5. félév - II. Tudatállapotok Flashcards
- Milyen álomfajták és jelenségek vannak, és mi jellemzi őket?
- Normál álom
- Feldolgozó álom (jungi kis álom)
- Transzálom (Jungi nagy álom)
- Tudatos álom
- Alvási paralízis
- A KIS álmok a tudattalan tartalmait segítik FELTÁRNI, a mindennapi események FELDOLGOZÁSÁBAN segítenek.
- A NAGY álom nagy ÉRZELMEKET hoz, megmarad, a kollektív tudattalan feltárását, az individualizációs folyamatot segíti. Meghatározott életkorban jelentkeznek. Egy szakaszon beerősödik és úgy érzem, hogy abban az álomszakaszban tényleg megtörténik vmi, nem megy ki a fejemből, amikor felébredek.
- Tudatos álom amikor az személy felébred az álomban, tudatában van hogy álmodik, irányítja az álmot, ami INTENZÍVVÉ válik. Mindig FÉNYES, intenzív.
- Mi az alvási paralízis és mit él át a személy olyankor?
Felébredéskor, illetve utána nem tud megmozdulni. Pánikot, halálfélelmet okozhat.
álomból visszatérve az ébredés határán FELÉBRED az ember, DE nem tud megmozdulni, azt érzi, hogy A TESTE LEBÉNULT. Ekkor furcsa élményei lehetnek: HALLUCINÁL – hangokat hall, esetleg dolgokat lát, mint az álomban, de közben már ébren van, csak bénult, nem képes megmozdulni. Ebben az állapotban NEM KÉPES MEGKÜLÖNBÖZTETNI, HOGY AMIT LÁT, HALL, AZ TÉNYLEGES KÜLSŐ, FIZIKAI VALÓSÁG, VAGY CSAK ÁLOM, ESTETLEG HALLUCINÁCIÓ.
Gyakran PÁNIK kíséri ezt a jelenséget, az ember azt érzi, hogy meg fog halni, erős halálfélelme lehet.
Mi az agyhullám?
Jellemezda a tudatállapotokat!
- Gamma
- Béta
- Alfa
- Théta
- Delta
A módosult tudatállapotok anatómiai és biokémiai háttere:
Az agyat idegsejtek (neuronok) hálózata alkotja. Ezek a sejtek másodpercenként többször is kisülnek – „tüzelnek”.
Az AGYHULLÁM azt mutatja meg, hogy1 másodperc alatt milyen sokszor tüzelnek az idegsejtek az agyban.
Az EEG az agytevékenység frekvenciáját méri. Frekvencia (f): azt mutatja meg, hogy 1 mp-en belül hány agyhullám keletkezik.
A frekvencia mértékegysége a Herz (jele: Hz).
*GAMMA tudatállapot: 40-100 Hz
40 Hz feletti frekvencia jellemzi. A gamma hullámok ébredéskor és az alvás REM fázisában, illetve nagyon mély meditációs állapotokban jelennek meg. Megváltozik az érzékelés és az észlelés, magasabb kognitív, mentális tevékenységek válnak elérhetővé; tiszta tudat, tökéletes egyhegyű koncentráció. A MEGVILÁGOSODÁS. A TÖKÉLETES JELENLÉT szintje, amikor áldottnak érezzük magunkat.
*BÉTA tudatállapot: az elme aktív, az agy gyakran tüzel. 14-40 Hz. Fókuszált figyelem állapota, mikor elmerülünk valamilyen mentális tevékenységben. Munkanap, sportolás. Van egy alsóbb és felsőbb tartománya. A magasabb tartományban nagyon fókuszáltak vagyunk, ugyanakkor idegesek leszünk, a legfelső tartományban bekapcsol az “üss vagy fuss” állapot.
*ALFA tudatállapot: 8-13 Hz
Ez a tartomány jelöli az enyhe relaxáció állapotát, a nyugodt mentális éberséget vagy az elmélkedést, az álmodozást, szendergést, a kontemplációval (szemlélődéssel), vizualizációval, a problémamegoldással és a kreativitás mélyebb szintjeivel társítják.
Megjelenhetnek intuitív, kreatív ötletek, kiváló a terápiás önmegismeréshez. Relaxációval és hipnoterápiával általában ide jutunk el, ebbe az állapotba.
A mentális képek kétdimenziósak, a szabadon szárnyaló fantázia állapota. Ekkor megmarad a testtudat és az evilági tudatosság.
*THÉTA tudatállapot: 4-7 Hz
Nagyon mély relaxáció vagy a mély meditáció, könnyű alvás, az álom, vagy a mély relaxáció közbeni élénk álomképek – elképzelt képek vagy látomások, illetve a hipnózis, a meditáció állapota, vagy a tudatmódosító szerekkel elért víziókkal teli módosult tudatállapotok. A a képek álomszerűvé válnak: háromdimenzióssá, nem vagyunk tudatosak a külvilágra, helyette a belső világ válik az egyetlen realitássá. Wilbernél ez a szubtilis állapot (W8). Théta állapotban vagy van evilági tudatosság vagy nincs.
*DELTA tudadállapot: nagyon lassú az agy. 1-4 HZ. Ez az álom nélküli mélyalvás illetve nagyon mély meditáció, a NIRVÁNA AGYI ÁLLAPOTA is. Az emberi növekedési hormon ebben az állapotban szabadul fel, a gyógyulás és regenerálódás állapota. Nincs testtudat és evilági tudatosság.
Jellemezd a béta és a delta tudatállapotot!
BÉTA: az elme aktív, az agy gyakran tüzel. 14-40 Hz. Fókuszált figyelem állapota, mikor elmerülünk valamilyen mentális tevékenységben. Munkanap, sportolás. Van egy alsóbb és felsőbb tartománya. A magasabb tartományban nagyon fókuszáltak vagyunk, ugyanakkor idegesek leszünk, a legfelső tartományban bekapcsol a fuss vagy harcolj állapot.
DELTA: nagyon lassú az agy. 1-4 HZ. Ez az álom nélküli mélyalvás illetve nagyon mély meditáció, a nirvána állapota is. Az emberi növekedési hormon ebben az állapotban szabadul fel, a gyógyulás állapota. Nincs testtudat és evilági tudatosság.
- Mi módosul a módosult tudatállapotokban? Milyen sorrendben zajlik ez a módosulás, melyik módosul felszínes módosuláskor és melyik a mélyebb módosuláskor?
Két nagy tudatállapot módosulás fajta van, azaz két szint:
- a belső valóság módosulása: az elme (gondolatok, képek, érzelmek) módosul.
- a külső valóság módosulása – ez a mélyebb módosulás.
A sorrend, hogy először a belső valóság módosul, majd a külső valóság.
Felszínes módosuláskor a belső valóság módosul, a külső nem. Erős módosulásnál mind a kettő módosul.
- *Fejtsd ki a tudatállapot-módosulás szintjeit és fokozatait, hogy pontosan mi módosul és mennyire, milyen módokon (térj ki az alszakaszokra is)! (17!)
== Enyhe módosulás ==
A belső világ módosul, külső nem. Pl. relaxáció, hipnózis, kevésbé erős légzőgyakorlatok, kisebb adag marihuána.
Módosul:
* ÉBERSÉG: éberré válunk, fokozódhat (több dolgot veszünk észre) beszűkülhet
* IDŐÉRZÉK, általában lassul vagy nincs idő (gyorsul, lassul, megáll)
*ÉRZELMEK: pl. béke szeretet. Vagy kitisztulnak az érzelmek, mély érzelmek. (teljesen előjönnek v. teljesen lenyugszanak)
* GONDOLKODÁS: felgyorsul. Logikai összefüggések megszűnnek esetleg (gyorsul AHA-élmények vagy leáll)
* BELSŐ KÉPEK: élesebbek, gyakoribbak, lásd gondolkodás.
* TESTÉRZETEK: eltűnik a testhatár, változó testkép
== Erős módosulás ==
A teljes valóság módosul, külső-belső. A tárgyak látványa, hangok változnak, akár hallucinálunk, vízióink lesznek, másik dimenzióba kerülünk. Sok marihuána/LSD, transzlégzés.
Módosul:
* színek, hangok: élesebbek, erősebbek
* figyelem kiterjedése
* tér: torzul vagy tágul, nagyobb
* teljes külső valóság.
csukott és nyitott szemmel is W8-as emlékek
- *NYITOTT SZEMMEL TAPASZTALT PERCEPCIÓVÁLTOZÁSOK (1) projektív vizuális illúziók
Amikor a tudat erősen módosulás, akkor projektív vizuális illúziók jelenhetnek meg. Ez az, amikor egy bokrot vaddisznónak nézünk vagy egy kötelet kígyónak látunk. Nem hallucinálunk, nem egy tiszta körvonalú kígyót vagy vaddisznót látunk, csak egy pillanatra úgy tűnik, mintha a valóságban ott levő tárgyak azok lennének. - *A SZUBTILIS VALÓSÁG ELMÉN TÚLI, TRANSZPERSZONÁLIS ÉSZLELÉSEI
Egy erős tudatmódosulás révén lehetségessé válik a szellemlényekkel történő tényleges találkozás, a halálközeli élmény megtapasztalása, a test elhagyása (testen kívüli élmény) és a más dimenziókba való átlépés. Ezek az élmények „belül”, bennünk történnek: csukott szemmel, alvás közben, meditáció vagy relaxáció alatt, kábítószer hatására vagy spontán módon. - *NYITOTT SZEMMMEL TAPASZTALT PERCEPCIÓVÁLTOZÁSOK (2): víziók és hallucinációk
Más lényeket, fényeket és más dimenziókat – a w8-as ábrán leírtakat - nyitott szemmel is láthatunk, de az már egy erősebb tudatmódosulás, egy nagyon erős módosult tudatállapot! - *NYITOTT SZEMMEL ÁTKERÜLNI MÁS DIMENZIÓKBA
A tudat legerősebb módosulása az, amikor valaki nyitott szemmel átkerül egy másik dimenzióba vagy egy másik térbe, és már nem azt a szobát látja maga körül, amiben a fizikai teste van, hanem egy másik teret vagy egy formátlan, amorf mezőt. Ezekben az élményekben általában nem a szem, hanem a tudat „látja”, tapasztalja mindezt,
1.) szint: elmén túli transzperszonális percepció, transzperszonális tartalmak, pl. szellemlények, HKÉ.
2.) szint: nyitott szemű percepcióváltozás: víziók, hallucinációk.
Enyhe formájában ugyanazt látja, a modalitás változik, pl. erősebb a szín.
Erősebb esetben pl. tündért lát a kertben. Vagy átalakul a látvány pl. más indián sámánná alakul.
3.) szint: nyitott szemmel átkerül egy másik dimenzióba. Ez félelmetes élmény, az ego számára. A nyitott szemmel látott világ megszűnik. A feltétele az ego teljes elengedése. Végső valóság meglátása, fényélmény, OM hang hallása.
- A spirituális hagyományok szerint milyen kvalitások jellemzik a magasabb tudatállapotokat, más szóval min mérhető le a hiteles spiritualitás?
Erkölcsiség: a kinyílt szív állapota, univerzális jót akar. Szeretet, együttérzés, ahimszá – nem ártás, tízparancsolat.
Brahmavihára - isteni állapot:
- SEMLEGESSÉG – upékkha: szív és énes reakció nélkül
- EGYÜTTÉRZÉS – karuna: bár semlegesség, de ha a másik érez, azt én is érzem
- SZERETŐ JÓSÁG – metta: feltétel nélküli szeretet, illetve buddhizmusban együttérzés és szerető jóság együtt
- EGYÜTT ÖRÜLÉS – muditá: örülök, hogy a másiknak is jó
Sziddhik: különleges képességek. Pl. levitáció, gondolatolvasás, több testben megjelenés, auralátás, parapszichológiai, telepatikus képességek.
- erkölcsös viselkedés, nemártás
- Karuna – együttérzés
- Muditá – együtt örülés
- Metta – szerető jóság
- Upékkha – semlegesség.