74. Osnivanje opsteziteljnog monastva Flashcards

1
Q

Koji je najstariji izvor koji spominje rec monah? Sta nam ovaj izvor potvrdjuje?

A

Најстарији извор у којем се реч монах (μοναχός) помиње у смислу звања потиче из 324. Фајумског сељака Аурелија Исидора (хеленско име области је Каранис) напали су суседи чија је крава упала у његово имање и јела усеве, а коју је он покушао да отера. Од неправедног беса комшија спасла су га двојица угледних људи, ђакон Антоније и монах Исак. Овакво помињање речи монах указује на то да је монашко звање у времену у којем је овај извор настао већ добро позната хришћанска установа која ужива велико поштовање и поверење, једнако као и припадност клиру. Такође, извор који описује овај догађај потврђује и оно што нам је, када је монашки покрет у питању, познато и из историјске географије: његово место настанка је рурални Египат.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Ko je prema predanju prvi (egipatski) monah?

A

Према предању, које је у виду житија забележио Св. Јероним Стридонски, први египатски монах био је Павле Тивејски (тебански). Његово отшелништво (анахореза, ἀναχώρησις, повлачење, одлазак) почиње у време Децијевог гоњења (249-251). Јеронимово житије потврђује оно што се може закључити и на основу других историјских извора, али и на основу главног извора за теолошко-еклисиолошку анализу раног монашког покрета у Египту, Житија Св. Антонија које је написао Св. Атанасије Велики, као и сачуваних делова Антонијеве кореспонденције.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Da li je monastvo novo u Aleksandrijskoj Crkvi?

A

Александријска црква знала је и раније за аскетске покрете у својим оквирима, али ниједан од њих није био предоређен да у њеној (и општој црквеној) историји одигра тако одлучујућу улогу као овај.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Koji su ovi pokreti koji su postojali pre monastva?

A

Такви ранији аскетски покрети били су апотактици, као и синисакти. У питању су заједнице аскетски настројених хришћана у градовима који су се одрицали имовине (често само једног дела) како би живели посвећеним заједничким животом под руководство харизматичних клирика. Посебно место у овим заједницама заузимале су посвећене жене, углавном удовице (овде треба да се присетимо како је Арије уживао велику подршку управо таквих жена, чему ћемо се вратити касније).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Kako je Dekijevo Gonjenje uticalo na razvoj monastva?

A

Децијево гоњење довело је до тога да многи александријски хришћани, међу њима и они најугледнији и најобразованији, заврше у прогонству широм руралног Египта. Ови хришћани били су надахнути аскетским идејама које су у Александријску цркву увели Климент и нарочито Ориген (који је, као што знамо, у то време већ прешао у Палестину). Све ово нам омогућава да схватимо на који су начин суптилне хеленске идеје ових писаца преведене на језик руралног Египта. А о томе да су управо оне одиграле кључну улогу за настанак монашке идеологије нема никакве сумње, што ћемо видети у наставку.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Da li razvoj monastva moze biti iz socijalnih razloga?

A

Но, пре тога треба поменути свакако и то да истраживачи узимају у обзир и чисто социјалне узроке који су могли допринети појави и ширењу монашког покрета. Тако, неки од њих скрећу пажњу на чињеницу, нама данас свакако не тако очигледну, да сама реч анахореза може да значи (у смислу техничког термина) и бекство са циљем да се избегне плаћање пореза који је за египатске сељаке постао неподношљив с обзиром на економску кризу која је обележила управо период у коме настаје монаштво. У том смислу, отшелник или анахорета може да означава и избеглицу у политичком и економском смислу. Ипак, веома јасне теолошке идеје нам омогућавају да направимо јасну разлику између карактеристично хришћанских анахоретских тенденција и оних политичко-економских, без нужног порицања њихове могуће повезаности.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Koja ideja razlikuje pokret monastva u od drugih asketskih pokreta u hrisc. zajednici?
Sa kojim je idejama ova ideja povezan?

A

Оно што монашки покрет разликује од ранијих аскетских заједница у хришћанској цркви свакако је идеја повлачења. Међутим, ова је идеја свакако повезана са већ постојећим кључним хришћанским аскетским идејама какве су безбрачност, сиромаштво и мучеништво. Њихов спој чини идејни основ монашког покрета.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Ko je prema Atanasiju Antonije?

A

Према Атанасијевом житију написаном годину дана након смрти његовог јунака, Антоније (+356) се посветио монашком животу око 305, и то управо у региону који смо поменули на почетку наше приче. Антоније је био веома богати сељак који је целокупно своје имање разделио пре него што се посветио подвигу. Атанасије нам директно говори о томе да он није био први који се на то одлучио; он каже како је у околини села било много људи који су живели на тај начин, а њихове је савете слушао и Антоније. Ипак, Атанасије управо Антонија представља као покретача новог стремљења јер Антоније се одлучује да у потпуности напусти насељене области и повуче се у пустињу.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Sta je znacenje reci pustinja?

A

Неопходно је нагласити како пустиња у овом смислу не означава само месно одређење или географски појам, већ етичко начело које је дубоко повезано са карактеристичном хришћанско-хеленистичком антропологијом. Антонијева писма, у којима се пустиња не помиње директно, образлажу схватање аскезе које се у највећој мери темељи на Оригеновим идејама. Стога управо ове идеје треба узети као херменеутички кључ монашког идеала пустиње на којем Атанасије тако инсистира у Житију.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Sta je za Antonija smisao podviga i kako crpi ideje od Origena?

A

Тако, за Антонија је смисао подвига у томе да се обнови изворно човештво; спознати самога себе значи очистити самога себе и обновити изворно јединство душе са Богом (овде се треба присетити Оригенистичког мита о којем је нашироко било речи у прилогу претходног предавања). Циљ свега је потпуно јединство са Творцем; са друге стране, управо је јединство оно што грех компромитује. Ово је основна оригеновска идеја која је у целокупном патристичком наслеђу заузима централно место. Оно што чини могућим поновно успостављање јединства је присуство Христово, његова παρουσία, коју Антоније разуме (сасвим оригеновски) не само као историјску стварност оваплоћења, већ и као духовну, у смислу да се оваплоћење једнако реализује и кроз лични подвиг који за циљ има примање Духа усиновљења.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Kakva je uloga tela u podvigu?

A

Тако, анахорета није μοναχός само зато што води усамљенички живот; он је јединствен и у смислу унутрашњег јединства ка коме стреми сваком аскетском праксом која се супротставља доминацији тела. Овде поново треба узети у обзир све нијансе оригеновског схватања тела, због чега упућујем поново на раније предавање (и молим вас да се сетите како за Оригена реч душа има негативно значење, као и зашто је то тако). Наиме, тело се може разумети као тамница душе, у платоновском кључу, али је оно истовремено, кроз борбу са њим, и пут њеног обновљења: дакле, повезаност душе и тела нема само негативно, већ и позитивно значење (што у онтолошком смислу представља важан аспект стоичког наслеђа у оригеновској традицији).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Sta je onda cilj podviga?

A

Стога је циљ подвига преображење или трансформација људског бића у целини, а не напросто негирање или уништење једног његовог аспекта. Ова трансформација нема само индивидуално значење; у питању је покушај да се преобрази читав сплет социјалних односа, какви су брачни или имовински, или пак односи који се тичу хијерархијске организације људскога друштва. Разуме се, не треба посебно подсећати да за све ово налазимо основа у Новом Завету.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Sta je govorio Jeraks iz Leontopolja?

A

Један од људи који својим животом представља оваплоћење контакта идеја курентних међу образованим хришћанима Александрије и коптских маса руралног Египта, Јеракс из Леонтопоља, крајем трећег века је проповедао целибат као неопходни услов за наслеђе Царства небеског.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Kakva je uloga seksualne apstinencije ovde?

A

Сексуална апстиненција или целибат била је распрострањена форма аскетизма међу хришћанима (премда не искључиво међу њима).
Снажне енкратитске тенденције су такође доминирале животом цркве у Сирији у истом и нешто каснијем периоду. За разлику од Оригена, међу сиријским хришћанима била је заступљена идеја о целибату у браку (сетимо се да је Ориген овакву идеју скоро па осуђивао), о чему налазимо сведочанства у изворима (апокрифима) као што су Дела Томина и Еванђеље по Томи. Ипак, аргументи којима се овакви ставови правдају су у погледу логике павловско-оригеновски: идеја је да се сексуалним уздржањем брише или преображава полна разлика која је један од фактора који компромитују јединство људске природе (ово је идеја која ће играти важну улогу у антрополигији отаца какви су Григорије Ниски и Максим Исповедник). Дакле, онај који практикује целибат то чини са циљем обнове јединственог човека, у сваком смислу.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Kako oznacavamo “jedinstvenog” coveka?

A

Такав је човек у сиријским изворима означен као iḥidaya, a у готово истовременим по настанку коптским преводима је ова рече преведена управо (позајмљеном) грчком речју монах.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Po ovakvim shvatanjima, ko je onda monah?

A

Монах је тако, како сам већ рекао, онај који својом самоћом обнавља јединство: самоћа и јединство тако конвергирају у семантичком смислу.

17
Q

Koji se novi model podviga namece kao kriterijum? Koja je uloga Atanasija u tome?

A

Анахореза, та карактеристична одлика египатског аскетског идеала који оваплоћује Св. Антоније, представља радикализацију ових и сличних тенденција присутних код апотактика, синисакта и сиријских ихидаја, што је имало за последицу да се тај нови модел подвига наметне као критеријум. Важно је имати у виду како се ово има разумети и с обзиром на догматски контекст: Атанасије је херој никејске ортодоксије. Приказујући Антонија као недвосмислено јасног заступника истих теолошких ставова, а уз то и као подвижника који својим начином живота превазилази све до тада виђено (претпоставимо, свакако и жене синисакте које су биле ватрене присталице Арија), он ствара темељ за успостављање савеза са свима који су његов пример следили; постављајући нови аскетски стандард, он је у њега тако инкорпорирао и кључни догматски и есклисиолошки принцип: оданост никејском вероисповедању. Развој догађаја у наредним деценијама ће показати како је био више него далековид у том погледу.

18
Q

Protiv kojih zajednica je bio Atanasije?

A

Поред свега реченог, треба напоменути и то да је Атанасијево инсистирање на повезаности никејске ортодоксије и стандарда подвижништва било усмерено и против свих других хетеродоксијом инспирисаних аскетизама, међу којима свакако посебно место заузимају манихејске аскетске заједнице. Будући да је манихејски аскетизам био наглашено заједничарски, ортодоксни хришћански ће над њим однети дефинитивну превагу са успостављањем идеала хришћанског киновијског монаштва који представља надоградњу на антонијевску анахорезу.

19
Q

Kako Antonijev podvig inspirise stvaranje gradova u pustinjama?

A

Већ сам напоменуо како и сам Атанасије каже како је у руралном Египту и пре Антонија било оних који су практиковали живот подвига; ипак, његова одлучна и радикална анахореза била је толико инспиративна да се, парадоксално, пустиња претворила у град. Формирана су читава монашка насеља која, међу којима су најпознатија из Нитријске пустиње: гора Нитрија, Келија и Скит.

20
Q

Koje je simbolicko znacenje Antonijeve anahoreze?

A

У степенима Антонијеве анахорезе свакако треба препознати и симболичко значење које они имају: он најпре напушта село да би се настанио у гробницама, потом се повлачи дубље у унутрашњост и налази уточиште у планини, да коначно пронашао мир у „унутрашњој“ планини.

21
Q

Sta znaci “unutrasnjost gore u kojoj je bio sam”?

A

Ова унутрашњост горе у којој је Антоније био сам (μόνος ἦν εἰς τὸ ἔσω ὄρος) сасвим сигурно означава и карактеристично стање духа, а начин на који поменута монашка насеља продиру у дубину Египта буквално прати Антонијев пут.

22
Q

Ko je druga klkucna licnost za formiranje ostalih monaskih zajednica?

A

Личност која је одиграла важну улогу у формирању ових монашких насеобина које су живеле по антонијевском моделу био је Антонијев следбеник и ученик ава Амун који се Антонију придружио на Нитријској гори 315. (сачувано је једно Антонијево писмо њему упућено).

23
Q

Sta nam svedoci Paladije u svojoj Istoriji (Lavsaik)?

A

Поред Нитријске горе, Келије и Скита (данас постоји само Скит), монашке насеобине формиране су и на другим местима у делти Нила и другим регијама, а неке од њих налазиле су се близу градова. Тако Паладије својој Историји (Лавсаик) помиње дванаест хиљада подвижника који живе у околини Антиноја у Тиваиди (тебанској области).

24
Q

Kako su ziveli monasi u ovakvim ranim zajednicama?

A

Монаси су живели у келијама које су сами зидали циглама од блата; келија за новопридошлицу се тако могла направити за свега један дан. Ипак, било је и знатно већих, а такве су биле нарочито оне у којима су живели угледни подвижници који су примали посетиоце. У монашким насељима је постојала и црква у коју су се становници сабирали недељом ради заједничке литургије. Брига око заједничког богослужења била је поверена осморици рукоположених монаха међу којима је најстарији уживао посебан углед. Остала богослужења су била келијска, а поред молитве монаси су се бавили и интелектуалним (промишљање Писма) и мануелним радом (какво је, примера ради, чувено плетење корпи).

25
Q

Kakva je uloga dara reci u monaskom zivotu?

A

За живот монашких заједница у Египту од великог значаја је био дар речи. Живот у анахорези, видели смо и на примеру Св. Антонија, није био живот у потпуној самоћи. Подвиг је у великој мери зависио од поуке као метода духовног руковођења. Поуке искусних подвижника су од најранијих времена записиване, а међу монасима је од најранијег периода било оних вичних писаној речи. Духовно руковођење играло је нарочито важну улогу; није претерано рећи да је анахоретско монаштво у много већој мери зависило од ове важне установе монашког живота уопште. Наиме, без организоване заједнице и поделе задужења која у њој постоји, без јасних писаних правила, све је у рукама искусног духовног оца.

26
Q

Kakva je bila simbolicka uloga monastva u socijalnom smislu?

A

Већ смо поменули више социјалних аспеката који су пратили и карактерисали настанак и развој монашког покрета. Но, поред конкретних дела (харитативна делатност), монаси су у социјалном смислу играли и веома важну симболичку улогу. Како је хришћанство постојало доминантна религија у Римској империји, растао је и утицај монаха. Њима су долазили по савет становници градова, међу њима и многи истакнути функционери. Међу поукама искусних подвижника има и оних који се директно тичу политичке ситуације и актера (Јован Ликопољски). Живот анахорета се одвијао у тензији између стремљења ка повучености и молби да се помогне људима којима је савет понекад и очајнички био потребан и који су, како би га добили, били спремни на огромне напоре. Готово од самог почетка су монашка средишта привлачила пажњу бројних ходочасника, а у другој половини 4. века у њих пристижу ходочасници из читаве империје. Са друге стране, сва друга места хришћанског култа (мартиријуми итд) већ у овом време постају центри окупљања монашких заједница, што је нарочито утицало на ширење општежитељног монаштва.

27
Q

Koji su plodovi direktnog prisustva monaha u drustvenom zivotu?

A

Ово директно присуство монаха у друштвеном животу представљало је пут и средство мисије према паганском свету. Перформативни карактер (што је на први поглед парадоксално, али се само треба присетити, примера ради, столпника) аскетизма био је одлично средство мисије. У хришћанство које се у 4. веку драматично шири све више продиру ирационални општерелигијски елементи, а нарочито плодно тле они налазе у монашком покрету, што смо већ поменули. Култ светих места, моштију, чуда итд. управо у ово време буја, а црквена историја бележи и то да нису сви тиме били одушевљени. Тако је Св. Григорије Ниски, и сам поклоник аскезе, био разочаран оним што је видео у Јерусалиму, а своје незадовољство је изразио и јавно у проповедима у којима критикује култ Свете земље. Такође, вера у духовни свет ангела и демона постаје све важнија у животу хришћана и она се лако повезује са народном побожношћу, постајући тако још једно средство ширења утицаја монашког покрета.