Kognitív működés a felső szinteken Flashcards

1
Q

Mit vizsgál a kognitív fejlődésvonal? (!)

A
  • Minek vagyunk tudatában?
  • Hogyan történik a megismerés (a tudomás-szerzés valamiről)?
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Az intuíciót milyen két típusra osztjuk, mit jelentenek, és ezek mely szintekhez tartoznak? (!)

A

OPERATÍV INTUÍCIÓ – A személy eddigi összes információja egy új, kreatív egységgé ál össze; egy új holon áll össze az oksági láncolatok kihagyásával, pusztán a megérzés által. Ez a vízió-logika. (Kekulé, 1865-ben úgy fedezte fel a benzol gyűrűt, hogy álmában 6 majom jelent meg, akik egymásba kapaszkodva kört formáltak, és karikaként villódzva hatalmas sebességgel forogni kezdtek. Állítólag ekkor döbbent rá, hogy a benzol /C6-H6/ szerkezetében a szénatomok gyűrűként kapcsolódnak össze.
Vagy itt említhejük meg Ken Wilber intuitív élményét, aki roppant mennyiségű olvasmányra alapuló információval rendelkezett, és miután két hétig igyekezett egy átfogó térképbe illeszteni a vallásos tradíciókat, spirituális bölcseleteket és a fejlődést magában foglaló tudományterületeket, egyszer csak egy egységes képpé állt össze a fejében egy új, globálisan átfogó szisztéma, amelyben az összes létező spirituális és tudományos rendszert integrálta. Így született meg az az átfogó rendszer, amelybe a világ összes modellje és rendszere integrálható.
A w6-os szinthez tartozik.

SPIRITUÁLIS INTUÍCIÓ – A személyes egón túlról érkező információk jutnak el a tudatunkba. Amikor valaki telepatikusan belelát abba, hogy mi történik ugyanabban az időpillanatban egy fizikailag távoli helyen, az egyértelműen spirituális intuíció.
A w7-es szinthez tartozik.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Jellemezd a W6-os szint 3 alszakaszának kognitív jellemzőit (!)

A

1.) A KORAI W6-os szintre jellemző a többelvűség; különféle szempontok egymás melletti elfogadása. Ekkor az ÉS-ÉS, IS-IS GONDOLKODÁS a jellemző, vagyis az egyén képes figyelembe venni és elfogadni egyidejűleg több szempontot. Többé már nem egymás kizáró szempontokat, hanem egymást kiegészítő párhuzamos szempontokat lát.
Az többelvű gondolkodás érzelmi vonalon megjelenő jellemzője az empátia. A fej elfogadja a sokféle nézőpontot, a szív pedig együttérez vele.
E fázisban jelenik meg a RELATIVITÁS – a dolgok értelme és jelentése nem önmagában áll, hanem a helyzet függvénye. Ezt nevezzük kontextusfüggő gondolkodásnak.

2.) A KÖZÉPSŐ W6-os szintre a HOLISZTIKUSSÁG, a rendszerközi gondolkodás a jellemző. A sokszínűség és a sokféle nézőpont egyidejű megtartásának képességéből fakadóan az egyén összekapcsolja a különféle rendszereket, és egyéni integrált rendszereket alkot. A különféle rendszerek szintézise a w6-os szintre jellemző gondolkodás terméke. Ilyen például a holisztikus orvoslás, ahol egyszerre megvizsgálják a pácienst a hagyományos orvosi eszközökkel és komplementer módszerekkel is, például bioenergetika, voll-diagnosztika (elektro-akupuntúra), vagy egyéb más, akár testi, akár lelki, vagy spirituális terápiák, módszerek ötvözése.

3.) A KÉSŐI W6-os szinten megvalósul a teljes igényű holisztikusság, a globális integráció, ahol az egyén az adott témában igyekszik minden elérhető forrást, aspektust integrálni. Ilyen például a wilberi integrál szemlélet, amely a pszichológia és a spiritualitás területén minden fő, az egész földön fellelhető irányzatot és rendszert szintézisbe hozott.
Az integrál ökológia pedig minden ismert környezetvédelmi (70 irányzat) és ökológiai (80) irányzatot egy közös, globális rendszerbe integrál.
Az ökológiai megoldást a szakemberek tipikusan a jobb alsó kvadránsban keresik. A integrál ökológia azonban figyelembe veszi mind a négy kvadránst. Az ökológiai válságkezelést mind a négy kvadránsban szükségesnek tartják. Úgy gondolják:

  • a rendszerek válsága (jobb alsó kvadráns) mellett
    kezelni kell a
  • kultúra (bal alsó kvadráns) válságát,
  • a viselkedés (jobb felső kvadráns) válságát és
  • az egyéni tudat válságát is (bal felső kvadráns).

A globális azt jelenti, hogy a szemlélet célja, hogy mindent magába foglaljon, ami a szemlélő látóterében van, AZ ADOTT TERÜLET TELJES SPEKTRUMÁT öleli fel, és integrálja.

A globális integráció és a vízió-logikus gondolkodásmód az ego-mentális működésünk jelenleg ismert csúcsteljesítménye.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Mi a víziólogika? (!)

A

A VÍZIÓLOGIKA AZ INTUÍCIÓ OPERATÍV SZINTJE.
Az integrált elme szintje.

A víziólogika egy kreatív aktus, amire a jobb félteke képes, a bal félteke ezt tudja előkészíteni azzal, hogy összeszedi, betölti, és rendszerezi az információkat, de szintézisre nem képes, mert a feladata az elemzés és a rendszerezés.

Ahhoz, hogy az egyén a tudást egy egységes egészben tudja megélni és meglátni, szükség van a jobb agyfélteke bekapcsolására is. Valójában a jobb agyfélteke folyamatosan aktív a háttérben, csak a 3-4-5-ös szinteken háttérbe szorult a dominanciája, és az egyén tipikusan nem fér hozzá élményszinten.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Hogy működik a megismerés a 7-es szinten? – két kulcsfogalom, és ez mit jelent? (!)

A
  • INTUITÍV
  • ANALÓGIÁS

A transzperszonális szinteken a kogníció meghaladja a tudatos elme működését. A lineáris logikát és a vízió-logikát egyaránt. A dolgok megismerése INTUITÍV és ANALÓGIÁS módon történik.

A hetedik szint az evilág és a spirituális világ határán van, a határon innen!
Az evilág alatt azt a valóságot értjük, amit a 6 érzékszervünkkel (ami az 5 érzékszerv plusz az elme) tapasztalunk.

Az öt érzékszervi érzékelés:
- látás
- hallás
- szaglás
- ízlelés
- testérzések

Az elme három komponense:
- képzeleti képek
- gondolatok
- érzelmek

A spirituális világ vagy túlvilág minden olyan tapasztalás, ami az elme komponensei mögül, egy finomabb szintről jön elő, ezeket szubtilis – az eviláginál finomabb – tapasztalatoknak, jelenségeknek nevezzük. Ilyen pl. egy szellemlény személyes látása, vagy a fehér isteni fény személyes átélése. Ez a w8-as, azaz a szubtilis szint tárgyköre. A w7-es szinten a tapasztalás az evilág keretein belül marad, viszont megjelenik benne a szubtilis valóság hatása.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Minek vagyunk tudatában a 7-es szinten (definíció), és ez mit jelent? (!)

A

A w7-es szint az ANALÓGIÁS és INTUITÍV kogníció szakasza.
Tudatában vagyunk az evilági dolgoknak és a mögöttes erőknek közvetve.

  • A két világ határán található, a durva, anyagi világ szintjén (W8 a szubtilis, finom, spirituális erők világa). A megismerés ekkor meghaladja a racionális elme működését - a logikát (W5), az integrált elmét - a víziólogikát (W6). Az egyén ezen a szinten képessé válik a durva fizikai síkon túli szubtilis világból észlelni, intuitív módon felfogni a spirituális erőket is, de azokat az elme szintjén tapasztalja csak meg, nem közvetlenül (vagyis mentális képekben, érzelmekben, gondolatokban) jön át vagy az információ a mezőből – „áthallásként” a túlvilágról.
  • Analógiás gondolkodás – a megnyilvánult jelenségek mögötti rejtett összefüggések, mögöttes tartalmak, minőségek (szamszkárák) felismerése, megértése, a bennük rejlő „üzenetek” felfogása, mélyebb hasonlóságok (analógiák), kapcsolatok meglátása olyan dolgok, valóságrendszerek között, amelyek nem állnak lineáris logikai (ok-okozati) összefüggésben. A dolgok mögötti közös rendező és szervező elv, az archetípusok felfogása közvetett, intuitív módon. Pl. az asztrológiai elemzéshez ez a képesség szükséges.
  • Intuitív érzékelés – az öt érzékszerv + az elme világán túli láthatatlan, szubtilis világból érez rá dolgokra, de azokat közvetlenül nem tapasztalja meg; a tapasztalás megmarad a durva, anyagi világ, az elme szintjén (mentális képekben, gondolatokban, érzelmekben jelenik meg a kapott információ). → „Feltalálom”, „ráérzek a mezőre”, intuitívan érzem, hogy valami több, nagyobb is létezik az egónál és a látható világnál.
  • Ekkor jelennek meg az egyén tudatában a parapszichológiai képességek (telepátia, prekogníció, tisztánhallás, pszichokinézis), amelyek segítségével „átjön” az információ odaátról,
  • a bioenergetikai jelenségek észlelése,
  • a mágia
  • az UFO-élmények,
  • testen kívüli élmények TK (testen kívüli élmény)
  • az intuitív erők olvasásának képessége (jóslási szimbólumrendszerek)
  • a sorsszerűség érzése (szinkronicitás, flow, nem véletlen véletlenek) észlelése.
  • itt jelenik meg a valódi, spirituális intuíció – amikor a személyes énen (egón) túlról származó információk jelennek meg a tudatban, a transzperszonális (TP) tartományokból (w8-w10), pl. telepátia. Valami „lejön”, „átjön a Mezőből”, mélyebb, önkéntelen ráérzés a dolgok mögötti láthatatlan összefüggésekre.
  • az ehhez a szinthez tartozó világnézet a természetmisztika – a különálló szelf-érzés időlegesen szertefoszlik, és az egyén azonosul az egész szenzomotoros világgal, pl. a hegy és az én eggyé válik.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Mit jelent a szubtilis kifejezés a 8-as szinten?
Említs 1-1 példát az egyes érzékelési modalitásokban! (!)

A

A w8-as szint, az „odaát” világa, a 6 érzékszerven túli spirituális valóság. Vagyis a tudatban a szubtilis, spirituális valóság jelenségei, tárgyai jelennek meg, ennek van tudatában a személy, aki közvetlen, saját élményként tapasztalja meg a szubtilis jelenségeket. Azaz a kogníció közvetlen átéléssel működik, az elme közvetítése nélkül (a személyes képeken és gondolatokon, az elmén, egón túl) és a fizikai érzékszerveken túl.

A SZUBTILIS szó szerint finomat jelent, ez a valóság durva mögötti, finom dimenzióinak a megtapasztalására utal.

Durvának nevezzük az öt érzékszervi valóságot (hallott hangok, érzett érzések, látott látványok stb.) és az elmebeli tapasztalatokat (gondolataink, képzeleti képeink, érzelmeink), amelyeket egyben a hat érzékszervi valóságnak nevezzük keleti szemmel.
Ezek mögött helyezkedik el a fizikai érzékszervekkel és a durva elmével nem érzékelhető szubtilis valóság.

  • A VIZUÁLIS TUDAT szubtilis régióiban a szellemi lények, geometriai formák, a színes fények, és a TISZTA FEHÉR ISTENI FÉNYÉLMÉNY áll (látási modalitás), pl. egy sámán állatszellemet lát a transzában.
  • AZ AKUSZTIKUS TUDAT mélyén az OM HANG hallása tapasztalható meg; a transzoló képes csak a hangoknak a tudatában lenni, anélkül, hogy a hangot bármilyen látvány vagy érzés kísérné, pl. hallja a Ghandarvák zenéjét (hallási modalitás).
  • A KINESZTETIKUS TUDAT mélyén a bhanga élmény áll (a buddhista vipassana meditáció segít oda – Goenka hagyományvonal –, ahol A TESTÉRZÉS FELOLDÓDIK másodpercenként sokezer szubatomi részecske gyors felbukkanásává és eltűnésévé (kinesztetikus modalitás)

Ezek a szubtilis valóságok jelen pillanatban is itt vannak körülöttünk és bennünk, de a durva valóságunk ezt eltakarja. Mint amikor felnézünk a nappali égboltra, és nem látjuk a csillagokat, amelyeket a nappali fény láthatatlanná tesz. Amint azonban lenyugszik a nap, láthatóvá válnak számunkra a csillagok. Ugyanígy a szubtilis valóságot akkor tapasztaljuk meg, amikor az elménk és az érzékszervi tapasztalataink lecsillapodtak, és sikerült túljutni azokon.

A KOGNÍCIÓ TARTALMAI a következőkben jelenhetnek meg:

 Szubtilis fény-, hang- és testérzésbeli élmények
 Színes fényélmények
 Fehér isteni fényélmény
 Kinesztetikus energiaélmény (bhanga élmény,
atomokra bomlás és szubatomikus pulzálás élménye a
Goenka-féle vipassana meditációban)
 Spirituális hanghallások (pl. szférák zenéje, ghandarvák
zenéje, OM hang hallása, nada jóga, quanjin
meditációk, egyes szúfi meditációk stb.)

 Szubtilis érzések
 Kozmikus szeretet megtapasztalása

 Szellemlényekkel való találkozás
 Jelenések
 Állatszellemek
 Istenek, istenségek
 Archetipikus formák (pl. tibeti istenségjóga, jidamok, szibériai sámánrévülések, indián látomáskeresés, Mária jelenés, segítő állatszellemmel való találkozás indián sámánnál, Shiva, Csenrézi jelenés, Jinnek, ősök szelleme)

 Szellemi látás, médiumitás
 Előző életek látása
 Más dimenziók látása
 Halálközeli élmény (alagút, fehér fény, segítők)
 Tudatos álom (lucid dream)
 Bardó

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Mitől függ, hogy valakinek milyen konkrét formában jön elő egy szubtilis jelenség? (!)

A

A SZEMÉLY TUDATSZINTJÉTŐL FÜGG (!)

A w8-as szinten átlépjük az evilág-túlvilág határát, vagyis ebből a tér-időből és környezetből és a testünk világából, az anyagi síkról kilépünk, tehát oda nem visszük a testünket, nem visszük az elménket, az egónkat és a fizikai érzékszerveinket. A tudatunk utazik az odaát világába, egy másik dimenzióba.
A Wilber-Combs mátrix szemlélteti, hogy a hat tudatszint bármelyikéről elérhetjük a magasabb tudatállapotok élményeit. Tehát attól függ, hogy valakinek a gravitációs súlypontja, a tartós tudatszerkezete hol tart a létrán, mert annak megfelelően tudja értelmezni az élményt.

A kutatások azt mutatják, hogy egységes az élmény. De AHOGYAN ÉRTELMEZZÜK MAGUNKNAK a kinyílt tudatállapotbeli élményeket – mivel ezen élményeket eleve nehéz a tér, az idő, az egó, illetve a szókincsünk szűkebb kereteibe préselni –, azt erősen befolyásolja a jelenlegi tudatszintünk, a tudati struktúránk.

A w3-as szinten, ahol a bűntudatunk, a dühünk egy nagyon erős megélés, amit ekkor még kivetítünk, lehet egy dühöngő isten vagy valamilyen erőistennek a képzete, pl. egy tüzes, pokoli kép jön elénk, vagy valami félelmetes dolog – mert a belső tartalom megjelenik a spirituális képben.

A W4-es szinten egy vallásos ember Jézust látja, valamilyen vallási vezetőt lát, és vallási köntösbe öltöztetve, szabályokhoz kötve fogja lefordítani, értelmezni az élményt.

A w5-ös szinten pl. egy világjobbító, tudományosan is megragadható olyan élmény, ami a hatékonysággal kapcsolatos, amelyben minden összefüggésben működik, milyen rend uralkodik ebben a világban, de olyan rend, ami egy összerendezettséget hoz például.

A w6-os szinten pl. az együttlét, az egységélmény – a személyekkel való egységélmény, szívből összeolvadás. Megéljük azt, hogy külön testben vagyunk, de a lelkünkben, a szívünkben összeolvadunk.

A w7-es szinten oldódnak a fizikai határok, itt már sokkal inkább energetikai szinten tudok megélni egy egységet, de még mindig ebben a világban.

A w8-as szinten a mennyországot tapasztalhatjuk. Nagyon más, nagyon jó, nagyon boldog isteni szféra, a magasabb tudati világok (a buddhizmusban, a félistenek, istenek világa, ami az emberek világa felett áll) A 6 létsíkból a fölöttes 2 világ, ami fölöttünk áll. De ez még a formák világa.

A W9-es szinten olyan egységélmény, ahol minden kiürül a tudatból. Ez az üresség élménye. Egy óriási béke, egy nagyon nagy boldogság, hogy nincs az elmének semmilyen formája a tudatban. Nem agyalunk, nem zakatolunk, csak vagyunk – ez egy időtlen állapot.

A W10-es szinten az összes dolog, amit csak látunk, érzékelünk, tapasztalunk, azzal megéljük az egységet. És ekkor mindennel egységet élünk meg, a formával, a tapasztalással, az elvont fogalmakkal, a tárgyakkal, a személyekkel, mindennel.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Megtapasztalhat-e egy transzoló olyan más kultúrához tartozó szubtilis formajelenséget, amelyről még sosem hallott?

A

Igen, megtapasztalhat, hiszen AZ EGYÉNI ELMÉN TÚLMUTATÓ ARCHETIPIKUS SZINTRŐL, vagyis a kollektív tudatmezőből is megnyilvánulhatnak a szubtilis formajelenségek. Mivel a kollektív tudattalanban a kutlúrák közötti határok feloldódnak.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Mi a 9-es szintű kogníció lényege? Minek van tudatában ilyenkor kicsoda, micsoda? (!)

A

A kogníció itt is a közvetlen megtapasztalással működik, ahol A SZEMÉLY A LEGBELSŐ KÖZPONTJÁT, MAGJÁT ÉLI ÁT, AMELY MAGA A TUDÓ TUDAT (A TANÚ), amely eddig tapasztalta a durva világ formáit és jelenségeit, valamint a szubtilis világ formáit és jelenségeit.

Ebben a szakaszban megszűnik minden forma, minden jelenség, és kizárólag, tisztán a formátlan tiszta Tudat(osság) pihen meg önmagában, a tudat, amelynek terében a jelenségek felbukkannak.

 A tudat önmagára irányul, a teremtő tudat megtapasztalása
 Az ember lénye legbelső központját érzékeli, a Tudó tudat közvetlen megtapasztalása (Tanú-tudatosság), a formátlan tudat megtapasztalása – a papír a létra mögött. A megismerő maga lesz a megismerés tárgya. A végső identitás, az Üresség = Teljesség; minden teremtett dolog alapjának, végső okának (kauzális) megtapasztalása.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q
  1. Hogy nevezik a W9-es szintű kogníciót az egyes hagyományok? (!)
A
  • Nirvána (hinajána buddhizmus
  • Üresség vagy Sunnyata (mahajána buddhizmus)
  • Szatori (zen)
  • A tudat nyílt, tiszta tere (tibeti buddhizmus)
  • Átman, Brahman (hinduizmus)
  • Szamádhi (jóga)
  • Önvaló (Ramana és az advaita védánta tanítások)
  • Vagyok, aki vagyok (kabbala – zsidó misztika)
  • Selbst (Jung)
  • Nagy Szellem, Szellem (észak-amerikai indiánok)
  • Isten, a Teremtő (keresztény misztika)
  • Allah (szúfizmus)
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Mi a 10. szint kogníciójának a lényege, minek van tudatában a személy?

A

 A w10-es szinten szintén közvetlen megtapasztalás van
itt; az ember egyszerre van tudatában az Ürességnek,
lénye legbelső központjának és a formák világának (a
Mindenség és az Üresség együtt, a Szamszára és
Nirvána)

 A tudat teljes spektrumát magában foglalja (w1-w9),
mindent meghalad és megőriz.
A forma üresség, az üresség forma.

 A személy saját tudatát egyszerre érzékeli a világgal.

 Egységélmény (Unio Mystica) – a valóság nem oszlik két
részre, azaz ürességre és formára.

 Az egyén maga a Kozmosz, ő minden tapasztalat
összessége.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly