Pszichopatológia - Neurózisok --> Viselkedészavarok Flashcards
Sorold fel, miben hasonlít az anorexia nervosa és a bulimia nervosa?
A két leggyakoribb étkezési zavar az anorexia nervosa és a bulimia nervosa.
Az anorexia és a bulimia számos pontban hasonlít
- mindkettő fogyókúrát követően alakul ki
- a betegek rettegnek az elhízástól
- céljuk, hogy karcsúak legyenek
- túlzott jelentőséget tulajdonítanak az étkezésnek, testsúlynak, megjelenésnek
- nem tudnak megküzdeni depressziójukkal, szorongásukkal, tökéletlenségükkel
- a családi konfliktusokat tagadják.
Mi a különbség az anorexia és a bulimia között?
ANOREXIA
- a kezdő testsúly normális
- a zavartól kóros a testsúly
- nincs betegségbelátás
- megjelenés 14-19 éves kor
- kényszeres személyiség
- így a figyelem középpontjába kerül
- távolságtartó
- NAGYFOKÚ ÖNKONTROLL, teljes kontroll érzése, gatalmat gyakorol mások felett
- szoros családi kötelékek
- szexuális éretlenség és tapasztalatlanság
- nemi jelleg nélküli, aszkétikus énideál
- tagadja a szexualitását
BULIMIA
- a kezdő testsúly magasabb
- a zavarral normál testsúly
- a falási rohamok és a purgálás (=tisztítás - hashajtás)
- megjelenés 15-21 éves kor
- teátrális
- titkolja
- szociális kapcsolatban van másokkal
- impulzivitás és érzelmi labilitás, az ÖNKONTROLL ELVESZTÉSE
- erős autonómia-igény
- nagyobb szexuális tapasztalat és aktivitás
- karcsú, nőies, vonzó énideál
- van szexpartner
Mi az étkezési zavarok kialakulásának oka?
pszichodinamikai: orális fixáció, a serdülőkori önállósági törekvéseit és szexuális késztetéseit szorongással fogadja, a gyerek szükségleteit elhanyagolták, a szülőkét kényszerítették rá, majd tinédzserként nem tudott önállósodni, ezt a feszültséget éli meg evési önkontroll zavarban – ha ez sikerül, anorexia jön létre, ha nem, bulimia;
többdimenziós kockázati szemlélet: szociokulturális (karcsúságkultusz nyomása, diétázás, fizikai megjelenés túlhangsúlyozása), gyakori hangulati problémák, pszichológiai és biológiai tényezők együttes jelenléte.
Melyek az ANOREXIA NERVOSA DIAGNOSZTIKAI KRITÉRIUMAI?
ANOREXIA NERVOSA DIAGNOSZTIKAI KRITÉRIUMAI
Legfontosabb jellemzője, hogy a beteg képtelen súlyát a normális súlyhatár felett tartani – kóros soványsággal jár.
A korhoz és testmagassághoz viszonyított minimális testsúly tartásának visszautasítása. Például jelentős, legalább 15%-os súlyvesztés, vagy az elvárt súlynövekedés elmaradása a testi fejlődés időszakában.
Intenzív félelem a súlygyarapodástól vagy az elhízástól még soványság esetén is.
*Testképzavar: a saját testsúly vagy alak észlelésének zavara (kognitív zavar), a testsúly vagy alak túlzott befolyása az önértékelésre, vagy a jelenlegi alacsony testsúly veszélyességének tagadása.
*Hormonzavar: nőknél legalább három egymást követő menstruáció kimaradása, ha az egyébként elvárható lenne.
Melyek az anorexia egyéb tünetei?
„Súlyfóbia”, megszállottság az ételekkel kapcsolatban: állandóan rá gondolnak, álmodnak vele, szakirodalmat olvasnak, tervezgetnek, egészen a kényszergondolatok, kényszercselekvé-sek szintjéig, hangulati problémák: depresszió, alacsony önértékelés, szociális szorongás, al-vászavar, álmatlanság, testi problémák: menstruáció elmaradása – vérzéskimaradás (ame-norrhoea), alacsony testhőmérséklet, alacsony vérnyomás, szívritmus problémák, a keringés összeomlása, felborult anyagcsere – székrekedés, emésztési zavar, a bőr, a haj és a körmök egészségtelensége – száraz bőr, hajhullás, töredezett körmök, törékeny, mészhiányos csontok, csontritkulás.
A betegség gyakran diétával indul, megpróbál lefogyni, és ezzel egy időben stresszteli életeseménnyel kell szembenéznie. A betegség első lépése a hizlaló ételek kizárása, majd a kizárólag fehérjedús, alacsony kalóriatartalmú ételek fogyasztása. Ezután egyre több ételt hagy el. 2-10%-uk halállal végződik (öngyilkosság vagy az éhezés egészségügyi következményei miatt).
Milyen típusai vannak az anorexiának?
restriktív típus: az anorexia nervosa aktuális epizódja alatt a személy a falással vagy a megtisztulási procedúrákkal (önhánytatás, hashajtás, beöntés, vízhajtózás) nem foglal-kozik rendszeresen.
falás/tisztulás típus: az anorexia nervosa aktuális epizódja alatt a személy teljesen a falás-sal vagy a megtisztulási procedúrákkal foglalkozik (önhánytatás, hashajtás, beöntés, vízhajtózás).
Melyek a BULIMIA NERVOSA DIAGNOSZTIKAI KRITÉRIUMAI?
BULIMIA NERVOSA DIAGNOSZTIKAI KRITÉRIUMAI
Visszatérő falási epizódok, falási rohamok - adott időtartam alatt olyan mennyiségű étel elfogyasztása, amely biztosan nagyobb, mint amennyit a legtöbb ember megenne hasonló időtartam alatt és hasonló körülmények között -, és az epizód alatt jellemző az étkezés feletti kontrollvesztés. A súlygyarapodás megakadályozása érdekében ismétlődően alkalmazott kompenzáló viselkedésformák, mint önhánytatás, hashajtók, vízhajtók használata, beöntés vagy más módszerekkel való visszaélés, koplalás vagy túlzott testgyakorlás.
Mind a falás, mind a kompenzáló viselkedésformák hetente legalább 10-szer és legalább 3 hónapon át jelentkeznek.
Az önértékelést túlzottan befolyásolja a test alakja és súlya.
A falási rohamokra jellemző, hogy a bulímiás az ételt szinte rágás nélkül nyeli le, nem érzi az ételek ízét, falás közben nem is gondol rá. Kezdetben a falási rohamokat valamilyen stresszor, lehangolt hangulat vagy éhség váltja ki, később azonban már tervezetté válnak. A rohamnak akkor van vége, ha elfogy az étel, a gyomor megtelik, vagy valaki félbeszakítja. A falási roham után BÁNTUDAT, ÖNVÁDLÁS, DEPRESSZIÓ jelenik meg. Emiatt alkalmaz a bevitt kalóriák kompenzálására teljesen irracionális módszereket: hánytatást, hashajtót és vízhajtót, beöntéseket, aminek eredménye csak a teltségérzet csökkentése és az önnyugtatás.
Egészségügyi következmények: leggyakrabban a hányás miatti problémák – Kálium-hiány, ami szívritmuszavart okoz, szájüregi problémák, rossz fogak (kimart fogzománc), nyelőcsősérülés, gyengeség, bénulás, gyomor- és bélrendszeri zavarok, veseproblémák szívkárosodással.
Milyen típusai vannak a bulimiának?
purgáló típus: a bulimia nervosa aktuális epizódja alatt a személy rendszeresen csak önhánytatással vagy
hashajtózással, vízhajtózással vagy beöntéssel foglalkozik.
nem purgáló típus: a bulimia nervosa aktuális epizódja alatt a személy nem rendsze-resen csak önhánytatással vagy hashajtózással, vízhajtózással vagy beöntéssel fog-lalkozik, hanem egyéb alkalmatlan kompenzáló viselkedést is használ, mint a kopla-lás, túlzó testgyakorlás.
Írd le az evészavarok kezelését!
Elsősorban a pszichodinamikus, illetve a kognitív-viselkedésterápia működik jól, és esetükben hatékonynak bizonyul a csoportterápia is.
Milyen fő típusai vannak az alvászavaroknak?
- inszomnia – álmatlanság
- hiperszomnia – túlalvás, túlzott álmosság
- paraszomniák – az alvás közbeni rendellenes magatartási, mozgási, vegetatív jelenségek (para=mellett, somnus=alvás)
- disszomnia – elégtelen alvás, krónikus kialvatlanság (idejében elalszik, de rendszeresen korábban ébred és nem tud visszaaludni, vagy későn és nehezen alszik el, az ébredés viszont normális időben történik).
Milyen ciklusokra osztódik az éjszakai alvás?
Az éjszakai alvás periódusokra, ciklusokra osztódik, ezekben változik az alvás mélysége:
1. könnyű alvás
2. közép-mélyalvás
3. mélyalvás
4. álmodó alvási fázis (REM-szakasz)
Ez a hullámzó mozgás éjszakánként 3-5-ször ismétlődik, miközben az alvás mélysége egyre csökken, míg az álomtartalom egyre hosszabb lesz.
Teljesen elernyedtek és oldottak az álmodó alvás, vagyis a REM-szakaszban vagyunk. Ebben a szakaszban az agy működése hasonló az ébrenlét állapotához, ugyanakkor a külső ingerek érzékelése közel az érzéketlenségig letompul, a szemünk állandóan mozog, a test rendkívül ellazult, a motoros funkciók kikapcsolnak, kivéve: bélperisztaltika. Tehát ehhez a kikapcsolt állapothoz képest jelent eltérést a paraszomniáknál jelentkező szenzoros vagy motoros aktivitás.
Mi az alvászavarok kialakulásának oka?
Az alvászavarok nagy részének hátterében organikus ok vagy pszichiátriai betegség áll. A jegyzet az életmódból vagy pszichés terhelésből eredőeket vizsgálja.
Hogyan állítják fel az alvászavar diagnózisát?
Az alvászavarokkal általában a háziorvos találkozik először, de gyakori a pszichiátriai szakellátás és a neurológiai kivizsgálás is. Integrál tanácsadóként nem diagnosztizálhatunk alvászavart, mert a diagnózist alváslaboratóriumokban és az alvásközpontokban poliszomnográfiás mérésekre támaszkodva állítják fel. Az alapvizsgálat egy éjszakányi bennfekvést igényel, mely során elektródákat helyeznek el a beteg fején, testén, végtagjain, és ezek segítségével rögzítik az adatokat. Érdemes a klienssel 21 napig alvásnaplót íratni. Az alvászavarok diagnosztikájában legalább olyan fontosak a nappali tünetek, mint az alvással kapcsolatosak. Jellemző nappali tünetek: fáradtság, figyelmetlenség, teljesítményromlás, ingerlékenység, álmosság, motivációcsökkenés, hibázások, fejfájás, szorongás.
Írd le az alvászavar kezelését!
Kognitív-viselkedésterápia, fényterápia, alvásmegvonás, alváshigiénés tanácsadás, relaxáció megtanítása. Végső esetben érdemes gyógyszeres kezeléssel kiegészíteni a terápiát.
Melyek az ÁLMATLANSÁG (primer inszomnia) DIAGNOSZTIKAI KRITÉRIUMAI?
ÁLMATLANSÁG (primer inszomnia) DIAGNOSZTIKAI KRITÉRIUMAI
Az elalvás vagy átalvás nehézsége, vagy az alvás nem pihentető volta, legalább 1 hónapon keresztül.