78. Sveti Vasilije Veliki i reforma monastva Flashcards
Gde se povukao Vasilije posle raskida sa Evstatijem?
On se povukao sa Grigorijem Bogoslovom na svoje imanje i oni su tamo napravili neku vrstu filosofsko-ucenjackog monastva.
Својим писмима Василије је привукао у манастир свог доброг пријатеља Григорија Богослова. Свети Василије и Григорије су се трудили у строгом уздржању у свом обитавалишту, које није имало крова ни огњишта, а храна је била веома скромна. Сами су рашчишћавали камење, садили и заливали дрвеће, носили тешке товаре. Руке су им стално биле жуљеве од тешког рада. За одећу Василије је имао само тунику и монашки огртач. Носио је фризуру, али само ноћу, да се не би видело.
Kako su Vasilije i Grigorije osnovali filosofsko-ucenjacki monastki pokret?
У својој самоћи, свети Василије и Григорије су се заокупили интензивним проучавањем Светог писма. Они су се руководили списима отаца и коментатора прошлости, посебно добрим списима Оригена. Од свих ових дела саставили су антологију под називом Филокалија. Такође у ово време, на молбу монаха, Свети Василије је записао збирку правила за врлински живот. Својом проповедом и својим примером Свети Василије је помагао духовном усавршавању хришћана у Кападокији и Понту; и многи су му се заиста обратили. Манастири су били организовани за мушкарце и за жене, у којима је Василије настојао да комбинује ценобитски (коине биос, или уобичајен) начин живота са животом усамљеног пустињака
Kako je uticao na Crkvu i monastvo?
Свети Василије је у Кесарији подигао два манастира, мушки и женски, са црквом у част Четрдесет мученика (9. марта) чије су мошти ту сахрањене. По угледу на монахе, светитељево свештенство, чак и ђакони и свештеници, живели су у изузетном сиромаштву, трудећи се и водећи целомудрени и врлински живот. За своје свештенство Свети Василије је добио ослобођење од пореза. Све своје лично богатство и приходе од своје цркве користио је у корист сиромашних; у сваком центру своје епархије саградио је убожницу; а у Кесарији дом за луталице и бескућнике.
Sta ima u svesci za monastvo kod Vasilija?
oko 370 godine osnovao je Vasilijane.
U srdistu vasilijevog monaskog pokreta bilo je odricanje od bogatstva i imanja.
Upucivao je monahe na razlicite poslove koji su prikladni.
Zivot u zajednici je za njega imao veliki znacaj jer je smatrao da se samo u zajednici najbolje vide licna zastranjenja koja je tada najlakse ispraviti.
U Zajednici nem autokratije vec se slusa staresina koji ovde nije neka vrsta autoriteta u diktatorskom smislu nego se smisao staresine crpi iz samog Jevandjelja kada Gospod govori o sluzbi (Mk 9,35) “koji hoce da bude prvi neka bude poslednji od sviju i svima sluga”.
Tako je staresina poslednji od svih a samim tim i prvi, on sam svojim unizenjem dobija uzdizanje i autoritet da se pravilo rukovodi zajednicom.
Vasilije za ovaj zivot u zajednici obrazlaze niz medicinskih razloga (izlecenje od greha..)
Vasilijevo monastvo je uslovno receno i danas model.
Za razliku od Pahomije ove zajednice su u gradovima a ne u selima.
Na Istoku su monaske zajednice potcinjene episkopu a na Zapadu su nezavisne od episkopa (on samo ima jurisdikciju nad parohijama) nego su podredjene papi.
Monastvo je uklopljeno tek u jurisdikcijski sistem Crkve tek od vremena Justinijana.