Potop - Henryk Sienkiewicz Flashcards

1
Q

Geneza utworu

A

„Potop” powstawał od października 1884 r. do sierpnia 1886 r., drukowany był równolegle jako powieść w odcinkach (od grudnia 1884 do września 1886 r.) na terenie trzech zaborów: w warszawskim „Słowie, krakowskim „Czasie” i „Dzienniku Poznańskim. Utwór tworzył Sienkiewicz w podróży, ponieważ w tym czasie, szukając ratunku dla swej umierającej na gruźlicę żony, jeździł wraz z nią i rękopisem do licznych sanatoriów europejskich. Wydanie książkowe ukazało się w Warszawie w 1886 r. „Potop” jest drugą i naj-obszerniejszą częścią z cyklu trzech powieści historycznych pisarza, który umownie nazwano „Trylogią” (pozostałe to „Ogniem i mieczem” oraz „Pan Wołodyjowski”). Składa się z trzech tomów, z których każdy zawiera nietytułowane rozdziały.

Na powstanie powieści wpływ miały patriotyczne tradycje rodzinne Sienkiewicza (pradziadek był konfederatem barskim, dziadek powstańcem kościuszkowskim i oficerem napoleońskim, ojciec uczest-niczył w powstaniu listopadowym) oraz zainteresowania pisarza historią i literaturą XVII w Sam autor jasno określił cel napisania utworu, zamykając cykl powieściowy słowami: ku pokrzepieniu serc

Pisarz rozpoczął prace nad powieścią w Warszawie w październiku 1884 r i prowadził je do sierpnia roku 1886. Kolejne odcinki Potopu przeznaczone do publikacji w czasopismach Sienkiewicz pisał w różnych europejskich sanatoriach, w których przebywał, czuwając. ned kuracją chorej na gruźlicę żony. Gdy zmarła w październiku 1885 r.. Sienkiewicz był w trakcie pisania drugiego tomu powieści. Potop ukazywał się w odcinkach w warszawskim Słowie w krakowskim dzienniku Czas” oraz w Kurierze Poznańskim. Książkowe wydanie ukazało się w 1886 1.

Henryk Sienkiewicz przystąpił do pisania Trylogii mniej więcej 20 lat po klęsce powstania styczniowego. W społeczeństwie polskim dominowały nastroje przygnębienia i zniechęcenia, zarówno wobec kolejnych zrywów narodowowyzwoleńczych, jak i ideałów pozytywistycz-nych, które zaczęły się już dewaluować. Stąd cykl książek, których bohaterami są Polacy umiejący w krytycznych sytuacjach zjednoczyć się i sięgnąć po niepodległość albo obronić wolność i niezawisłość.

Sienkiewicz zaczął pisać Potop na początku października 1884 r. Długo się do tego przygotowywał, dużo czytał, zwłaszcza siedemnastowiecznych pamiętników, rękopisów, kronik, silvae rerum. W ten sposób poznawał najdrobniejsze szczegóły epoki i ludzi w niej żyjących. Tak przygotowany pisał wszystkie swo-je powieści historyczne. Potop zaczął ukazywać się w odcinkach na Boże Narodzenie 1884 r. jednocze-śnie w trzech zaborach. Druk powieści trwał prawie dwa lata. Wydanie książkowe Potopu ukazało się w październiku 1886 r.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Gatunek literacki: powieść historyczna.

Cechy gatunku widoczne w utworze

A

Cechy powieści to obszerność utworu, wielowątkowość, znaczna liczba bohaterów, obecność narracji, fa-buły i świata przedstawionego. Cechy powieści historycznej: wątek fikcyjny związany z postacią Andrzeja Kmicica jest ściśle powiązany z wątkiem historycznym najazdem Szwedów na Polskę; część bohaterów to postaci historyczne, np. królowie Jan Kazimierz i Karol Gustaw, Radziwiłłowie, Czarniecki, ksiądz Kordecki; ukazane są fakty historyczne, np. obrona Jasnej Góry, zdobycie Warszawy, obleganie Zamościa. Pisarz barwnie ukazuje mentalność i obyczajowość epoki, tzw. koloryt historyczny (uczty, sposoby walki, ubiory, sposób spędzania czasu w zaściankach i dworach magnackich). Informacje czerpie ze źródeł historycznych.

tradycja walterskotowska

W powieści na rozbu-dowanym tle wydarzeń społecznych, narodo-wych i obyczajowych autor przedstawia dzieje postaci fikcyjnych. Na drugim planie, choć wątki nieraz przenikają się, umieszcza postaci historyczne.

tradycja dumasowska

Przede wszystkim sięgnął po atrak-cyjną fabułę awanturniczą, przedsta-wił ucieczki, porwania, zaskakujące rozwiązania fabularne sprzyjające błyskawicznym zwrotom akcji. W każdej z trzech części Trylogii pisarz przedstawił wątek miłosny, na który składają się liczne perype-tie: w Potopie na skutek nieporozu-mienia (podstęp Radziwiłła) para zostaje rozdzielona, ale dzięki szcze-remu, głębokiemu uczuciu, które ich łączy i w imię którego Kmicic doko-nuje bohaterskich czynów, a Oleńka wiernie na niego czeka, ich historia zakończona zostaje ślubem.

powieść historyczna z elementami eposu i baśni

Aby dowieść miłości i odzy-skać honor, bohater uczest-niczy w bitwach i potyczkach, co umożliwia wprowadzenie wielkich opisów batalistycz-nych, pełnych patosu i wznio-słości. Przy okazji Sienkiewicz podkreśla poświęcenie, bra-wurę, patriotyzm Polaków, co uatrakcyjnia powieść. Przedstawiając ważne i wielkie momenty z dziejów Rzeczy-pospolitej, wskrzesza chwile minionej chwały i na nowo budzi narodowego ducha (wojna jako świętość).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Andrzej Kmicic herbu Rawicz

A

bohater główny, chorąży orszański, później pułkownik, potomek

znakomitego rodu, syn miecznika, towarzysza walk i przyjaciela Herakliusza Billewicza, który w testa-mencie nakazał wnuczce poślubienie pana Andrzeja lub wstąpienie do klasztoru. Kmicic to młodzieniec o płowej, mocno podgolonej czuprynie, smagłej cerze, bystrych, siwych oczach, ciemnym wąsie na weso-łej twarzy, lubiący śmiech i zabawę. Jest wyśmienitym żołnierzem. Okrył się sławą, przez kilka lat pro-wadząc walki, podjazdy i napady przeciw wojskom moskiewskim, gdy po mistrzowsku Chowańskiego podchodził. W tych poczynaniach nie kierował nim patriotyzm, lecz „rycerska fantazja i brawura. Cechują go prostolinijność, odwaga, pewność siebie, honorowość, szczerość i otwartość w uczuciach, przywiązanie do przyjaciół, których śmierć pomścił. To dobry dowódca, którego podwładni boją się, sza-nują i kochają zarazem, ale skory jest także do romantycznych porywów (miłosne wyznania na kuligu).

Jego wady to nieliczenie się z opinią innych, buta, pieniactwo, prywata, porywczość i impulsywność (strzelanie w Lubiczu do portretów przodków Billewiczów, spalenie Wołmontowicz). Pod wpływem szczerego uczucia do Oleńki pragnie odkupić swe winy, walcząc ze Szwedami, dlatego przybywa na dwór księcia Janusza Radziwiłła, któremu przysięga, na krzyż, służyć wiernie. Oszukany przez magnata, nie może go opuścić, gdyż splamiłby rycerski honor. Kiedy Bogusław Radziwiłł wyjawia mu prawdziwe intencje kierujące poczynaniami księcia Janusza, Kmicic się zmienia. Jego duma bardzo cierpi, gdyż jako zdrajca ojczyzny okrył nazwisko rodowe hańbą

Postanawia zrehabilitować się, walcząc w obronie Rzeczypospolitej pod przybranym nazwiskiem Babinicz. Staje się prawdziwym patriotą, zdolnym do rezygnowania z prywatnych, egoistycznych celów (zemsty na Radziwiłłach, wyruszenia na pomoc więzionej w Taurogach ukochanej). Jest bezkompromi sowy wobec zdrajców (spoliczkowanie Kuklinowskiego), staje się obrońcą jasnogórskiego klasztoru, od znaczając się nadludzką siłą, niezłomnością i brawurą (odrzucenie granatu). Jest gotów poświęcić życie w imię wiary i Rzeczypospolitej, dlatego decyduje się na wysadzenie kołubryny, a w późniejszym czasie, bohatersko walcząc w wąwozie z przeważającymi siłami Szwedów, ratuje życie krółowi. W swych poczy naniach Kmicic wykazuje się pomysłowością, sprytem i bohaterstwem, Jest bardzo oddany swym żołnie rzom (aby uratować Sorokę, upokarza się przed księciem Bogusławern; boleje z powodu śmierci starego Kiemlicza). Pod wpływem życiowych doświadczeń nauczył się hamować swój wybuchowy tempera ment Jest niezłomnym rycerzem nie użała się nad swym losem, nie okazuje cierpienia fizycznego z powodu ran odniesionych w walkach, ani cierpienia psychicznego, wynikającego z niepokoju a los panny Aleksandry. Pan Andrzej przybywa do ukochanej po wielu stoczonych walkach. Poprzez służbę ojczyźnie starał się zasłużyć na jej miłość i szacunek. Musiał odbyć stosownie wielką ekspiację (odku pienie win) za wcześniejsze, niegodziwe czyny.

chorąży orszański, potomek znacznego rodu. Jest postacią dyna-miczną, zmienia się w czasie trwania akcji powieści. Początkowo niecierpliwy, nieopano-wany, gwałtowny, odważny aż do brawury, nie liczy się z prawem. Zaletą bohatera jest jego otwartość i szczerość. Kmicic uważa, że postępuje właściwie, twierdzi, że w Rzeczypospolitej liczą się odwaga i siła. To już jednak dowodzi samowoli bohatera, jednego z typowych szlach-ciców, warchołów, którzy dbają jedynie o własne dobro. Trzeba przyznać, że jest świetnym żołnierzem, doskonałym dowódcą, którego kochają towarzysze broni. Umie ich trzymać w ryzach, boją się go, wiedzą, że z Kmicicem nie ma żartów. Te cechy zauważa Wołodyjowski, dlatego chce pozyskać Kmicica do służby w wojskach króla.

Negatywne cechy bohatera - bezwzględność, buta, niesprawiedliwość i samowoła zasłu-gują na potępienie (sarmackie sobiepaństwo).

Od pewnego momentu bohater sam zaczyna dostrzegać swoje błędy. Po uczcie w Kiejdanach Kmicic wie, że Radziwiłł dopuścił się zdrady, a on przysiągł mu wierność. To go gnębi i choć słucha argumentów księcia Janusza, nie bardzo w nie wierzy. Ostatecznie przekonuje się o jego zamiarach w rozmowie z Bogusławem, wtedy już nie ma wątpliwo-ści. Poznaje swoją pomyłkę, odczuwa głębokie rozterki wewnętrzne: „Oto pragnę obmyć się z grzechów moich, nowy żywot rozpocząć i ojczyźnie poczciwie służyć, ale nie wiem jak, bom głupi.” tak modli się na Jasnej Górze.

Zewnętrznym znakiem przemiany bohatera jest zmiana nazwiska. Odtąd jako Babinicz będzie się starał odpokutować własne winy. Wtedy okaże się, że jego zalety: ufność, wierność, prostolinijność, pokora, odwaga pozwolą na odzyskanie dobrego imienia. Kmicic wyrzeka się prywaty, poświęcając się dla dobra ojczyzny, i ani przez moment nie myśli o sobie. Wiadomo, jak wiele kosztuje go wyrzeczenie się spotkania z Oleńką, ale bohater już nie ma wątpliwości, że właśnie tak należy uczynić.

Dzięki wewnętrznej przemianie bohater w pełni zasłużył na rehabilitację i osobiste szczę ście. Pojawia się na kartach powieści jako typowy szlachcic, pod koniec widzimy go w blasku sławy honorowego rycerza, otoczonego powszechnym szacunkiem i miłością.

Pułkownik wojsk litewskich, odważny, znakomi-ty żołnierz. Mimo porywczości jest człowiekiem szlachetnym, zawsze żałuje złych uczynków i sta-ra się je odpokutować. Szczerze kocha ojczyznę.

• Gdy poznaje prawdziwe plany Radziwiłłów, zmie-nia poglądy polityczne i sojuszników. Pod przy-branym nazwiskiem Babinicz, symbolizującym odrzucenie dumy (z podobnych powodów Jacek Soplica z Pana Tadeusza nazwał się Robakiem). broni Jasnej Góry i walczy w obronie króla Jana Kazimierza.

• Najtrudniejsza do przezwyciężenia okazuje się dla niego tendencja do przedkładania osobiste-go szczęścia nad interes powszechny. Kiedy re-zygnuje z możliwości spotkania z ukochaną i wy-biera obowiązek walki za ojczyznę, daje dowód, że stał się nowym człowiekiem. Jego przemiana zostaje nagrodzona mimo przeszkód bierze ślub z Oleńką.

chorąży okszański, później pułkownik zakochany w przeznaczonej mu testamentem Oleńce Billewiczównie; przeszedł przemianę wewnętrzną z zuchwałego zabijaki w mężnego obrońcę ojczyzny. Po oskar-żeniu o zdradę podawał się za Babinicza. Dokonał wielu znamienitych czynów, m.in. w górach uratował życie samego króla i mężnie bronił Częstochowy, wysadzając główne działo w obozie szwedzkim. Na końcu powieści został publicznie oczyszczony z zarzutów.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Aleksandra Billewiczówna (Oleńka)

A

łowczanka upicka, jest wnuczką Herakliusza Billewicza mieszka w Wodoktach. To piękna, młoda panna o dumnej postawie, bladej cerze i delikatnych rysach twarzy, czarnych brwiach, długich, płowych włosach, splatanych w warkocze upięte wokół głowy. Zako-chuje się od pierwszego wejrzenia w Kmicicu, ale prawdomówność, duma i godność nakazują jej powie dzieć narzeczonemu, co sądzi o jego hulaszczym trybie życia, ekscesach, których się on dopuszcza. Cechujące ją odwaga i stanowczość pomagają jej odprawić ze swego dworu kompanów pana Andrzeja, a jemu samemu - postawić warunek, że jeśli ma zostać jego żoną, on musi się zmienić. Olerńka zawsze na pierwszym miejscu stawia honor i dobro ojczyzny. Jest nieszczęśliwa, gdy dowiaduje się, że Kmicic jest zdrajcą. Wierna w miłości kocha go nadal, próbuje sama przed sobą usprawiedliwiać jego czyny, ale walka w obronie państwa jest dla panny Aleksandry największą wartością. Nie może połączyć swego życia ze zdrajcą i dlatego postanawia zrezygnować ze szczęścia osobistego. Odrzuca zaloty księcia Bogusława, chce iść do klasztoru. Gdy podczas mszy dowiaduje się o bohaterstwie pana Andrzeja, jego oddaniu władcy i Rzeczypospolitej, w obecności zgromadzonych w kościele ludzi przyznaje się do błędu w ocenie ukochanego. Ostatecznie zostaje jego żoną.

Piękna panna, wysoka, jasnowłosa, o czarnych brwiach i błękitnych oczach. Jest osobą czułą i oddaną, darzy Kmicica głębokim uczuciem. ale jednocześnie ma wiele cech uznawanych za męskie, jak: stanowczość, bezkompromisowość. odwaga. Oleńka to świadoma patriotka, zwolen-niczka króla Jana Kazimierza i gorliwa katoliczka

piękna i dumna wnuczka Herakliusza Billewicza, po śmierci dziadka oddana pod opiekę szlachcie laudańskiej. Nad miłość do Kmicica przedkładała honor i wierność ojczyźnie.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Jan Onufry Zagloba herbu Wczele

A

stary szlachcic, niewiadomego pochodzenia, przyjaciel Wołody jowskiego. Nie pcha się do pierwszych szeregów podczas walk, ale gdy zachodzi konieczność, staje z inny mi, walcząc z desperacją i wściekłością. Jest ucieleśnieniem cech siedemnastowiecznego Sarmatys to gadula, posługujący się kwiecistym, obfitym w makaronizmy, ciętym językiem) skłonny do przechwalek i niezwykłych opowieści i na swój temat; uwielbia biesiadowanie. Jednocześnie to wielki patriota, wierny przyjaciel, który swym towarzyszom nie tylko umila czas poczuciem humoru, ale niejednokrotnie ratuje im życie. Jest nieoceniony w sytuacjach wymagających przebiegłości i sprytų. Potrafi zjednać sobie sym patię magnatów i prostych żołnierzy, czego świadectwem jest wybranie go na regimentarza (dowódcę) w obozie pod Białymstokiem. Cechuje go optymizm, mówi, że nawet z najgorszych sytuacji zawsze jest wyjście. Zagloba jest najbarwniejszą postacią w całej „Trylogii”, autorem wielu zabawnych wypowiedzi i uczestnikiem komicznych wydarzeń (walka z małpami w Warszawie).

Występuje jako ważna postać we wszystkich czę-ściach Trylogii. Jest gawędziarzem, nieustannie chwali się swoimi dawnymi podbojami militarny-mi i miłosnymi, a także rozległymi znajomościami.

• Zagłoba to sympatyczny żartowniś, ma niezwy-kły talent zjednywania sobie ludzi. Mimo że nie grzeszy odwagą i w bitwie raczej nie lubi ryzyko-wać, to w obronie przyjaciół lub zmuszony przez okoliczności dzielnie walczy. Ma wiele pomysłów, dzięki którym często wyciąga siebie i towarzyszy z największych opałów.

• Zagłoba został wykreowany na polskiego szlach-cica, u którego nawet sarmackie wady (jak pijań-stwo czy wiara w przesądy) mają swój urok

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Jerzy Michał Wołodyjowski (Mały Rycerz)

A

bohater spod Zbaraža, przyjaciel Jana Skrzetuskiego i Zagłoby, odznacza się niepozorną posturą, ale jest niezrównanym fechmistrzem, Cechuje go patrio tyzm, odwaga, ceni honor rycerski, jest litościwy dla rannych, nigdy nie chowa długo urazy w sercu, Jako pierwszy wybaczył Kmicicowi jego złe czyny i pomógł mu odzyskać dobre imię.

Z uwagi na niski wzrost określany często przez narratora mianem małego rycerza. Jest znakomi-tym szermierzem, a także odwaznym i doświad czonym dowódcą. Początkowo występuje w ran-dze pułkownika w wojsku Janusza Radziwiłła. Po jego zdradzie dowodzi oddziałem wojsk hetmana Sapiehy.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Jan i Stanisław Skrzetuscy

A

bracia stryjeczni, doświadczeni rycerze (Jan jest bohaterem spod Zharaża). Ukazani są od początku wydarzeń w utworze jako bohaterowie idealni. Oburzeni zdradą części magraaterii (poddanie Wielkopolski) udają się do księcia Janusza, aby walczyć pod jego kornendą, a gdy i on okazuje się zdrajcą, bez wahania wypowiadają mu posłuszeństwo. Uratowani przez Kmicica do-łączają do wojsk konfederatów i przez cały okres najazdu walczą za króla i ojczyznę

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Roch Kowalski

A

mlody oficer w służbie Janusza Radziwiłła, odznaczający się wielką siłą i równie wielką naiwnością. Dzięki fortelowi Zagłoby i jego perswazjom przyłączył się do wojsk polskich. Jest bez-krytycznie posłuszny przełożonym, karny i odważny (próbował porwać króla Karola Gustawa). Zginął z ręki księcia Bogusława w walkach pod Warszawą

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Kiemlicze

A

ojciec i jego synowie bliźniacy Damian i Kosma, to szlachcice, dawni żołnierze Kmicica, którym opiekują się, gdy zostaje ranny w starciu z księciem Bogusławem, uwalniają go z rąk Kuklinowskiego, służą mu wiernie. Cechuje ich chciwość, ale i odwaga. Stary Kiemlicz ginie w górskim wąwozie, walcząc ze Szwedami w obronie króla Jana Kazimierza

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Soroka

A

wachmistrz, stary wiarus, całkowicie oddany Kmicicowi.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Kompania Kmicica (m.in. Kokosiński, Kulawiec-Hippocentaurus, Ranicki, Rekuć-Leliwa, Zend, Uhlik)

A

szlachta wyjęta spod prawa, żołnierze i przyjaciele Kmicica, szczerze mu oddani, skłonni do awantur i bójki z byle powodu. Zostali zabici przez Butrymów, szlachtę z zaścianka Wołmontowicze, w trakcie awantury przez siebie wywołanej w karczmie.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Tomasz Billewicz

A

miecznik rosieński, człowiek w podeszłym wieku, stryj i opiekun Oleńki,

patriota, dumny, porywczy i odważny.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Anusia Borzobohata-Krasieńska

A

sierota wychowywana przez księżną Gryzeldę, później towa-rzyszka i przyjaciółka panny Aleksandry. Jest ladna, mila i kokieteryjna Jej urokowi ulegają niemal wszyscy mężczyźni, co panna świadomie wykorzystuje, planując ucieczkę z Taurogów

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Andrzej Kuklinowski

A

pułkownik chorągwi wolentarskiej (ochotniczej). Jest niemłodym mężczy zną, odważnym i doświadczonym żołnierzem, ale pozbawionym patriotyzmu i uczuć religijnych. Służy tym, którzy płacą mu więcej. Będąc posłem szwedzkim w klasztorze jasnogórskim, namawia Kmicica do zdrady. Cechuje go cynizm, okrucieństwo i bezwzględność Przypalony pochodnią i zostawiony przez pana Andrzeja w szopie, umiera.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Augustyn Kordecki

A

paulin w białej szacie, przeor klasztoru na Jasnej Górze, mężczyzna w sile wieku, o twarzy pogodnej, okolonej gęstą czarną brodą. To człowiek rozsądny, pobożny kapłan, a równocześnie zręczny dyplomata. Podczas oblężenia swoją postawą, bohaterstwem i wiarą w opatrzność boską dodaje ducha walki innym. Ufa Kmicicowi i wspiera go w wypełnianiu pokuty

Postać historyczna, przeor klasztoru na Jasnej Górze. Odważny i pobożny, uczestniczy w obronie oblężonego klasztoru.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Janusz Radziwiłł

A

wojewoda wileński, wielki hetman litewski, mężczyzna czterdziestokilkuletni, olbrzymiego wzrostu, z długimi wąsami, zazwyczaj ubrany w szkarłatny kontusz. Mieszka w Kiejdanach, wyznaje kalwinizm. Niezmiernie bogaty i dumny. Wygórowane ambicje (chciał zostać królem Rzeczy-pospolitej), doprowadziły go do potajemnych rokowań ze Szwedami, Poddał im pospolite ruszenie w Kiejdanach, zasłaniając się jednocześnie dobrem ojczyzny (mówił, że Polacy nie potrafiliby skutecznie przeciwstawić się najeźdźcom). Zmarł w obleganym przez wojska polskie Tykocinie, opuszczony przez poddanych. Jego postać jest symbolem najgorszych wad sarmackich.

Hetman wielki litewski i wojewoda wileński, naj-potężniejszy magnat na Litwie, stryjeczny brat Bo-gusława. Postać historyczna, dowódca zasłużony w walkach z Kozakami podczas powstania Bohda-na Chmielnickiego, a potem w wojnie z Moskwą. W obawie przed zagrożeniem Litwy ze strony Rosji zerwał z królem Janem Kazimierzem i od-dał się pod protektorat szwedzkiego monarchy Karola Gustawa.

• Głównymi cechami Janusza są chorobliwa am-bicja i upór. Książę nie wybacza i nie zapomina zniewag. Marzy o polskiej koronie i aby ją zdobyć, nie waha się sprzymierzyć z wrogami kraju.

postać historyczna, hetman wielki litewski i wojewoda wileński, który podczas potopu szwedzkiego dla własnych korzyści przyrzekł wierność królowi Szwecji. Hetman bezwzględnie manipulował Kmicicem i wykorzystywał jego lojalność. Mimo niecnych zabiegów z biegiem czasu stracił wszelkie poparcie i umarł w samotności z brzemieniem swojej zdrady.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

Bogusław Radziwiłł

A

stryjeczny brat księcia Janusza, koniuszy litewski. Jest mężczyzną trzydzie-stokilkuletnim, ubiera się w kolorowe, obszywane koronkami stroje niemieckie lub francuskie, nosi bujną perukę, używa pudru, bielidła, silnych perfum. Ten rozmiłowany w wykwintnym życiu kosmopolita, cynik i egoista jest jednocześnie człowiekiem o niezwykłej sile i odwadze. Przystaje do stronnictwa zdrajców za namową starszego kuzyna, gdyż, tak jak tamten, oczekuje, że sojusz ze Szwedami przyniesie panowanie rodu Radziwiłłów nad Litwą. Pod Prostkami podczas pojedynku z Kmicicem zostaje ranny i wzięty do niewoli.

Postać historyczna, z której autor Potopu uczy-nit głównego negatywnego bohatera powieści. W historii Rzeczypospolitej Bogusław odegrat dwuznaczną rolę, ponieważ dbał przede wszyst kim o interesy swoje i swojego rodu. Miał jednak duże zasługi jako obrońca Litwy przed zakusami Moskwy oraz jako protektor wyznawców kalwini-zmu.

• Bogusław to kosmopolita, który nie czuje żad-nych sentymentów do ojczystej ziemi, a do rodzi-mej kultury i języka żywi raczej niechęć i pogardę. Jest znanym uwodzicielem, dlatego opierająca się jego zalotom Oleńka budzi w nim wściekłość

postać historyczna, krewny Janusza Radziwiłła, również zdrajca ojczyzny; światowiec, ele-gant i kobieciarz. Przetrzymywał Oleńkę Billewiczównę pod pretekstem zapewniania jej opieki i ochrony i bez-skutecznie zabiegał o jej względy. Pojmany przez Kmicica cudem uszedł z życiem.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
18
Q

Jan Kazimierz

A

król Polski, mężczyzna w wieku około czterdziestu lat, drobnej, ale silnej budowy ciała, o czarnych oczach na śniadej, znużonej twarzy; nosił szwedzką perukę. Przedstawiony jest jako człowiek, który przede wszystkim dba o dobro ojczyzny i cechuje się wielką religijnością.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
19
Q

„Potop” jako powieść „ku pokrzepieniu serc”.

A

Sienkiewicz przystąpił do pisania „Trylogii” niemal 20 lat po upadku powstania styczniowego. W tym czasie w społeczeństwie polskim dominowały nastroje pesy-mistyczne, przygnębienie i zniechęcenie zarówno do zrywów narodowowyzwoleńczych jak i do ideałów pozytywistycznych. Ukazując w „Potopie” dramatyczny okres w historii Rzeczypospolitej, uwydatnił podstawową, według niego, zasadę utrzymania zagrożonej polskości poprzez wspólny, społeczny wysiłek. Również podział bohaterów na fikcyjnych i historycznych odgrywa mniej istotną rolę role niż podział na zdrajców i patriotów. Poprzez ten prosty schemat Sienkiewicz narzuca czytelnikom oczywistą ocenę moralną poszczególnych postaci - o postępowaniu każdej jednostki decyduje jej stosunek do racji narodowych.

Losy Kmicica układają się analogicznie z losami Rzeczypospolitej. Jego wewnętrzna przemiana do-konuje się niemal równocześnie z odradzaniem się całego społeczeństwa. Wykreowany przez pisarza bohater dzięki takim cechom jak patriotyzm, bohaterstwo, wierność, honorowość, brawura, poczucie niezależności stanowi niemal stereotyp polskości. W ten sposób Sienkiewicz daje w „Potopie” wyraz przekonaniu, że naród polski posiada w sobie wartości, które nigdy nie ulegną unicestwieniu: religijność i patriotyzm. Dzięki nim nastąpi czas, gdy ojczyzna odzyska niepodległość. Świadectwem tego prze świadczenia jest kończące akcję powieści przesłanie padające z ust Zagłoby: nie masz takowych terminów, z których by się viribus unitis przy boskich auxiliach podnieść nie można.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
20
Q

Stefan Czarniecki

A

hetman polny koronny, bohater walk wyzwoleńczych w okresie najazdu szwedzkiego. Jest patriotą, idealnym wodzem. Przeciwstawia się egoizmowi i sanowoli szlachty. Po po-ražce pod Gołębiem unikał otwartej walki, po mistrzowsku prowadząc ze Szwedani wojnę szarpaną” (partyzancką). W tradycji polskiej Stefan Czarniecki jest uosobieniem niezłomnego, ofiarnego żołnierza jego postać została upamiętniona w hymnie państwowym.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
21
Q

Paweł Sapicha

A

wojewoda witebski, hetman wielki litewski, przedstawiciel rodu rywalizującego 2 Radziwiłłami. To człowiek dobroduszny, wielki patriota, który pozostał wierny monarsze polskiemu. Na jego stronę przechodziły chorągwie zbuntowane przeciw Radziwiłłom. Umiał poskromić swe ambi cje wiedząc, że nie posiada talentów przywódczych, oddał się pod komendę Czarnieckiego.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
22
Q

Karol X Gustaw

A

król Szwecji, mężczyzna w średnim wieku o czarnych oczach i długich, kruczo-czarnych włosach. Początkowo odnosił łatwe sukcesy w następstwie układów ze szlachtą polską w Ujściu i Kiejdanach został uznany królem Polski i suwerenem Litwy. Dobry i odważny dowódca, lekceważy jednak Polaków. Po powrocie Jana Kazimierza do kraju stracił nadzieję na zdobycie Rzeczypospolitej

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
23
Q

Burchard Miller

A

generał szwedzki, chełpi się swą sławą zdobywcy wielu twierdz i miast. Dowo-dził wojskami oblegającymi klasztor jasnogórski.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
24
Q

Arwid Wittenberg

A

feldmarszałek, jeden z naczelnych dowódców wojsk szwedzkich, stary, o ost-rych rysach twarzy, doświadczony w walkach żołnierz.

25
Q

Jerzy Lubomirski

A

hetman wielki koronny. Włącza się do obrony ojczyzny dopiero po powrocie króla Jana Kazimierza do kraju. Niezmiernie bogaty i ambitny, jest łasy na pochlebstwa i zaszczyty wykorzystał to Zagłoba, doprowadzając do oddania się magnata pod dowództwo Czarnieckiego.

26
Q

Sakowicz

A

starosta oszmiański. Okrutny wobec wrogów, przewrotny, cyniczny, mściwy. Jest po-wiernikiem i przyjacielem księcia Bogusława, namawia go do niegodziwych czynów (zdobycie siłą Bille wiczówny, sfingowanie z nią oženku).

27
Q

Jan Zamojski (Sobiepan)

A

wesoły, chełpliwy, wielbiciel kobiet. człowiek zamożny (właściciel Zamościa), wielki patriota, odważny,

28
Q

Hieronim Radziejowski

A

były podkanclerzy koronny - zdrajca, który namówił króla szwedzkiego, Karola Gustawa do najazdu na Polskę i dostarczał mu informacji o aktualnych stosunkach panujących w Rzeczypospolitej.

29
Q

Krzysztof i Piotr Opalińscy

A

bracia stryjeczni, wojewodowie: poznański i podlaski. Zdrajcył pod Ujściem poddali się Szwedom.

30
Q

Kmicic jako bohater dynamiczny

A

zmienia się wewnętrznie w trakcie akcji utworu. Jego przeżycia doprowadziły do duchowego dojrzewania i przemiany psychicznej. Najpierw jest człowiekiem popadają-cym w konflikty: z otoczeniem, hulaką, awanturnikiem. Manipulowany przez księcia Janusza, dopuszcza się zdrady ojczyzny. Gdy książę Bogusław ujawnia mu zdradziecką politykę swego kuzyna, Kmicic uświadamia sobie, jakich zbrodniczych czynów się dopuścił. Postanawia służyć ojczyźnie, by odkupić swe winy. Dokonuje wielu bohaterskich czynów, przemienia się w prawego rycerza. W końcowych scenach zyskuje pełną rehabilitację i szczęście osobiste

31
Q

Społeczeństwo polskie wobec najazdu szwedzkiego

A

W powieści ukazane zostały wszystkie warst-wy siedemnastowiecznej Polski oraz ich reakcja na groźbę utraty niezawisłości państwa. Najbardziej niechętni Szwedom byli chłopi i mieszczaństwo. Dręczeni przez mordy, grabieże, gwałty napadali na mniejsze oddziały Szwedów, atakowali tyły wojsk. Nienawiść do nieprzyjaciół dodatkowo wiązała się z wyznawaną przez nich religią - protestantyzmem uznawaną przez lud za herezję.

Przedstawiciele magnaterii albo łączyli się ze Szwedami (Bogusław i Janusz Radziwiłłowie, Radzie jowski, Opaliński), albo pozostawali wierni ojczyźnie i królowi (Czarniecki, Lubomirski, Koniecpolski, Michał Radziwiłł, Sapieha, Zamojski) i walczyli z najeźdźcą.

Najwięcej uwagi poświęcił pisarz postawie szlachty. Początkowo była ona załamana wieścią o kapitu-lacji Wielkopolski, zdezorientowana postawą magnatów paktujących z wrogami i ucieczką króla Jana Kazimierza na Śląsk. W momencie zaatakowania przez innowierców klasztoru na Jasnej Górze, miejsca kultu maryjnego, świętego dla Polaków, coraz więcej szlachty dołączało do powstańców i podejmowało walkę z wrogiem. Powrót króla Jana Kazimierza do kraju, zawiązanie konfederacji tyszowieckiej i pierw sze walki wygrane przez hetmana Czarnieckiego zakończyły zwycięską kampanię wojsk szwedzkich, a spowodowały zjednoczenie się całego narodu w obronie Rzeczypospolitej.

32
Q

KOMPOZYCJA POWIEŚCI

A

Trudno precyzyjnie określić, jaki wpływ na kompozycję Potopu miał fakt, ze powieść uka-zywała się pierwotnie w odcinkach na łamach czasopism. Nie ulega jednak wątpliwości, ze autor rozwijał akcję w taki sposób, by czytelnik w dość regularnych odstępach czasu musiał zadawać sobie pytanie: co będzie dalej?. Dramatyczne komplikacje i cudowne ocalenia, mo-menty załamania i powrotu nadziei wyznaczają rytm losów głównych bohaterów. Ta zasada kompozycyjna wydaje się nawet ważniejsza od wymogów historycznej chronologii wydarzeń - bo choć czytelnik śledzi z uwagą koleje wojny, w której stawką jest istnienie Rzeczypospolitej to tak naprawdę przejmuje się przede wszystkim ranami odniesionymi przez Kmicica i drzy o losy Oleńki.

33
Q

POTOP - ŚRODKOWA CZĘŚĆ TRYLOGII

A

Potop był od początku zaplanowany jako kontynuacja Ogniemi mieczem. Autor nie tylko wprowadził do powieści, jako postacie drugo- i trzecioplanowe, osoby znane z wcześniej szego utworu (Michała Wołodyjowskiego, Onufrego Zagłobę, Jana Skrzetuskiego. Anusię Borzobohatą-Krasieńską), lecz także zastosował podobny schemat fabularny: wielka miłośc głównego bohatera napotyka przeszkody wynikające zarówno z wydarzen historycznych, jak i z pojawienia się groźnego rywala (a zarazem przeciwnika politycznego), w którego mocy znajduje się w pewnym momencie ukochana kobieta. Ta jednakże opiera się i dochowuje wierności, rywal oraz jego stronnicy polityczni ponoszą klęskę i wszystko kończy się szczęśliwie Schemat ten pisarz rozwinął w Potopie w sposób tak ciekawy (Sienkiewicz zastosuje go raz jeszcze w ostatniej części Trylogii-w Panu Wołodyjowskim) i zindywidualizowany, ze czytelnik uważa powtórzenie tego chwytu za celowy i słuszny zabieg

34
Q

POWIEŚĆ HISTORYCZNA

A

Powieść historyczna to gatunek epicki, który rozwinął się w romantyzmie, kiedy to został spo pularyzowany zwłaszcza przez twórczość angielskiego pisarza Waltera Scotta [loltera skota), autora m.in. Ivanhoe | Rob Roya (ajwanhol, rob rojaj. Była to powieść przygodowa, obfitująca w nagłe zwroty akcji i rozgrywająca się na tle barwnie przedstawionego świata przeszłości, z reguły obejmowała też romansowy wątek rywalizacji dwóch mężczyzn o kobietę. Losy boha-terów - wśród których znajdują się zarówno postacie historyczne, jak i fikcyjne - kształtowane są przez ważne wydarzenia z dziejów narodu. Utwory Scotta wpłynęły na twórczość wielu późniejszych pisarzy, m.in. Aleksandra Dumasa ojca (dimasa), autora Trzech muszkieterów; w Polsce zaś na dzieła Henryka Sienkiewicza i Józefa Ignacego Kraszewskiego. Sienkiewicz rozwinął wszystkie możliwości walterskotowskiego [lolterskotowskiego) modelu, wykorzystu-jąc jednocześnie metody pisarskie i środki wyrazu ukształtowane przez realistyczną literaturę pozytywizmu. Czytelnik odnosi wrażenie, że obcuje z wiernym obrazem XVII-wiecznej pol-skiej rzeczywistości, zarówno dzięki opisom historycznych realiów, wykorzystującym materiał z dawnych pamiętników (np. Jana Chryzostoma Paska) i kronik, jak i w rezultacie zręcznej archaizacji języka. Nigdy jednak podejście badacza historii, nastawione na odtworzenie prze-szłości, nie wyklucza dążenia do zaciekawienia odbiorcy przygodami bohaterów. Dzieło Sien-kiewicza nawiązuje do wielkiej tradycji epiki wywodzącej się od Homera i średniowiecznych eposów rycerskich, a jednocześnie korzysta z instrumentów budowania napięcia i dramaty-zmu wykształconych w XIX-wiecznej literaturze historyczno-przygodowej. Właśnie ze względu na takie elementy fabuły, jak sceny pojedynków, konnych ucieczek i pościgów, zasadzek i potyczek, całą Trylogię, w tym również Potop, porównuje się niekiedy do filmu z gatunku płaszcza i szpady lub westernu [lesternu].

35
Q

CZAS I MIEJSCE AKCJI

A

Wypadki przedstawione w powieści (bez uwzględnienia się-gającego w przeszłość wstępu i wybiegającego w przyszłość ostatniego akapitu, pełniącego funkcję epilogu) rozgrywają się w ciągu niecałych trzech lat, od stycznia 1655 r. do jesieni roku 1657. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych części Trylogii, których scenerią jest przede wszystkim malownicza Ukraina, akcja Potopu rozgrywa się niemal we wszystkich re-gionach XVII-wiecznej Rzeczypospolitej: rozpoczyna się na Litwie, a następnie toczy w Wielkopolsce, na Mazowszu (m.in. w Warszawie), w Częstochowie, w Małopolsce, na Śląsku, na Podlasiu, w Prusach Książęcych, by na koniec wrócić na Litwę.

36
Q

ZNACZENIE TYTUŁU

A

Tytuł Potop nie tylko, jak się wydaje, nawiązuje do popularne-go określenia szwedzkiej inwazji na ziemie Rzeczypospolitej w połowie XVII w., ale ma takze sens symboliczny. To ogól nonarodowe zagrożenie, niczym biblijny potop, jest zarazem karą za grzechy egoizmu i sobiepaństwa szlachty oraz próbą zesłaną na caly naród przez Opatrzność. Polacy wychodzą z niej oczyszczeni i wzmocnieni.

Tytuł utworu, który podsunął Sienkiewiczowi przyjaciel Henkiel, nawiązuje do najazdu Szwedów na Polskę w latach 1655-1660, określanego mianem potopu szwedzkiego. Wyrażenie to sugeruje siłę z jaką Szwedzi zaatakowali Polskę. Henryk Sienkiewicz tytułem podkreślił wagę tego wydarzenia. Zmu-siło ono wszystkich Polaków do podjęcia wojny obronnej.

37
Q

KU POKRZEPIENIU SERC

A

Kwestia stosunku Polaków do własnej historii była jednym z najważniejszych tematów polemik, które od samego początku wywoływała Trylogia. Krytycy Sienkiewicza dowodzili, że choć opisując postawy mieszkańców XVII-wiecznej Rzeczypospolitej, piętnował wady i słabości jednostek, a nawet pewnych grup społecznych, to ostatecznie główni bohaterowie, repre-zentujący u niego cały naród, zostali pokazani jako ludzie szlachetni i gotowi do największych poświęceń. Wskazywano też, że ta idealizacja portretu własnego Polaków była i wciąż jest jedną z przyczyn niezwykłej popularności Potopu i całej Trylogií. Można jednak zadać sobie pytanie, na czym polegało owo pokrzepianie serc”, o którym jako głównej misji pisał Sienkie-wicz w zakończeniu cyklu. Kiedy pozwala ono na wzmocnienie duchowych sił narodu, a kiedy jest tylko odwołującym się do fałszywych przesłanek pocieszeniem, chętnie przyjmowanym przez czytelnika?

38
Q

POTOP JAKO EPOS

A

Zestawienie Potopu z Homerowym eposem, w którym na losy wyposażonych w ponadludzkie cechy bohaterów wpływali działający na drugim planie bogowie, z pozoru wydaje się ryzy kowne. A jednak niewątpliwe są świadectwa oddziaływania Iliady Homera na styl powieści zwłaszcza w scenach batalistycznych czy charakterystykach postaci za pomocą epitetów stałych (np. mały rycerz) | rozbudowanych porównań (zwanych homeryckimi) a także na status głównych postaci, które górują nad swoim otoczeniem na podobieństwo starożytnych herosów. Ich poczynaniami kierują nie tylko wola, honor i moralność, lecz także boska in-stancja, która w decydujących momentach wpływa na podejmowane przez nich decyzje. Można się zastanawiać, czy głos wewnętrzny” upominający Kmicica, by odłożył zemstę I ratował ojczyznę, jest tylko głosem sumienia, czy też przykładem takiej ponadnaturalnej interwencji.

39
Q

ANDRZEJ KMICIC - ODRODZONY DZIĘKI MIŁOŚCI

A

Kmicica poznajemy jako młodzieńca obdarzonego niezwykłym urokiem, na który składają się: siła fizyczna i rycerska sprawność, szaleńcza odwaga, prostolinijność, a takze pewna dzikość i nieokrzesanie. Ciemnymi stronami jego charakteru są: zarozumiałość, egoizm, nie-opanowanie, a także bezrefleksyjność i towa-rzysząca jej polityczna naiwność. Przemiana uroczego zabijaki w świadomego swych pa-winności patriotę dokonuje się pod wpływem miłości do Oleńki i miłości do ojczyzny, które to uczucia nakładają się na siebie i wzajem-nie wzmacniają. Ale po drodze jego rycer-ska duma zostaje upokorzona w pojedynku z Wołodyjowskim, a spotkanie z Bogusła wem Radziwiłłem okazuje się podwójną klę ską: ukazuje falszywość wcześniejszego po-litycznego wyboru i przynosi niepowodzenie planu szybkiej moralnej i społecznej rehabili tacji. Wydawałoby się, że dla odkupienia win I odzyskania miłości ukochanej Kmicic musiał poświęcić wiele z tego, co wcześniej stanowiło o jego uroku. A przecież u końca swojej powieściowej drogi budzi podobną sympatię jak na jej początku, choć inne, głębsze, są jej przyczyny.

40
Q

OLEŃKA - DWA WYMIARY WIERNOŚCI

A

Główna postać kobieca w Potopie nie pełni funkcji „nagrody dla bohatera”, jak to najczęściej się dzieje w tradycyjnej powieści przygodowej. Od początku podkreślane są te cechy, które czynią z niej równorzędną partnerkę otaczających ją mężczyzn: odwaga, rozsądek, moral-na bezkompromisowość. Dodatkowo za sprawą wierności - cechy uznawanej zazwyczaj za typowo kobiecą - Oleńka ma znaczny, a czasem wręcz decydujący wpływ na wydarzenia. W tym wypadku jednak wierność raz pokochanemu mężczyźnie zostaje uzupełniona, a chwi-lami zdominowana, przez wierność wartościom takim jak ojczyzna i panujący monarcha. Te dwa konkurujące ze sobą wymiary wierności wydają się leżeć u podstaw skomplikowanych, zmieniających się relacji między parą głównych bohaterów.

41
Q

Problematyka

A

Uwaga autora koncentruje się na historii miłości Andrzeja Kmicica i Aleksandry Billewiczówny, której tłem jest potop szwedzki. Wojna ze Szwedami pozwoliła również na podjęcie tematyki moralnej - Sien-kiewicz ukazuje postawy Polaków wobec zagrożenia. Przedstawia patriotów gotowych poświęcić zycie w obronie ojczyzny, ale także zdrajców, którzy interes własny przedkładają nad dobro kraju.

Potop to powieść historyczna z cecha-mi romansu awanturniczo-obyczajowego napisana, jak i inne części Trylogii, „ku pokrzepieniu serc”. Przed-stawiony w niej obraz społeczeństwa polskiego ukazuje więc wyidealizowane przykłady patriotyzmu i poświę-cenia XVII-wiecznej szlachty. Jednak wartka akcja i niezwykle plastyczny, żywy styl prozy Sienkiewicza zapewniły Trylogii trwałe miejsce w sercach dawnych i współczesnych czytelników. Na uwagę zasługują rów-nież znakomicie wykreowane postaci, które wzbudzają sympatię i chwytają za serce. Andrzej Kmicic, który zmienia się pod wpływem miłości do kobiety i miłości do ojczyzny, to przykład bohatera dynamicznego, który dojrzewa do roli męża, odpowiedzialnego obywatela i prawdziwego patrioty, stając się wzorem rycerskości, poświęcenia i oddania.

Potop został podporządkowany idei „pokrzepienia serc”, dlatego Sienkiewicz odwo-łując się do wydarzeń i postaci historycznych z czasów wojny szwedzkiej, dokładnie opisał zwycięstwa (np. zdobycie Warszawy, bitwa o Jasną Górę), a o klęskach tylko wspomniał lub w ogóle je pominął. Szczególne znaczenie nadał Jasnej Górze, miej-scu świętemu dla Polaków (Matka Boska koronowana na Królową Polski). Wojna z protestancką Szwecją stała się wojną świętą, prowadzoną nie tylko w obronie wol-ności, ale i wiary. Sienkiewicz przez analogię między potopem szwedzkim a okresem zaborów przypomniał rodakom, że nasz naród w obliczu zagrożenia stanął do walki i - mimo klęsk - się odrodził i zwyciężył. To miało być dla Polaków doświadczają-cych niewoli źródłem nadziei i siły, dlatego tekst powieści pełnił funkcję terapeu-tyczną. Powieść - wbrew hasłom pozytywistycznym - podkreśla wartość walk nie-podległościowych.

42
Q

Przemiana moralna

A

Główna problematyka powieści to odnowa moral na Polaków w obliczu groźby utraty państwa i zara-zem przemiana Andrzeja Kmicica, która dokonuje się dzięki sile wewnętrznej bohatera oraz wsparciu instancji zewnętrznych. Wartościami decydujący mi są tu miłość i wierność wobec kobiety, ojczyzny oraz wiary katolickiej (kult Maryi). Miłość bohatera do kobiety pozwala mu się odrodzić jako patriota Babinicz, z kolei wyrozumiała i wybaczająca po-stawa Oleńki stanowi ziemski odpowiednik opieki roztaczanej nad grzesznym narodem polskim przez Matkę Boską.

43
Q

Miłość do ojczyzny

A

Patriotyzm to główna cecha bohaterów pozytyw-nych, takich jak król Jan Kazimierz, Wołodyjowski czy Zagłoba, którzy są gotowi do największych po-święceń dla ojczyzny. W opozycji do patriotyzmu została ukazana prywata, którą kierują się Radzi-wiłłowie, a także ci, którym żądza władzy utrudnia podporządkowanie się interesowi zbiorowemu. Patriotyzm polega na przełamywaniu takiej posta-wy. Wzorem bohatera kochającego ojczyznę jest Kmicic, który odkłada na później ratowanie Oleń-ki, ponieważ uznaje za ważniejszy obowiązek walki o wyzwolenie Polski od nieprzyjaciół.

44
Q

Idealizacja narodu

A

Trylogia to powieść „ku pokrzepieniu serc”, pisa-na w okresie zaborów, kiedy Polacy, wydawało-by się, nie mieli szans na odzyskanie własnego państwa. Choć w powieści znajdziemy krytykę niektórych słabości rodaków, ostatecznie polskie społeczeństwo zostało ukazane jako wartościo-we i godne podziwu. Większość ukazanych bo-haterów to gorący patrioci: ukochany monarcha Jan Kazimierz, magnaci (Zamoyski, Sapieha), szlachta (Billewicze, Wołodyjowski, Zagłoba, Skrzetuski), duchowieństwo (ks. Kordecki i reszta zakonników jasnogórskiego sanktuarium), miesz-czanie dzielnie broniący Częstochowy i lud wiejski (górale ratujący króla). Nie przesłania tego obra-zu kilku zdrajców, którzy za swoje czyny ponoszą odpowiednią karę. Sienkiewicz widział w sarmaty-zmie ożywcze źródło kultury narodowej.

45
Q

Pochwała miłości i wierności

A

Potop to także opowieść o miłości i jej odradzającej sile. Miłość do Oleńki ratuje głównego bohatera przed ostatecznym moralnym upadkiem i pozwala mu się odrodzić. Z kolei trwałość uczucia Oleńki do Kmicica w pewnym sensie stanowi ziemski od-powiednik nadprzyrodzonej miłości i opieki rozta-czanej nad Polakami, mimo ich grzechów, przez Matkę Boską.

46
Q

Powieść historyczna

A

powieść, w której świat przedstawiony został umieszczony w epoce poprzedzającej czas, kiedy żyją autor i odbiorcy; pisarz zazwyczaj respektu-je prawdę historyczną i stara się zarysować charakterystyczne tło epoki; wprowadza zarówno postacie historyczne, jak i bohaterów fikcyjnych

47
Q

Język utworu

A

Sienkiewicz zastosował zabieg archaizacji, aby uwiarygodnić opowiadaną historię. Wypowiedzi bohaterów są stylizowane na codzienny język zaściankowej szlachty, ale w powieści znajdują się także oratorskie wystąpienia (toasty, kazania, przemó-wienia). Odtwarzając staropolski język, powieściopisarz czerpał z literatury baroko-wej, a szczególnie z Pamiętników Jana Chryzostoma Paska. Autor wplótł do utworu różnego rodzaju archaizmy (leksykalne, fonetyczne, fleksyjne, składniowe), a tak-że modne makaronizmy i łacińską składnię (orzeczenie na końcu zdania)

48
Q

archaizacja (stylizacja archa-izująca)

A

zabieg artystyczny polegający na celowym wyko-rzystaniu w utworze elemen-tów językowych charaktery-stycznych dla dawnych epok, np. archaizmów leksykalnych (archaiczne słownictwo), fleksyjnych (archaiczne formy odmiany)

49
Q

Kmicic - literacka kreacja bohatera

A

Tworząc postać Andrzeja Kmicica, Sienkiewicz sięgnął m.in. do wzorca średnio-wiecznego rycerza oraz Mickiewiczowskiego bohatera - Jacka Soplicy / księdza Robaka. Kmicic jest wierny rycerskiemu etosowi - honorowy, dotrzymuje danego słowa, odważny, wierny królowi i damie serca, oddany ojczyźnie, obrońca wiary. Z kolei analogie do postaci Jacka Soplicy są następujące: skory do konfliktów, nie panuje nad emocjami, kocha swą wybrankę miłością romantyczną, chce odpokuto-wać swoje winy, zmienia nazwisko i tożsamość, ostatecznie zostaje zrehabilitowany

50
Q

Obraz Polaków w Potopie

A

Sienkiewicz przedstawił zarówno wady, jak i zalety poszczególnych grup społecznych.

ocena pozytywna

niektórzy magnaci zostali przy królu, stanęli na czele walczących (hetman Stefan Czarniecki, Jan Sapieha, Stanisław Koniecpolski, Jan Zamoyski, Jerzy Lubomirski)

• najliczniej do boju stawiła się szlachta (m.in. Kmicic, Wołodyjowski, bracia Skrzetuscy, Zagłoba, Roch Kowalski)

mieszczanie bronili miast (Zamościa, Warszawy), a chłopi napadali na małe oddziały Szwedów

ocena negatywna

• wielu magnatów z racji na własny interes lub w obawie przez przegraną próbowało wykorzystać sytuację polityczną i poparło Szwedów (Janusz i Bogusław Radziwiłłowie, Krzysztof Opaliński, Hieronim Radziejowski)

szlachta - warcholstwo, nadużywanie wolności, dbałość o prywatę, podporządkowanie silniej-szemu (rozmowa Wrzeszczowicza z Lisolą)

51
Q

Sposoby i cel ukazywania wydarzeń historycznych w literaturze.

Omów zagadnienie na podstawie Potopu Henryka Sienkiewicza. W swojej wypowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Wprowadzenie

Historia ma znaczący wpływ na literaturę. Inspiruje twórców, staje się tłem wydarzeń fabularnych lub jej głównym tematem. Przywraca pamięć o wydarzeniach i bohaterach, wskazuje na błędy i przyczyny niefortunnych konsekwencji pewnych fundamentalnych decyzji czy postaw. Rewiduje przeszłość lub wykorzystuje ją do przedstawienia prawd o świecie współczesnym.

Stawiam tezę: Wydarzenia historyczne w literaturze pełnią różnorodne funkcje, od rewidujących po krzepiące.

Część argumentacyjna: Potop Henryka Sienkiewicza

Najgłośniejszym cyklem powieści historycznych jest Trylogia Henryka Sienkiewicza, której drugą część stanowi Potop. Okres zaborów uwrażliwił pisarzy polskich na znaczenie tradycji niepodległościowe). Historia miała dostarczyć wzorów patriotyzmu, ukazać odrażające odstępstwa od sprawy narodo wej. W Potopie Henryk Sienkiewicz przedstawił dwie płaszczyzny historyczne: pierwszą związaną z najazdem Szwedów, drugą obyczajową.

Pisarz jest wierny wydarzeniom rozgrywającym się w czasie „potopu szwedzkiego”. W 1655 r. Szwedzi najeżdżają na Wielkopolskę, którą wojewoda Opaliński oddaje w ręce wroga. Wkrótce ksią żę Janusz Radziwiłł także podpisze zdradziecką umowę ze Szwedami. Henryk Sienkiewicz odwołuje się do faktycznych zdarzeń, bitew, jest wierny historii, ale sposób ich prezentacji służy określone-mu celowi, czyli „krzepieniu serc”. Historia nabiera w powieści cech mitu, legendy. Wysuwając na plan pierwszy obronę klasztoru jasnogórskiego, miejsca świętego dla Polaków, Henryk Sienkiewicz uwzniośła to według historyków epizodyczne wydarzenie wojny polsko-szwedzkiej.

Jasna Góra staje się twierdzą stojącą na straży katolicyzmu, patriotyzmu, odwagi. Jest to miejsce ekspiacji szlachty polskiej, a także głównego bohatera Andrzeja Kmicica, gdzie dokonuje się odku-pienie grzechów przeciw ojczyźnie. Oblężenie klasztoru to punkt zwrotny w powieściowych dziejach szwedzkiego najazdu. Pisarz opisywał kolejne etapy najazdu szwedzkiego, ale bitwom wygranym poświęci wiele stron swojej powieści, natomiast o porażkach tylko wspomni. Z patosem przedstawi majestat Rzeczpospolitej reprezentowany przez króla Jana Kazimierza.

Świat powieściowych postaci to przede wszystkim środowisko szlacheckie. Z tej warstwy wywodzą się oficerowie i żołnierze walczący o niepodległość. Są oni nosicielami wartości moralnych, patriotycz-nych, rycerskich, realizują hasło: Bóg, honor, ojczyzna. Ich to pisarz przeciwstawia zdradzieckim ma-gnatom. Henryk Sienkiewicz wprowadza prosty sposób wartościowania bohaterów, tworzy wyraziste schematy nagrody i kary. Dobrzy to patriotyczna szlachta polska wierna Bogu i królowi, žli to Szwedzi i zdrajcy. Wydarzenia historyczne posłużyły pisarzowi do ukazania wad polskiej magnaterii, jej prywaty, pychy, stawiania interesów rodu nad interesy ojczyzny. Taka postawa doprowadziła do klęski w pierw-szym etapie wojny. Później jednak zjednoczona szlachta, której synonimem jest Andrzej Kmicic, prze-żyła ekspiację, porzuciła dawne skłonności i wyzwoliła pod wodzą Czarnieckiego kraj.

Potop jest swoistym mitem kompensacyjnym, wyraźnie skontrastowanym ze współczesnością. Widzimy analogię między sytuacją Polski z XVII i XIX w. Dzięki wspólnocie narodowej pokonani i przepędzeni zostali Szwedzi. Zaborców także uda się pokonać, bo jak mówi Zagłoba, nie ma takich opresji, z których wspólnymi siłami, przy pomocy bożej wyjść nie można.

Wydarzenia historyczne posłużyły Henrykowi Sienkiewiczowi do oceny społeczeństwa, do stwo-rzenia mitu kompensacyjnego dla jemu współczesnych, do wskazania wzorców postępowania i do „krzepienia serc”.

Kontekst literacki

Opowiadanie Rozdziobią nas kruki i wrony Stefana Żeromskiego ukazuje Szymona Winrycha, uczestnika powstania styczniowego, który wozem konnym transportuje broń najprawdopodobniej dla jakiegoś ostatniego oddziału powstańczego, ponieważ zryw wolnościowy już wygasa. Mimo to Winrych nadal heroicznie i aktywnie walczy, nie tracąc nadziei. Zatrzymany przez rosyjski patrol został brutalnie zamordowany i porzucony w błocie na polu. Jego zwłoki zostaną też dodatkowo ograbione i tak pozostawione przez chłopa z pobliskiej wsi.

Naturalistyczną techniką Stefan Żeromski opisuje mord na Winrychu, a potem jego zwłoki. Wszystko rozgrywa się w ponurej scenerii, przy krakaniu wron i kruków, które zleciały się i zaczęły rozdziobywać martwe ciało powstańca.

Wydarzenie historyczne służy autorowi do wskazania przyczyn klęski powstania styczniowego. Najważniejszą z nich jest brak jedności i solidarności narodowej. Chłopstwo, po wiekach feudalizmu, gnębione, pogardzane, wykorzystywane przez szlachtę, nie ma poczucia tożsamości narodowej, nie

wspiera powstania, traktuje je jako „sprawę pańską”.

Celem Stefana Żeromskiego jest więc ukazanie wciąż aktualnych problemów kraju, konieczności reform społecznych, pracy u podstaw, tworzenia więzi narodowej.

Inne konteksty literackie

Odprawa posłów greckich Jana Kochanowskiego

Gloria victis Elizy Orzeszkowej

Podsumowanie

Celem ukazywania wydarzeń historycznych w literaturze jest przedstawienie dziejów ku przestrodze współczesnych, obrachunek z nimi, ich weryfikacja. Tym celem jest także wskazanie postaw godnych naśladowania, oddanie hołdu bohaterom przeszłości, budowanie wspólnoty narodowej i „krzepie-nie serc”

52
Q

Postawy odwagi i tchórzostwa. Omów zagadnienie na podstawie Potopu Henryka Sienkiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Wprowadzenie

Literatura chętnie kreśli wzorce bohaterów, herosów, ludzi mężnych i odważnych, dokonujących wielkich czynów. Przeciwieństwem odwagi jest tchórzostwo wynikające ze strachu, słabości charak teru, braku moralności.

• Stawiam tezę: Postawy odwagi i tchórzostwa prezentowane przez literaturę słu-żą przede wszystkim celom dydaktycznym.

Część argumentacyjna: Potop Henryka Sienkiewicza

Powieść historyczna Potop ukazuje zarówno przykłady odwagi, jak i tchórzostwo szlachty polskiej w czasie wojny polsko-szwedzkiej w latach 1655-1660.

Pięknym, gloryfikowanym aktem odwagi jest obrona klasztoru jasnogórskiego. Oblężeni przez siły generała Müllera zakonnicy i nieliczni obrońcy znaleźli się w potrzasku, w śmiertelnej pułapce.

Odwagą wykazał się przeor, ksiądz Augustyn Kordecki, który uważał, że trzeba, mimo beznadziejnej sytuacji, bronić świętego dla Polaków miejsca przed protestantami. Choć ks. Kordecki nie walczył zbrojnie, to dodawał otuchy, wspierał morale obrońców, podtrzymywał ich na duchu, był bodźcem do działania. Jego postawa wyzwala bohaterstwo wśród oblężonych i ratuje klasztor. Ks. Kordecki wykazał się niezłomnością, odwagą ducha, a ogromną fizyczną odwagą wykazał się Andrzej Kmicic. Pod osłoną nocy organizował on wypady, które budziły strach w szeregach wroga. Kiedy Szwedzi sprowadzili pod klasztor kolubrynę, było wiadomo, że mury nie wytrzymają ostrzału z tej armaty. Kmicic podjął się wykonania heroicznego planu wysadzenia działa. Z narażeniem życia wykonał swój bohaterski plan.

W Potopie mamy także przykłady tchórzostwa. Radziwiłłowie z wyrachowania, braku godno-ści i moralności zdradzają króla, ojczyznę i przyjmują zwierzchność Szwedów. Janusz Radziwiłł jako wojewoda litewski i hetman wielki koronny miał obowiązek bronić kraju, zamiast tego stał się jego zdrajcą. Zdrajcą był także Radziejowski, który dla osobistych korzyści, bez żadnych skrupułów moral-nych, wykorzystuje znajomość realiów polskich i pomaga Szwedom spacyfikować Polaków.

Tak jak ks. Kordecki i Kmicic są przykładami odwagi, ludźmi zdolnymi do wielkich, straceńczych czynów, tak Radziwiłł czy Radziejewski to antybohaterowie, antywzorce postępowania.

Kontekst literacki

W Dziadach cz. III Adama Mickiewicza także mamy wyeksponowane postawy odważne i tchórzliwe. Wzrusza i budzi podziw historia Cichowskiego, który aresztowany i torturowany nie wydał swoich towarzyszy i przyjął na siebie ogromne cierpienie.

Niepospolitą odwagą wykazują się więźniowie Nowosilcowa, np. Tomasz proponuje, by sieroty i nieżonaci wzięli na siebie winę, umożliwiając innym powrót do domu. Sam jako pierwszy jest go-tów to uczynić. Heroiczną postawą charakteryzuje się Janczewski. Bity i przesłuchiwany nie wydał nikogo, ale bardzo się postarzał i wychudł. Wywożony na Sybir, stał dumnie w kibitce i trzykrotnie krzyknął „Jeszcze Polska nie zginęła”. Chciał dodać otuchy i siły innym, by nie tracili nadziei i wiary w wolność. Janczewski imponuje i wzrusza swą szlachetną, odważną postawą.

Na drugim biegunie mamy towarzystwo stolikowe”. Tchórzliwa elita - damy, arystokraci, literaci w trosce o prywatne interesy przyjmują lojalne postawy wobec wroga. Chętnie z nim kolaborują. Z tchórzostwa, z wygodnictwa uprawiają serwilizm, stając się „plugawą skorupą”.

• Inne konteksty literackie

• Kordian Juliusza Słowackiego

• Dżuma Alberta Camusa

Podsumowanie

Postawy odwagi i tchórzostwa to odzwierciedlenie ludzkich cech i zachowań. Postawy takie obser-wujemy w ekstremalnych sytuacjach, ale także w codziennym życiu, przy dokonywaniu wyborów i mierzeniu się z różnego typu trudnościami. Literatura jednoznacznie wskazuje, jaką postawę po-winniśmy przyjąć, która jest honorowa, a która upokarzająca.

53
Q

Jak okoliczności mogą wpływać na zmianę zachowania i postaw człowieka? Omów zagadnienie na podstawie Potopu Henryka Sienkiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Wprowadzenie

Człowiek kształtuje się, podlega różnym zmianom w czasie swojej egzystencji. Zmiany te mogą być dwukierunkowe: dobre lub złe. Na ich kształt i etyczny wymiar wpływ zapewne mają okoliczności, które redefiniują dotychczasową postawę.

• Stawiam tezę: Okoliczności życiowe mogą sprawić, że człowiek ulegnie całkowi-temu przeobrażeniu i zmieni swój styl życia.

• Część argumentacyjna: Potop Henryka Sienkiewicza

Bohaterem, którego los ukształtowały różnego typu okoliczności, jest Andrzej Kmicic. Ten zawadia-ka, paliwoda, człowiek porywczy, pod wpływem emocji zaatakował Wołmontowicze, spalił je, nie mając litości dla mieszkańców. Atak ten był aktem zemsty za zabicie jego pijanych oficerów. Czyn Kmicica ściągnął na niego hańbę. Stracił Oleńkę i popadł w konflikt z otoczeniem. Potem zosta-je wplątany w intrygę Janusza Radziwiłła. Nieświadomy niczego, oszukany, zmanipulowany składa księciu przysięgę wierności i zostaje zdrajcą ojczyzny. Gdy prawda o intencjach Radziwiłła dotarła do niego, postanowił odzyskać dobre imię, zrehabilitować się i odkupić swoje winy. Zmienia zhańbione nazwisko na Babinicz i bierze aktywny udział w obronie Jasnej Góry przed Szwedami. W trakcie ob-lężenia Częstochowy z narażeniem życia wysadza największe działo wroga i dostaje się do niewoli. Po ucieczce z niej udał się na Śląsk i pomógł królowi Janowi Kazimierzowi przybyć do kraju. Kiedy to poczet królewski zostaje zaatakowany w górskim wąwozie, Babinicz zasłania króla własnym ciałem. Bohater bierze udział jeszcze w wielu bitwach, odnosząc liczne rany. W końcu uzyska przebaczenie i odzyska miłość Oleńki, a także zostanie ułaskawiony przez króla. Losy Babinicza napisały całkowicie nowy rozdział w biografii Andrzeja Kmicica. Utrata honoru, infamia, miłość do Oleńki, zagrożenie kraju były okolicznościami, które wady sarmackie zamieniły w zalety i przyniosły nagrodę w postaci oczyszczenia z zarzutu zdrady.

• Kontekst literacki

Szczególne okoliczności destrukcyjnie wpłynęły na zachowanie tytułowego bohatera tragedii Wil-liama Szekspira Makbet. Jest on mężnym, odważnym, wiernym swemu królowi rycerzem, znako-mitym dowódcą i strategiem, dzięki czemu odnosi spektakularne zwycięstwa militarne. Makbet posiada wszystkie cechy idealnego średniowiecznego rycerza. Mieszka w swoim zamku, jest ta nem Glamis, kocha z wzajemnością żonę, cieszy się przyjaźnią Banka. Wszystko jednak się zmienia po przepowiedniach czarownic dotyczących władzy, która ma stać się jego udziałem. Spotkanie z wiedźmami odbywa się w specyficznych okolicznościach, w istotnym dla bohatera momencie.

Spodziewa się nagrody za swoje bohaterskie czyny, oczekuje zaszczytów i szczególnego uhonoro-wania. Budzą się w nim dawno uśpione pragnienia. Rozbudzona w Makbecie żądza władzy i ma-nipulująca nim żona uczynią z tego szlachetnego wojownika mordercę i tyrana. Bohater odrzuci kodeks rycerski, zabije króla, wyśle morderców na syna Dunkana, aby otworzyć sobie drogę do tronu. Następnie zabije swojego przyjaciela Banka. Makbet wybiera szlak zbrodni, stając się co-raz gorszym człowiekiem, pozbawionym moralności, litości, sumienia. Honor, lojalność, męstwo zostały wyeliminowane przez hańbę, podstęp, zdradę, obsesje i cynizm. Śmierć bohatera kończy pasmo jego zbrodni.

Bohater Szekspira odrzucił wyznawane wcześniej wartości. Uległ totalnej, destrukcyjnej prze-mianie, która ostatecznie go zniszczyła.

• Inne konteksty literackie

Pan Tadeusz Adama Mickiewicza

Konrad Wallenrod Adama Mickiewicza

Podsumowanie

Nadzwyczajne okoliczności mogą zdeterminować losy bohatera, wpłynąć na jego przemianę we-wnętrzną, na odrzucenie tego, co kształtowało go wcześniej. Okoliczności mogą stać się punktem zwrotnym, wyzwolić istniejące w człowieku zło lub sprowadzić go na drogę prawości i szlachetności.

54
Q

Literacki wizerunek szlachcica sarmaty. Omów zagadnienie na podstawie Potopu Henryka Sienkiewicza. W swojej wypowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Wprowadzenie

Sarmatyzm to ideologia i kultura szlachty polskiej, dominująca między końcem XVI a schyłkiem XVIII stulecie. Punktem wyjścia sarmatyzmu była legenda wywodząca polską szlachtę od starożytnego ludu bitnych Sarmatów, dzielnych jeźdźców, którzy znad Wołgi przybyli na ziemie polskie. Ideologia to akcentowała szczególne cechy naszej szlachty: dzielność, męstwo, honor, gościnność, religijność, umiłowanie wolności i przypisywała jej wyjątkową misję.

Z czasem ideologia ta uległa przeobrażeniom i wynaturzeniom. I tak np. umiłowanie wolności zastąpiła anarchia, megalomania stanowa doprowadziła do ciemiężenia warstw niższych i kse-nofobii.

• Stawiam tezę: Szlachcic sarmata to typowy reprezentant swojego stanu, charak-teryzujący się zarówno licznymi wadami, jak i zaletami.

• Część argumentacyjna: Potop Henryka Sienkiewicza

Szlachta sarmacka to zbiorowy bohater Potopu. Jej literacki obraz prezentuje przede wszystkim za-lety tej grupy społecznej. Tak więc szlachcic sarmata to patriota, gotowy walczyć o wolność, nawet swoje życie złożyć na jej ołtarzu. Sarmatę cechuje także religijność, pobożność, lojalność wobec przyjaciół. W obliczu wspólnego wroga szlachta jednoczy się i mężnie walczy, wielokrotnie z liczeb-niejszym i lepiej uzbrojonym wrogiem. W Potopie indywidualnymi bohaterami są Andrzej Kmicic, Wołodyjowski czy Zagłoba. Autor gloryfikuje ich czyny. Wołodyjowski przypomina Hektora, to rycerz bez skazy, wzór rycerskich cnót. Zagłoba niczym Ulisses udziela rad, troszczy się o swoich towarzy-szy, Kmicic wprawdzie początkowo błądził, ale ostatecznie wstąpił na właściwą ścieżkę i wykazał się heroizmem oraz niespotykaną brawurą.

Henryk Sienkiewicz w przychylny sposób opisuje swoich bohaterów. Choć mają wady, to wszyst kich rozgrzesza ich podstawowa cecha - patriotyzm.

Rycerskie cnoty, pielęgnowanie tradycji, idealizacja patriotyzmu i waleczności, prezentacja sarmatów jako wzorów godnych naśladowania ma podnieść na duchu Polaków żyjących w XIX w. pod zaborami.
Sarmatyzm w Potopie ma jeszcze jedno oblicze, bardzo niebezpieczne, a prezentowane przez Radziwiłłów i Radziejowskiego. To zdrajcy, dbający tylko o prywatne, rodowe interesy, kunktatorzy, współpracujący z wrogami, gotowi sprowadzić obce wojska na ojczystą ziemię w zamian za spodziewa-ne profity. Na tle szlacheckiej zbiorowości stanowią oni niechlubny wyjątek i zasługują na potępienie.

Kontekst literacki

Jan Chryzostom Pasek w Pamiętnikach przedstawił typowe losy XVII-wiecznego szlachcica. Pasek re-lacjonuje wydarzenia, w których osobiście uczestniczył. Przez ponad 10 lat prowadził barwny i burz-liwy żywot żołnierza. Wojował nawet pod wodzą samego hetmana Czarnieckiego w Danii w 1658 г. Początkowo z obawą i bojaźnią opisuje Pasek wyprawę w obce i nieznane tereny, ale po gościnnym i pełnym szacunku przyjęciu przez Duńczyków autor otwiera się na nowe przyjaźnie i doznania. Chwali duńską kuchnię pełną ryb, mięsa, miodu i dziczyzny. Ale już z sarmacką ksenofobią wyszydza kulinarny przysmak Duńczyków, kaszankę, pisząc, że u nas to jedzenie dla psów. Paska szokuje fakt, że Duńczycy i Dunki zdejmują ubrania przed spaniem nawet w obecności innych ludzi. Narrator zwraca też uwagę na urodę, delikatność i swobodę obyczajową kobiet. Dunki ulegają modzie i czy to na wsi, czy w mie-ście chodzą w chodakach, które na brukowanych ulicach czynią duży hałas. Odmienność kulturową Danii Pasek uważa za dziwną, pisze o niej z pozycji megalomana sarmackiego. Pasek jako żołnierz podkreśla swój patriotyzm, swoją waleczność i męstwo. Jego miłość do ojczyzny nie jest jednak całko-wicie bezinteresowna. Autor zawsze liczy na łupy wojenne. Swój materializm akcentuje także wtedy, gdy wybiera kandydatkę na żonę. Mniej interesują go jej zalety, bardziej to, ile dóbr wniesie w posagu. Pasek jest bardzo religijny. Chodzi na pielgrzymki, ale nie zabrania mu to wierzyć w zabobony, czy być okrutnym dla swoich poddanych. Bohater nieustannie wplątuje się w spory i awantury sąsiedzkie. Lubi popijać i pojedynkować się. W podkrakowskiej wsi Pasek żyje w zgodzie z cyklem natury, czerpie z owoców swej pracy. Podkreśla, jak jest dobrym i pracowitym gospodarzem dbającym o swój doby-tek, doglądającym wszystkiego. Nieustannie potwierdza przywiązanie do rodziny, tradycji. Jego pasją jest trudna sztuka oswajania dzikich zwierząt, m.in. udomowił wydrę.

Autor Pamiętników prezentuje swój portret, przedstawia się jako szlachcic, ziemianin i żołnierz, jako typowy XVII-wieczny sarmata.

Inne konteksty literackie

Pan Tadeusz Adama Mickiewicza

Zemsta Aleksandra Fredry

Podsumowanie
Sarmacki portret polskiego szlachcica prezentuje go jako patriotę, człowieka odważnego, walecz-nego, broniącego ojczyzny i wiary, przywiązanego do rodziny i tradycji. Sarmata ma także drugie oblicze. To często megaloman, ksenofob, materialista, awanturnik i pijak. Gdy połączymy te dwa wizerunki, otrzymamy typowy portret XVII-wiecznego szlachcica sarmaty

55
Q

Motyw przemiany duchowej bohatera. Omów zagadnienie na podstawie Potopu Hen-ryka Sienkiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Plan wypowiedzi

Wprowadzenie

Człowiek jest zdolny do refleksji, analizy własnego zachowania i dokonywania oceny podję tych decyzji czy popełnionych czynów. To właśnie dlatego może całkowicie przewartościo wać swoje życie, przechodząc duchową przemianę.

Teza: Duchowa przemiana bohatera jest efektem jego dojrzałości.

Rozwinięcie

-Bohaterem, który przeszedł duchową przemianę, jest Andrzej Kmicic, bohater Potopu Hen-ryka Sienkiewicza. Chociaż zawsze był patriotą i starał się służyć ojczyźnie, popełnił wiele błędów, między innymi opowiadając się po stronie Janusza Radziwiłła, chociaż uczynił to w dobrej wierze. Cechowały go też samowola i zbytnia pewność siebie. Nie liczył się z pra-wem i działał impulsywnie, kierując się emocjami - tak postąpił, paląc Wołmontowicze wak-cie zemsty za zamordowanie towarzyszy, ale też porywając Oleńkę.

• Przemianę duchową Kmicica zapoczątkowała miłość do Oleńki Billewiczówny - to dla niej chciał się zmienić, a potem odzyskać dobre imię. Metamorfoza bohatera wynikała tez z jego patriotyzmu - pragnął wiernie służyć ojczyźnie i zasłużyć się w walce z wrogiem.

Znakiem przemiany Kmicica było przybranie nazwiska Babinicz poświęcenie dla dobra Rzeczypospolitej. Na Jasnej Górze, dokąd udał się, by ostrzec zakonników przed szwedzkim atakiem, odbył spowiedź generalną (czyli z całego życia) i uzyskał odpuszczenie win. W ra-mach pokuty cierpliwie znosił ból (co dzień grzbiet jego krwawił pod kańczugiem Soroki), ale też wyciszył się i stał się człowiekiem pokorniejszym. Było to dla niego ogromne wyzwanie. ponieważ z natury odznaczał się pychą. Najłatwiej przyszło mu odkupienie win cnotliwymi uczynkami, bo z całego serca chciał pokonać wroga. W czasie obrony Jasnej Góry wykazał się męstwem i poświęceniem. Ryzykując własnym życiem, przekradł się do obozu Szwedow I wysadził kolubrynę - największe działo, które powodowało ogromne straty wśród obroń ców. Przed wyprawą do obozu wroga poprosił księdza Kordeckiego, by w przypadku śmierci

wyjawił jego prawdziwe imię - pragnął tym bohaterskim czynem odkupić dawne grzechy
Przemiana Kmicica była trwała i sprawiła, że odzyskał on honor po zakończeniu wojny, w czasie nabożeństwa w Upicie, został odczytany list króla Jana Kazimierza, w którym władca wymienił wszystkie zasługi bohatera dla Rzeczypospolitej i dokonał jego rehabilitacji.

Losy Andrzeja Kmicica dowodzą, ze człowiek potrafi odmienić swoje życie, jeśli zda sobie sprawę z popełnionych błędów i wykaże się wytrwałością. Rezygnacja z dotychczasowego zycia często jest trudna i wymaga silnej woli oraz determinacji.

  • Kontekst: Duchową przemianę przeszedł równiez Jacek Soplica z Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W młodości był on zawadiaką, cechowała go pycha. Po zabiciu Stolnika, kiedy okrzyknięto go zdrajcą i wszyscy się od niego odwrócili, całkowicie przewartościował swoje zycie. Stał się człowiekiem cichym i pokornym, czego wyrazem było przybranie mnisiego habitu i przyjęcie imienia Robak. Poświęcał się, walcząc na wielu polach bitewnych, a jako emisariusz przenosił tajne dokumenty między zaborami. Prawdę o swoim życiu wyznal dopiero na łożu śmierci.

Podsumowanie

Duchowa przemiana człowieka ma charakter trwały, świadczy o jego dojrzałości i pracy nad sobą jest efektem trudnych doświadczeń bohatera i wynika ze zdolności do krytycznej oceny samego siebie i podjętych wcześniej decyzji.

56
Q

Sposoby i cel ukazywania wydarzeń historycznych w literaturze (2). Omów zagadnienie na podstawie Potopu Henryka Sienkiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Plan wypowiedzi

Wprowadzenie

  • Twórcy, odwołując się do wydarzeń historycznych, stawiają przed sobą różne cele. Zależą one od czasów, w których powstał utwór, ale też od roli, jaką ma odgrywać dzieło. Czasami literatura utrwala ważne wydarzenia i pełni funkcję strażniczki pamięci o bohaterach, innym razem ma zagrzewać do walki i budzić narodowego ducha lub podtrzymywać tożsamość narodową w czasie niewoli.

Kontekst: Gatunkiem literackim, w którym wydarzenia historyczne pełnią ważną funkcję. jest powieść historyczna - jej fabuła jest osadzona w przeszłości, a obok bohaterów fikcyj nych występują postaci historyczne. Do rozwoju powieści historycznej znacząco przyczyniła się twórczość Waltera Scotta - w jego dziełach na pierwszym miejscu znajduje się zazwyczaj fikcyjny bohater, uwikłany w wątek romansowy. Dzięki temu wydarzenia historyczne są uka-zywane z perspektywy jednostki i mają charakter sensacyjny. Do takiego modelu powieści odwołał się Henryk Sienkiewicz w Potopie.

  • Teza: Literatura ukazuje bohaterów na tle wydarzeń historycznych, by uwypuklić przesłanie dzieła i wpłynąć na postawę czytelników.

Rozwinięcie

  • Akcja powieści toczy się w latach 1655-1657, w czasie potopu szwedzkiego. Sienkiewicz ukazał prawdziwe wydarzenia, jak kapitulacja pod Ujściem, walki o Warszawę, a szczególnie wyeksponowana została obrona Jasnej Góry - zwycięstwo obrońców klasztoru autor ukazał jako moment przełomowy, który odmienił losy wojny i doprowadził do pokonania Szwe-dów. W rzeczywistości nie było to wydarzenie o tak wielkim znaczeniu militarnym. Pisarz odwołał się jednak do tych przekazów, zgodnie z którymi zwycięstwo nad armią szwedzką tłumaczono wstawiennictwem Matki Bożej. Dlatego też w powieści pojawia się odniesienie do innego wydarzenia historycznego, kiedy to Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku oddał we Lwowie Polskę pod opiekę Matki Boskiej. Pisarz postrzegał religię jako istotny element łączący naród, a więc również jednoczący go w obliczu zagrożenia.
  • Potop to utwór ku pokrzepieniu serc, dlatego Sienkiewicz pominął wiele faktów świadczących o panującej w Rzeczypospolitej anarchii, warcholstwie szlachty czy dotkliwych stratach, jakie wywołała wojna. Skupił się na tych wydarzeniach, które dowodziły, że wspólnym wysiłkiem można pokonać nawet najpotężniejszego wroga. W ten sposób budził nadzieję w narodzie i przypominał o latach świetności Rzeczypospolitej.

Idei utworu podporządkowana została równiez przemiana głównego bohatera, który ze swawolnika, awanturnika i hulaki zmienił się w przykładnie żyjącego człowieka - pobożnego. pokornego i oddanego ojczyźnie żołnierza, odznaczającego się męstwem i bez wahania narażającego swoje życie dla dobra wspólnego.

Kontekst: Inną rolę historia odgrywa w noweli Gloria victis Elizy Orzeszkowej. To utwór, który upamiętnia powstańców styczniowych. Jednym z bohaterów jest Romuald Traugutt-wódz powstania, którego pisarka znała osobiście. O powstańcach, którzy zginęli za ojczyznę, pamięta przyroda to ona opowiada o bohaterach, oddając im hold. Słowa: gloria victis (chwała zwyciężonym), to wyraz pamięci o wszystkich bezimiennych patriotach, którzy oddali swoje życie, walcząc o wolność narodu.

Podsumowanie

  • Wydarzenia historyczne, do których nawiązują twórcy w swoich utworach, często służą budowaniu określonego systemu wartości i wpływają na postawę odbiorców. Dzięki nim pielęgnowana jest też pamięć o znaczących momentach w dziejach narodu i bohaterach, którzy się dla niego poświęcili.
57
Q

Motyw winy, kary i odpuszczenia. Omów zagadnienie na podstawie Potopu Henryka Sienkiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Plan wypowiedzi

Wprowadzenie

Motyw winy i kary często pojawia się w literaturze i innych tekstach kultury. Wynika to z fak tu, że ludzie są skłonni do popełniania błędów, których później żałują, a następnie starają się uzyskać odpuszczenie winy. Problem odpuszczenia za popełnione grzechy wiąże się zetyką chrześcijańską, ale jest też obecny w rozważaniach filozoficznych i egzystencjalnych -Teza: Wina bohatera pociąga za sobą konsekwencje w postaci kary, a dzięki dobrym uczyn-kom može on uzyskać przebaczenie i odpuszczenie.

Rozwinięcie

Andrzej Kmicic z Potopu Henryka Sienkiewicza jest postacią dynamiczną. Początkowo uosa-bia typowe wady szlachty sarmackiej: awanturnictwo, warcholstwo, lekceważenie prawa, hulaszczy tryb życia. W wyniku takiej postawy krzywdzi wielu ludzi, co wypomina mu Oleika, odnosząc się do sposobu rozwiązania sporu w Upicie (Kmicic wymierzył karę nie zołnie rzom, a burmistrzowi i radnym, a przybyłych na pomoc mieszczanom oficerów kazał gołych pognać po śniegu) i strzelania do portretów przodków Billewiczów w Lubiczu. Bohater obie-cuje poprawę, ale krótko po tej rozmowie dopuszcza się kolejnej samowoli - w odwecie za śmierć kompanów pali Wołmontowicze. Oleńka ratuje Kmicicowi życie, ukrywając go przed Butrymami, jednak potem każe mu odejść, mówiąc, że nie chce go znać.

Nie wszystkie błędy popełnione przez Kmicica wynikały ze świadomych decyzji, czasem były efektem naiwności bohatera i zawierzenia niewłaściwym osobom. Tak było w przypadku opowiedzenia się chorążego orszańskiego po stronie zdrajcy, Janusza Radziwiłła. Kmicic był przekonany, że książę uczciwie służy Rzeczypospolitej i dlatego przysiągł mu wierność na krzyż. Dodatkowo liczył na to, że dzięki wstawiennictwu wojewody wileńskiego Olerika przebaczy mu dawne winy. Stało się jednak inaczej - kiedy nie wypowiedział posłuszeństwa magnatowi, zarzuciła mu zdradę.

Najdotkliwszą karą dla Kmicica była utrata dobrego imienia. Został też odrzucony przez kobietę, którą kochał. Dopiero kiedy zdał sobie sprawę z faktycznych dążeń Radziwiłłów, postanowił naprawić popełnione błędy. Podjął nieudaną próbę porwania księcia Bogusława, który go postrzelił.
W ramach zadośćuczynienia Kmicic zmienił nazwisko na Babinicz i podjął walkę z wrogiem. Na Jasnej Görze nie tylko aktywnie włączył się w obronę klasztoru, lecz także odbył spo wiedź generalną. Za swoje grzechy musiał odpokutować, dokonując dobrych uczynków Miał też stać się człowiekiem pokornym, co przyszło mu z dużym trudem, jednak wytrwał w postanowieniu.

Kmicic wsławił się nie tylko wysadzeniem największej szwedzkiej armaty, lecz także urato wał zycie królowi Janowi Kazimierzowi w czasie jego powrotu ze Śląska, bohatersko walczył w wielu bitwach, między innymi przyczynił się do zwycięstwa pod Prostkami. Za zasługi dia ojczyzny zostały mu odpuszczone wszystkie winy - Kmicic odzyskał honor rycerski. Zmiana postawy pozwoliła mu również odzyskać miłość Oleńki, którą, ku radości szlachty laudań-skiej, poślubił, a jako starosta upicki cieszył się powszechnym szacunkiem.

• Kmicic nie mógł naprawić wyrządzonych krzywd, ale mógł odkupić swoje winy i zyskać prze-baczenie dzięki poświeceniu się dla dobra całego narodu | bohaterskiej walce z najeźdźcą

Kontekst: Podobny proces przeszedł Jacek Soplica z Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Po zabiciu Stolnika Horeszki został okrzyknięty zdrajcą i opuszczony przez przyjaciół Bohater wyjechał z kraju, by odpokutować popełnioną zbrodnię i zmyć hańbę. Uczestniczył w wielu bitwach, wsławił się męstwem i walecznością, jako emisariusz przenosił tajne dokumenty. Za swoje zasługi otrzymał order Legii Honorowej, a Podkomorzy pośmiertnie ogłosił jego

rehabilitację, wyjawiając zgromadzonym w kaplicy, kim był ksiądz Robak.

Podsumowanie

• Losy przedstawionych bohaterów świadczą o tym, że człowiek może odzyskać dobre imię i przebaczenie ludzi, nie tylko jeśli będzie odczuwał żal i skruchę, lecz także wtedy, gdy podejmie działania na rzecz dobra wspólnego i przewartościuje całe swoje dotychczasowe życie.

58
Q

Obraz Polski i Polaków w literaturze. Omów zagadnienie na podstawie Potopu Henry ka Sienkiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Plan wypowiedzi

Wprowadzenie

W literaturze można odnaleźć bardzo rózne obrazy Polski | Polaków w zależności od czasu powstania dzieła i perspektywy, z której twórca napisał swój utwór Oprócz wyldealizowa nych wizerunków Polaków jako patriotów oddanych ojczyźnie i gorliwych katolików pojawaja się też negatywne obrazy spoleczeństwa skłóconego, niezdolriego do zjednoczenia się we wspólnych działaniach na rzecz narodu.

Teza: Polska i postawy Polaków w literaturze ukazywane są w sposób różnorodny

Rozwinięcie

W Potopie Henryka Sienkiewicza bezpośredniej oceny Polski i Polaków dokoriali: Wrzesz czowicz i królowa, Maria Ludwika.

Wrzeszczowicz, Czech, który niegdyś służył Rzeczypospolitej, a potem przeszedł na stronę Szwedów, o Polakach mówi z nienawiścią. W rozmowie z Lisolą, podsłuchanej przez Kmi-cica, przekonywał, że Polacy zasługują na utratę ojczyzny z powodu licznych wad, między innymi: warcholstwa, anarchii, skłonności do zdrady, życia ponad stan. Zwracał tez uwagę na osłabienie władzy królewskiej oraz brak wojska, bo szlachta nie chciała płacić podatków. Podkreślał, ze Polacy sami nie chcą się ratować, dlatego nie zasługują na pomoc, a na pod jęcie walki jest juz za późno. Sugerował również, ze mnisi na Jasnej Górze oddadzą klasztor bez żadnego oporu.

• Przysłuchujący się rozmowie Kmicic początkowo chciał zaprotestować przeciw tym słowom, ale zdał sobie sprawę z tego, że Wrzeszczowicz przedstawił bolesną prawdę, trafnie scha-rakteryzował polski naród. Zrozpaczony, nie potrafii znaleźć pocieszenia, wydawało mu się, ze stracił i Oleńkę, i ojczyznę. Dopiero widząc z oddali klasztor na Jasnej Górze, odzyskał spokój i wstąpiła w niego nadzieja, że nie wszystko jeszcze zaprzepaszczone.

Zupełnie inaczej naród polski oceniła królowa. W rozmowie z królem Janem Kazimierzem. stanęła w obronie Polaków, podkreślając ich religijność oraz przywiązanie do władcy. Co prawda zdawała sobie sprawę z samowoli i lekkomyślności obywateli, zwłaszcza szlachty, ale dowodziła, że naród szybko zdał sobie sprawę z popełnionych błędów i chce odkupić swoje winy

Obydwie oceny, skrajnie rózne, wynikały z odmiennych postaw bohaterów i okoliczności. w jakich zostały sformułowane. Wrzeszczowicz pragnął usprawiedliwić swoją zdradę, na tomiast królowa chciała przekonać króla do powrotu do ojczyzny.

Zarówno słowa Wrzeszczowicza, jak i Marii Ludwiki znajdują potwierdzenie w powieści Sienkiewicz pokazał Polaków jako naród podzielony, Większość szlachty stanęla po stronie Rzeczypospolitej i gotowa była do największych poświęceń dla niej. Wzorem do našla dowania była między innymi szlachta laudańska, która chętnie oddała się pod komende

Wołodyjowskiego. Równiez mieszczanie i chłopi wykazali się patriotyzmem. Na przeciwiegłym biegunie znajdowała się magnateria, która dbała przede wszystkim o wła sne sprawy, a jeśli podejmowała decyzję o walce, to tez z myślą o czekających korzyściach. Taką postawę prezentował chociażby marszałek Lubomirski, którego do walki pod dowódz twem Czanieckiego nakłonił Zagłoba, wykorzystując jego pychę i poczucie wyzszości (pra wil komplementy, jego postawie przeciwstawił zachowanie pozostałych magnatów, posłużył się tez kłamstwem, mówiąc, że szlachta wiwatowała na jego cześć i gotowa była obrać go krõlem po śmierci jana Kazimierza).

Kontekst: Podzielony naród został między innymi ukazany w Dziadach cz. III Adama Mickie wicza. W końcowych fragmentach sceny VII, Wysocki, charakteryzując Polaków, powiedział Nasz naród jak lawa… Zdrajcy, kosmopolici, ci, którzy opowiedzieli się po stronie senatura Nowosilcowa, zostali określeni jako twarda skorupa. Stanowili ją nie tylko bohaterowie zgro-madzeni w scenie Vii przy stoliku, którzy nie chcieli rozmawiać po polsku i nie interesowali się losem prześladowanych, lecz takze carscy zausznicy, którzy stali po stronie zła, liczyli na osobiste korzyści i zaszczyty. Prześladowanı, gnębieni, zsyłanı przez Nowosilcowa nie-wirini ludzie, polscy patrioci, lud kierujący się prostymi wartościami -to według Wysockiego wewnętrzny ogień. Mickiewicz, pokazując podzielony naród, był jednocześnie przekonany ze dobro ostatecznie zwycięży, a prześladowani odniosą zwycięstwo, czego dowodziło tez widzenie księdza Piotra (cierpienie będzie trwało długo, ale doprowadzi do odrodzenia mo-rainego Europy, zatem ma charakter zbawczy, Polacy ukazani zostali jako naród wybrany).

Podsumowanie

Obraz Polski Polaków w literaturze nie jest jednolity, a ocena ich postawy uzależniona jest często od intencji oceniających oraz celu powstania dzieła. Najczęściej jednak Polacy ukazywani są jako ludzie, którzy w chwill zagrożenia potrafią zjednoczyć się we wspólniej sprawie przeciwstawić zagrozeniu.

59
Q

plan wydarzeń

A
  1. Rozporządzenia testamentu Herakliusza Billewicza.
    - Przekazanie Wodokt i Mitrunów wnuczce Aleksandrze Billewiczównie.
    - Przekazanie Lubicza Andrzejowi Kmicicowi.
    - Przeznaczenie wnuczki albo do życia zakonnego, albo do małżeństwa z - Andrzejem Kmicicem.
  2. Przyjazd Andrzeja Kmicica do Wodokt w styczniu 1655 roku.
    - Rozmyślania Oleńki o przeznaczonym jej narzeczonym.
    - Niespodziewane pojawienie się Andrzeja Kmicica.
    - Pierwsze spotkanie z narzeczoną Aleksandrą Billewiczówną.
  3. Pierwszy przyjazd Kmicica do odziedziczonego majątku Lubicza.
    - Pijatyka i uczta z kompanami, którzy już tam na niego czekali.
    - Strzelanie do poroża i portretów Billewiczów zawieszonych na ścianach.
    - Łapanie dziewcząt dworskich.
    - Oburzenie i przestrach czeladzi.
  4. Kulig z Wodoktów do Mitrunów.
    - Starania Kmicica o zachowanie w tajemnicy przed Oleńką jego hulanek.
    - Przedstawienie Oleńce towarzyszy Kmicica; zmieszanie kompanów Kmicica wobec tak dwornej panny.
    - Jazda saniami do Mitrunów; wyznanie miłości i pocałunek Kmicica i Oleńki.
    - Przybycie Soroki z wiadomością o płonącej Upicie.
    - Wyjazd Kmicica do Upity, odesłanie kompanów do Lubicza.
  5. Przyjazd Pakosza Gasztowta, Kasjana i Józwy Butrymów do Wodoktów z wiadomościami o hulankach Kmicica i ostrzeżeniem przed jego kompanami o przestępczej przeszłości.
    - Oburzenie Oleńki.
    - Wezwanie przez Oleńkę włódarza z Lubicza Znikisa, który potwierdza informacje Butrymów i Gasztowta.
  6. Samowolna wyprawa kompanów Kmicica do Upity.
    - Przyjazd kompanów do Oleńki i ich prośba o proch, broń i czeladź potrzebne do wyprawy.
    - Odmowa Oleńki i wypędzenie ich z Wodokt.
    - Jazda kompanów do Upity; postój w karczmie.
    - Walka z Butrymami w karczmie.
  7. Powrót Kmicica do Oleńki z Upity.
    - Przyznanie się do wychłostania burmistrza i pognania nagich oficerów po śniegu.
    - Potępienie zachowania Kmicica przez Oleńkę.
    - Postawienie ultimatum Kmicicowi przez Oleńkę: albo towarzysze, albo ja.
    - Odmowa dokonania wyboru przez Kmicica.
    - Rozstanie narzeczonych w niezgodzie.
    - Powrót Kmicica i pojednanie się.
  8. Odnalezienie martwych towarzyszy w Lubiczu przez Kmicica.
    - Najazd Kmicica na Wołmontowicze, rodzinną wieś zabójców jego kompanów.
    - Ucieczka pokonanego Kmicica przed pościgiem do Oleńki.
    - Ukrywanie Kmicica przez Oleńkę przed pościgiem szlachty laudańskiej.
    - Wypędzenie Kmicica przez Oleńkę.
  9. Naprawianie strat w Laudzie po ataku Kmicica
    - Rady Oleńki dla laudańskich: nie wolno mścić się na Kmicicu, trzeba postawić go przed sądem.
    - Otrzymanie listu od Kmicica przez Oleńkę z wytłumaczeniem jego postępowania i prośbą o wybaczenie.
    - Odpowiedź Oleńki: wybaczy mu wtedy, gdy przebaczą mu skrzywdzeni przez niego.
  10. Pogorszenie się sytuacji wewnętrznej w kraju.
    - Niezgoda między możnymi rodami Sapiehów i Radziwiłłów.
    - Brak pieniędzy na obronę kraju.
  11. Porwanie Oleńki przez Kmicica do Lubicza.
    - Poinformowanie o zdarzeniu Michała Wołodyjowskiego, który leczy się w Pacunelach z ran odniesionych na wojnie.
    - Rozgromienie Kozaków Kmicica przez szlachtę laudańską dowodzoną przez Wołodyjowskiego.
    - Pojedynek Kmicica z Wołodyjowskim.
    - Wygrana Wołodyjowskiego i darowanie przez niego życia Kmicicowi.
    - Wdzięczność Oleńki dla Wołodyjowskiego i obawa o życie Kmicica.
  12. Odkrycie przez Wołodyjowskiego, że Kozacy Kmicica nie pochodzą z obcych sił, a zatem nie jest on zdrajcą.
  13. Odrzucenie oświadczyn Wołodyjowskiego przez Oleńkę.
  14. Otrzymanie listów wzywających do rozpoczęcia zaciągu wojsk od wojewody wileńskiego księcia Janusza Radziwiłła przez Wołodyjowskiego dla siebie i Kmicica; pozostawienie decyzji o oddaniu listu dla Kmicica Wołodyjowskiemu.
  15. Wizyta Wołodyjowskiego u rannego Kmicica.
    - Wskazanie Kmicicowi przykładu Jana Skrzetuskiego jako drogi na wyjście z niesławy i odzyskanie Oleńki.
    - Oddania Kmicicowi listu od księcia.
  16. Najazd Szwedów na Wielkopolskę.
    - Ociąganie się szlachty ze stawieniem się na wezwanie do pospolitego ruszenia.
    - Niesubordynacja i niedoświadczenie w walce szlachty wielkopolskiej.
    - Buntowanie szlachty przeciwko królowi i walce za cały kraj przez wojewodę poznańskiego Krzysztofa Opalińskiego.
    - Przekroczenie granicy polskiej przez wojska szwedzkie pod dowództwem Wittenberga 21 lipca 1655 roku.
    - Podpisanie ugody oddającej Wielkopolskę pod panowanie Karola Gustawa w zamian za obietnicę pozostawienia szlachcie jej swobód oraz zapewnienie nienaruszalności jej majątków.
    - Niezgoda na zdradę niektórych dowódców, w tym Stanisława Skrzetuskiego i Władysława Skoraszewskiego.
  17. Przybycie Stanisława Skrzetuskiego z wiadomością o zdradzie w Wielkopolsce do Burzca, wsi należącej do Jana i Heleny Skrzetuskich, gdzie przebywa także pan Zagłoba.
    - Wyruszenie mężczyzn z ofiarowaniem pomocy księciu Januszowi Radziwiłłowi.
    - Odprowadzenie Heleny Skrzetuskiej do Puszczy Białowieskiej na czas wojny.
  18. Spotkanie Skrzetuskich i Zagłoby z Wołodyjowskim w Upicie.
    - Wyruszenie do Kiejdan do księcia Janusza Radziwiłła.
    - Wiadomości o wkroczeniu Szwedów na Mazowsze i ucieczce króla Jana Kazimierza z Warszawy.
    - Spotkanie z księciem i ofiarowanie przez niego Wołodyjowskiemu w dowód zasług majątku Dydkiemie.
    - Przybycie posłów Szwedzkich do księcia.
    - Spostrzeżenie Oleńki w Kiejdanach przez Wołodyjowskiego.
    - Spotkanie Wołodyjowskiego, Zagłoby i Skrzetuskich z Kmicicem.
  19. Zdrada księcia Janusza Radziwiłła.
    - Wymuszenie przysięgi wierności złożonej na krucyfiks na Kmicicu przez Janusza Radziwiłła.
    - Pojednawcza rozmowa Kmicica i Oleńki w czasie uczty na zamku w Kiejdanach.
    - Ogłoszenie podpisania zdradzieckiej umowy ze Szwedami przez Janusza Radziwiłła.
    - Rzucenie buławy pod nogi księcia i wypowiedzenie mu posłuszeństwa przez wielu pułkowników.
    - Zmieszanie Kmicica, który nie może wymówić posłuszeństwa.
    - Nazwanie Kmicica zdrajcą przez Oleńkę.
  20. Przekonywanie Kmicica przez Radziwiłła, że umowa ze Szwedami była jedynym sposobem ratowania ojczyzny.
  21. Przetrzymywanie zbuntowanych Skrzetuskich, Wołodyjowskiego i Zagłoby w piwnicy zamku w Kiejdanych; obserwowanie rozgromienia przez Kmicica chorągwi, które przyszły ratować innych uwięzionych pułkowników.
  22. Uratowanie życia uwięzionych w Kiejdanach.
    Oznajmienie Kmicicowi przez Radziwiłła zamiaru zabicia zbuntowanych pułkowników.
    - Wstawienie się Kmicica za Wołodyjowskim i jego przyjaciółmi.
    - Postanowienie wysłania pułkowników do Birż, gdzie stacjonują Szwedzi, zamiast skazywania ich na śmierć.
  23. Wywożenie pułkowników: Mirskiego, Stankiewicza, Oskierki, Jana i Stanisława Skrzetuskich oraz pana Zagłoby pod strażą Rocha Kowalskiego i dragonów do Birż.
    - Upicie i uśpienie Kowalskiego przez Zagłobę.
    - Zabrania Kowalskiemu listów i ubrania oraz ucieczka na jego koniu przez Zagłobę.
    - Sprowadzenie przez Zagłobę chorągwi pana Wołodyjowskiego.
    - Odbicie pułkowników.
    - Przejście dragonów na stronę więźniów; opór Rocha Kowalskiego.
  24. Atak chorągwi Wołodyjowskiego na Szwedów łupiących wieś.
    - Rada Zagłoby, żeby schwytanych jeńców wysłać do Szwedów w Birżach z wiadomością, że napadły na nich wojska Radziwiłła, co skłóci zdrajcę ze Szwedami.
    - Przejście Rocha Kowalskiego na stronę przeciwników Radziwiłła.
  25. Powstanie na Podlasiu konfederacji przeciwko Radziwiłłowi pod dowództwem Jakuba Kmicica i Horotkiewicza; próba przedostania się oswobodzonych pułkowników na Podlasie.
  26. Przyjazd Kmicica do Billewicz po miecznika Billewicza i Oleńkę w celu zabrania ich do Kiejdan.
    - Przekonywanie miecznika przez Kmicica.
    - Zdecydowany opór Oleńki.
    - Pojawienie się oswobodzonych pułkowników.
    - Rozkaz rozstrzelania Kmicica i próba wywiezienia Oleńki i miecznika do Puszczy Białowieskiej.
    - Znalezienie przez pana Zagłobę listów przy Kmicicu, z których wynika, że ocalił im życie.
    - Darowanie życia Kmicicowi i poinformowanie go, że został oszukany przez Radziwiłła, ponieważ w listach, które wiózł Kowalski był wyrok śmierci na pułkowników.
    - Decyzja pozostania w domu podjęta przez Oleńkę i miecznika.
  27. Przyjazd księcia Janusza Radziwiłła do Billewicz; zabranie do Kiejdan miecznika i Oleńki.
  28. Rozmowa Kmicica z Radziwiłłem.
    - Pretensje Kmicica o to, że został okłamany.
    - Zapewnienie Kmicica przez księcia, że robi wszystko dla ratowania ojczyzny.
  29. Uczta w Kiejdanach wydana przez Radziwiłła.
    - Zmuszenie do wzięcia udziału w uczcie miecznika i Oleńki.
    - Usadzenie Oleńki i Kmicica obok siebie; milczenie między niedawnymi narzeczonymi.
    - Otrzymanie listów przez księcia, z których dowiaduje się, że Warszawa została zajęta przez Szwedów, a król Jan Kazimierz został pobity pod Widawą i Żarnowcem.
    - Radość księcia z otrzymanych informacji i zmieszanie ucztujących.
    Wyprowadzenie omdlewającej Oleńki przez Kmicica.
  30. Wysłanie Kmicica z listami do księcia Bogusława oraz Harasimowicza, marszałka Lubomirskiego i króla Karola Gustawa; pożegnanie Oleńki i Kmicica.
  31. Przypadkowe spotkanie w drodze księcia Bogusława i Harasimowicza przez Kmicica.
    - Rozmowa Kmicica z księciem, który uświadamia mu, że Radziwiłłom nie chodzi o ojczyznę, ale tylko o ich ród.
    - Szok Kmicica.
    - Podstępne porwanie księcia Bogusława przez Kmicica.
  32. Ucieczka księcia Bogusława - przestrzelenie policzka Kmicica przez Bogusława.
  33. Wywiezienie Kmicica przez Sorokę do chaty smolarza znajdującej się na bagnach.
    - Powrót do zdrowia Kmicica.
    - Zgubienie listów księcia Bogusława.
    - Prośba Kmicica do Boga o wskazanie sposobu postępowania.
  34. Ostrzelanie chaty smolarza przez jej właścicieli - rozpoznanie w strzelających Kiemliczów, którzy należeli kiedyś do watahy Kmicica.
  35. Pisanie listów przez Kmicica do Radziwiłła z wypowiedzeniem służby i szantażem oraz do Wołodyjowskiego z ostrzeżeniem; zmiana zhańbionego imienia Kmicic na Babinicz.
  36. Wyruszenie Babinicza w przebraniu handlarza końmi z Kiemliczami do króla Jana Kazimierza.
  37. Spotkanie Babinicza z Rzędzianem w karczmie.
    - Przyjazd laudańskich i walka z nimi.
    - Załadowanie rannych laudańskich na wóz Rzędziana, który jedzie do Wołodyjowskiego.
    - Prośba Kmicica o przekazanie Wołodyjowskiemu, że nie jest mu wrogiem, lecz przyjacielem.
  38. Przekazanie wiadomości Wołodyjowskiemu i innym pułkownikom przez Rzędzaina; zastosowanie się do rady Babinicza i naznaczenie zbiórki wojsk pod Białymstokiem.
  39. Wybranie pana Zagoby na regimentarza przez wojska zgromadzone pod Białymstokiem; przekazanie rządów Sapieże przez Zagłobę.
  40. Przyjazd księcia Bogusława do Kiejdan.
    - Przekazanie księciu Januszowi wieści od Kmicica.
    - Odczytanie listu z szantażem od Kmicica.
    - Plan uwiedzenia Oleńki zrobiony przez księcia Bogusława.
  41. Uroczysta kolacja w Kiejdanach z udziałem książąt Bogu sława i Janusza oraz Oleńki.
    - Próba uwiedzenia Oleńki podjęta przez Bogusława.
    - Przedstawianie się przez Bogusława jako stronnika Jana Kazimierza.
    - Fałszywe oskarżanie Kmicica o zamiar zabicia króla.
  42. Kupienie koni przez komendanta patrolu szwedzkiego od Babinicza.
    - Otrzymanie kwitu zamiast pieniędzy.
    - Radość Babinicza z kwitu, który umożliwia dalszą podróż po kraju pod pozorem próby odzyskania pieniędzy.
  43. Przyjazd Babinicza do Warszawy; poddanie się szlachty pod panowanie szwedzkie.
  44. Pomoc Babinicza dla napadniętego przez Szwedów i Niemców starosty sochaczewskiego.
    - Odczytanie proroctwa o końcu świata przez córkę starosty Oleńkę.
    - Zbieżność imion i dobra wróżba panny dla Babinicza.
  45. Babinicz w drodze do Częstochowy - podsłuchanie rozmowy barona Lisola z intendentem Karola Gustawa Weyhardem Wrzeszczowiczem o planach napaści na klasztor na Jasnej Górze robionych przez Szwedów.
  46. Ostrzeżenie mieszkańców klasztoru na jasnej Górze i przeora ks. Kordeckiego przed atakiem Szwedów.
    - Nieufność wobec Babinicza.
    - Rzucenie przez Babinicza klejnotów dla udowodnienia swojej bezinteresowności.
    - Spowiedź Babinicza u księdza Kordeckiego.
  47. Przygotowania klasztoru do obrony.
    - Zbliżenie się Szwedów pod klasztor.
    - List od ich dowódcy Wrzeszczowicza z żądaniem oddania klasztoru pod szwedzką opiekę.
    - Odmowa przyjęcia żądań przez zakonników.
    - 8 listopada atak Szwedów na klasztor.
    - Odparcie ataku przez załogę klasztoru.
  48. Początek oblężenia klasztoru przez Szwedów pod dowództwem Millera.
    - Nabożeństwo i procesja na murach klasztoru.
    - Pierwszego dnia klęska Szwedów od dział klasztornych obsługiwanych m.in. przez Babinicza.
    - Śpiewanie Bogarodzicy przez broniących się.
  49. Cuda na Jasnej Górze.
    - Odniesienie wrażenia przez Szwedów, że klasztor niknie i pojawia się lub że unosi się nad chmurami.
    - Kule szwedzkie niepowodujące zniszczeń w klasztorze.
  50. Poprowadzenie nocnej wycieczki do obozu szwedzkiego przez Babinicza.
  51. Poselstwa między Szwedami i obrońcami klasztoru.
    - Wysłanie przez Szwedów posła z fałszywa wiadomością o abdykowaniu króla Jana Kazimierza.
    - Wysłanie do obozu Szwedów dwóch zakonników z odmową układów.
    - Uwięzienie posłów z klasztoru przez Millera i szantażowanie obrońców.
    - Niezłomna postawa obrońców i uwolnienie posłów.
    - Poselstwo Kuklinowskiego do klasztoru i nieudana próba nakłonienia Babinicza do przejścia na stronę Szwedów.
    - Wysłanie przez Szwedów do klasztoru podstolego rawskiego Śladkowskiego, który namawia zakon do kontynuowania obrony.
  52. Sprowadzenie przez Millera wielkiego działa burzącego pod klasztor.
  53. Wysadzenia działa przez Babinicza.
    - Odnalezienie nieprzytomnego Babinicza przez żołnierzy Millera.
    - Ujawnienie przed Millerem prawdziwego nazwiska przez Babinicza.
    - Przekazanie Babinicza Kuklinowskiemu przez Millera.
    - Torturowanie Kmicica przez Kuklinowskiego.
    - Uwolnienie Kmicica przez Kiemliczów.
    - Zemsta Kmicica na Kuklinowskim.
  54. Rozpuszczenie przez Millera plotki o tym, że znaleziono tunel pod klasztorem i że zostanie on wysadzony w powietrze.
    - Zwątpienie wśród mieszkańców klasztoru.
    - Niezłomna postawa księdza Kordeckiego i pewność, że nie ma prochu pod klasztorem.
  55. Wycofanie się Szwedów z Częstochowy w Boże Narodzenie.
  56. Przybycie Babinicza do króla Jana Kazimierza; namawianie Jana Kazimierza do powrotu do kraju przez królową Marię Ludwikę i Babinicza.
  57. Droga powrotna króla do kraju.
    - Zrealizowanie planu Babinicza, który uchronił króla przed napaścią.
    - Nieufność Tyzenhausa wobec Babinicza.
    - Spalenie Żywca przez Niemców.
    - Podjazd Babinicza i przywiezienie jeńca.
    - Zdobycie zaufania Tyzenhausa przez Babinicza.
    - Atak Szwedów na króla w wąwozie; zatrzymanie przez Babinicza i - - - - Kiemliczów wroga.
    - Pomoc górali.
    - Wyznanie królowi prawdziwego imienia przez rannego Babinicza.
  58. Przyjęcie wydane na cześć króla Jana Kazimierza przez marszałka koronnego Jerzego Lubomirskiego.
  59. Opowiedzenie przez rannego Babinicza historii swojego życia królowi.
  60. Zawiązanie się konfederacji tyszowieckiej dla ratowania kraju.
  61. Obleganie księcia Janusza Radziwiłła pod Tykocinem przez wojska Sapiehy.
    - Śmierć Janusza Radziwiłła.
    - Wysadzenie się Szwedów w powietrze.
  62. Ślubowanie Maryi Pannie przez Jana Kazimierza we Lwowie oraz wzięcie jej za Patronkę i Królową Polski.
  63. Przedstawienie Wołodyjowskiemu Kmicica-Babinicza i jego dobrych uczynków przez króla.
  64. Spotkanie Kmicica z Wołodyjowskim, Skrzetuskimi i Zagłobą; opowieść Charłampa o losach Oleńki.
  65. Powierzenie dowództwa nad Tatarami Babiniczowi; surowe karanie nieposłusznych Tatarów przez Babinicza.
  66. Przybycie Soroki do Kmicica; wysłanie Soroki do Taurogów, gdzie przebywa Oleńka.
  67. Przybycie Babinicza do Zamościa i przyjęcie go przez Jana Zamoyskiego.
    - Spotkanie z wdową po Jeremim Wiśniowieckim – Gryzeldą oraz jej synem Michałem.
    - Prośba Zamoyskiego o zabranie do pana Sapiehy Anny - - - - - - - - Borzobohatej-Krasieńskiej.
    - Próba uprowadzenia panny przez Zamoyskiego.
    - Uratowanie dziewczyny przez Kmicica.
  68. Przybycie Babinicza do pana Sapiehy.
    - Ujawnienie Sapieże swojego prawdziwego imienia przez Babinicza.
    - Mianowanie przez króla Sapiehy wojewodą wileńskim.
    - Opowiadanie szlachcie o dobrych uczynkach Kmicica przez Sapiehę.
    - Wysłanie Anusi do Grodna przez Sapiehę.
  69. Zwycięstwa księcia Bogusława w Janowie i Tykocinie; porwanie Anusi Borzobohatej-Krasieńskiej przez Bogusława.
  70. Wysłanie Babinicza z Tatarami w celu zebrania informacji o wojskach Bogusława.
    - Zniknięcie Babinicza na wiele dni.
    - Nieufność i niepokój Sapiehy.
    - Przysłanie przez Babinicza jeńców pochodzących z wojsk Bogusława.
    - Wprowadzanie chaosu w wojskach Bogusława przez Babinicza.
  71. Przysłanie do Sapiehy od Bogusława posła Sakowicza z propozycją układów; odmówienie układów przez Sapiehę.
  72. Schwytanie przez Bogusława Soroki.
    - Prośba Kmicica do Sapiehy o zatrzymanie przyjaciela Bogusława Sakowicza.
    - Wyprawa Kmicica z glejtem bezimiennym do Bogusława w celu uwolnienia Soroki.
    - Zmuszenie Kmicica przez Bogusława do padnięcia przed nim na kolana i błagania o uwolnienie Soroki.
    - Związanie Kmicica i wyprowadzenie go na miejsce, gdzie przygotowywano Sorokę do wbicia na pal.
    - Przekonanie żołnierzy Bogusława do odstąpienia od niego oraz uwolnienie Soroki przez Kmicica.
  73. Walka Kmicica i jego Tatarów z wojskami Bogusława.
    - Rozgromienie wojsk Bogusława.
    - Walka Kmicica z Bogusławem i przegrana Kmicica.
  74. Pochód wojsk Karola Gustawa w głąb kraju.
  75. Przyjazd chorągwi laudańskiej z Zagłobą, Wołodyjowskim i Skrzetuskimi do Zamościa; sympatia między Janem Zamoyskim i panem Zagłobą.
  76. Nieudany atak wojsk Karola Gustawa na Zamość.
  77. Wysłanie przez Szwedów podjazdu dla sprawdzenia, gdzie są wojska Czarnieckiego.
    - Pobicie podjazdu przez wojska Wołodyjowskiego.
    - Pokonanie przez Wołodyjowskiego pułkownika szwedzkiego Kannenberga w pojedynku.
  78. Niszczenie wojsk szwedzkich przez głód.
  79. Wysłanie przez Czarnieckiego Jana Skrzetuskiego i Zagoby do Lubomirskiego z listem w celu nakłonienia go do przyłączenia jego wojsk do wojsk Czarnieckiego; podstęp i sukces Zagłoby w przekonywaniu Lubomirskiego.
  80. Atak na Karola Gustawa, który zatrzymał się na plebanii w Rudniku.
    - Przekazanie wiadomości o miejscu pobytu króla przez pacholika księdza.
    - Podprowadzenie wojsk Czarnieckiego do plebanii przez pacholika.
    - Pościg Rocha Kowalskiego za Karolem Gustawem.
  81. Wyparcie Szwedów z Sandomierza przez wojska Czarnieckiego.
    - Wysadzenie w powietrze zamku przez Szwedów.
    - Zatrzymanie się wojsk szwedzkich w widłach Wisły i Sanu.
    Przybycie Kmicica.
  82. Samowolna wyprawa pijanego Rocha Kowalskiego do obozu Szwedów; udane poselstwo Wołodyjowskiego, Zagłoby i Kmicica do obozu Szwedów w celu uwolnienia Rocha Kowalskiego.
  83. Rozgromienie wrogich wojsk przez Polaków nad Pilicą w okolicach Warki.
  84. Wymknięcie się Szwedów Sapieże, który zamiast ich pilnować, ucztował.
  85. Przemarsz wojsk Sapiehy pod Warszawę.
    - Uwolnienie Lublina z rąk szwedzkich.
    - Nauka władania szablą pobierana przez Kmicica u Wołodyjowskiego.
  86. Uczta zorganizowana przez Sapiehę pod Warszawą.
    - Zmuszenie do przyjścia na ucztę Wołodyjowskiego, Skrzetuskich, Kmicica i Zagłoby.
    - Wycieczka Szwedów na wojska polskie.
    - Wprowadzenie wozów z zaopatrzeniem do Warszawy przez Szwedów.
    - Rozbicie tylnej straży Szwedów przez Kmicica.
    - Wzięcie jeńców, w tym Ketlinga, który pilnował Oleńki w Taurogach, przez Kmicica.
  87. Przybycie Jana Kazimierza z wojskiem pod Warszawę.
  88. 15 czerwca atak czeladzi na Warszawę.
    - Zdobycie szańca przez Kmicica.
    - Przybycie Czarnieckiego i Zamoyskiego z ciężkimi działami.
    - Ustawienie dział na szańcu zdobytym przez Kmicica i ostrzeliwanie Warszawy.
  89. Opowieść Ketlinga o sytuacji Oleńki w Taurogach.
  90. Główny szturm na Warszawę 1 lipca.
    - Zdobycie przez pana Zagłobę i czeladź pałacu Kazanowskich i ostrzelanie z niego kościoła Bernardynów – zmuszenie Szwedów do poddania się.
    - Wejście Zagłoby do klatki z małpami.
    - Podpisanie ugody ze Szwedami.
    - Amnestia dla Polaków służących Szwedom, z wyjątkiem księcia Bogusława.
    - Buntowanie szlachty przez pana Zagłobę w czasie opuszczania miasta przez Wittenberga.
    - Decyzja wysłania Wittenberga do Zamościa.
  91. Sytuacja Oleńki w Taurogach.
    - Rada Sakowicza dla księcia Bogusława, żeby użył środków odurzających do złamania oporu Oleńki.
    - Starania zakochanego w Oleńce Bogusława o jej względy.
    - Odkrycie przez Oleńkę, że Bogusław jest zwolennikiem Szwedów.
    - Udaremnienie przez Bogusława próby ucieczki Oleńki i miecznika Tomasza Billewicza do Puszczy Białowieskiej.
    - Plany zawarcia fikcyjnego ślubu z Oleńką snute przez Bogusława.
    - Przyjęcie przez miecznika oświadczyn Bogusława o rękę Oleńki.
    - Odrzucenie oświadczyn przez Oleńkę.
    - Pobicie miecznika przez Bogusława.
    - Związanie ciotki Kulwiecówny przez Sakowicza.
    - Próba wzięcia Oleńki siłą przez Bogusława udaremniona atakiem paroksyzmu.
    - Wyjazd Bogusława na Podlasie.
    - Plany Bogusława zabrania pieniędzy zakopanych w sadzie Billewiczów.
    - Odmowa pomocy w ucieczce dana przez Ketlinga Oleńce.
    - Wręczenie Oleńce krócicy przez Ketlinga dla obrony przed Bogusławem.
    - Przyjazd Anny Borzobohatej-Krasieńskiej do Taurogów.
    - Przyjaźń między pannami.
    - Miłość Sakowicza do Anusi.
    - Ucieczka miecznika Billewicza z Taurogów.
    - Plany ucieczki robione przez Anusię ze służącym Bogusławowi Braunem.
  92. Próba przedostania się Kmicica do Prus Książęcych i Litwy.
    - Nieudana próba zasadzenia się na Kmicica podjęta przez Bogusława i Duglasa.
    - Spotkanie Kmicica z Zagłobą i Wołodyjowskim pod Ostrołęką, gdzie zatrzymały się wojska Gosiewskiego.
  93. Niszczenie posiadłości elektorskich w Prusach przez Kmicica i Tatarów.
  94. Przegrana wojsk polskich w trzydniowej bitwie z wojskami Karola Gustawa pod Warszawą; śmierć Rocha Kowalskiego, który znów był o krok od zabicia Karola Gustawa;
  95. Przyłączenie się Kmicica do wojsk Gosiewskiego, który udaje się do Prus.
  96. Bitwa wojsk Gosiewskiego ze Szwedami w Prostkach.
    - Bohaterska walka Kmicica.
    - Walka Bogusława z Kmicicem; wygrana Kmicica; szantaż Bogusława.
    - Wielkie zwycięstwo wojsk polskich.
    - Oddanie Bogusława Michałowi Radziwiłłowi.
  97. Ucieczka Oleńki i Anusi z Braunem do partii miecznika Billewicza.
    - Powrót do Laudy.
    - Wysłanie przez Anusię listów do Babinicza z prośbą o pomoc.
  98. Przejęcie przez Sakowicza jednego z listów wysłanych do Babinicza; odpowiedź wysłana przez Sakowicza, który podszył się pod Babinicza, do Anusi.
  99. Zebranie się całej Laudy w Wołmontowiczach w oczekiwaniu na Babinicza.
    - Pojawienie się Sakowicza i wojsk szwedzkich.
    - Walka Laudy z najeźdźcami.
    - Przybycie Babinicza z odsieczą.
  100. Znalezienie przez Kmicica drugiego listu wysłanego przez Anusię do Babinicza.
    - Zamiar natychmiastowego wyjazdu do Oleńki.
    - Otrzymanie przez Kmicica rozkazu powrotu na pole walki.
    - Wewnętrzna walka Kmicica.
    - Wykonanie rozkazów przez Kmicica.
  101. Oswobodzenie kraju.
  102. Odbudowywanie przez Oleńkę i miecznika Wodokt, które miały stanowić wiano klasztorne Oleńki.
  103. Przywiezienie rannego Kmicica do Lubicza na jesieni 1657 roku; modlitwy Oleńki za Kmicica.
  104. Spotkanie Oleńki i Kmicica w kościele w Upicie.
    - Powrót chorągwi laudańskiej z Wołodyjowskim i Zagłobą.
    - Odczytanie listu od króla rehabilitującego Kmicica.
  105. Zaręczyny dwóch par: Oleńki i Kmicica, Anusi i Wołodyjowskiego.