A tudat szerkezete és állapotai Flashcards

1
Q

Mi a tudat?

A

A tudat a w9-es, a tiszta tudati tér vagy mező, ami formáktól mentes. Ez az a valóság, amire egyszer fel kell ébrednünk a formavilágból. Ez a létra mögötti papír, a fejlődésvonalaknak is egy háttere. Tehát a formátlan üresség, a nirvána állapota, amit jó sok hagyomány többféleképpen hív. A tudat terében történik mindenféle a formavilágban. Minden olyan, aminek formája van, jellemzője van.

Ha a négy kvadráns-modellben el akarjuk helyezni a tudatot, az középen van valahol, valahol meg mindenhol ott van. Tehát amikor a tudat manifesztálódik a világban, négyféle módon tud manifesztálódni, illetve négyféle nézőponttal tudjuk megközelíteni = négy kvadráns-modell: egyéni belső, egyéni külső, kollektív belső és kollektív külső.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Hogyan vizsgáljuk a tudatot a négy kvadráns-modellben?

A

Bal felső: a tudatot és a lelket vizsgáljuk, mint szubjektív megközelítés.
–> Tudjuk vizsgálni a lelket BELÜLRŐL a meditáció és a
fenomenológia útján. (Azt vizsgálja, ami a tapasztalati
valóságban megfigyelhető és érzékelhető.)
–> Tudjuk KÍVÜLRŐL is vizsgálni a tudat kibomlását,
fejlődését a különböző szinteken a létra modell kapcsán a
pszichológia vagy a különféle tudatmodellek révén.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Mit mond a kvantumpszichológia a tudat és a valóság kapcsolatáról?

A

A világot, a valóságunkat a tudatunk teremti.

Egy picit mindenki egy külön valóságot álmodik, hiszen egy bizonyos tudatszint felett - *konstruktum-tudatosnál rájövünk, hogy igazából az észlelt valóságot is valami egyéni szűrőn keresztül torzítjuk, másítjuk, hozzáadunk, elveszünk a valóságból. És ide visz vissza bennünket a vipassana - többek között -, hogy amikor úgy látjuk a dolgokat, ahogy azok letisztult formájukban vannak.
Magyarul az öt érzékszervünk mentén visszacsupaszítjuk a valóságot, hogy mit érzékelünk, de közben nem tesszük hozzá a hatodik érzékszervnek, az elmének a mindenféléjét, a képeket, a gondolatokat, érzelmeket, sőt testérzeteket, hanem úgy ahogy van, a világot hogyan tudjuk direktben érzékelni.

Az észlelés mentén szoktunk torzítani - a kognitív pszichológia egy az egyben ezzel foglalkozik, hogy az elmében milyen torzításokat végzünk.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Mi teremti a valóságunkat?

A

A valóságunkat A TUDATUNK teremti. Mindenki külön világot álmodik. Az észlelt valóság és az objektív vagy fizikai valóság eltér egymástól (lásd pl. a kétértelmű vagy paradox ábrák esetét, stb.), az észlelt világ egy torzulásokkal, projekciókkal, attitűdökkel, elvárásokkal és attribúciókkal teli illúzió.
(1. tancsop. 22:05-től folyt.)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

1.) Mi a relatív valóság és annak két része?
2.) Mi az abszolút valóság?
3.) Mit jelent a nirvána és a szamszára egysége?

A

1.) RELATÍV VALÓSÁG – szamszára – a durva külső fizikai formák (W1-W6), a durva energetikai formák (W7) és a szubtilis, finom belső tudati formák (W8) világa
A W0-W8-as szintig a tudat és a benne megjelenő formák, jelenségek az a szubjektív valóság, amit képesek vagyunk felfogni, amit az énen belül vagy a(z egyéni!) külvilágunkban tapasztalunk, a saját realitásunk.
A tudatunkkal felfogott valóságunknak két része van:
–> A BELSŐ VALÓSÁG – amelyet a meditáció és önmegfigyelés során a belső érzékszervvel, az elme segítségével tudunk felfogni. Az elme a tudati folyamatok összessége. Az elme komponensei/összetevői:
o képek (emlékképek, elképzelt fantáziaképek)
o gondolatok
o érzelmek

–> A KÜLSŐ VALÓSÁG / KÜLVILÁG – amelyet az öt külső fizikai érzékszervvel és a modalitások segítségével tudunk felfogni:
érzékszerv modalitás (érzékszervi érzékelés)
*szem - látás (V – vizuális)
*fül - hallás (A – akusztikus)
*bőr - tapintás, illetve testérzetek (K – kinesztetikus)
*orr - szaglás (O – olfaktorikus)
*nyelv - ízlelés (G – gusztatorikus)

Ezeken a W0-W8-ig tartó szinteken van a tudat és a tudatban megjelenő formák, illetve a formákkal való hamis azonosulások, amiket „én”-nek nevezünk, ami elkülönül igazi Önvalónktól, a tiszta tudattól. A W6-on jelenik meg a tudatosságunkban (awareness) a Tanú tudat, a „kis én” mögötti „nagy Én”, és a W8 végén jutunk el oda, hogy a Tanú szemléli a külső és belső tudati formákat, így különül még el a Látó és az általa tapasztalt Látott dolgok (a tudat és a teremtett formák). Fizikai létezés (W0-W7) és W8-as meditációs vagy transzélmények.

2.) ABSZOLÚT VALÓSÁG – nirvána – üresség, csak a tudat van önmagában (Önvaló), nincs név, nincs forma (W9) – „nagy Én”
A tudat ebben a tudatállapotban, ezen a tudatszinten tisztán önmagában marad meg, ez a Tanú-tudattal való eggyé válás, az üresség állapota, ahol és amikor nem jelenik meg semmilyen durva, külső vagy finom, szubtilis belső forma a tudatban, megszűnik mindennemű gondolkodás, nincs múlt-jelen-jövő, csak az állandó itt-és-most (örök jelenidő). Ez a megvilágosodás első szintje, amikor csak a Látó van (maga a tudat). *ELSZIGETELT MEDITÁCIÓS ÁLLAPOT, amikor még mindig dualitás van, mert vagy a formák világában vagyunk vagy a nirvánában.

3.) NiRVÁNA + SZAMSZÁRA EGYSÉGE – üresség és forma nonduális egysége (W10) – „nagy Én”
A tudat ebben a tudatállapotban, ezen a tudatszinten tisztán önmagában marad meg, ez a Tanú-tudattal és minden formával való eggyé válás, az abszolút egység állapota, ahol és amikor nem jelenik meg semmilyen durva, külső vagy finom, szubtilis belső forma a tudatban, nincs múlt-jelen-jövő, megszűnik mindennemű gondolkodás, csak az intuitív cselekvés marad, csak az állandó itt-és-most (örök jelenidő). Ez a megvilágosodás második szintje, amikor csak a Látás marad (a tudatra való tudatosság is feloldódik). A világban istentudattal-ürességtudattal való élés (pl. szúfizmus vagy a buddhizmusban az arahantság/buddhaság), amikor minden állapot eggyé válik, a nonduális létezés állapota – *NEM MEDITÁCIÓS ÁLLAPOT.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Írd le a tudat szerkezetét!

A

A tudat szerkezete, az „evilági” valóság, amelynek tudatában vagyunk – a buddhizmusban a „6 érzékszerv”:
Tudat= az 5+1 érzékszerv:
- az 5 külső érzékszerv: látás, hallás, szaglás, ízlelés, tapintás – ez adja a testérzetek megtapasztalását.
- a 6., belső érzékszerv az elme: ez adja a (képzelt vagy emlék)képek, érzelmek, gondolatok megtapasztalását. Az elme a tudati folyamatok összessége.

A BELSŐ VILÁG FELFOGÁSA:
- képek
- gondolatok
- érzelmek (hangulatok)

A KÜLVILÁG FELFOGÁSA:
- látás
- hallás
- tapintás – testérzetek: fájdalom, nyomás- és hőérzékelés
- ízlelés
- szaglás

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Mit jelent az érzelem?

A

AZ ÉRZELMEK
Az érzelem egy szubjektív élmény – belső érzések és objektív külső tényezők összessége.
Az érzelmek *AZ OBJEKTÍV VALÓSÁGHOZ FŰZŐDŐ SZUBJEKTÍV VISZONYUNK TÜKRŐZŐDÉSEI KÖZVETLEN ÁTÉLÉS FORMÁJÁBAN, a bennünket érő környezeti hatásokat értékelő, minősítő lelki jelenségek. Az érzelmeket külső impulzusok váltják ki, általában passzívan éljük meg őket, „elszenvedjük”. Az érzelmek működésbe hozzák a vegetatív idegrendszert és a hormonális rendszert, ezek közvetítik az érzelmeket. Az érzelem többkomponensű, összetett jelenség, amely cselekvésre sarkall (e-motion → energiát mozgat meg bennünk).

(Az érzelmek általános összetevői
- szubjektív élmény, belső érzések (milyen érzelmet élek át, mit érzek)
- belső testi reakciók, fiziológiai folyamatok (arousal szint)
- az érzelmekkel együtt járó automatikus gondolatok, vélekedések
- az érzelmekhez társuló arckifejezések
- kognitív kiértékelés – az érzelemre adott általános válasz (mit gondolok az adott helyzetről, az érzelem okáról)
- cselekvési hajlandóság (az érzelem hatására mit szeretnék tenni)
- az érzelmek által kiváltott tényleges cselekvés (mit teszek az érzelem hatására).
Ezek önmagukban nem érzelmek, csak akkor válnak azzá, ha a fentiek összekapcsolódnak. Egyik összetevő befolyásolhatja a másikat.
Az érzelmek nem azonosak
- a hangulatokkal, melyek kevésbé intenzív, de tartós érzelmi állapotok
- a motivációkkal, amelyeket belső impulzusok váltanak ki, de nem aktiválják a vegetatív idegrendszert
- az indulatokkal, amik nagyon intenzív, rövid ideig fennálló érzelmi állapotok
- a szenvedéllyel, amely egy nagyon intenzív és tartós, akár életünk végéig fennálló érzelmi állapot)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Mit jelent az arousal?

A

Arousal:
Az idegrendszer (idegi-hormonális rendszer) általános izgalmi szintje (készenléti-aktivációs állapota), a normál éberség, egy semleges, érzelmek (és motivációk) nélküli reagáló (reaktív) állapot, mely felkészít a változásra. Egy semleges háttér izgalmi szint, minden embernél eltérő. Attól függően, hogy a személy adott helyzetben hogyan értelmezi (címkézi), minek tulajdonítja az átélt izgalmat, attól függően lesz belőle adott érzelem.
Anatómiai alapja a formatio reticularis, az agytörzsi hálózatos rendszer. Az arousal hátterében a vegetatív, elsősorban szimpatikus idegrendszeri működés áll.
Arousal szintek:
- alacsony arousal szint: alvás, felébredés → automata cselekvési üzemmód.
- közepes arousal szint: fokozódó éberség → optimális teljesítmény állapota.
- magas arousal szint: feszült, túlingerelt állapot → ekkor nem tudjuk kontrollálni a cselekvéseinket, érzelmi zavar áll elő.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

*Mit jelent az érzelmek kéttényezős elmélete, és kiknek a nevéhez fűződik?

Ezen elmélet értelmében miből áll az ÉRZELEM?

A

Az érzelmek kéttényezős elmélete: Schachter-Singer, 1962.
Schachter és Singer elmélete szerint akkor keletkezik egy érzelem, ha egy inger vagy esemény által kiváltott vegetatív arousalt kognitív módon értékelünk, megítélünk (címkézés), vagyis a megismerésnek is meghatározó szerepe van az érzelmek létrejöttében.
Az érzelemhez szükséges két tényező tehát:
- testi reakciók
- a helyzet kognitív kiértékelése.

*ÉRZELEM = AROUSAL (semleges izgalom) + KOGNITÍV KIÉRTÉKELÉS (címkézés)

Ugyanaz a helyzet más-más érzést válthat ki az emberekből, ami az egyik ember számára szorongáskeltő, az a másik számára nem az – a helyzet kognitív kiértékelése határozza meg az érzelmi élményt. A kiértékelési folyamat elég gyors, képes magyarázatot adni az érzelmek megjelenésének gyorsaságára és a kiértékelés elég változatos, miáltal elkülöníthető a sokféle érzelemtípus.

A kísérlet:
A kísérleti személyeknek adrenalin injekciót adtak, amely általában vegetatív arousalt okoz: erős szívritmus- és légzésszám-növekedés, izomremegés és fokozott izgalmi állapot keletkezik (semleges izgalom). A kísérletvezetők a kísérleti személyeknek beadott adrenalin hatására vonatkozó információt változtatták. Néhány kísérleti személyt pontosan felvilágosítottak a szer következményeiről, másokat félrevezettek, azt állítva, hogy a szer, zsibbadást okoz. Ezután a kísérleti személyeket egy szobában hagyták egy másik személlyel, aki látszólag másik kísérleti személy, valójában a kísérletvezető beépített embere volt. A kísérleti alanyok a beépített embertől kétféle ingert kaptak: öröm (szexuális) és düh (agresszív) ingert. A beépített ember vagy örömhelyzetet teremtett, úgy hogy feldobottan viselkedett, vagy dühhelyzetet azzal, hogy mérgesen viselkedett. A kísérlet végén megkérték a kísérleti személyeket, hogy számoljanak be érzelmeikről. Az informált személyeknek volt magyarázatuk az izgalmukra, ennek következtében a kísérlet végén nem számoltak be különösebb érzelmekről. A félreinformált személyek viszont, mivel nem volt magyarázatuk a bennük keletkező izgalmi állapotra, a felfokozott semleges izgalomból (adrenalinnal kiváltott magas arousal-szint) az ingernek megfelelő reakciót adtak: dühről számoltak be, amikor a beépített ember dühhelyzetet teremtett és örömről, amikor örömhelyzetet. Tehát ez utóbbi esetben az érzelmet a kísérleti személy helyzetről kialakított kiértékelése határozta meg.

A Schachter-kísérlet azt mutatta ki, hogy a címkézéstől függően lesz érzelem egy semleges energiából. Schachter és Singer elmélete szerint a testben megjelenő izgalom (arousal) egy kognitív címkével társulva válik érzelemmé, vagyis a személy nem passzívan „elszenvedi” az érzelmeket, hanem aktívan részt vesz az érzelmek létrejöttében a címkézés révén.

(Azonban vannak olyan érzelmek is, amelyekben nem játszik szerepet a kognitív kiértékelés. Ezek a prekognitív érzelmek, azok a félelmek, amelyek gyermekkorban alakultak ki és nem járnak együtt kognitív kiértékeléssel (W3 előtti érzelmek). Ezeket aktiválja a bodywork.)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Fejtsd ki az érzelmek és a teljesítmény összefüggéseit! (Hebb 1955.)

A

Donald O. Hebb 1955-ben írta le az arousal (izgalom szintje) és a teljesítmény összefüggéseit. Eszerint egy koordináta rendszerben ábrázolva az idegi aktiváció (arousal, izgalom) és a teljesítmény összefüggését (ahol a vízszintes x-tengely az izgalom szintjét, a függőleges y-tengely a teljesítményt jelöli), a kettő viszonya egy fordított U-alakú görbeként írható le.
A kísérletek szerint a teljesítmény egy KÖZEPES (optimális) IZGALMI-AKTIVÁCIÓS SZINTNÉL A LEGJOBB, kicsi izgalmi szint mellett kicsi a teljesítmény, túl nagy izgalmi szint mellett szintén csökken a teljesítmény, mert debilizál, lebénít.

Az összetettebb feladatokhoz kisebb izgalmi szint az a legideálisabb, a legalacsonyabb izgalmi szintnél nincs teljesítmény, az az alvás állapota, ha azonban az izgalmi szint magas, a teljesítmény csökken, az ember szétesik az izgalomtól, megbénít, a túl erős félelem és az öröm (pl. szorongás és szerelem) is negatívan hat a teljesítményre. Az egyszerű rutinfeladatokhoz, az automatikus működéshez a magas izgalmi szint a legmegfelelőbb. Minél nehezebb a feladat, annál alacsonyabb az aktiváció optimális szintje. Ez a görbe bármelyik érzelmi állapot által kiváltott izgalomra érvényes, pl. a félelem lebénít, a düh hatására törünk-zúzunk, az öröm is szétesett izgatottsággá válhat,

! Csíkszentmihályi flow-elmélete is nagyon rezonál erre az elméletre. Ott inkább a figyelemről van szó, tehát ha lanyhul a figyelem, akkor elunjuk magunkat, ha meg nagyon feszültek vagyunk, akkor se a zónában leszünk, akkor sem lesz olyan jó a teljesítményünk.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Írd le az érzelmek fiziolóigai alapját, idegrendszeri hátterét!

A
  • AGYTÖRZS - hüllőagy, ösztönös agy/túlélő agy - az öntudatlan, automatikus cselekedetek és a test túléléséhez szükséges funkciók és ösztönök irányítója (“üss vagy fuss”-reakció), ez a rész felel a bitzonságunkért.
  • LIMBIKUS RENDSZER - emlősagy, érzelmi agy - az érzelmek központja, különösen az amygdala, ez a terület felel a kötődésért, a motivációkért és az elégedettségért - itt van az agy jutalmazó központja (dopaminrendszer).
  • AGYKÉREG (NEOCORTEX) - emberi agy, gondolkodó agy - a magasabb rendű agyi folyamatok irányítója, itt jönnek létre a képek és a gondolatok. Ez az időbeli gondolkodás (múlt-jelen-jövő) helye, az elvont, fogalmi gondolkodás, a nyelv, a tervezés és empátia helye.

*A magasabb agyterületek képesek szabályozni az alsóbb területek működését, így az *AGYKÉREG szabályozza az érzelmek működését.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

*A terápiás munkában milyen folyamatot követünk?

A

*A magasabb agyterületek képesek szabályozni az alsóbb területek működését, így az agykéreg szabályozza az érzelmek működését.

*A terápiás munkában is ezt a folyamatot követjük:

  1. GONDOLAT → 2. KÉP → 3. ÉRZELEM → 4. TESTÉRZET, CSELEKVÉS

Ezért olyan fontos, hogy a klienst módosult tudatállapotban belevigyük egy képbe, megkeressük az adott, feldolgozni kívánt emléket, találjunk egy képet, mert
MINDIG A KÉP HÍVJA BE AZ ÉRZELMEKET A TESTBE!
Ekkor tudunk bemenni a kliens szavai és tudatos hiedelmei mögé.
De nem minden emlékhez társul kép vagy gondolat, ilyenkor az érzelem kép nélkül jelenik meg a terápiában.

/A tudatos, rendszerezett emlékeink az explicit memóriában tárolódnak, teljes komplexumként (gondolat-, kép-, érzelem-, testérzetcsomagként), ezzel szemben a korai, preverbális, W1-W2-es emlékek nagy része, vagyis a racionális elme előtti emlékek az implicit memóriában tárolódnak, nem komplex csomagokként, hanem foszlányokként (van, hogy csak testérzet van –W1, vagy csak érzelem formájában –W2 → ezek előhívására nagyon jó módszer a bodywork)./

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Miért jelenhetnek meg kép nélkül is érzelmek?
Ezeket az érzelmeket hogy nevezzük?

A

Nem minden emlékhez társul kép vagy gondolat, ilyenkor kép nélkül jelenik meg a terápiában.

Kép nélkül jelenik meg egy érzelem, ha akkor, amikor keletkezett, az információ NEM JUTOTT EL A FELSŐBB AGYTERÜLETEKIG, pl. túl hirtelen történt valami, anélkül, hogy a gondolkodó agy feldolgozhatta volna. Pl. amikor váratlanul megijedünk vagy hirtelen öröm esetén. Ekkor az amygdala lép működésbe, ami a limbikus rendszerben található. Ott keletkeznek az érzelmi töltetű emlékek. Ezeket az érzelmeket, amik nem jutottak el a gondolkodó agyig, az agykéregig (cortex), vagyis a képek és gondolatok szintjére, *PREKORTIKÁLIS ÉRZELMEKNEK (kéreg előtti) nevezzük.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Milyen elvet kövessünk, az érzelmek kapcsán meditációban és a hétköznapi életben?

A

Az érzelem az az energia, ami mozgásra vagy cselekvésre késztet, ami mozgat minket. Ha nincs bennünk érzelem, nem mozgunk, lásd pl. a depresszió esetét, vagy pl. a meditáció esetében, ahol nincs testi mozgás, ami lassan leállítja a tudati mozgást is, és segít kitisztítani az érzelmeket. Meditációban feljönnek, megjelennek az érzelmek, de semlegesen megfigyeljük őket, nincs mentális mozgás, teljes megnyugvás van.

*Elv: meditációban juss túl az érzelmeken, a hétköznapi életben viszont természetes mértékig éld meg az érzelmeket!

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Fejtsd ki az érzelmek természetes idői ciklusát!
Mit nevezünk hormonidőnek?
Mitől fordulhat elő, hogy egy érzelem tartóssá válik?
Hogy tudjuk feloldani ezeket az érzelmi lenyomatokat?

A

Az érzelmek és hangulatok hormonállapotok, ha egy érzelem van bennünk, akkor a vérben különféle hormonok szabadulnak fel. A HORMONOK 2,5 PERC ALATT ÁRAMLANAK VÉGIG A TESTBEN a vérkeringés révén, vagyis ennyi idő alatt járja át a testünket egy érzelem. Ezt hívjuk úgy, hogy *HORMONIDŐ. (A zeneszámok nagy része is kb. 2,5-3 perces, ennyi ideig marad fenn egy hangulat az emberben.)

Előfordul olyan, hogy egy ÉRZELEM TARTÓSSÁ VÁLIK bennünk, ez azért lehetséges, mert EGY GONOLATOT VAGY GONDOLATSORT KAPCSOLUNK AZ ÉRZELEMHEZ, sokat rágódunk (agyalunk) az adott érzelmet kiváltó eseményen, így az érzelem FIXÁLÓDIK a testben és az elmében.

Az ilyen zárványokként bennünk megrekedt energiacsomagokat, érzelmi lenyomatokat úgy tudjuk feloldani, hogy pl. MEDITÁCIÓBAN VAGY TERÁPIÁN MÓDOSULT TUDATÁLLAPOTBAN engedjük, hogy az érzelem megjelenjen a tudatunkban és a testünkben, amíg KIOLDÓDIK, és a bezárt energia kiszabadul.

*Terápiában: ÁTLÉLEGEZTETÉS
analitikus terápiában: SZABAD ASSZOCIÁCÓ is okozhat katarzist

*Meditációban: azzal oldódik ki, hogy nem reagálunk rá, hanem semlegesen szemléljük, és hagyjuk, hogy a hormonidő alatt végigáramoljon az adott érzelem a testen, hagyjuk, hogy a hormonok lassan felszívódjanak, és megszűnjön ez az állapot.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Írd le a meditáció és az érzelmi tisztulás folyamatát!

A

Meditációban vagy terápián - módosult tudatállapotban FELENGEDJÜK AZ ÉRZÉSEKET, SEMLEGESEN ÁTSZEMLÉLJÜK ŐKET, NEM REAGÁLUNK RÁJUK, ÍGY AZOK EREJÜKET VESZTIK, ÉS KITISZTULNAK A TUDATBÓL.
Ezzel a megengedő, semleges hozzáállással az érzelmek így hagymahéj-rétegekhez hasonlóan a tudat egyre mélyebb rétegeiből tudnak feljönni a tudatos tudatba, majd kioldódni és távozni. Minél több érzelmet tudunk így felengedni a tudatba, annál inkább megfigyelhető, hogy EGYRE ERŐSEBB ÉRZELMEK JÖNNEK FEL A TUDATBA, amiket pont az erősségük miatt rejtettünk el egykor önmagunk elől, mert pl. gyerekként nem tudnunk velük megküzdeni.
A legmélyebben lévő, legerősebb érzelmek általában a szexualitáshoz és az agresszióhoz társuló érzelmeink, hiszen a szocializáció során pont ezeket tiltotta le a környezetünk a legerősebben.
(W2: agresszió - 2 éves kor, anális korszak
W3: szexualitás - 3 éves kor, ödipális szakasz)

17
Q

Fejtsd ki az öt alapérzelmet!
Mely csakrákhoz tartoznak, és hol van a helyük a testben?

A

Az öt alapérzelem a testben jól elkülöníthető központokhoz, csakrákhoz kötődik. Mindegyik érzelem a törzsben keletkezik, és ezek az érzelmek tudnak kisugározni a végtagokba is, a perifériára. A perifériákon - a fejben, a nyakban, a karokban és a lábakban - nincs érzelem, ott csak az érzelmek kivetülése jelenik meg.

Pozitív érzelmek: SZERETET, ÖRÖM
Negatív érzelmek: SZOMORÚSÁG, DÜH, FÉLELEM

*SZERETET ÉS ÖRÖM - 4. csakra/szívcsakra, szívtér, mellkas közepe - Az öröm a szomorúság ellentéte, a szív kinyílik, a mellkas izmai ellazulnak. A lelkesedés is öröm.
Öröm: a szívtér nyílik.

*SZOMORÚSÁG - 4. csakra/szívcsakra, szívtér, mellkas közepe.
Fájdalom: a szívtér szorul, zárul

*DÜH / HARAG: 3. csakra / köldökcsakra / hasi csakra / napfonat csakra, has felső része, gyomor magassága, köldök feletti rész.
A düh egy feszültség a has felső részében, a has izmai megfeszülnek, főleg, ha visszatartjuk a dühöt, ami gyomorfeszültségként, gombócérzésként jelenhet meg. (Az agresszív viselkedés vagy agresszió már a düh érzelemnek cselekvésben történő kifejezése, míg pl. a káromkodás egy verbális agresszió, a düh szóbeli kifejezése. Ha agresszívan viselkedünk, akkor meg akarjuk semmisíteni a dühünket okozó tárgyat vagy személyt.)

*FÉLELEM 2. csakra / szakrális csakra / nemi csakra /szexcsakra, alhas, a köldök alatt.
A félelem gyökere az 1. csakrában, a gátnál van, ami a biztonsággal hozható összefüggésbe. A félelem akkor jelenik meg az 1. csakrában (gyökércsakra), ha a létbiztonságunkat féltjük, életveszélyes helyzetbe kerülünk ekkor rettegésként jelentkezik, ekkor előfordul, hogy a záróizmok nem tartanak.
(A félelem képes felkúszni a szívbe, ekkor is összehúzódik a mellkas, de ez az érzelem nem olyan erős.)

A többi érzelemre használt kifejezésünk is ezekhez az alapérzelmekhez kötődik, vagy ezek kombinációi alkotják - ÖSSZETETT ÉRZELMEK, vagy egy érzelem és a hozzá társuló gondolat(ok) együttese.
A féltékenység pl. düh vagy félelem, de lehet a kettő együtt is.

18
Q

Mi a különbség a félelem és a szorongás között?

A

A félelem mindig valamilyen konkrét tárgyra irányul, meg tudjuk nevezni, hogy mitől félünk, és általában az itt és mostra vonatkozik.

Ezzel szemben a szorongás tárgy nélküli félelem, és a múltra vagy a jövőre vonatkozik. A rossz tapasztalatok alapján félünk a múlttól vagy a jövőtől.

19
Q

Mivel szüntethető meg az érzelmek hullámzása?

A

Meditációval.

Az érzelmek folyton hullámoznak, jönnek-mennek a tudatban – a szüntelen elmemozgás és a vele járó érzelmi hullámzás csak meditációval szüntethető meg.

Egyszerre mindig egy érzelem van jelen a testben, ha úgy éljük meg, hogy több van bennünk, akkor nem elég fókuszált a figyelem, a tudat nagyon gyorsan cikázik több érzelem között, ide-oda vetül a figyelem fókusza nagyon rövid időn belül.

20
Q

Mikből állnak össze a hiedelmek?

A

A hiedelmek sokszor gondolt gondolatokból és emlékképekből állnak össze, és érzelmeket generálnak bennünk.

21
Q

Milyen szintű lelki problémákat oldhatunk meg a képek átírásával, és milyeneket nem?

A

Az összes lelki probléma (megrekedt érzelem) visszavezethető a képekhez, gondolatokhoz, ezért terápiában ezekkel dolgozunk, a képek átírásával a lelki problémák megoldhatók.

Ez alól *kivételt képeznek az 1. és 2. szint patológiái –> amelyeknél ÉRZELMI TÖLTÉST KELL alkalmazni.

Terápiában mindig KI KELL KÉRDEZNI kell kérdezni a klienst, hogy *PONTOSAN HOL ÉRZI AZ ADOTT ÉRZELMET, melyik területen, mindig vissza kell követni a testérzeteket a törzs valamelyik részére, mert ott lesz a legerősebb az érzelem, és ezzel lehet majd jól dolgozni annak feloldásához.
Ha a kliens a fejben érzi az érzelmet, az még nem az érzelem gyökere, oda csak kisugárzik valamelyik érzelem a törzsből. Azt a pontot kell megkeresni, ami az érzelem epicentruma a törzsben.

22
Q

Mi a különbség a spirituális víziók és a fantáziaképek között?

A

*A SPIRITUÁLIS VÍZIÓK közé a W8-as szintű élményeket, a BELSŐ SZEMMEL, a 3. szemmel „látott” látomásokat soroljuk. Ezek a „képek” általában háromdimenziósan (3D) jelennek meg, és a szemek fölött a homlok magasságában, a homlok előtti térben érzékeli őket a személy.

Ezzel szemben a *FANTÁZIAKÉPEK kétdimenziós (2D) képekként jelennek meg a tudatban. Kérdés nyitott vagy csukott szemmel látta-e a kliens.

23
Q

Az integrált tudatszerkezeti modell milyen modellekből épül fel?

A

Freud és Jung modelljéből, és az integrál szemlélet a wilberi tudati létrát kiegészíti Kaczvinszky József tudati térképével.

24
Q

Írd le, milyen sorrendben alakulnak ki az ego rétegei a wilberi létrán?

A

W1 – testérzetek
W2 – érzelmek, belső képek, szimbólumok (kezdeti szimbolikus-analógiás gondolkodás)
W3 – konkrét fogalmak
Eddigre alakul ki az elme, az ego, a külvilágtól teljes mértékben, mindhárom szinten (test-lélek-szellem) elkülönült személyes én érzete.
Az elme tehát a W1-W3 terméke: vagyis az érzelmek, képek, gondolatok együttese.
W4 – összetettebb fogalmi gondolkodás: hiedelmek, szerepek, forgatókönyvek (konkrét mentális műveletek, lineáris logika)
W5 – összetettebb fogalmi gondolkodás: elvont/absztrakt fogalmakban való gondolkodás, hipotézisek (formális műveletek, több verzió végiggondolása, racionális érvelő logika)

25
Q

Hogyan hívjuk elő módosult tudatállapotban, terápiás munkában az emlékeket?

A

Normál, éber tudatállapotban így működünk:
A testben jelentkező testérzetekhez érzelmeket kapcsolunk, ahhoz elmentjük a képeket, majd egy gondolatot társítunk a képhez, és kész az emlék csomag. Aztán ez tapasztalatként tárolódik az elmében, és ez alapján fogunk cselekedni.
1. testérzet → 2. érzelem → 3. kép (emlék vagy fantáziakép) → 4. gondolat » cselekvés

*MÓDOSULT TUDATÁLLAPOTBAN, TERÁPIÁS MUNKÁBAN így hívjuk elő az emlékeket:
a hagymahéj rétegek a felépülésükkel fordított sorrendben hívhatók elő a kliensben, vagyis így dolgozunk az emlékképekkel:
1. gondolat → 2. kép → 3. érzelem → 4. cselekvés

26
Q

Mit ábrázol az integrált tudatszerkezeti modell?

A

Az ábra a szubjektív világunkat ábrázolja, ahogyan azt tapasztaljuk. Normál, hétköznapi tudatosság mellett így észleljük a világot.

–> Az ábrán felül van a *KÜLVILÁG, amelyet az 5 külső érzékszerven és a modalitásokon (VAKOG – az öt érzékszervi észlelésen: vizuális, auditív/akusztikus, kinesztetikus, olfaktorikus, gusztatorikus) keresztül érzékelünk – ezeken keresztül érnek minket a külvilág hatásai, ingerei. Ez a HÉTKÖZNAPI TUDATOSSÁG HATÁRA.

–> Ez alatt van a *BELSŐ, SZUBJEKTÍV VILÁGUNK a maga összetettségében, amelynek legalján található a SZUBJEKTÍV ÉNÜNK ISTENI KÖZÉPPONTJA, az egyéni lélek vagy énségi szikra.

27
Q

*Fejtsd ki a tudatszerkezeti modell elemeit!

→ A külvilág
→ A belső világ
- tudatos én
- tudattalan /=altudat/
- énségi szikra
→ A karakter (és karakterfixáció)
→ A megnyilvánulás határvonala
→ A szamszkárák (személyes és kollektív)
→ Altudat
→ Énségi szikra / egyéni lélek / Átman

A

Az ábra a szubjektív világunkat ábrázolja, ahogyan azt tapasztaljuk. Normál, hétköznapi tudatosság mellett így észleljük a világot.
→ Az ábrán felül van a *KÜLVILÁG, amelyet az 5 külső érzékszerven és a modalitásokon (VAKOG – az öt érzékszervi észlelésen: vizuális, auditív/akusztikus, kinesztetikus, olfaktorikus, gusztatorikus) keresztül érzékelünk – ezeken keresztül érnek minket a külvilág hatásai, ingerei. Ez a HÉTKÖZNAPI TUDATOSSÁG HATÁRA.

→ Ez alatt van a *BELSŐ, SZUBJEKTÍV VILÁGUNK a maga összetettségében, melynek legalján található a szubjektív énünk isteni középpontja, az egyéni lélek vagy énségi szikra.
A BELSŐ VILÁGUNK ÖSSZETEVŐI:
– TUDATOS ÉN
o kapuk a külvilágra: öt érzékszerv
o a külvilág észlelésének csatornái: modalitások
(VAKOG)
o személyiség
 perszóna – szerepszemélyiség
 változó, instabil személyiség: elme/ego: érzelmek,
képek, gondolatok
 kiforrt, állandósult személyiség = karakter és fixációi
– TUDATTALAN (=ALTUDAT)
o egyéni tudattalan (árnyékszemélyiség, anima/animus)
o kollektív tudattalan:
szamszkárák/archetípusok/hajlandóságok
– ÉNSÉGI SZIKRA / EGYÉNI LÉLEK / ÁTMAN

A BELSŐ VILÁG A KÜLVILÁG BELSŐ LEKÉPEZŐDÉSE (REPREZENTÁCIÓJA) AZ ELMÉBEN. Az elme összetevői:
- érzelmek
- képek
- gondolatok
A képek, érzelmek, gondolatok szoros kapcsolatban állnak a testérzetekkel.

→ A belső világunk egy mélyebb rétegét képviseli az elme mögött meghúzódó *KARAKTER, a kiforrt, állandósult, fixálódott személyiségünk. A karakter határozza meg az elmét.
A karakter egyik jellemzője a *KARAKTERFIXÁCIÓ – azt jelenti, hogy UGYANAZOKAT A KARAKTERPÁLYÁKAT járjuk, futjuk azonos(nak tűnő) helyzetekben, ugyanazokat a reakciómintákat ismételjük rugalmatlanul, múltra reagálva az itt és most helyett. A karakterfixációk gyermekkorban alakulnak ki a családban, és a családtagok erősítik is egymás karakterfixációját. A mély, terápiás önismereti munkában a cél a karakter tudatosítása, a fixációk kioldása, hogy A SZEMÉLYISÉG ÚJRA RUGALMASAN TUDJON REAGÁLNI az itt-és-most helyzetekre. A karakterfixációt egy döntéssel lehet megszüntetni, ha előtte feltártuk ezeket a beidegzett pályákat, beragadt reagálási módokat, megértettük, tudatosítottuk.
A karaktert az tartja fenn, hogy próbáljuk kezelni, megszüntetni – az önküzdés. Szabadulni akarunk tőlük, és ez ad nekik energiát, ez tartja fenn a fixációkat. Helyette megértésre, elfogadásra van szükség, semleges viszonyulásra és egy döntésre, hogy ezután nem így reagálunk. De amíg nincs meg a teljes megértés, hogy hogyan, mikor, miért keletkezett, és hogy ez a reakció a múltnak, egy vagy több adott helyzetnek szólt, nem az itt és mostnak, addig lehetetlen másképp működni. Csak ha elengedjük az önküzdést, felelősséggel felvállaljuk, hogy ilyenek vagyunk, így működünk, csak akkor fognak KIOLDÓDNI A FIXÁCIÓK, és akkor van esélyünk egy új működés mellett dönteni. Ha megvan a felvállalás, akkor leszek döntéshelyzetben. A terápia arról szól, hogy döntéshelyzetbe juttassuk a klienst.

→ A vastag vonal az ábrán a *MEGNYILVÁNULÁS HATÁRVONALA, ezen túl (lent) van az egyén altudata. A karakter a megnyilvánulás határvonalán van, az felett, és a határvonalon túl vannak a szamszkárák (az ábrán a kis karikák), melyek száma végtelen.

→ A *SZAMSZKÁRÁK késztető erők, impulzusok, hajlandóságok, motivációk, törekvések, szimbólumok, archetípusok, az ezotériában: sorserők, rejtett erők. A szamszkárák az altudatban lévő késztetések, melyek folyamatosan megnyilvánulásra törekszenek, melyek mozgásra késztetik a karaktert, az elmét és a testet (cselekvés formájában).
A szamszkárák nem közvetlenül, hanem a karakter szűrőjén keresztül nyilvánulnak meg az elmében, egyszerre képek, gondolatok és érzelmek formájában – vagyis a karakterpályákon át halad és manifesztálódik az elmében, ahol egyszerre jelenik meg képek, érzelmek, gondolatok formájában, és végül cselekvésként a külvilágban.

Vannak *SZEMÉLYES SZAMSZKÁRÁK a személyes tudattalanból és *KOLLEKTÍV SZAMSZKÁRÁK, amelyek a kollektív tudattalanból származnak. Minden szamszkára egyszerre emlék és jövőkép is. Csak olyat tudunk elképzelni, ami az elméből jön, oda pedig az emlékek áramlanak fel a mélyebb rétegekből. A meditációban, álmokban, módosult tudatállapotban meg tudnak nyilvánulni a szamszkárák, és ha meditációban nem reagálunk rájuk, akkor erejüket vesztik, kimegy belőlük a cselekvésre és elmemozgásra késztető erő. A szamszkárákat a kiegyenlítődés elve irányítja, hajtja fel a tudatba. Ha valamihez nagyon végletesen ragaszkodunk a tudatban (a semleges viszonyulás helyett erős vággyal vagy elutasítással fogadjuk), akkor az átcsap a másik oldalba, és az ellenkezője jön szembe a külvilágban. A cél, ahogy a meditációban is, engedni, elfogadni, megmaradni a középpontban.

→ Az *ALTUDAT a tudattalan legfelső rétege, a megismerés legmélyebb tartománya, a megnyilvánult világ és a meg nem nyilvánult világ találkozási területe. Ez az elme és a karakter mögötti tényező. Itt nincsenek szavak, gondolatok, csak szimbólumok. Ez az elvárások tartománya, melyet meghatároznak az ebből az életből és az előző életekből származó tapasztalatok, emlékek. Minden megnyilvánulást az altudat hoz létre és vezérel az élet során. Az elme az altudatból érkező információcsomagot alakítja át képekké, gondolatokká és érzelmekké. Az altudat két részre osztható: felül van a személyes tudattalan – az egyéni, ebből az életből származó vagy előző életekből származó emlékek tárháza, alatta pedig a kollektív tudattalan – az archetípusok, univerzális érzések, cselekmények tárháza.

→ A belső világ legmélyén található az *ÉNSÉGI SZIKRA vagy egyéni Lélek (Atman), az isteni középpontunk, Amely folyamatosan megnyilvánulásra törekszik a szamszkárákon keresztül. Ha felbukkan egy szamszkára, azt a karakter szűri meg, és finomított formában (átmenve az egyéni szűrőinken) jelenik meg az elmében.

28
Q

Milyen kapcsolat van a külvilág és a szamszkárák között?
Mikor beszélünk szinkronicitásról?

A

A KÜLVILÁG IS A SZAMSZKÁRÁK MEGNYILVÁNULÁSA. Mély meditáció, tudatmódosító szerek által előidézett erős transzélmények során ez megtapasztalható. A külvilágban nincsenek véletlenek, hanem a szamszkárákat dobja fel a tudat, és nyilvánítja meg külső eseményekként. Stanislav Grof szerint ekkor a legmélyebb, személyes élmények átfordulnak archetipikus, mitológiai élményekké. Vagyis nincs pusztán önmagában egyéni emlék, amely független lenne az archetípusoktól, mert az egyéni emlékek mélyén is archetipikus emlékek állnak.

*SZINKRONICITÁSRÓL akkor beszélünk, amikor egy szamszkára egyszerre jelenik meg a tudatban (belső világban) és a külvilágban (rád gondoltam és felhívtál).

29
Q

Írd le az integrált tudat szerkezetét összefoglalva!

A

A tudat szerkezete összefoglalva:

→ A KÜLVILÁGBÓL az 5 érzékszerven és az 5 modalitáson (érzékszervi észlelési módok) keresztül jönnek be az impulzusok. A modalitásokat a terápiában úgy rövidítjük, hogy VAKOG. Ez a *HÉTKÖZNAPI TUDATOSSÁG HATÁRA.

→ Ez alatt található az *ELME, ami képek, gondolatok és érzelmek együttese. Ennél mélyebben helyezkedik el a személyiség mélyebb része, a karakter és a karakterfixációk.

→ Ez alatt található a *TERMÉSZET MEGNYILVÁNULÁSÁNAK HATÁRVONALA.

→ A határvonal alatt van az *ALTUDAT.

→ Az altudat két részre osztható:
o felül van a személyes tudattalan – az egyéni, ebből az
életből származó vagy előző életekből származó
emlékek tárháza.
o alul van a kollektív tudattalan – az univerzális,
mitológiai drámák, személyek, érzések, cselekmények,
archetípusok tárháza.

→ Az ábra legmélyén található az *ÉNSÉGI SZIKRA, az isteni középpont az egyénben, mely a szamszkárákon (késztető erők, hajlandóságok, rejtett erők) keresztül folyamatosan megnyilvánulásra törekszik.

30
Q

Miért mozog állandóan az elme, milyen dinamikai törvény mozgatja az elmét, a tudatot?

A

AZ EGYENSÚLY TÖRVÉNYE – vagy kiegyenlítődés törvénye (vagy karma törvénye) – mozgatja az elmét, ami az altudatban lévő szamszkárák kiegyenlítődését jelenti. Minden felmerülő szamszkárának megvan az ellentétpárja, ami legközelebb igyekszik megnyilvánulni.

31
Q

Definiáld a TUDATOT!

A

A TUDAT (consciousness, W9, Tanú tudat) – az a nyílt tiszta tér, melynek terében a tapasztalt jelenségek felbukkannak és megszűnnek. A tudati működés elemei: elme (gondolat, kép, érzelem) - tudatos tudat, tudatelőttes, tudattalan (személyes), alatta a kollektív tudattalan (archetípusok/szamszkárák). Az ember általában a szubjektív élményeivel, az elmével azonosul, nem a tudatával. Azt hiszi, hogy azonos a gondolataival, érzelmeivel, stb.

32
Q

Definiáld az alábbi fogalmat, mint a tudat szerkezetének egyik összetevőjét:

EGO

A

ego = elme (mind) – összetevői: képek, érzelmek, gondolatok

33
Q

Definiáld az alábbi fogalmat, mint a tudat szerkezetének egyik összetevőjét:

ÉN

A

én (szelf)
- kis én = elme, ego
- nagy Én = Énségi szikra, Selbst, Önvaló

34
Q

Definiáld az alábbi fogalmat, mint a tudat szerkezetének egyik összetevőjét:

PERSZÓNA

A

perszóna – szerepszemélyiség, társadalmi maszk, kellemes szociális énünk, késő kamaszkorban fejlesztjük ki, amit a társadalom felé mutatunk.

Sok ember kialakítja a szerepszemélyiségét és úgy is marad, beleragad, és nem tud kijönni a maszk mögül. Kulturális különbségek vannak a maszkok között, kínaiaknál pl. társadalmilag elfogadott, hogy fapofát mutatnak.

35
Q

Definiáld az alábbi fogalmat, mint a tudat szerkezetének egyik összetevőjét:

SZEMÉLYISÉG

A

személyiség (personality) – nagyjából a karakter szinonimája, a karakter felszíne, pl. kívülről lehet valaki egy nagylelkű, segítőkész személyiség, karakterében azonban egy szeretetéhes ember.

36
Q

Definiáld az alábbi fogalmat, mint a tudat szerkezetének egyik összetevőjét:

KARAKTER

A

karakter – nagyjából megfelel a személyiségnek, a személyiség mélyebb rétege, szinonimaként is utalnak rá: AZ ELME MÖGÖTTI PÁLYÁK, BEIDEGZETT, rögzült VISELKEDÉSEK, REAKCIÓK ÖSSZESSÉGE, melyek meghatározzák a viselkedést. A karakter csak módosult tudatállapotban közelíthető meg.

37
Q

Definiáld az alábbi fogalmat, mint a tudat szerkezetének egyik összetevőjét:

KARAKTERFIXÁCIÓ

A

karakterfixáció – a karakter jellemzője, amikor valaki minden hasonlónak tűnő helyzetben ugyanazokat a múltbeli, gyerekkorban (W2-W4 között, főleg W3-as szinten) rögzült (fixált), ismétlődő reakciómintákat működteti, függetlenül az itt és most aktuális helyzettől - hasonló helyzetekben az egyéni beidegzett, ismétlődő reagálási módok.

38
Q

Definiáld az alábbi fogalmat, mint a tudat szerkezetének egyik összetevőjét:

ÉNÁLLAPOT (EGO-STATE)

A

énállapot (ego-state) = énrész = alszemélyiség = személyiségrész – az ego/elme különféle állapotai (érzés-gondolat-viselkedés mintázatok), hétköznapi nyelven ezek a hangulatok, melyek kívülről látható részei a személyiségnek. Egy embernek számtalan én-állapota létezik, az énállapotok száma végtelen, naponta többször váltunk énállapotot, és van, amelyikben hosszabb, van, amelyikben rövidebb ideig vagyunk. Általában nem vagyunk tudatosak az énállapotainkra, nem vagyunk tudatában, hogy énállapotok között váltakozunk, mert az énünket egy folyamatos dolognak éljük meg. Az énállapot más, mint a tudatállapot, ami az egész tudatot érinti, ezek az elme különböző állapotai, melyek csak egy részét képezik a tudatnak.
Énállapotváltásnál a világunk, egónk, percepciónk nem módosul.

(Többszörös személyiség esetén valamilyen trauma hatására egy vagy több énrész leszakad a személyiségről, megszűnik az énrészek közötti kapcsolat. A tudat vagy az egyikkel, vagy a másikkal azonosul, egyszerre nincsenek a tudatban. Olyan erős fájdalom kapcsolódik a traumához, hogy ezek az énrészek kiszorulnak a tudatból, az egyén nem képes egyszerre megélni őket, tudatosan. Bizonyos terápiás módszerek ezekkel az énállapotokkal dolgoznak.)

39
Q

Milyen terápiás módszerek dolgoznak az énállapotokkal, én-részekkel, és milyen célt akarnak elérni?

A
  • ego-state terápia – John és Helen Watkins
  • voice dialogue (hang dialógus) – Hal és Sidra Stone
  • Big Mind – Genpo Roshi
  • parts’ party – Virginia Satir
  • pszichodráma
  • aktív imagináció
  • TA- tranzakcióanalízis
  • archetípusokkal való belső munka

Ezek a módszerek mind hasonló elv alapján működnek: a kliensben módosult tudatállapotban meghívnak egy énrészt, kérdésekkel tisztázzák, hogy melyik énrész jelent meg, ki ő, mikor jött létre, mi a célja. A terápiás formák közötti különbség a kérdésekben van: a Big Mind technikánál pl. a klienst megkérik, hogy nézze meg az adott énrész érett és éretlen viselkedését, majd megkeresik a közös metszetet, a háromszög csúcsán lévő középpontot, amit kivitelezni lehet a külvilágban. Virginia Satir technikájánál egy személy énrészeit felállítják pszichodrámával, és az állító kívülről nézi az érészei játékát, a végén pedig a kliens beáll a tanú szerepébe. Virginia szerint 6 énrésze van mindenkinek.
A lényeg, a *CÉL mindegyik technika esetén az *ÉN-INTEGRÁCIÓ. Az énrészt megszólítja a terapeuta, majd megkéri, hogy nevezze meg magát, aztán a klienssel végignézik az összes felbukkanó énrészt, és „egyezkednek”. Az énrészekkel úgy beszélgetnek, mintha különálló személyek lennének. Gyakori, hogy az énrészek nincsenek jó viszonyban egymással, esetleg utálják egymást, ilyenkor belső konfliktus jön létre a személyiségen belül a két énrész között. Ebben az esetben a terápia feladata, célja az, hogy ezeket az ÉNRÉSZEKET SIKERÜLJÖN EGYMÁSSAL SZÓBA ÁLLÍTANI. Az énrészek integrációja a W6-os szintnek felel meg.

TUDATOSSÁG = ÉBERSÉG, NORMÁL TUDATÁLLAPOT – a tudatos kifejezést általában két értelemben használjuk:
- meg tudom fogalmazni, szavakba tudom önteni az érzelmeimet, tudom, mi megy bennem.
- itt és most közvetlenül észlelem, megfigyelem a pillanat megnyilvánulását.

MÓDOSULT TUDATÁLLAPOT: a Kozmikus Tudat keretén belül módosul a tudat állapota, valójában az ego (gondolatok, képek, érzelmek) és a percepció módosul, kitágul, kiélesedik. Gyakorlatilag a teljes világunk megváltozik, a módosulás mélységétől függ, mennyire módosul.
ÉNÁLLAPOTVÁLTÁSNÁL A VILÁGUNK, EGÓNK, PERCEPCIÓNK NEM MÓDOSUL.