widzenia różnych boha- terów w bardzo szerokim zakresie, służy temu przede wszystkim mowa pozornie zależna oraz monologi bohaterów. Narrator nie wartościuje wypowie- dzi bohaterów, ocenę wypowiedzi i myśli postaci pozostawia czytelnikowi.

40
Q

Wyznaczniki konwencji naturalistycznej

A

naukowe i empiryczne traktowanie tematów i dokumentowanie ich badaniami;

skrajny obiektywizm w przedstawianiu rzeczywistości;

unikanie komenta- rzy interpretacyjnych na rzecz relacji;

ukazywanie człowieka jako jednostki podpo- rządkowanej biologicz- nym prawom natury, popędom i instynktom;

kolokwializacja i bru- talizacja stylu.

41
Q

Walka człowieka ze swoimi słabościami. Omów zagadnienie na podstawie Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst

A

Wprowadzenie

Nikt z nas nie jest monolitem, każdy posiada jakieś słabości, mniejsze lub większe wady. Walka z nimi

to walka z samym sobą, ze swoimi ograniczeniami. To poznanie siebie, rozpoznanie ułomności i pod- jęcie racjonalnych działań.

• Stawiam tezę: Walka ze słabościami to trudne wyzwanie, ale prowadzi ono do rozwoju człowieka i konstruktywności jego działania.

Część argumentacyjna: Zbrodnia i kara Fiodora Dostojewskiego. Raskolnikow to nazwisko głównego bohatera tej powieści, a pochodzi ono od słowa raskolnik i zna

czy odszczepieniec”. Rodion Raskolnikow ma 23 lata, jest ateista / byłym studentem prawa. Musiał przerwać naukę na uniwersytecie z braku środków finansowych. Obecne życie upływa mu na mrzon kach i fantasmagoriach o tym, jak zdobyć pieniądze, które pozwoliłyby mu ukończyć studia, a jego matce i siostrze zapewnić dostatnie życie. Rodion, zafascynowany Napoleonem (pisał na

jego temat prace), stworzył sobie teorię, že jed nostki wybitne mają prawo łamać zasady moralne, funkcjonować poza dobrem i złem, jeśli służy to wyższym celom. Sam uznał się za człowieka wybitnego, Ten relatywista, stawiający się ponad prawem, planuje zamordować starą lichwiarkę, mając zamiar zdobyty na krzywdzie ludzkiej majątek Alony rozdać potrzebującym. Zbrodnia ta ma być także dowodem jego siły, poświadczeniem, że jest jednostką wybitną, działającą na rzecz dobra innych. Alonę uważa za „wesz”, za człowieka, którego życie nic nie znaczy. Sumienie, szacunek do życia, wrażliwość uznaje za słabości, które nie mogą go ograniczać.

Bohater przełamuje wszelkie opory moralne i zabija lichwiarkę oraz przypadkowo goszczącą u Alony jej niewinną siostrę. W trakcie zbrodni Raskolnikow działa chaotycznie, nie potrafi reagować na nieprzewidziane sytuacje. Po popełnieniu przestępstwa czuje do siebie obrzydzenie, dręczą go wyrzuty sumienia, koszmary, popada w depresję, w obłęd. Zrozumiał, że jego teoria o jednostkach wybitnych jest błędna. Toczy walkę wewnętrzną. Boi się przyznać do winy i czekającej go kary. Wal- czy z takimi słabościami jak strach przed cierpieniem, potępieniem, życiem w więzieniu.

Rodion, chcąc rozwiązać swoje problemy morderstwem, uległ słabości łatwego ich rozwiąza- nia w myśl swojej teorii. Musi jednak uznać swoją przeciętność i fakt, że zabijając lichwiarkę, tak naprawdę zabił siebie. Rozmowy z Sonią i czytanie Biblii uświadomi mu potrzebę odbycia kary. Bohater pokona swoje lęki, przyzna się do winy, co zapoczątkuje jego odrodzenie moralne.

• Kontekst literacki

Jacek Soplica, zwany w młodości „Wąsalem” od noszonych długich wąsów, to jeden z bohaterów epopei narodowej Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Jest człowiekiem porywczym, gwałtownym, pełen temperamentu, dumnym.

Będąc świadkiem najazdu Moskali na zamek Horeszki, który wcześniej odmówił Jackowi ręki swojej córki Ewy, powodowany takimi słabościami jak pragnienie zemsty, zazdrość, egoizm, Soplica zabija Stolnika. Ta zbrodnia stanie się wydarzeniem kluczowym w losach bohatera. Jacek rozpocz nie walkę ze swoimi słabościami. Wyrzuty sumienia powodują, że pragnie odpokutować swój czyn. Wstępuje do zakonu bernardynów i przyjmuje nazwisko Robak. Zwalczył swoją dumę i egoizm przez pokorę. On, niegdyś zadufany w sobie szlachcic, żyjący dostatnio, pokonał strach przed cierpieniem i ciężką pracą, a nawet przed utratą życia.

Bierze udział w wielu bitwach, o czym świadczą liczne blizny, często jest więziony w lochach i zmuszany do katorżniczej pracy. Jednak nieustannie powracające wyrzuty sumienia są przyczy ną jego niepokoju. Pragnie naprawić wyrządzone innym krzywdy, co czyni, zasłaniając ostatniego 2 rodu Horeszków - Hrabiego własnym ciałem, ratując mu życie. Na łożu śmierci pokonuje kolejne swoje słabości, takie jak lęk, wstyd, uprzedzenie i przed Gerwazym, swoim wrogiem, wyznaje winy. Walka ze słabościami pozwoliła Jackowi odzyskać dobre imię, a on jako bohater literacki stał się

symbolem zmagań z samym sobą.

Inne konteksty literackie

O wojnie naszej którą wiedziemy z szatanem, światem i ciałem Mikołaja Sępa Szarzyńskiego

• Džuma Alberta Camusa

Podsumowanie

Każdy z nas ma jakieś swoje słabości i lęki. Każdemu zdarzają się sytuacje, w których reaguje zu pełnie inaczej, niż by chciał. Nazwanie, poznanie własnych słabości pozwala się ich pozbyć albo orzekuć je w swoją siłę.

42
Q

Przemiana wewnętrzna bohatera. Omów zagadnienie na podstawie Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Wprowadzenie

Człowiek kształtuje się, podlega różnym zmianom w czasie swojej egzystencji. Na te metamorfozy wpływają doświadczenia życiowe, sytuacje graniczne i jeszcze wiele innych czynników, jak na przy kład środowisko. Niekiedy przemiany te są gwałtowne, innym razem ewolucyjne, niekiedy częścio we, a czasami całkowite.

• Stawiam tezę: Przemiana wewnętrzna bohatera jest typowym elementem kre- acji bohatera dynamicznego.

Część argumentacyjna: Zbrodnia i kara Fiodora Dostojewskiego

Rodion Raskolnikow, bohater Zbrodni i kary przechodzi diametralną przemianę wewnętrzną. Jej źró dłem są wydarzenia, których był inspiratorem. Początkowo Raskolnikow uznaje się za jednostkę wy bitną, stojącą ponad prawem etycznymi i moralnym. W imię tej teorii bohater uznaje, że może zabić lichwiarkę Alonę, a zrabowane pieniądze przeznaczyć na ukończenie prawa, poprawę doli swojej rodziny i innych biedaków.

Raskolnikow zafascynowany jest Napoleonem, napisał artykuł o prawach i obowiązkach człowieka wybitnego, za którego sam się uważa. Po zabójstwie Alony i jej siostry przeżywa duchową przemianę. Czuje do siebie obrzydzenie, dręczą go wyrzuty sumienia, koszmary, popada w obłęd, depresję. Zrozu- miał, że wcale nie jest jednostką wybitną, mającą prawo funkcjonować poza dobrem i złem. Przyznaje się do zbrodni i przyjmuje karę. Jego ostateczna przemiana dokona się podczas pobytu na zesłaniu na Syberii. Tam ciężko pracuje, zyskuje sympatię wszystkich wokół i uświadamia sobie, że zła nie uspra wiedliwia żadna teoria. Symbolem duchowego zmartwychwstania Rodina jest czytana mu przez Sonię (która dobrowolnie towarzyszy mu na zesłaniu) biblijna przypowieść o wskrzeszeniu Łazarza.

Rodion Raskolnikow odrodził się, zmienił swoje podejście do świata i ludzi i odrzucił niemoralne koncepcje ideologiczne.

• Kontekst literacki

Jacek Soplica, bohater Pana Tadeusza Adama Mickiewicza to młody szlachcic, porywczy i impul sywny, zawadiaka, paliwoda. Doskonale włada szablą, jest skory do wypitki i wybitki”. Cieszy się szacunkiem i sławą w okolicy. Jego dumę i pychę podkreśla także uroda. Gdy starał się o rękę Ewy Horeszkówny, otrzymał czarną polewkę, czyli odmowę. Zaczął wówczas nadużywać alkoholu, poślu- bił na złość Stolnikowi szlachciankę, której nie kochał. W końcu, pod wpływem silnego wzburzenia i negatywnych emocji, zabił Horeszkę, gdy ten bronił swojego zamku przed Moskalami. Jacek stał się nie tylko mordercą, ale także zdrajcą. Dręczony wyrzutami sumienia, skazany na infamię, odrzucony przez miejscową szlachtę, postanowił odpokutować swoje winy. Wstępuje do zakonu bernardynów, przyjmuje znaczące imię Robak, świadczące o jego nędzy i marności. Pychę zastępuje pokora. Ukry- wa swoją tożsamość pod mnisim kapturem i zostaje emisariuszem. Działa na rzecz powstania na Litwie, które poprzedziłoby przybycie wojsk napoleońskich i wyparcie Moskali. Poświęca się narodo- wej sprawie, by zadośćuczynić za zabójstwo Stolnika, obrońcy Konstytucji 3 Maja. Ponadto opiekuje się Zosią, wnuczką zabitego i planuje wydać ją za swojego syna Tadeusza, by pogodzić zwaśnione z powodu jego zbrodni rody.

Tak więc Jacek Soplica przeszedł gwałtowną i całkowitą przemianę. Egoizm, pycha, agresywność zostały wyparte przez patriotyzm, pokorę, wstrzemięźliwość i opanowanie. Dokonała się całkowita przemiana bohatera, Jacek Soplica stał się dobrym człowiekiem.

• Inne konteksty literackie

Makbet Williama Szekspira

Potop Henryka Sienkiewicza

Podsumowanie

Bohaterowie literaccy są egzemplifikacją losów ludzi, którzy ulegają przemianom nie tylko w sensie fizycznym, ale także duchowym, metafizycznym. Procesy przemiony wewnętrznej zmieniają radykal nie dang postać, rewidują wyznawane dotąd wartości, kształtują na nowo osobowość

43
Q

Ile człowiek jest gotów poświęcić dla innych? Omów zagadnienie na podstawie Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego.

W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst

A

Wprowadzenie

Człowiek jest indywidualnym mikrokosmosem, a z drugiej strony istotą społeczną, powiązaną z inny mi siecią wzajemnych relacji i uzależnień. Rzadko kto z nas wiedzie pustelniczy tryb życia, większość buduje swoje szczęście, swój sposób życia w kontekście z innymi ludźmi, dla których jest zdolny da wyrzeczeń.

• Stawiam tezę: Ludzie potrzebują siebie nawzajem i gotowi są na bohaterskie poświęcenia dla swoich bliskich, innych ludzi czy narodu.

Część argumentacyjna: Zbrodnia i kara Fiodora Dostojewskiego

Pierwszą bohaterką, która posłuży mi za udokumentowanie tezy, jest Sonia Marmieładow. Ta osiem- nastoletnia dziewczyna jest prostytutką. Nie mając innych możliwości zarobkowania, trudni się nie rządem, aby pomóc wykarmić swoje przyrodnie rodzeństwo. Ten hańbiący zawód jest jej koniecz nością, a nie wyborem łatwej drogi do zarobienia pieniędzy.

Skromna, pobożna Sonia poświęca się dla ojca pijaka, macochy chorej na gruźlicę i rodziny, by nie umarli z głodu. To ona stanie się powiernicą Rodiona i jego sumieniem. Dzięki Soni Raskolnikow od- będzie katorżniczą pokutę. To ona roztoczy nad nim duchową opiekę i poświęci się, by towarzyszyć mu na zesłaniu, dzielić z nim nieludzkie warunki i doprowadzić do jego duchowego wskrzeszenia. Kreacja Soni, przypominająca jawnogrzesznicę Marię Magdalenę, dzięki tym biblijnym konotacjom zyskuje na znaczeniu i akcentuje jej chrześcijańską miłość do bliźniego, do innych ludzi. W imię tych wartości Sonia poświęciła swoją godność - rodzinie, a swoje życie - Raskolnikowowi.

Dunia Raskolnikow, siostra Rodiona, piękna dziewczyna o nieposzłakowanym prowadzeniu i bu dząca szacunek, jest gotowa wyjść za mąż za Piotra Łużyna, konformistę, łajdaka, tchórza, by zapew nić karierę bratu. Pulcheria, matka Rodina, wszystkie pieniądze przeznacza na wykształcenie syna, sama żyjąc w ubóstwie. Pulcheria i Dunia to archetypy kobiet poświęcających się dla dobra własnej rodziny, gotowe oddać jej własne szczęście

Kontekst literacki

Bohater utworu Konrad Wallenrod Adama Mickiewicza. Walter Alf vel Konrad Wallenrod, porwany za młodu z rodzinnej Litwy, oderwany od rodziców, rodzeństwa, szczęśliwego dzieciństwa, wyko rzysta pierwszą nadarzającą się sposobność i ucieknie od Krzyżaków w rodzinne strony. W czasie pobytu na dworze Kiejstuta od pierwszego wejrzenia zakocha się ze wzajemnością w jego córce Al- donie. Zakochani pobiorą się i ich życie rodzinne nabierze rozkwitu i szczęścia. Walter zazna miłości kobiety, jej pocałunków i pieszczot. Niestety, zakon nieustannie najeżdża na Litwę i wkrótce może ją podbić. Walter podejmuje okupioną cierpieniem decyzję, przeklina godzinę, w której obmyślił spo- sób ocalenia ojczyzny, ale nie widzi innego ratunku dla swojego kraju. „Szczęścia w domu nie znalazł, bo go nie było w ojczyźnie”. Zegna Aldonę i opuszcza Litwę. Dobro ogółu, dobro rodaków staje się dla niego najwyższym priorytetem. Długa i okupiona cierpieniem będzie jego droga do osiągnięcia celu, w trakcie której będzie jak wąż zmieniał skórę: uciekinier litewski stanie się giermkiem praw- dziwego Konrada Wallenroda, później giermek stanie się Konradem Wallenrodem, potem zasłynie jako nieustraszony rycerz, a w końcu nałoży maskę Wielkiego Mistrza. Powiedzenie, że Konrad bę dzie zmieniał skórę to przenośnia, bo czego będzie się wyzbywał naprawdę? Bohater wyrzeknie się miłości do kobiety, rodziny, jawności, uczciwości rycerskiej, szczęścia, nazwiska, a wszystko to w imię dobra swojego narodu. Miłość do rodaków wyparła inne uczucia. Konrad jako Wielki Mistrz tak nieudolnie, oczywiście celowo, będzie dowodził Krzyżakami, że poniosą oni klęskę i przez najbliższy wiek nie będą w stanie zagrozić narodowi litewskiemu. Konrad zapłaci jeszcze jedną, najwyższą cenę za swój wybór. Popełni samobójstwo, tym samym narazi się na potępienie wieczne, ale podejmując decyzję o walce o dobro i szczęście innych, gotów był na taką ofiarę. Realizując swoje szczytne cele, poświęcając się dla ogółu, zniszczył zakon nieetycznymi metodami. Niestety te metody zniszczyły także jego.

• Inne konteksty literackie

Mitologia Jana Parandowskiego

• Ludzie bezdomni Stefana Żeromskiego

Podsumowanie

Poświęcenie dla innych zyskuje sens wtedy, gdy buduje lepszą rzeczywistość, lepszy świat albo nas samych uszlachetnia. Od początku świata ludzie poświęcają się dla swoich dzieci, dla wspólnoty. Bohaterowie poświęcający się dla innych cechują się niezłomnością charakteru i gotowością zrezy- gnowania z własnego egoizmu dla dobra innych.

44
Q

Obraz przemiany wewnętrznej bohatera. Omów zagadnienie na podstawie Zbrodni I kary Fiodora Dostojewskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Wprowadzenie

Wszystkie wydarzenia, których doświadcza człowiek w swoim życiu, kształtują go i spra wiają, że zmienia on swój sposób myślenia czy też inaczej zaczyna postrzegać świat i ludzi Przemiana wewnętrzna bohatera najczęściej jest wynikiem traumatycznych sytuacji lub też

odrzucenia dotychczas wyznawanych wartości i zasad. Teza: Przemiana wewnętrzna bohatera jest efektem jego dojrzewania.

Rozwinięcie

• Proces przemiany wewnętrznej bohatera ukazał Fiodor Dostojewski w Zbrodni i karze Rodion Raskolnikow to były student prawa, który dzieli ludzi na zwykłych i niezwykłych. Uważa, że wybitne jednostki (ludzie niezwykli) nie muszą postępować zgodnie z przyjęty mii powszechnie uznanymi zasadami moralnymi. Mają prawo dopuścić się zbrodni, jeśli wymaga tego idea-cel, który pragną zrealizować dia dobra społeczeństwa. W swojej teorii odwoływał się do wybitnych jednostek w dziejach świata, które, według niego, nie musiały liczyć się z żadnymi ograniczeniami i miały prawo do usunięcia wszystkich tych, którzy stali im na drodze do rozwoju.

Bohater chciał sprawdzić, czy jest jednostką wybitną, dlatego postanowił, że zamorduje lichwiarkę, którą uważał za szkodliwą społecznie, wesz” żyjącą kosztem innych. Jednak po dokonaniu zbrodni nie potrafił poradzić sobie z piętnem mordercy, przeżywał silne emocje.

• Na przemianę wewnętrzną Raskolnikowa ogromny wpływ miała Sonia, która starała się mu uświadomić, że zaden człowiek nie ma prawa odbierać życia innym. To pod jej wpływem postanowił przyznać się do winy i ponieść konsekwencje swojego czynu. Wyrazem we wnętrznej skruchy bohatera było uklękniecie na środku placu, ucałowanie ziemi, a następnie pójście na komisariat i wyjawienie prawdy o popełnionym przestępstwie. W czasie procesu wyjawił wszelkie okoliczności zbrodni, nie umniejszał swojej winy i nie szukał okoliczności

łagodzących.

Prawdziwa i pełna przemiana Raskolnikowa dokonała się dopiero na Syberii. Początkowo izolował się od ludzi, chodził ponury i nie okazywał żadnych emocji, kiedy Sonia przekazy wała mu wieści od najbliższych. Nawet na wiadomość o śmierci matki zareagował obojętnie Bohater cierpiał w samotności, zadręczając się pytaniami o przyczyny niepowodzenia swojej idei, zarzucał sobie, że nie sprostał wyzwaniu, bo sam przyznał się do winy.

Dopiero po roku katorgi, dzięki cierpliwości Soni, jej miłości i wsparciu zrozumiał swoją winę i odzyskał wewnętrzny spokój. Inaczej zaczął też postrzegać współwięźniów - wcze śniej wydawali mu się wrogo do niego nastawieni, teraz zauważał ich przyjazne spojrzenia I życzliwość. Z nadzieją oczekiwał na to, co przyniesie mu życie i zaakceptował swój los

Postawa Rodiona pokazuje, że przemiana wewnętrzna to długotrwały proces, który wymaga • od człowieka zrozumienia swych błędów i chęci odmiany życia. Samo przyznanie się do winy nie jest jednoznaczne z przemianą wewnętrzną i duchowym odrodzeniem.

Kontekst: Przemianę wewnętrzną przeszedł tez Andrzej Kmicic, bohater Potopu Henryka Sienkiewicza. Początkowo postępował impulsywnie, nie liczył się z prawem, nie analizowal swojego postępowania. Dopiero kiedy Oleńka odrzuciła go po spaleniu Wolmontowicz wod- wecie za wymordowanie jego towarzyszy, a następnie rozczarowanie oszustwem Radziwifia, który stanął po stronie Szwedów, przeszedł przemianę wewnętrzną. Podsłuchując rozmowę Wrzeszczowicza z Lisolą, zdał sobie sprawę z prawdziwości słów Czecha, który krytykował Polaków za samowolę, warcholstwo i brak podporządkowania władzy królewskiej, co przy czyniło się do osłabienia Rzeczypospolitej. Bolały go słowa obcokrajowca, ale nie mógł się im przeciwstawić.

• Wyrazem wewnętrznej przemiany bohatera jest nie tylko przybranie nazwiska Babinicz, lecz także jego dążenie do samodoskonalenia. Wyjawiając księdzu Kordeckiemu prawdę o sobie, postanowił odmienić własne życie. Stał się człowiekiem głęboko religijnym, pokor- nym, z oddaniem służył ojczyźnie, poświęcając się dla innych.

Podsumowanie

• Przemiana wewnętrzna bohatera dowodzi, że człowiek w każdej chwili jest w stanie odmie nić swoje życie, ale może tego dokonać tylko wtedy, gdy będzie gotowy ponieść konsekwen cje wcześniejszego zachowania. Niezbędna jest także szczera chęć poprawy. Obecność bliskiej osoby, kogoś, kto wspiera i otacza miłością, z pewnością wspomaga ten proces.

45
Q

Obraz miasta i jego mieszkańców. Omów zagadnienie na podstawie Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Wprowadzenie

Obraz miasta i jego mieszkańców często pojawia się w literaturze i innych tekstach kultury, zwłaszcza w dziełach powstałych w XIX I XX wieku.

Miasto jest symbolem rozwoju, postępu technicznego, cywilizacji, ale odzwierciedla tez rela cje społeczne. To właśnie w przestrzeni miejskiej najbardziej widoczne są kontrasty między poszczególnymi warstwami. Uwidacznia się też problem niesprawiedliwości społecznej

Teza: Przestrzeń miejska charakteryzuje mieszkańców, ale też ma wpływ na ich postawy

Rozwinięcie

Zbrodnia kara Fiodora Dostojewskiego to powieść, której akcja rozgrywa się w Petersburgu Pisarz nie ukazał w swoim utworze całego miasta - wydarzenia rozgrywają się w miejscach zamieszkanych przez biedniejsze warstwy - rzemieślników, lud cechowy, w poblizu cieszą cego się złą sławą placu Siennego.

Petersburg jawi się jako miasto brzydkie i zaniedbane, Podązając za Rodionem Raskolniko- wem, głównym bohaterem, czytelnik widzi odrapane kamienice, brudne zaułki. Mieszkańcy pozbawieni są jakichkolwiek perspektyw - świadczy o tym chociażby mieszkanie zajmo- wane przez Raskolnikowa. To malutka klitka, w której znajdują się tylko łóżko, trzy krzesła stół. Przypomina szafę. Z kolei Sonia mieszka w pomieszczeniu, które prawdopodobnie jest przeznaczone do składowania niepotrzebnych rzeczy, nie do zamieszkania. Ma kształt nieforemnego czworokąta, jest ciemne i prawie pozbawione sprzętów. Natomiast jej ojciec, Marmieładow wraz z żoną i dziećmi wynajmują pokój przechodni - miejsce to nie zapewnia zatem intymności.

-Pesymistyczny obraz Petersburga pogłębia opis mieszkańców pijaków, degeneratów, przestępców, żebraków. Taka przestrzeń ma negatywny wpływ na człowieka, zwłaszcza jednostkę wrażliwą, którą przytłacza rzeczywistość.

Miasto determinuje losy jego mieszkańców - dzieci narazone są na cierpienie i demoraliza- cję, brak perspektyw skłania ludzi do popełniania przestępstw. Ludzie, pomimo wspólnych doświadczeń, izolują się od siebie, nie cechuje ich empatia, są obojętni na cudzą krzywdę Dramatyczną sytuację mieszkańców ukazują między innymi losy Soni, która jest kobietą głęboko religijną, ale, skłoniona przez macochę, trudni się prostytucją, by wspomóc swoją rodzinę. Ponieważ jej ojciec przez pijaństwo stracił pracę, to ona stała się odpowiedzialna za swoje przyrodnie rodzeństwo.
Petersburg to miasto występku, siedlisko zła, budzące strach i przygnębienie, w którym mieszkańcy pozbawieni są nadziei na odmianę losu.

Kontekst: Obraz Petersburga ukazał też Adam Mickiewicz w Ustępie do Dziadów cz. Ill. Op

sując okoliczności jego powstania oraz wygląd, poeta podkreślił, że jest to miejsce, które równocześnie wywołuje podziw i przerażenie. Petersburg powstał z rozkazu cara Piotra Wielkiego na terenach nieprzyjaznych człowiekowi i nienadających się do zamieszkania (podmokły, bagnisty teren, zimą panują tu silne mrozy, a latem - upały). Miasto zbudowane zostało na wzór europejskich miast, które zachwyciły cara-Paryża, Amsterdamu, Wenecji, Rzymu, Londynu. Sprawia wrażenie, jakby budowały go Szatany. Przy szerokich ulicach stoją ogromne wille i pałace. Zajmują je ci, którzy popierają cara i wiernie mu służą, głosząc jego chwałę. W centralnym miejscu znajduje się pomnik założyciela - Piotra I. Petersburg powstał na krzywdzie i cierpieniu kolejnych pokoleń Rosjan oraz przedstawicieli innych narodów, którzy musieli podporządkować się carskiej tyranii.

Podsumowanie

Miasto może być przestrzenią wrogą człowiekowi, miejscem nieprzyjaznym, budzącym negatywne odczucia. Bywa też miejscem rozwoju, szansą dla ludzi, którzy znajdują pracę I godne warunki do życia - takim miejscem jest chociażby Paryż z Lalki Bolesława Prusa. Zatem miasto to miejsce pełne kontrastów, którego jednoznacznie nie da się określić.

46
Q

Literackie portrety kobiet. Omów zagadnienie na podstawie Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst

A

Wprowadzenie

• Pisarze w swoich dziełach chętnie kreują postaci kobiece. Czasami autorzy czynią je głów nymi bohaterkami, innym razem - postaciami drugoplanowymi czy epizodycznymi.

• Portrety kobiet w literaturze są zróżnicowane - twórcy ukazują je zarówno jako osoby silne, zdecydowane, jak i słabe, borykające się z własnymi emocjami i problemami. Postaci kobiece szczególne miejsce zajmowały w literaturze pozytywistycznej (emancypacja kobiet to jedno z haseł epoki).

Teza: Literatura kreuje różne portrety kobiet, ukazując ich motywację oraz skomplikowaną

psychikę.

Rozwinięcie

• Fiodor Dostojewski w Zbrodni i karze wykreował dwie silne, a równocześnie wrażliwe i w pełni oddane rodzinie kobiety: Sonię i Dunię.

Sonia jest córką Marmieładowa z pierwszego małżeństwa. To kobieta skromna, cicha, współczująca innym. Pomimo tego, że jest osobą wierzącą, głęboko religijną, trudni się prostytucją - w ten sposób zdobywa pieniądze na utrzymanie ojca i jego rodziny. Wstydzi się swojej profesji, czuje się niegodna, by przestąpić progi cerkwi, ale gorliwie się modli. jej

Imię ma charakter znaczący oznacza Bożą mądrość. Nadzieję na odkupienie grzechów i przebaczenia daje Soni przypowieść o Łazarzu. Czytając ją Raskolnikowi, stara się wskazać mu właściwą drogę - drogę zbawienia. Sonia nie tylko nakłania Rodiona do tego, by przyznał się do winy, lecz także towarzyszy mu w czasie zesłania. Swoją dobrocią i wrażliwością zjed nuje sobie serca katorżników, którzy nazywają ją mateczką, jej miłość i cierpliwość sprawiają

również, że Raskolnikow rozumie popełnione błędy i przechodzi wewnętrzną przemianę. Kobietą gotową do największych poświęceń dla bliskich jest Dunia, siostra Raskolnikowa Wiele przeszła, ponieważ została niewinnie oskarżona przez żonę Swidrygajłowa, w wyniku czego straciła reputację, a mimo to zachowała życzliwość wobec ludzi i dumnie znosiła przeciwności łosu. jej dobroć i skromność wykorzystuje Łużyn, który pragnie pojąć za zonę kobietę będącą od niego całkowicie zależną. Dunia decyduje się na małżeństwo z dużo starszym mężczyzną, by wspomóc finansowo matkę i brata, chce się dla nich poświęcic Ostatecznie zrywa zaręczyny, ponieważ nie chce wyrzec się brata, wierzy w jego niewinność Dunia szczęście odnajduje u przyjaciela Rodiona ze studiów, Razymuchina. To bez wątpienia soba pozytywna, która nie poddaje się przeciwnościom losu. Odznacza się nie tylko urodą zewnętrzną, lecz także pięknym wnętrzem.

Zupełnie inaczej zostala ukazana Alona Iwanowna, lichwiarką, którą zamordował Raskol nikow. Ma około 60 lat. W powszechnej opinii jest kobietą złą, wykorzystującą ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, Niewłaściwie traktuje też swoją przyrodnią siostrę, Lizawiete, którą bije, upokarza i zmusza do ciężkiej pracy. Dokonując zabójstwa, Raskolnikow jest prze konany, że w ten sposób przysłuży się społeczeństwu, bo wyeliminuje jednostkę szkodliwą.

Kontekst: Kobietą z pozoru silną i odporną jest Lady Makbet z dramatu Szekspira. Nie jest główną bohaterką, a jednak odgrywa ważną rolę w dziele. Kobieta podsyca w Makbecie ambicje, namawiając go do zamordowania króla Duncana. Wie, że jej mąż pragnie korony, ale obawia się po nią sięgnąć. Lady Makbet ostatecznie nie radzi sobie z konsekwencja- mi popełnionej przez Makbeta zbrodni, w której współuczestniczyła. Bohaterka popada wobłęd, wydaje się jej, że ma zakrwawione ręce, które często obmywa, a ostatecznie po- pełnia samobójstwo. Jej losy świadczą o tym, że nawet silna kobieta ma określony poziom odporności psychicznej, a ze świadomością popełnionych zbrodni trudno żyć.

Podsumowanie

Portrety kobiet w literaturze zazwyczaj są wyraziste, ukazują bohaterki w sposób wielostron- ny, oddając ich charakterystyczne cechy i zachowania. To najczęściej postaci dynamiczne. Twórcy analizują też ich myśli, wnętrze, odkrywają tajniki kobiecej duszy.

47
Q

Czego można dowiedzieć się o naturze ludzkiej z literatury? Omów zagadnienie na podstawie Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Plan wypowiedzi

Wprowadzenie

Ludzka natura jest skomplikowana i trudno ją odkryć. Ludzie kierują się odmiennymi warto- ściami, ale też różnie reagują na to, co ich w życiu spotyka, mają różny poziom odporności psychicznej.

Człowiek nigdy nie może być do końca pewien tego, jak zachowa się w określonej sytuacji, nie jest w stanie przewidzieć swoich reakcji na konkretne wydarzenia.

Teza: Literatura pokazuje złożoność ludzkiej natury.

Rozwinięcie

• Fiodor Dostojewski w Zbrodni i karze pokazał na przykładzie głównego bohatera, że człowiek nie może bezkarnie popełnić zbrodni, nawet jeśli czyni to z myślą o innych. Raskolnikow kierował się przekonaniem, że lichwiarka, Alona Iwanowna, jest złą kobietą, więc zabija- jąc ją przysłuży się społeczeństwu. Tym samym przyznaje sobie prawo do wymierzenia sprawiedliwości i popełnienia czynu niemoralnego. Jego decyzja podyktowana jest również chęcią uchronienia siostry od małżeństwa z Łużynem - po przeczytaniu listu od matki był przekonany, że Dunia poświęca się dla niego. Toczy ze sobą wewnętrzny dialog, sam siebie przekonuje, że nie może dopuścić do ślubu, a jedynym sposobem na ocalenie siostry jest zamordowanie lichwiarki.

Pomimo jasno określonych poglądów Raskolnikowowi towarzyszą rozterki i wątpliwości, które odzwierciedla chociażby sen o zakatowanej kobyłce. To przywołanie wspomnień z dzieciństwa, kiedy na jego oczach pijany Mikołka pobił chore zwierzę. Sen stanowi pro-jekcję myśli bohatera, który jest przerażony na myśl o morderstwie i waha się, jak postąpić Dlatego po przebudzeniu zwraca się do Boga z pytaniem o to, czy rzeczywiście jest w stanie popełnić tak okrutny czyn.

Po dokonaniu morderstwa Raskolnikow nie potrafi poradzić sobie z ernocjami, popada w paranoję, boi się wyjść z domu. Cierpi zarówno fizycznie, jak i i psychicznie. Wyrazem jego przeżyć jest sen, w czasie którego powraca na miejsce zbrodni i ponownie zabija lichwiarkę. Pokój, w którym usiłuje zamordować kobietę, jest pełen ludzi, milcząco mu się przyglądają cych. Ten koszmar senny zdradza obawy bohatera przed zdemaskowaniem, lęk przed karą za popełnione przestępstwo.

• Raskolnikow, przyznając się pod wpływem Soni do winy, opowiadając w czasie procesu o szczegółach zbrodni, nie odczuwa skruchy. Ma raczej pretensje do siebie, że nie spro- stał wyzwaniu i okazał się być zwykłym człowiekiem. Nawet na Syberii, w pierwszym roku katorgi nie potrafi wewnętrznie zaakceptować konsekwencji swojego czynu. Zastanawia się, dlaczego jego idea okazała się być gorsza od innych. Rozmyśla też o tym, dlaczego nie popełnił samobójstwa, a dobrowolnie przyznał się do winy.

• Dopiero zrozumienie potworności popełnionej zbrodni, a także odkrycie miłości pozwalają bohaterowi odzyskać spokój wewnętrzny i zaakceptować swój los. Raskolnikow odczuwa skruchę i żal, powraca też do wiary. Chce kierować się tymi samymi wartościami, które są ważne dla Soni.

• Postawa Raskolnikowa dowodzi, że człowiek nie jest w stanie przewidzieć konsekwencji swoich czynów. Okazuje się również, że każda zbrodnia odciska piętno na zbrodniarzu, który cierpi i zmaga się z samym sobą. Dostojewski pokazuje też, że kluczem do moralnego odrodzenia są akceptacja świata i ludzi oraz szczera skrucha i chęć odpokutowania winy.

• Kontekst: Mechanizmy ludzkiej psychiki analizował również William Szekspir w Makbecie. Tytułowy bohater jest idealnym rycerzem i wiernym poddanym króla Duncana. Jednak przepowiednie czarownic budzą jego ambicje, które w konsekwencji doprowadzają go do popełnienia zbrodni. Początkowo bohater waha się, przeżywa dylematy moralne (widzi zakrwawiony nóż, słyszy głos ostrzegający go, że nigdy nie zaśnie, ukazuje mu się duch zamordowanego przyjaciela, Banka), jednak z czasem staje się tyranem, który wprowadził bezwzględne rządy. Z kolei Lady Makbet, która wydawała się być kobietą bezwzględną I namawiała męża do walki o swoje marzenia, nie radzi sobie z konsekwencjami zbrodni - popada w obłęd, nieustannie obmywa dłonie, na których widzi krew, a ostatecznie popełnia samobójstwo. Makbet na śmierć żony reaguje obojętnie - stał się człowiekiem bezdusznym.

Podsumowanie

• Człowiek nieustannie się zmienia, a dokonując wyborów, opowiada się po stronie dobra lub zła. Na jego postawę mają wpływ inni ludzie, ale to on samodzielnie dokonuje ostatecz- nych wyborów i musi ponieść konsekwencje własnych czynów. Losy bohaterów Makbeta oraz Rodiona ze Zbrodni i kary Świadczą o tym, że każdy czyn niemoralny niszczy człowieka I wpływa na jego psychikę.

48
Q

plan wydarzeń

A

Część I

  1. Rozmyślanie Raskolnikowa o popełnieniu zbrodni.
    - przedstawienie postaci głównego bohatera
    - przybycie Raskolnikowa do Alony Iwanownej w celu oddania zastawu (jest to pamiątka rodzinna: srebrny zegarek po ojcu)
  2. Spotkanie Raskolnikowa z Marmieładowem.
    - historia życia Marmieładowa
    - list od matki
    - informacja o zaręczynach Duni z Piotrem Pietrowiczem Łużynem
    - zapowiedź przyjazdu do Petersburga
  3. Rozmyślania Raskolniokowa i sen z dzieciństwa.
  4. Zabicie Alony Iwanowny i Lizawiety.
    - portret psychologiczny mordercy
    - szczegółowy opis morderstwa

Część II

  1. Zacieranie śladów morderstwa
    - wezwanie na policję
    - ukrycie łupów
  2. Choroba Raskolnikowa
    - wsparcie materialne
    - pomoc Razumichina
    - wizyta doktora Zosimowa
    - wizyta Piotra Pietrowicza Łużyna
  3. Nocne wędrówki Raskolnikowa po Petersburgu
    - rozmowa z Zamietowem o morderstwie w gospodzie „Pałac Kryształowy”
    - odwiedziny domu starej lichwiarki pod pretekstem wynajęcia mieszkania
  4. Śmierć Marmiełodowa
    udzielenie rodzinie finansowej pomocy przez Raskolnikowa
    spotkanie Raskolnikowa z Sonią
    przyjazd matki (Pulcherii Aleksandrownej) i siostry (Duni) do Petersburga

Część III

  1. Spotkanie Raskolnikowa z rodziną – list od Łużyna
  2. Spotkanie Raskolnikowa z sędzią śledczym Porfirym Pietrowiczem
    - chęć odzyskania zastawu (cenne pamiątki rodzinne)
    - rozmowa na temat artykułu O zbrodni
  3. Oskarżenie z ust nieznajomego mieszczanina
  4. Pogłębianie się choroby Raskolnikowa
  5. Przybycie Arkadiusza Iwanowicza Swidrygajłowa

Część IV

  1. Propozycja Swidrygajłowa: 10 tysięcy rubli w zamian za zerwanie zaręczyn Duni z Łużynem
  2. Kolacja
    - uczestnicy: matka Pulcheria Alksandrowna, Dunia, Raskolnikow, Razumichin, Łużyn.
    zerwanie zaręczyn
  3. Ponowne spotkanie Raskolnikowa z Sonią - czytanie fragmentu Ewangelii o wskrzeszeniu Łazarza
  4. Przesłuchanie Raskolnikowa na komisariacie.
    - brak dowodów na potwierdzenie winy
    przyznanie się malarza Mikołki do popełnienia zbrodni

Część V

  1. Podstępna intryga Łużyna.
  2. Stypa po zmarłym Marmiełodowie; oskarżenie Soni o kradzież 100 rubli.
  3. Przyznanie się Raskolnikowa przed Sonią do popełnienia zbrodni; Swidrygajłow - podsłuchujący świadek
  4. Śmierć Katarzyny Iwanowny.

Część VI

Przyznanie się Raskolnikowa na komisariacie policji do popełnienia zbrodni
- spotkanie Raskolnikowa z Porfirym Pietrowiczem
- spotkanie Raskolnikowa ze Swidrygajłowem
- Swidrygajłow popełnia samobójstwo

Epilog

  1. Relacja z procesu Raskolnikowa.
  2. Skazanie na katorgę.
  3. Ślub Duni z Razumichinem.
  4. Choroba i śmierć matki Pulcherii Aleksandrownej.
  5. Pobyt Raskolnikowa i Soni na Syberii.
  6. Duchowe odrodzenie Raskolnikowa