Szúfizmus Flashcards
Mi a szúfizmus?
A szúfizmus az iszlám misztika, vagyis A VÉGSŐ VALÓSÁG KERESÉSÉNEK GYAKORLATI ÖSVÉNYE (!) az iszlámon belül.
Amikor az univerzális tudatot elkezdik önmagukban keresni belső önismeret és közvetlen megtapasztalás útján, amelynek eszköze a MEDITÁCIÓ és a MÓDOSULT TUDATÁLLAPOT.
Az elnevezés a “szúfi” szóból ered, ami arab nyelven GYAPJÚT, gyapjúruhát jelent.
A korai szúfik egyszerű, natúrszínű gyapjúruhát hordtak, innen ered a szúfizmus kifejezés.
Hogyan kapcsolódik a szúfizmus eredete Mohamedhez?
A szúfizmust MOHAMEDTŐL eredeztetik és az unokatestvérétől, ALITÓL.
Mohamed prófétának volt egy belső tanítványi köre, akik közül a legfőbb tanítvány Ali, az unokatestvére volt. Mohamed ezoterikus, meditatív tant adott át ennek a körnek. A szúfi rendek általában hozzá vezetik vissza a HAGYOMÁNYVONALUKAT. Mohammed és Ali azoknak adta át az ezoterikus, misztikus tanításokat, akik elég ERŐSEK, FEJLETTEK ÉS NYITOTTAK voltak ezen valóságtanok felfogására, és az élmények átélésére.
Történelmileg mikor volt a szúfizmus aranykora?
A szúfizmus aranykora : 1200 - 1500
Hol van ma szúfizmus a Földön? Sorolj fel minimum három országot vagy nagyobb térséget!
Törökország, Balkán, Közel-Kelet, Irak
A VIII-X. században a szúfizmus széles körben elterjedt az egész iszlám világban, nem csak az arab országokban, hanem Indiától Észak-Afrika nyugati részéig mindenütt. Később még a Balkánon is.
Sorold fel a szúfi meditáció, a muraqaba szintjeit!
A muraqaba technikája a KONCENTRÁCIÓ FEJLESZTÉSE, amely lehet teljesen befelé irányuló, egyhegyű figyelem, vagy egy külső tárgyban, Istenben stb. való meditatív elmélyülés.
- Az ÉN MEGISMERÉSE szakasz
(ébrenlét és alvás határán, tudatalattiból feláramló tartalmakkal ismerkedünk, majd spirituális víziók jönnek). - Az UNIVERZUM MEGISMERÉSE szakasz (természetfeletti képességek, olyan ismeretek tudatába kerülünk, amelyek hétköznapi ember számára nem elérhetők.)
- TEREMTŐ MEGISMERÉSE szakasz
(a személyes én eljut a teljes megszűnésig, beleolvad Istenbe). - ISTENNEL ÖRÖK EGYSÉGBEN ÉLÉS szakasza.
Pár mondatban jellemezd a mevlevi szúfi rendet!
- Dzsalál ad-Dín Muhammad Rúmit (más néven Mevlana Rúmi) nevéhez fűződik a mevlevi rend.
- Ő volt a szúfi világ nemzetközileg legismertebb szentje, az általa alapított rend és az ott kialakult kerengő dervistánc szintén a szúfizmus “védjegye”.
Rúmi a törökországi Konyában alapította a mevlevi rendet 1273-ban. - Jellemző gyakorlata, a zikr nem más, mint a kerengő dervsitánc, amit az élőzenével kísért táncos ceremónia, a szema keretében adnak elő és gyakorolnak.
Mi az a szema? Mi ennek a szúfi gyakorlatnak a lényege, hogyan végzik?
Kerengő dervistánc. Közös mozgás és légzés, szent extázis.
A szema a mevlevi dervisrend hagyományai alapján a ney nádfuvolával kísért extatikus kerengés. Tehát van egy nagyon kötött szertartása. Rituális, szimbolikus és extatikus transzmozgásról van szó, ami hat a tudatállapotra, és egy bizonyos módon kifejez valamit.
- Fekete ruhában érkeznek, amit levetnek, alatta fehér öltözet van, ezzel az egó levételét szimolizálják. Egyrészt, hogy megtisztultan érkezzenek a szertartásra, másrészt, hogy elérjék ezt a megtisztulást.
- A fejükön a SÜVEG Dzsalál ad-Dín Rúmi, szúfi mesternek és költőóriásnak az emlékére van; ez az ő sírkövének a jelképe, egyúttal a saját egónk halálának a keresése. Rituálisan kifejezik a tiszteletüket a mester, és a mester által jelképezett isteni minőség felé. Elkezdenek egy körmozgással mozogni. Kitárt karokkal forognak a szívük és testük tengelye körül a bal lábukon, miközben testüket a jobb lábukkal hajtják. Közben extatikus állapotba kerülnek; felemelik a lelküket és a szívüket a végső valósághoz.
- A kerengő tánc képviseli a szúfi útját az egóból a megvilágosodásba, illetve az azutáni életét. A belső utazás során a kereső szimbolikusan az Igazság felé fordul, s növekszik a szereteten keresztül, hátrahagyva az egót, egészen addig, amíg megleli az igazságot, és elérkezik a Tökéleteshez. Majd visszatér a spirituális utazásból éretten, hogy szeresse és szolgája az egész teremtést – megkülönböztetés nélkül.
Technikailag hogy végzik hagyományosan a forgást?
- A dervis kitárt karokkal forog szíve és teste
tengelye körül a bal lábán, miközben testét a jobb lábával hajtja. A bal láb a tengely, az egy helyben áll, és csak forog a tengelye körül. Ha a dervis szédül, erre a lábára figyel, ez stabilizálja. - Az óra járásával ellentétes irányban forog, de aki a szédülés miatt nem bírja, foroghat fordítva is. A jobb kar fent, a tenyér felfelé nyitva, amely fogadja Isten energiáit.
- A testét lazán tartja, ettől kecses, lágy az egész, ugyanakkor légies és dinamikus.
- A szem nyitva van, de fókuszálatlan, így a látvány egy sebesen száguldó, elmosódott, homályos világ lesz, ahol megszűnik a téri orientáció.
- A forgás lassan kezdődik, 15 percig lassú, majd fokozatosan felgyorsul, s 30 percig gyorsan megy, és 45 perc után van vége. Van, hogy a forgó elesik, s ha lágy a teste, a talaj felfogja, s nincs baj.
Ha elesett, hasra fordul, vagy hátra (ha nem jó neki amúgy). 15 percig mozdulatlanul kell így feküdni. Ha nem esik el, akkor is csendes szakasz jön, megállva. A végén ima következik.
Mi a dikr vagy zikr?
- Egy szúfi gyakorlat, szertartás, amely maga az istenre emlékezés, rituális imával, Allah neveinek ismétlésével; ezért nevezhetjük szúfi „mantra jógának” is.
- A dhikr (ejtsd: dzikr; jelentése: „ÖNEMLÉKEZTETÉS”, „említés”) vagy zikr (török, urdu), vagy zekr (perzsa) szó azt jelenti: emlékezni, felidézni, megidézni, invokálni.
- A Koránban számtalanszor előfordul a dhikr, és a Korán arra szólít fel minden muszlimot (nemcsak a szúfikat), hogy gyakorolja a dhikrt: „Emlékeztesd tenmagadat a te Istenedre, amikor elfelejtenéd”.
Mi a qawwali?
- Zenés, énekes, himnikus istenimádat, ami egy transztechnika. Az ebben résztvevők MÓDOSULT TUDATÁLLAPOTBAN vannak, NYITOTT A SZÍVÜK. Akik velük együtt énekelnek, szintén ennek a hatása alá kerülnek.
- Ezeket a zenészeket és énekelve istenimádókat nagy tisztelet övezi. A szúfik körében mestereknek nevezik őket; tehát vannak olyan szúfi mesterek vagy sejkek, akik a zenének is a mesterei, így egyszerre adják át a szellemi illetve a zenei tudásukat.
- Elsősorban DÉL-ÁZSIÁBAN, PAKISZTÁN és INDIA területén népszerű, de megtalálható AFGANISZTÁN, IRÁNBAN és TÖRÖKORSZÁGBAN is. Eksztatikus, szívvel-lélekkel teli zenekari zenélés, SPIRITUÁLIS KONCERT, ahol szent szövegeket – Korán idézeteket – énekelnek a lélek rétegeiről, a lelki fejlődésről szóló tanításokat, szúfi mantrákat, Isten (Allah) neveit, tulajdonságait, a próféta dicsőítéseit, stb.
Mit látsz az ábrán? Magyarázd el az ábrát az alábbi kérdések segítségével!
Mit jelent a Saría, Taríqa, Haqiqa hármas és a Marifa?
Írd le ezeket a fogalmakat magyarul, illetve azt, hogy hogyan függnek ezek össze egymással! Melyik tartozik ezek közül az iszlám hagyomány exoterikus és melyik az ezoterikus részéhez?
– Saría (Törvény) - Minden muszlim törvénye
– Taríka (Ösvény) - A szúfi ezoterikus ösvény
– Hakika (Igazság, az Isteni Valóság) - ezoterikus
hármas egymásra épül.
- A szúfi rend, a szúfi iskola a TARÍKA, jelentése: „út, ösvény, módszer, szúfi rend”, amely a
- HAKIKA, az igazság megvalósításához vezet el.
- Ezt megelőzi a SARÍA, a törvény (az iszlám vallási és erkölcsi előírásai a Korán szerint).
A saría az iszlám exoterikus, világi követése, azaz a törvények és az előírások betartása, amely a misztikus útra, a taríkára lépés előfeltétele. - MARIFA: Az ábra közepén lévő igazság, a hakika közepén van a negyedik, láthatatlan rész - a marifa, a BELÜLRŐL FAKADÓ, MISZTIKUS, INTUITÍV TUDÁS, a gnózis, a bölcsesség.
Eredetileg a saría keretein belül működik a szúfi ezoterikus ösvény, a taríka, amely elvezet ahhoz az igazsághoz (hakika), amelyből a saría is fakad, s amely körül az egész rendszer rotál.
Mi a saría, taríqa, hakika hármas, és a marifa?
Hogyan függnek ezek össze?
- Saría: az exotéria, az iszlám erkölcsi rendszere, a Korán, a törvény, világi parancsokkal.
- Taríqa: a szúfi rend, azaz ösvény
- Hakika: az Igazság
- Marifa: belülről fakadó intuitív tudás, bölcsesség
A Saríán belül működik a szúfi ezoterikus ösvény, hiszen a Korán alapja a szúfi életmódnak, létminőségnek. A taríqa vezet el az egyetemes igazsághoz, amelyen belül a végső tudás van.
Min munkálkodnak a szúfik, mi a céljuk?
A szúfi tudja, hogy Allah nem rajta kívül van fenn az egekben, hanem ő Maga az, a saját mögöttes, belső valósága, amely Egy minden más ember és lény végső valóságával. Tehát belül is van, és kívül is.
A szúfi célja - mint bármely más misztikus célja - az ego meghaladása és az istentudat elérése.
A szúfiknál:
- NAFSZ - az egó, az egyéni én
- FANÁ - az ego megsemmisülése
- BAQÁ - az univerzális isteni tudatba való beleolvadás, az Isteni állapotban való megmaradás, az Istennel való örök együttlét.
A szúfi ösvény célja tehát a végső egységállapotnak (Tauhíd) az elérése.
Hány hagyományos szúfi rend van?
49 fő hagyományos szúfi rend van.
Léteznek hagyományos szúfi rendek, és léteznek a XX. sz-ban létrejött, nem hagyományos csoportok is.
Jelenleg kb. 300 taríka, szúfi rend létezik.
Sorolj fel legalább 5 szúfi rendet!
Mevlevi, Bektasi, Kadiríja, Csisztíja, Kalendaríja, Naksbandíja