Freud - Pszichoszexuális fejlődés Flashcards

1
Q

Mit jelent az örömzóna?

A

Freud szerint a gyermek életkortól függő fejlődési szakaszokon megy át, mely szakaszokhoz tartozik egy örömzóna és egy jellegzetes fő cselekvés.

Az ÖRÖMZÓNA egy testrészt jelent, amivel kapcsolatban az ösztönös testi örömérzést átéljük.

A legtöbb szakaszban fennáll az ösztönkésztetések és a tudatos szabályozás közötti konfliktus is, s ezt a konfliktust meg kell oldani, tehát az adott szakaszokban jelen van egy feladat és egy kimenetel is. Ha a feladatot nem sikerül jól megoldani, akkor a személy fixálódik az adott fejlődési szakaszban, ami azt jelenti, hogy az energia az adott szakaszra jellemző kielégülési formához és tevékenységhez kapcsolódva rögzül (az energiája egy részét otthagyja).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Mit jelent a fixáció?

A

A legtöbb szakaszban fennáll az ÖSZTÖNKÉSZTETÉSEK és a TUDATOS SZABÁLYOZÁS közötti KONFLIKTUS is, s ezt a konfliktust meg kell oldani, tehát az adott szakaszokban jelen van egy FELADAT és egy KIMENETEL is.
Ha a feladatot nem sikerül jól megoldani, akkor a személy FIXÁLÓDIK az adott fejlődési szakaszban, ami azt jelenti, hogy az energia az adott szakaszra jellemző kielégülési formához és tevékenységhez kapcsolódva rögzül (az energiája egy részét otthagyja).

A fixálódás két módon történhet:

  • A személy fixálódhat, mert a kielégítést NEM
    AKADÁLYOZTA SEMMI, ezért a kielégülés féktelen volt,
    vagy mert
  • a kielégülés TÚL ERŐSEN GÁTOLVA volt.

A korai fixáció kétféleképpen hathat ki a felnőttre.
- SZEMÉLYISÉGFORMÁLÓ ERŐVÉ VÁLHAT, így alakul ki pl. az
orális vagy anális KARAKTER.
- A másik út, amikor a felnőtt elviselhetetlen
STRESSZHELYZETBE KERÜLVE visszatér a korai fixációhoz,
és aszerint kezd viselkedni, vagyis REGREDIÁL A KORAI
FIXÁCIÓS PONTRA.

Az adott szakaszokban való fixációkból specifikus problémák fakadnak, ami látszólag azt is jelentheti, hogy a felnőtt életében látható problémákból visszakövetkeztethetünk a fixációs pontra.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Mit nevezünk orális optimizmusnak?

A

Az orális-bekebelező karakter esetében a személy passzív, inkább befogadó, mint aktív, ellazult és függő személyiségű, ennek megfelelően szociábilis is, ami megfelel annak az állapotnak, amikor a csecsemő az anya karjában van, ellazult, boldog, és bízik a tej áradásában, s ezáltal a másik őt ellátó szerepében, s ennek biztonságában. Ezt orális optimizmusnak is nevezik.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Definiáld az orális-bekebelező karaktert!

A

A személy passzív, inkább befogadó, mint aktív, ellazult és függő személyiségű, ennek megfelelően szociábilis is, ami megfelel annak az állapotnak, amikor a csecsemő az anya karjában van, ellazult, boldog, és bízik a tej áradásában, s ezáltal a másik őt ellátó szerepében, s ennek biztonságában.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Határozd meg az orál-szadisztikus karaktert!

A

Jellemzője, hogy az ilyen személyek aktívak és agresszívak, mely az elválasztáshoz kötődik, és gyakran ahhoz, hogy a mell nem volt számára kielégítő, azzal elégedetlen, “orálisan pesszimista”. A korai orális örömszerzés hiányában és a harapás örömének megélésében fixálódott. Szélsőségesen független, türelmetlen és cinikus. Dühét inkább verbális agresszióval fejezi ki, gyakran hideg és ellenséges.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Definiáld az anális-elengedő karaktert!

A

Az alulkontrolláló személyiség a túlkontrolláló kényszeressel szemben. A szoktatás elmulasztása épp olyan helytelen, mint annak túlkontrollálása. A gyerek ilyenkor magára marad ebben a kérdésben, és nem tanulja meg eléggé a kontrollt. Hiányozni fog neki a teljesítmény okozta megelégedés, a “képes vagyok megcsinálni” érzés. Rendetlen, felületes, koszos, piszkos, hanyag, szervezetlen és szétszórt lesz.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Definiáld az anális-visszatartó karaktert!

A

Túlkontrollálja magát és a környezetét. Az ilyen ember a szokásosnál fokozottabban pedáns, rendszerető, aprólékos és tisztaságmániás. Hogy lehet ez? Az anális periódusban a gyerek szereti magát összepiszkolni, de látja, hogy a szülők rosszallóan reagálnak erre. Hogy e vágyát beszabályozza, az ellenkezőjébe fordítja azt át, kínosan tisztaságmániás és rendszerető lesz, vagyis merev, kényszeres, rend- és tisztaságmániás személyiséggé válik. Jellemző még rá a fösvénység, vagyis a visszatartás. A freudi elmélet szerint a kisgyermek a szobatisztasági harcban makacs, és nem akarja odaadni a produktumát, s később ez a felnőtt makacs és fösvény lesz, aki nem szeret adni, nem szeret költeni és kiadni a kezéből a dolgokat, gyűlöli a pazarlást.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Mit jelent a kasztrációs szorongás?

A

Kisfiúknál ez a folyamat 3-4 éves kortól kezdődik és 6-7 éves korig tart. Ébredő férfiassága arra készteti, hogy átvegye az apja szerepét, őt háttérbe szorítva. Ez persze irreális törekvés, amire hamar ráébred a gyermek.

A fiú, miközben a mamához vonzódik és fantáziájában nemegyszer feleségül szeretné venni, szeretné, ha az apa eltűnne. Ez nem tudatos, hanem álmokban jön elő, vagy fantáziál róla, hogy milyen lenne, ha nem jönne haza, és egyebek. Ugyanakkor erős bűntudata van, fél az apai megtorlástól, amely a fiú fantáziájában az lenne, hogy az apa levágja az ő péniszét. Ezt nevezi Freud kasztrációs szorongásnak.
Fél, hogy apja látja a gondolatait és megtorolja, vagy, hogy kívánsága, hogy az apa tűnjön el, valóra válhat, ezért szorong (gondoljunk arra, hogy kognitívan éppen a művelet előtti korszakban járunk, melyre a mágikus világnézet jellemző, vagyis a képzelet és valóság megkülönböztetésének képtelensége).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Mit jelent a péniszirigység?

A

A lány vonzódást érez az apja felé, vágyódik az apjára és csábítja őt. Ezzel párhuzamosan ellenséges a rivális anyjával szemben, de a fiúkkal ellentétben ez azt a problémát hozza, hogy le kell mondania az anyjáról, érzelmeinek elsődleges tárgyáról. A lányok tehát ekkor emiatt szoronganak. Anyja iránti ellenséges érzései miatt – hogy azt szeretné, hogy tűnjön el az anya: bűntudatot, szorongást érez, s fél, hogy kívánsága valóra válhat (a mágikus gondolkodás időszaka). A lányoknál az apát csábító vágyuk és az anya elvesztésének a szorongása is arra készteti őket, hogy az anya utánzásával megtanulják a nemi szerepüket. Sok kislány ebben az időszakban azt szeretné, hogy az apja elvegye feleségül.

Emellett a pénisz kérdése is foglalkoztatja. Látja, hogy apának és/vagy a fiútestvérének pénisze van, felfedezi, hogy neki nincs olyanja, mint a fiúknak. Egyrészt irigykedik a fiúkéra – ezt nevezik péniszirigységnek, másrészt megijedhet, hogy hova tűnt az övé. Azt hiheti, hogy levágták – a mama vágta le. A papa iránti szeretetét átszínezi a péniszirigység, szeretné, hogy neki is legyen.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Mit jelent az ödipális elakadás?

A

Ödipális elakadásoknak hívjuk azokat a fixációkat, diszfunkcionális mintákat, amelyek ebben a szakaszban jönnek létre, ebben a háromszög helyzetben.

AZ ÖDIPÁLIS KONFLIKTUS ROSSZ KIMENETELE ESETÉNAz ödipális a gyermek PSZICHOSZEXUÁLIS FEJLŐDÉSE MEGAKAD, emiatt felnőttként is újra és újra aktiválódnak benne az ödipális korszak késztetései.

Ha a határok nem tiszták, ha a gyerek és az ellenkező nemű szülő szövetsége erősebbé válik, mint a két szülőé, ez felerősítheti és állandósíthatja a gyerek bűntudatát, emellett akadályozhatja őt az azonos nemű szülővel való azonosulásban, a nemi szerep elsajátításában, illetve a későbbi párkapcsolati elköteleződésben

FIXÁCIÓK, ELAKADÁSOK FÉRFIAKNÁL:
- „anyuci kicsi fiacskája”
- „anyuci kedvence”
- a főnökkel való állandó feszültség.

FIXÁCIÓK, ELAKADÁSOK NŐKNÉL:
- „apuci kicsi lánya”
- „nekem a vezérhím kell, most!” viselkedés.

  • Ha a „fiúé lesz anyuci” (= “anyuci kicsi fiacskája”) vagyis túl erős a kizárólagos érzelmi összetartozás, „kettejük meghitt kapcsolata”, vagy az anya nem engedi el a fiát, a fiú meg lojalitásból benne marad a kapcsolatban, akkor később a párkapcsolatban nem tudja magát egy nőnek odaadni, mert legbelül „foglalt”.
  • Az „apa kislánya” – ugyanez előfordulhat a lányok esetében is az apával és a férfiakkal. Mindezek nem örök problémák, tudatosítással, terápiával fel lehet őket oldani, tovább lehet lépni.
  • „Nekem a vezérhím kell, most!” – Vannak olyan nők, akik különös ingerenciát éreznek arra, hogy az aktuálisan környezetükben lévő férfi autoritást, státuszembert elcsábítsák, és kizárólagosan megpróbálják megszerezni maguknak akár az illetőt, mint partnert, akár „csak” a kitüntetett, első számú férfi figyelmét. Ennek a hátterében az állhat, hogy az ödipális szakaszban fixálódott az apa csábítása, akár nagyon sikeres volt, és mintaként rögzült ez nála, akár sikertelen volt, és azóta is próbálja elérni, megkapni azt a férfiaktól. Ezekre a nőkre jellemző, hogy erősen rivalizálnak a többi nővel, mintha csak apáért folyna a küzdelem ötévesen.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Foglald össze a pszichoszexuális fejlődés szakaszait!
- szakasznév
- életkor
- wilberi szint
- örömforrás
- fixáció

(- esetleges patológia – ez a következő kérdésben)

A

A freudi pszichoszexuális fejlődés szakaszai:

  1. ORÁLIS szakasz (0 - 1,5 év) – W1-W2a) orális bekebelező (0-6 hó) – W1
    (orális optimizmus – karaktervonás)
    b) orál-szadisztikus (6-18 hó) – W1-W2
    (orális pesszimizmus – karaktervonás)
  2. ANÁLIS szakasz (1,5 – 2/3 év) – W2
    (anális elengedő karakter)
    (anális visszatartó karakter)
  3. FALLIKUS/primer genitális vagy éretlen genitális szakasz
    (3-5/6 év) – W3
    (hisztrionikus karakter)
  4. LÁTENCIA (6-12 év) – W4
  5. ÉRETT GENITÁLIS vagy szekunder genitális szakasz (12 éves kortól) – W5
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Sorold fel a pszichoszexuális fejlődés szakaszainak esetleges patológiáit!

A

A szakaszok patológiái:

  1. ORÁLIS szakasz
    anorexia, bulimia, alkoholizmus, túlevés, elhízás
  2. ANÁLIS szakasz
  • anális elengedő:
    antiszociális személyiségzavar, szadizmus,
    kegyetlenkedés, parafíliák (aberrált szexualitás).
  • anális visszatartó:
    • kényszeres (anankasztikus vagy obszesszív-kompulzív)
      személyiségzavar – OCD) – W2,
    • kényszerneurózis – (W3, W4).
  1. FALLIKUS szakasz
    hisztériás/hisztrionikus személyiségzavar
  2. LÁTENCIA szakasz
    Nincs patológia.
  3. ÉRETT GENITÁLIS
    Nincs patológia
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Melyek a pszichoszexuális szakaszok krízisei?

A
  1. Orális szakasz: a pszichoszexuális fejlődés első szakasza, amelyben az ELVÁLASZTÁSSAL kapcsolatos orális szükségletek okoznak válságot.
  2. Anális szakasz: a pszichoszexuális fejlődés második szakasza, ahol a SZOBATISZTASÁGRA szoktatással kapcsolatos anális szükségletek teremtenek válsághelyzetet.
  3. Fallikus szakasz: a pszichoszexuális fejlődés harmadik szakasza, ahol a krízist (Ödipusz – és Elektra komplexus) az ELLENKEZŐ NEMŰ SZÜLŐK FELÉ IRÁNYULÓ szexuális vágyak okozzák.
  4. Latenciaszakasz: a fallikus szakasz krízisei után az átmeneti nyugalom periódusa.
  5. Genitális szakasz: a fejlődés végső szakasza, érett és kölcsönösen kielégítő szexuális kapcsolat egy másik személlyel.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly