Sámánizmus Flashcards
Ki az a kahuna?
A hawaii törzsi társadalomban:
Erkölcsi tekintéllyel rendelkező szent ember, pap, a sámán megfelelője, aki tudja, őrzi a titkot.
Ki a sámán és honnan, mely nyelvből, mely földrajzi területről ered ez az elnevezés? Mit jelent ez a szó, hogy sámán?
A „sámán” szó a szibériai tunguz mandzsu nyelvcsalád egy halászattal és rénszarvastenyésztéssel foglalkozó evenki csoportjának nyelvéből származik.
Kezdetben az innen származó vallási vezetőt hívták így, eredetileg szó szerint azt jelenti: „aki tud, tudó, tudós, tudással bíró ember”.
Sorold fel, hol van ma sámánizmus, hol vannak ma sámánisztikus kultúrák a Földön! Elég nagyobb tájegységeket megnevezned.
- Szibéria
- Eurázsia,
- Észak-Amerika,
- Közép-Amerika,
- Dél-Amerika,
- Afrika,
- Ausztrália,
- Óceánia
Mik a sámánok funkciói? Sorolj fel legalább 5-öt, amelyek szerinted a legfontosabbak!
- Gyógyító
- Szertartásvezető
- Jós
- Eksztázisvezető
- Lélekvezető
- Orvosságos ember
- Tanár, tudós
- Szociális gondozó
A sámánok szerint hol található meg a betegségek oka és milyen 3 fő betegségformát különítenek el?
A lelkünkben található.
A három ok:
1. lélekvesztés: lélekrész elvesztése nyomán keletkezett űrbe könnyen „beköltözhet” a betegség szelleme.
2. erővesztés
3. rossz szellemtől való megszállottság.
- Az első két esetben a sámán vagy segítette a beteg személyt elveszett lélekdarabjának illetve erejének megtalálásában, vagy ő maga szerezte vissza neki.
- A harmadik esetben az ártó szellemet űzte el.
Határozd meg egy mondatban, hogy mi a sámánrévülés! Mi a révülés lényege és célja? Milyen tevékenységekkel, eszközökkel hozzák létre a sámánok?
Transzállapotba kerülés, a szellemekkel, a másik világgal való kapcsolatba kerülés.
Dobok, csörgők ütemes használatával, énekekkel.
Amikor a sámán céltudatosan, aktív résztvevőként, de nem az események irányítójaként más dimenziókba kerül, úgy, hogy különböző technikákkal módosult, eksztatikus tudatállapotot idéz elő.
Eszközei: dobolás, éneklés, tánc, gyógynövények kivonatai és füstje, esetleg tudatmódosító szerek használata, de a kábítószeresekre jellemző kontrollvesztéses, függő állapot számukra ismeretlen maradt. A révülés előkészítője az alvás, az ásítás és a böjt.
A sámánok a lélekutazások során tudatában voltak megváltozott tudatállapotuknak, ezért is tekinthetők olyan embereknek, akik a földi és a szellemi valóságban egyaránt biztonsággal mozogtak, és ismerték a különböző dimenziók eltérő szabályait.
A szellemi dimenziók vagy világok lehetnek alsó világok, ahol állati segítőikkel találkoztak, vagy felsőbb világok, ahol szellemi mestereik szolgáltak nekik útmutatással.
- Mit jelent az aktív és a passzív kiválasztás a sámánoknál? Mik a jelei a passzív kiválasztásnak?
- aktív - nagycsalád döntése, saját elhatározás, vagy az indiánoknál az orvosságos ember választása, pl. Ülő Bika.
- passzív - spontán elhívás, családi örökség.
A kiválasztás jelei:
születési jel (burokban születés, „fölös számú csont”. A kiválasztódás már a születés pillanatában nyilvánvaló, erre a foggal, illetve tizenegy vagy még több ujjal való születés ténye utal, később nyomorékság (ahonnan az égiek elvesznek, oda adnak is), a leendő sámán gyermekkorában a többi gyermektől eltérő módon viselkedik, emberkerülő, nyugtalan. Ideggyengeség, epileptikusság, túljutás válságon (súlyos betegségen).
Írd le röviden, hogy mi a sámánbetegség, és mi jellemzi ezt az állapotot!
A beavatási betegség jellemzői:
- Emberkerülés, visszahúzódás, félelem.
- „huzamos alvással jár”, ami eszméletvesztésig, tetszhalottszerű állapotig fokozódik.
Az alvás vagy elrejtőzés során a sámánjelölt teste mozdulatlanul, élettelenül fekszik három napon át.
Míg teste eszméletlenül fekszik, a lelkét természetfölötti lények, általában a halott sámánok lelkei elrabolják, és ekkor kapja tudományát.
Kívülről nézve a folyamat először több napon át tartó fizikai fájdalmakban, vérzékenységben, gyulladásokban jelentkezik, majd átcsap egy hosszú kómaszerű állapotba, melyben megéli testének szétszedését és összerakását, majd mintegy újjászületve, de már beavatottan visszatér.
A sámánizmus szerint az embert milyen két lélektípus jellemzi?
- A test-lélek és
- a szabad lélek vagy tudatos lélek.
A test-lélek (vagy szusz) a kötött lélek, ami a halálkor hagyja el a testet.
A tudatos lélekrész („is” vagy „isz”, vagy „ész”) pedig ki tud lépni a testből. Ez az isteni lélekrészünk.
A szabadlélek leginkább az álmok alatt, sámánoknál a transzállapot idején, illetve a lélek elvesztésének különböző állapotainál (betegségeknél, ájulásnál) mutatkozik meg. A vogulok képzete szerint az élet folyamán, amíg az ember egészséges, a szabadlélek nála van, és rendszerint csak az álom idején hagyja el.
Jellemezd pár mondatban az indiánok izzasztókunyhó (inipi) szertartását!
A hét szent rítus egyike, az izzasztókunyhó ceremónia.
A szertartás célja: a fizikai és szellemi megtisztulás és gyógyulás mellett útmutatásért és látomások eléréséért is alkalmazzák. A szertartás testünk-lelkünk együttes imája, célja továbbá a gyógyítás, a lélek, a test és az elme megerősítése.
- Megépítik az iglu alakú kunyhót, befedik pokrócokkal, a kunyhón kívül felmelegítik a köveket.
- Bent a kunyhóban középre ásnak egy gödröt, ebbe hordják be a kint felmelegített köveket.
- Mielőtt bemennek fehérzsálya füstjével megtisztítják magukat. A szertartásvezető lép be először, utána követik a többiek, körbeülik a köveket, és énekelnek, zenélnek, kb. 1,5-2 órát töltenek bent.
Szimbolikája:
- maga a kunyhó jelképezi Földanya méhét, az azon kívül lévő tűz a férfi princípiumot, ami megtermékenyíti a lelket és a szellemet.
- A szertartás az anyaméhben lévő magzat életét szimbolizálja a fogantatástól a megszületésig.
- A résztvevők a szertartás alatt átélik a szenvedés és megkönnyebbülés állapotait, az összekapcsolódás-élményt minden
létezővel, a Földdel, ami megtartja őket, az ősöket jelképező kövekkel, a női princípiumot jelképező vízzel, amit a kövekre locsolnak, a felforrósodott levegővel és a tűzzel, amiben a köveket melegítették fel. Az ősi elemek, a tűz, a víz, a levegő és a föld mind jelen vannak ebben az indián hagyományban, és ugyanúgy átalakuláson mennek keresztül, ahogyan az inipiben ülő emberek.
A kunyhó szimbolikusan jelenít meg lelki és spirituális dolgokat:
- a 4 égtáj szerint van tájolva
- a bejárat előtt a tűz és az oltár egy vonalban, a szellemi bejárat útvonala a kunyhóba
- a kunyhó az anyaméh, az ősegység állapotának szimbóluma.
Jellemezd pár mondatban az indiánok látomáskeresés szertartását!
- A látomáskeresés szertartás során egy hegyen vagy egy félreeső helyen, csendes magányban négy napon át imádkozik, meditál és szemlélődik az elvonuló – négy napon keresztül. Mindeközben sem ételt sem italt nem fogyaszthat.
- A szertartási tárgyakat viszi magával: csörgőt, dohányt, szent pipát, pokrócot, zsályát, édesfüvet, cédrusmagot, az orvosságos talizmánjait. 3 m átmérőjű kört rajzol, amit nem hagyhat el.
- A ceremónia alatt a lélek őrzője a sámán, akinek ajándékot és négy napra való tűzifát ad az elvonuló. A látomáskeresést 14 éves kortól beavatásként is végzik.
- Az ingermegvonás hatására az elme lecsillapodik, a tudatállapot módosul, amelyben megnyílik a tudat az inspiráció, a látomások, a spirituális világgal való kapcsolódás felé. Az elvonulás alatt segítőállat jelenhet meg látomásban vagy álomban, és megmutatkozhat a gyermek életének felnőtt iránya, amelyet azután követ majd. Általában olyan kérdéseket tesznek fel, mint „Ki vagyok én?”, „Mi a dolgom az életben?”, stb.
- A szertartást megelőzi, illetve követi az izzasztókunyhóban való részvétel.
- A naptánc ceremóniának a látomáskeresés a feltétele.
Mit jelent az animisztikus világnézet?
Minden élőnek és élettelennek lelke van, a kőnek éppúgy, mint egy fának, a környező élő és élettelen világot szellemek népesítik be, akik, ha a közösség, vagy annak valamelyik tagja valamilyen hibát vét, haragjukban árthatnak is.
Az animizmus ezáltal a természettel, a környezettel való szorosabb, egyenrangúbb kapcsolatot segítette elő.
b.) Mi a tipikusan sámánikus hármas tagozódása a világnak?
- Felső világ – főisten (Tengri, Mirsusnehum, Világügyelő Férfi, Num a szamojédeknél, Vicsásá Vákhá, Manitou), a világfa ágai között madarak láthatók.
- Középső világ – emberi világ, a középső világban lovak, szarvasmarhák, szarvasok vannak.
- Alvilág – ura a holtak ura (pl. Erlik kán), az alsó világ a hüllők, a kígyók, gyíkok és a békák birodalma. A sámán meg akarja érteni a három világsík egymáshoz való viszonyát és igyekszik rendezni, harmonizálni azokat.
A menny, föld és pokol hármassága szinte minden mitológia, vallás sajátja.
Mi a Világfa? Válaszodba sződd bele a Sámánfa c. részben ismertetetteket is!
A középső világot az alsó és a felső világgal az égig érő fa, kozmikus fa, világtengely, axis mundi, világhegy, hatalmas folyó, világtenger köti össze. Ennek megjelenítője a sámánfa, a magyar hagyományban a májusfa, de a karácsonyfa is ez…
A sámánfa a sámánavatáskor megmászandó létra, fa. A sámánok szertartásaik során egy fán vagy létrán néhány lépést tettek fölfelé, ezzel jelképezve a világfán megtett útjukat.
A sámánfa azt az utat is szimbolizálja, amelyen a sámán, vagy az imádsága az égbe megy. A sámánlétra, sámánfa tetejére érve a vizsgázó a szellemeknél jelentkezik. Azokhoz a szellemekhez imádkozik, akik oltalmazzák őt.
A segítő szellemek a sámán pszichéjének tükröződései. Pszichikus síkon a sámán belső alteregóinak is felfoghatjuk a segítő szellemeket, a szimbolikus segítőket.
A sámánfa néha létra. A szibériai népek sámánlétráin általában kilenc fok található és kilencféle fenyőből készítik. A fokok az égrétegeket szimbolizálják.
A szibériai sámánoknál minden sámánnak van egy saját sámánfája a kunyhójánál, ami a sámán életfája. A sámánfa akkor kezd el nőni, amikor a sámánjelölt elhivatott lesz a sámánságra, és csak a sámán halálával pusztul el. A sámán halála után egy éven belül elszárad. Megsemmisítése vagy épségének megsértése a sámán halálát vonta maga után. Azonban a hiedelem szerint, ha valaki a sámán fáját ki akarná vágni, és fejszével belevág a fába, az saját lábát sebzi meg vele.
Világfa analógiák:
Buddhizmusban: bódhi fa, ami alatt a Buddha megvilágosodott.
Hinduizmusban: Asvin.
A germán mitológiában: Yggdrasyl fája.
Jellemezd pár mondatban a naptánc szertartást!
A naptáncon való részvétel feltétele a látomáskeresés ceremóniájának elvégzése.
- A naptánc egy rendkívül kemény, fizikális szintet erősen próbára tevő beavatás. Erre a jelentős eseményre egy éven keresztül készülnek fel.
- A naptánc egy hatalmas térben történik, egy kör alakú területen – amit arbornak neveznek -, ennek közepén az Élet Fáját szimbolizáló nyárfaoszlop áll. - A szertartást a sámán vezeti, és ő szúrja át a naptácosok bőrét egy-egy sascsonttal, és áldja meg őket.
- Négy napon keresztül étlen-szomjan táncolnak a résztvevők, és éjjel leülnek az oszlop tövébe, de nem alszanak.
- A negyedik napon történik a szakítás, amikor hanyatt kell dobniuk magukat, kiszakítva mellkasukból a csontokat. A fizikai szakítással egyidejűleg saját korlátaikkal is szakítanak, és önmagukat ajánlják fel, miközben az egót meghaladják.
- A sámán zsályával megáldja a sebeiket, majd kiviszik a naptáncosokat az arborból, és a feleségeik egy hétig ápolják őket otthon, miközben köszönetet mondanak a törzsért hozott áldozataikért.