Gestalt pszichológia Flashcards
Kinek a nevéhez köthető a gestalt pszichológia?
Mikorra tehetjük a kezdetét?
Milyen országban?
Max Wertheimer, 1912, Németország.
A német kísérleti pszichológia vezető irányzata.
Mit hangsúlyoz a gestalt pszichológia?
Az egészlegességet és a struktúrák elsődlegességét hangsúlyozza a lelki életben.
Miért elméleti irányzat a gestalt pszichológia?
Mert nem dolgoztak ki terápiás technikákat.
(Viszont fontos nekünk azokhoz, amik erre épülnek.)
Mit jelent a “Gestalt” szó?
A “Gestalt” szó alakot, formát jelent.
A gestalt pszichológia szerint hogy működik az agyunk?
A részekbe belelátjuk az egészet. Egészlegességet, struktúrákat használ az agyunk. Ezek azok a képek, amikor kör alakban szaggatott vonalak vannak, és azt egy folytonos körnek látjuk, vagy fehér lapon fekete pöttyök vannak, és dalmatát látunk bele.
Mi a lényege a gestalt pszicológiának?
Az érzékszervi észleléssel foglalkoznak, és azt mondják, hogy veleszületetten, adaptíven ez egy fontos funkciója az agynak, az észlelésnek, hogy egészlegesen észlelünk. Van egy olyan megkülönböztető képességünk, hogy a hátteret, és az onnan kiemelkedő figurát, a GESTALT-ot elkülönítjük.
Ez akkor jó nekünk, amikor a rezgő bokorba belelátjuk a vadkant, és akkor futunk. (Mert ha nem látjuk bele, és csak naivan sétálunk, akkor lehet, hogy nem érjük meg a holnapot.) - Tehát a túlélés evolúciós maradványa van az idegrendszerben.
Tehát az észlelés az egészleges, és ez bennünket nagyon jól szolgál.
Terápiában hogyan jelenhet meg az “egészlegesség” - mint probléma?
Belelátunk ezt-azt a helyzetbe, ami nem biztos, hogy az. De a túlélésünket segíti, hogy ha egyszer már volt rossz élményünk valakivel, védjük magunkat, nehogy megint ilyen nehéz érzelmi helyzetbe, netán traumába keverjem magamat.
(Az egészlegességnek tehát megvan a fizikai és a lelki megfelelője.)
Melyik pszichológiai irányzat épít a gestalt pszichológiára?
A kognitív pszichológia és a egész tanuláselmélet.
A gestalt pszichológia (vagy alaklélektan) miben különbözik a gestalt terápiától?
Mi az, amiben közösek?
A gestalt terápia 60-as évek, USA, és Fritz Perls nevéhez fűződik.
A gestalt terápia egy humanisztikus szemléleten alapuló kisebb terápiás módszer (nem egy egész irányzat, hanem egy módszertan), viszont sokkal későbbi, mint a gestalt pszichológia.
Egyetlen dolog közös: az “alak” szó, meg az egészleges működés. Semmi más.
Mi a gestalt terápia?
(Bár a humanisztikus irányzathoz tartozik, de itt is kifejtjük.)
A GESTALT TERÁPIA egy humanisztikus szemléletű irányzat, a kicsit hierarchikus felosztás a segítő és a segített között elkezd megszűnni, és sokkal inkább egyenrangú fél a terapeuta és a kliens (ez az elnevezés is új)
A fókusz máshova kerül: a múltról visszavesszük a FÓKUSZT A JELENRE, mert itt a probléma, és az, hogy mi volt, nem oszt, nem szoroz. Ha megértjük, az jó, de azon nem segít változtatni, ami most van. Tehát hozzáad információt, de ITT ÉS MOST KELL VALAMIT MÁSKÉPP CSINÁLNI, MOST KELL VALAMIT MEGÉLNI.
Ők a megértés helyett a MEGÉLÉSRE teszik a fókuszt az itt és mostra, ill. az, hogy elemezgetjük, meg aput, anyut hibáztatjuk a terápiában, ITT ÉS MOST VEGYÜK VISSZA A FELELŐSSÉGET!
A gestalt terápia is egy elég KONFRONTATÍV MÓDSZER, mert Fritz Perls azt vallotta, hogy nincs olyan, hogy egy kis rész elromlik bennünk.
A test-lélek-szellem egy egység, és AZ EGÉSZ RENDSZERSZINTEN ROMLIK EL. Ez tehát egy holisztikusabb szemlélet.
(Nem egy szűk fókusz - mint Freudnál az ösztön, Anna Freudnál és Freud tanítványainál az egóra fókuszáltak, tehát egy-egy részt kiragadtak - a gestalt terápia pedig azt mondja, hogy AZ EGÉSZ EMBERT NÉZZÜK MEG, HOGY MOST HOGY MŰKÖDIK; valamit akkor rosszul csinált, egy lenyomatot szerzett valamiről, de valamiért azt újra csinálja, valamiért azt fenntartja. Lehet, hogy van belőle valami nyeresége, lehet, hogy nem vállalja a felelősséget, és ha ezt vállalja, visszaveszi, akkor megszüntethető a probléma.
Kimondottan felnőtteknek, EGY ERŐS EGÓVAL, egy erős egóval, egy szilárd énstruktúrával RENDELKEZŐ EGYÉNNEK tud jó lenni, ahol már erős konfrontációt is elbír az illető.
És tényleg arról van szó, hogy eddig nem látott rá, vagy nem vállalta a felelősséget, de most, ha ezzel szembesítjük, akkor tud egy átfordulás lenni.
Csak AZ VOLT A PROBLÉMA, HOGY NAGYON GYORSAN AKARTAK VÁLTOZÁST, és a mélylélektani terápiáknál látjuk, hogy személyiségszinten átírni ezeket a nagyon mély lenyomatokat, vagy ezeket a hiányokat betölteni nagyon hosszú idő. És tényleg vannak változások, de sok idő. Ott meg ez a menjünk gyorsan, értse meg, változtasson, és akkor jaj de jó.
Tök nagy felismerések tudtak lenni ennek kapcsán, de ez is egy elég konfrontatív módszer.
- A GESTALT TERÁPIÁNÁL a szemlélet: az itt és most, a jelenlét és az átélés
- A GESTALT PSZICHOLÓGIÁNÁL pedig még inkább a tudományos vonal, elemezzük, kívülről vizsgáljuk az egyént, nem annyira az átélés, meg a személyes érzések, megélések voltak a fókuszban, hanem AZ ÉSZLELÉST VIZSGÁLTÁK TUDOMÁNYOSAN.
- !! Ugyanakkor MINDKETTŐ TEST-LÉLEK-SZELLEMET NÉZ, és a FIGURA ÉS HÁTTÉR - KI MIT RAGAD KI A SEMLEGES HÁTTÉRBŐL, és mi az, ami kiválik számára, mi az, amit ő belelát, meglát, vagy észlel; ez az alapja mindkettőnek.
Az észlelésünk meghatározza a reakcióinkat.
Tehát aszerint, hogy a sok semleges információból MI AZ, AMI SZÁMOMRA TÖLTÉST KAP, és kiemelem a háttérből, mint egy alakot, egy gestaltot, ÉS AZ SZÁMOMRA ÉRTELMET AD, egy számomra értelmezhető valamit. De az egyéni, hogy kinek mi.
Egy másnak semleges helyzet nekem egy hatalmas érzelmi töltettel bír. Ez minden embernél más lesz.