A tudat állapotai 3. - Spirituális élmények, spirituális krízis és spirituális differenciáldiagnosztika Flashcards
Kinek a nevéhez fűződik a spirituális krízis elnevezés? Mit takar a fogalom (definíció)?
A spirituális krízis elnevezés Stanislav Grof nevéhez fűződik, aki több mint 60 éve kutatja a nem-hétköznapi, módosult tudatállapotokat.
Spirituális válság/krízis (spiritual emergency): szokatlan, gyakran elmebetegségnek tűnő tudatállapotváltozással járó belső fejlődési válság, amelynél kizárható a fizikai betegség és a valódi elmebaj. A személynek spirituális élménye van, ami krízist okoz az életében, mert pl. túl sok, túl nagy neki az élmény, nem tudja feldolgozni, integrálni. Ez valójában egy fejlődés, nem patológia, a személy egy átalakuláson (transzformáción) megy át. Abban az esetben van szó spirituális krízisről, ha minden egyéb testi baj vagy pszichózis kizárható.
krízis = veszély + lehetőség
Az elnevezés egyszerre utal a válságra és a spirituális felemelkedésre, fejlődésre, a tudatosság új szintjére emelkedés lehetőségére. A spirituális válság a személyes átalakulás krízise, olyan gyógyító és jótékony élmények, amik átmenetileg hasonlítanak a pszichotikus állapotokra, hosszú távon azonban hatalmas fejlődést hozhatnak az egyén számára.
A magasabb tudatszintekről betörő élménycsomag(ok) feldolgozásának nehézsége okozza a válságot, amiket sokszor nem is sikerül egyedül, önerőből integrálni és adott esetben az ezzel járó képességeket kezelni, hanem csak segítő facilitálásával. A megoldás azonban MINDIG egyedi, egyénre szabott. Nincs két egyforma fejlődési út. Hasonló lehet, de soha nem egyforma.
A spirituális válságot kísérő módosult tudatállapotnak milyen jellemzői vannak? Sorolj fel minél többet!
- megváltozik a külső környezet érzékelése
- megváltozik a belső világunk, önmagunk érzékelése – a testi ingerek azonosításának képessége
- megváltozik az ingerek feldolgozása, szelekciója és elkülönítése, és már nem csak azokat az egyéni és kulturális mércével elfogadott, szűrt ingereket észleljük, amelyek részei a közmegegyezéses valóságunknak, hanem az azokon kívül eső, vagy azokon túlról érkező ingereket is
- megváltozik az emlékezet, az emlékezés
- tudatossá válik a tudattalan: a klasszikus freudi tudattalan és számos más pszichológiai folyamat, amelyek a hétköznapi tudatállapoton kívül vannak, ekkor közvetlenül tudatossá válnak
- megváltozik a kognitív értékelési képességünk és a döntéshozatali folyamat
- módosul a tér- és időérzékelésünk
- megváltozik az identitás-érzékelésünk – vagyis az a minőség, amelynek segítségével egy tapasztalat a puszta információk helyett élménnyé alakul bennünk
- megváltozik a mozgásos teljesítményünk (motorikus output), az izomrendszer és a mirigyek működése a külső világ és a test felé.
Az ipari forradalom óta a tudományos szemlélet miként látja ezeket a kríziseket?
Az agytevékenység kóros torzulásának minősítették őket.
Sorolj fel olyan intézeteket, intézményeket, illetve olyan programokat, szerveződéseket, amelyek keretében a spirituális krízisekben szenvedőket kezelik vagy kezelték?
- NIMH = MENTÁLIS EGÉSZSÉG NEMZETI INTÉZETE
- KINGSLEY HALL bentlakásos központ - (R. D. Laing skót pszichiáter)
- DIABASIS - (John Weir Perry jungiánus pszichiáter) - az első akut skizofrén periódusukon segített át a fiatal felnőtteket
- SPIRITUÁLIS KRÍZIS HÁLÓZAT - (Stanislav és Christina Grof)
- NEMZETKÖZI SPIRITUÁLIS KRÍZIS HÁLÓZAT - (Katie Mottram, Kovács-Napier Rozália és Ted Esser)
- (POD) - (NYÍLT PÁRBESZÉD ÖNSEGÍTŐ CSOPORT)
Bővebben:
- *NIMH (National Institute of Mental Health = MENTÁLIS EGÉSZSÉG NEMZETI INTÉZETE) Agnews Projekt, amelynek keretében az első pszichotikus epizódjukban szenvedőket kezeltek gyógyszerek nélkül.
- R. D. Laing skót pszichiáter 1965-ben egy KINGSLEY HALL nevű BENTLAKÁSOS KÖZPONTot nyitott Londonban, ami egy menedék volt a skizofréniával és egyéb pszichotikus betegségekkel diagnosztizáltak számára.
- Egy hasonló intézményt hozott létre *DIABASIS néven San Francisco-ban az 1970-es években John Weir Perry jungiánus pszichiáter, ahol fiatal felnőtteket segítettek át az *első akut skizofrén periódusukon, mégpedig úgy, hogy a folyamat eredményeképpen egészségesebb és boldogabb felnőttekké váltak. Mindezt gyógyszerek, elektrosokk, zárt ajtók helyett festéssel, tánccal, masszázzsal, meditációval, beszélgetésekkel érték el.
- Az 1980-as évek egyik alapvető fontosságú kezdeményezése volt a témában a Stanislav és Christina Grof által alapított ún. *SPIRITUÁLIS KRÍZIS HÁLÓZAT az USA-ban, és az általuk megírt Spirituális válság című könyv hiánypótló volt a maga idejében.
- Katie Mottram, Kovács-Napier Rozália és Ted Esser 2015-ben megalakította a *NEMZETKÖZI SPIRITUÁLIS KRÍZIS HÁLÓZATot
- Peer-Supported Open Dialogue (POD) *(NYÍLT PÁRBESZÉD ÖNSEGÍTŐ CSOPORT) az “Open Dialogue, szociális hálózat szintjén végzett gondozói ellátás
Milyen lehetőségeket rejt magában egy spirituális krízis?
A spirituális válság a személyes átalakulás krízise, olyan gyógyító és jótékony élmények, amik átmenetileg hasonlítanak a pszichotikus állapotokra, hosszú távon azonban hatalmas fejlődést hozhatnak az egyén számára, amit mások segítésében is kamatoztatni tud.
A krízisek belső erők, amelyek a korábbi kereteket szétfeszítve a testi-lelki gyógyulás rendkívüli lehetőségeit rejtik. Megnyitja a kapukat a magasabb tudatszintek felé, és spirituális képességeket is hozhat magával.
Steve Taylor hogyan írja le a hirtelen történő energetikai, spirituális ébredés folyamatát? Mi jellemzi ezt a folyamatot, vagyis - mi alakul át az emberben a folyamat során?
- Mi a folyamat eredménye?
- Milyen energetikai, pszichés és mentális tünetekkel jár a folyamat?
„Egy elmozdulás, eltolódás egy másfajta, magasabb szinten működő állapotba, amelyben az ember világlátása és a világgal való kapcsolata, valamint a szubjektív tapasztalása és identitásérzése is átalakul. Ez az elmozdulás magával hoz egy egészséges jól-lét érzést, letisztultságot és kapcsolódási képességet.”
- A folyamat eredménye:
„A személy kifejleszt egy sokkal intenzívebb éberséget a jelenségek világa felé, és egy szélesebb, globálisabb kitekintést a világra, valamint egy minden embert felölelő, az egész emberi fajra kiterjedő empátiaérzést, és egy csoportidentitás érzést.” - Az alábbi energetikai, pszichés és mentális tünetekkel jár a folyamat:
Szerinte vannak olyan sajátosságok, amelyek *mindkét állapotra egyformán érvényesek: - Ezek közül a legfontosabb az INTENZÍV ÉRZÉKELÉS vagy egy FOKOZOTT ÉBERSÉG, amit gyakran társítanak a skizofréniával. De az alapvető különbség – az, hogy egy skizofréniában szenvedő ember számára ez a fokozott éberség nem feltétlenül pozitív élmény
- Egy másik hasonlóság a MEGNÖVEKEDETT ENERGIA ÉS KREATIVITÁS, amit néha a skizofréniával társítanak, mivel álmatlanságot okoz. De itt is ugyanúgy megfigyelhető egy különbség, hogy a pszichózisban lévő személy általában nem képes ezt az energiát kontrollálni, és azt érezheti, hogy elárasztja, túlterheli ez az energia
- egy ELTÉRŐ IDŐÉRZÉKELÉS szintén jellemző mindkét állapotra. Az éber állapotban ez vagy úgy jelentkezik, mint a múlt és a jövő meghaladásának érzése, kialakul egy intenzív jelenlét/jelenlevés érzés, vagy úgy jelentkezik, mint az idő kitágulásának érzete, amelyben azt érezzük, hogy több mint elég időnk van, vagy mintha az idő nem is létezne.
A pszichózisban azonban ez gyakran olyan érzésként jelenik meg, mintha „elvesztünk” volna az időben, és nem tudnánk az időt meghatározni vagy kontrollálni.
Hogyan hat a spirituális ébredés folyamatára a gyógyszeres kezelés?
Elnyomja, állandósítja, tartóssá teszi.
Ha egy ébredési folyamatban lévő embernek gyógyszert adnak, az megbolygatja az újrastabilizáció és integráció organikus folyamatát, ami természetes esetben az
„ébredést” kísérné. És bár a gyógyszerek néhány pszichológiai zavart – amik a hirtelen ébredés miatt keletkeznek – talán elnyomnak, azonban hosszú távon valójában inkább állandósítják, tartóssá teszik ezeket a pszichés zavarokat – ami azt jelenti, hogy megállítják azok természetes, fokozatos eltűnését.
- Steve Taylor
- Caroline Brett és
- Isabel Clark
szerint van-e érdemleges különbség a hirtelen spirituális ébredés (spirituális krízis) és a pszichózis (őrület, elmebetegség) között? Miben értenek egyet és miben nem?
*Steve Taylor elismeri, hogy ez a félrediagnosztizálás nem meglepő, mert a hirtelen energetikai ébredés valóban több ponton emlékeztet a pszichózisra, könnyű félreértelmeznie a tüneteket.
- *Caroline Brett azt is állítja, hogy nincs kategorikus különbség a spirituális ébredés és a pszichózis között; és a nyilvánvaló különbség abból fakad, hogy a tapasztalást hogyan keretezzük, milyen kontextusba helyezzük, és MINEK CÍMKÉZZÜK, vagyis hogy a körülöttünk lévő emberek, illetve A TÁGABB KULTÚRA AZ ÉLMÉNYT TÁMOGATJA VAGY PATOLOGIZÁLJA.
*Isabel Clark szerint a legfontosabb tényező annak meghatározásában, hogy egy transzperszonális élményből az életet jobbá tevő spirituális esemény vagy egy pszichotikus összeomlás – amiből nem könnyű kijönni – lesz-e, az az, hogy MILYEN ERŐS ÉS STABIL EGY SZEMÉLY ÉNÉRZÉSE, vagyis milyen az *ÉNEREJE.
Clark szerint ahelyett, hogy a spiritualitást és a pszichózist elkülönítenénk, inkább úgy kellene rájuk tekintenünk, mint a küszöbön túli tudatállapotok teljes spektrumára.
Mik az átfedések, közös jellemzők a hirtelen spirituális ébredés (spirituális krízis) és a pszichózis között (Steve Taylor és Stanislav Grof szerint)?
*Steve Taylor szerint megzavarja a pszichés funkciókat – koncentrációt, kogníciót –, nehézségek lehetnek a tiszta, összefüggő gondolkodás vagy a figyelemfókuszálás terén. Az élet megszervezése, a tervezés és a döntéshozás vagy a problémamegoldás terén, a beszédben és a társas interakciókban.
*Stanislav Grof szerint a spirituális krízis alapvetően abban tér el a pszichózistól, hogy a spirituális krízis esetén általában van egy „MEGFIGYELŐ ÉN”, és ennek segítségével a személy bizonyos fokig racionalizálhatja és megértheti az élményét.
A pszichózis esetén azonban nincs ilyen megfigyelő; az én teljesen elmerül az élményben, és nem tudja azt kontrollálni vagy integrálni!
*Azoknál az embereknél, akiknek spirituális krízise van, van egy OBJEKTÍV ÉSZLELÉSE annak, ami velük történik – ami a pszichózisnál nincs meg!
Roberto Assagioli szerint milyen zavarok, krízisek léphetnek fel a spirituális önmegvalósítás folyamata során? Mi jellemzi az egyes kríziseket?
1) a spirituális ébredést MEGELŐZŐ krízisek
2) a spirituális ébredés által OKOZOTT krízisek
3) a spirituális ébredésre adott REAKCIÓK
- A spirituális ébredést megelőző krízisek
Történhetnek külső körülmények hatására (pl.: csalódás, szeretett személy elvesztése), de történhetnek minden látható ok nélkül is. Ami közös, az a hiány érzetének megjelenése. Elkezd az élet eredete és jelentősége iránt érdeklődni, elkezdik érdekelni a jelenségek okai, pl. mi értelme a szenvedésnek, miért van egyenlőtlenség az emberek sorsában. Megjelenik a nyugtalanság, belső üresség érzése és megjelenhet az öngyilkosság érzése. - A spirituális ébredés által okozott krízisek
A spirituális csatornák megnyílása, az azt követő fény-, öröm- és energiaáradat csodálatos gyógyulást és megkönnyebbülést okoz. Ugyanakkor sok esetben a személyiség nem tud jól alkalmazkodni a beáramláshoz, érzelmi zűrzavar jön létre, ami kontrollálatlan, szétesett viselkedésben ölt testet (kiabálás, sírás, éneklés, kitörések). Lehetséges a parapszichológiai képességek feléledése. - A spirituális ébredésre adott reakciók
A belső ébredés csodálatos élmény, amely együtt jár az öröm érzésével, az élet értelmének felismerésével, a kétségek szétoszlatásával, a biztonságérzet megtalálásával.
az emelkedett állapot azonban nem tartós, a személyes én nem alakul át véglegesen, . A dagályt apály követi, amelyet az egyén fájdalmasan él meg = A LÉLEK SÖTÉT ÉJSZAKÁJA.
A reakció olyan erősségű is lehet, hogy az egyén egyenesen megtagadja élménye értékét, az egészet illúziónak tekinti. Mégsem képes visszatérni a korábbi állapotába, nem tud megelégedni a mindennapi élettel, kísérti az „isteni honvágy”. Szélsőséges esetekben itt is felléphet az öngyilkosság gondolata.
Milyen tényezők idézhetnek elő spirituális válságot? Csoportosítsd őket és sorolj fel példákat!
- *FIZIKAI TÉNYEZŐK: betegség, baleset, gyermekszülés, abortusz, intenzív szexuális élmény, fizikai kimerültség, egyes pszichedelikus szerek alkalmazása is kiválthatja
- *ÉRZELMI TÉNYEZŐK: érzelmi stressz vagy erőteljes érzelmi hatás, pl. fontos kapcsolat elvesztése, haláleset, munka elvesztése, tulajdon elvesztése
- *MEDITÁCIÓ, SPIRITUÁLIS GYAKORLÁS KÜLÖNBÖZŐ FAJTÁI (pl. haramadik szem kinyitásánál valaki fénylényeket kezd látni, és elkezdenek beszélni hozzá a fák), hétvégi jógás elvonulás, pránayáma, ima stb.
- *AKÁR EZEK EGYÜTTES MEGLÉTE
A spirituális válság milyen tapasztalatokkal jár?
Milyen három fő csoportba sorolható?
Stanislav Grof mely 10 jelenséget sorolja fel a spirituális válság formáiról?
Az ide tartozó tapasztalatok három fő csoportba sorolhatók:
1.) ÉLETRAJZI CSOPORT – az élettörténetével szorosan összefüggő tapasztalások
2.) PERINATÁLIS CSOPORT– a halál és az újjászületés kérdései
3.) TRANSZPERSZONÁLIS ÉLMÉNYEK – túl az emberi tapasztalások határán, a kollektív
tudattalanhoz kapcsolódó élmények
A spirituális válság formái:
STANISLAV GROF a Spirituális krízis c. könyvében 10 jelenséget ad meg a spirituális krízishez (31. old.):
- sámáni krízis – sámánbetegség
- a kundalíni ébredése (Gopi Krishna)
- egységtudat megtapasztalása („csúcsélmények” – Abraham Maslow)
- lelki újjáéledés a középpontba való visszatérésen keresztül
- a médiumi (vagy mediális) képességek ébredését kísérő krízis
- előző életekkel kapcsolatos élmények, karmikus emlékek felbukkanása
- szellem-vezetők üzenetei és „csatornázás”
- halálközeli élmények (HKÉ-k – Raymond Moody)
- közvetlen UFO-találkozások élményei
- a megszállottság állapotai.
Melyek a spirituális krízis során megjelenő tünetek (Orosz Katalin)?
Egyéb (Orosz Katalin transzperszonális pszichológus) – némi átfedéssel:
- pszichológiai megújulás a központi archetípus aktiválása által
- pszichikus megnyílás (W7-W8-as)
- a hit megváltozása (pl.: abúzus után)
- egzisztenciális krízis (halandóság, élet értelmének elvesztése)
- karmikus emlékek felbukkanása
- szellem általi megszállottság
- halál, haldoklás, gyász.
Mi a sámáni beavató szertartások három fázisa?
- Kiszakadás a környezetből
- Határvidéken tartózkodás (néhény hónaptól néhány évig tarthat)
- Visszatérés és beilleszkedés a közösségbe.
Mit jelent a kundalini kifejezés, mire utal és hogyan ábrázolják szimbolikusan?
A szó jelentése: „tekeredett”, „csavarodott” vagy „tűzgolyó”. Kundalini a SZEMÉLYES ASPEKTUSA annak AZ UNIVERZÁLIS ÉLETERŐNEK, amit prána-nak, csí-nek (chi), kí-nek, Szent Szellemnek hívunk.
A hindu és a buddhista tantrikus tanítások szerint a kundalini a mindenség kreatív energiája, három és félszer FELTEKEREDETT KÍGYÓKÉNT ábrázolják szimbolikusan.
Yogi Bhajan: „ Mi a kundalini? AZ ENDOKRIN RENDSZER ENERGIÁJA EGYESÜL AZ IDEGRENDSZERREL, ezáltal még érzékenyebbé váljon, és AZ AGY EGÉSZE KAPJON JELEKET, ÉS TUDJON ÉRTELMEZNI, ÍGY AZ OK-OKOZATOK SOROZATA VILÁGOSSÁ VÁLIK AZ EMBER SZÁMÁRA. Más szóval, az ember TELJESSÉGGEL TUDATOSSÁ VÁLIK. Ezért hívjuk ezt a tudatosság jógájának.
Mi a kundalini? Az ember kreatív potenciálja.”