21. Odakle potice prema platonu covekova mogucnost saznavanja? Flashcards
Na koje se misljenje Platon nadovezuje?
Na Sokratovo shvatanje vrline kao znanja ali ga i prosiruje.
Tako Platon produbljuje Sokratovo stanoviste o Pojmovima i dolazi do zakljucka da oni daju saznanje sasvim razlicito od onoga koje daje culno opazanje.
Dok culnim opazanjem saznajemo ono sto je vidno, promenjivo i relativno, pojmovima saznajemo ono sto je pravo bice stvari.
Medjutim ako pojmovi daju pravo saznanje, to saznanje mora biti saznanje onoga sto jeste iliti, ideje koje saznajemo pojmovima moraju biti pravo bice koje ne zavisi ni od kakve promene.
Tako naravno ima dva razlicita sveta: svet stvarnosti (relativne, stvari koje nestaju ili mozemo reci predmet culnog opazanja) i svet prave realnosti koja je natculna to jest svet ideja koji svagda ostaje sam sebi jedank, vecan, nepromenjiv (predmet pojmovnog saznanja).
Mozemo reci da je ovo ucenje sinteza Parmenidove i Heraklitove metafizike a u suprotnosti izmedju Sokratove i Protagorine teorije saznanja.
STa je prema Platonu ucenje?
Svako ucenje je secanje.
Na cemu zasniva svoju tezu o ucenju?
On ovo temelji ta postojanju predpostojeceg sveta odakle i potice znanje koje se u sadasnjem zivotu javlja kao secanje (mozemo reci na taj svet ili iz tog sveta).
Na ovaj nacin covek vec u sebi ima nesvesne predstave o tome sta je dobro a sta ne i na toj osnovi ima mogucnost da postupa ispravno.
Sta je potrebno da bi se covek setio onoga sto zna?
Potrebno je podsticanje i vezbanje.
Ova teza se mozemo reci zasniva na pitagorizmu (koji bih ovde naveo kao jedan od 3 Platonove osnove misljenja pri stvaranju filosofskog regulativa idja). Konkretno ovde se radi o njegovom ucenju o dusi koja zbog svoje krivice iz sveta blazenih pada u svet materije pa se postepeno oslobadja culnosti da bi se naposletku vratila u natculni svet.
Buduci da je to tako i da je covek okruzen kako bi Platon rekao “relativnom stvarnoscu” njegov cilj bi bio da se oslobodi culnog i da u tom predmetu svoga opazaja pozna njegovu stvarnu realnost onakvu kakva jeste.
Za to je naravno potrebno i vezbanj i podsticanje, ali je moguce kako bi covek stekao pravu mogucnost saznanja.