A módosult tudatállapotokat használó terápiák Flashcards
Mi az a módosult tudatállapot?
A tudatállapotunk vagy „normális”, azaz megszokott, hétköznapi, vagy attól eltérő, megváltozott, módosult, alterált.
Amikor a tudatállapot ellazul, és egy mélyebb, alvás-közeli állapotba jut, akkor beszélünk
- relaxált („ellazult”, felszínesebb szint), vagy
- hipnotikus („álomszerű”, mélyebb szint) állapotról.
(A relaxáció és a hipnózis szinonim szavak.)
A mély transzokkal jellemezhető módosult tudatállapotok azonban jelentősen túlmehetnek a relaxációs és hipnotikus állapotokon, megdöbbentő élményeket nyújtva a megváltozott realitásról. (pl. buddhista meditációk, sámántransz, jógikus mélymeditáció.)
Ugyanaz a hipnózis, a buddhista meditáció és a sámántransz? (igen/nem, s rövid indoklás)
Nem ugyanaz, mert bár a hipnózis (ami álomszerű) egy középmély módosult tudatállapot, viszont még ezen is jelentősen túlmehet a buddhista meditáció és a sámántransz, amelyek megdöbbentő élményeket adnak a megváltozott realitásról.
! Miben más a módosult tudatállapot a spirituális gyakorlás és a pszichoterápiás munka esetében?
- SPIRITUÁLIS GYAKORLÁS esetében AZ EGO MEGHALADÁSA a cél, míg
- a PSZICHOTERÁPIÁS MUNKA esetében a személyiségen belül dolgozunk – AZ EGO GYÓGYÍTÁSÁN ÉS FEJLESZTÉSÉN.
Ekkor nem az ego meghaladása a cél, hanem az ego tartalmainak mély átélése, elsősorban személyes tudattalan tartalmak felhozása a tudatba, és annak mély, pontos meglátása, átélése.
(A módosult tudatállapotok megkerülik a tudatos énrészt, ezáltal a hárítások mögé tudunk jutni, így könnyebben elérhetővé válnak a tudattalan tartalmak, így felgyorsítja /katalizálja/ a terápiás munkát.)
Miért jó a módosult tudatállapot használata pszichoterápiás célra, mit lehet vele elérni?
Az egyén hiedelmei és véleménye magáról és a világról tipikusan racionalizáló, azaz intellektuális magyarázatok, miközben az egyén lelke másképpen van, mint ahogyan azt magyarázza.
A pszichoterapeuta feladata az, hogy képes legyen túlmenni azon a ponton, ahol más nem tud: az ego falain, a személy merev hiedelmein és beidegződésein.
Az ügyes, profi kommunikáció – a terápiás kommunikáció, ami tényleg hat. Vagyis úgy kommunikál, hogy attól a kliens túljut a saját falain és határain, és a személyisége, egója mélyebb részeit ismeri meg tudatosan.
A módosult tudatállapot lényege, hogy A “NORMÁL”, AZAZ FALAKKAL VÉDETT ÉN-ÁLLAPOTUNK LAZUL FEL, NYÍLIK KI, és így HOZZÁFÉRHETŐ LESZ ÉNÜNK ELFOJTOTT RÉSZE IS - ÉRZELMEINK, VÁGYAINK, MÖGÖTTES HIEDELMEINK, EMLÉKEINK, MÉLY ÁLLAPOTAINK.
Milyen módosult tudatállapotot használó pszichológiai módszereket ismersz?
- A hipnózis különböző fajtái:
aktív éber hipnózis,
ericksoni hipnózis,
klasszikus, eredeti hipnózis - Relaxáció
- Szimbólumterápia (autogén tréning és a KIP kombinációja)
- KIP (Katathym Imaginatív Pszichoterápia, más néven Leuner-módszer vagy vezetett imagináció)
- Hipno-NLP = NLPt (Neuro Lingvisztikus Pszichoterápia) (a TK egyik technikája!)
- Pszichedelikus terápiák (tudattágító szerekkel dolgoznak)
- Stanislav Grof holotróp légzéstechnikája (Bence Mo-on transzlégzésként hirdeti)
- Egostate-terápia, ami énállapotokkal dolgozik (ez is módosut tudatállapotot kíván)
- Imaginációs technikák (aktív és passzív imaginációk - Jungnál!)
- Bodywork (csoportterápiás módszer) Bár itt ébren vagyunk, de egyfajta relaxált, módosut tudatállapot azért beáll.
- Flow-csoport (amit Bence alkotott meg!)
! Mi a terápiás folyamatséma a módosult tudatállapotos üléseken?
Egy KIP-ülés tipikusan a következő lépésekből áll:
1. RAPPORT (összhangteremtés) a klienssel, beszélgetés egy témáról.
2. INDUKCIÓ – a relaxált, hipnotikus állapot előidézése.
A hipnózis indukció és a relaxációs technikák bármelyikének alkalmazásával, vagy egyes terapeuták szerint ezek kihagyásával, közvetlenül a kép elképzeltetésével is beáll az állapot azoknál, akik erre már eleve fogékonyak.
3. KÉPI MUNKA
Itt lehet, hogy az ülés elején felvetett témához választ szimbolikusan analóg képet a terapeuta, vagy lehet, hogy az ülések sorozata adja ki, hogy éppen most milyen képet választ, és az is lehet, hogy a képek sztenderd sorrendjét követve halad.
4. FELDOLGOZÁS
Kihozzuk a klienst az állapotból, és éber állapotban, racionálisan beszélgetünk arról, hogy mit gondol, a képen átélt egy-egy tartalom mi lehet az életében, stb. Ennek mentén a tudatos tudat számára összeköttetések keletkeznek a tudott, életbeni dolgai között, továbbá a képben feljött tartalmak és egyéb asszociációk között.
Mi az a hipnózis?
A hipnózis ellazult, alvás-közeli módosult tudatállapot, amelyet tipikusan egy másik személy (hipnotizőr, hipnoterapeuta) segít elő a személyben (a hipnotizált kliensben).
Honnan ered a hipnózis jelensége és fogalma nyugaton?
1.) A modern hipnózis története FRANZ ANTON MESMER (1734–1815) munkásságával kezdődik, aki az „animális magnetizmus” (magyarul „állati delejesség”) fogalmának megalkotója. Mesmer gyógyításait eleinte valóban mágnesek segítségével végezte Párizsban, mivel úgy gondolta, a betegségeket az „idegi fluidumok” (folyadékok, nedvek) egyenlőtlen eloszlása okozza, amit mágneses hatással rendezni lehet.
2.) A francia JEAN MARTIN CHARCOT professzortól (1825-1893),
3.) A. LIÉBEAULT (liébó) (1823–1904)
4.) HYPPOLITE BERNHEIM (1840-1919) Liebeau és Bernheim alapította Nancyi Hipnózisiskolát, ahol főként féjdalomcsillapítással foglalkoztak.
Mi Charcot szerepe a hipnózis terápiás alkalmazásának kialakulásában?
A hipnózis iránti érdeklődés az 1880-as években éledt újra Franciaországban Jean-Martin Charcot (ejtsd: sárkó, 1825–1893), egy neves neurológus munkássága nyomán, aki úgy gondolta, hogy a hipnotikus állapot és a hisztéria egyaránt a központi idegrendszer kóros működésére vezethető vissza.
Mi volt Freud viszonya a hipnózishoz?
Freud, a pszichoanalízis atyja, munkássága során szintén tanulmányozta a hipnózist, bár később éppen a pszichoanalízis elterjedése szorította időlegesen vissza a hipnózis alkalmazását.
Neurológus tanítványként a fiatal Freud Liébeault és Bernheim tanaival ismerkedett Nancy-ben, és eleinte használta is a hipnózist a praxisában, később azonban felhagyott vele.
Egy kiváló hipnotizőrrel, Josef Breuerrel való versengése során Freud kidolgozta a “beszédkúrát”, vagyis a beszélgetésre épülő terápiát. Azt mondta azonban, hogy ez a fajta terápia nem a szegény emberek terápiája. A hatékony terápiás időtartam 100 és 300 óra között volt. A beszélgetésre épülő terápiáját Freud pszichoanalízisnek nevezte el, és ez a terápia megváltoztatta az európai pszichológia történetét.
Mi az a direktív és non-direktív hipnózis?
A parancsoló módszert direktívnek, a megengedőt non-direktívnek hívjuk.
A XX. században Erickson non-direktív módszere mellett egy másik személy, George Estabrooks a direkt/autoriter megközelítést fejlesztette tovább.
Kihez, mikor, és mely egyetemhez kötődik a hipnózis tudományos vizsgálata?
Szintén a XX. század közepén indult meg a hipnózis jelenségének szigorúan tudományos vizsgálata is, pszichológiai és élettani szempontból egyaránt.
Ennek lehetőségét ERNEST R. HILGARD professzor munkássága teremtette meg, akinek vezetésével az 1950-es évektől a STANFORD EGYETEMEN kidolgozták a hipnózis iránti fogékonyság mérését lehetővé tevő első skálákat, amelyek közül a legismertebb a STANFORD-SKÁLA.
Magyarországon hol és kiknél lehet ezt tanulni?
- Bár a Magyar Hipnózis Egyesület csak 1991-ben alakult meg, dr. MÉSZÁROS ISTVÁN és DR. BÁNYAI ÉVA már jóval előbb, – titokban már az 1950-es években, csak „Pavlov-reflexek tanulmányozása”-fedőnév alatt dolgoztak vele és vizsgálták.
- 1975-től megszervezhették az orvosok és pszichológusok számára az első hipnózis-tanfolyamokat és szemináriumokat.
- Ma (2023-ban): a Magyar Hipnózis Egyesületben (MHE), És ma már széles körben elismerik, mint terápiás eljárást, És mint a tudományos vizsgálódások fontos tárgyát.
- Az Integratív Pszichoterápiás Egyesület DR. DAUBNER BÉLA vezetésével is használja a hipnotikus állapotot. (Ez a klasszikus hipnózishoz képest egy lazább megközelítés, itt a hipnotikus állapotban különféle NLP-módszereket, énrész-munkát (ego-state) és szimbólumterápiát (KIP, Leuner) folytat a gyakorló terapeuta, a páciens problematikájától függően.)
- Fontos személy még: VAS JÓZSEF PÁL, aki a hipnoanalízis módszeréről jelentetett meg egy kiváló szakkönyvet. Címe: Egy elmeorvos tévelygései – Gondolatok a pszichoterápiáról. Pro Die Kiadó 2005.
Hogyan lehet a hipnózist létrehozni? (indukció) Sorolj fel 3 módszert!
- RELAXÁLÁS, FIGYELEMKONCENTRÁLTATÁS, SZUGGESZTIÓK.
A hipnózist hagyományosan relaxációs módszerrel hozzák létre: az eljárás kezdetén gyakran arra kérik az alanyt, hogy mereven nézzen egy pontot, lazuljon el, és koncentráljon a hipnotizőr hangjára. Ezután a hipnotizőr további szuggesztiókat ad az ellazulásra, a figyelem koncentrálására és a szem becsukódására vonatkozóan. Miután az alany szeme lecsukódott, további szuggesztiók következnek. - SZÁMOLÁS ÉS KÉPEK HASZNÁLATA
„Most egytől tízig elszámolok, és minden számolásnál egyre mélyebb és mélyebb állapotba kerül”, vagy képet hozzárendelni: „Képzelje el, hogy egy ötfokozatú lépcsőn elindul lefelé, egy…, mélyül az állapot, kettő…, elnehezednek a karjai, három…, stb. - A MÁR MEGSZOKOTT MÓDOSULT TUDATÁLLAPOT SZUGGERÁLÁSA
Ha a kliens már pár alkalom után járatos a módosult tudatállapotban, akkor azt is lehet mondani neki, hogy „És most gondoljon az állapotra, amiben szokott lenni, és engedje bele magát”.
Honnan, miből lehet látni, hogy a másik személy hipnózisban (transzban) van, mik a látható, fiziológiai (testi) jegyei?
Hipnotikus állapotban a testi reakciók nagy része a fizikai ellazulással függ össze:
- az alany megnyugszik
- békesség érzése tölti el
- szeme könnyezhet
- légzése mélyül és általában lelassul
- úgy tűnhet, mintha mélyen belesüppedne a székbe, amin ül
- ellazulnak az izmai
Hogyan változik meg a tudatállapot és a szubjektív élmény a transzban?
a személy elfeledkezik a külső környezetről
megváltozhat az észlelése
megváltozhat az éberségi és érzelmi állapota
megváltozhat a testképe
megváltozhat az időérzéke
megváltozhat a figyelmének koncentráltsága és irányultsága
a képzelete általában élénkebbé válik
a gondolkodása kevésbé racionális lesz
sajátos, transzra jellemző logika szerint működhet
emlékezete módosulhat
akaratlagossága csökkenhet
az átélt élményei szokatlannak tűnhetnek.
Milyen az emberi kapcsolat a transzban?
Az alany és a hipnotizőr közötti egyedi, személyes kapcsolat van.
Nemcsak a hipnotizőr hat a hipnotizáltra, hanem az alany is aktív szerepet játszik a hipnózis alakulásában, aktivitása hat a hipnotizőrre, alakítva ezzel magát a hipnózist is.
Öntudatlanul, ugyanúgy kezdenek lélegezni, érzelmeik is összehangolódhatnak, és nem egyszer a terapeuta fejében hirtelen telepatikus jelenségek is felbukkannak, bevillanhatnak azok a képek vagy gondolatok, amelyek a kliensben vannak éppen.
(Egy, a hipnoterápiában adottságaiban és képzettségében is magas szinten lévő, belső képekkel dolgozó terapeuta elmondta, hogy sok ülésen látja a képet belül, ami a kliensben van, és a képet úgy vezeti, hogy rákérdez, pl. „és az ajtó mögött mi van?”, mielőtt a kliens még kimondta volna egyáltalán, hogy van ajtó a képen.)
Mi az a hipnábilitás?
A hipnózis iránti fogékonyság.
Vannak hipnábilisabb, azaz jobban hipnotizálható emberek.
A legtöbb ember legalább közepes szinten hipnotizálható, viszonylag kevés azoknak a száma, akik egyáltalán nem hipnotizálhatók, és ugyanígy kevesen vannak, akik nagyon erősen fogékonyak a hipnózisra. A hipnotizált személyek élményei sok mindentől függnek: főként a személyiségtől, de például a hipnózis aktuális mélységétől, és attól is, hogy az adott személy mozgásosan vagy képzelete révén él-e át könnyebben hipnotikus élményeket.
Mindenki hipnotizálható?
Megfigyelések azt mutatják, hogy bizonyos mértékben szinte minden ember hipnotizálható. Az emberek között azonban nagy egyéni eltérések figyelhetők meg a hipnózisra adott reakciók terén: azaz meglehetősen eltérő az egyének hipnózis iránti fogékonysága (más néven: hipnábilitása).
Mitől függ a hipnábilitás?
A hipnózis elsősorban a hipnotizált személy készségétől, adottságaitól függ.
A hipnotizált személyek élményei sok mindentől függnek: főként a személyiségtől, de például a hipnózis aktuális mélységétől, és attól is, hogy az adott személy mozgásosan vagy képzelete révén él-e át könnyebben hipnotikus élményeket.
Mi Milton Erickson véleménye a hipnábilitásról?
Az ericksoni hipnózis szemlélete és gyakorlata radikálisan új nézetet hozott a hetvenes évektől kezdve, nevezetesen azt, hogy NINCS ÉRTELME A HIPNÁBILITÁS kérdésének, mert bárki hipnotizálható, ha a terapeuta elég ügyes.
Milton Erickson szerint nincs ellenálló páciens, csak kommunikálni még nem elég jól tudó terapeuta. Valóban, Erickson pillanatok alatt, zavarba ejtő egyszerűséggel bravúros áttöréseket volt képes elérni embereknél az ügyes és hipnotikus kommunikációjával.
Felhagyott a sztenderd hipnózis alkalmazásával, és gyakran nyitott szemmel, „csak egyszerűen” beszélgetve vitte hipnotikus, módosult tudatállapotba a klienseit, furfangos nyelvi megfogalmazásaival, meséléseivel és kiemelkedő non-verbális kommunikációs képességével. Erickson a hipnotikusan ható nyelv mestere volt, olyannyira, hogy később az NLP megalkotásakor azt részben a Milton-nyelvre építették.
Említs min. 4, max. 8 testi, és ugyanennyi lelki problémát, amire a hipnózis jól alkalmazható!
- Testi problémák:
- asztma, köhögés enyhítésére;
- allergiás reakciók
- gyomor-bélrendszeri fekélybetegségek és gyulladások
- hányás és émelygés
- magas vérnyomás
- fejfájás és migrén
- sokízületi gyulladás
- a hipnózis egyik legeredményesebb területe a fájdalomcsillapítás fogorvosi beavatkozás hasi, mellkasi, nőgyógyászati és ortopédiai műtétek esetében
- Lelki problémák:
- depresszió
- stressz
- alvászavarok
- pánik
- szorongások és félelmek (pl. fogászati beavatkozásoktól való kóros félelem)
- fóbiák
- dohányzásról való leszokás
- evészavarok esetben (anorexia, bulímia, túlsúly)