Inny świat - Gustaw Herling Grudziński Flashcards

1
Q

Michaił Aleksiejewicz Kostylew

A

bohater drugoplanowy; z dzieł klasyków literatury zdobył wiedzę o rzeczywistości Zachodu. Przekonał się, że był okłamywany. Grudziński poświęca mu rozdział Ręka w ogniu. Tytuł nawiązuje do dobrowolnego męczeństwa, któ- re sobie zadawał Kostylew, by nie pracować dla państwa, którego nienawidził. Do końca zachował swą niewzruszoną postawę - popełnił samobójstwo, oblewając się wrzątkiem.

Początkowo zagorzały komunista, pomimo iż najbardziej interesował się literaturą, podjął pracę inżyniera z polecenia partii. Był pełny empatii i współczucia dla ciężko pracującej matki. W imię miłości chciał rozprzestrzeniać ideę komunizmu i walczyć o wolność uciemiężonego zachodu. Kostylew był bardzo pracowity i z zaangażowaniem wypełniał wszystkie obowiązki. Bardzo szybko nauczył się języka francuskiego. Literatura francuska, otworzyła przed nim zupełnie nową wizję świata, wywarła na niego ogromny wpływ, zamknął się w sobie, zaczął marzyć o podróżach. Nabrał niechęci do władz poczuł się oszukany i raz otwarcie wyraził swój zawód. Aresztowanie właściciela wypożyczalni książek rzuciło cień podejrzeń na Kostylewa, który został poddany torturom. Męczarnie fizyczne i psychiczne spowodowały, że Michaił uwierzył w swoją winę, po roku przesłuchań pragnął nawet pracować i obiecał sobie wspierać współwięźniów. Początkowo narażając własną pozycję wykorzystywał każdy sposób aby zapewnić innym większą ilość jedzenia, pomimo głodu dzielił się własną porcją. Gdy sam został przydzielony do cięższej pracy i znalazł się na skraju wyczerpania, przestał wspierać więźniów i poczuł nawet do nich odrazę. Gdy przez przypadek trafił na czytaną niegdyś książkę, zrozumiał znowu kłamstwa władz. Postanowił, że nigdy nie będzie już pracował dla systemu i gdy dowiedział się, że zostanie przeniesiony do innego obozu, w którym groziła mu śmierć, w akcie buntu oblał się wrzątkiem kończąc własne życie.

zaprzyjaźniony z autorem więzień, któremu zarzucano szpiegostwo, buntujący się przeciw nieludzkiemu systemowi poprzez samookaleczenie (przypalał sobie rękę nad ogniem); popełnił samo- bójstwo, oblewając się wrzątkiem

duży, zwalisty, z pięścią wielkości kowalskiego młota,

młody Rosjanin, którego poznał narrator w Jercewie i który zaimponował autorowi swoją niezłomno- ścią (Grudziński poświęca jego historii stosunkowo dużo miejsca w rozdziale „Ręka w ogniu”). Kostylew pochodził z Woroneża, wychowywany był przez matkę, gdyż ojciec wcześnie zmarł. Ojciec wpajał mu zasady komunizmu i Kostylew wyrósł na „rasowego” komunistę przekonanego o tym, że na Zachodzie istnieje tylko cierpienie i nierówność. Jednak będąc na studiach w Akademii Morskiej we Władywostoku przypadkowo zafascynował się literaturą francuską, co obudziło w nim pragnienie poznania świata Zachodu. Zatrzymano go po aresztowaniu właściciela biblioteki, z której wypożyczał książki. Postawiono mu zarzut szpiegostwa i organizowania tajnej grupy, do czego Kostylew w końcu po miesiącach brutal- nego śledztwa się przyznał i dostał 10 lat pobytu w łagrze za zdanie: Wyzwolić Zachód! Od czego? Od takiego życia, jakiego myśmy nigdy nie oglądali na oczy? Trafił do obozu w Mostowicy, gdzie zachowywał się nadzwyczajnie: dzielił się ze słabszymi jedzeniem, wspierał innych, zawyżał współwięźniom wskaż- niki wykonanej pracy; jednak jeden z brygadierów na niego doniósł. Kostylew trafił do pracy w lesie. Zraniony w rękę (Kostylew poparzył dłoń, wyjmując chleb z ogniska), wrócił do Jercewa, gdzie miał dołączyć do brygady lesorubów po zagojeniu rany. Jednakże co noc opalał sobie rękę w ogniu na znak protestu - nie chciał już nigdy pracować dla systemu, przez który został oszukany. Grudziński poznaw- szy tajemnicę kolegi, obiecał nikomu nie zdradzić sekretu.

Kiedy Kostylew dowiedział się, że jest na liście więźniów na Kołymę (stamtąd nikt nie wracał, był to obóz śmierci), wpadł w rozpacz. Gustaw wiedział, że Miszę ma odwiedzić matka, zgłosił się nawet, że w zamian za niego pojedzie na Kołymę, jednak władze nie zgodziły się, a Misza popełnił samobójstwo (wylał na siebie wrzątek i zmarł w męczarniach). Matka Kostylewa, która przyjechała na widzenie, zabrała tylko pamiątki po synu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Jakie znaczenie ma tytuł dla odczytania sensu utworu?

Omów zagadnienie na podstawie Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst

A

Wprowadzenie

Tytuł odgrywa ważną rolę w utworze literackim. Akcentuje główne problemy, zdarzenia czy motywy Często ma sens metaforyczny, wytycza możliwości interpretacyjne, odwołuje się do punktów kulmi nacyjnych. Tytuł to także nazwisko bohatera, wokół którego losów organizowana jest akcja utworu. Podstawową cechą tytułu jest identyfikacja dzieła. Tytuł może zachęcić czytelnika do zapoznania się z dziełem.

• Stawiam tezę: Tytuł to nazwa dzieła literackiego, który możemy uznać za wykład- nik treści, szukać w nim wskazówek interpretacyjnych.

• Część argumentacyjna: Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Utwór ten należy do literatury dokumentacyjnej. Tytuł główny tak jak i motto zaczerpnął pisarz z dzieła Wspomnienia z domu umarłych Fiodora Dostojewskiego: „Tu otwierał się inny, odrębny świat, do niczego niepodobny”. Tytuł i motto sugerują kierunki interpretacyjne, są wprowadzeniem do zrozumienia istnienia łagrów, świata obozów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością ist niejącą poza nimi. Ten inny świat stworzył swój system etyczny polegający na odwróceniu wartości, na stworzeniu antydekalogu, na degradacji wartości i degradacji człowieka. Tytuł utworu jest zapo- wiedzią, że przedstawione tu wydarzenia nie będą podobne do niczego, co znaczy, że będą nieludz- kie. Tytuł sugeruje także odmienność świata łagrów, proces niszczenia człowieka przez system so- wieckich obozów pracy. Radzieckie więziennictwo było pomyślanym na wielką skalę przemysłem”, ważnym składnikiem gospodarki, dostarczeniem darmowej siły roboczej. Zamknięci tu ludzie wy konują katorżniczą pracę, determinuje ich głód, mróz, choroby, erotyzm. Aby przetrwać, muszą się przystosować do tego „innego świata” albo bronić swojej godności i swoich wartości za cenę życia.

Tytuł tej książki-dokumentu podkreśla także, że nie mamy prawa osądzać postaw i decyzji uwię zionych w łagrach ludzi według zasad normalnego świata. „Inny świat” dopuszcza do kradzieży, do- nosów, prostytucji, do specyficznych działań, które aby zrozumieć, trzeba to przeżyć, bo „Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”. Prawa łagru obowiązują tylko w świecie łagrów - innym świecie. Dla wyjaśnienia tej kwestii kluczowy jest epilog utworu. W czerwcu 1945 r. w Rzymie narrator spotyka znajomego z niewoli, który zwierza mu się ze swego podłego współudziału w zbrodni na czterech robotnikach. Znajomy prosi o jedno słowo: „rozumiem”. Na próżno. Autor nie może zaaprobować, zrozumieć zła. Zło usprawiedliwia, konstytuuje inny, nieludzki świat.

• Kontekst literacki

Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, którego akcja toczy się w latach 1914-1924, ukazuje takie wydarze nia historyczne, jak wybuch I wojny światowej, rewolucję w Rosji, odzyskanie przez Polskę niepodległości i wojnę polsko-bolszewicką. Wydarzenia te w metaforyczny sposób wiążą się z tytułem powieści. I wojna światowa była preludium, przedwiośniem dla odzyskania przez Polskę niepodległości. Rewolucja w Rosji była przedwiośniem dla rozwoju komunizmu i jego ekspansji na Europę, czego konsekwencją była wojna w 1920 r. Co znaczy sam termin „przedwiośnie”? Jest to okres poprzedzający wiosnę, zwiastujący ją. Topnieją śniegi, mocniej świeci słońce, a po zimowej stagnacji widać oznaki budzą- cego się życia.

Taki realistyczny opis tej pory roku mamy w powieści wtedy, gdy Cezary Baryka po raz pierwszy zobaczył Polskę. Jednak tytuł powieści w kontekście jej problematyki należy odebrać symbolicznie. Przedwiośnie to nie tylko pora roku, to sytuacja, w jakiej po 123 latach niewoli znalazło się odrodzone państwo polskie. O przedwiośniu w tym symbolicznym znaczeniu mówi Szymon Gajowiec: „To dopiero przedwiośnie nasze”. Trzeba odbudować państwowość po zimie, czyli po zaborach, trzeba zreformo- wać kraj, posprzątać, to wtedy doczekamy się, jak twierdzi Gajowiec: „jasnej wiosenki naszej”. Słowa te tchną wiarą, że dla umęczonego niewolą kraju nastał czas wytężonej pracy, ale pracy dla siebie.

Tytuł odnosi się także do losów Cezarego Baryki, który jest na przedwiośniu swego dorosłego, świa- domego życia. Cezary przybywa z Baku, gdy w Polsce jest przedwiośnie. Na jego dojrzewanie złoży się wiele czynników: opowieść ojca o szklanych domach, udział w wojnie przeciw bolszewikom, rozmowy z Gajowcem, pobyt w Nawłoci, studia medyczne, kontakty z komunistami. Jego dojrzewanie może za- powiadać wiosnę, czyli zaangażowanie w budowę sprawiedliwej, niepodległej Polski. Dlaczego może w pierwszy dzień przedwiośnia Cezary dołączy do manifestantów idących na Belweder.

Tytuł powieści Stefana Żeromskiego nie tylko wskazuje czas akcji istotnych dla losu bohatera wydarzeń, ale także staje się kluczem do interpretacji metaforycznej.

• Inne konteksty literackie

Lalka Bolesława Prusa

Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall

Podsumowanie

Tytuły utworów odnoszą się do wielu znaczeń, a przez swoją symbolikę i metaforykę wzbogacają wy- mowę utworu, zmuszają do głębszej refleksji i przemyśleń, są pomocne w zrozumieniu przesłania dzieła.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Literatura jako świadectwo pamięci. Omów zagadnienie na podstawie Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Wprowadzenie

Pamięć o minionych wydarzeniach zapisana jest na kartach utworów historyczno-graficznych lub utrwalana przez literaturę faktu, która przedstawia autentyczne postacie i wydarzenia w takich ga- tunkach jak np.: reportaż, wywiad, pamiętnik, dziennik i esej publicystyczny. Historiografia, dziejopi- sarstwo to wynik pracy historyka, natomiast literatura faktu to wydarzenia zaprezentowane i opisa- ne przez samego ich uczestnika, jako świadectwo i dowód jego pamięci.

• Stawiam tezę: Literatura faktu przedstawia wiarygodne relacje, ma charakter doku- mentalny, ale przez częściowe jej zbeletryzowanie, analizę przeżyć prawdziwych, a nie fikcyjnych bohaterów, staje się autentyczna i silnie oddziałuje na emocje odbiorcy.

Część argumentacyjna: Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

To pamiętnik z pierwszoosobowym narratorem, który jest jego autorem i bohaterem. Niekiedy Her. ling-Grudziński posługuje się pierwszą osobą liczby mnogiej, by podkreślić wspólnotę przeżyć i jed ność ze współwięźniami. Autor ponad dwa lata spędził w więzieniach i obozach pracy na terenie Związku Radzieckiego. Opisuje w innym świecie, jak to radzieckie więziennictwo stało się podstawą inwestycji syberyjskich. Służyło niewolniczej, zabójczej pracy, uchybiającej wszelkim zasadom hu manitarnym. Było też instrumentem socjotechnicznym, trzymało w ryzach radzieckie społeczeń stwo oraz kształtowało moralność opartą na strachu, tchórzostwie, donosicielstwu. Nic nie moglo uchronić człowieka przed uwięzieniem zgodnie z maksymą: „dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie. Wszystko po to, aby nie zabrakło obozom pracy ludzkiego surowca”.

Gustaw Herling-Grudziński, aresztowany przez NKWD po agresji ZSRR na Polskę, oskarżony zo- staje o szpiegostwo i próbę obalenia władzy sowieckiej. Dowody: nosił oficerskie buty, a jego nazwi sko Herling skojarzyło się Rosjanom z nazwiskiem niemieckiego generała Goeringa. Autor pokazuje brutalność totalitarnego systemu, który na podstawie absurdalnych, wymyślonych oskarżeń, tortu- rami zmusza ludzi do przyznania się do winy, a potem skazuje ich na najcięższe kary

W wyniku sfałszowanego procesu Herling-Grudziński trafia do obozu w Jercewie. Opis codzien nego życia w sowieckim łagrze otrzymujemy bezpośrednio z relacji więźnia. Obozowa egzystencja to niewolnicza praca, głód, choroby, mróz. To poddanie się komunistycznemu systemowi, donoszenie na wspólników, kradzieże, gwałty, wyzbycie się wszelkich wartości, stanie się „urkiem” i człowiekiem zlagrowanym lub rozpaczliwe poszukiwanie sensu swojego istnienia w warunkach obozowych, po- szukiwanie utraconego człowieczeństwa we wspomnieniach, modlitwie, wreszcie w samobójstwie.

Książka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jest dokumentem, świadectwem pamięci, relacją świadka przedstawiającego prawdy o społeczeństwie komunistycznym.

• Kontekst literacki

Raport o stanie wojennym Marka Nowakowskiego to jeden z najważniejszych zbiorów opowiadań, przedstawiających autentyczne wydarzenia i postacie z lat 80. XX w. Pisarz portretuje codzienne sytuacje zwykłych ludzi i ich postawy na tle wydarzeń stanu wojennego, wprowadzonego przez ge nerała Jaruzelskiego i komunistyczne władze Polski w latach 1981-1983.

Interesujące i symptomatyczne są opowieści taksówkarza, który z racji swojego zawodu wozi „cały naród”. Konfidenci w czasie podróży pragną go wysondować, poznać jego poglądy na komu- nistyczną władzę, zadają prowokacyjne pytania. Takich „kapusi” jest wielu, więc kierowca często udaje niedosłuch, by ocalić swoją wolność. Taksówkarz wiózł kiedyś do szpitala psychiatrycznego starszą kobietę, wykończoną nerwowo po internowaniu. Inny pasażer, który uznał taksówkarza za pokrewną duszę, opowiedział mu jak to z stawu łazienkowskiego wyłowiono około pół tony karpi, by milicja i ORMO (ochotnicze rezerwy milicji obywatelskiej) mieli zapewnioną dostawę na świą teczny stół. Większość pasażerów jednak milczy, jest zasępiona, niektórzy noszą czarne opaski na znak żałoby z powodu stanu wojennego. Na ulicach są czołgi, watahy milicji, która zagląda w każde zakamarki. Komunistyczne władze wprowadzają terror, wszechobecną inwigilację.

Raport o stanie wojennym stanowi literacki dowód pamięci o codzienności stanu wojennego w Pol- sce, o ograniczeniu praw obywatelskich, o wszechobecnym strachu, niepewności, wzajemnej nieufności, nerwowości, o Polakach, którzy wierzyli, że „wrona orła nie pokona” i tych którzy wronie” służyli.

Inne konteksty literackie

Na nieludzkiej ziemi Józefa Czapskiego

Pięć lat kacetu Stanisława Grzesiuka

Podsumowanie

Literatura faktu, literatura dokumentalna to świadectwo pamięci, jednostkowy zapis zdarzeń i histo rii. Nakładają się na nie emocje i subiektywizm, mimo to jest bardzo wiarygodnym obrazem osobi stych przeżyć osoby uwikłanej w historię, która determinuje jej losy i czyni z niej ofiarę

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Jak zachować człowieczeństwo w sytuacji ekstremalnej.

Omów zagadnienie na podstawie Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Wprowadzenie

Sytuacja ekstremalna dla człowieka to szczególny, tragiczny moment w jego ryciu, kiedy musi podjąć daleko idące decyzje, które mogą zdeterminować tę egzystencję już na zawsze. Człowiek instynktow nie broni swojego tycia, jego wszystkie siły witalne mobilizują się, by je zachować często za wszelką cene, nawet cenę utroty wszystkich humanistycznych wartości, sprzeniewierzenia się ludzkiej etyce

Stawiam tezę: Zachowanie człowieczeństwa w ekstremalnej sytuacji wymaga od człowieka heroicznego trwania przy wartościach, odrzucenia relatywizmu moralne go nawet za cenę życia.

Część argumentacyjna: Inny Świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Inny świat Herlinga-Grudzińskiego jest utworem dokumentującym życie w sowieckich lagrach, ale jest takže utworem o poszukiwaniu wartości. Więźniowie Jercewa rozpaczliwie szukają sensu swo jego istnienia w warunkach obozowych oraz jakiegoś wymiaru utraconego człowieczeństwa. Poszu kują go we wspomnieniach, modlitwie, cierpieniu, a nawet samobójstwie.

Młody komunista Kostylew, znający język francuski, w publicznej bibliotece wypożyczał dzieła Balzaka i za to trafił do łagru. Aresztowany, bity podczas śledztwa przez innych komunistów, ska zany został przez nich na podstawie niedorzecznego zarzutu na dziesięć lat w obozie pracy. W Jer cewie celowo kaleczył sobie dłoń, podpalał ją, by już nigdy nie pracować dla systemu, który go oszukał. Cierpienie jest torturą, ale w wypadku Kostylewa było ostatecznym sposobem zachowania człowieczeństwa, dlatego też nie zawahał się popełnić samobójstwo. Wzrusza historia trzech sióstr zakonnych, które nie chcąc wyrzec się wiary i dekalogu, zostały zamordowane. Natalia Lwowna to więźniarka, która także broni swojego człowieczeństwa, jest bardzo pomocna i ofiarna. To ona da nar- ratorowi do przeczytania Wspomnienia z domu umarłych Dostojewskiego. Jednak i ta kobieta, nie ma- jąc siły do znoszenia upokarzającego życia w łagrze, podejmuje samobójczą próbę. Sam autor Gustaw Herling-Grudziński zdecydował się na dramatyczną, protestacyjną głodówkę i został zwolniony z obozu na podstawie szczęśliwego zbiegu okoliczności, a więc układu Sikorski-Majski.

Herling-Grudziński we wszystkich tych usiłowaniach, które kończą się śmiercią lub mogły zakoń czyć się śmiercią widzi przejaw człowieczeństwa. Autor uwzniosła człowieka, podnosząc go z dna upodienia na poziom symboliczny. Moralność, dekalog, heroiczne trwanie przy swoich wartościach, tak mocno afirmowane w tekście, pozwalają zachować człowieczeństwo. Wartości moralne, mimo ze zostają wystawione na zbyt ciężką i długotrwałą próbę, nie zostaną zniszczone, a okresowe trium fy zła nie pozbawią ich ostatecznego, humanistycznego, sakralnego sensu.

Kontekst literacki

W getcie, w którym w okupowanej Warszawie władze niemieckie zamykały warszawiaków pocho dzenia żydowskiego, nie brakowało także przykładów ludzkiej podłości i heroicznej obrony świata wartości, o czym można przeczytać w zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall. To zamknięte mu rami, odizolowane od reszty świata getto było także innym, nieludzkim światem.

Aby zachować życie, niektórzy Żydzi łamali wszelkie wartości i obowiązujące poza murami pra- wa kradli, donosili, byli obojętni na krzywdy i cierpienie innych. Ale były też inne przykłady.

Jurek Winkler zastrzelił siebie i swoją dziewczynę, mając świadomość nieuchronności śmierci Pielęgniarki, lekarze oddawali swój cyjanek dzieciom, by uchronić je przed transportem w wago nach do obozów zagłady. Stanowiło to najwyższą formę poświęcenia. Powszechnie znanym symbo lem dramatu mieszkańców getta i heroicznej postawy jest Pola Lifszyc, która dobrowolnie weszła do wagonu, gdy zobaczyła w nim swoją matkę. Samo powstanie w getcie to takte walka o godność to człowieczeństwo.

Inne konteksty literackie

Proszę państwa do gazu Tadeusza Borowskiego

Pięć lat kacetu Stanisława Grzesiuka

Podsumowanie

Ratowanie swojego życia jest priorytetem, ale w sytuacjach ekstremalnych niektórzy ludzie wybiorą wierność swojemu człowieczeństwu i swoim wartościom. Dla tych ludzi nie ma żadnego relatywi- zmu, jedynym kodeksem postępowania jest zawsze i wszędzie bycie człowiekiem.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Moralność obozowa jako wynik zniewolenia człowieka.

Omów zagadnienie na podstawie Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Wprowadzenie

Moralność to zbiór zasad, norm, które określają co jest dobre, a co złe. Moralność to jedna z cech, która odróżnia nas od zwierząt. Stworzone jednak przez komunizm i faszyzm obozy pracy i zagłady całkowicie odwróciły semantykę tego słowa.

Stawiam tezę: Moralność obozowa oparta na antydekalogu obdzierała człowieka z wartości, godności i prowadziła do jego całkowitego zniewolenia.

• Część argumentacyjna: Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Autor ukazuje, jak człowiek w ekstremalnych warunkach łagrowych pozbywa się wszelkich ludzkich uczuć w imię ratowania życia. Instynkt przetrwania pozbawia empatii, wrażliwości, chęci niesienia pomocy i solidarności. W łagrze więźniowie uczą się jak żyć bez litości, troszczyć się jedynie o własne przeżycie, kierować się zwierzęcymi odruchami. Na skutek działania reguł obozowych kształtuje się też moralność obozowa odwrócony dekalog. Wykonując niewolniczą pracę, z którą wiązała się ilość otrzymywanego pożywienia, skazańcy nienawidzili tych, którzy byli słabi i obniżali wydajność pracy. Często przyjmowali wobec nich pozycję kata. Ciężka praca, głód i fizyczny ból pozbawiają człowieka jego ludzkich odruchów, wyższych duchowych potrzeb, umiejętności rozróżniania między dobrem a złem.

W obozie uczucia i wartości ludzkie traciły swój sens, nie miały racji bytu, tam, gdzie maksymalnie poniżano człowieka, a jego egzystencję sprowadzano do poziomu walki o biologiczne przetrwanie. Pozbawiony nadziei i upodlony człowiek tracił poczucie godności nawet w swoich własnych oczach. Fakty przytoczone przez Grudzińskiego - świadka gułagu są dowodem, jak łatwo zabić człowieczeń- stwo, skłonić jednostkę do popełnienia podłości i zbrodni, umieszczając ją w ekstremalnej sytuacji, jaką jest obóz. Bezkarne kradzieże, donosy, gwałty, dyskryminacja słabszych, okrucieństwo wobec współwięźniów, walka o pożywienie, wewnętrzna hierarchia więźniów, w której najwyższe miejsce zajmowali urkowie (najgorsi przestępcy) to skutki upodlenia człowieka i wytworzenia moralności obozowej, a więc amoralności. Człowiek zlagrowany, zniszczony przez obóz jest znakiem moralnej kondycji człowieka z XX w., ofiarą systemu, który, niestety, stworzyli ludzie.

Kontekst literacki

Tadeusz Borowski, świadek holokaustu, w swoim opowiadaniu Ludzie, którzy szli przedstawia w be- hawiorystyczny sposób moralność obozową. W lagrze nie liczą się moralne więzi międzyludzkie, zanika relacja ojciec-syn, a w to miejsce pojawia się inna: ofiara-kat.

Akcja utworu rozgrywa się na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, wiosną i latem 1944 r. Narrator opowiada, z jaką obojętnością i spokojem obserwowane są przez długo już przebywających w obozie więźniów kolejne transporty ludzi, którzy następnie idą ścieżką pro- wadzącą do krematorium. Osadzeni w obozie ludzie nie przerywają swojej pracy nad przygotowy waniem boiska do gry w piłkę nożną. Żyją własnym życiem, organizują sobie rozgrywki, handlują między sobą, czekają na listy, a ludzie z rampy nieustannie idą drogą do gazu. Gdy już przejdą, można zbierać porzucone przez nich rzeczy, cukierki, jakieś jedzenie, z którego później więźniowie przygotowywali sobie posiłek. Obóz zagłady stworzył człowieka zlagrowanego, który przeszedł dehumanizację, reifikację, stał się numerem. Poddany torturom, żyjący w cągłym strachu, pragnący w tych warunkach przetrwać, musiał kierować się odwróconym dekalogiem, zapomnieć o zasadach moralnych dawnego świata.

Człowiek zlagrowany stał się obojętny, nieczuły, skupiony na zaspokajaniu swoich podstawowych potrzeb biologicznych. Obcując nieustannie z cierpieniem i śmiercią, potrafi grać w piłkę nożną, па- wet wtedy gdy między jednym a drugim kornerem (rzutem rożnym) zagazowano trzy tysiące ludzi. Więźniowie starają się przeżyć ten obozowy koszmar, a „ludzie, którzy szli są nieodłącznym ele mentem ich codzienności. Strach o własne życie rozerwał solidarność międzyludzką, wszelkie więzy, nawet te rodzinne, wyzuł człowieka z wartości humanistycznych.

• Inne konteksty literackie

Proszę państwa do gazu Tadeusza Borowskiego

Pięć lat kocetu Stanisława Grzesiuka

Podsumowanie

Niemieckie i radzieckie obozy stworzyły jakby osobne państwa, z własnym społeczeństwem, pra- wem, ekonomią, z odwróconą moralnością. Rzeczywistość obozowa to model państwa przemocy, państwa totalitarnego, kontrolującego jednostkę we wszystkich sferach jej życia. Uprzedmiotowiony człowiek funkcjonuje w tej nowej, potwornej społeczności, zatracając swoją moralność. W obozach zbankrutowały cywilizacje, zbankrutował człowiek.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Postawy człowieka w sytuacji ekstremalnej. Omów zagadnienie na podstawie Inne go świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Plan wypowiedzi

Wprowadzenie

Sytuacja ekstremalna wiąże się z zagrożeniem bezpieczeństwa lub życia człowieka, ograni- czeniem jego wolności i możliwości decydowania o sobie

• W sytuacji ekstremalnej znaleźli się między innymi więźniowie obozów koncentracyjnych, sowieckich łagrów w czasie II wojny światowej. Żyjąc w nieludzkich warunkach, codziennie narażeni na śmierć, podejmowali różne decyzje. Podobny los spotkał tez ludność żydowską uwięzioną w gettach.

• Teza: Ludzie w sytuacjach ekstremalnych często starają się za wszelką cenę ocalić swoje ży cie, ale są też tacy, dla których godność i postawa moralna są najważniejszymi wartościami,

Rozwinięcie

•Inny Świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego został wydany w 1951 roku w Wielkiej Brytanii, jednak pracę nad powieścią autor rozpoczął już w 1949 roku. Początkowo wspomnienia pisarza z czasów pobytu w więzieniach sowieckich, a następnie w łagrze w jercewie, zostały nieprzychylnie przyjęte przez czytelników - niewiele osób uwierzyło w prawdziwość relacji.

Kontekst: Łagier to obóz przymusowej pracy więźniów w Związku Radzieckim. Pierwsze obozy powstały już po rewolucji październikowej i obaleniu caratu. Ich sieć została znacznie rozbudowana po 1934 roku, a w czasie II wojny światowej trafiali do nich też jeńcy, równiez ludność cywilna z okupowanych terenów, Łagry wykorzystywano nie tylko do walki z prze ciwnikami politycznymi, lecz także jako źródło taniej siły roboczej - chodziło o maksymalne wyeksploatowanie więźniów.

• Grudziński w swojej powieści ukazał ludzi, którzy ulegli systemowi, ale też takich, którzy w nieludzkim świecie potrafili ocalić swoje człowieczeństwo,

Utrata człowieczerństwa była wynikiem działania władz obozowych, które miały doprowa dzić do degradacji więźniów. Temu służyło między innymi zróżnicowanie racji żywnościo- wych więźniowie, których dzienna wydajność wynosiła co najmniej 125%, otrzymywall największe porcje, „drugi kocioł przeznaczony był dla tych, których norma wynosiła 100%. Najstraszniejszy widok przedstawiała kolejka do pierwszego kotła” - stali tam więźniowie niemający sił do katorżniczej pracy, wycieńczeni, skazani na powolną śmierć. Podział na trzy kotły sprawiał, że z brygad pozbywano się najsłabszych, chorych, przyczyniających się do obniżenia wypracowanej normy.

• Autor Innego świata wspomina też, że kobiety znacznie gorzej znosiły warunki obozowe. Opowiedział między innymi historię młodziutkiej Polki, która początkowo była nieprzystęp- na i dzielnie znosiła ciężką pracę, jednak po miesiącu pobytu w ekstremalnych warunkach uległa brygadierowi. Grudziński podkreśla też, że barak macierzyński zawsze pełen był ciężarnych kobiet, które otrzymywały zwolnienie z pracy na trzy miesiące przed porodem i sześć miesięcy po urodzeniu dziecka, kiedy to odbierano je matce

• Historię człowieka, który w sytuacji ekstremalnej wybrał własne życie kosztem niewinnych więźniów, pisarz ukazał w Epilogu. Będąc już na wolności, spotkał się w Rzymie z Żydem, którego poznał w więzieniu w Witebsku. Przyszedł on do Grudzińskiego, by opowiedzieć o wydarzeniu, które nie dawało mu spokoju, i usłyszeć słowo rozumiem. Zyd w lagrze złożył, zgodnie z żądaniem władz, donos na czterech Niemców, których rozstrzelano, a on sam dzięki temu utrzymał posadę dziesiętnika w brygadzie budowlanej i przeżył obóz

Grudziński nie spełnił prośby dawnego współwięźnia. Nie uczynił tego, ponieważ uważał, że należy rozgraniczyć rzeczywistość obozową od świata wolności i reguł nim rządzących. Ale istotne było również i to, że dla łagierników donos był potworną zbrodnią, niemożliwą do zaakceptowania.

  • Autor Innego świata udowodnił, że w nieludzkich warunkach można postępować lojalnie wobec innych. Nie tylko nie doniósł na Kostylewa, który opalał sobie rękę w ogniu, by nie pracować dla zbrodniczego systemu, lecz także chciał za niego udać się etapem na Kołymę, by Misza mógł spotkać się z matką. Ostatecznie młody Rosjanin, zdając sobie sprawę z tego, że nie ma szansy na ocalenie swojego życia, oblał się wrzątkiem w łaźni i umarł w męczar- niach - stanowiło to ostateczny przejaw buntu, ale też chęć ocalenia resztek godności przez wybór czasu i sposobu śmierci.

Grudziński i inni więźniowie, którzy ogłosili akcję głodową, domagając się uwolnienia na mocy traktatu Sikorski-Majski, ocalenie swojego życia zawdzięczali z kolei doktorowi Za- bielskiemu. Lekarz, narażając własne życie, nie wykonał polecenia i po trwającej osiem dni głodówce nie podał im pełnej porcji jedzenia, tylko zrobił dwa zastrzyki z mleka, dzięki czemu uniknęli skrętu kiszek.

Podsumowanie

• Nie każdy człowiek jest na tyle silny i odporny psychicznie, by w sytuacji ekstremalnej postę pować zgodnie z zasadami i wartościami, które mu wcześniej przyświecały. Żaden człowiek nie może być pewien, jaką postawę przyjąłby w sytuacji granicznej, zmuszony do walki o własne życie.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Jakie znaczenie ma tytuł do zrozumienia sensu utworu? Omów zagadnienie na pod- stawie Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględ- nij również wybrany kontekst

A

Wprowadzenie

•Tytuł utworu może odnosić się do znaczeń dosłownego lub metaforycznego czy symbolicz nego dzieła. Często ma związek z głównym bohaterem, miejscem akcji, może też podkreślać problematykę utworu.

Teza: Tytuł często odgrywa kluczową rolę, wyznaczając kierunek interpretacji dzieła.

Rozwinięcie

Inny Świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego to powieść oparta na wspomnieniach z czasów pobytu autora lagrze w Jercewie. Utwór zalicza się do literatury faktu i stanowi dowód cier- pienia męczeństwa więźniów w sowieckich obozach pracy.

• Tytuł powieści został zaczerpnięty z motta, jakim opatrzył autor swoje dzieło. Jest to frag- ment Zapisków w z martwego domu Fiodora Dostojewskiego. Dodatkowo, Grudziński opatrzył powieść podtytułem: Zapiski sowieckie, co również stanowi wyraźną aluzję do tytułu utworu Dostojewskiego.

•Tytuł wyznacza sposób odczytania dzieła - jest to obraz świata nieludzkiego, świata od- wróconego dekalogu.

•Tytuł utworu odnosi się także do spotkania Grudzińskiego z Natalią Lwowną, jedną z boha- terek Innego świata. To właśnie ona pożyczyła pisarzowi powieść Dostojewskiego - utwór, który powstał w XIX wieku, ale symbolizuje los więźniów sowieckich łagrów - pozbawionych

nadziei, zmuszonych do życia według reguł odmiennych od tych, które obowiązują w świecie ludzi wolnych. Z tego powodu tytuły niektórych rozdziałów, między innymi Ręka w ogniu Epilog, również opatrzone są słowami zaczerpniętymi z książki Dostojewskiego.
Epilog jest dowodem na to, że nie można mieszać rzeczywistości obozowej ze światem ludz wolnych. Wspominając spotkanie z dawnym współwięźniem, do którego doszło w Rzymie, pisarz podkreśla znaczenie świata wartości. Nie spełnił prośby człowieka, który oczekiwał zrozumienia decyzji podjętej przez niego w obozie - by ocalić własne życie, złożył fałszywe oskarżenie na czterech współwięźniów, którzy zostali rozstrzelani. Grudziński odmawia, wyjaśniając, że być może w łagrze wypowiedziałby słowo rozumiem, ale ponieważ od kilku miesięcy był już na wolności, nie był w stanie tego zrobić. Pokazał tym samym różnicę po między niewolą a wolnością.

• Kontekst: Autor Innego świata spotkał się z krytyką ze strony czytelników, którzy zarzucali mu obojętność na losy przyjaciela. Grudziński uważa, że jeśli ktoś nie zrozumiał przesłania Epilogu, to tak naprawdę nie zrozumiał całego utworu. Tłumaczy też, że o ile tuż po wojnie reakcje w dużej mierze spowodowane były tym, że przyjaciel złożył donos na Niemców, dla niego narodowość ofiar nie ma jednak znaczenia. Podkreśla też, że wszystkie systemy tota- litarne relatywizują podstawowe wartości, będące fundamentem człowieczeństwa, a takiej postawy nie może zaakceptować człowiek wolny. Grudziński obawia się, że brak refleksji dotyczącej wpływu na człowieka systemów totalitarnych - nazizmu i komunizmu - może sprawić, że tragiczna historia się powtórzy.

Podsumowanie

• Tytuł powieści Grudzińskiego odgrywa kluczową rolę w odczytaniu dzieła - odnosi się do jednej z opowiedzianych historii, ale przede wszystkim jest zgodny z przesłaniem moralnym powieści. Jest też pretekstem do rozmyślań na temat etyki, człowieczeństwa, wartości zasad w życiu człowieka.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Moralność obozowa jako wynik zniewolenia człowieka. Omów zagadnienie na podsta wie Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

A

Wprowadzenie

• Moralność to pojęcie odnoszące się do etyki - to zespół norm i zasad akceptowanych spo łecznie, uznawanych za właściwe. Moralność pozwala na odróżnienie dobra od zla W obozach koncentracyjnych i sowieckich lagrach więźniowe, by przeżyć, odrzucali zasady etyczne, kierując się regułami odwróconego dekalogu.

Teza: Moralność obozowa była efektem kierowania się instynktem przetrwania, ale tez wynikała z celowych działań władz obozowych, dążących do degradacji więźniów

Rozwinięcie

• Gustaw Herling-Grudziński w Innym świecie ukazuje sposób funkcjonowania sowieckich lagrów, metody degradowania więźniów i przejawy obozowej moralności. Utwór oparty jest na rzeczywistych doświadczeniach autora, który został osadzony w Jercewie.

• Celem funkcjonowania łagrów było między innymi pozyskanie taniej siły roboczej. Osadzeni zmuszani byli do kilkunastogodzinnej pracy, na przykład przy wyrębie lasu, w trudnych sybe ryjskich warunkach. Racje żywnościowe były uzależnione od wydajności pracy - obowiązy wały tak zwane trzy kotły. To sprawiało, że więźniowie pozbywali się z brygad najsłabszych chorych, którzy nie byli w stanie pracować tak wydajnie, jak pozostali.

Władze w tych samych barakach umieszczali więźniów kryminalnych i politycznych, znajdu jących się najniżej w hierarchii obozowej. Po zapadnięciu zmroku tak naprawdę to urkowie przejmowali władzę w obozie.

• W obozie dochodziło do gwałtów - kobiety traktowano jak prostytutki, a równocześnie surowo osądzano te, które oddawały się strażnikom w nadziei na poprawę swojego losu Często też kobiety z premedytacją zachodziły w ciążę, by uzyskać zwolnienie z pracy, przynajmniej na jakiś czas (trzy miesiące przed porodem | sześć po urodzeniu dziecka, po tym okresie odbierano Je matce).

Do sowieckiego łagru mógł trafić każdy, więc zdarzało się, że ofiara spotykała w obozie swo- jego dawnego oprawcę. W takiej sytuacji władza nie interweniowała, pozwalając, by więźnio- wie skierowali swoją złość wobec konkretnej osoby, a nie systemu. Grudziński przedstawił między innymi los Gorcewa, dawnego śledczego, wykazującego się szczególnym okrucień stwem. Kiedy został rozpoznany przez jednego z więźniów, jego los był praktycznie prze- sądzony. Pobito go i zmuszano do najcięższej pracy, władze nie reagowały na jego skargi, odmawiano mu też zwolnień lekarskich. Były to działania prowadzone z premedytacją, które doprowadziły do śmierci bohatera.

Ludzie zdolni byli do złożenia fałszywych donosów, by ocalić swoje życie. Historię Żyda, któ- ry oskarżył czterech Niemców, by utrzymać posadę dziesiętnika w brygadzie budowlanej, przedstawił Grudziński w Epilogu. Był to swoisty pakt między władzą a więźniem, dlatego autor odmawia temu człowiekowi zrozumienia czynu, którego się dopuścił. Według pisarza nie należy relatywizować zła.

Grudziński pokazuje jednocześnie, że więźniowie byli też zdolni do solidarności, wzajemnej pomocy, a czasami, łamiąc zasady, starali się pomagać współwięźniom. Tak postępował chociażby Kostylew w początkowym okresie pobytu w łagrze - jako brygadzista oszukiwał, obliczając normy wyższe niż te, które były rzeczywiście wypracowane przez brygady, by mogli oni otrzymać większe racje żywnościowe. Za swoją postawę i chęć pomocy poniósł wysoką cenę, ponieważ w wyniku donosu trafił do brygady leśnej.

Kontekst: O ile Grudziński ukazał w Innym świecie różne postawy więźniów, dowodząc, że nawet w nieludzkich warunkach więźniowie nie odrzucili całkowicie świata wartości, to Borowski w swoich opowiadaniach obozowych z tomu Pożegnanie z Mariq ukazał przede wszystkim człowieka zlagrowanego, który jest w stanie uczynić wszystko, by ocalić siebie. Więzień w opowiadaniach Borowskiego kradnie, oszukuje, donosi, żyje kosztem słabszych, którymi gardzi, stara się wkraść w łaskę tych, od których może zależeć jego los.

Podsumowanie

Moralność obozowa, odrzucenie zasad obowiązujących w świecie ludzi wolnych były konse- kwencjani życia w nieustannym zagrożeniu, utraty poczucia bezpieczeństwa, tragicznych warunków bytowych, głodu, ale też pragnienia przeżycia za wszelką cenę, nawet kosztem drugiego człowieka.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Bohater-narrator

A

ze względu na dokumentalny charakter książki może być utożsamiany z autorem. Autor opisuje w niej swoje losy: warunki pobytu w więzieniach sowieckich, metody przesłuchania, pracę w obozie, wędrówkę przez Związek Radziecki. Wygłaszane przez niego komentarze są powściągliwe i dominuje w nich rzeczowa relacja. Główny bohater, mimo że jest ofiarą niesprawiedliwości, fałszywych oskarżeń, tortur, stara się zachować dystans wobec rzeczywistości, którą przedstawia, nie ujawnia emocji, a przede wszystkim nie ocenia. Zachowuje jednak do końca niezachwianą postawę moralną. Nadaje to ład światu przedstawionemu i utwierdza w przekonaniu, że istnieją wartości, których nie można się wyrzec, jeśli nie chce się utracić człowieczeństwa. Z tłumu więź- niów wyławia przede wszystkim postacie, które wyróżniły się próbą ocalenia w sobie resztek ludzkiej godności

Bohaterem obecnym w każdym z rozdziałów jest autor, który opowiada czytelnikowi swoją historię, a jego analizy i refleksje stanowią materię dzieła, ale bohaterami tekstu są także konkretne zindywi- dualizowane postacie, których historie stanowią dla pisarza źródło analizy ich osobowości, postaw, motywacji podejmowanych wyborów i doświadczanych emocji.

Bohaterem i jednocześnie narratorem jest autor powieści. Grudziński został aresztowany w wieku 21 lat podczas próby wydostania się z terytorium ZSRR przez granicę litewską. Podczas przesłuchań szybko podpisał się pod aktem oskarżenia, przyjmując wyrok pięciu lat w obozie pracy w Jercewie (około 700 km na północ od Moskwy, obwód archangielski) jako więzień polityczny. Obóz ten był tzw. obozem przejściowym, skąd więźniowie - jeśli wcześniej nie zmarli odsyłani byli etapami do innych „łagpunktów”. Po jednym dniu spędzonym w opustoszałym baraku, autor zgłosił się z wysoką gorączką do lekarza i został skierowany na dwa tygodnie do obozowego szpitala. Następnie oddawszy jednemu z urków swoje skórzane buty, trafił do pracy w brygadzie 42, tzw. tragarzy jedzenia. Pomimo ogłoszenia w ZSRR amnestii dla Polaków (lipiec 1941) przebywał jeszcze w obozie pół roku, pracując najpierw przy sianokosach w brygadzie 57, później przy wyrębie lasu. Nie widząc nadziei na zwolnienie, podjął wraz z kilkoma innymi Polakami decyzję o proteście głodowym. Opuchnięty z głodu trafił na pięć dni do szpitala, a stamtąd do trupiarni. 20 stycznia 1942 r. Grudziński został zwolniony, opuścił obóz i ruszył w podróż w poszukiwaniu polskiego wojska. 12 marca został przyjęty do artylerii w Ługowoje, a 2 kwietnia (wraz z armią Andersa) był już poza granicami kraju, w którym można zwątpić w człowieka i sens walki o to, aby mu było lepiej na ziemi.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Rusto Karinen

A

bohater drugoplanowy; z pochodzenia Fin. Grudziński poświęcił mu roz- dział Zabójca Stalina. Skazany na pobyt w łagrach, podjął nieudaną próbę ucieczki. Chociaż musiała się zakończyć porażką, była wyrazem niepogodzenia się z niewolą, dowodem odwagi i resztek niezależności. Mimo że Karinen drogo zapłacił za próbę ucieczki, przez siedem dni był wolny. Jego czyn oceniano jako heroiczny i czerpano z niego siły do przetrwania.

Fin, który zimą 1940 r. próbował uciec z obozu. Po siedmiu dniach wędrówki skrajnie wyczerpanego zbiega przywieźli do obozu chłopi. Tam strażnicy zabrali go do izolatora i skato- wali tak, że przez pięć miesięcy leżał w szpitalu. Ucieczka Karinena była częstym tematem rozmów między więźniami i urosła do rangi symbolu. Sam Karinen pogodził się z faktem, że ucieczka z łagru jest niemożliwa.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Natalia Lwowna

A

bohaterka drugoplanowa, ciężko chora na serce, miła, życzliwa kobie- ta. Czerpała siłę z czytania zakazanej książki F. Dostojewskiego Zapiski z martwego domu. Była przekonana, iż zniewolenie w Rosji trwało od czasów carskich i że jedyną formą uwolnienia się od niego jest wybór śmierci. Natalia ocalała swe człowieczeństwo, tęskniąc za wolnością i zachowując tożsamość.

życzliwa i uczynna więźniarka, która odnajduje oderwanie w literaturze

Wrażliwa, pełna dobroci i ciepła. Weszła w posia- danie nielegalnej w obozie książki Dostojewskie- go, którą wypożyczyła Gustawowi. Książka niosła jej jednocześnie otuchę i udręczenie.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

ŚWIAT WIĘŻNIÓW - SYSTEM SOWIECKICH WIĘZIEŃ I OBOZÓW

A

Wiele miejsca w swoim utworze poświęca Grudziński spostrzeżeniom i refleksjom zwią zanym z obserwowaniem więzień, więźniów, obozów, a także życia w ZSRR. Jest przy tym chłodny, obiektywny, rzeczowy. Jest dobrym obserwatorem, własne cierpienia nie tłumią reporterskiej ciekawości ani wrażliwości. Ubarwia swoje uwagi opisami przyrody, posługuje się metaforami i porównaniami. Już w czasie pobytu w Witebsku rejestruje: „Jesień zawisła nad witebskim rybim pęcherzem, który posikiwał strugami brudnej wody z wylotu rynny nad koszem, osłaniającym dolną połowę krat i widok na dziedziniec więzienny.” Trzeba było chcieć i umieć zaobserwować, i zapamiętać ten widok, to wrażenie. Nawet w najtrudniej szych momentach narrator Innego świata to potrafi. Pierwsze obserwacje więzienne dotyczą plagi nieletnich przestępców, tzw. „biezprizornych” w Rosji, i „urków” - przestępców pospo- litych.

W więzieniach rosyjskich więźniowie polityczni, ludzie kulturalni, wykształceni byli pomieszani z pospolitymi przestępcami, kryminalistami. Tworzący organizację typu mafij nego nieletni przestępcy szpiegowali, donosili, terroryzowali innych więźniów. Grudziński przytacza przykład, gdy stary Żyd, szewc, pokazał mu zdjęcie syna lotnika, a jeden z biez- prizornych” doniósł o tym stražníkom, którzy odebrali Żydowi zdjęcie ze słowami: „Nie ma w więzieniu synów. W czasie przemarszu przez miasto narrator spostrzega jego szarość i opustoszałe ulice. Zwraca ze zdziwieniem uwagę na nielicznych przechodniów, którzy mijają kolumnę więźniów, odwracając głowy. Zauważa, że są oni biednie ubrani, przemykają się chyłkiem. Wzdycha: „lle bym wówczas dał za to, żeby zobaczyć grupkę wesoło rozmawia- jących ludzi, a kończy opis słowami: „Nie było to miasto Smutku, było to miasto, w którym nie gościła Radość”.

W Leningradzie, w więzieniu na Krestach, spotyka autor podobnych sobie ludzi, którzy badają życie więzienne. Porównując dane zebrane przez siebie, dochodzą wspólnie do wnio- sku, że w Leningradzie siedziało wówczas 40 tys. ludzi, po 70 w celach przeznaczonych dla 20 osób. W dyskusjach pojawiała się liczba od 18 do 25 milionów niewolników w całym Związku Radzieckim. W Leningradzie miał Grudziński okazję zobaczyć luksusowy pawilon więzienny, zupełnie pusty, pełniący funkcję eksponatu pokazywanego delegacjom zagranicznym. Był to jeden z dowodów na kłamstwo, oszustwo, pozoranctwo całego systemu. Spotkał też wielu wyższych oficerów, oskarżonych w 1937 r. o szpiegostwo, a także groźnych recydywistów urków, którzy rządzili w więzieniach, nawet strażnicy się z nimi liczyli. Metody ich działania poznał w czasie transportu do obozu, gdy odebrali płaszcz jednemu z więźniów, bo któryś zurków przegrał go w karty. Gra o cudze rzeczy należy do najpopularniejszych rozrywek wśród urków”, a przegrywający ma wyegzekwować przedmiot od ofiary. Płaszcz należało oddać, gdyż „urka” groził, że wykłuje oczy, i nie były to czcze pogróżki. „Urkowie rządzili też w obozie, byli brygadzistami, innymi funkcyjnymi, trzymali się razem. Wszechwładnie rządzili w zonie od wieczora do świtu. Ani jednego strażnika nie było wtedy w obozie, więc odbywały się samosądy i polowania na kobiety. Žadna kobieta nie mogła wychodzić z baraku po zmierzchu, gdyż groziło jej brutalne zgwałcenie przez urków”. Niektóre ratowały się, szu kając opiekuna wśród prześladowców,

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

STRUKTURA ŁAGRU I ORGANIZACJA ŻYCIA WIĘŻNIÓW

A

Obóz w Jercewie, w którym znalazł się Grudziński, stanowił centrum kargopol- skiego ośrodka przemysłu drzewnego z własną bazą żywnościową, z własnym tartakiem, z dwiema bocznicami kolejowymi i własnym miasteczkiem za „zoną dla administracji i straży obozowej”. Więźniowie byli tanią siłą roboczą. Pracowali w ciężkich warunkach, w mrozie do 40 stopni Celsjusza. Wyżywienie nie przekraczało 300 gramów czarnego chleba i jednego talerza gorącej zupy na dobę. Mało kto wytrzymywał pracę w lesie. Nawet najsilniejszy po dwóch latach był tak wycieńczony, że trafiał do trupiarni”, gdzie dogorywał.

Grudziński miał szczęście, bo po opłaceniu się „urce” dostał przydział do brygady traga- rzy w bazie żywnościowej. Stopniowo poznawał prawa rządzące obozem i obserwował ludzi. Najgorsze w ich losie było to, że odebrano im nawet nadzieję, żaden z nich nie mógł wiedzieć na pewno, kiedy skończy mu się wyrok. Sąd bez wyjaśnienia i bez prawa do obrony dodawał im kolejne dziesięć lat niewoli. Autor przytacza przykład kolejarza z Kijowa, Ponomarenki, który odsiedział dziesięć lat i w dniu ukończenia wyroku przedłużono mu go bezterminowo. Umarł na atak serca, bo podrażnił los bezmyślną ufnością”.

Więźniowie dzielili się według normy wykonywanej pracy, od której zależał przydział żywności. Najwięcej było jednak tych, którzy nie mieli siły wykonać normy, a więc dostawali najmniej jedzenia. Był to właściwie wyrok śmierci i skazanie na „trupiarnię”. Nie tylko praca wyniszczała więźniów, na miejsce robót trzeba było nieraz iść od pięciu do siedmiu kilome trów. Pracowało się brygadami, zespołowo. Funkcja brygadiera była bardzo ważna - od niego zależało obliczanie normy i tzw. „tufta”, czyli umiejętne oszustwo podwyższające wykonaną norme. Skazani opłacali przydziały do lepszej brygady, dawali też łapówki za podwyższenie wykonanej normy. Praca trwała do 12 godzin, potem następował morderczy marsz do obozu i dopiero wtedy więźniowie otrzymywali posiłek. Drobiazgowo obliczane normy, przeliczane na zarobione ruble, stanowiły podstawę utrzymania więźniów. Na ironię zakrawa fakt, że więźniowie płacili za swe utrzymanie w obozie.

W rosyjskich więzieniach i obozach, obok przedstawicieli narodów Związku Radzieckiego. przebywali Żydzi, Polacy, Niemcy, Finowie. Powodem uwięzienia za przestępstwa polityczne mogło być nieopatrznie wypowiedziane zdanie, czytane książki, strzał do portretu Stalina czy choćby podobieństwo nazwiska Herling do nazwiska Göering. Skazanie poprzedzało długotrwałe śledztwo, którego celem było złamanie zatrzymanego i koniecznie przyznanie się do winy. „Teoria prawa sowieckiego opierała się na założeniu, że nie ma ludzi niewinnych”, a więc każdemu przypisywano jakieś przestępstwo i badanie trwało dotąd, aż się przyznał do najbardziej absurdalnych zarzutów.

Obozy w radzieckiej gospodarce odgrywały ważną rolę, praca więźniów miała poważne znaczenie ekonomiczne, a jednak stosunek społeczeństwa do uwięzionych był, z powodu umiejętnej propagandy, zdecydowanie negatywny. wny. Uchodzili za wrogów ludu” i władzy radzieckiej. Nawet rodziny były napiętnowane. Zresztą warunki życia w obozach, ich usytu owanie i liczba skazanych otoczone były głęboką tajemnicą. Upiększano obraz gułagu takimi sposobami, jak dom swidanij”, po wizycie w którym ktoś z wolności mógł odnieść wrażenie, że więźniowie żyją skromnie, ale po ludzku, a obozy to normalne przedsięwzięcie gospodrcze, które tym tylko różni się od pewnych odcinków planu przemysłowego na wolności, że must zwykłych robotników zatrudniają więźniów”.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

PSYCHIKA WIĘŹNIA

A

W administracji więziennej, obok ludzi wolnych, zatrudnionych było wielu więźniów. Po wielu latach niewoli odwykali oni od wolności, bali się jej, nie mieli dokąd wracać, więc zostawali. Byli więźniowie odnosili się do ludzi za drutami z jeszcze większą bezwzględnością okrucieństwem, tak jakby nienawidzili w nich swej przeszłości. Wchodzili w układy z bryga dierami, dziesiętnikami, by ze swej pozycji wycisnąć jak najwięcej zysków dla siebie. W obo- zie kwitło przekupstwo, układy. Trudności życia obozowego polegały nie tylko na cierpieniu zadawanym przez system, ale także na wyzyskiwaniu słabszych przez silniejszych. Obóz był we władaniu silniejszych, którzy narzucali własne prawa, a właściwie bezprawie. W tej sytu- acji szczególnie cierpiały kobiety. Grudziński zauważa, że moralność obozowa wytworzyła też własną hipokryzję: usprawiedliwiano donosy, łapówki, ale potępiano prostytucję. A głód lamal kobiety, które oddawały się za kawałek chleba i stawały się następnie przedmiotem drwin całego obozu. Fikcyjność życia obozowego podtrzymywało też istnienie oddziału kulturalno-oświatowego, prowadzącego rzekomo działalność wychowawczą. Zadaniem pra- cowników tego oddziału było urządzanie przedstawień, sprowadzanie filmów, wypożyczanie książek. W biblioteczce były tylko wydawnictwa propagandowe, pożyczane przez więź niów też dla pozoru, bo urzędnik „kawecze” był znanym donosicielem. Było coś z Gogola w tym ślepym trzymaniu się urzędniczej fikcji na przekór praktyce życia” - komentuje autor. Próbowano też walczyć w obozie z analfabetyzmem, ale wszyscy więźniowie oświadczyli, że umieją czytać i można było napisać optymistyczny raport do władz, choć w dzień wolny od pracy nie można się było opędzić od proszących o napisanie listu.

Gdy Grudziński przeczytał pożyczone od Natalii Lwownej Zapiski z martwego domu. doszedł do wniosku, że to wszystko już było, to samo, przed laty…. Že mieszkamy od wie- ków w martwym domu”. Uświadomienie sobie, że obozy, więzienia były zawsze, że człowiek zawsze zadawał człowiekowi wiele cierpień, było bardzo bolesne. Natalia Lwowna po lektu- rze tej książki, przesyconej beznadziejnością i rozpaczą, doszła do wniosku, że cała Rosja była zawsze i jest po dziś dzień martwym domem”.

Grudziński przedstawia natomiast obóz jako „inny świat”, nieludzkie miejsce, w którym obowiązują osobne prawa narzucone przez system i przez silniejszych: funkcyjnych i więźniów kryminalnych. Człowiek musi się do tych praw dostosować, jeśli chce przeżyć, a każdy chce.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

TYTUŁ

A

Inny świat. Zapiski sowieckie - tak brzmi pełen tytuł utworu. Został on wyjęty z zamiesz- czonego przed tekstem motta - cytatu z książki Zapiski z martwego domu F. Dostojewskiego. Motto brzmi następująco: „Tu otwierał się inny, odrębny świat, do niczego niepodobny; tu panowały inne, odrębne prawa, inne obyczaje, inne nawyki i odruchy; tu trwał martwy za życia dom, a w nim życie jak nigdzie i ludzie niezwykli”. Tekst dedykowany jest Krystynie - pierw- szej żonie autora.

Motto jest swoistym wprowadzeniem samego autora do zrozumienia mechanizmu ist- nienia łagrów. Świat, w którym znalazł się człowiek, można zrozumieć dopiero wtedy, gdy zapomni się o przedobozowej wolności. Ten świat stworzył swój własny system etyczny, którego więźniowie muszą przestrzegać, jeśli pragną przetrwać. Podtytuł Zapiski sowieckie i motto kierują uwagę na to, że opisane w utworze miejsca i sytuacje nie będą podobne do niczego, co znamy z życia na wolności. A więc, że będą to opowieści o świecie, w którym człowiek został zmuszony żyć i do którego musiał się przystosować. Ten świat był, jak zresztą cała Rosja, martwym domem, z którego nie było wyjścia. A jeśli już, to poprzez anonimową śmierć w wielkich męczarniach.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

CZŁOWIEK ZŁAGROWANY

A

Gustaw Herling-Grudziński zauważył w obozie sowieckim, podobnie jak Tadeusz Borowski w lagrze, przerażający proces psychicznej i moralnej degradacji uwięzionych ludzi. Stawali się oni z czasem uważnymi uczniami edukacji obozowej, przyswajając jej moralność („odwrócony dekalog”), rezygnując z fundamentalnych dla człowieka wartości. Człowiek „obozowy” zatracając je, staje się z czasem istotą czysto biologiczną, pozbawioną sfery wewnętrznej. W odróżnieniu jednak od T. Borowskiego, G. Herling-Grudziński dostrzegał heroizm, z jakim więźniowie walczyli o ocalenie swego człowieczeństwa. Podkreślał też postawy grupowej solidarności, empatii i odwagi.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

POJĘCIE SYSTEMU TOTALITARNEGO

A

Państwo określamy jako totalitarne, jeśli nie zezwala ono na istnienie instytucji od niego niezależnych, autonomicznych. Istnieje w nim pełna kontrola nad środkami masowego przekazu, co skutkuje dominacją jednego przekazu medialnego, często zmanipulowanego i poddanego propagandzie. Totalitaryzm ingeruje także w osobiste, intymne sfery ludzkiego istnienia, kontrolując życie swych obywateli, ograniczając ich prawa. Często państwo totali- tarne posługuje się do osiągnięcia tych celów bezprawnymi środkami, siłą, specjalnie do tego przeznaczonymi instytucjami (np. system tajnej policji, inwigilacji i donosicielstwa).

Według badaczki zjawiska totalitaryzmów XX wieku Hannah Arendt wyróżnić cechy idealnego obywatela państwa totalitarnego, do których należą: można też

otaczanie kultem wodza;

wiara w obowiązującą ideologię,

brak samodzielnego myślenia:

całkowite posłuszeństwo wobec przełożonych i brak zaufania do innych ludzi.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
18
Q

INNY ŚWIAT JAKO ZESEIZOWANA POWIEŚĆ AUTOBIOGRAFICZNA

A

Utwór łączy cechy literatury pięknej i charakterystycznej dla literatury powojennej - literatury faktu.

Język, zróżnicowany w zależności od mówiącej osoby i sytuacji komunikacyjnej, prze- myślana kompozycja klamrowa, epilog podsumowujący przekaz ideowy dzieła świadczą o jego „literackości”. Inne elementy: autobiografizm, narracja o charakterze pamiętnikarskim, utożsamienie autora z narratorem i bohaterem, afikcjonalność wskazują na związki utworu z literaturą faktu. Oddzielnym zagadnieniem jest żywioł eseistyczny.
Samo zdefiniowanie pojęcia eseju nastręcza trudności, bo ma on wiele odmian. Jego cechą konstytutywną jest subiektywizm, który polega na swobodzie i oryginalności intelek- tualnej, a więc esej to zawsze próba indywidualnego ujęcia zagadnienia, w której artyzm łączy się z publicystyczną użytkowością. W Innym świecie charakter eseistyczny mają np. analizy oddziaływania systemu zniewolenia na psychikę więźnia w rozdziale Ręka w ogniu

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
19
Q

Geneza

A

inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jest dziełem, które zostało uznane za jeden z najbardziej wnikliwych, wiarygodnych i zawierających pogłębioną refleksję literackich dokumentów odzwierciedla- jących brutalną i porażającą prawdę o sowieckich obozach koncentracyjnych. Pisarz, a jednocześnie uczestniki świadek wydarzeń, zobrazował prześladowania, tortury, niewolniczą pracę i łamanie cha rakterów więźniów. Autor wspomnień to polski pisarz, reportażysta i eseista w czasie II wojny świa towej aresztowany przez NKWD, a następnie uwięziony w sowieckim łagrze (1940), z którego został uwolniony w 1942 r. Swoje doświadczenia z czasu uwięzienia zawarł w utworze o charakterze pamięt nikarskim Inny świat. Zapiski sowieckie.

Opublikowanie dzieła było istotne dla opinii publicznej, ponieważ doniesienia o sowieckich zbrodniach spotykały się z niedowierzaniem świata, a zwłaszcza tych intelektualistów zachodniej Europy, których zafascynowała ideologia komunistyczna. Pierwsze wydanie Innego świata (w języku angielskim) ukaza- ło się w 1951 r. w Londynie (tam też w 1953 r. utwór opublikowano również w języku polskim), Pierwsze oficjalnie wydanie Innego świata w Polsce pojawiło się dopiero w 1988 г.

Inny świat jest literackim zapisem wspomnień Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z przymusowe- go pobytu w sowieckim obozie pracy w Jercewie pod Archangielskiem w latach 1940-1942. Utwór należy do literatury faktu - fabuła została oparta na prawdziwych wydarzeniach, a bohaterami są autentyczni ludzie - autor książki oraz inni więź- niowie łagru. Decyzję o spisaniu swych obozowych doświadczeń i refleksji Gustaw Herling-Grudziński podjął wkrótce po zwolnieniu z fagru. Zamiar uda to mu się zrealizować w latach 1949-1950, kiedy mieszkał w Anglii. Książka ukazała się rok później w Londynie. W Polsce powieść była objęta całko witym zakazem publikacji. Jednak w latach 80. XX w. publikowano ją wielokrotnie w wydawnic- twach konspiracyjnych, w tzw. drugim obiegu. Pierwsze oficjalne wydanie krajowe ukazało się dopiero w 1989 r.

Inny świat, książka będąca zapisem przeżyć Herlinga-Grudzińskiego z pobytu w sowieckim obozie, został napisany w latach 1949-1950. Autor podkreślał w wywiadach, że jedną z pierw- szych rzeczy, które zrobił po wyjściu z łagru, był zakup zeszytu do robienia notatek. Herling- -Grudziński uważał, że jego moralnym obowiązkiem jest zdanie relacji, przedstawienie prawdy o rzeczywistości obozowej. Inny świat został wydany w 1951 r. w Londynie w języku angiel- skim, po polsku - również w Londynie - dwa lata później. Książka była kilkakrotnie wznawia- na w emigracyjnym wydawnictwie Instytutu Literackiego w Paryżu, a po 1980 r. wydawana w Polsce w tzw. drugim obiegu - oficjalna publikacja w ojczyźnie pisarza była możliwa dopiero po upadku režimu komunistycznego.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
20
Q

Tytuł

A

Tytuł dzieła został zaczerpnięty z autobiograficznego utworu Fiodora Dostojewskiego Wspomnienia 2 domu umarłych i podobnie jak w utworze rosyjskiego pisarza oznacza odmienność funkcjonowana rzeczywistości w wyizolowanym świecie, w którym prawa i zasady dyktuje instynkt przetrwania Słowa zaczerpnięte z dzieła Dostojewskiego stanowią także motto otwierające utwór Herlinga-Grudzińskie go. Tu otwierał się inny, odrębny świat, do niczego niepodobny, tu panowały inne, odrębne prawo, inne obyczaje (F Dostojewski Wspomnienia z domu umarłych) (U 1,5,7,819)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
21
Q

Gatunek

A

Inny świat łączy w sobie zarówno cechy dokumentu, jak i literatury pięknej (utwór artystyczny). O przy należności tekstu do piśmiennictwa dokumentalnego świadczy obecność konkretnych realiów (daty nazwy miejsc. wydarzenia), podejmowanie aktualnego tematu i perspektywa pierwszoosobowego narratora, który we wspomnieniu chce oddać prawdę zdarzeń, w których uczestniczył, a stawiając sobie cele analityczne - dąży do obiektywizmu, natomiast o artystycznych walorach tekstu decydu ją zindywidualizowane sylwetki przedstawianych postaci, fragmenty zawierające metaforycznie ujętą refleksję rozważania natury filozoficznej wyprowadzone z konkretnego opisu sytuacji, zjawiska lub postaci. Portrety opisywanych osób są podporządkowane naczelnej myśli, a jednocześnie sugestywne i pogłębione pod względem psychologicznym i socjologicznym (U 314).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
22
Q

Kompozycja dzieła

A

ma charakter chronologiczny, ponieważ stanowi opowieść biograficzną uwzgled niającą kolejne etapy życia bohatera narratora-autora Kolejne rozdziały wspomnien Herlinga Gra dwhskiego są ponadto mikroopowieściami o losach różnych osób, a ich portrety prowadzą do sfor mułowania pogolnionego poglądu na ludzkie postawy, na zachowania w obliczu zagrozenia, a także na temat wyborów dokonywanych w sytuacjach granicznych. Mogą się w ich obrębie pojawić pogłębione zeseizowane analizy różnych aspektów funkcjonowania systemu sowieckiego parstwa i człowieka w warunkach obozowej rzeczywistości

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
23
Q

Obraz państwa totalitarnego

A

, w którym wszelkie działania jednostki są podporządkowane władzy skupionej w ręku jednej parti przejmującej wszelkie instytucje i kontrolującej każdą sferę zycia

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
24
Q

Rzeczywistość w sowieckim łagrze

A

została ukazana szczegółowo, z dbałością o obiektywizmi 20 brazowanie różnych aspektów obozowych realiów (praca, relacje między więźniami, donosicielstwa sposoby łamania psychiki więźniów)
W zdehumanizowanym świecie, w obliczu nieustannego zagrożenia życia, obcowania ze śmiercią cien pieniem innych degradacji ulega oparte na stałej hierarchii wartości człowieczeństwo. Normy etycz ne ulegają unicestwieniu, a osobowość redukuje się do instynktu przetrwania. Dowodem tego proce su są postawy bohaterów, których złamał głód, ciężka praca i nieludzkie warunki życia

25
Q

Reifikacja relacji międzyludzkich

A

w odhumanizowanym świecie człowiek przestaje być traktowany jako odrębna istota, staje się przedmiotem, zanika współczucie i zaufanie wobec współwięźnia, rozpo wszechnia się donosicielstwo, kradzieze, próby przeżycia kosztem innych

26
Q

Refleksja nad prawem do moralnej oceny

A

wspomnienia Herlinga Grudzińskiego zawierają reflek sję na temat postaw wynikających z funkcjonowania poniżej granicy człowieczeństwa (Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach)

27
Q

Kowal

A

należący do urków (pospolitych przestępców dyktujących warunki życia obozowego za przy- zwoleniem nadzorców), kochanek jednej z więźniarek, Marusi, który w imię męskiej solidarności po- zwolił na zbiorowy gwałt na niej

28
Q

Pamfiłow

A

prosty chłop, utracił gospodarstwo w wyniku kolektywizacji, dumny z syna - oficera, który także trafił do obozu w Jercewie jako więzień

znajomy autora, Kozak znad Donu. Bardzo kochał swojego jedynego syna Saszę, ten jednak uwierzył w winę ojca i oschle w jednym z listów oznajmił, że nie może do niego pisać. Pamfilow stracił motywację do pracy (wcześniej pracował z oddaniem i zawziętością), powtarzał, że stracił syna W kwietniu 1941 r. do Jercewa trafił transport radzieckich żołnierzy (za to, że poddali się Finom), pośród których znalazł się Sasza Pamfiłow. Młody Pamfilow odwiedził ojca, który wybaczył synowi „zdradę, potem rozmawiali całą noc, po czym Sasza pojechał etapem do Niandomy

29
Q

Gorcew

A

fanatyczny komunista, na którego spada zemsta więźniów, kiedy on sam stał się jednym z nich

Funkcjonariusz NKWD, w bestialski sposób tor- turował więźniów. Gdy utracił zaufanie władz, trafił do łagru. Zdemaskowany przez jednego z więźniów został skatowany w baraku. Zamarzł w lesie podczas pracy na wyrębie.

30
Q

Machapetian

A

zaprzyjaźniony z autorem; okazał się donosicielem

31
Q

Literatura jako świadectwo

A

dzieło artystyczne może zachować pamięć o ludzkich przeżyciach, tragicz nych wyborach i cierpieniu. Daje szansę przemówić tym, którzy stracili życie w wyniku działania nieludz kiego systemu Autor stawia czytelnika w obliczu doświadczeń rzeczywistych ludzi, ich cierpienia i upadku, a takze zmusza do rozwazenia problemów moralnych wynikających z sytuacji granicznych. Mogą się wich obrębie pojawić pogłębione, zeseizowane analizy różnych aspektów funkcjonowania systemu sowieckiego paristwa i człowieka w warunkach obozowej rzeczywistości

32
Q

Życie codziennie w sowieckim łagrze

A

Sowiecki lagier to sprawnie działający organizm, w którym wartość więźnia zale- ży od tego, jaką normę wypracowuje. Im jest wydajniejszy, tym więcej pożywienia otrzymuje. Jednak nawet największa norma żywieniowa nie jest w stanie zręgene- rować organizmu wyniszczonego ciężką pracą. Autor opisuje desperackie działania (np. samookaleczanie) podejmowane przez ludzi chcących otrzymać przydział do lżejszej pracy. Zwraca uwagę na to, że obozowi strażnicy to integralna część tego systemu (wchodzili w układy z więźniami, brali lapówki).

Autor dużo miejsca poświęca przemocy, której ofiarą padały kobiety (gwałty). Po- wszechnie potępiano prostytucję, jednak więźniarki oddawały się mężczyznom za jedzenie.

Łagier to także miejsce, w którym więźniów poddawano reedukacji. Służyły temu filmy i przedstawienia propagandowe oraz książki zaakceptowane przez obozowe władze.

Kontakt z bliskimi był niemożliwy bądź bardzo utrudniony. Często okazywało się, że więźniowie nie potrafili już rozmawiać z osobami spoza zony, ponieważ ich jedynym światem stawał się łagier.

33
Q

Wpływ łagru na psychikę i moralność człowieka

A

Autor opisał proces moralnej oraz psychicznej degradacji człowieka w łagrze. Ludzie zmuszeni do funkcjonowania w zamkniętej przestrzeni, doświadczający przemocy, zmagający się z zimnem, głodem i chorobami oraz zmuszani do katorżniczej pracy zawsze ponoszą psychiczne konsekwencje sytuacji, w której się znaleźli. Wielu więź- niów w pewnym momencie przestaje myśleć o świecie za drutami, dostosowuje się do zasad panujących w obozie. Są w stanie zrobić wszystko, aby przetrwać. Akceptu- ją także przemoc. W łagrze nie ma miejsca na głębokie relacje.

Są też tacy, którzy nie chcą się poddać wszechobecnemu złu i walczą o ocalenie czło- wieczeństwa. Herling-Grudziński akcentuje heroizm tych, którzy próbują w świecie odwróconego dekalogu być empatyczni, solidarni z innymi.

Jedną z ważniejszych refleksji Grudzińskiego jest przekonanie, że nie mamy prawa do moralnej oceny postaw i decyzji więźniów sowieckiego łagru.

34
Q

Kompozycja i styl

A

• Utwór ma luźną kompozycję, ale w każdym z rozdziałów widać wyraźną dominantę tematycz- ną, np. wspomnienie wybranego epizodu z dzie- jów bohatera, opis historii jednego z więźniów lub eseistyczną refleksję na temat konkretnego elementu obozowej rzeczywistości.

• Pierwszoosobowy narrator jest tożsamy z au- torem, który swoim nazwiskiem i biografią zaświadcza o prawdziwości przedstawianych w utworze faktów.

• W utworze występują trzy rodzaje narracji: kronikarska, autorska (osobista) i refleksyj- no-uogólniająca (traktatowa). Narrator wy- powiada się jak kronikarz, gdy w sposób bezna- miętny, precyzyjny (z podaniem ścisłych danych) opisuje świat obozu. Narracja autorska pozwala formułować sądy i opinie z perspektywy konkret- nej osoby, dzielącej się z czytelnikiem doświadcze- niami życiowymi. Trzeci typ narracji wprowadza do tekstu refleksje o charakterze filozoficznym

35
Q

Sadowski

A

Fanatyk komunizmu. Przed aresztowaniem zaj mował wysokie stanowisko w hierarchii partyjnej. Osadzony w łagrze za krytyczną ocenę Stalina, z uporem dowodził absurdalnych zamierzeń ko- munistów, np. usprawiedliwiał partyjne czystki.

36
Q

Nadzieja i wiara

A

Problem ten pojawia się w związku z powieścią Do stojewskiego Zapiski z martwego domu. Więźniar ka, która pożycza w tajemnicy narratorowi książkę rosyjskiego pisarza, uważa ją za dzieło prorocze Znalazła w niej potwierdzenie przerażającej praw dy: świat zawsze był i będzie domem umarłych. Natalia uwaza, ze trzeba odrzucić wszelką nadzie ję, a jedynym sposobem zamanifestowania przez człowieka swojej wolności jest samobójstwo. Nar- rator mimo początkowej fascynacji powieścią Do- stojewskiego wyzwala się spod jej uroku. Nadzieja bowiem, jak przekonuje, jest niezbędna człowieko- wi do przetrwania, podobnie jak wiara w ostatecz- ne zwycięstwo dobra.

37
Q

Człowiek w sytuacji nieludzkiej

A

Herling-Grudziński wyraża przekonanie, ze czło wiek jest ludzki w ludzkich warunkach i nie mają sensu próby sądzenia go według uczynków, jakich

dopuścił się w warunkach nieludzkich. Obserwacje autora Innego świata są zbieżne z tymi, które czy ni Tadeusz Borowski w opowiadaniach o obozie w Auschwitzgłodem, przemocą, brakiem na dzieł, pracą ponad siły można zmusić człowieka do odrzucenia wszelkich wartości i zasad, które obowiązują w społeczeństwie na wolności. Więź niowie fagru nie odczuwają współczucia litości dla słabszych. W obozie następuje całkowity.roz- pad stosunków międzyludzkich, a kontakty między skazańcami ograniczają się głównie do pozysk wania informacji, które mozna potem wykorzystać w donosach. Z czasem współwięźniowie stają się przedmiotem nienawiści, pogardy i obrzydzenia Grudziński ukazuje świat odwróconego Dekalo-

gu. Ci, którzy poddali się pełnemu zniewoleniu, od czuwają bolesną pustkę, odrazę do siebie samych Są jednak i tacy więźniowie, którzy podejmują heroiczną walkę o zachowanie, człowieczerństwa ludzkiej godności (np. Misza Kostylew, dziewczy na odrzucająca opiekę lekarza z miłości do więz nia, węgierskie zakonnice, uczestnicy głodówki). Pisarz daf tym samym wyraz, że narzuconej przez komunistyczny system moralności nie można za akceptować. W Epilogu zawarte jest humanistycz ne przesłanie (sprzeczne z wyrażonymi wcześniej poglądami), że żadne okoliczności nie usprawiedli wiają nieetycznych zachowań człowieka. Powieść nabiera charakteru uniwersalnej przestrogi przed relatywizowaniem norm etycznych.

38
Q

Obraz życia w łagrze

A

Powieść opisuje wiernie i szczegółowo łagrową rzeczywistość. Obóz jest przedstawiony w utworze jako miejsce odizolowane od normalnego świata. nieludzkie, w którym prawa i godność człowieka nie obowiązują. Więźniowie na skutek głodu, katorżniczej pracy na mrozie, psychicznych i fizycznych tor- tur dochodzą do granic wytrzymałości i upodlenia. Koniecznością staje się ciągła walka o przetrwa- nie. Wielu skazańców stara się przeżyć kosztem innych. Dla uzyskania drobnych korzyści są w stanie wyrządzić współtowarzyszom niedoli największe krzywdy. Donoszą, są obojętni i okrutni wobec slab- szych (stosunek do umierających, pozbywanie się z brygad osób słabych), gwałcą, mordują, rabują. W obozie wśród więźniów panuje hierarchia.

39
Q

Oskarżenie sowieckiego totalitaryzmu

A

Autor przedstawia obóz pracy jako miniaturę państwa totalitarnego takiego jak stalinowski

Związek Radziecki, Łagier jest innym światem, antycywilizacją, rzeczywistością na opakod zwierciedla zasady, według których działa system totalitarny. Nie służy on wymierzaniu sprawiedliwo- ści (procesy i wyroki stanowią narzędzie terroru, opierają się na fałszywych zarzutach) ani wycho- waniu przez pracę (łagry to sposób pozyskiwania darmowej siły roboczej, a pracujących ponad siły więźniów doprowadza się do śmierci z głodu i wy- czerpania). Celem jest zniszczenie osobowości człowieka i zastąpienie jej psychiką niewolnika - stworzenie człowieka sowieckiego, posłusznego narzędzia w rękach komunistów. Pisarz dowodzi, ze swoim zbrodniczym charakterem totalitaryzm sowiecki niczym się nie różni od hitleryzmu, a łagry (tworzone juz w latach 30. XX w.) stanowiły wzór dla nazistowskich obozów koncentracyjnych.

40
Q

Μ.

A

Przedwojenny urzędnik ministerstwa, polski patrio- ta. Zachował w obozie godność. Jako jeden z nie- licznych pielęgnował wspomnienia i modlił się za wszystkich. Był w grupie głodujących Polaków.

41
Q

CHARAKTERYSTYKA TWÓRCZOŚCI

A

Herling-Grudziński był pisarzem, którego twórczość zawsze ogniskowała się wokół problemów społeczno-politycznych oraz moralnych, religijnych i egzystencjalnych. Najchętniej wypowia- dal się w małych formach literackich opowiadaniach i esejach. Dziełem, które ugruntowało jego międzynarodową pozycję literacką, okazały się wspomnienia obozowe zatytułowane Inny świat. Zapiski sowieckie. Książka, napisana pod wpływem dramatycznych doświad- czeń łagrowych autora, spotkała się z dużym uznaniem czytelników. Docenili ją także wybitni pisarze zagraniczni, m.in. Albert Camus. W latach 1971-1995 Herling-Grudziński publikował Dziennik pisany nocą, który jest uznawany za jeden z najświetniejszych przykładów pol- skiej diarystyki literackiej. W swojej twórczości podejmował problematykę religijną i me- tafizyczną (opowiadania Wieża, Drugie przyjście), a także zagadnienia związane ze sztuką, z pogranicza etyki i estetyki (Srebrna Szkatułka, Portret wenecki). Stale badał kondycję czło wieka, poruszał problem samotności, cierpienia, zła i obecności Boga w świecie, wpisując się w nurt tzw. chrześcijańskiego egzystencjalizmu. Proza Herlinga-Grudzińskiego została przetłumaczona na wiele języków. Autor otrzymał szereg wyróżnień literackich, w tym włoską nagrodę Premio Viareggio [wiaredżjo], międzynarodową nagrodę Prix (pri] Gutenberg i nagrodę francuskiego PEN Clubu. W Polsce do 1988 r. jego utwory były objęte cenzurą i ukazywały się jedynie w nielegalnych przedrukach (w tzw. drugim obiegu)

42
Q

Diarystyka

A

Dział piśmiennictwa obejmujący dzien niki i pamiętniki.

43
Q

ŁAGRY NA ARCHIPELAGU GUŁAG

A

Jednym ze znaków rozpoznawczych polityki sowieckiej prowadzonej wobec swoich obywateli, a po 1939 r. również wobec obywateli || Rzeczypospolitej, był obóz pracy przymusowej, czyli łagier. Po wybuchu II wojny światowej i zajęciu przez ZSRR wschodniej części Polski niemal pół miliona Polaków zostało zesłanych do obozów położonych w okolicy Archangielska na północy ZSRR. Druga fala deportacji miała miejsce w latach 1944 i 1945, wtedy do łagrów trafili żołnierze AK i ludność cywilna. Obozy pracy, które początkowo, według zamysłu Lenina, miały być więzieniem dla przeciwników bolszewizmu, stały się narzędziem terroru stosowanym głównie wobec więźniów politycznych, zwykle oskarżanych zupełnie fikcyjnie. Największy roz- wój łagrów przypadł na rządy Stalina, który do położonych na dalekiej północy ZSRR (również na Syberii) miejsc zesłał kilka milionów ludzi. System obozów pracy przymusowej nazywano GUŁagiem. Termin ten spopularyzował rosyjski pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla Aleksander Sołżenicyn, więzień łagrów, który w swoim trzytomowym dziele zatytułowanym Archipelag GUŁag przedstawił genezę sowieckich obozów oraz upadek człowieka zniszczo- nego przez katorźniczą pracę. Skalę zjawiska w metaforyczny sposób podkreślał tytuł utworu, w którym Sołżenicyn porównał gęstą sieć obozów systemu GUŁag z odciętymi od świata licznymi wyspami tworzącymi archipelag.

44
Q

PAMIĘTNIK, TRAKTAT MORALNY, OPOWIEŚĆ EDUKACYJNA

A

Autor Innego świata nie tylko występuje w roli kronikarza obozowej rzeczywistości, lecz także udziela głosu spotkanym w łagrze katorżnikom, którzy dzielą się swoimi osobistymi historia- mi. Dopełnieniem całości jest epilog rozgrywający się już po wojnie, w Rzymie, zawierający przesłanie moralne utworu. Dzieło Herlinga-Grudzińskiego nie jest więc jedynie dokumentem o sprawozdawczym charakterze, przypomina raczej pamiętnik, a ze względu na stanowisko autora domagającego się wzięcia odpowiedzialności człowieka za świat, bywa nazywany też traktatem moralnym. Sam pisarz przyznawał, że najlepszym określeniem ujmującym charak ter jego książki jest termin użyty przez jednego z recenzentów: Bildungsroman, czyli opowieść edukacyjna

45
Q

NA CZYM POLEGA „INNOŚĆ ŚWIATA ŁAGRÓW?

A

Książkę Herlinga-Grudzińskiego otwiera motto zaczerpnięte z utworu Fiodora Dostojew- skiego Wspomnienia z domu umarłych, w którym rosyjski pisarz przedstawił osobiste do- świadczenia z pobytu na katordze. Motto ma podkreślić odrębność świata łagru, w którym panują odmienne reguły i zwyczaje niż na wolności. Herling-Grudziński zwraca na to uwagę w tytule dzieła, wyraźnie zaznaczając „inność” obozu - instytucji stworzonej przez zagra- żające ludzkości totalitaryzmy XX w. Jako jeden z więźniów i naoczny świadek obserwuje przerażający proces niszczenia człowieka. Przedstawia niewolniczą pracę, przemoc, głód i zastraszanie więźniów. Herling-Grudziński nie poprzestaje jednak na opisie martwych za życia” współtowarzyszy katorgi, jego refleksja sięga głębiej i w kolejnych kręgach piekła łagrów stara się tropić odruchy człowieczeństwa świadczące o próbach zachowania godności za wszelką cenę.

46
Q

DWA SPOJRZENIA NA CZAS ZAGŁADY - GUSTAW HERLING-GRUDZIŃSKI I TADEUSZ BOROWSKI

A

Wielu krytyków uważało Inny świat za odpowiedź na opowiadania Tadeusza Borowskiego, a nawet polemikę z pisarzem, który przeszedł przez koszmar nazistowskich obozów. Sam Herling-Grudziński tak odniósł się do tej kwestii:

Wyszedłem z obozu fizycznie pognębiony, straszliwie poraniony i psychicznie obolały. Miałem rany nie tylko na nogach, ale przede wszystkim w duszy. Ale wyszedłem z Jercewa z iskierką nadziei, której z Oświęcimia nie wyniósł Borowski. Na tym, mówiąc najprościej, po- lega różnica między nami. Po prostu ja, inaczej niż Borowski, nie straciłem całkowicie wiary w podstawowe wartości ludzkie. To brzmi patetycznie lub banalnie, ale to jest istota rzeczy. […] widziałem w tym obozie ludzi, którzy, co prawda, nie byli nigdy aniołami, ale w których, właśnie w obozie, odezwały się najpiękniejsze ludzkie cechy.

47
Q

LECZENIE KRAJOBRAZEM

A

W Innym świecie uwagę zwracają liczne opisy przyrody, która staje się przedmiotem zachwy tu więźnia ograniczonego drutem kolczastym zony. Mimo ekstremalnie trudnych warunków bytowych narrator dostrzega barwy i kształty, czuje zapachy. Przyroda nie tylko budzi skoja- rzenia z daleką, utraconą ojczyzną, lecz także zapewnia upragniony oddech wolności. Ponie waż natura znajduje się poza sztuczną granicą odgradzającą łagier od reszty świata, jest gwa- rantem istnienia rzeczywistości, do której codziennie tęskni więzień rzeczywistości piękna, dobra i prawdy. Natura umożliwiała, według Herlinga-Grudzińskiego, pielęgnowanie w sobie wiary w istnienie normalnego świata. Utracenie jej byłoby tożsame z pozostaniem na zawsze w domu umarłych”.

48
Q

Problematyka:

A

Inny Świat opatrzony jest mottem pochodzącym ze Wspomnień z martwego domu Fiodora Dostojewskiego: „Tu otwierał się inny, odrębny świat do niczego niepodobny; tu panowały inne odrębne prawa, inne obyczaje, inne nawyki i odruchy…”. Inspirując się wspomnieniami rosyjskiego pisarza dotyczącymi jego przeżyć związanych z syberyjską katorgą, Grudziński stworzył własny zapis wspomnień z gułagu, w którym pod- kreślał dążenie stalinowskiego systemu do wykształcenia w więźniach postawy duchowego zniewolenia i całko- witego podporządkowania swoich myśli i zachowań wszechwładzy państwa (tę postawę w literaturze określa się terminem homo sovieticus - „człowiek sowiecki”). Mimo że podobnie jak u Borowskiego o przetrwaniu w obozie decydowały rozsądek i spryt, Grudziński postawił odmienną tezę: nawet w takich warunkach można i należy bronić godności człowieka i decydować się na etyczny heroizm. Przykładem takiej postawy jest w utworze Michail Kostylew, który trafił do obozu za wypożyczanie francuskich powieści. Praca fizyczna złamała go i po- niżyła, jednak przed zupełnym zdehumanizowaniem powstrzymała go lektura książki czytanej niegdyś na wol- ności. W łagrze zrozumiał swoje nieracjonalne zaślepienie ideologią komunistyczną. Zdecydował, że nie pozwoli, by system obozowy całkowicie odebrał mu jego godność. Codziennie opalał skaleczoną rękę nad ogniem, by się nie zagoiła i by uniknąć pracy. Gdy z powodu przedłużającej się niedyspozycji został wyznaczony do równających się śmierci najcięższych robót na Kołymie, na znak protestu oblał się wrzątkiem i umarł, nie doczekawszy wyma- rzonego spotkania z matką. Poprzez jego historię Grudziński ukazał trwałość norm etycznych i wewnętrzną siłę człowieka do przeciwstawienia się złu, nawet kosztem własnego życia.

Tytuł zaczerpnął Grudziński z fragmentu powieści Fiodora Dostojewskiego „Zapiski z martwego domu”. Z tej właśnie książki pochodzi również motto do „Innego świata”: Tu otwierał się inny, odrębny świat, do niczego niepodobny, tu panowały inne, odrębne prawa, inne obyczaje, inne nawyki i odruchy; tu trwał martwy za życia dom, a w nim życie jak nigdzie i ludzie niezwykli. Ten oto zapomniany zakątek zamie- rzam tu opisać.

Obóz w Jercewie był takim innym światem, bowiem nie można w nim było znaleźć praw, norm, zwyczajów obowiązujących poza zoną.

Różnicę pomiędzy światem obozu a światem wolności wyłożył autor w 2000 roku w rozmowie z Włodzimierzem Boleckim, wyjaśniając sens „Epilogu”: w tym zakończeniu pokazuję różnicę między niewolą a wolnością, o czym zresztą wcześniej piszę wprost. Jaśniej chyba tego powiedzieć już nie można. Reguły wolności są po prostu inne niż reguły niewoli, a ja w zakończeniu »Innego świata opowiadam, że odmawiam przyjęcia reguł niewoli, gdy już jestem na wolności.

Obóz opisany przez Grudzińskiego jest odzwierciedleniem funkcjonowania państwa totalitarnego. Praca nie była już wartością, ale podporządkowanym ideologii komunizmu narzędziem eksploatowania i wyzyskiwania człowieka. Podobnie jak w obozie, tak i w państwie totalitarnym stworzonym przez Stalina rozbudowana administracja funkcjonowała niesprawnie, brakowało wolności słowa, obowiązy wały za to normy produkcyjne, byli przodownicy pracy, panował terror, a władza skupiona była w ręku wodza. Obóz był skonstruowany tak, aby trzymać więźniów na granicy człowieczeństwa (ciężka praca, głód) oraz rozbijać ich solidarność (różnicowanie racji żywnościowych, donosicielstwo), co miało spowo dować, że każdy będzie walczyć tylko o własne życie. Człowiek schodził na dno upodlenia w nadziei, że tak ocali siebie od śmierci.

Prawo, na jakie skazani zostali przymusowi mieszkańcy obozów pracy, można nazwać prawem odwróconego dekalogu, bowiem uniwersalne zasady moralne (oraz te wyrażone w dekalogu) nie miały tu praktycznego zastosowania, a były nawet ich karykaturą, zaprzeczeniem, negacją. Grudziński pod- kreśla, że tak skonstruowanego świata nie można mierzyć miarą przepisów i zasad obowiązujących poza zoną, a zgoda na obozowe prawa prowadzi do złagrowania. Zarazem jednak pokazuje (na przykładzie swoim i innych), że prawu odwróconego dekalogu i procesowi złagrowania można się oprzeć i pomimo nieludzkich warunków zachować honor, życzliwość, wrażliwość i odwagę.

Głównym przesłaniem „Innego świata” jest przekonanie, że nawet w warunkach najbardziej uwła czających ludzkiej godności człowiek może ocalić swoje człowieczeństwo poprzez małe heroiczne gesty i ludzkie odruchy. Zniewolenie nie musi oznaczać zaprzepaszczenia istoty człowieczeństwa.

Warto podkreślić, iż Grudziński uniknął popularnej po wojnie wizji obozu podkreślającej martyro logię (męczeństwo) wyłącznie Polaków, a ukazał, że ofiarami totalitaryzmu byli ludzie różnych narodo- wości i wyznań, na równi zwolennicy i przeciwnicy komunizmu.

49
Q

Szewc z Witebska

A

drobny mężczyzna, Żyd, którego autor poznał w więzieniu w Witebsku. Przy

czyną jego aresztowania była odmowa wykorzystywania skrawków skóry do zelowania butów. Oburzał

się: dawać taki chłam na nowe zelówki? Miał przy sobie zdjęcie syna, kapitana lotnictwa w Armii Czer wonej; zdjęcie to zostało mu skonfiskowane na skutek donosu jednego ze współwięźniów.

50
Q

Pułkownik Szkłowski

A

współwięzień, znajomy autora, potomek zesłańców z 1863 roku, aresz- towany za to, że nie przykładał się do politycznego wychowania żołnierzy. Razem z Grudzińskim jechał

jednym pociągiem do Wołogdy; o płaszcz Szkłowskiego grali „urkowie” w karty.

51
Q

Jegorow

A

były więzień, opuścił obóz po ośmiu latach w 1939 r. Wrócił do obozu jako dyskretny i nieprzekupny lekarz. Ożenił się z jedną z pielęgniarek, Jewgieniją Fiodorowną, i w małżeństwie byli sobie bardzo oddani i wierni. Jewgienija jednak czuła, że związek z lekarzem łamie solidarność więźniów (zanım dostała stosunkowo lekką pracę w ambulatorium, pracowała przy wyrębie lasu). Po jakimś czasie zakochała się w Jarosławie R. i kiedy ten został skierowany do innego obozu, zgłosiła się do tego etapu. Grudziński dowiedział się, że w styczniu 1942 r. Jewgienija zmarła, rodząc dziecko mężczyzny, którego naprawdę kochała.

52
Q

Koźma

A

stary, kulawy więzień, który prowadził obozowy sklepik.

53
Q

Ponomarenko

A

więzień, który w dniu zakończenia wyroku otrzymał wiadomość o przedłużeniu pobytu w obozie bezterminowo. Położył się na pryczy i zmarł na zawał serca.

54
Q

Tania

A

kruczowłosa śpiewaczka opery moskiewskiej, trafiła do obozu za nieodpowiednie zacho- wanie na balu dyplomacji zagranicznej. W Jercewie spodobała się urce Wani; została przydzielona do pracy w lesie, a Wania pilnował, aby ciężko pracowała i nie mogła iść do szpitala. Po dwóch tygodniach Tania przyszła i położyła się na pryczy Wani

55
Q

Profesor Borys Lazarowicz N.

A

Grudziński poznał profesora w łaźni. Lazarowicz uczył się

w Łodzi i znał osobiście Juliana Tuwima. W Jercewie był wraz z żoną Olgą, którą poznał w Łodzi zostali aresztowani za prowadzenie salonu literackiego w Moskwie, w którym zajmowano się wyłącznie literaturą polską. Grudziński poznał Olgę, widział jak bardzo kochała męża, jednak nie potrafiła mu pomóc (bardzo źle znosił ciężką pracę i małe ilości jedzenia) i trafił on do trupiarni.

56
Q

Dimka

A

Gustaw poznał go w pierwszym dniu pobytu w obozie, dzięki niemu autor postarał się o pracę w brygadzie żywnościowej. Grudziński dowiedział się więcej o Dimce, kiedy zamieszkał w trupiarni (Dimka również był jej mieszkańcem). Kiedyś Dimka był popem, potem się ożenił, ale jego żonę i dzieci zesłano w głąb Rosji. W obozie odrąbał sobie stopę na „lesopowale, aby nie pracować i uratować wiarę w swoją własną wolę, w siebie w człowieka. Twierdził, że właśnie wtedy przestał wierzyć w Boga

57
Q

Sadowski

A

współwięzień, którego Grudziński poznał przy sianokosach. Sadowski pomimo uwię zienia nie chciał porzucić komunizmu. Grudziński zaprzyjaźnił się z nim przy wspólnej pracy przy siano- kosach i piłowaniu drzewa; swój pobyt w obozie zakończył w trupiarni

58
Q

plan wydarzeń

A

Część I
Witebsk-Leningrad-Wołogda.

Pobyt w Witebsku.
Listopad 1940. Leningrad.
Pociąg do Wołogdy. Urki i gra w karty.
Noc w Wołogdzie.
Grudziński w Jercewie.

Nocne łowy

„Czasy pionierskie” łagrów.
Początki Jercewa.
Geneza „proizwołu"i „nocnych łowów”.
Początki Gustawa w Jercewie.
42 brygada tragarzy i jej cena.
Historia Marusi i Kowala.

Praca. Dzień po dniu

Pobudka obozowa.
Los Ponomarenki. Brak nadziei.
Śniadanie.
Wymarsz z obozu do pracy w lesie.
Praca na bazie żywnościowej.
Wydajność pracy osadzonych.

Ochłap

Przybycie Gorcewa do obozu.
Konflikt Gorcewa z nacmenami.
Zdemaskowanie Gorcewa. Samosąd.
Zabicie pracą.

Zabójca Stalina

Kurza ślepota i jej konsekwencje.
Zabójca Stalina.
Ujawnienie kurzej ślepoty po 7 latach.
Wycieńczenie w brygadzie lesorobów.
Szaleństwo i uwierzenie zabicie dyktatora.
Śmierć.

Drei Kameraden.

Relacja Andrzeja K. na temat warunków w Drugiej Aleksiejewce.
Barak pieriesylny.
Historia trzech niemieckich komunistów.

Ręka w ogniu.

Opis typowego śledztwa.
Biografia Kostylewa

Dom Swidanij

Opis lokalizacji „Domu Swidanij".
Widzenie z rodziną – warunki la więźnia i wolnego.
Trudności w odwiedzinach.
Przebieg odwiedzin.
Opis domu Swidanij.
Niebezpieczeństwa związane z widzeniem.

Zmartwychwstanie

Szpital – marzenie więźniów.
Sposoby na przetrwanie w zonie.
Opis placówki i personelu.
Sposoby na odesłanie do szpitala.
Grudziński w szpitalu.
Historia aktora Michaiła Stiepanowicza W.
Historia Niemca S.
Przywileje lekarzy.
Jegorow i Jewgienija Fiodorowna.
Prawdziwa miłość Fiodorowny i Jarosława R.
„Zmartwychwstanie” kobiety.

Wychodnoj dień

Zasady „wychodnoj dnia”.
Przygotowania.
Znaczenie muzyki dla Rosjan.
Przebieg „wychodnoj dnia".
Pamfiłow i Sasza.
Wolny dzień wieczorową porą.
Historia ucieczki Rusto Karinena.

Część II
Głód

Moralność cywilizacji i „innego świata”.
Dola kobiet w łagrze.
Historia „generalskiej doczki".
Tania – śpiewaczka operowa z Moskwy.
Wpływ głodu na więźniów i sposoby jego zaspokojenia.
Obozowa łaźnia.
Historia profesora Borysa Lazarowicza N.
Wielki głód.

Krzyki nocne

Zachowanie więźniów po pracy i zupie.
Opis śmierci głodowej.
Obraz „religijnych samobójców".
Historia górala czeczeńskiego.
Strach przed bezimienną śmiercią.

Zapiski z martwego domu

Pokaz filmowy w Jercewie.
Naczelnik kawecze i jego biblioteka
Teatr obozowy.
Kunin – naczelnik kawecze
Przygotowania do projekcji.
Zachwyt nad „Wielkim walcem”.
Natalia Lwowna.
Fascynacja „Zapiskami z martwego domu".
Występy Tani, Wsiewołoda Prastuszko, Zelika Lejmana.
Próba samobojcza Lwownej.

Na tyłach Otieczestwiennoj wojny. Partia szachów

Wybuch wojny rosyjsko-niemieckiej.
Poglądy Zyskinda.
I radiowe przemówienie Stalina.
Więźniowie wobec wojny.
Wolni wobec agresji niemieckiej.
Zmiany w obozie.
Sadowski o wojnie.
Pakt  Sikorski-Majski i zmiana nastawienia do Polaków.
II radiowe przemówienie Stalina.
Mieszkańcy baraku technicznego.
Gra w szachy.
Aluzja pijanego technika.
Sąd wojskowy.

Sianokosy

Droga na sianokosy.
Charakterystyka Iganowa.
Opis sianokosów.
Charakterystyka Sadowskiego.
Groza pracy na birzie drzewnej.

Męka za wiarę.

Administracja łagru wobec glodówki.
Spór Polaków o głodówkę i jej rozpoczęcie.
Relacje między polskimi więźniami a resztą więźniów po ogłoszeniu amnestii.
Wyalienowanie Polaków po ogłoszeniu strajku.
Konsekwencje odmowy pracy w obozie.
Przesłuchanie u Samsonowa.
Zamknięcie w izolatorze.
Rozstrzelanie zakonnic.
Koniec głodówki.

Trupiarnia.

Grudziński w trupiarni.
Mieszkańcy baraku śmierci.
Historia Dimki.
Historia inżyniera M.
Boże Narodzenie w zonie.

Opowiadanie B.

Pobyt w Jercewie
Przeniesienie do izolatora
Śledztwo i bicie.
Wyrok sądu.
Pobyt w Aleksiejewce
Strajk 123 Polaków
Powrót do Jercewa

Ural 1942

Pożegnanie z przyjaciółmi i opuszczenie Jercewa.
Noc na dworcu w Wołogdzie.
Rozładowanie wagonu węgla w Buju.
Odwiedziny Krugłowej i romans z Fatimą Soloewą w Swierdłowsku.
Wizyta u szefa misji polskiej w Czelabińsku.
Rekrutacja w Ługowoje i opuszczenie ZSRR.

Epilog: Upadek Paryża.

Pobyt w Witebsku. Upadek Paryża
Spotkanie Jewrieja w Rzymie.
Spowiedź architekta. Ptak z przetrąconym skrzydłem źródło: https://poezja.org/wz/interpretacja/4953/Inny_swiat_plan_wydarzen