Elhárító mechanizmusok Flashcards

1
Q

Mi az elnyomás?

A

W5-ös szintű elhárítás. A kellemetlen érzések és gondolatok tudatos elnyomása a tudattalanba. “Nem, nem akarok erre gondolni, nem akarom ezt érezni.”

Az különbözteti meg az elfojtástól, hogy itt tudatában vagyunk az elutasított tartalmunknak, küszködünk vele, ki akarjuk szorítani a tudatból. Az elfojtásnál ez már sikeresen megtörtént, és nem tudjuk, hogy elfojtva tartunk valamit.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Mi az elfojtás?

A

W4-es szintű elhárítás. A személy számára túlságosan félelmetes vagy fájdalmas memóriatartalmakat, késztetéseket, érzelmeket kiszorítja a tudatából, és elkerüli, hogy azok a tudatos tudatba jöjjenek. Az eredetileg tudatos, fájdalmas érzéseket elfelejti. Nem jelenti a gondolatok elnyomását, mert az tudatos, az elfojtás viszont tudattalan. Míg az elnyomásnál tudjuk, hogy bennünk van a dolog, és próbáljuk lenyomni, mint egy labdát a vízbe, az elfojtásról nem is tudjuk, hogy bennünk van, mert olyan sikeres volt az elnyomás.
Az elfojtás egy tartalom teljes kizárását jelenti a tudatból. Lehet, hogy a személy átmenetileg nem emlékszik, de lehet, hogy teljesen kiesett egy-egy epizód, pl. földrengés vagy egy gyilkosság emléke.
Az elfojtás tehát irányulhat
- traumatizáló emlékre és
- saját elfogadhatatlan érzéseinkre, vágyainkra (pl. szexuális
vágy vagy gyűlölet valaki felé, aki felé “nem kellene”.)

A leggyakoribb és LEGVESZÉLYESEBB elhárítás, mivel
- az elfojtott tudattartalmak többnyire kerülő úton, de
felszínre törnek, továbbá
- az elfojtás fenntartása nagy pszichés erőket köt le az
egyén részéről, ezáltal zavart kelthet a munkában, a koncentrációban, nem enged fejlődni.

Az elfojtással gyakran élő ember egocentrikus, kevés feszültséget bír elviselni, gyakran felejt, és az érdeklődési köre is beszűkül,

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Mit jelent a “meg nem történtté” tevés?

A

W4-es szintű elhárítás; egy megtörtént, szorongató érzés, gondolat, viselkedés vagy helyzet – amiben részt vettünk vagy amit előidéztünk – törlése az emlékezetből, meg nem történtté tevése egy szimbolikus gesztussal, „mágikus” cselekedettel, amitől a szorongás elmúlik, mert nem tudjuk azt elfogadni. Ezután tényleg úgy érzi a személy, hogy az a dolog soha meg se történt/nem követte el.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Mit jelent a tagadás?

A

W2-es és W4-es szintű elhárítás;
Egy adott esemény bekövetkeztének vagy egy állapot fennállásának elutasítása – a zavaró érzések, impulzusok, vágyak jelentéktelenné tétele és aktív kiutasítása a tudatból. A külső valóság kellemetlen részeit nem akarja észlelni, tudatosítani, ezért azokat letagadja, és helyettük mást hisz, képzel „oda”, mást észlel. Ezután pusztán annyi nyoma marad, hogy ha ezek létét valaki szóba hozza, azt igazságtalan vádként éli meg az egyén, és ez dühöt vált ki belőle. A tagadás is távolságot tart az egyén és az élményei között, de ez sem oldja meg a problémákat. Gyászban természetes fázis, része a feldolgozásnak, de pl. megcsalás leleplezésekor erős hárítás lehet, hogy ne kelljen szembenézni a szomorú valósággal, a megváltoztathatatlan helyzettel, hogy valami véget ért – „identitásválság”.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Mit jelent az áttolás?

A

Eltolás/helyettesítés/áthelyezés/átvitel:

W4-es szintű elhárítás; az elfogadhatatlan érzelmek vagy vágyak áthelyezése egy „veszélyes” tárgyról egy „biztonságos”, semleges tárgyra, amikor az ösztönök kiélése, célok megvalósulása akadályozott, ezért a feszültséget, késztetést nem a saját testén, hanem egy másik tárgyon (személy vagy tárgy) éli ki, vezeti le. Főnök – apa – anya – gyerek – kutya. Bűnbakolás, rivalizálás, veszekedés, vita szítása.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Mit jelent a disszociáció?

A

Leválasztás, elkülönítés - dissociation

Korai W3-as szintű elhárítás; egy adott helyzetben az odaillő érzések vagy gondolatok leválasztása, lehasítása az élménykomplexumról (képek, érzések, gondolatok, testérzetek – emlék).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Mit jelent a bagatellizálás?

A

(Egyéb, szintekre be nem sorolt elhárítás).

Egy problémás helyzet vagy viselkedés minimalizálása, lekicsinylése, jelentéktelennek tartása.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Mit jelent a szublimáció?

A

W5-ös szintű érett elhárítás; egy elítélt vagy elfogadhatatlan negatív késztetés, ösztönös vágy, (szexuális, agresszív vagy más) impulzus társadalmilag elfogadhatóvá tétele, átfordítása egy társadalmilag elfogadott, hasznos, kreatív cselekedetbe. Valamely „primitív” mozgató ok magasabb céllá történő átalakítása. A felesleges (ezért romboló) energia pozitív levezetése, egy megváltozott formában történő kifejezése, ami nem árt senkinek. Pl. agresszió kiélése a sportban.

Freud: civilizációnk legnagyobb vívmányai a szublimáció termékei. A szublimáció az ösztöncélok áthelyezése, ami inkább a normalitás, és nem a neurózis tartományához tartozik.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Mi a humor definíciója?

A

W5-ös szintű érett elhárítás; a feszültség levezetése nevetéssel, viccelődéssel.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Mit jelent a devalválás és az idealizálás?

A

A devalválás: leértékelés. A személy leértékeli vagy alulértékeli a másikat vagy önmagát és / vagy eltúlozza a negatív tulajdonságait. Ez általában együtt jár saját maga mindenhatóság-érzésével, az omnipotenciával.

Idealizálás: felértékelést jelent. Eltúlozza a másik pozitív tulajdonságait.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Mit jelent a passzív agresszió?

A

W3-as szintű elhárítás. A másokkal szembeni agresszió kerülő úton való megélése. Indirekt, passzív módon adja a másik tudtára, hogy baja van vele - pl. passzívan ellenáll, nem válaszol, folyton késik. Bosszantás, direkt feszültségkeltés, miközben tagadja, hogy baja lenne a másikkal. Nem jut el a nyílt konfrontációig, nincsen hozzá énereje.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Mit jelent az én-védő mechanizmus?
Mit hárítunk el és miért?
Térj ki minden aspektusra!

A

Az elhárító mechanizmusok vagy énvédő mechanizmusok az adaptációs folyamat (vagyis az alkalmazkodás) természetes részei – AZ EGO TUDATTALAN VÁLASZREAKCIÓI AZ ÉNBEN (EGO) SZORONGÁST OKOZÓ ÉRZELMEKRE A FÁJDALOMRA, AZ ÖSZTÖNÉNNEL VALÓ KONFLIKTUSOKRA vagy a bizonytalanságra. Ezek olyan tudattalan gondolatok vagy viselkedések, amik átalakítják vagy torzítják valamilyen mértékben megmásítják – attól függően, hogy elismerjük vagy sem – a személy valóságát.

A szorongást okozó tényezők eredhetnek belülről vagy kívülről:
- BELSŐ EREDETŰ FENYEGETÉSEK (tudattalan ösztönök, vágyak az id-ből, parancsok, tiltások a felettes énből, vagy elfojtott traumatikus emlékek, amelyek átélése újabb traumát okozna a pszichében)

  • KÜLSŐ TÉNYEZŐK (mások ítéletei, véleménye, elvárása, társadalmi, erkölcsi előírások, szabályok, normák, törvények)
  • TRANSZPERSZONÁLIS SZINTEKRŐL, fentről jövő fenyegetések (egómeghaladás ellen védekezünk)
  • A TÁRSADALMI SZERZŐDÉST FENYEGETŐ ÉRZÉSEK, megélések (létezik egy társas, szociokibernetikai elvárás, hogy mennyire lehetünk boldogok vagy boldogtalanok, mennyire engedhetünk meg magunknak érzéseket vagy sem).

Mit védünk?
Az egót, az egyéni és társas identitásunkat, az énképünket, a belső egyensúlyt – az énstruktúrát veszélyeztető, szorongást keltő belső tartalmaktól és az azt kiváltó külső személyektől, eseményektől.
Cél: a belső homeosztázis és egységes énkép, a strukturális egyensúly (id, ego, szuperego) és a TP-szinteken az ego további fenntartása, megtartása (meghaladás helyett).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Melyek a védekező mechanizmusaink céljai a HATÁR kapcsán a preperszonális, perszonális és transzperszonális szinteken?

A
  • PREPERSZONÁLIS védekezéseknél: kifejlesztjük(!) az énhatárainkat, s elkülönítjük a szelfünket másoktól. A cél a határ kifejlesztése.
  • PERSZONÁLIS védekezésnél az énérzést igyekszünk fenntartani(!) a többi emberrel való kapcsolatokban, úgy, hogy a határainkat fenntartjuk, s „kialkudjuk” a többiekkel. A cél a határ fenntartása.
  • A TRANSZPERSZONÁLIS megnyílásnál feloldjuk(!) az ego-énünk határait, felismerve az oszthatatlan Ént (Önvaló/Szellem). A cél a feloldódás a Határtalanságban.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Wilber szerint milyen három tudattalan típus van, ami ellen védekezhetünk?

A
  • elfojtott *elmerült tudattalan: ezek a korábbi szintek (lehasadt) dolgai, amik egyszer a tudatban voltak, majd kiszorítottuk őket onnan.
  • elfojtott *felmerült tudattalan: amikor a magasabb tudatszintjeink, a felsőbb lehetőségeink meg akarnak jelenni a tudatunkban, és ezek ellen védekezünk.
  • elfojtott *beágyazott tudattalan: ami a jelenlegi egónk, szelfünk szintjén van, tehát az énünkbe beágyazódott, csak épp valamiért kizárjuk a tudatosságunkból.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

A szelf-fejlődés fokain hogyan változnak a határok? (!)

A

A fejlődés fokain minél előrébb jár a szelf, annál átjárhatóbb és annál kifinomultabb, egyben annál tágabb határokkal rendelkezik.
- Az alsóbb szinteken az énhatárok GYENGÉK vagy BIZONYTALANOK is, a szemlélet szűk és ÉNKÖZPONTÚ.

  • A közepes szinten szilárdabbak az énhatárok, de MEREVEK. A szemlélet kitágul.
  • Az érett személyiségnél az énhatárokra jellemző, hogy egyszerre nagyon ERŐSEK és nagyon ÁTJÁRHATÓK is tudnak lenni. AZONNAL KÉPES ÁTJÁRHATATLAN énhatárt felállítani, ha ezt látja szükségesnek, DE KÉPES EGY PILLANAT ALATT ÁTJÁRHATÓVÁ is válni. Ügyesen és RUGALMASAN szabályozza énhatárait, magasan fejlett alkalmazkodást téve ezzel lehetővé.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Mit jelent az egészséges védekezés és az egészségtelen védekezés?

A

Az egészséges védekezés az, amikor megszűröm azt, ami már sok lenne, de megtartom azt, ami még a fejlődésemet szolgálja.

Az egészségtelen védekezés az, amikor a páciens olyan elhárítást használ, ami egy korábbi, már meghaladott szint védekezése, ezért ez a védekezés már gátolja, és nem védi.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

Mit jelent a “lefordítás” és az “átalakulás”?

A

Integrál szemlélettel azt látjuk, hogy kétféle fejlődési folyamat működik az emberben.

  • Az egyik a LEFORDÍTÁS (translation), amikor egy adott fejlődési szintre megérkezünk, s elkezdjük ezt a szintet megélni, lefordítani a hétköznapokra.
  • A másik fejlődési folyamat az ÁTALAKULÁS (transformation), amikor egyik szintről a másikra jutunk.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
18
Q

Hogy hívjuk azt a kétféle fejlődési folyamatot, ami az emberben működik? (Integrál szemlélettel.)

A
  • Az egyik a LEFORDÍTÁS (translation), amikor egy adott fejlődési szintre megérkezünk, s elkezdjük ezt a szintet megélni, lefordítani a hétköznapokra.
  • A másik fejlődési folyamat az ÁTALAKULÁS (transformation), amikor egyik szintről a másikra jutunk.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
19
Q

Milyen differenciáltabb hozzáállást javasol Wilber az egészséges és egészségtelen védekezések kapcsán? (!)

(A hagyományos felfogás helyett, miszerint “minden elhárítást le kell építeni.”)

A

A hagyományos felfogás szerint minden elhárítást le kell építeni, de Wilber ennél differenciáltabb hozzáállást javasol. Véleménye szerint a védekezések nem jók vagy rosszak, hanem egészségesek vagy egészségtelenek.

Az integrál pszichológia azt tanácsolja, hogy a terapeuta MINIMALIZÁLJA a kliens egészségtelen védekezését, és MAXIMALIZÁLJA az egészségeset.

20
Q

Hány elhárító mechanizmus van?

A

53 elhárító mechanizmus van.

21
Q

Van-e külön terápiás technika a védekezési mechanizmusokra?

A

Nincs külön terápiás technika a védekezési mechanizmusokra, ezek felismerése segít megérteni a kliens problémáját, megértési keretet ad,
s ez alapján segít kijelölni, vagy menet közben alakítani a terápiás munka célját, irányát, medrét – alkalmazva azon technikákat, amelyekben képzettségünk van, amiket tudunk.

22
Q

Mi a projektív identifikáció (primitív projekció)?

/Szövegfelismerés a dolgozatban./

A

A személy a saját elfogadhatatlan érzéseit kivetíti a másikra. A tudatában az van, hogy a másikban van az elfogadhatatlan érzés, gondolat, impulzus. Eközben tudatos a maga hasonló érzéseire is, de úgy véli, az csak jogos reakció a másik érzésére. Gyakran akár egyenesen ki is provokálja. A projekciónál elfojtás is van, és azt követi a kivetítés, itt kivetítéssel indul és nincs elfojtás.

23
Q

Mi az acting out?

/Szövegfelismerés a dolgozatban./

A

A feszültséget a személy hirtelen kiéli, indulatát impulzívan, a lehetséges negatív következményeket figyelmen kívül hagyva megéli. A benne lévő tudattalan érzést nem éli meg, hanem a hirtelen kitörő cselekvésben levezeti.

24
Q

Mi a racionalizáció?

/Szövegfelismerés a dolgozatban./

A

Logikai magyarázat gyártása egy cselekedetre, egy döntésre, viselkedésre, amit eredetileg nem is ezen okból tettünk, éreztünk. Műmagyarázat gyártása.

25
Q

Mi az intellektualizáció?

/Szövegfelismerés a dolgozatban./

A

A jelenlevő érzések kiszorítása a tudatból, üres verbalizálás élmény és érzelem nélkül.

26
Q

Mi a reakcióképzés (vagy ellentétbe fordítás)?

/Szövegfelismerés a dolgozatban./

A

Más néven ellentétbe fordítás.
A személy saját, veszélyesnek megélt érzéseit, gondolatait, késztetéseit azok ellentétpárjával cseréli fel, az utóbbit élve meg tudatosan, míg az előbbi tudattalan. (hangosan leszólom azt, amire titkon vágyom)

27
Q

Mi a projekció?

/Szövegfelismerés a dolgozatban./

A

Más szóval kivetítés.
Saját elfogadhatatlan érzéseket, a másikban felfedezni, neki tulajdonítani, benne csodálni vagy utálni.

28
Q

Mi a vágyteljesítő fantáziálás (autisztikus fantáziák)

/Szövegfelismerés a dolgozatban./

A

A nem megoldhatónak tűnő helyzet helyett fantáziálni róla. Elmerül saját fantáziavilágában.

29
Q

Mi a szomatizáció (testi tünetképzés)?

/Szövegfelismerés a dolgozatban./

A

Elfogadhatatlan tartalmak testi tünetekbe való megjelenítése. *Konverziónak nevezik akkor, ha ez átmeneti, és tényleges orvosi elváltozást nem lehet találni.
*Pszichoszomatika akkor, ha tényleges orvosi elváltozás is kimutatható.

30
Q

Mi az identifikáció (azonosulás az agresszorral)?

/Szövegfelismerés a dolgozatban./

A

Ijesztő, traumatikus helyzetben gyakorta hajlamos az elszenvedő az őt bántalmazó agresszorral azonosulni, hogy így hárítsa el a felé érzett negatív érzéseket.

31
Q

Mi a szublimáció?

/Szövegfelismerés a dolgozatban./

A

Az önmagában elfogadhatatlan impulzust társadalmilag elfogadhatóvá tenni, hasznos, kreatív cselekedetbe fordítani.

32
Q

Mi az altruizmus?

/Szövegfelismerés a dolgozatban./

A

Más szóval önzetlenség, amikor a személy önzetlenül segít másoknak, így kerüli el saját negatív érzéseit. Ez lehet valóban önzetlen segítés, vagy lehet elhárítás.

33
Q

Mi az aszketizmus?

/Szövegfelismerés a dolgozatban./

A

A szokásosnál erősebb módon lemondani szükségleteinkről a mögöttes, ösztönös késztetések hárítására.

34
Q

Mi az anticipáció?

/Szövegfelismerés a dolgozatban./

A

Más szóval előrevetítés. A személy előre gondolkodik és tervezget, hogy a jövőbeli kellemetlenségeket elkerülje.

35
Q

Mi a hasítás?

/Szövegfelismerés a dolgozatban./

A

Amikor a személy az érzelmi konfliktust úgy oldja meg, hogy szétválasztja a jó és a rossz komponenst a másikban és egyszerre csak az egyiket engedi a tudatába. Vagy az egyik pólust éli meg, vagy a másikat, de a kettőt integráltan soha.

36
Q

Mi a regresszió?

/Szövegfelismerés a dolgozatban./

A

Amikor a személy nehéz helyzetben, vagy amikor olyan érzés jönne elő belőle, vagy olyanná válik a környezet, amit nem szeretne, a fejlődés korábbi fázisaiba megy vissza.

37
Q

Mi a trozítás?

/Szövegfelismerés a dolgozatban./

A

Pszichotikus szintű elhárítás, amikor a belső szükségleteknek megfelelően az egyén *durván átformálja a külső valóságot a tudatában.

38
Q

Mi a téveszmés projekció?

/Szövegfelismerés a dolgozatban./

A

Hívjuk érzékcsalódásos projekciónak is. A személy olyat vetít, és lát bele a külső környezetbe, ami nyilvánvalóan nincs ott, legtöbbször üldöztetéses tartalommal.

39
Q

Mely elhárítások tartoznak a hasítás köré, szintjére, és miért? (Hogyan függnek ezek össze?)

A

A hasítás köré, a hasítás szintjére tartozik az IDEALIZÁLÁS ÉS A DEVALVÁLÁS. A hasítás eredményeként jön létre az idealizálás és a devalválás, amikor a személy egyszer szélsőségesen felértékeli (idealizálás), majd szélsőségesen leértékeli magát vagy a másik embert, és ezt a két állapotot váltakoztatja, de egyszerre nem képes a két állapotot önmagában elhordozni, a két érzelmi élményt egyszerre „konténerelni”, hanem egyszerre csak az egyik fér meg a tudatában, csak az egyiket éli meg. Így a magáról és a másikról alkotott képe nem egy reális kép, hanem egy szélsőséges, végletes szemlélet, a jó és rossz énkép (szelfképzet), illetve a jó és rossz tárgyképzet állandó váltakozása.

40
Q

Mely elhárítások épülnek az elfojtásra?

A

A neurotikus hárítások és a neurózisok
(W3-tól felfelé a W5-ig) az elfojtásokra épülnek.

41
Q

Mely elhárítások épülnek a hasításra?

A

A korai, primitív hárítások, és a létra alsó szintjein lévő patológiák (W2) a hasításon alapulnak.

42
Q

Vaillant az elhárítások milyen szintjeit írta le?

A

George Vaillant (ejtsd: vájjan) – az elhárítások a kihívásokra és a stresszre adott, a pszichés egyensúly (homeosztázis) fenntartására szolgáló akaratlan válaszreakciók, mentális folyamatok, amik organikusan keletkeznek a tapasztalás és a játék során egy életen át szerzett fájdalmas tapasztalatokból. Az elhárítások természetes folyamatok, amik az érési folyamattal lassan eltűnnek. Vaillant szerint a mentális zavar a hárítások „nem eléggé bölcs” alkalmazása. 1977-es osztályozási rendszerében a hárítások egy kontinuumot alkotnak a pszichoanalitikus fejlődési szinteknek megfelelően.
 PSZICHOTIKUS (torzítás révén elviselhetőbbé teszik a valóságot, pl.: paranoia, hallucináció, megalománia, pszichotikus tagadás, torzítás, téveszmés projekció)
 ÉRETLEN (tinédzsereknél gyakori és normális; elviselhetőbbé teszik a stresszt és a szorongást, nem izolálnak olyan erősen a valóságtól, de lehetetlenné teszik az intimitást, pl.: acting out, passzív agresszió, hipochondria, projekció, vágyteljesítő fantázia, idealizálás)
 NEUROTIKUS (felnőtteknél gyakori a „normális” embereknél; a pillanatnyi megküzdést segítik, de hosszú távon zavart okoznak a munkában, a kapcsolatokban, az élet élvezetében, pl.: intellektualizáció, disszociáció, elfojtás, reakcióképzés, áttolás)
 ÉRETT (a legegészségesebb elhárítási forma, pl.: anticipáció, altruizmus, elnyomás, humor, szublimáció és az introjekció).

43
Q

Melyik 6 elhárítást nevezzük „érett”-nek, s ezek melyik létraszintnek felelnek meg?

A

A W5-ös szintnek felelnek meg:
- ALTRUIZMUS (önzetlenség): W5-ös szintű érett elhárítás; a saját negatív érzések elkerülése mások önzetlen segítésével.
- ANTICIPÁCIÓ (előrevetítés): W5-ös szintű érett elhárítás; jövőbeli kellemetlenségek elkerülése előre gondolkodással és tervezgetéssel.
- ASZKÉTIZMUS (önsanyargatás): W5-ös szintű érett elhárítás; az agresszív ösztönkésztetések hárítása a saját szükségletekről való túlzott lemondással, az agresszió elfojtása, önmaga ellen fordítása.
- ELNYOMÁS (suppression): W5-ös szintű érett elhárítás; a kellemetlen érzések és gondolatok tudatos lenyomása a tudattalanba, de a személy tudatában marad az érzésnek, gondolatnak, nem felejti el, küzd vele, nem akarja azt érezni, gondolni, csak a külvilág elől rejti el az érzéseket, az illető viszont tudatában van az érzéseinek.
- HUMOR: W5-ös szintű érett elhárítás; a feszültség levezetése nevetéssel, viccelődéssel.
- SZUBLIMÁCIÓ (átlényegítés): W5-ös szintű érett elhárítás; egy elítélt vagy elfogadhatatlan negatív késztetés, ösztönös vágy, (szexuális, agresszív vagy más) impulzus társadalmilag elfogadhatóvá tétele, átfordítása egy társadalmilag elfogadott, hasznos, kreatív cselekedetbe. Valamely „primitív” mozgató ok magasabb céllá történő átalakítása. A felesleges (ezért romboló) energia pozitív levezetése, egy megváltozott formában történő kifejezése, ami nem árt senkinek. Pl. agresszió kiélése a sportban. Freud: civilizációnk legnagyobb vívmányai a szublimáció termékei. A szublimáció az ösztöncélok áthelyezése, ami inkább a normalitás és nem a neurózis tartományához tartozik.

44
Q

Mondj min. 3 példát a pszichotikus hárításokra! Ezek általános, pszichoterápiás szemmel melyik létraszinten vannak?

A

W1-es létraszinten vannak a pszichotikus elhárítások, amelyek a DSM-IV-ben „védekező tévszabályozás” néven szerepelnek.

 HALLUCINÁCIÓ (érzékcsalódás): W1-es szintű elhárítás, pszichotikus védekezés; olyan hamis érzékelés, amely azonosítható külső inger nélkül jön létre, az érzékelés minden fajtáját érintheti, így beszélhetünk hallási, látási, ízlelési, szaglási és tapintási hallucinációkról is. (Nem ugyanaz, mint az illúzió, ami valós külső inger eredménye, és nem ugyanaz, mint az elalvás vagy felébredés előtt átélt hipnagóg élmények). Amikor az érzékelő tisztában van vele, tudatában van, hogy hogy a saját tudata okoz és nem egy valós inger hozta létre az érzékelést, az pszeudo (vagyis ál)hallucináció! Bizonyos betegségek (skizofrénia, cukorbetegség, alkohol, drogok) természetes mellékhatása, velejárója, ha viszont pszichotikus tünet, akkor olyan elhárítás, ami a torzított érzékelésen keresztül segíti az egyénnek elviselni a külvilágból eredő nagymértékű szorongását.
 VÁGYTELJESÍTŐ FANTÁZIÁLÁS (autisztikus fantáziák) (autistic phantasies): W1-es szintű elhárítás; a személy (ténylegesen vagy csak vélten) szorong és képtelen megoldani egy külső helyzetet, így a fantáziálásba, belső képzelt világába menekül a megoldás,
megküzdés helyett. Konkrét szociális kontaktusokat, cselekvéseket vagy probléma-megoldási kísérleteket helyettesít az ábrándjaival.
 TÉVESZMÉS PROJEKCIÓ: W1-es szintű elhárítás; a külső környezetbe olyasmi vetítése, belelátása, ami nyilvánvalóan nincs ott, legtöbbször üldöztetéses tartalommal. A belső impulzusok pszichotikus elhárítása.
 TORZÍTÁS: W1-es szintű, pszichotikus elhárítás – a belső szükségleteknek megfelelően a külső valóság durva átformálása a tudatban.

45
Q

Sorold fel az elhárításokat a 10 szintű osztályozási rendszerben!

A

Ez a korábbi listák kiegészítése a transzperszonális hárításokkal egy tízszintű osztályozási rendszerben.
(Ken Wilber és Willow Parsons.) A nyugati pszichológia által leírt preperszonális és perszonális, és a keleti tanok által leírt transzperszonális szintek integrálása a hárítások témában:
- W1: hallucináció, téveszmés projekció, torzítás, vágyteljesítés

  • W2: szelf-tárgy fúzió, hasítás, devalválás, idealizálás, tagadás, projektív identifikáció,
    projekció
  • W3: acting-out, passzív agresszió, disszociáció, projekció, regresszió, kontrollálás,
    vágyteljesítő (skizoid) fantázia, hipochondria, rejtett szándék, apatikus visszavonulás,
    segítség elutasítása, panaszkodás
  • W4: elfojtás, tagadás, meg nem történtté tevés, izoláció, reakcióképzés, áttolás, devalválás,
    idealizálás
  • W5:
    *éretlen: intellektualizálás, racionalizáció;
    *érett: anticipáció, altruizmus, aszkétizmus,
    elnyomás, humor, szublimáció
  • W6: hiteltelenség, tompítás, megszakadt/félrement önmegvalósítás, rossz hit
  • W7: pszichikus infláció, pránikus zavar, hasadt életcélok
  • W8: elhibázott integráció, archetípus fragmentáció
  • W9: elhibázott differenciáció
  • W10: a mindig-is-jelenlévő tudatosságának meg nem tartása.
46
Q

Richard Lazarus kétféle MEGKÜZDÉS-megközelítésről beszél. Melyek ezek?

A
  • *problémaközpontú
  • *érzelemközpontú megküzdés
  • A problémaközpontút akkor tudjuk használni, amikor még van hatásunk az eseményekre, még változtathatunk rajta.
  • Amikor már megtörtént, és nem tudunk változtatni, akkor csak az érzelmi viszonyulásunkat tudjuk változtatni.
47
Q

Mit jelent a megküzdés (coping)?

A

Minden olyan válaszreakció, amely igyekszik egy stresszes helyzet hatásait
- megelőzni
- csökkenteni vagy
- kedvező irányba befolyásolni.

Az egyensúlyvesztés megelőzése, ill. az egyensúly visszaállítása érdekében a személy kognitív és magatartási erőfeszítéseket tesz a konfliktus megoldására.