A tudat állapotai 3. - Spirituális élmények, spirituális krízis és spirituális differenciáldiagnosztika Flashcards

1
Q

Kinek a nevéhez fűződik a spirituális krízis elnevezés? Mit takar a fogalom (definíció)?

A

A spirituális krízis elnevezés Stanislav Grof nevéhez fűződik, aki több mint 60 éve kutatja a nem-hétköznapi, módosult tudatállapotokat.

Spirituális válság/krízis (spiritual emergency): szokatlan, gyakran elmebetegségnek tűnő tudatállapotváltozással járó belső fejlődési válság, amelynél kizárható a fizikai betegség és a valódi elmebaj. A személynek spirituális élménye van, ami krízist okoz az életében, mert pl. túl sok, túl nagy neki az élmény, nem tudja feldolgozni, integrálni. Ez valójában egy fejlődés, nem patológia, a személy egy átalakuláson (transzformáción) megy át. Abban az esetben van szó spirituális krízisről, ha minden egyéb testi baj vagy pszichózis kizárható.
krízis = veszély + lehetőség

Az elnevezés egyszerre utal a válságra és a spirituális felemelkedésre, fejlődésre, a tudatosság új szintjére emelkedés lehetőségére. A spirituális válság a személyes átalakulás krízise, olyan gyógyító és jótékony élmények, amik átmenetileg hasonlítanak a pszichotikus állapotokra, hosszú távon azonban hatalmas fejlődést hozhatnak az egyén számára.
A magasabb tudatszintekről betörő élménycsomag(ok) feldolgozásának nehézsége okozza a válságot, amiket sokszor nem is sikerül egyedül, önerőből integrálni és adott esetben az ezzel járó képességeket kezelni, hanem csak segítő facilitálásával. A megoldás azonban MINDIG egyedi, egyénre szabott. Nincs két egyforma fejlődési út. Hasonló lehet, de soha nem egyforma.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

A spirituális válságot kísérő módosult tudatállapotnak milyen jellemzői vannak? Sorolj fel minél többet!

A
  • megváltozik a külső környezet érzékelése
  • megváltozik a belső világunk, önmagunk érzékelése – a testi ingerek azonosításának képessége
  • megváltozik az ingerek feldolgozása, szelekciója és elkülönítése, és már nem csak azokat az egyéni és kulturális mércével elfogadott, szűrt ingereket észleljük, amelyek részei a közmegegyezéses valóságunknak, hanem az azokon kívül eső, vagy azokon túlról érkező ingereket is
  • megváltozik az emlékezet, az emlékezés
  • tudatossá válik a tudattalan: a klasszikus freudi tudattalan és számos más pszichológiai folyamat, amelyek a hétköznapi tudatállapoton kívül vannak, ekkor közvetlenül tudatossá válnak
  • megváltozik a kognitív értékelési képességünk és a döntéshozatali folyamat
  • módosul a tér- és időérzékelésünk
  • megváltozik az identitás-érzékelésünk – vagyis az a minőség, amelynek segítségével egy tapasztalat a puszta információk helyett élménnyé alakul bennünk
  • megváltozik a mozgásos teljesítményünk (motorikus output), az izomrendszer és a mirigyek működése a külső világ és a test felé.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Az ipari forradalom óta a tudományos szemlélet miként látja ezeket a kríziseket?

A

Az agytevékenység kóros torzulásának minősítették őket.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Sorolj fel olyan intézeteket, intézményeket, illetve olyan programokat, szerveződéseket, amelyek keretében a spirituális krízisekben szenvedőket kezelik vagy kezelték?

A
  • NIMH = MENTÁLIS EGÉSZSÉG NEMZETI INTÉZETE
  • KINGSLEY HALL bentlakásos központ - (R. D. Laing skót pszichiáter)
  • DIABASIS - (John Weir Perry jungiánus pszichiáter) - az első akut skizofrén periódusukon segített át a fiatal felnőtteket
  • SPIRITUÁLIS KRÍZIS HÁLÓZAT - (Stanislav és Christina Grof)
  • NEMZETKÖZI SPIRITUÁLIS KRÍZIS HÁLÓZAT - (Katie Mottram, Kovács-Napier Rozália és Ted Esser)
  • (POD) - (NYÍLT PÁRBESZÉD ÖNSEGÍTŐ CSOPORT)

Bővebben:
- *NIMH (National Institute of Mental Health = MENTÁLIS EGÉSZSÉG NEMZETI INTÉZETE) Agnews Projekt, amelynek keretében az első pszichotikus epizódjukban szenvedőket kezeltek gyógyszerek nélkül.

  • R. D. Laing skót pszichiáter 1965-ben egy KINGSLEY HALL nevű BENTLAKÁSOS KÖZPONTot nyitott Londonban, ami egy menedék volt a skizofréniával és egyéb pszichotikus betegségekkel diagnosztizáltak számára.
  • Egy hasonló intézményt hozott létre *DIABASIS néven San Francisco-ban az 1970-es években John Weir Perry jungiánus pszichiáter, ahol fiatal felnőtteket segítettek át az *első akut skizofrén periódusukon, mégpedig úgy, hogy a folyamat eredményeképpen egészségesebb és boldogabb felnőttekké váltak. Mindezt gyógyszerek, elektrosokk, zárt ajtók helyett festéssel, tánccal, masszázzsal, meditációval, beszélgetésekkel érték el.
  • Az 1980-as évek egyik alapvető fontosságú kezdeményezése volt a témában a Stanislav és Christina Grof által alapított ún. *SPIRITUÁLIS KRÍZIS HÁLÓZAT az USA-ban, és az általuk megírt Spirituális válság című könyv hiánypótló volt a maga idejében.
  • Katie Mottram, Kovács-Napier Rozália és Ted Esser 2015-ben megalakította a *NEMZETKÖZI SPIRITUÁLIS KRÍZIS HÁLÓZATot
  • Peer-Supported Open Dialogue (POD) *(NYÍLT PÁRBESZÉD ÖNSEGÍTŐ CSOPORT) az “Open Dialogue, szociális hálózat szintjén végzett gondozói ellátás
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Milyen lehetőségeket rejt magában egy spirituális krízis?

A

A spirituális válság a személyes átalakulás krízise, olyan gyógyító és jótékony élmények, amik átmenetileg hasonlítanak a pszichotikus állapotokra, hosszú távon azonban hatalmas fejlődést hozhatnak az egyén számára, amit mások segítésében is kamatoztatni tud.
A krízisek belső erők, amelyek a korábbi kereteket szétfeszítve a testi-lelki gyógyulás rendkívüli lehetőségeit rejtik. Megnyitja a kapukat a magasabb tudatszintek felé, és spirituális képességeket is hozhat magával.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Steve Taylor hogyan írja le a hirtelen történő energetikai, spirituális ébredés folyamatát? Mi jellemzi ezt a folyamatot, vagyis - mi alakul át az emberben a folyamat során?

  • Mi a folyamat eredménye?
  • Milyen energetikai, pszichés és mentális tünetekkel jár a folyamat?
A

„Egy elmozdulás, eltolódás egy másfajta, magasabb szinten működő állapotba, amelyben az ember világlátása és a világgal való kapcsolata, valamint a szubjektív tapasztalása és identitásérzése is átalakul. Ez az elmozdulás magával hoz egy egészséges jól-lét érzést, letisztultságot és kapcsolódási képességet.”

  • A folyamat eredménye:
    „A személy kifejleszt egy sokkal intenzívebb éberséget a jelenségek világa felé, és egy szélesebb, globálisabb kitekintést a világra, valamint egy minden embert felölelő, az egész emberi fajra kiterjedő empátiaérzést, és egy csoportidentitás érzést.”
  • Az alábbi energetikai, pszichés és mentális tünetekkel jár a folyamat:
    Szerinte vannak olyan sajátosságok, amelyek *mindkét állapotra egyformán érvényesek:
  • Ezek közül a legfontosabb az INTENZÍV ÉRZÉKELÉS vagy egy FOKOZOTT ÉBERSÉG, amit gyakran társítanak a skizofréniával. De az alapvető különbség – az, hogy egy skizofréniában szenvedő ember számára ez a fokozott éberség nem feltétlenül pozitív élmény
  • Egy másik hasonlóság a MEGNÖVEKEDETT ENERGIA ÉS KREATIVITÁS, amit néha a skizofréniával társítanak, mivel álmatlanságot okoz. De itt is ugyanúgy megfigyelhető egy különbség, hogy a pszichózisban lévő személy általában nem képes ezt az energiát kontrollálni, és azt érezheti, hogy elárasztja, túlterheli ez az energia
  • egy ELTÉRŐ IDŐÉRZÉKELÉS szintén jellemző mindkét állapotra. Az éber állapotban ez vagy úgy jelentkezik, mint a múlt és a jövő meghaladásának érzése, kialakul egy intenzív jelenlét/jelenlevés érzés, vagy úgy jelentkezik, mint az idő kitágulásának érzete, amelyben azt érezzük, hogy több mint elég időnk van, vagy mintha az idő nem is létezne.
    A pszichózisban azonban ez gyakran olyan érzésként jelenik meg, mintha „elvesztünk” volna az időben, és nem tudnánk az időt meghatározni vagy kontrollálni.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Hogyan hat a spirituális ébredés folyamatára a gyógyszeres kezelés?

A

Elnyomja, állandósítja, tartóssá teszi.

Ha egy ébredési folyamatban lévő embernek gyógyszert adnak, az megbolygatja az újrastabilizáció és integráció organikus folyamatát, ami természetes esetben az
„ébredést” kísérné. És bár a gyógyszerek néhány pszichológiai zavart – amik a hirtelen ébredés miatt keletkeznek – talán elnyomnak, azonban hosszú távon valójában inkább állandósítják, tartóssá teszik ezeket a pszichés zavarokat – ami azt jelenti, hogy megállítják azok természetes, fokozatos eltűnését.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q
  • Steve Taylor
  • Caroline Brett és
  • Isabel Clark

szerint van-e érdemleges különbség a hirtelen spirituális ébredés (spirituális krízis) és a pszichózis (őrület, elmebetegség) között? Miben értenek egyet és miben nem?

A

*Steve Taylor elismeri, hogy ez a félrediagnosztizálás nem meglepő, mert a hirtelen energetikai ébredés valóban több ponton emlékeztet a pszichózisra, könnyű félreértelmeznie a tüneteket.

  • *Caroline Brett azt is állítja, hogy nincs kategorikus különbség a spirituális ébredés és a pszichózis között; és a nyilvánvaló különbség abból fakad, hogy a tapasztalást hogyan keretezzük, milyen kontextusba helyezzük, és MINEK CÍMKÉZZÜK, vagyis hogy a körülöttünk lévő emberek, illetve A TÁGABB KULTÚRA AZ ÉLMÉNYT TÁMOGATJA VAGY PATOLOGIZÁLJA.

*Isabel Clark szerint a legfontosabb tényező annak meghatározásában, hogy egy transzperszonális élményből az életet jobbá tevő spirituális esemény vagy egy pszichotikus összeomlás – amiből nem könnyű kijönni – lesz-e, az az, hogy MILYEN ERŐS ÉS STABIL EGY SZEMÉLY ÉNÉRZÉSE, vagyis milyen az *ÉNEREJE.
Clark szerint ahelyett, hogy a spiritualitást és a pszichózist elkülönítenénk, inkább úgy kellene rájuk tekintenünk, mint a küszöbön túli tudatállapotok teljes spektrumára.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Mik az átfedések, közös jellemzők a hirtelen spirituális ébredés (spirituális krízis) és a pszichózis között (Steve Taylor és Stanislav Grof szerint)?

A

*Steve Taylor szerint megzavarja a pszichés funkciókat – koncentrációt, kogníciót –, nehézségek lehetnek a tiszta, összefüggő gondolkodás vagy a figyelemfókuszálás terén. Az élet megszervezése, a tervezés és a döntéshozás vagy a problémamegoldás terén, a beszédben és a társas interakciókban.

*Stanislav Grof szerint a spirituális krízis alapvetően abban tér el a pszichózistól, hogy a spirituális krízis esetén általában van egy „MEGFIGYELŐ ÉN”, és ennek segítségével a személy bizonyos fokig racionalizálhatja és megértheti az élményét.
A pszichózis esetén azonban nincs ilyen megfigyelő; az én teljesen elmerül az élményben, és nem tudja azt kontrollálni vagy integrálni!
*Azoknál az embereknél, akiknek spirituális krízise van, van egy OBJEKTÍV ÉSZLELÉSE annak, ami velük történik – ami a pszichózisnál nincs meg!

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Roberto Assagioli szerint milyen zavarok, krízisek léphetnek fel a spirituális önmegvalósítás folyamata során? Mi jellemzi az egyes kríziseket?

A

1) a spirituális ébredést MEGELŐZŐ krízisek
2) a spirituális ébredés által OKOZOTT krízisek
3) a spirituális ébredésre adott REAKCIÓK

  1. A spirituális ébredést megelőző krízisek
    Történhetnek külső körülmények hatására (pl.: csalódás, szeretett személy elvesztése), de történhetnek minden látható ok nélkül is. Ami közös, az a hiány érzetének megjelenése. Elkezd az élet eredete és jelentősége iránt érdeklődni, elkezdik érdekelni a jelenségek okai, pl. mi értelme a szenvedésnek, miért van egyenlőtlenség az emberek sorsában. Megjelenik a nyugtalanság, belső üresség érzése és megjelenhet az öngyilkosság érzése.
  2. A spirituális ébredés által okozott krízisek
    A spirituális csatornák megnyílása, az azt követő fény-, öröm- és energiaáradat csodálatos gyógyulást és megkönnyebbülést okoz. Ugyanakkor sok esetben a személyiség nem tud jól alkalmazkodni a beáramláshoz, érzelmi zűrzavar jön létre, ami kontrollálatlan, szétesett viselkedésben ölt testet (kiabálás, sírás, éneklés, kitörések). Lehetséges a parapszichológiai képességek feléledése.
  3. A spirituális ébredésre adott reakciók
    A belső ébredés csodálatos élmény, amely együtt jár az öröm érzésével, az élet értelmének felismerésével, a kétségek szétoszlatásával, a biztonságérzet megtalálásával.
    az emelkedett állapot azonban nem tartós, a személyes én nem alakul át véglegesen, . A dagályt apály követi, amelyet az egyén fájdalmasan él meg = A LÉLEK SÖTÉT ÉJSZAKÁJA.

A reakció olyan erősségű is lehet, hogy az egyén egyenesen megtagadja élménye értékét, az egészet illúziónak tekinti. Mégsem képes visszatérni a korábbi állapotába, nem tud megelégedni a mindennapi élettel, kísérti az „isteni honvágy”. Szélsőséges esetekben itt is felléphet az öngyilkosság gondolata.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Milyen tényezők idézhetnek elő spirituális válságot? Csoportosítsd őket és sorolj fel példákat!

A
  • *FIZIKAI TÉNYEZŐK: betegség, baleset, gyermekszülés, abortusz, intenzív szexuális élmény, fizikai kimerültség, egyes pszichedelikus szerek alkalmazása is kiválthatja
  • *ÉRZELMI TÉNYEZŐK: érzelmi stressz vagy erőteljes érzelmi hatás, pl. fontos kapcsolat elvesztése, haláleset, munka elvesztése, tulajdon elvesztése
  • *MEDITÁCIÓ, SPIRITUÁLIS GYAKORLÁS KÜLÖNBÖZŐ FAJTÁI (pl. haramadik szem kinyitásánál valaki fénylényeket kezd látni, és elkezdenek beszélni hozzá a fák), hétvégi jógás elvonulás, pránayáma, ima stb.
  • *AKÁR EZEK EGYÜTTES MEGLÉTE
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

A spirituális válság milyen tapasztalatokkal jár?

Milyen három fő csoportba sorolható?

Stanislav Grof mely 10 jelenséget sorolja fel a spirituális válság formáiról?

A

Az ide tartozó tapasztalatok három fő csoportba sorolhatók:

1.) ÉLETRAJZI CSOPORT – az élettörténetével szorosan összefüggő tapasztalások
2.) PERINATÁLIS CSOPORT– a halál és az újjászületés kérdései
3.) TRANSZPERSZONÁLIS ÉLMÉNYEK – túl az emberi tapasztalások határán, a kollektív
tudattalanhoz kapcsolódó élmények

A spirituális válság formái:

STANISLAV GROF a Spirituális krízis c. könyvében 10 jelenséget ad meg a spirituális krízishez (31. old.):

  1. sámáni krízis – sámánbetegség
  2. a kundalíni ébredése (Gopi Krishna)
  3. egységtudat megtapasztalása („csúcsélmények” – Abraham Maslow)
  4. lelki újjáéledés a középpontba való visszatérésen keresztül
  5. a médiumi (vagy mediális) képességek ébredését kísérő krízis
  6. előző életekkel kapcsolatos élmények, karmikus emlékek felbukkanása
  7. szellem-vezetők üzenetei és „csatornázás”
  8. halálközeli élmények (HKÉ-k – Raymond Moody)
  9. közvetlen UFO-találkozások élményei
  10. a megszállottság állapotai.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Melyek a spirituális krízis során megjelenő tünetek (Orosz Katalin)?

A

Egyéb (Orosz Katalin transzperszonális pszichológus) – némi átfedéssel:

  1. pszichológiai megújulás a központi archetípus aktiválása által
  2. pszichikus megnyílás (W7-W8-as)
  3. a hit megváltozása (pl.: abúzus után)
  4. egzisztenciális krízis (halandóság, élet értelmének elvesztése)
  5. karmikus emlékek felbukkanása
  6. szellem általi megszállottság
  7. halál, haldoklás, gyász.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Mi a sámáni beavató szertartások három fázisa?

A
  1. Kiszakadás a környezetből
  2. Határvidéken tartózkodás (néhény hónaptól néhány évig tarthat)
  3. Visszatérés és beilleszkedés a közösségbe.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Mit jelent a kundalini kifejezés, mire utal és hogyan ábrázolják szimbolikusan?

A

A szó jelentése: „tekeredett”, „csavarodott” vagy „tűzgolyó”. Kundalini a SZEMÉLYES ASPEKTUSA annak AZ UNIVERZÁLIS ÉLETERŐNEK, amit prána-nak, csí-nek (chi), kí-nek, Szent Szellemnek hívunk.
A hindu és a buddhista tantrikus tanítások szerint a kundalini a mindenség kreatív energiája, három és félszer FELTEKEREDETT KÍGYÓKÉNT ábrázolják szimbolikusan.

Yogi Bhajan: „ Mi a kundalini? AZ ENDOKRIN RENDSZER ENERGIÁJA EGYESÜL AZ IDEGRENDSZERREL, ezáltal még érzékenyebbé váljon, és AZ AGY EGÉSZE KAPJON JELEKET, ÉS TUDJON ÉRTELMEZNI, ÍGY AZ OK-OKOZATOK SOROZATA VILÁGOSSÁ VÁLIK AZ EMBER SZÁMÁRA. Más szóval, az ember TELJESSÉGGEL TUDATOSSÁ VÁLIK. Ezért hívjuk ezt a tudatosság jógájának.
Mi a kundalini? Az ember kreatív potenciálja.”

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Mi a kundalini-ébredés, és mi történik a folyamat során?

A

Hirtelen, intenzív és transzformáló élmény. Az egyén áttörést, energia-„robbanást”, valamilyen csúcsélményt és/vagy tudatosságbeli váltást él át, attól függően, hogy mely csakrák érintettek az energia-impulzus megjelenésekor.

AZ ENDOKRIN RENDSZER ENERGIÁJA EGYESÜL AZ IDEGRENDSZERREL, ezáltal még érzékenyebbé váljon, és AZ AGY EGÉSZE KAPJON JELEKET, ÉS TUDJON ÉRTELMEZNI, ÍGY AZ OK-OKOZATOK SOROZATA VILÁGOSSÁ VÁLIK AZ EMBER SZÁMÁRA. Más szóval, az ember TELJESSÉGGEL TUDATOSSÁ VÁLIK.

17
Q

Hogy nevezik a mester által aktivált kundalini-ébredést? Milyen módokon éri el a mester ezt az energia aktiválást?

A

A kundalini-ébredés elindulhat valamilyen spirituális gyakorlásban, egy mester hatására, vagy teljesen spontán módon.
A *mester által történő aktiválás egyik gyakorlata a *SHAKTIPAT (szanszkrit: sakti - “(pszichikus) energia” - és pāta, “esni”), ekkor spirituális energia átadása történik egy SZENT SZÓVAL vagy MANTRÁVAL de akár GONDOLATTAL, vagy a “HARMADIK SZEM” CSAKRA ÉRINTÉSÉVEL is.

SZÁNDÉK NÉLKÜL IS MEGTÖRTÉNHET, hogy a MAGASABB TUDATOSSÁGÚ SZEMÉLY ENERGIÁJA HATÁSSAL VAN A KÖRÜLÖTTE LÉVŐKRE.

(Egy órán át, vagy akár hetekig, és ezután a kundalini visszatér szunnyadó állapotához. Az átélt élmény viszont életünk végéig velünk marad, hatására látens képességeink éledhetnek fel, és spirituálisan, erkölcsileg és intellektuálisan is magasabb létminőségbe emelhet.)

18
Q

Gopi Krishna szerint mikor történik meg a spontán kundalini ébredés?
A tudatalattiban hogyan nyilvánul meg a kundalini ébredés?

A

Spontán módon is létrejöhet a kundalini ébredés, Gopi Krishna szerint például akkor, ha az egyén idegrendszere elért egy „érettségi” szintet.

Tontyn Hopman szerint a tudattalan aktiválásának tudatalattiban is kell lennie valamilyen megnyilvánulásának ÁLMOK, FANTÁZIÁK, FÉNY, VÍZIÓK, FORRÓSÁG, és olyan transzformációt kifejező szimbólumok, mint KÍGYÓ, PILLANGÓ, BÉKA, A TŰZ különböző típusai, HALÁL vagy FELTÁMADÁS. Megjelenhet az EGYSZARVÚ, mint a szexuális energia kifejeződése, vagy a VILLÁM, mint a legfőbb kreatív erő szimbóluma.

Azoknál, akiknél a folyamat spontán történik, a megfelelő belső vagy külső mester mindig a megfelelő időben fog megjelenni.

19
Q

Mi jellemzi az előző életek látásának képességét?

A

Hétköznapi és módosult tudatállapotokban is felbukkanhatnak olyan élmények, amelyek más történelmi korokban és más földrajzi helyeken játszódnak. Az átélő rendkívül pontosan látja az érintett személyeket, körülményeket és a környezetet, és az élményt erősen személyesnek éli meg. Ezeket az emlékeket erőteljes érzelmek és fizikai érzetek kísérik, csakúgy, mint valami újbóli átélésének a határozott érzése.
Pl. gyermekek spontán felbukkanó emlékei korábbi életeikből általában azután, hogy elkezdenek beszélni, sok gyermek számol be korábbi életéről, arról, hogy milyen volt egy másik testben, másokkal, máshol élni.

Ezek az élmények gyakran komoly problémákhoz, például fóbiákhoz és pszichoszomatikus tünetekhez vezethetnek. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a szülők sokszor megtiltják a gyermeknek, hogy emlékeikről beszéljenek, így ezek a tudattartalmak elfojtódnak.

20
Q

Ian Stevenson és Christopher Bache szerint mi az oka annak, hogy gyerekek spontán emlékeznek előző életeikre?

A
  • Ian Stevenson:
    Az lehet az emlékezés oka, hogy korábbi haláluk nagyon drámai körülmények között ment végbe. Az is ezt támasztja alá, hogy a gyerekek legélénkebb emlékei a halálukhoz vezető eseményekről szólnak.
  • Christopher Bache:
    Halálukkor nem sikerült teljesen elszakítaniuk a kötelékeket, melyek őket a földi síkhoz kötötték, így nem tudtak továbbhaladni a valóság más dimenzióiba. A testbe születés esetükben viszonylag rövid időn belül megtörtént, és földrajzilag is a korábbi lakhelyükhöz közel maradtak.
21
Q

Ki a halálközeli élmények legjelentősebb kutatója?

A

Az 1970-es évektől egyre többen kezdtek tudományos kutatásokat végezni a témában, közülük a legkiemelkedőbb *Raymond A. Moody volt, aki az Élet az élet után című könyvével áttörést ért el a halálközeli élmények (HKÉ) nyugati megítélésének tekintetében.

22
Q

Kik élnek át HKÉ-t, kik az érintettek?

A
  1. Olyan személyek, akiket ÚJRAÉLESZTETTEK, MIUTÁN az orvosok KLINIKAILAG HALOTTNAK tartották, ítélték vagy NYILVÁNÍTOTTÁK ŐKET.
  2. Olyan személyek, akik BALESETI SÉRÜLÉS VAGY BEGEGSÉG ÁLTAL NAGYON KÖZEL KERÜLTEK A BIOLÓGIAI HALÁLHOZ.
  3. MESTERSÉGESEN ELŐIDÉZETT HKÉ-t átélők. Az ŐSI KULTÚRÁKBAN, például Egyiptomban és Tibetben a mesterségesen előidézett HKÉ bevett gyakorlat volt. Ezen azonban csak kiválasztottak mehettek át alapos felkészítés és tanítás után.
23
Q

Milyen változások jellemzik a KHÉ-t átélt embereket?

A
  • a tudás és mások szeretete válik a legfontosabb életfeladattá, fontos embertársainkat szeretni és szeretetből jót tenni
  • többé már nem félnek a haláltól
  • az élet kiteljesítése iránti vágy
  • elgondolkodás, foglalkozás a végső dolgok kérdésével
  • szerénység, nem feltűnősködnek az élményükkel
  • előítélet-mentesség
  • a most-ra fókuszálás
  • a lélek fontosabbá válik, mint a test
  • az intuíciós képességek feléledése
  • egyik beszámoló sem utalt gőg megjelenésére, vagy annak érzetére, hogy az átélők többnek tartották volna magukat, mint mások!
24
Q

A HKÉ-t átélőknél mi az a visszatérési szindróma és mik a kiváltó okai?

A

A visszatérés utáni újbóli alkalmazkodás a földi léthez az úgynevezett „visszatérési szindróma”.

A visszatérési szindróma legfontosabb kiváltó okai:
* magányosság és „csodabogárság” érzése
* családi támogatás hiánya
* családi konfliktusok a személyiségváltozás miatt
* sóvárgás a megtapasztalt világ után.

25
Q

Hányféle UFO-találkozást különít el a szakirodalom? Írd le őket röviden!

A

Egy amerikai csillagász, egyetemi tanár és ufológus Dr. Josef Allen Hynek dolgozta ki a különféle típusú UFO-találkozások kategóriáit.

  • ELSŐ TÍPUSÚ találkozásnak (CE-1) - találkozás nélkül egy jól kivehető, tőle kevesebb, mint 150 méterre lévő azonosítatlan, ismeretlen repülő tárgyat észlel vizuálisan
  • MÁSODIK TÍPUSÚ találkozás (CE-2) - UFO-hatások észlelése - pl. sugárzás, hőhatás, rádiók megzavarodása, gabonakörök, memóriazavarok, paralízis, megmagyarázhatatlan égésnyomok a talajban, állatok nyugtalansága
  • HARMADIK TÍPUSÚ találkozásról (CE-3) - ufonautát lát
  • NEGYEDIK TÍPUSÚ találkozásnak (CE-4) - UFO-emberrablás: időkiesést tapasztalnak, és úgy érzik, mintha elrabolták volna őket

Hynek követői később ezt a kategorizációt továbbfejlesztették. Dr. Steven M. Greer amerikai orvos és ufológus, a Földönkívüli Intelligencia Tanulmányok Központjának megalapítója, és munkatársai az alábbiakkal egészítették ki Hynek listáját:
- ÖTÖDIK TÍPUSÚtalálkozás (CE-5) - az ember által kezdeményezett kölcsönös kapcsolatfelvétel a földönkívüli intelligenciával, kölcsönös, önkéntes információáramlás történik, mély tudatállapotok felhasználásával jön létre

  • HATODIK TÍPUSÚ találkozásról (CE-6) - halálos kimenetelű találkozás
  • hetedik típusú találkozásnak (CE-7) - közös, hibrid utód származik
26
Q

Legtöbbször milyen spirituális élményekre hasonlítanak au UFO-élmények?

A

Beavatások, misztikus, spirituális élmények, érzelmi, intellektuális zavarok, spirituális krízisek.

Erősen emlékeztetnek a sámáni krízisek vagy a bennszülött őslakos természeti népek átmeneti rítusaiban szereplő megpróbáltatásokra és beavatásokra.

Jung szerint az UFO jelenségek inkább a kollektív tudattalanból származó archetípusos látomások, mint valódi földönkívüli űrhajók és lények.

27
Q

Miért olyan nehéz feldolgozni az UFO-élmények hatásait? Miért más ez az élmény, mint a spirituális krízis többi fajtája?

A

Míg az emberi léptékű beavatásokon átesett embereknek van hova visszatérniük az élményeik után, addig az UFO-történetek átélőinek nincs hova visszatérniük, sokkal erősebben löki ki őket izolációba a társadalom.

Az el nem fogadottság érzései egy sokkal súlyosabb krízishez vezethet, mint amit a spirituális válságok bármely egyéb formája képes előidézni.

28
Q

Mi az emberrablásos UFO-élmények = eltérítések két legfőbb tünete?
Milyen módszerrel tárhatók fel a kiesett emlékek?

A
  • az időkiesés és
  • a poszttraumás stressz zavar, vagyis a PTSD klasszikus tünetei

A feltárás *REGRESSZIÓS HIPNÓZISSAL javasolt.

29
Q

Milyen hiány, vágy áll a függőségek hátterében és mi a megoldás a függőségekre?

A
  • az erőteljes spirituális sóvárgás, a transzcendencia utáni vágy

Stanislav Grof és Christina Grof:
1. Sokak számára a drog iránti vágyakozás Isten vagy a Felsőbb Én iránti vágyakozást takarja, és vannak, akik azért nyúlnak alkoholhoz vagy drogokhoz, hogy a folyamatban levő transzformációval járó stresszt csillapítsák.

  1. Sok esetben a drogfüggőség spirituális krízist eredményez. Amikor egy függő eléri a mélypontot, egy hosszú távú lélekbetegségben halálát leli. Ekkor minden kapcsolat, hiedelem, viszonyítási pont összeomlik. Beismeri állapotát, és segítséget kér, vagy pedig elfogadja azt. Ezt követően spirituális irányt kap, és az áldottság állapota lép fel.
  2. A sikeres kezelések spirituális dimenzióval is rendelkeznek.
  3. Sok függő érzékeny vagy intuitív. Ha elkülönültséget éreznek társaiktól, könnyen drogokhoz nyúlhatnak, hogy azzal visszaállítsák az elfogadottság, biztonság és valahova tartozás érzését.
30
Q

A lélek sötét éjszakája kifejezés milyen élményegyüttesre utal, mit jelent a kifejezés és kinek a nevéhez fűződik?

A

Az Istennel való misztikus egység megélése után hirtelen Isten jelenlétének teljes hiányát tapasztalja meg a lélek.
Isten és a lélek egyesülésének folyamatát *KERESZTES SZNET JÁNOS a fényes nappalok és sötét éjszakák váltakozásaként írja le: Isten jelenlétének megtapasztalása napfény, ennek hiánya teljes sötétség a lélek számára.

Tünetek: kimerültség, álmatlanság, érzelmi levertség, sivárság, szellemi pezsgés és nyugtalanság.

31
Q

Mi a lélek sötét éjszakája élményének elkerülhetetlen eredménye, célja?

A
  • az egyén felismeri, hogy elkerülhetetlen a „beteljesülés”, az önátadás (angolul: surrender), amely a személyiség átalakításával és újrateremtésével jár.
    Ez egy rendkívül komplex feladat, amely a következőket foglalja magába:
  • a beáramlás útjában álló akadályok elgörgetése és a tudat feletti energiák működtetése
  • a szunnyadó vagy fejletlen, magasabb rendű funkciók kifejlesztésének szakaszai, ezek során az egó egyre inkább engedi a magasabb Énnek, hogy átvegye a „kis én” (egó) helyét, és eközben viseli a megterhelést és a fájdalmat.
32
Q

Milyen meghatározásai vannak a megvilágosodásnak?

A
  • „Megvilágosodottnak lenni azt jelenti, hogy a középpontunk összeomlik, és ott találjuk magunkat a semmi közepén állva, nem tudunk semmibe kapaszkodni, így olyanokba se, mint például erő, bölcsesség, együttérzés vagy bátorság.”
  • Mariana Caplan szerint a megvilágosodásról alkotott fogalmaink az esetek nagy többségében akadályai a valódi spiritualitásnak.
    Legtöbben feltételezzük, hogy (legalább valamennyire) értjük a megvilágosodást, hogy tudjuk mi az, hogy közeledünk hozzá, hogy úton vagyunk felé. Mindezek azonban csak az egó trükkjei, az egó a megvilágosodást szükségképpen nem értheti.
    A megvilágosodás ugyanis nem olyasmi, amit megérthetünk, hanem olyasmi, amit megélhetünk, közvetlenül megtapasztalhatunk.
  • A megvilágosodás minden mentális építményünk lerombolása (Georg Feuerstein). Beleértve az ürességről, boldogságról, teljességről alkotott mentális építményeket is.
  • A megvilágosodás tökéletes válaszkészség.
    A válaszkészség azt jelenti, hogy képes vagy válaszolni, interakcióba lépni a valósággal, s nem pedig a valóságról alkotott projekcióiddal. (…) Az egyik legfontosabb kulcs a buddhizmushoz megérteni, hogy a megvilágosodás nem egy állapot.” (Reggie Ray)
  • A megvilágosodás relaxált elme. Ha akarsz valamit, az elméd nem relaxált.
  • A megvilágosodás annak tudása, hogy minden dolog mulandó. Azt jelenti, hogy e szerint a tudás szerint élünk, cselekszünk, e szerint hozzuk meg döntéseinket.” (Lee Lozowick)
  • A megvilágosodás személytelen energia.
    “A megvilágosodás energiája egy energetikai mozgás az univerzumban, a tudat evolúciójának mozgása. Nem igazán törődik veled vagy velem. Megvan a maga dolga, amit el kell végeznie, s a te saját egyéni személyes dolgaid, érzelmeid tökéletesen irrelevánsak a számára.”
  • Megszabadulás a szenvedéstől. Leggyakrabban talán azért sétálunk bele valamilyen spirituális zsákutcába, mert megpróbálunk megúszni valamilyen szenvedést, megpróbálunk elkerülni valamilyen fájdalmat. . Ráadásul a spirituális utak mintha azt ígérnék, hogy megszabadítanak a szenvedéstől. Ezért aztán legtöbben szeretnénk azt hinni, hogy ha spirituális úton járunk, akkor kevesebb lesz az életünkben a szenvedés,
    A buddhizmus négy nemes igazságának egyike a szenvedésből kivezető út. A Buddha azt mondja, a szenvedés része az életünknek, bele van kódolva a világunkba, de azt is mondja, hogy a szenvedésből van kiút.
33
Q

Mi a különbség a fájdalom és a szenvedés között?
Melyik szűnik meg a megvilágosodással?

A

A szenvedés a fájdalomra (legyen az testi vagy lelki fájdalom) adott pszichológiai reakció.
Ez a “mentális kapálódzás” felnagyítja a fájdalmat, és ugyanakkor el is távolít tőle, megakadályozza annak teljes átélését.
Amikor nem tudunk elég messze kerülni a fájdalmunktól, akkor általában szenvedéssé fordítjuk. Hogyan?

A buddhizmus négy nemes igazságának egyike a szenvedésből kivezető út. A Buddha azt mondja, a szenvedés része az életünknek, bele van kódolva a világunkba, de azt is mondja, hogy a szenvedésből van kiút.

34
Q

Sorold fel a spirituális elkerülés fajtáit!

A
  1. ÉLMÉNYHAJHÁSZÁS – nagy élmények keresése, a spirituális élmények hajszolása, amikor az élmény a fejlődés mércéje, W5-ös: legyen még élmény! – fogyasztói piac reflexe, vagy: acting-out.
  2. ÉLMÉNYELVÁRÁS – görcsös ragaszkodás az élményhez – spirituális élményszerzés, amikor valakinek konkrét elképzelése van pl. arról, hogy miképpen akar a csukott szemével LÁTNI. Nem akarja megérteni, hogy nem feltétlenül csak éles képeket lehet látni, hanem a belső látással kapott képek is egyenértékűek ezzel, hogy más érzékszervekkel érzékelés is a „látás” kategóriába tartozhat. Ragaszkodik az elképzeléséhez, hogy csak ez, vagy csak az a megfelelő. Grof szerint minden transz más, nem lehet tudni, mikor mi jön fel és hogyan, az a jó, ha nincsenek elvárások, ezeket el kell engedni. GÁTOL.
  3. ÉLMÉNY-CSÚSZTATÁS – nem spirituális élményre spirituálisat mondani – ismeret hiányában különféle élményekre hamis címkéket rakni, mert ma ez a sikk, a divat, a státusz
  4. EGY ÉLMÉNYRÉSZLET MEGRAGADÁSA, FELFÚJÁSA NAGY ÉLMÉNNYÉ – tapasztal valamit, ami nem igazán az, amit tapasztalni akart, de azt hiszi, és felnagyítja, és meséli a környezetében, ami miatt majd felnéznek rá, de az élmény nem eredeti. Pl. kezdő auranézők a szem optikai csalódásait összekeverik a valódi aura látásával.
  5. SZERT TENNI KÜLÖNLEGES KÉPESSÉGEKRE – az elsődleges motivációja, hogy spirituális képességekre tegyen szert.
  6. SPIRITUÁLIS STÁTUSZKERESÉS, státuszszerző stratégiák – milyennek kell lennem ahhoz, hogy spirituálisan nyerő legyek a csoportban? „nem véletlen”-ezés / „kell”-ezés / „lejött”-özés.
  7. „ÉN MÁR”…-OZÁS – önbelebeszélés: amikor felfújt egójú „spirituális emberek” ilyen mondatokat mondanak: én már az utolsó életemet élem… Én már teljesen egótlan vagyok… Nekem már nincs szükségem tanítóra, én fentről kapom az információkat. Én már túl vagyok ezeken a szakaszokon, másképpen meditálok… Igazi zsákutca. A spirituális perszónát erősíti. Azt hiszi, hogy már ott van azzal, hogy beszél róla – intellektuális értés van csak meg, de az átélés, a spirituális saját élmény hiányzik.
  8. SPIRITUÁLIS PERSZÓNA-NÖVESZTÉS – spirituális külsőségek, szerepek.
  9. EGÓFELFÚVÓDÁS: spirituális felsőbbrendűség és gőg érzése.
  10. MŰALÁZAT – az „egótlanság perszóna”
  11. MŰAUTONÓMIA – „mindent magam csinálok, nem kell nekem tanár, vezető”
  12. FÉLRECÍMKÉZÉS – ez hasonlít ahhoz, mint amikor valaki egy részlet felismerésekor azt hiszi, az egészet ismeri. Sikerül megteremtenie a csendet, és erre azt mondja: az önvalómban vagyok. Pedig ez még nem az, csak része az odavezető útnak.
  13. ELVÁRÁS-BLOKK – „nekem ez nem működik…”
  14. „KÉP-PARA” – „én nem látok képeket…”
  15. GURULEDÖNTÉS – a tökéletesség projekciója a gurura, idealizálás, majd mikor kiderül, hogy a guru mégsem tökéletes, csalódik, és elkezdi devalválni – “nekem a tökéletes guru jár”
  16. A MESTER GŐGJE – „ez az egyetlen jó út, amit én ajánlok”
  17. A HITELTELEN TANÍTÓ – másképp él, mint amiről prédikál
  18. HATALOMSZERZÉS – a hatalom mint drog
  19. SPRITUÁLIS ERŐSZAK – erőszakos térítés, fenyegetés, szektásítás, vallási zsarolás – „Ha nem tartasz velünk, te meghalsz a közelgő világvégén. Csak mi fogjuk túlélni”, stb.
  20. AZ ÉLET ELHANYAGOLÁSA – a begubózott remete
  21. „AGYBÓL KONTROLL” – bal féltekéből spirituális, „aggyal” kontrollál másokat
  22. az ELSZÁLLT KÓVÁLYGÓ – a föld felett lebegő
  23. A SPIRITUALITÁS, MINT ALAPVETŐ HUMANISZTIKUS ÉRTÉKEK MEGTAGADÁSA – a szomszédomat veri a férje, de hát biztos rossz a karmája
  24. A SPIRITUALITÁS, MINT SZOCIÁLIS FEJLŐDÉS ELKERÜLÉSE – szociális elidegenedés – “az igazi dolgok úgyis a meditációban történnek”
  25. ÉRTELMET ADNI AZ ÉLETNEK
  26. TÖBBNEK LENNI, FEJLŐDNI, GAZDAGODNI – “így nem vagyok jó, akkor leszek majd jó, ha…”
  27. MEGSZABADULNI A SZENVEDÉSTŐL:
    * ELUTASÍTANI AZ ELUTASÍTÁST – elutasítja a benne lévő idegességet, fájdalmat, stb., mert az a spirituális perszónába nem fér bele
    * SPIRITUÁLIS JACUZZI: a spirituális gyakorlás kellemes, felemelő élmény legyen – az elvonulás és a “való világ” konfliktusa
    * SPIRITUÁLIS FÜGGŐSÉG – spirituális gyakorlás használata “pszichés fájdalomcsillapításra”
    * SPIRITUALITÁS ÉS HÁRÍTÁS – elengedni, meghaladni valamit, amit még nem is integráltunk – pl. a harag megélése hamis, gyors megbocsátási kísérletek révén
    * NEGATÍV ÉRZELMEK ELFOJTÁSA, A POZITÍV ÉRZELMEK TÚLHANGSÚLYOZÁSA – konfrontációs fóbia, a harag és az agresszió tabunak számít, túlzásba vitt nyájasság, stb.
35
Q

A spirituális elkerülés-patológia?
Mi az oka, hogy valaki spirituális elkerülővé válik?

A

Ez normális jelenség a fejlődés útjának csupán egy állomása.
A spirituális elkerülés fogalma John Welwoodtól származik az 1980-as évekből.
„Bár legtöbbünk őszintén igyekezett dolgozni önmagán, azt a széleskörűen elterjedt tendenciát figyeltem meg, hogy emberek spirituális eszméket és gyakorlatokat alkalmaznak, hogy elkerüljék az érzelmi kérdésekkel, a pszichológiai sérülésekkel és a befejezetlen fejlődési feladatokkal való foglalkozást.”

Ezek az ego csapdái, a spirituális materializmus esetei, amikor úgy hisszük, hogy spirituálisak vagyunk, közben pedig csak az egónkat erősítjük különböző gondolatokkal, hiedelmekkel és viselkedésekkel. A spirituális elkerülésnek számos megjelenési formája ismert, ezeket nevezzük EZOPATOLÓGIÁNAK is.