Tango - Sławomir Mrożek Flashcards

1
Q

Eleonora

A

jest żoną Stomila, matką Artura oraz kochanką Edka. Na początku dramatu ubrana jest wpajacyk” do spania. Jest kobietą wyzwoloną, która nie kieruje się w życiu żadnymi zasadami. Jej pokolenie walczyło z panującymi normami i tradycją. Wyszła za Stomila, ponieważ była zafascyno- wana nim w młodości, jako artystą, eksperymentatorem teatru. Swego kochanka Edka uważa za wzór prostoty.

należy do pokolenia, które ostatecznie zniszczyło stare formy; szuka coraz to nowych życiowych podniet, znudzona codziennością mieszczańskiego domu, zachwyca się prymitywizmem Edka, swego kochanka

Eleonora - matka Artura, uważa się za nowoczesną, wyzwoloną kobietę, a zerwanie z mieszczańskimi konwenansami poczytuje sobie za sukces; odrzuca dotychczasowe wartości obowiązujące w życiu społecznym, podobnie jak Stomil nie proponuje nic w zamian, doprowadza tym samym do anarchii iostatecznej katastrofy.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Eugeniusz

A

jest bratem Eugenii, starszym siwym panem. Ma na sobie żakiet, szeroki krawat ze szpilką, szorty, stare znoszone lakierki, i okulary w złotej oprawce. Z trudem wciela się w narzuconą rolę człowieka wyzwolonego z formy - jest bardzo dobrze wychowany i nieśmiały. Jest jedyną osobą wspierającą Artura w jego staraniach, jednak po śmierci siostry opowiada się po stronie Edka - okazuje się konformistą.

rówieśnik babci, uległy wobec silnej władzy, ponoć tęskni za dawnymi formami i po- rządkiem, jak zapewnia Artura, któremu pomaga spacyfikować rodzinę; konformista, szybko podporządkuje się władzy Edka

Brat Eugenii, nieśmiały, zahukany, marzy o po- wrocie czasów sprzed rewolucji obyczajowej, ale potrafi też być okrutny i dwulicowy.

brat Eugenii należący do najstarszego pokolenia, nie jest w stanie podjąć decyzji, jakie stanowisko reprezentuje, jednocześnie zachowuje dawne przyzwyczajenia i dąży do nowoczesności: naiwny, nieśmiały, spiskuje z Arturem, ale nie przeciwstawia się zdecydowanie Edkowi. Jego postawa symbolizuje bezsilność polskiej inteligencji wobec władzy. W finałowej scenie tańczy tango z Edkiem, ostatecznie ulegając jego dominacji

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Geneza utworu

A

Dramat powstał w latach 60. XX wieku, kiedy Polska była zdominowana przez władzę komunistyczną, autor znalazł się na emigracji, a w Europie dokonywała się rewolucja obyczajowa. Dzieło po raz pierwszy wydano w pismie „Dialog” (1964 r.).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Ala

A

jest kuzynką Artura, osiemnastoletnią dziewczyną pozbawioną zasad obyczajowych. Zgadza się wyjść za mąż za Artura w przekonaniu, iż ślub nie jest wynikiem miłości, lecz dążeniem Artura do przywrócenia formy. Zdradza jednak Artura z Edkiem, co staje się przyczyną załamania Artura i jednym z powodów jego śmierci.

kuzynka Artura, miała zostać jego żoną, ale do ślubu nie dochodzi, poszukuje mi- łości i kontaktu emocjonalnego w związku z Arturem, ale nie czuje się kochana; zdradza Artura z Edkiem, co powoduje załamanie narzeczonego, a tę chwilę słabości wykorzystuje Edek

Młoda, atrakcyjna dziewczyna, narzeczona Ar- tura. Imponuje jej wyzwolona postawa rodziny Stomilów, sama jednak jest zagubiona i pełna sprzeczności, ulega zarówno Arturowi, jak i pry- mitywnej sile Edka.

narzeczona Artura, ładna, młoda dziewczyna zagubiona w świecie zdegradowanych zasad i cha- osu obyczajowego, bezwolnie godzi się na ślub z Arturem, chociaż niepokoi się, że ten pragnie trady- cyjnego ślubu nie z miłości, ale w imię zasad; niezdecydowana i pełna sprzeczności.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Rozpad rodziny.

A

W rodzinie Artura tradycyjne podziały i role uległy zniszczeniu. Rodzice nie wychowują syna w tradycyjny sposób, nie w tym celu bowiem wywalczyli brak norm i tradycji. Tymczasem Artur chciałby skłonić matkę, by była przykładną żoną, a ojca namawia do pozbycia się jej kochanka. Sam chce wziąć ślub i zostać mężem oraz głową rodziny. Jednak ponosi klęskę, gdyż uzmysławia sobie, iż jego ślub będzie jedynie nic nieznaczącą ceremonią: Co to znaczy ta maskarada? Przywrócenie w rodzinie porządku i ładu kończy się więc fiaskiem.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Treść:

A

Dramat Mrożka przedstawia bunt Artura, syna awangardowego artysty Stomila i jego żony Eleonory, wnuka baba Eugenii, Bohater uważał, że dorasta w świecie bez zasad i by przywrócić tradycyjny ład, zdecydował się na kika kroków: namówił ojca do zakończenia romansu Eleonory ze stałym bywalcem domu prostakiem Edkiem, posta- now il wziąć tradycyjny ślub z kuzynką Alą, w końcu zdecydował się na zastosowanie wobec niepokornej rodziny przemocy i terroru. Poniósł jednak klęskę - zginął w walce z Edkiem, który przejął władzę nad rodziną i w koń- cowej scenie zatańczył tango z podporządkowanym mu wujem Eugeniuszem.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Stomil

A

jest ojcem Artura i zdradzanym mężem. W młodości był buntownikiem, który przyczynił się do odrzucenia tradycji i norm. Jego pasją życiową była sztuka i eksperymentowanie. Nie rozumie rozterek własnego syna. Dawny intelektualista zmienił się w zaniedbanego mężczyznę, który w domu ma niewiele do powiedzenia. Niezdolny do jakiegokolwiek czynu, nadal wierzy, że sztuka może stać się podstawą nowego świata. Nosi niechlujny i porozpinany strój, co podkreśla rozkład jego osobowości.

eksperymentator, artysta, chlubi się uczestnictwem w rewolucji obyczajowej, bu- rzącej dawne formy rzeczywistości, namawia syna do buntu, jest bierny, nie potrafi sprzeciwić się Edkowi - intruzowi w domu, toleruje zdradę żony, nie chce podpo- rządkować się synowi, gdy ten próbuje przywracać światu formę (gorset)

• Ojciec Artura, awangardowy artysta, inteligent li- berat. Niechlujny i bierny, interesują go tylko wła- sne eksperymenty teatralne, dużo teoretyzuje, ale nie podejmuje żadnych działań - nie reaguje na zdradę żony, nie przeciwstawia się Edkowi.

Stomil - awangardowy artysta eksperymentujący ze środkami artystycznego wyrazu, ale w rezultacie niemający nic do przekazania światu bezwolny abnegat, który pogrążył się w bylejakości i próbuje nadać temu stylowi głębsze znaczenie. Nie jest w stanie przeciwstawić się Edkowi, akceptuje niewier- ność żony.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Problematyka:

A

Utwór zaskakującą i groteskową fabułą oraz łączeniem różnych poetyk nawiązuje do teatru absurdu.

Rzeczywistość w nim jest pełna chaosu, sprzeczności i nonsensu, co służyło odzwierciedleniu absurdu ludzkiej egzystencji. Mrożek sięgnął po ten gatunek, by skrytykować współczesną mu sytuację społeczną i polityczną. Rodzina Artura, podobnie jak współczesne autorowi społeczeństwa europejskie, ulegały rozkładowi: rozpadały się więzi międzyludzkie, degradowały wartości, a konflikt pokoleniowy obnażał cywilizacyjne zagrożenia. Utwór jest również oceną rzeczywistości PRL-u. Rządy Edka to alegoria „dyktatury ciemniaków”, jak w owym czasie określano tych, którzy sięgali po władzę, a charakteryzowali się brutalnością, bezczelnością i chamstwem. Taniec z końcowej sceny jest momentem triumfu bezmyśłnej władzy nad bezwolną inteligencją, cierpką oceną polskiego społeczeństwa.

Mrożek świadomie operuje w dramacie groteską i absurdem, za pomocą których obala mity sztuki awangardowej. Forma, o której pisał Gombrowicz, przestała być potrzebna, jest bezużyteczna w czasach, w których brak jest idei. Stąd przesłanie utworu: sama forma nie ocali świata.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Budowa utworu, język, styl, środki artystyczne

A

Utwór składa się z trzech aktów, kompozycja utworu jest rozluźniona. Wymowa utworu jest tragiczna, jednak katastrofa w finale, pokazana z przymrużeniem oka, traci swój patos. W „Tangu” dominuje absur- dalny komizm przejawiający się w kreacji świata przedstawionego bohaterów oraz sytuacji. Język utworu jest specyficzny, gdyż Mrożek zderza ze sobą różne style wypowiedzi, co daje komiczny efekt: Człowiek sięga po samego siebie, zrzuca starych bogów i siebie stawia na piedestale. Pękają skorupy, pusz czają okowy Edek mówi językiem potocznym, wulgarnym: Co się będę opieprzał. Artur w słowach: W rozumie był mój grzech i abstrakcji, córce-wszetecznicy jego parodiuje styl biblijny.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Społeczeństwo i relacje międzyludzkie.

A

Ukazanie relacji rodzinnych w utworze służy rozważaniom na temat współczesnej kultury. Mrożek pokazuje dwa wzorce społeczeństwa: tradycyjny, oparty na konwenansach, do którego przywrócenia dąży Artur, i nowoczesny, uznający prawo jednostki do wolno- ści i ekspresji. Jednak okazuje się, że drugi wzorzec prowadzi do całkowitej anarchii, zaś pierwszy jest jedynie pustą formą.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Władza i dyktatura.

A

Mrożek nadał utworowi wymiar dramatu politycznego. Edek reprezentuje brutalną i prymitywną siłę zdolną do podporządkowania i sterroryzowania grupy ludzi. W podobny sposób funkcjonuje totalitaryzm nie są to rządy subtelne, lecz prostackie i brutalne. Nieliczna zdeter minowana grupa może łatwo zaprowadzić swoje porządki, jeśli inteligencja zgadza się na rezygnację z wszelkich zasad moralnych i obyczajowych w imię postępu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Eugenia

A

jest babcią Artura: stara, ale czerstwa i ruchliwa, czasem tylko cierpi na starcze zapaści. Nie jest tradycyjną babcią, bardzo lubi grać w karty. Ubiera się dziwacznie w jaskrawą suknię z trenem, na nogach ma trampki, na głowie czapkę - dżokejkę. W akcie III jest ubrana jak staroświecka babcia, porusza się sztywno, narzeka na nudę, w końcu kładzie się na katafalku i umiera.

przedstawicielka najstarszego pokolenia, babcia zachowuje się jak młoda i zbunto- wana dziewczyna, gra w karty, chodzi nowocześnie ubrana, nie jest szanowana przez nikogo, Artur często wygania ją na katafalk, gdzie ma siedzieć za karę: jej śmierć daje Arturowi impuls - zrozumiał, że prawdziwą władzą jest panowanie nad życiem i śmiercią

Babcia Artura, zdziecinniała staruszka, której wygląd i zachowanie przeczą stereotypowi osoby w podeszłym wieku (ubrana w dżokejkę, jaskra- wą suknię z trenem, trampki; rzuca przekleństwa i gra w karty).

babcia Artura, reprezentująca najstarsze pokolenie, zafascynowana Edkiem, z którym gra w karty na jego zasadach, ubrana w staroświecką suknię, trampki i džokejkę stara się uchodzić za nowoczesną staruszkę. Jest karana przez wnuka za niegodne w jej wieku zachowanie leżeniem na katafalku. Umiera w czasie trwania akcji dramatu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Artur

A

syn Eleonory i Stomila. Jest najwyżej dwudziestopięcioletni, prawidłowo rozwinięty, dorodny i regularny. Studiuje trzy fakultety, w tym medycynę i filozofię. Ubiera się elegancko (w garnitur). Zostal wychowany w rodzinie, której członkowie nie kierują się żadnymi normami, wobec tego buntuje się przeciw ich brakowi: nie mogę przecież być konformistą. Mam już swoje lata. Do matki ma pretensje o to, że zdradza Stomila z prostakiem Edkiem, ojcu ma za złe, że ten nie reaguje na zdradę żony oraz że wiecznie chodzi w piżamie. Artur czyni wysiłki, by bliskim przywrócić ich tradycyjne role, ale jego starania nie przynoszą rezultatów. Chce się ożenić ze swoją kuzynką, wierząc, że rytuał ślubu wpłynie na zmianę postaw rodziny. Gdy staje się to niemożliwe do zrealizowania, umiera (zostaje zabity przez Edka).

student, człowiek o szerokich horyzontach, chce żyć w świecie porządku moralnego i odbudować zniszczony przez pokolenie rodziców system wartości, poszukuje drogi oddziaływania na rodzinę; najpierw odnajduje tradycyjną formę i dzięki niej pra- gnie przywrócić tradycyjny ład; gdy forma ślubu okazuje się pusta, bezwartościowa, we władzy absolutnej nad życiem i śmiercią widzi szansę dla świata; załamany zdradą Ali, zostaje podstępnie zaatakowany i pokonany przez Edka

• Młody człowiek, zbuntowany przeciwko swojej nowoczesnej rodzinie. Irytują go anarchia i cha- os panujące w domu Stomilów. Tęskni za ładem i porządkiem, życiem regulowanym tradycyjnymi zasadami. Chce zostać lekarzem, a nie artystą.

• Samotny i sfrustrowany, ma poczucie wyższości intelektualnej i moralnej nad otoczeniem, któ- remu chce narzucić swoją wolę. Często poucza i strofuje domowników, przyjmuje wobec nich postawę kaznodziei.

• Ma cechy bohatera romantycznego, idealisty tyranizującego innych ludzi jakoby dla ich wła- snego dobra.

przedstawiciel najmłodszego pokolenia inteligencji, wrażliwy i pragnący odmiany rzeczywisto- ści 21-letni student, zbuntowany wobec wizji świata, jaką reprezentują jego rodzice, którzy w przekona- niu Artura doprowadzili do degradacji wartości stanowiących gwarancję stabilności życia. W sposób szczególny walczy z fascynacją pozostałych członków rodziny osobą prymitywnego Edka. Jako samot- ny buntownik zmierzający się ze światem w imię wyższych wartości jest współczesnym typem boha- tera romantycznego (osamotniony buntownik, przeżywa rozterki, nie jest rozumiany przez otoczenie).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Edek

A

jest kochankiem Eleonory. To osobnik w najwyższym stopniu mętny i podejrzany. Gra w karty z Eugenią i Eugeniuszem. Jest nieogolony i niechlujny. Skupia w sobie takie cechy jak prostactwo, wulgarność i chamstwo. Pozbawiony jest wszelkich norm i form, reprezentuje fizyczną siłę, która ostatecznie zwycięża.

służący, kochanek Eleonory i Ali, intruz, człowiek niewiadomego pochodzenia, wkrada się w łaski domowników, tolerują go wszyscy oprócz Artura; kiedy jednak Artur odkry- wa źródła prawdziwej władzy, odwołuje się do siły Edka; ten zwraca się przeciwko niemu, zabija, a następnie wchodzi w jego rolę i zaczyna twardą ręką rządzić rodziną Stomilów

Prymityw, prostak i cham, uosobienie brutalnej siły i zwierzęcych instynktów. Sprytny i elastycz- ny, cierpliwie czeka na okazję, aby przejąć władzę nad domownikami; dostosowuje swoje zachowa- nie do okoliczności.

Edek - To tylko Edek”, mówią bohaterowie - inteligenci, fascynując się jego prymitywnymi zachowa- niami i przyzwalając na poszerzanie jego wpływów w domu. Niechlujny wygląd Edka odzwierciedla jego prostactwo i bezwzględność, dzięki którym przejmuje władzę. Nielubiany przez Artura, który nie godzi się na dyktowane przez Edka zasady, wykorzystuje sprzyjającą sytuację, aby zdominować pozostałych członków rodziny, a jego zwycięstwo nad słabą inteligencją symbolizuje finałowe tango, które tańczy w butach zabitego przez siebie Artura nad jego zwłokami, zmuszając do wspólnego tańca wuja Euge- niusza

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Groteska

A

jest kategorią estetyczną, która charakteryzuje się połączeniem w jednym dziele pier wiastków przeciwstawnych, takich jak tragizm i komizm, fantastyka i realizm, piękno i brzydota. Utwory groteskowe charakteryzują się niejednorodnością stylistyczną, obecnością absurdu i dziwności, defor macją rzeczywistości

Groteska to jedna z podstawowych kategorii estetycznych, charakterystyczna dla różnych epok i różnych rodzajów sztuki, przejawiająca się tendencją do deformacji rzeczywistości, alogiczności, operowaniem poetyką snu, przemieszaniem kategorii estetycznych (tragizm, komizm), purnonsensownym humorem i absurdem, nieprzystawalnością poszczególnych elementów dzieła (np. styl i bohaterowie), wyolbrzymianiem cech, karykaturą, fascynacją brzydotą, posługiwaniem się parodią. Groteska to nie tylko zabawa, ale także próba interpre- tacji świata, który nie poddaje się tradycyjnym osądom. W grotesce strach i przerażenie bez ustanku rozbrajane są przez śmiech.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Absurd

A

jest kategorią określającą bezcelowość, niedorzeczność i nonsens.

Absurd to sformułowanie, myśl, sytuacja pozbawiona sensu, niedorzeczność. Pojęcie absurdu nabrało szczególnego znaczenia w filozofii egzystencjalnej jako istotne doznanie bytu. W okresie dwudziestolecia międzywojennego i po II wojnie światowej rozwija się tzw. teatr absurdu, posługujący się groteską i parodią, obfitujący w nieprawdopodobne sytuacje, w którym występują bohaterowie pozbawieni motywacji psychologicznej.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Gatunek literacki: dramat groteskowy (odmiana teatru absurdu).

A

Utwór ma strukturę dramatu: podzielony jest na akty, zawiera tekst główny oraz poboczny (didaskalia), o dziejącej się akcji czytelnik dowiaduje się z bezpośrednich wypowiedzi bohaterów (dialogi i monologi). Jest to dramat groteskowy, ponieważ kompozycja utworu jest luźna, przedstawione są w nim groteskowe sytuacje i występują w nim absurdalne dialogi. Zgodnie z konwencją teatru absurdu, bohaterowie utworu nie są postaciami zindywidualizowanymi i prawdopodobnymi psychologicznie, zaś niektóre ich cechy są przejaskrawione.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

PROBLEMATYKA SPOŁECZNO-OBYCZAJOWA

A

Świat ukazany przez Mrożka jest chaosem. Nie rządzą nim ustalone prawa i nie ma w nim wartości. Po rewolucji obyczajowej wszystko stało się dozwolone. Eugenia, Stomil, Eleonora i Ala godzą się z takim stanem rzeczy. Eleonora bez wstydu przyznaje się do zdradzania męża: „Ja sypiam z Edkiem od czasu do czasu”. Stomilowi zdaje się to nie przeszkadzać, a ogólny chaos nie daje mu się we znaki: „Żyjemy swobodnie”. Ala jest amoralna albo taką udaje. Przyznaje się Arturowi, że zdradziła go z Edkiem: „Myślałam, że ci to obojętne. Przecież żenisz się ze mną tylko dla zasady”. Buntowani przez Artura bohaterowie powoli tracą jednak ten psychiczny komfort. Stomil zaczyna czuć się nieswojo w roli zdradzanego męża. Ala pyta Eleonorę: „Dlaczego wy wszyscy pogardzacie sobą nawzajem?” i w odpowiedzi słyszy: „Sama nie wiem. Może dlatego, że nie mamy się za co szanować”.

W świecie pobawionym zasad i norm, podporządkowanym prawom biologii nie ma miej- sca na wartości. Próba Artura nie może się powieść, ponieważ bohater pragnie narzucić swo- jej rodzinie jedynie zewnętrzne formy, a w ten sposób wartości nie da się odbudować. Artur i Ala koncentrują się na ślubie, nie na miłości. Nie wiadomo jednak do końca, czy to uczucie było prawdziwe, czy wyznanie było jedynie wynikiem chwili i przejawem formy. Takie wątpliwości ma Stomil. Gdy Ala mówi: „On mnie kochal, tego mi już nikt nie odbierze”, Stomil pod nosem stwierdza: „Przypuśćmy, że to była miłość”.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
18
Q

OSTRZEŻENIE PRZED TOTALITARYZMEM

A

W finale dramatu Stomil uświadamia sobie, że nie ma powrotu ani do natury, ani do kon- wencji, umowy, która zapoczątkowała istnienie cywilizacji i społeczeństwa. Przeciwko temu staje bowiem naga sila uosobiona przez Edka. Gdy Artur rezygnuje ze ślubu, śmierć babci uświada mia mu, że tylko władza nad ludzkim życiem i śmiercią daje panowanie nad światem. Wieść o zdradzie Ali wzbudza w nim nienawiść do Edka. W starciu obu bohaterów wygrywa siła, czyli Edek, i odtąd on panuje nad sytuacją. Edek to przemoc w czystej postaci, niepoparta żadną ide ologią. Kiedy w finale Edek tańczy z Eugeniuszem argentyńskie tango La Cumparsita, nie sta nowi to już przejawu buntu wobec tradycji, ale jest demonstracją siły. Zebranym w salonie Edek zapowiada rządy twardej ręki”: „Teraz moja kolej. Wy będziecie mnie słuchać (…) A dlaczegóż by nie? Widzieliście, jaki mam cios. Ale nie bójcie się, byle cicho siedzieć, nie podskakiwać, wważać, co mówię, a będzie wam ze mną dobrze, zobaczycie. Ja jestem swój chłop. I pożartować mogę, i zaba wić się lubię. Tylko posłuch musi być”. Edek dochodzi do władzy drogą zamachu stanu i obej muje totalitarne rządy. Jego postać jest dowodem na to, że jedyną ideą, którą można stworzyć z niczego, jest władza. Edek, pozbawiony skrupułów, jest nieludzki, bezmyślny i dlatego jest taki groźny. Jego osobę można traktować jako symbol rządów totalitarnych charakterystycznych dla XX wieku, symbol zwycięstwa siły „chamów” nad inteligencją. Terror, zastraszenie, totalitaryzm skutecznie niszczą dawny porządek i zniewalają słabsze jednostki (Eugeniusz). Zwycięstwo Edka jest ostrzeżeniem przed skutkami dyktatorskiej władzy opartej na przemocy. Niektórzy krytycy dopatrywali się w utworze odniesień do aktualnej sytuacji Polski pod rządami komunistycznymi, w której rządziła siła i przemoc, a niewygodnych przedstawicieli inteligencji odsuwano od życia publicznego, szykanowano, zamykano w więzieniach.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
19
Q

Groteska i absurd w Tangu:

A

⚫ odwrócenie tradycyjnych ról: pokolenie dzieci (Artur) nie może zbuntować się przeciwko pokoleniu rodziców, gdyż oni obalili już wszelkie normy;

⚫ czarny humor: jedną z metod wychowawczych Artura wobec babci jest wysyłanie jej na ka- tafalk;

⚫ parodie literackie: Eugenia zwraca się do Artura słowami będącymi parafrazą kwestii z Hamleta W. Szekspira - „I pomyśleć, że jesteś z nas najmłodszy. Dlaczego nie idziesz do klasztoru?”;
karykaturalność i przerysowanie postaci: Edek jako stereotypowy „cham”, ćwierćinteligent jest postacią typową dla wielu dramatów Mrożka;

⚫ łączenie przeciwstawnych kategorii estetycznych (np. komizmu i tragizmu): na wieść o zbliżającej się śmierci Eugenii jej brat wykrzykuje: „Geńka, dosyć tych ekstrawagancji! Co 10 za umieranie! Tego nigdy nie było w naszej rodzinie!”;

absurdalny finał sztuki: propagowana przez pokolenie Stomila wolność doprowadziła do zniewolenia przez Edka;

⚫ deformacja świata: doprowadzenie do granic absurdu konsekwencji realizowania w życiu haseł absolutnej wolności;

⚫ zderzenie stylu wysokiego i niskiego: „Stomil się zapiął. Nowe życie przed nami”

Groteskowy obraz świata pogrążającego się w absur dzie; karykaturalność, absurd i przerysowanie postaci i sytuacji stanowi wyraz zmian prowadzących do destruk cji istniejącego porządku

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
20
Q

DRAMAT RODZINNY

A

W rodzinie Artura wszystkie tradycyjne podziały i role uległy zatarciu. Rodzice nie wychowują swojego syna w tradycyjny sposób, gdyż całe życie walczyli o to, aby konser- watywny sposób wychowania przestał obowiązywać. Teraz nie rozumieją pretensji Artura: „Gdybyś żył w tamtych czasach - mówi Stomil do Artura - wiedziałbyś, ile zrobiliśmy dla ciebie”. Ale Artur chce, aby jego rodzice zaczęli wypełniać przypisane im role. Usiłuje skło- nić matkę do pełnienia roli przykładnej żony, stojącej na straży wartości rodzinnych. Kiedy dowiaduje się, że matka ma romans z Edkiem, zdaje sobie sprawę, że jego dotychczasowe metody wychowawcze zawiodły. „Ja nie chcę jeść, ja chcę zapanować nad sytuacją” wykrzykuje, by zaraz potem dodać zrezygnowanym tonem: „Teraz i tak wszystko jedno”. Próba przywróce- nia konserwatywnego porządku w rodzinie kończy się w pierwszym akcie totalnym fiaskiem. Potem Artur postanawia jednak podjąć jeszcze jedną próbę. Pragnie zmusić ojca, aby ukrócił zdrady swojej żony: „Ojciec ma rogi jak stąd do sufitu. I ojcu nie uda się teraz od tego wykręcić”. Usiłuje popchnąć Stomila do dokonania krwawej zemsty na kochanku Eleonory. Sam chce zostać przykładnym mężem i ojcem rodziny, dlatego też pragnie przywrócić na nowo range ceremonii ślubu. Ma nadzieję, że ten krok odnowi porządek w rodzinie. Akt drugi kończy się pozornym zwycięstwem Artura, zgodą Ali i rodziny na ślub. W trzecim akcie sytuacja ulega jednak odwróceniu. Artur pijany wraca do domu ze świadomością, że ślub jest tylko ceremonią („Co znaczy ta maskarada?”). Próba przywrócenia porządku w rodzinie kończy się fiaskiem.

21
Q

TYTUŁ

A

Tango to taniec, który cechuje się powolnością i powtarzalnością figur. Podobnie jak ten taniec, powtarzalnością cechuje się historia przewrotów społecznych. Tango było dla Stomila i jego żony Eleonory w czasach ich młodości symbolem wyzwolenia od sztucznych, miesz- czańskich konwenansów. Ponadto w finale dramatu, co charakterystyczne jest dla ludów pierwotnych i prymitywnych, żyjących w prostych kulturach, pojawia się taniec zwycięstwa. Jest to właśnie tango, które wykonuje Edek (z Eugeniuszem). Oznacza ono klęskę wartości wyznawanych przez Artura i triumf prymitywizmu oraz kultury masowej.

Wywodzące się z kultury latynoamerykańskiej tango było w XX w. tańcem, który rozpowszechnił się w Europie, chociaż w chwili pojawienia się na gruncie europejskim uchodził za nieprzyzwoity ze względu na skojarzenia z seksualnością. Dla pokolenia reprezentowanego przez Stomila i Eleonorę tango było symbolem ich młodzień- czego buntu i zerwania z dotychczasową mieszczańską obyczajowością. W scenie finałowej tango tańczy Edek - prymitywny reprezentant zwycięskiej klasy społecznej z wujem Eugeniuszem przedstawicielem inteligencji biernie poddającej się prostackiej sile. W tym znaczeniu tango jest symbolem triumfu brutalnej prymitywnej siły nad popadającą w marazm i pogrążoną w kryzysie inte- ligencją (U 6).

22
Q

Konflikt pokoleń

A

Bunt Eleonory i Stomila przeciwko staremu świa tu i liberalna rewolucja, którą wzniecili, doprowa dziły do chaosu i moralnego upadku. W efekcie ważność straciły dotychczasowe tradycyjne role społeczne odgrywane przez starsze, średnie i najmłodsze pokolenia. W świecie po rewolucji liberalnej babcia chodzi w trampkach i brata się z chamem Edkiem, żona oficjalnie przyprawia rogi mężowi, a syn próbuje przywołać rozpasaną rodzi- nę do porządku i rozdziera szaty nad brakiem zasad. Ostatecznie praktyki pedagogiczno-ideologiczne Artura-kończą się tragicznie - dla niego samego śmiercią, a dla reszty - utorowaniem drogi do wła- dzy dyktaturze.

Mrożek przedstawia problemy dotyczące relacji międzyludzkich i współczesnej kul- tury. Jednym z kluczowych zagadnień jest konflikt między pokoleniem młodych (Artur) a pokoleniem starszych (rodzice i babcia). Konflikt ten został groteskowo odwrócony Artur jest obrońcą tradycjonalizmu, a rodzice i babcia zrywają z po- wszechnie przyjętymi zasadami dotyczącymi ról społecznych. Przedstawione w dra- macie problemy rodzinne odzwierciedlają również konflikt światopoglądowy mię- dzy tradycjonalizmem a nowoczesnością.

23
Q

Klęska romantycznego idealizmu

A

Tango ukazuje w krytycznym świetle, czym kończą się mrzonki niedojrzałych idealistów o dyktator- skich zapędach. Artura można uznać za współ- czesną wersję romantycznego buntownika, XX-wiecznego Konrada z III cz. Dziadów. Obaj są młodymi indywidualistami, samotnikami wyno- szącymi się ponad ludzkość i grzeszącymi pychą. Tworzą własną ideologię, a przekonanie o słusz- ności wybranej drogi, o tym, że mają monopol na prawdę, prowadzi ich do tyranii. Konrad w Wielkiej Improwizacji żąda od Boga władzy nad ludzkimi duszami, Artur prześladuje członków własnej ro- dziny, obaj też buntują się przeciwko ojcu: Konrad przeciw Bogu, Artur przeciw Stomilowi. Są rozcza rowani: Konrad postawą Boga, Artur - postawą rodziny. W tle ich działań można się dopatrzyć nie- spełnionej miłości: Konrad pod wpływem zawodu miłosnego przechodzi przemianę z romantycznego kochanka (Gustawa) w buntownika o sprawę na- rodową (Konrada), Artur rzuca się na Edka i ginie pod jego ciosami, gdy dowiaduje się, że został zdradzony przez Alę. Wreszcie - obaj ponoszą klę- skę: Konrada ze strony Boga spotyka jedynie mil- czenie, a Artur zostaje zabity przez chama.

24
Q

Kryzys sztuki

A

Jednym z bohaterów utworu jest współczesny artysta awangardowy Stomil. Jego nieudane eks- perymenty pokazują, że dzisiejsza sztuka zabrnęła w ślepy zaułek - wszystkie reguły zostały już obalo- ne i twórca nie ma przeciwko czemu się buntować. Wyjałowiona intelektualnie i niebudząca emocji sztuka po prostu nudzi.

25
Q

Zagrożenie totalitaryzmem

A

Kryzys rodziny i kultury rodzi tęsknotę za powrotem do jasnych reguł i uporządkowanego systemu war- tości. Marzy o tym Artur, który jednocześnie wierzy, że zmianę należy narzucić siłą. Zanim zdąży zreali- zować swój zamiar, władzę nad rodziną Stomilów obrazującą całe społeczeństwo - przejmuje bru- talny i bezwzględny Edek. Narzuca on wszystkim dyktaturę ciemniaków, sztukę wysoką zastępuje kulturą masową, symbolizowaną przez tango La Cumparsita, a swoje chamstwo czyni normą życia - społecznego. Przewrót ten można traktować jak aluzję do zwycięstwa komunistów w Polsce, ma ona jednak sens ponadczasowy. Tango ukazuje

uniwersalny mechanizm obejmowania przywództwa przez dyktatorów, sytuację, kiedy na plecach iteligentów - pochopnie flirtujących z dołami społecznymi czy przewracających ustalony

porządek w imię różnych rewolucji - dochodzi do władzy brutalna siła. Dramat ostrzega przed bier- nością społeczeństwa, które niczego nięświadome przygotowuje miejsce dla rządów opartych na prze- mocy i samo w efekcie ulega zniewoleniu.

26
Q

Kryzys wartości.

A

W wyniku dążenia do nowoczesności

następuje kryzys reprezentowanych przez inteligencję wartości. Łamiąca zasady inteligencja popada w anarchię, której skutkiem jest destrukcja obowiązujących zasad kształtujących relacje społeczne (

27
Q

Bunt pokoleniowy.

A

Artur jako przedstawiciel młodego pokolenia próbuje ukształtować swój świat wartości poprzez zaprzeczenie stylu życia Stomila i Eleonory polegającego na odrzuceniu konwencji i norm regulujących życie społeczne. Tkwiący w nieustannej nowoczesności rodzice nie dają Arturowi szansy na zanegowanie istniejących zasad, ponieważ zostały one zniszczone, więc jego bunt polega na ich przywróceniu

28
Q

Zwycięstwo prymitywnej siły nad słabą i pozbawioną trwałych wartości inteligencją.

A

Zwycięża bru- talny i agresywny Edek, wykorzystując sytuację, kiedy Artur próbuje znaleźć swoją ideę, a słabi i bez- wolni pozostali członkowie rodziny zatracili właściwą hierarchię wartości (

29
Q

Geneza

A

Dramat Sławomira Mrożka (1930-2013) został opublikowany po raz pierwszy w czasopiśmie „Dialog” w 1964 r., pierwsza realizacja sceniczna miała miejsce w 1965 r. w Bydgoszczy, a pierwsze wydanie książkowe ukazało się w 1973 r. Pod względem gatunkowym utwór jest określany jako groteskowa tragifarsa.

Autor to polski dramatopisarz, pisarz, rysownik i satyryk, którego utwory wpisują się w nurt zwany teatrem absurdu ze względu na ich sprzeczny z logiką, prześmiewczy, groteskowy i parodystyczny charakter

30
Q

Teatr absurdu

A
  • konwencja teatralna znajdująca uznanie w teatrze połowy XX w. polegająca na ukazy- waniu istniejących w świecie sprzeczności poprzez łączenie przeciwstawnych kategorii estetycznych (komizmu i tragizmu), posługiwanie się groteską i parodią.
31
Q

Rodzina

A

Inteligencka wielopokoleniowa rodzina pogrążona w anarchii spowodowanej od- rzuceniem wszelkich zasad w imię fałszywie pojętej nowoczesności. Jedynym członkiem rodziny pragnącym powrotu do starego porządku obyczajowego jest jej najmłodszy przedstawiciel Artur, ale jego dążenia wynikają z buntu wobec starsze- go pokolenia

32
Q

Inteligencja

A

Grupa społeczna ukazana jako słaba i zafascynowana prymitywizmem Edka sym- bolizującego klasę społeczną zdobywającą władzę. Swoją fascynacją fałszywie poj- mowaną nowoczesnością doprowadza do degeneracji wartości i chaosu etycznego

33
Q

Taniec

A

Finałowa scena tańca stanowi symbol zwycięstwa prymitywnej i bezwzględnej siły nad słabą i pozbawioną zasad inteligencją

34
Q

Bunt

A

Artur, przedstawiciel najmłodszego pokolenia, buntuje się wobec rodziny, wyma- gając zachowania zasad, które jego rodzice, Stomil i Eleonora, odrzucili, dążąc do nowoczesności. Jego bunt nie obala istniejącego porządku, bo ten został już całko- wicie zniszczony

35
Q

Kryzys współczesnego świata

A

Pisarz podejmuje refleksję na temat współczesnego świata: kryzysu kultury, bezide- owości i pustki aksjologicznej, rozpadu więzi międzyludzkich, istoty postępu, kie- runku zmian społecznych i roli w nich inteligencji, znaczenia sztuki. Dostrzega, że XX-wieczne awangardowe nurty artystyczne doprowadziły do rozbicia dotychcza- sowych norm kultury europejskiej („Artyści nadgryźli epokę”). Będąca efektem tych działań sztuka Stomila to jałowa ekstrawagancja, która niczemu nie służy. Drama- turg zwraca uwagę na fakt, że chaos wywołany przez towarzyszące nowoczesności tendencje do negacji może prowadzić do zwycięstwa tyranii.

36
Q

Tango jako dramat o niebezpieczeństwie totalitaryzmów

A

Zdaniem Mrożka w świecie, który jest pozbawiony zasad, szlachetne intencje jed- nostki są niewystarczające. Inteligenckie idee przejmują ludzie prymitywni i silni zwolennicy totalitaryzmu. Plany Artura by znaleźć ideę porządkującą świat, osta- técznie wciela w życie prostak Edek. Ostatnia scena - tango Edka (osoby prowadzą- cej) z Eugeniuszem (posłusznym wobec władzy konformistą) - symbolizuje dykta- torskie rządy ludzi prymitywnych, którzy całkowicie zawłaszczają wolność jednostki (dźwięki tanga słychać również wtedy, kiedy opada kurtyna).

37
Q

Mrożek o formie i bezformiu

A

Mrożek ośmiesza zużyte, przestarzale formy zagrażające wolności człowieka, jedno- cześnie piętnuje stan bezformia, czyli nowoczesności. Nowoczesna rodzina Artura kontestuje zastane zasady i normy, ale bunt ten obnaża pustkę i sztuczność ich życia. Zdaniem Mrożka zewnętrznie narzucone formy nie są w stanie przywrócić ładu rze- czywistości i zmienić relacji międzyludzkich.

38
Q

Problem upadku wartości. Omów zagadnienie na podstawie Tonga Sławomira Mrož ka. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Plan wypowiedzi

Wprowadzenie

Wartości wpływają na sposób funkcjonowania społeczeństwa i decydują o rozwoju. Jeśli są zgodne z dążeniami ludzi, sprzyjają wzmocnieniu więzi. Jednak zdarza się, że przyjęty przez jednostkę lub mniejszą grupę system wartości różni się od tego, którym kieruje się większość. Powstaje wtedy konflikt, który może przyczynić się do upadku wartości. Ten

problem podejmuje Sławomir Mrożek w Tangu. -Teza: Upadek wartości w społeczeństwie wynika ze sprzecznych idel.

Rozwinięcie

W rodzinie Stomilów to Stomil i Eleonora zanegowali dawne wartości. Bohaterowie wspo- minają młodość, gdy przed laty zbuntowali się przeciwko istniejącym zasadom oraz tradycji I weszli w nowoczesność. Wyzwolili się z dawnej sztuki, konwenansów, aby przyjąć postawę awangardowego artysty.

Kontekst: Awangarda to zespół tendencji i kierunków w sztuce XX wieku, które sprzeciwiały się wobec sztuki zastanej i osiągnięć, torowały drogę nowym rozwiązaniom ideowo-arty- stycznym. Awangardę cechuje skłonność do eksperymentowania, odrzucenie przeszłości na rzecz nowatorskich działań, opartych na niestosowaniu dawnych zasad w imię poszuki wania nowych środków wyrazu plastycznego. Często nowoczesność przejawiała się w ne- gowaniu wartości ideowych czy kpinie i ironii ze sztuki dawnej, klasycznej.

•Stomil rzeczywiście zachowuje się w sposób charakterystyczny dla awangardy. Gardzi przeszłością, ma skłonność do eksperymentowania w swoich sztukach teatralnych. Nie interesuje go tradycja. Uważa nawet, że razem z żoną w przeszłości byli jej burzycielami. W rozmowie z Arturem podkreśla, że on i Eleonora nie przywiązują wagi do pomników przeszłości, tworzących kulturę.

• Stomil uważa sztukę nowoczesną za przejaw buntu, będący misją jego pokolenia, która toruje drogę do przyszłości.

Artur sądzi, że pokolenie ojca doprowadziło do upadku wartości, czego przykładem jest to- lerowanie zdrady, brak poczucia estetyki, niemoralne zachowania. Nie przemawia to jednak do Stomila, który robi to, na co ma ochotę, i nie czuje się ograniczony przez żadne zasady. Jest typowym liberałem.

Stomilowi wtórują inni przedstawiciele starszego pokolenia żona Eleonora czy babcia Eugenia.

Eleonora, podobnie jak Stomil, jest pozbawiona zasad moralnych. To ona romansuje z Ed- kiem i wcale tego nie kryje przed mężem. Stomil na to przyzwala, bo gdyby się sprzeciwił, byłby nienowoczesny. Eugenia natomiast angażuje się w eksperymenty Stomila i toleruje obecność Edka, a nawet gra z nim w karty, choć boi się Artura

Arturowi nie udaje się przywrócić ładu w zdemoralizowanej, upadłej rodzinie. Jego próba wprowadzenia formy, a także nowej idei opartej na przejęciu władzy nad jej członkami, kończy się niepowodzeniem.

Podsumowanie

Brak uniwersalnych wartości, które mogłyby ukształtować kilka pokoleń, na przykład zasad moralnych, poczucia estetyki, doprowadzają człowieka do upadku. Takze kierowanie się swobodą, bycie liberalnym nie prowadzi do wspólnego celu. Brak porozumienia i upadek wartości w rodzinie Stomilów symbolizują upadek społeczeństwa, które przez nadmierne poczucie wolności i anarchię łatwo daje się zmanipulować Edkowi i staje się mu posłusznym.

39
Q

Konflikt i spór pokoleń. Omów zagadnienie na podstawie Tanga Sławomira Mrożka. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Plan wypowiedzi

Wprowadzenie

Konflikt i spór pokoleń jest częstym tematem w literaturze, a najczęściej jego przejawem jest bunt, wynikający z różnicy poglądów na temat pojmowania niewoli i wolności.

Kontekst: Romantycy buntowali się przeciwko oświeceniowemu racjonalizmowi, prze- ciwstawiając mu postawę opartą na sile uczuć, zestawiali w utworach stary Światopogląd z nowym (np. Romantyczność i Oda do młodości Adama Mickiewicza). Odrzucali koncepcję harmonijnego rozwoju świata, a podkreślali rolę natury, uczucia i duszy.

Teza: Sławomir Mrożek przedstawił konflikt i spór pokoleń w Tangu jako starcie się dwóch przeciwstawnych ideowo i intelektualnie poglądów oraz bunt prowadzący do całkowitego rozbicia rodziny i utraty wartości.

Rozwinięcie

• Konflikt ukazany w Tangu to spór rodzinny - młodego pokolenia, którego przedstawicielem jest Artur, i starego, reprezentowanego przez jego rodziców: Stomila i Eleonorę. Główne strony sporu to ojciec i syn. Bunt u Mrożka różni się jednak od znanego z wcześniejszej dziël literatury-role w dramacie zostały odwrócone. Dochodzi do paradoksalnej sytuacji,

w której młode pokolenie walczy z nowoczesnością, a stare opowiada się przeciw tradycji. - Stomil, jako człowiek nowoczesny, buntuje się przeciw zasadom i konwencjom - dla niego bunt jest najwyższą formą wartości i życiową zasadą opartą na wolności i swobodzie. Taka postawa wyrosła z wcześniejszych doświadczeń bohatera, którego pokolenie zerwało z tra- dycją na rzecz awangardy.

• Artur sprzeciwia się postawie ojca, nie rozumie jego zachowania i poglądów. Buntuje się przeciw bezładowi, chaosowi i brakowi porządku. Chce powrotu dawnych zasad, tradycji i uporządkowanego świata. Całkowicie odrzuca nowoczesność poprzedniego pokolenia. Buntownicze wypowiedzi studenta przypominają monologi improwizacyjne Konrada z III części Dziadów Adama Mickiewicza.

• Zderzenie dwóch różnych światopoglądów i postaw życiowych staje się przykładem kon- fliktu pokoleń i niemożliwości pogodzenia dwóch różnych racji. Pogodzenie stron staje się niemożliwe, zwłaszcza, że przyczyną sporu jest ideologia to konflikt między konformi- zmem, anarchią, chaosem a formalizmem.

Podsumowanie

Konflikt i spór pokoleń oraz buntownicza postawa to cechy charakterystyczne dla przedsta- wicieli dwóch różnych epok. Powodem nieporozumienia jest zderzenie odmiennych stano- wisk i wyznawanych wartości. Bunt i próba naprawy sytuacji nie pomogły ani w zażegnaniu konfliktu, ani nie rozwiązały sporu w rodzinie, potwierdzając, że niemożliwe jest zespolenie tego, co zostało wcześniej rozbite.

40
Q

Groteskowa reinterpretacja motywu tańca. Omów zagadnienie na podstawie Tanga Sławomira Mrożka. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Plan wypowiedzi

Wprowadzenie

Sławomir Mrożek w swojej twórczości ukazywał niedoskonałości współczesnego świata ulegających schematycznemu myśleniu ludzi. Stosował konwencję groteski w sposobie przedstawienia swoich bohaterów, przypisanych im rolach, a także w motywach. Jednym z nich jest taniec tango.

Kontekst: Rodowód tanga to hiszpańska habanera, która w Argentynie zyskała popularność na ulicy i w podmiejskich knajpach oraz domach publicznych. Gdy tango trafiło do Europy, zwłaszcza w latach 20. XX wieku, stało się bogatym w stylizowane figury i pełnym erotycznej zmysłowości tańcem salonowym. Jednak ze względu na bliskość tancerzy - cechą w żadnym tańcu dotąd nieobecną - odbierano je także jako nieprzyzwoite, a nawet zakazano go

Teza: Groteskowa reinterpretacja motywu tarńca w Tangu Mrożka polega na nadaniu mu nowego sensu - tango w dramacie staje się symbolem siły totalitarnej władzy.

Rozwinięcie

-W finałowej scenie Tanga prymitywny, niechlujny i gburowaty Edek przejął władzę - zabiwszy inteligenta Artura, przejął jego zbyt ciasną dla siebie marynarkę i z Eugeniuszem zatańczył La Cumparsitę. Tango staje się więc nie tańcem salonów (arystokracji/inteligencji), a grote- skowym symbolem triumfu prostaka Edka, który ten taniec prowadzi, decyduje o każdym kroku. Niepozorny i chwiejny w wyborach Eugeniusz poddaje się zatem władzy i jej wtóruje. • Dobór postaci jest groteskowy. Klasycznie prowadzone tango, przeznaczone dla pary wyko- nującej je w zbliżeniu, w zestawieniu z zachowaniem i wyglądem bohaterów staje się zaprze-

czeniem tego gatunku, wskazuje na połączenie kultury wysokiej z pospolitością zachowania. • Reinterpretacja motywu tańca polega na ujęciu go w kontekście świętowania przez Edka chwili przejęcia władzy nie tylko przez sam taniec jako przejaw triumfu; taniec potwierdza przejęcie kontroli przez prymitywa nad całą rodziną (rodzice po zabójstwie syna nie reagują na to, co Edek robi, wychodzą jakby nic się nie stało). Opuszczenie przez nich pokoju to przyzwolenie na to, co się dzieje - następuje koniec anarchii, której dotąd wtórowali.

• Dramat przestrzega przed rewolucją, wprowadzoną przez oddanie władzy nieodpowiednim osobom, które do rządzenia nie mają ani przygotowania, ani predyspozycji. Mrożek także nie przewiduje końca tej władzy - po opadnięciu kurtyny i zapaleniu świateł nadal słychać dźwięki La Cumparsity.

Podsumowanie

Taniec - jako motyw kulturowy - stał się dla Mrożka pretekstem do pokazania skutków nieodpowiedzialności społeczeństwa w 2. połowie XX wieku. Groteskowe przedstawienie finałowej sceny stało się siłą dramatu, świadczącą o niemożliwości mówienia wprost na temat burzenia społecznego porządku i absurdu komunistycznej władzy.

41
Q

Bunt przeciwko porządkowi społecznemu. Omów zagadnienie na podstawie Tanga Sławomira Mrożka. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Wprowadzenie

Idea buntu jest charakterystyczna dla dziejów świata i jednostek. Społeczeństwa czy jednostkowi bo- haterowie buntują się przeciwko porządkowi społecznemu najczęściej w imię szczęścia ogółu i szla- chetnych haseł o wolności. Dzięki nim rozwija się cywilizacja, ewolucji ulega porządek społeczny. Bunt burzy story świat, by zbudować nowy. Ale czy zawsze lepszy? Czy należy zdemolować wszystko, co było? Niekiedy bunt przeciwko porządkowi społecznemu nie przynosi naprawy świata, tylko jego dekonstrukcję.

Stawiam tezę: Buntowanie się przeciwko zastanemu światu, przeciwko porządko wi społecznemu, poddawanie w wątpliwość tradycji to częsty motyw literacki, który zobrazowany jest w literaturze różnych epok w wielostronny sposób.

• Część argumentacyjna: Tango Sławomira Mrożka Akcja sztuki rozgrywa się współcześnie w domu Eleonory i Stomila. Mieszkanie jest zaniedbane

i zagracone, pełno tam nieprzydatnych przedmiotów, jak dziecięcy wózek Artura, czy katafalk po zmarłym 10 lat temu dziadku. Mieszkanie przypomina śmietnik, ale także odzwierciedla postawy i osobowość bohaterów. Stomil i Eleonora to liberałowie, propagujący odrzucenie wszelkich zasad, totalną wolność w sferze życia seksualnego, rodzinnego, społecznego. Jedyną zasadą, jakiej hołdują, to brak zasad. Stomil i Eleonora skupiają się tylko na sobie, są całkowicie oderwani od rzeczywisto- ści, przeprowdzają eksperymenty artystyczne i dumni są z tego, że to oni zburzyli tradycyjny porzą dek świata, wprowadzili rewolucję obyczajową.

Przeciwko takiemu porządkowi, braku wartości i norm buntuje się Artur, syn awangardowych arty- stów. Musimy jednak mieć świadomość, że dla Mrożka analiza relacji wewnątrzrodzinnych jest punk- tem wyjścia do rozważań na temat porządku współczesnego społeczeństwa. Artur więc buntuje się przeciwko liberalnemu światu, prowadzącemu do całkowitej anarchii, w imię wierności tradycji i przy- wrócenia ładu społecznego. Porewolucyjnemu chaosowi, pomieszaniu hierarchii bohater pragnie przywrócić formę i konserwatywne ideały. Artur, młody indywidualista, buntuje się przeciwko odwró- ceniu ról i światu na opak. Pragnie, by jego rodzice wrócili do wypełniania przypisanych im ról: matka była przykładną żoną, a ojciec wreszcie się zapiął i przegonił Edka. Sam Artur pragnie być przykładnym mężem i ojcem, ale gdy dowiaduje się, że matka kontynuuje romans z Edkiem, rozumie, że jego bunt musi zakończyć się fiaskiem, bo tradycyjny model społeczno-rodzinny jest już tylko pustą formą.

Mrożek skontrastował ze sobą dwa wzorce społeczeństwa. Nowoczesny porządek społeczny Artur nazywa „burdelem” i to on jest podstawą jego buntu, ale uświadomienie sobie, że stara forma, np. ślub, nie odbuduje zniszczonego świata norm, jest początkiem klęski Artura-buntow- nika i Artura-ideologa. Nową formą buntu stanie się dla niego władza nad życiem i śmiercią, a za swojego sojusznika w jej sprawowaniu wybierze Edka. Jednak wieść o zdradzie Ali obudzi w nim nienawiść do Edka. W starciu obu bohaterów wygra Edek, prostak, który przy użyciu siły wprowadzi totalitarne rządy. Bunt Artura przeciwko porządkowi społecznemu pokazuje, że konflikt między no- woczesnymi innowatorami a tradycjonalistami do niczego nie prowadzi, jedynie umożliwia dojście do władzy człowiekowi, którego ten konflikt w ogóle nie interesuje i który wprowadzi dyktaturę.

Mrożek ukazuje diagnozę nowoczesnego społeczeństwa, które podporządkowuje się bezreflek- syjnie awangardzie, otwierając drogę tyranii.

• Kontekst literacki

Dramat Nie-Boska komedia Zygmunta Krasińskiego dotyczy m.in. buntu obozu rewolucjonistów przeciwko porządkowi społecznemu.

Racje polityczne ludu pragnącego obalić istniejący system społeczny przedstawia Pankracy. Wi- dzi on w arystokracji klasę, która już się zestarzała, zgrzybiała” i która zgodnie z prawem historycz- nego rozwoju winna ustąpić miejsca klasom młodszym. Arystokracja przewodząca dotychczas życiu narodu popełniła cały szereg rozmaitych zbrodni, gnębiła i uciskała warstwy niższe, utrzymywała je w ciemnocie i nędzy, za co należy się jej kara. Swój bunt przeciwko porządkom społecznym Pankracy traktuje jako działanie w imieniu wszystkich uciskanych warstw i całej poniżanej ludzkości. Trudno nie przyznać Pankracemu racji, ale są one tylko cząstkowe. Przywódca zbuntowanych tłumów dal wolność ludowi, co doprowadziło do wyzwolenia najniższych instynktów. Rewolucyjny bunt prze- istoczył się w krwawą ucztę, w szaleństwo, w makabrę z dantejskimi cechami.

Buntując się przeciwko dotychczasowej moralności i religii Pankracy, którego imię znaczy Wszechwładca, sam ma zadatki na tyrana. Dotychczasowy porządek społeczny był niesprawiedli- wy, ale obalenie go nie zbudowało lepszego świata, wręcz przeciwnie rewolucyjny bunt powielił wszystkie stare zbrodnie świata, tylko ubrał je w nowe szaty, nadał im nowe formy.

Inne konteksty literackie

Przedwiośnie Stefana Żeromskiego

Ferdydurke Witolda Gombrowicza

Podsumowanie

Bunt jest jednym z najczęstszych motywów literackich. Bohaterowie buntują się w imię wyższych idei, przeciw stosunkom społecznym i obyczajom. Najczęściej buntują się w imię wolności, która niczym nieograniczona przeradza się w chaos. Literatura ostrzega, że konsekwencją absolutnej wol- ności może stać się totalitaryzm lub inna krwawa katastrofa w dziejach ludzkości, a obalenie starych porządków społecznych nie zawsze prowadzi do postępu i rozwoju społecznego.

42
Q

Konflikt pokoleń. Omów zagadnienie na podstawie Tanga Sławomira Mrożka. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Wprowadzenie

Konfliktem pokoleń zwykło się nazywać odmienne wartości, normy i poglądy ludzi w różnych przedzia- łach wiekowych. Analizując specyfikę konkretnych pokoleń, możemy zaobserwować, że silny nacisk kładzie się właśnie na zaznaczenie odmienności w stosunku do poprzedników. Różnice te często dopro wadzają do niemożności porozumienia się między generacjami, między „starymi” i młodymi”.

Stawiam tezę: Konflikt pokoleń to typowa cecha istniejącego świata, wynikająca z wyznawania różnych wartości i odmiennego postrzegania rzeczywistości.

• Część argumentacyjna: Tango Sławomira Mrożka

Jednym z głównych wątków tragikomedii Mrożka jest konflikt pokoleń, przedstawiony w sztuce na wspak. Akcja dramatu rozgrywa się w mieszkaniu Stomila i Eleonory. Reprezentują oni pokolenie, które dokonało rewolucji obyczajowej. Eleonora jest kobietą wyzwoloną, pozbawioną zasad, dumną z tego, że uprawiała publicznie seks. Zdradza swojego męża Stomila z Edkiem, który jest dla niej symbolem prosto- ty, natury, siły. Eleonora nie wychowuje swojego syna w sposób tradycyjny, bo przecież kiedyś walczyła o to, by każdy robił to, co chce. Stomil, ojciec Artura, który walczył o odrzucenie tradycyjnych wartości, nie zajmuje się synem tylko awangardowymi eksperymentami i prowokacjami w sztuce. Zdradzony mąż, ciągle chodzący w niechlujnym, porozpinanym stroju budzi w synu odrazę. Artur buntuje się prze- ciwko takiemu funkcjonowaniu rodziny, w której panuje bałagan, nie tylko w sensie dosłownym, ale i osobowościowym.

Schemat konfliktu pokoleń u Mrożka został paradoksalnie odwrócony. Artur to młody, około dwudziestopięcioletni człowiek, który buntuje się przeciwko brakowi norm i zasad. Nie godzi się na rozprężenie panujące w jego rodzinie. Krytycznie patrzy na rodziców, Babcię i Wuja. Chce ich wtłoczyć w tradycyjne role, jakie powinni spełniać w rodzinie, chce ich wychować. Pragnie, by matka była przykładną żoną, a ojciec nie tolerował zdrady i rozprawił się z Edkiem i wreszcie się pozapinał, by Babcia Eugenia stała się prawdziwą seniorką rodu, nie ubierała się jak nastolatka i nie używała wulgaryzmów. Konflikt pokoleń przedstawiony jest na opak. Rodzice są przeciw tradycji, której broni ich syn. Młode pokolenie chce pokazać swą niezależność i odmienność, ale w świetle sztuki znalazło się w paradoksalnym położeniu, nie posiada przeciwnika, dlatego Artur chce przywrócić tradycyjne normy. Życie rodzinne zostało sprowadzone do gry w karty, której na- miętnie oddają się postaci tej sztuki. Pokazuje to relacje wewnątrz rodziny - jako udawane, jako zabawę we współżycie z innymi.

Rodziną Stomila i Eleonory rządzi chaos, anarchia, wszystko stało się dozwolone, nie ma tu miejsca na wartości, to śmietnik światopoglądowy. Artur pragnie wzmocnić więzy rodzinne, przy- wrócić tradycyjne normy, by móc się potem przeciw nim zbuntować, wejść w konflikt ze starszą generacją, szukając dla siebie wolności. Niestety, stare formy okazały się już martwe. Świat bez zasad dla młodego pokolenia przyniósł całkowitą klęskę. Zagubieni w chaosie, nie mając oparcia ani w wartościach, ani w rodzinie, ulegają sile, przemocy i brutalności świata natury reprezento- wanego przez Edka.

Kontekst literacki

Konflikt między młodszym i starszym pokoleniem jest jednym z głównych tematów sztuki Skąpiec Moliera. Nieporozumienia międzypokoleniowe, do których dochodzi między Harpagonem a jego dziećmi, wynikają przede wszystkim z manii skąpstwa i chciwości, na którą cierpi tytułowy bohater. Człowiek ten oszczędza nie tylko na własnych potrzebach, ale też na dobru własnych dzieci i swo- jego domu. Kleant i Eliza mogliby juž samodzielnie decydować o swoim losie, ale są w pewien spo- sób ubezwłasnowolnieni przez ojca, który wciąż nie daje im dostępu do pieniędzy. Harpagon chce zmusić dzieci do niechcianych małżeństw, żeby uniknąć konieczności ich dalszego utrzymywania. To doprowadza do eskalacji konfliktu. Harpagon uważa, że ma prawo decydować o losie swoich potom- ków, natomiast młodzi pragną wolności i samodzielnego decydowania o sobie.

Konflikt pokoleń w Skąpcu przybiera absurdalne rozmiary. Obsesja ojca po części udziela się dzie ciom, życzą oni swojemu ojcu śmierci, bo nie widzą innego rozwiązania swojej sytuacji. Nie akcep- tują postawy i zachowania seniora rodu, tak jak on nie akceptuje ich postawy. Wprawdzie dzięki intrygom wszystko, jak to w komedii, zakończy się pomyślnie, ale konflikt pokoleń odciska trwałe piętno na relacjach rodzinnych, prowadząc do całkowitego rozpadu wszelkich więzi.

Inne konteksty literackie

Mitologia Jana Parandowskiego

Chłopi Władysława Reymonta

Podsumowanie

Konflikt pokoleń to nośny motyw literacki. Może on być rozumiany jako konflikt między pokoleniem ludzi starszych i młodszych, może też być interpretowany jako konflikt między formacjami twórczy- mi. Z przynależnością do danego pokolenia wiążą się określone wartości, schematy, percepcja świa ta, moda. Podkreślanie różnic międzygeneracyjnych utrudnia więzi w codziennych interakcjach, czy to osobowych, czy to społecznych, ale konflikt występuje prawie powszechnie, bo każde pokolenie chce kształtować siebie i otaczający świat na swoją miarę.

43
Q

Groteskowa reinterpretacja motywu tańca (II). Omów zagadnienie na podstawie Tanga Sławomira Mrożka. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Wprowadzenie

Taniec to zabawa, miły relaks w rytm muzyki. Taniec to także swoisty system komunikowania się, nośnik uczuć. W literaturze motyw tańca stanowi element konstrukcyjny świata przedstawionego, nabierający różnych znaczeń, niekoniecznie związanych z zabawą.

• Stawiam tezę: Motyw tańca w literaturze jest symbolem ukrytych znaczeń, bar- dzo istotnych dla jego przesłania i zrozumienia.

• Część argumentacyjna: Tango Sławomira Mrożka

W finale tragikomedii Mrożka mamy motyw tańca, a raczej jego reinterpretację, czyli odczytanie na nowo. Wielu badaczy literatury kojarzy tango z utworu Mrożka z chocholim tańcem zamykającym Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

W dramacie Wyspiańskiego taniec jest symbolem marazmu, bezsilności, niemożności wyjścia z kręgu narodowych mitów. Autor Wesela chocholim tańcem demitologizuje możliwości zjednocze- nia inteligencji i chłopów we wspólnej walce o wyzwolenie. Mrożek zaś demonstruje zwycięstwo chama nad inteligencją. W finale zwycięski Edek, ubrany w marynarkę Artura, tańczy tango nad trupem, prowadząc w rytm argentyńskiego tańca Wuja Eugeniusza, którego zasadą był oportunizm. Taniec wzięty z literackiej tradycji ulega tu degradacji. Tak jak Edek nie jest ludem, a inteligenta nie zrobi z niego strój Artura, tak też tango nie jest tańcem poważnym, narodowym na miarę poloneza. Tango to taniec argentyńskich pasterzy i miejsc o wątpliwej reputacji, reprezentuje kulturę popularną, masową, a w utworze Mrożka staje się już tylko przejawem siły i antykultury. Edek jest obojętny na wszystko, co stanowi kulturę, reprezentuje tylko naturę. Tango staje się u Mrożka symbolem zde- gradowanego świata, zniewalającego słabsze jednostki, zwycięstwem siły nad inteligencją. To obraz śmieszno-groźny. Przenikający się komizm i tragizm tej sceny to domena stylistyki groteskowej. Ze- stawienie dramatycznej sceny śmierci Artura ze zmysłowym tańcem towarzyskim, w którym Edek jest prowadzącym, podkreśla całkowite zwycięstwo przemocy, uwolnienie brutalnych skłonności człowieka.

Kiedy nowoczesność, awangarda obali wszystkie normy i wartości, ludzkość wróci do świata natury i jej praw, czyli praw silniejszego. Groteskowa reinterpretacja motywu tańca, w tym przypadku tan- ga, wykorzystuje deformację, miesza kategorie estetyczne, humor, śmiech i łzy, tragizm i komizm, by w absurdalnym finale ukazać, że propagowana przez Stomila wolność doprowadziła do zniewolenia.

Kontekst literacki

Kultura średniowieczna nie tylko obsesyjnie wracała do tematu śmierci, ale także stworzyła orygi nalny język i symbolikę. Jeśli starożytni wyobrażali sobie boga śmierci Tanatosa jako pięknego mło dzieńca, to w wiekach średnich śmierć uosabiał rozkładający się trup bądź też szkielet ludzki. Wano- nimowym polskim utworze pochodzącym z XV w., Rozmowie mistrza Polikarpa ze Śmiercią, autor personifikuje śmierć i przedstawia ją jako rozkładającego się trupa kobiety. Mistrz Polikarp, uznany mędrzec, modlił się, by móc zobaczyć Śmierć. Jego modlitwy przyniosły efekt. To, co zobaczył, wpra- wiło go w ogromne przerażenie. Śmierć dosłownie rozpada się na jego oczach. Odpada jej kawałek nosa, nie ma warg, zgrzyta zębami, łuszczy jej się skóra. Makabryczny wygląd śmierci budzi grozę, szczególnie że to ona jest wodzirejem dance macabre. W opisie śmierci wykorzystano technikę tur- pistyczną. Autor wprowadził do utworu elementy brzydoty, by tak szkaradny obraz Śmierci wywołał szok i przerażenie. Upersonifikowana Śmierć opowiada o sobie. Okazuje się, że była w tym jabłku, które Ewa zerwała z drzewa rajskiego. Teraz przychodzi ze swą kosą do wszystkich bez względu na wiek, pozycję społeczną, umiejętności, zasługi. Wszyscy pójdą z nią w tany, duchowni i świeccy, filozofowie i karczmarze, lekarze i kupcy. Śmierć przywołuje do swojego tańca wszystkich i nikt nie może jej odmówić tego zaproszenia, ale bać powinni się tylko grzesznicy. Śmierć absurdalnie staje się nauczycielką życia, a utwór nabiera cech dydaktycznych. Polikarp podczas rozmowy zachowuje się bardzo naiwnie, np. pyta czy Śmierć można czymś przekonać. Utwór ukazuje, jak przemijające i nietrwałe są takie wartości jak bogactwo, władza, pozycja społeczna. Nikogo nic nie uchroni przez Kosiarzem, to egalitarna siła, równająca wszystkich ludzi, wszystkie warstwy, to jedyna sprawiedli wość, która pryncypialnie zbierze swoje żniwo.

Autor Rozmowy mistrza Polikarpa ze Śmiercią zderza przerażający, budzący grozę opis Śmier- ci z elementami komicznymi, takimi jak jej przechwalanie się, podskoki i machanie kosą oraz śmiesznymi i infantylnymi pytaniami Polikarpa. Anonim wykorzystał te elementy komiczne, aby Śmierć w pewien sposób stała się bliższa człowiekowi. Bohaterka mówi na przykład, že za szcze gólnych grzeszników uważa karczmarzy, którzy nieuczciwe miarki piwa dają. Bez wątpienia takie zachowanie zasługuje na krytykę, ale istnieją grzechy o wiele cięższym kalibrze. To mieszanie grozy i komizmu sprawia, że tekst staje się niejednolity, a upiorny korowód taneczny, którego wodzirejem jest Wielki Kosiarz - Śmierć, jest straszny i śmieszny zarazem, czyli groteskowy.

Inne konteksty literackie

• Mitologia Jana Parandowskiego

Wesele Stanisława Wyspiańskiego

Podsumowanie

Groza i komizm, mieszanie konwencji i stylów, reinterpretacja, łączenie w jednym dziele pierwiast ków przeciwstwanych to cechy kategorii estetycznej nazywanej groteską. Jej kolejnym wyróżnikiem są często absurd, fantastyka, skłonność do deformacji i wyolbrzymiania zjawisk, zamiłowanie do sa tyry i prowokacji zarówno obyczajowej, jak i artystycznej. Rozmowę mistrza Polikarpa ze śmiercią można uznać za pierwszy przykład groteski w literaturze polskiej, a „Tango” Mrożka za mistrzowską jej kontynuację.

44
Q

FUNKCJA ABSURDU I GROTESKI W DRAMACIE MROŻKA

A

W 1964 r. Tango ukazało się w miesięczniku teatralnym „Dialog”, a rok później zostało wysta- wione w teatrze. Widzowie przyjęli sztukę entuzjastycznie, niektórzy nawet uznali, że Tango to nowe Wesele. Odbiorcy docenili przede wszystkim wielowarstwowość dramatu oraz obecne w nim nawiązania do aktualnych problemów społecznych. Utwór Mrożka jest dziełem uniwer- salnym, a zarazem bardzo polskim, bo jak uzasadnia Tadeusz Nyczek: „Tango” zbudowane zostało wokół dwóch głównych tematów: konsekwencji dwudziestowiecznej awangardy i prze- mian w polskim życiu, powstałych wskutek zaprowadzenia socjalizmu. Według krytyka dramat miał być ostrzeżeniem przed zachodnimi fascynacjami sowiecką rewolucją, a także przed zbytnim liberalizmem znoszącym wszelkie bariery. Utwór wpisywał się również w popularny w drugiej połowie XX w. nurt dramatu awangardowego zwanego teatrem absurdu, którego najważniejszymi twórcami byli Samuel Beckett oraz Eugène lonesco. Mrożek operuje głównie groteską i parodią, choć punktem wyjścia czyni sytuację pozornie całkowicie realistyczną. Estetyka groteski, upodobanie do form karykaturalnych, do absurdu, niejednorodność stylowa czy też brak jednolitości nastroju służą ukazaniu konsekwencji zmian zachodzących w życiu społecznym i w relacjach międzyludzkich.

45
Q

OD ROZPADU RODZINY DO ROZPADU ŚWIATA

A

Mrożek ukazuje w Tangu wielopokoleniową rodzinę, która jest odzwierciedleniem spo- łeczeństwa. Role, które odgrywają przedstawiciele każdej z generacji, są jednak odmienne od stereotypowych zadań przypisanych członkom rodziny. Najstarsi, wuj Eugeniusz i bab- cia Eugenia, reprezentują świat przedwojennych wartości, ale równie dobrze odnajdują się w awangardowym domu. Średnie pokolenie - Stomil i jego żona Eleonora - to entuzjaści tego, co nowoczesne, twórcy rewolucji liberalnej. Głos w imieniu najmłodszego pokolenia zabiera Artur, student gardzący tym, co widzi w swoim rodzinnym domu: chaosem, anarchią i bra- kiem zasad. Zachowuje się jak nestor rodu, którego zadaniem jest stać na straży trwałości i ciągłości pokoleń pielęgnujących własne dziedzictwo. Bunt Artura jest w istocie wyrazem tęsknoty za formą gwarantującą ład nie tylko w rodzinie, lecz także w świecie. Ostatecznie wydarzenia rozgrywające się w domu Stomila doprowadzają do rozpadu więzi rodzinnych, a w konsekwencji - do katastrofy

46
Q

BUNT ARTURA

A

Paradoks położenia Artura polega na tym, że musi się zbuntować przeciwko buntowi swoich rodziców, twórców rewolucji obyczajowej lat 60. XX w. Jego sprzeciw jest oczeki- wany przez samego ojca, który zachęca syna do wyrażania się w formie protestu i negacji, jednocześnie jednak, aprobując bunt, osłabia moc wystąpienia Artura. W tym kontekście roz- paczliwie brzmią słowa Artura: Czy ojciec nie rozumie, że odebraliście mi ostatnią szansę? Tak długo byliście antykonformistami, aż wreszcie upadły ostatnie normy, przeciw którym można się było jeszcze buntować. Dla mnie nie zostawiliście już nic, nic!.

47
Q

ARTUR ODKUPICIEL

A

Artur odgrywa w swoim domu niebagatelną rolę. Jako jedyny czuje potrzebę znalezienia idei, która na nowo nada sens ludzkim działaniom. Choć pragnie ocalić rodzinę od niszczącego chaosu, posuwa się o krok za daleko: gdy pomysł poślubienia Ali okazuje się nieskuteczny, po- stanawia zapanować nad bliskimi siłą. Wierzy, że tylko dyktatura może przynieść oczekiwane efekty. Nakłada na siebie obowiązek zbawienia rodziny. Swój program naprawczy formuluje w słowach: Ja jestem waszym odkupicielem, wy, bydło bezmyślne. […] Bez formy i bez idei toniecie w chaosie, i pustka by was pożarła, gdybym was nie uratował. Przypomina w tym bohatera romantycznego i podobnie jak on na koniec ponosi klęskę.

48
Q

SYMBOL NOWEJ WŁADZY - EDEK

A

Życiu rodzinnemu Stomilów i poczynaniom Artura przygląda się Edek. Nie wiadomo, jak i kiedy został domownikiem, jego pozycja w wielopokoleniowej rodzinie wydaje się jednak ugrunto- wana: stał się partnerem do gry w karty Eugenii i Eugeniusza, kochankiem Eleonory, lokajem, a nawet wspólnikiem Artura wykonującym za niego działania wymagające bezwzględności I zdecydowania. Edek, cham i prostak, niepostrzeżenie urósł w siłę przy cichym przyzwoleniu domowników niedostrzegających w nim zagrożenia. Gdy nadchodzi właściwy moment, wyko- rzystuje sytuację i przejmuje kontrolę nad rodziną. Wtedy też ustanawia własne zasady: byle cicho siedzieć, nie podskakiwać, uważać, co mówię, a będzie wam ze mną dobrze, zoba- czycie. W kreacji Edka, prymitywnego sublokatora Stomilów, którego znakiem rozpoznaw- czym są brutalność i siła fizyczna, odbija się nowy model władzy zbudowanej na strachu i dyktaturze.

49
Q

PARABOLA POLITYCZNA

A

Tango, ze względu na wielopłaszczyznowość zarysowanego konfliktu, można odczytywać również jako parabolę polityczną. Interpretatorzy sugerują, by na historię rozgrywającą się w domu Stomila spojrzeć jak na opowieść o szlachetnej jednostce chcącej przynieść szczęście ludzkości. Idee, które przyświecają tej jednostce, zostają jednak zagrabione przez osobników posługujących się przemocą i terrorem. Wolność zostaje zrealizowana przez jej zaprzeczenie - niewolę. Mrożek w swoim dramacie przedstawia więc typowy mechanizm rewolucji i dochodzących do władzy rewolucjonistów. Pokazuje również, że szlachetna w za- myśle idea zbawienia świata w łatwy sposób może przybrać twarz totalitaryzmu.