Lalka - Bolesław Prus Flashcards
Michał Szuman
lekarz żydowskiego pochodzenia, przyjaciel Wokulskiego i Rzeckiego. W młodości- po śmierci narzeczonej - targnął się na swoje życie. Z upływem lat stał się cyniczny, m.in. w stosunku do roman tycznych uniesień i szlachetnych rozterek przyjaciół. Umie trzeźwo oceniać ludzi, ale uchodzi za dziwaka - leczy biedaków za darmo i skrycie od lat pracuje nad swym dziełem życia - traktatem naukowym o ludzkich włosach, które kolekcjonuje i bada.
Izabela Łęcka
25-letnia córka Tomasza Łęckiego, nieprzeciętnie piękna arystokratka, wychowana w luksusie. przyzwyczajona do wygód i wystawnego trybu życia. Mieszkała z ojcem oraz kuzynką Florentyną w ośmiopoko- towym mieszkaniu w Alejach Ujazdowskich. Izabela, świadoma swojej urody, chłodno traktowała adoratorów; biegiem czasu z niechęcią zdała sobie sprawę, że jej zamążpójście może być jedyną drogą do zapewnienia sobie godnego bytu w obliczu problemów finansowych ojca. Po definitywnym zakończeniu zaręczyn z Wokulskim i śmierci oica wyjechała za granicę i wstąpiła do klasztoru.
jest 25-letnią, piękną kobietą należącą do arystokracji: wzrost więcej niż średni, bardzo kształtna figura, bujne blond włosy z odcieniem popielatym, nosek prosty… zęby perłowe, ręce i stopy modelowe… oczy czasem jasnoniebieskie i zimne jak lód. Mieszka z ojcem i daleką krewną (kuzynką Florentyną). Jest egoistką, która nie widzi potrzeb innych. Żyje we własnym wygodnym świecie luksusu, do którego nie dociera współczucie, cierpienie czy potrzeba użyteczności. Jest estetką oderwaną od życia - egzaltuje się włoskim artystą, gardzi wszystkim co pospolite, co nie należy do jej sfery. Zdaje sobie sprawę z własnej atrakcyjności, ale nie umie właściwie oceniać ludzi, nie rozumie też własnej sytuacji. Odrzuca kolejnych zalotników, w końcu jedynymi kandydatami do jej ręki zostają baron i marszałek - obaj leciwi, lecz bogaci. Gdy w życiu panny Izabeli pojawia się Wokulski, początkowo go ignoruje, jednak w końcu dostrzega korzyści płynące z jego majątku. Przyjmuje oświadczyny, jednak nie potrafi docenić ani jego zalet jako człowieka, ani miłości, jaką została obdarzona. Ostatecznie Łęcka kompromituje się w oczach Wokulskiego, kiedy jawnie flirtuje z kuzynem. Gdy ze starań o jej rękę rezygnuje ostatni kandydat, marszałek, postanawia wstąpić do klasztoru. Z powodu swych wad - braku zasad moralnych, pustki wewnętrznej - ponosi klęskę. Łęcka reprezentuje wady charakterystyczne dla jej warstwy spo- łecznej - egocentryzm, wyrachowanie i stanowe przesądy.
Młoda (ale wkraczająca już w wiek zagrożony staropanieństwem) arystokratka, córka podupadającego ekonomicznie Tomasza Łęckiego żyjącego ponad stan i snującego naiwne plany odbudowania dawne świetności. Wychowana na salonową damę, otoczona przez wielbicieli, których nie traktuje poważnie Zainteresowanie Wokulskiego drażni ją, a on sam wywołuje w niej lęk. Kiedy rodzinie grozi bankructwo Izabela decyduje się na zaręczyny z pogardzanym kupcem, ale nie rezygnuje z romansów. Gdy urazon Wokulski zrywa zaręczyny, wyrachowana arystokratka pozostaje samotna, poniewaz okryta niesiawa straciła ostatnich konkurentów. W rezultacie decyduje się na spędzenie reszty życia w klasztorze
Geneza utworu
Powieść zrodziła się z rozczarowania pisarza kondycją polskiego społeczeństwa. Po raz pierwszy została wydrukowana w warszawskim piśmie „Kurier Codzienny” (1887-1890), wydanie książkowe ukazało się w 1890 r. w Warszawie.
Geneza: Utwór miał według słów Prusa przedstawić „polskich idealistów na tle społecznego rozkładu” i nosić tytuł Trzy pokolenia. Ten pomysł uległ zmianie, gdy pisarz przeczytał w „Gazecie Polskiej” o procesie wytoczonym w sprawie kradzieży dziecięcej lalki - fakt ten stał się inspiracją do stworzenia jednego z wątków powieści, ale rownież wpłynął na skrystalizowanie się całości utworu. Lalka miała być powieścią o stosunkach społecznych epoki, obrazem problemów Polaków lat 80. XIX w., a także stanowić krytyczną ocenę realizacji założeń pozy- tywistów.
W latach 1887-1889 powieść Prusa była drukowana w odcinkach w wychodzącym w Warszawie „Ku- rierze Codziennym. Pisarz zawarł w niej dużo osobistych doświadczeń, np. marzenia o ukończeniu Studiów w warszawskiej Szkole Głównej, wczesną utratę rodziców (podobne doświadczenia mają bo- haterowie Lalki, Wokulski | Rzecki) oraz przeżycia z czasów powstania styczniowego. Nawet zmaganie się z agorafobią, z którą, jak mówią teksty źródłowe, pisarz usiłował bezskutecznie walczyć, uczynił problemem Ignacego Rzeckiego niechętnego do podróżowania poza Warszawę. Przed rozpoczęciem pracy nad Lalka Prus przeżył rozczarowanie pracą dziennikarską, bo bardziej był ceniony jako piszący elietony humorysta niz jako podejmujący trudne i palące problemy redaktor czasopisma „Niwa”. Lalka tała się więc sposobem wyrażenia tych refleksji, których nie mógł już sformułować wprost. Powieść ostała opublikowana w całości w 1890 r.
Gatunek literacki: powieść realistyczna.
Cechy gatunku widoczne w utworze
W powieści Prus odtwarza świat i środowisko w sposób realistyczny, postaci charakteryzowane są po- przez opis i działanie, są one prawdopodobne psychologiczne, autor dba o realizm szczegółu i drobiazgowość opisu, posługuje się narracją obiektywną i zdystansowaną.
Stanisław Wokulski
Stanisław Wokulski - 46-letni wdowiec po Małgorzacie Mincel, kupiec galanteryjny, właściciel sklepu przy Kra- kowskim Przedmieściu. Wywodził się ze zubożałej rodziny szlacheckiej, za życiowy cel obrał sobie awans spo- łeczny i zblíženie do obiektu swoich uczuć - arystokratki Izabeli Łęckiej.
Dzieje Wokulskiego
Strata majątku przez rodzinę Wokulskich, decyzja o samodzielnym zdobyciu pieniędzy na studia, praca w wi- miarni u Hopfera, udzielanie korepetycji.
Nauka w Szkole Przygotowawczej, egzaminy do Szkoły Głównej, przerwanie studiów ze względu na udział w powstaniu styczniowym, zesłanie na Syberię. Prowadził tam badania fauny i flory syberyjskiej, czym zasłużył na uznanie polskich uczonych, którzy też byli na zesłaniu.
Powrót do Warszawy, problemy ze znalezieniem pracy, pomoc Rzeckiego, posada w sklepie Mincla.
Małżeństwo z wdową Małgorzatą Mincel, śmierć kobiety, spadek w postaci 30 tysięcy rubli i sklepu przy Kra- kowskim Przedmieściu.
Spotkanie w teatrze Izabeli Łęckiej, wybuch romantycznego uczucia, decyzja o potrzebie powiększenia majątku, wyjazd na wojnę rosyjsko-turecką.
*Powrót do Warszawy, zabiegi w celu zdobycia Izabeli i umocnienia swej pozycji wśród arystokratów, działania na rzecz polskiej gospodarki, wyjazd do Paryża.
Powrót, dalsze starania o pannę Łęcką zakończone zaręczynami, miłosne rozczarowanie, próba samobójcza, stan apatii i nagłe zniknięcie.
jest głównym bohaterem powieści, 45-letnim wdowcen, bogatym warszawskim kupcem, właścicielem sklepu z galanterią. Jest przystojnym, wysokim i silnym mężczyzną, który podoba się kobietom. Ubiera się modnie i wytwornie. Cechą charakterystyczną jego wyglądu są czerwone, nie- gdyś odmrożone ręce - pamiątka z zesłania do Irkucka na Syberii.
Przeszłość Wokulskiego znana jest z pamiętnika subiekta Ignacego Rzeckiego. Pochodził ze zubo- żałej rodziny szlacheckiej, jako młody chłopiec, zarabiał na życie w restauracji i sklepie. Później rozpoczął studia w Szkole Głównej. Tam zaangażował się w działalność spiskową, co zaowocowało wzięciem udzia łu w powstaniu styczniowym i późniejszym zesłaniem na Syberię. Po powrocie do kraju oženił się z Małgorzatą Minclową, wdową po właścicielu sklepu z galanterią, a po jej śmierci odziedziczył sklep. Pewnego wieczoru spotkał w teatrze pannę Izabelę Łęcką arystokratkę, i się w niej zakochał. Wyjechał za granicę, na organizowaniu dostaw dla wojska zdobył duży majątek. Próbował zbliżyć się do ukochanej kobiety: wykupił dłużne weksle jej ojca, dokonał zakupu zastawionych sreber, kupił kamienicę Łęckich, by ocalić posag panny Izabeli. W końcu został przez pannę przyjęty. W czasie wspólnej podróży po- ciągiem, stał się świadkiem dwuznacznej rozmowy z udziałem Łęckiej i jej dalekiego kuzyna, Kazimierza Starskiego. Zdradzony Wokulski próbował popełnić samobójstwo, jednak został uratowany. Podjął decy zję o wyjeździe z kraju i šlad po nim zaginął. Zagadką pozostają dalsze losy Wokulskiego: według jednych podróżował po świecie, inni twierdzili, że wysadził w powietrze ruiny zamku w Zasławiu i tam zginął.
Wokulski reprezentuje cechy bohatera romantycznego oraz pozytywistycznego, co czyni z niego oso- bowość pełną sprzeczności. Bierze udział w narodowowyzwoleńczym zrywie niepodległościowym i jest romantycznym kochankiem, z drugiej strony jest realistą twardo stąpającym po ziemi, który odniósł sukces finansowy. Ceni wiedzę i posiada w sobie gotowość służenia krajowi. Jednak ponosi osobistą klęskę, zarówno jako romantyczny kochanek, jak i społecznik.
Warszawski kupiec pochodzący ze zubożałej rodziny szlacheckiej, już od młodości marzący o nauce, skupiający się na pracy i lekturach. Bierze udział w powstaniu styczniowym, co uniemożliwia mu stu- diowanie, ponieważ zostaje zesłany na Syberię, gdzie poznaje zesłanych tam polskich uczonych i zde bywa nieformalne wykształcenie. Po powrocie z zesłania nie znajduje miejsca w społeczeństwie, jego jedynym przyjacielem jest Ignacy Rzecki. Kolejny etap w życiu otwiera ślub z owdowiałą Małgorza tą Mincel, po której śmierci dziedziczy sklep galanteryjno-kolonialny. Wyrusza na wojnę na Balkany aby zdobyć miłość Izabeli Łęckiej, młodej arystokratki. Powiększony znacząco majątek pozwala mu na osiągnięcie wyższej pozycji społecznej i wejście na salony arystokratyczne. Jednocześnie zajmuje się realizacją ideałów pozytywistycznych - wspiera potrzebujących, rozwija handel, marzy o osiągnięciach naukowych i wynalazkach. Rozczarowany Izabelą, próbuje popełnić samobójstwo, ale zostaje urato wany przez dróżnika Wysockiego. Ostatecznie znika w niejasnych okolicznościach. Może wyruszył do Paryża, aby oddać się pasjom naukowym, a może wysadził się w powietrze wraz z ruinami zamku? Czy telnik powieści nie otrzymuje ostatecznej odpowiedzi na pytanie, jak zakończyły się losy Wokulskiego
Ignacy Rzecki
wierny przyjaciel Wokulskiego, zarządca jego sklepu, pochodził z mieszczańskiej rodziny o sil- mych tradycjach patriotycznych (jego ojciec był zwolennikiem Napoleona Bonapartego, a sam Rzecki wziął udział w powstaniu na Węgrzech podczas Wiosny Ludów). Oddany pracy i swym obowiązkom bohater cenił wartości szczepione jeszcze w epoce romantyzmu, nie potrafił pogodzić się ze zmianami, jakie przyniosła 2. połowa XIX w., z wspomnieniami i marzeniami.
jest sympatycznym starszym mężczyzną, subiektem w sklepie Wokulskiego, a jed- nocześnie jego przyjacielem. Wychowany w kulcie Napoleona, brał udział w Wiośnie Ludów na Węg- rzech i naiwnie wierzy, że jedynie bonapartyści są w stanie przywrócić krajom europejskim wolność i sprawiedliwość społeczną. Rzecki jest bardzo sumiennym, pracowitym człowiekiem, który nie dba o siebie, a jest nieustannie gotowy nieść pomoc innym. Z natury nieśmiały (nie potrafił ułożyć sobie życia osobistego), troszczy się i martwi o Wokulskiego, chce go wyswatać z panią Stawską. Pisze pamiętnik, odsłaniający świat jego przeżyć i doznań i ukazujący go jako człowieka bardzo wrażliwego, obdarzonego wielką spostrzegawczością.
Przyjaciel i współpracownik Wokulskiego wychowany w kulcie Napoleona, tradycjach romantycz nych, przeniknięty ideałami romantycznymi. Wraz z przyjacielem Augustem Katzem brał udział w wydarzeniach Wiosny Ludów (walczył o wolność Węgier). Od chłopięcych lat pracował jako subiele w sklepie Minclów, troszczył się o młodego Wokulskiego, marząc o jego wspaniałej przyszłości. Odda ny swojej pracy, uczciwy i opiekuńczy wobec Wokulskiego jest uznawany przez otoczenie za dziwaka i samotnika. Nie może odnaleźć się w rzeczywistości, w której romantyczne ideały stały się przeszio ścią traktowaną jako naiwne mrzonki, Prowadzi notatki (Pamiętnik starego subiekta), w których zawiera swoje obserwacje wobec zmieniającego się świata i ludzi, z którymi styka go los
Franz i Jan Minclowie
byli braćmi, którzy odziedziczyli po wuju, starym Minclu, sklep kolonialny, Jan otworzył później własny sklep galanteryjny na Krakowskim Przedmieściu, ożenił się z Małgorzatą Pfeifer, zmarł przedwcześnie.
Tomasz Łęcki
jest ojcem Izabeli. Liczy ponad 60 lat, jest człowiekiem eleganckim i zadbanym. Stracił rodzinny majątek, pożycza pieniądze od lokaja i Żydów, ale nadal żyje ponad stan., beztrosko wydaje pie- niądze, co przyczynia się do sprzedaży rodzinnej kamienicy oraz zastawy stołowej i sreber. Kompletnie nie orientuje się w finansach. Pozornie zaprzyjaźnia się z Wokulskim, gdyż ten dba o jego interesy, jednak w głębi duszy gardzi nim jako zwykłym kupcem.
znany warszawski arystokrata zagrożony bankructwem ze względu na rozrzutny tryb życia, brak przedsiębiorczości i nieumiejętność dostosowania się do przemian politycznych (co było charakterystyczne dla większości arystokracji). Starania Wokulskiego o Izabelę były dla niego znakomitą okazją rozwiązania proble- how, które do tego momentu naiwnie bagatelizował - odbudowania nadszarpniętej pozycji i odzyskania płynności finansowej.
Helena Stawska
kobieta piękna i dobra, którą Rzecki chciał widzieć u boku Wokulskiego. Wraz z córką i matką mieszkały w kamienicy Łęckich, wykupionej zresztą przez Wokulskiego. Stawską opuścił mąż, więc była w złej sytuacji materialnej. Musiała sama się utrzymywać - udzielała m.in. lekcji gry na fortepianie.
mieszka w kamienicy Wokulskiego. Jest piękną, pracowitą, odpowiedzialną kobietą. W przeszłości została porzucona przez męża, teraz utrzymuje rodzinę i opiekuje się matką i córeczką. Baronowa Krzeszowska oskarża ją o kradzież lalki i wytacza proces, który przegrywa. Stawska skrycie kocha się w Wokulskim.
Henryk Szlangbaum
jest żydowskim kupcem, znajomym Wokulskiego z dawnych lat. Kiedy Henrykowi źle się wiedzie, Wokulski zatrudnia go w swoim sklepie. Jego ojciec pośredniczy w kupnie przez Wokulskiego kamienicy Łęckich oraz odkupuje dla syna sklep Wokulskiego. Czuł się zawsze pols kim patriotą, brał udział w powstaniu styczniowym. Rozważał kiedyś chrzest, ale wobec fali antysemi- tyzmu wolał pozostać przy dawnym wyznaniu - stwierdza, że Polacy i tak nie uznają go za swego.
Henryk Szlangbaum - przyjaciel Wokulskiego z czasów syberyjskiego zesłania, Zyd, ojciec pięciorga dzieci, su- biekt w sklepie Wokulskiego. Po sprzedaży sklepu został jego nowym właścicielem oraz udziałowcem w zbudo- wanej przez byłego pryncypała spółce.
Julian Ochocki
jest młodym człowiekiem należącym do świata arystokracji, dalekim kuzynem Izabeli Lęckiej. Nie bawią go rozrywki, intrygi oraz zdobywanie kobiet. Jest entuzjastą postępu, nauki, marzy o wynalezieniu latającej maszyny: Oszaleję albo… przypnę ludzkości skrzydła. Wokulski zapisuje mu w testamencie dużą sumę pieniędzy na badania naukowe.
kuzyn Izabeli, który w przeciwieństwie do innych przedstawicieli swojej klasy społecznej ma- rzył o wielkich naukowych wynalazkach (chciał zbudować maszynę latającą) i technicznym postępie ludzkości.
Naukowiec owładnięty ideą wynalazczości; mimo swojego pochodzenia dającego mu miejsce wśrod najwyższych sfer jest skupiony na pracy w laboratorium. Prawdopodobnie podjął pracę badawcza w Paryżu wraz z poznanym przez Wokulskiego Geistem. Romanse i salonowe intrygi go nużą i najchętniej uniknąłby bywania wśród arystokratów
Profesor Geist
jest profesorem, genialnym wynalazcą mieszkającym w Paryżu. Próbuje wytwo rzyć metal lżejszy od powietrza. Nauce poświęcił całe życie, sam żyje w biedzie. Nie umie poradzić sobie z niezrozumieniem w sferach akademickich (uchodzi za szaleńca), nie ma środków na realizację swych wizji.
Kazimiera Wąsowska
jest wdową, piękną, bogatą arystokratką, która darzy sympatią i życzliwo- ścią Wokulskiego, chętnie wyszłaby za niego za mąż. Jest niezależna i oryginalna, ale mężczyzn traktuje dość instrumentalnie. Nie szuka uczuć ani stabilizacji - szuka raczej nowych wrażeń.
Prezesowa Zasławska
jest leciwą arystokratką mieszkającą w Zasławku - rodzinnym majątku. Jest osobą zacną, mądrą i wrażliwą. Wzorowo prowadzi swój majątek, wiele czyni dla poprawy losu chłopów. W młodości była zakochana w stryju Wokulskiego, jednak przesądy stanowe spowodowały, że wyrzekła się tej miłości. Prezesowa jest jedną z nielicznych osób, które darzą Wokulskiego szczerą sympatią.
Doświadczona zyciowo arystokratka, która nie zdecydowała się na związek z ukochanym mężczyzna (stryjem Wokulskiego) ze względu na jego pochodzenie społeczne i wyszła za mąż za człowieka równego sobie stanem społecznym. Nie może zapomnieć dawnej miłości i swoje doświadczenie traktuje jako życiowy błąd. Zajmuje się działalnością charytatywną, prowadzi nowoczesne gospodarstwo, dba o warunki materialne i edukację chłopów w swoim majątku
Prezesowa Zasławska - wiekowa, bogata arystokratka, darząca Wokulskiego sympatią i szacunkiem. W młodości kochała się w jego stryju, jednak nie chcąc popełnić mezaliansu, nie zdecydowała się na małżeństwo. Do korica swoich dni żałowała straconej szansy na prawdziwą miłość. Prezesowa była patriotką i społeczniczką, wzorowo gospodarowała Zasławkiem, troszcząc się o chłopów pracujących w majątku.
August Katz
był przyjacielem Rzeckiego, w młodości wspólnie pracowali u Mincla, w 1848 r. wzięli udział w Wiośnie Ludów na Węgrzech.
Baronostwo Krzeszowscy
są małżeństwem pozostającym w separacji.
Baronowa Krzeszowska - żona barona Krzeszowskiego, hazardzisty i kobieciarza. Przeżywała żałobę po stracie córki, a jej nieszczęśliwe życie skutkowało wrogim i podejrzliwym stosunkiem do ludzi i świata. Oskarżyła Helenç Stawską o kradzież lalki należącej wcześniej do jej córki.
Baronowa jest starszą
zgorzkniałą kobietą, nie lubi świata i ludzi. Pisze anonimowe listy, źle traktuje służbę, oskarża panią Stawską o kradzież lalki. W gruncie rzeczy jest nieszczęśliwą kobietą, która cierpi po stracie córeczki. Baron natomiast jest typowym utracjuszem, któremu ciągle brak gotówki. Stracił swój majątek na roz- rywki jest pasjonatem koni i wyścigów. Mimo ciągłych nieporozumień z żoną, w końcu wprowadza się do niej, gdyż nie ma środków do życia.
Książę
zajmuje wysoką pozycję w społeczeństwie, jako jeden z niewielu arystokratów chce służyć ojczyźnie. Nie ocenia ludzi powierzchownie, stąd jego autentyczna sympatia do Wokulskiego jako czło wieka czynu. Książę jest pomysłodawcą i organizatorem spółki handlowej, do której przekonywał innych arystokratów. Jednak efekty jego działań są raczej mizerne, pozostają w sferze słów i planów. Nie jest wolny od przesądów stanowych.
Kazimierz Starski
krewny prezesowej Zasławskiej, próżniak i kobieciarz; przyczynił się do rozstania Wokulskiego i Izabeli, wdając się z nią w niedwuznaczną relację.
skupia w sobie najgorsze cechy arystokratycznego świata. Jest utracjuszem, pasożytem, bawidamkiem i rozpustnikiem. Nie ma zasad moralnych ani głębszych zalet, ale ma dużo tupetu. Uwodzi młode mężatki i panny, liczy na spadek po prezesowej jako jej krewny. Szuka kobiety z majątkiem, z którą mógłby się ożenić.
Stanisław Piotrowicz Suzin
jest bogatym moskiewskim kupcem, przyjacielem Wokulskiego z czasu zesłania na Syberię.
Węgiełek
jest rzemieślnikiem z Zasławka, który wykonuje napis na kamieniu dla nieżyjącego stryja Wokulskiego.
Rossi
jest włoskim aktorem dramatycznym, który przyjeżdża do Warszawy na występy. Na proś- bę Łęckiej Wokulski organizuje dla niego kwiaty i klakierów.
społeczeństwo polskie
Arystokracja - przedstawiona została w sposób negatywny. Jako warstwa uprzywilejowana, nie dąży do reform kraju, lecz udaremnia wszelkie próby zmian. Jej przedstawiciele (Łęcki, Starski, barono- stwo) są osobami zdegenerowanymi i zdemoralizowanymi. Żyją w zamkniętym świecie, do którego nikogo obcego nie wpuszczają, mają skostniałe poglądy, gardzą tymi, którzy nie posiadają tytułu. Prus przedstawia ich jako pasożytów żyjących z pracy innych, oddających się rozrywkom i intrygom.
Mieszczaństwo - jest klasą społeczną wewnętrznie zróżnicowaną pod względem majątkowym oraz narodowym. Żydzi są zamożni i pracowici (Szlangbaum), mieszczan pochodzenia niemieckiego charakteryzuje skrupulatność i oszczędność (Minclowie), mieszczaństwo polskie jest zróżnicowane pod względem wykształcenia i dorobku (Szprot, Węgrowicz, Deklewski).
Biedota miejska - stanowi ją proletariat zarabiający ciężką pracą na skromne utrzymanie (Wyso- cki) oraz lumpenproletariat - bezrobotni nędzarze, złodzieje i prostytutki.
Trzy pokolenia idealistów w powieści
Bolesław Prus ukazał przedstawicieli trzech pokoleń, których nazwać można idealistami: Ignacy Rzecki prezentuje idealizm polityczny polegający na uwielbieniu dla bonapartystów, którzy jako jedyni według niego mogą zaprowadzić ład w Europie i doprowadzić do wyzwolenia spod tyranii. Stanisław Wokulski reprezentuje tzw. idealizm przejściowy polegający na tym, że będąc wyznawcą miłości romantycznej oraz posiadając piękną patriotyczną przeszłość, jednocześnie wyznaje pozytywistyczne idee dotyczące pracy na rzecz społeczeństwa, samodoskonalenia i zdobywania wiedzy. Julian Ochocki jest idealistą nauki, głęboko wierzącym w postęp, rozwój techniki i cywilizacji.
Marianna
jest młodą dziewczyną, którą bieda zmusiła do prostytucji. Wokulski pomaga jej zerwać z przeszłością - oddaje ją do zakonnic (sióstr magdalenek) na naukę szycia. To pros ta dziewczyna, uczciwa, wdzięczna za udzieloną jej pomoc.
Psychologizm postaci
Bolesław Prus stworzył doskonałe portrety psychologiczne postaci, ukazał ich myśli, przeżycia, stany wewnętrzne i emocje, które często powodują nieprzewidywalność czynów bohaterów
Powieść o straconych złudzeniach
To określenie dotyczące „Lalki” podkreśla zderzenie marzeń Wokulskiego z rzeczywistością. Bohater wierzył, iż dzięki pracy, determinacji i szlachetności zdobędzie uczucie ukochanej kobiety. Stracone złudzenia dotyczą również klęski pozytywistycznych ideałów. Nie mają one racji bytu w społeczeństwie, które nie widzi konieczności zmian cywilizacyjnych, nie dba o postęp techniczny, rozwój przemysłu i handlu czy pracę u podstaw. Ideologia romantyczna również zostaje skazana na klęskę, gdyż społeczeństwo odrzuca ideały wolności, patriotyzmu i solidarności, skupiając się na chorobliwej chęci zysku i materializmie.
Realizm i naturalizm
Realizm powieści dotyczy wierności topografii Warszawy z nazwami ulic, dzielnic, parków, drobiaz- gowości w opisywaniu postaci, budynków, pomieszczeń, strojów i przedmiotów, krajobrazów. Prus za- dbał również o realizm czasu - niektóre wydarzenia, które przedstawia w powieści, mają odzwier- ciedlenie w rzeczywistości, zgodnie z informacjami zamieszczanymi w prasie (kwesta w Łazienkach, spektakl teatralny). Ponadto pisarz przedstawił wszechstronny obraz jednostki żyjącej w społeczeństwie.
Elementy naturalizmu znajdujemy w opisach życia biedoty, najlepszym przykładem są sceny, które Wokulski obserwuje podczas spaceru po Powiślu.
Baron Dalski i marszałek
są bardzo posuniętymi w wieku arystokratami starającymi się o rękę panny Izabeli. Dalski jednak żeni się z młodziutką wnuczką prezesowej Zasławskiej, a żona wkrótce po ślubie zdradza go ze Starskim. Marszałek zaś ostatecznie rezygnuje ze starań o rękę Łęckiej.
Lisiecki
jest tym subiektem u Wokulskiego, którego Rzecki darzy największym zaufaniem. Lisiecki to zagorzały antysemita.
Wysocki
jest furmanem, któremu pomaga Wokulski. Jego brat, kolejarz, ratuje Wokulskiemu życie, gdy kupiec chce popełnić samobójstwo.
Maruszewicz -
oszust i krętacz. Pośredniczy w sprzedaży kłaczy Wokulskiemu, przywłaszcza sobie część pieniędzy. Potem fałszywie donosi na panią Stawską, jakoby ukradła lalkę baronowej Krzeszow- skiej.
Mraczewski
jest 20-letnim subiektem, który wiecznie się spóźnia do pracy, ale jednocześnie potrafi namówić każdego klienta do nabycia towarów ze sklepu. Zawsze elegancko ubrany.
Klejn
pracuje u Wokulskiego jako subiekt, jest zagorzałym socjalistą.
Wokulski - bohater nowych czasów
Wokulski to bohater epoki przejściowej, ukształtowany przez romantyczne wzorce i literaturę, ale otwarty na ideały pozytywistyczne: przedsiębiorczy, pracowity, zafascynowany nauką i postępem. Jego portret w Lalce jest niejednoznaczny. Prus przedstawiał różne opinie o bohaterze, a jednocześnie, poprzez rozbudowane monologi wewnętrzne, dał czytelnikowi wgląd w myśli i rozterki bohatera. Czytelnik sam musiał wypracować swoją opinię na jego temat, co nie jest łatwe, bo Wokulski to człowiek sprzeczności. Z jednej strony chłodny, opanowany, nastawiony na działanie, z drugiej zaś wrażliwy, emocjonalny, skłonny do nagłych zmian decyzji; czuł się lepszy, a zarazem gorszy od innych, miał poczucie własnej sprawczości, a jednocześnie często wątpił w siebie. Człowiek dwóch epok, romantyk i pozytywista te i inne określenia bohatera to swoiste uproszczenia, które stanowią próbę wyjaśnienia jego skomplikowanej psychiki po mistrzowsku nakreślonej przez Prusa.
Miłość Wokulskiego
Lalka to przede wszystkim historia miłości: obsesyjnej, wszechogarniającej i nieszczęśliwej. Wokulski niczym romantyczny bohater budował idealny obraz wybranki, by w pogoni za nim zatracić wszelki racjonalny osąd, a w efekcie samego siebie. Zdanie sobie sprawy z własnej pomyłki okazało się dla niego wyjątkowo bolesne, okupione rozpaczą, próbą samobójczą, a później apatią i rezygnacją z dotychczasowego życia. Rozpatrywany z tej per- spektywy wątek miłosny w Lalce wydaje się jedynie cierpieniem, z drugiej jednak strony historia Wokulskiego ukazuje, jak wiele jesteśmy w stanie zrobić, ile poświęcić i co osiągnąć, gdy powoduje nami prawdziwe uczucie.
Obraz Warszawy i jej społeczeństwa
Prus w Lalce dokonał krytycznej oceny polskiego społeczeństwa, upatrując jego ułomności w dziedzictwie feudalnej gospodarki i demokracji szlacheckiej. Szybko tracąca swe finansowe zasoby arystokracja nie potrafiła i nie chciała wziąć odpowiedzialności za losy kraju, mieszczaństwo zaś było warstwą słabo wykształconą, pozbawioną właściwego innym krajom Europy Zachodniej etosu pracy. Tłem dla odmalowania stosunków społecznych była Warszawa - „chory kąt”, w którym pogłębiała się nędza i wzrasta- la patologia społeczna (czego wymownym przykła- dem było Powiśle). O realizację pozytywistycznych haseł walczyli nieliczni - idealiści z góry skazani na porażkę.
plan wydarzeń
Wydarzenia:
Tom I
- Rozmowa w warszawskiej jadłodajni o losach Stanisława Wokulskiego.
- Pamiętnik starego subiekta - historia życia Ignacego Rzeckiego.
- Powrót Stanisława z wojny rosyjsko-tureckiej.
- Historia rodziny Łęckich i charakterystyka Izabeli.
- Wizyta Izabeli w sklepie Wokulskiego.
- Spacer Stanisława po Powiślu i pomoc furmanowi Wysockiemu.
- Udział w kweście w kościele na Krakowskim Przedmieściu.
- Pomoc Mariannie.
- Przyjęcie w pałacu baronowej Karolowej i spotkanie Wokulskiego z prezesową Zasławską - dzieje miłości
arystokratki do stryja bohatera.
- Pamiętnik starego subiekta - wspomnienia Rzeckiego z udziału w Wiośnie Ludów i początków przyjaźni z Wo
kulskim.
- Plany Wokulskiego dotyczące spółki handlującej ze Wschodem.
- Poznanie Juliana Ochockiego.
- Decyzja o wykupie kamienicy Łęckich.
- Kupno kłaczy wyścigowej barona Krzeszowskiego.
- Nauka języka angielskiego.
- Pojedynek z baronem Krzeszowskim.
- Zaproszenie na obiad do Łęckich.
Tom II
- Przygotowania i wizyta w domu Łęckich - plany wspólnej wycieczki do Paryża.
- Przyjazd śpiewaka Rossiego.
- Wykup kamienicy przez Wokulskiego i odkrycie tej informacji przez Łęckich - oburzenie Izabeli.
- Spotkanie ze Starskim i decyzja Stacha o samotnym wyjeździe.
- Pamiętnik starego subiekta - losy mieszkańców wykupionej kamienicy, w tym Heleny Stawskiej.
- Wokulski w Paryżu.
- Spotkanie z Suzinem i poznanie profesora Geista - propozycja wynalazcy.
- List od prezesowej Zasławskiej i nagły powrót do Warszawy.
- Wokulski w Zasławku - poznanie barona Dalskiego i wdowy Wąsowskiej. 27. Spotkanie z Izabelą i wspólna wyprawa do ruin zasławskiego zamku.
- Wyznanie miłości Izabeli.
Tom III
- Pamiętnik starego subiekta - proces o lalkę.
- Wokulski kandydatem na męża Izabeli.
- Poszukiwania męża Heleny Stawskiej.
- Pogodzenie baronostwa Krzeszowskich.
- Podróż Wokulskiego i Łęckich do Krakowa. Odkrycie charakteru relacji Izabeli ze Starskim.
- Nieudana próba samobójcza Stanisława - interwencja dróżnika Wysockiego.
- Apatia Wokulskiego.
- Śmierć Łęckiego.
- Zniknięcie Stanisława.
- Śmierć Rzeckiego.
Refleksje filozoficzne w Lalce
Mimo sugestii Prusa, by tytuł powieści odczytywać wyłącznie w kontekście historii procesu o kradzież lalki, czytelnikowi narzucają się inne, metaforyczne znaczenia tytułu. Za lalkę moglibyśmy uważać samą Izabelę, powierzchownie i bezrefleksyjnie podchodzą- cą do ludzi i do świata, lalkami nazywała też niektóre kobiety ze swojej sfery prezesowa Zasławska, krytyku- jąc ich niesamodzielność i nieprzygotowanie do życia, brak serca i umysłu. Lalkami w końcu bawił się Rzec- ki, a towarzyszące temu zajęciu rozważania bohatera ukazały iluzoryczność i bezwartościowość ludzkich dążeń, wpisując powieść w zbiór utworów podejmu- jących topos theatrum mundi.
Mieszkańcy Powiśla:
warstwy najuboższe - wyrobnicy, rzemieślnicy, najczęściej bez pra- cy i nadziei na a poprawę losu. Zamieszkują nędzne rudery położone na obszarze, który stał się dla miasta wysypiskiem śmieci. Jego mieszkańcy są zdegenerowani fizycznie i moralnie. Powiśle jest siedliskiem rozpusty i zbrodni. Żyją tu ludzie nieszczęśliwi, pogrążeni w apatii, na co dzień stykający się ze śmiercią, cierpieniem, najczęściej chorzy. Jest to miejsce, z któ- rego pochodzą Wysocki i Maria, prostytutka.