62. Visasubjektnost Boga Flashcards

1
Q

Koji je osnovni bogoslovski problem u vreme apostolskih muzeva?

A

Основни богословски проблем y периоду Мужева апостолских и даље je био исти као и y 1. веку хришћанства: потребно je било објаснити оваплоћење Бога, a пре тога објаснити оно најкомпли- кованије - »вишесубјектност« y Богу.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Kako su kasnije odgovarali na bogoslovske probleme apostolskih muzeva?

A

Позније хришћанско богословље на тај захтев одговарало je учењем о Светој Тројици. Али до средине 2. века не само да није било термина »Тројица«, него су ce и сами »субјекти« Бога дефи- нисали другачије.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Gde mozemo naci i prouciti ovakve bogoslovske koncepcije?

A

Најподробније такве богословске концепције могу ce про- учавати на примеру Јерминог Пастира, али ми ћемо ce окрену- ти другом споменику, y коме су оне изложене далеко сажетије и ауторитагивније. Додуше, морамо ce оградити: богословље поме- нуте епохе проучено je толико слабо да ce све наше претпоставке о идентичности богословских концепција y разним споменицима црквене градиције тога времена могу ослањати само на црквену традицију (одиосно на сведочанство људи те епохе који су сами
45
тако веровали), као и на субјективну убеђеност истраживача y ре- зултат својих запажања. Ранији научни консензус, који je форми- ран без увида y »интертестаментарно« богословље, сада ce више не може узимати y обзир, a нови за неколико деценија постојања »посткумранске« науке још није постигнут.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

O kojoj poslanici govorimo?

A

Дакле, говорићемо о такозваној Другој посланици Коринћа- нима од св. Климента Римског (2Клим). »Такозваној«, зато што то и није посланица, нити ју je, no свему судећи, написао Кли- мент Римски. За разлику од аутентичне Прве посланице епископа Римског Климента цркви y Коринту (1Клим), написане y перио- ду 95-98. године, друга »посланица« није посланица, него беседа, црквена проповед (и вероватно први образац хришћанске про- поведи, ако ce не узме y обзир Посланица Јеврејима која улази y Нови Завет и која je такође проповед, донекле прерађена y сти- лу писма). Према савременим представама, немогуће je за 2Клим. доказати ауторство Климента Римског, али зато ce може сматра- ти доказаном истоветност средине из које су оне потекле (римска хришћанска општина) и истоветност проблематике (неуређеност црквеног живота y Коринту). Сасвим je могуће да ce 2Клим. поја- вила тек неколико година после 1Клим, односно око 100. године, као проповед црквеног представника Рима који je посетио Ко- ринт (до средине 20. века научници су били склонији да као време настанка 2Клим. одреде средину 2. века, али сада je то датовање ревидирано).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Koji je jezik spisa nastalih u Rimskoj Crkvi?

A

Разуме ce да je језик списа насталих y Римској цркви, 1Клим. и 2Клим, као и Јерминог Пастира - грчки. Чак ни y Риму латински неће брзо, него отприлике тек кроз један век (на размеђи 2. и 3. века), постати језик оригиналних богословских дела.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Kakav je kanonski status 1Klim i 2Klim?

A

Пре него што пређемо на текст 2Клим, рецимо нешто о њего- вом канонском статусу. Са аспекта (у Православној Цркви) и да- нас актуалног црквеног права, и 1Клим. и 2Клим. улазе y састав књига Новога Завета. To je одређено y 85. Апостолском правилу (зборник веома раног црквеног законодавства, који je до нас до- шао y редакцији из 4. века) и y 95. правилу Шестог васељенског сабора (које je прихваћено 692. године и изражава важећу цркве- но-правну норму која никада није била ревидирана). Ако Јермин Пастир и није увек и свугде био укључиван y новозаветни канон, 2Клим. била je призната као новозаветни спис на нивоу Васељен- ске Цркве и то признање потврђено je чак и y време ревидирања новозаветног канона 692. године. 11апослетку je дошло до de facto потискивам.а 1 Клим. и 2Клим. из 11овога Завета, које на крају није
ни било канонски фиксирано, али и тада je све прошло без било каквих оптужби попут »искварености текста од стране јеретика«.
Све то треба имати y виду да 6и ce схватило да ћемо ми сада разматрати не неку маргиналну богословску концепцију, не неко богословско »мишљење« које ни за кога није обавезујуће, него уп- раво централну богословску концепцију Цркве 2. века.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Koje su najvaznije bogoslovske koncepcije 2klim?

A

И Црква и Христос су предвечне, односно божанске реал- ности, при чему ce реалност Христа поистовећује са реалношћу Духа. Слично поистовећивање Христа или Сина Божјег са Духом Божјим или Духом Светим није само типично за богословску ли- тературу све до краја 2. века, него je апсолутно обавезујуће; про- мена те терминологије управо ће и представљати једну од првих и најуочљивијих последица преласка на језик грчке философије, о којем ћемо касније говорити.

Односи Цркве и Христа односи су сакралног брака (чији пра- образ je представљао брак првих људи, Адама и Еве; зато није слу- чајан цитат из Пост. 1, 27 y нашем тексту), кроз који ce и догађа
47
оваплоћење Сина Божјег и спасење људи. Друга Климентова по- сланица говори о том браку кратко, a детаљно излагање одгова- рајуће теорије сачувао нам je аутор из каснијег времена, још увек веома архаичан y свом богословљу - свештеномученик Методије Олимпски (1310-312. или 320. године) y своме главном делу Гоз- ба (гл. 8).

Предвечна, божанска Црква y том богословљу представља ме- сијанску фигуру. За разлику од истраживача из 19. и прве поло- вине 20. века, који готово да нису познавали јудејске богословске концепције из времена рађања хришћанства, ми морамо одмах видети богословску традицију која стоји иза ње: то je традиција Месије као Храма Божјег, како смо je назвали y претходној глави.

Историјски Исус, о Којем пишу Јеванђеља, сматрао je да ce на Њега односе обе традиције - Месије као Храма Божјег и Месије као Сина Божјег. Наш текст објашњава зашто je било тако: »A сада ce Црква, будући духовном, јавила y плоти Христовој«. Kao што je познато, y Библији ce брак тумачи као сједињавање y »једно тело«, односно управо y једно заједничко тело (Пост. 2, 24), што ce и остварило y Христу између Духа (=Христа=Сина) и Цркве.

Дакле, »Тројица« коју наш текст помиње јесте Отац, Христос = Дух (= Син Божји) и Црква. Разматрани фрагмент проблем »ви- шесубјектности« Бога, како ce разоткрива y богословљу Мужева апостолских, не осветљује до краја, али чини ce да je аутор 2Клим. издвојио за нас најважније.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Koja je principijelna osobenost ranohriscanskog bogoslovlja?

A

Принципијелна особеност ранохришћанског богословља y односу на позније састоји ce y нечему што ce може назвати раз- личитим гледиштима. Тачније би било рећи да ce ради о разли- читим системима класификације који ce примењују на описивану реалност.
Примера ради, ми можемо да опишемо једну исту групу људи као »седморицу људи«, »петорицу војпих лица и двојицу цивила«, само као »петорицу војних лица« (иреБутанши оно што нам y датом контексту није посебно важно) и, најзад, можда чак само као »тројицу пуковника« - не поменувши да ce y тој групи налазе још два војна лица и двојица цивила… Нешто слично, али y дале- ко већој мери треба применити на божанску рсалност, која ce ни- када не може до краја описати људским речима - и то ће увек на- глашавати сви православни богослови.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Sta ce predstavljati poznije ucenje o svetoj trojici?

A

Позније хришћанско учење о Светој Тројици неће представља- ти ново учење о неком другом богу, него исто то учење о Богу Који ce открива као Христос и као предвечко постојећа Црква, али већ са друге тачке гледишта.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Sta znaci “objektivizovan opis” Boga?

A

Говорећи о историји хришћанског богословља од 1. до 4. века, ми ћемо све време гледати како од описивања Бога са тачке гле- дишта човека којем ce Он открива (тачније, требало би рећи - од описа датога y Цркви), богослови постепено прелазе на све више »објективизован« опис - онај y коме ce Бог описује y терминима који не зависе од Његовог откривења и оваплоћења.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Kako su bogoslovske koncepcije ranohrisc. bogoslova drugacije od “objektivizovanog”?

A

Код првих генерација хришћанских богослова акцент на Црк- ви као категорији y којој ce описује предвечни живот Бога управо je и представљао максималан израз приступа супротног »објекти- визованом«, приступа y којем je ма који разговор о Богу не само y суштини, него чак и формално, на нивоу логике, неодвојив од главног начина познања Бога - откровења.
Прелазак od логичких категорија откровења на категорије »објективизованог« описа u представља први u најважнији ре- зултат дубинског утицаја грчке философије на концептуализа- цију хришћанског богословља.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Kako je novo dopuna starom/

A

Новоје увођено као допуна старом, као његово допунско разја- шњење, a не као било каква његова алтернатива. Даје било друга- чије, ми, по свој прилици, сада не бисмо могли da прочитамо богословска deлa Мужева апостолских, a чак u Kad бисмо их про- читали, u то би било тек као da су y питању списи »јеретички« или »искварени od стране јеретика«. Ипак, макар су основни тек- стови те ране богословске mpaduu,uje (посебно Јермин Пастир u 2Клим) u dame чували свој високоауторитативан статус.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Kakav je uticaj vremena na bogoslovske koncepcije?

A

Разуме ce, време je чинило своје, архаични богословски језик tokom векова je заборављан (премда смо помињали да ce почет-
49
ком 4. века њиме користио свештеномученик Методије Олимп- ски, али мора ce признати да су y том истом 4. веку престали да му ce обраћају »активно«, односно на њему су »престали да гово- ре«, што je нужно водило следећој етапи - на њему су »престали да читају«, односно престали су да га разумеју). Многа богослов- ска дела из ранога периода почела су да нестају из оптицаја, пре- стали су да их преписују и она су почела да падају y заборав; a y вези са неким делима почеле су да ce јављају сумње y њихову је- ретичност…

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Koji je uticaj apologije u kontekstu njihovog bogoslovlja?

A

Други век (a на латинском Западујош и прва половина 3. века) y Свести потомака био je век хришћанске апологетике. Апологија je назив за списе који бране хришћанску веру пред иновернима, a најчешће пред римском влашћу, ређе пред Јудејима. За унутра- шњи живот Цркве списи настали y таквом жанру, no правилу, нису могли имати већег значаја, јер y њима je требало да ce изно- се само »елементарне« истине хришћанства, a и то само тако да изазову саосећање код незнабожаца. Апологија je жанр хришћан- ске литературе који je специјално намењен »спољашњим«, однос- но нехришћанима.

Међутим, управо такав, y своје време маргинални, карак- тер апологетској књижевности обезбедио je непролазну актуал- ност y потоњој црквеној традицији. Задаци хришћанске апологе- тике нису губили на актуалности ни tokom доцнијих векова, док су архаичне богословске концепције 2. века ту актуалност губи- ле. Тиме ce и објашњава чињеница да je од целокупне богословске књижевности тога времена апологетском жанру била обезбеђена најбоља очуваност.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Da li su apologije “sistematicne”?

A

To морамо имати y виду приликом разматрања богословских гледишта изнетих код аутора апологија. He смемо заборављати да ce пред нама не налазе самостални покушаји да ce хришћанско богословље изложи као систем, него извесна појашњења начиње- на, пре свега, за незнабошце васпитане на грчкој философији, уз већ постојеће црквене концепције јудејског порекла. Зато бого- словље апологетских трактата не може y принципу имати сис- тематску пуноћу. To нису ништа више, али не и ништа мање, до мостићи између хришћанског богословља (за »унутрашње потре- 6е« I јркве) и погледа на свет образованих пагана.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Koja je vazna apologetska literatura?

A

Упућујући на специјалну литературу када je реч о поједино- стима (в. библиографију у: Дунаев 1999), ми Бемо ce задржати само на, за историју богословља и философијс пајважнијим, пред- ставницима апологетике из средине 2. века. To су свети Теофил, епископ Антиохијски (t 183—185, аутор три кн.иге упућене углед- ном незнабошцу Аутолику), Јустин Философ (друга половина 2. века, аутор две Апологије против незнабожаца, од којих je једна упућена цару Антонину Пију, који je владао од 138-161. године, a друга Римском сенату, и Дијалога са Трифоном Јудејцем) и Атина- гора Атински (аутор Молбе за хришћане, упућене око 177. године царевима Марку Аурелију и Комоду).

17
Q

Sta je koncepcija Logosa?

A

Концепција Логоса представља изразиту дистинктивну од- лику богословља апологета мада ни целокупној доцнијој, ранијој и савременој, традицији хришћанског богословља она није била туђа. За њене изворе y претхришћанском јудејском богословљу за сада ce мора признати да су лоше проучени.

18
Q

Kako filon i targumi uticu na koncepciju Logosa (i njegove subjektnosti)?

A

Старији научници позивали су ce на хеленофоног јудејског аутора из прве половине 1. века, Филона Александријског, који je примењивао за изража- вање појмова јудејског богословља појам »логоса« Бога, који je био позајмио из грчке философије. Ипак, покушаји да ce са филонов- ском концепцијом повежу почетни стихови Еванђеља no Јовану (У иочетку беше Логос u Логос беше код Бога, u Бог беше Логос, Јн. 1.1) показали су ce као сувише произвољни. Очигледнија je веза |м. 1, 1 са традицијом јудејских таргума која, како ce испоставило последњих деценија, исто тако потиче из новозаветних, na и још раиијих времена. (Таргуми су преводи Светога Писма са јевреј- ског na арамејски језик; y многим случајевима ти преводи садрже разне допуне, укључујући и оне богословског садржаја). У таргу- мима ce »логос« (на арамејском давар, »реч«) Божји појављује као
11.1 ini) једнога од »субјеката« y јединственом Богу. Ипак, још увек
ce не може рећи да нам je богословска традиција која стоји иза учења о Логосу y Еванђељу од Јована данас довољно јасна.

19
Q

Koji su put birale hriscanske apologete?

A

Како год било, може ce сматрати сигурним да су хришћанске апологете изабрали Филонов пут: да »логос« из јудејске тради- ције тумаче кроз »логос« грчке философије и да управо кроз кон- цепцију »логоса« за незнабожачку аудиторију пронађу кључ за хришћанско учење о једном, али »вишесубјектном« Богу.

20
Q

Kod koga prvi put nalazimo termin Trojica?

A

Објашњавајући кроз концепицију Логоса »вишесубјектност« Бога, апологете (у лику Теофила Александријског) уводе једну важну новину: акцент на тројичности Бога. Тако код Теофила Александријског ми y хришћанској литератури срећемо прво ко- ришћење термина »тројица« (Tpidc;) везано за Бога:

21
Q

Kako kod Teofila imamo poistovecenje Sina i Duha?

A

He треба исхитрено закључити да ce y овоме одломку ради о тријадологији класичног доба, где ce Логос поистовећује са Си- ном, a Премудрост са Светим Духом. Код Теофила je, заиста, при- сутно доста подробно учење о Сину Божјем као о Логосу (АуШо- лику II, 22: »…Бог-Логос, Који je и Његов Син…«, »Син je Логос, Који увек постоји y крилу Бога«), али ипак ce Теофилова концеп- ција прилично радикално разликује од каснијих тријадолошких концепција: он управо Логос поистовећује са Премудрошћу, сле- дећи апостола Павла (IKop. 1, 24: »Христос, Божја сила и Божја премудрост«): Логос… Који je Његова [Божја] сила u премудрост (тамо). To je сасвим природно за богословске системе y којима je још увек поистовећење Сина и Духа остајало нормативно. Тако je Теофил могао рећи, коментаришући почетак Еванђеља no Јовану: »Taj je Логос Он [Бог] имао за испунитеља Својих дела и кроз Њега je све створио. Он ce назива почетком, јер првенствује и влада над свиме што je кроз Њега створено. Он, будући Духом Божјим, по- четком, премудрошћу u силом Вишњега, силазио je на пророке и кроз њих je говорио о стварању света и о свему другом« (тамо, 10). Поистовећење Сина и Духа ми срећемо и код других аполо- гета (на пример: Јустин Философ, I Апологија, 33; Татијан, ученик св. Јустина, Беседа Јелинима 7; y латинофоном снсту истога време- на: Тертулијан, Против Маркиона III, 16).

22
Q

Gde srecemo slicnu koncepciju kao kod Teofila?

A

Слична концепција среће ce код Атинатре, мада и без терми- на »тројица«: »…A пошто je Син y Оцу и Отац y Сину, no једин- ству и сили Духа, онда je Син Божји ум и Логос Оца… Дакле, ko ce после тога неће зачудити када чује да безбожницима називају оне који исповедају Бога Оца и Бога Сина и Духа Светога и признају (њихово) јединство y сили [буквално: силу y (њиховом) јединс- тву] и разлику y поретку?«

23
Q

Kako tumacimo “razliku u poretku”?

A

»Разлика y поретку« између Оца, Сина и Духа Светога гото- во je директна алузија на еванђеоске речи Христове: …Научите cee народе, крстећи иху име Оца u Сина u Светога Духа (Мт. 28, 19). Ту ce, заиста, уводи одређени поредак помињања лица Бо- жанства и тај поредак ce фиксира својом везом са богослужбе- ним обредом, крштењем. Помињање три имена Божја y контексту Еванђељ1 постаје разумљиво y склопу прича о крштењу Самога Христа, односно Сина, приликом којега ce догодило јављање (гла- сом) Бога као Оца и (у симболичном обличју голуба) Духа. При- суство тих речи y Еванђељу већ само no себи сведочи о томе да су оне биле коришћене y обреду хришћанског крштења, савреме- ном датом Еванђељу, али видели смо да указивање на тројичност Бога, садржано y тим речима, није било акцентовано конкретно y богословљу (и не y богослужењу) првих хришћана, и no први пут тај акцент среће ce тек код апологета.

24
Q

Sta je tradicionalno u apologetskom konceptu logosa?

A

Традиционалност тога учења најуочљивија je no томе што оно доста очигледно наставља учење о нествореној Цркви. Упореди-‘ мо, са једне стране, Теофила Александријског: »Али пре него што je ишта дошло y битије, Бог je имао Њега (Сина, Који »je Логос«)
53
за саветника, јер Он je Његов ум и мисао. A када je Бог пожелео да створи Оно што je одредио, Он je родио тај Логос пројављени (до- словно - произнесени: Xôyoc; npcxpopiKÔç)«, прворођени od cee тво- ревине (Кол. 1, 15), али ипак не тако да ce Он сам лишио Логоса, него je Он родио Логоса и заједно са Логосом свагда je пребивао« (.Аутолику II, 2; в. такође тамо, 10), a са друге стране Јерминог Пастира: »…Црква Божја … створена je пре свега… и за њу je ство- рен свет« (Виђења II, 4) - где ce ради управо о нествореној »твар- ности« Премудрости Божје, y складу са Прич. 8, 22 (где персони- фикована Премудрост Божја каже: Господ ме створи на почетку путева Ceojux), y шта je лако уверити ce из још једног цитата из Пастира: ».. Дух Свети, Који je беседио са тобом y образу Цркве: Дух тај je Син Божји« (Сличности, 9, 1). Актуалност те традиције y време апологета доказује rope поменуто тумачење Мојсејевог Декалога (Десет заповести), које je сачувао Климент Алексан- дријски: дан суботњи тамо ce тумачи мистички као Божји вечни покој, a тај покој, Царство небеско, поистовећује ce са Логосом, Који тако y Себе прима све хришћане који задобијају спасење. Ек- сплицитног поистовећења Логоса и Цркве тамо нема, али оно сле- ди из поистовећења њихових функција.

25
Q

Sta je novo u apologetskom konceptu Logosa? Kako na to uticu Justi Filosof i Teofil antiohijskog?

A

Ипак, ми већ сада можемо приметити да апологети као да на- пуштају персонификацију Цркве као једног од »субјеката« »ви- шесубјектног« Бога. У ствари, они иду још даље и no први пут (Теофил Александријски и Јустин Философ) стварају учење о разлици између унутрашњег живота Бога и Његовог живота, онако како ce она испољава y дејствима y односу према ство- реном свету. To je главна особеност богословствовања апологета, која ће ce показати као принципијелно важна за целокупно по- тоње хришћанско богословље, и управо je y тој особености најо- чевидније коришћење апарата грчке философије (посебно фило- софије стоика) од стране апологета.

26
Q

Kako kod Teofila mozemo objasniti reci unutrasnjeg i spoljasnjeg logosa?

A

Цитиране речи Теофила Антиохијског о »логосу пројавље- ном«, Xôyoc; лрофорисос;, управо и садрже учење којем ћемо сада посветити пажњу. Kao што видимо, св. Теофил je проценио као најумесније да кроз тај појам разјашњава оно што je претход- на традиција разјашљавала кроз појам претпостојеће нетварне
Цркве. Лоуос; TipocpopiKÔq код њега ce постапља иасупрот Хоуос; £v6id0£TOc; - »логосу унутарње својственом, иманентном« или »свагдасуштем«. Син je, према Теофиловом мишљењу, увек био такав »Логос унутарње својствени« y односу према Оцу (»Син je Логос Који увек постоји - £VÔià0£TOc; - y крилу Бога«), али за стварање света и даљњег промишљања о читавој творевини Он je постао »Логос пројављени«; тај Логос Бог шаље на стварање и Он дејствује y одређено време и на одређеном месту (Аутолику II, 22; уп. тамо, 10).

Без обзира на сажетост са којом Теофил износи своју теорију о два логоса, он јасно даје на знање да ce y оба случаја говори о јед- ном истом »субјекту« Бога, Сину (премда ce, поновићемо, Син и Дух код њега, као и код његових претходника и савременика, по- истовећују, и зато je неправилно учитавати y те појмове код Тео- фила исти богословски садржај као и код аутора 4. века).

27
Q

Kako se kod Justina Filosofa objasnjavaju dva Logosa?

A

Јустин, са симпатијом ce позивајући на философију стоика, позајмљује од њих појам »семених логоса« (Xôyoi стеррспчкоО, pa- сејаних no читавој творевини, али при том те логосе назива »де- ловима« Логоса-Христа. Ти »семени логоси« деловали су y свима који су ce трудили да y незнабоштву живе праведнички (и ту Јус- тин помиње Хераклита и философа-стоика Мусонија, кога je убио цар Нерон) и »зато нимало не чуди«, наставља Јустин, »ако ce, no деловању демона који ce разобличују још већој мржњи подврга- вају они који ce труде да живе не са неким делом Логоса који je y њима посејан, него руководећи ce знањем и сазрцањем читавога Логоса, Који je Христос« (II Апологија, 8). У тим речима, упуће- ним Римском сенату, тешко да треба тражити нарочиту бого- словску рафинираност, али основна идеја je јасна: постоји Логос- Христос и Он je y пуноћи доступан само хришћанима, али je ван Цркве »делимично« доступан као Xôyoi алфрспжш.

28
Q

Koje novine su znacajne koje je uveo Justin?

A

За разлику од Теофиловог Xôyoc; évÔiàOeroç, Јустинови Xôyoi алЕррапко! су бесубјектни, односно немају свој субјект y себи, јер жихов je »субјект« Логос-Христос. Са аспекта познијег развоја хришћанских богословских система може ce рећи да je Јустин из- вео значајан скок »унапред«, према познијим формама богослов- ских учења мада су, разуме ce, категорије кретања »унапред« и
55
»прогреса« непримењиве на познање богословских истина као та- квих. Јустин no први пут y хришћанском богословљу почиње да разликује y Богу не само »унутрашње« и »спољашње« (односно живот Бога »у Себи« и Његова дејства y односу према створе- ном свету), него и »субјектно« и »бесубјектно«. Ha класичном језику патристике 4. века, која je још потпуније усвојила грчку философију, то треба формулисати овако: y Богу ce разликује не- што што има постојање y себи (у 4. веку то ће бити названо ипос- тасима) и нешто што нема постојање y себи, него има постојање y другом, y ипостасима. Ha ово последње ce управо и односе »ло- госи« Божји y творевини, који ће од 4. века имати и други назив - енергије Божје.

29
Q

Kada je otvoren put za klasicno ucenje o sv. Trojici?

A

Ta етапа, која je јасно назначена y богословљу св. Јустина, створила je неопходне претпоставке за ново уређивање учења о »субјектима« y Богу, сада већ на основама грчке философије - уређивање y којем ће сасвим јасно почети да ce разликују имена Оца, Сина и Духа. Другим речима, после светога Јустина и свето- га Теофила отворен je пут за стварање учења о Светој Тројици y класичном смислу те речи.