OI Flashcards
Other symptoms of OI
Blue sclerae
Adult onset hearing loss
Joint laxity
Short stature
Dentinogenesis imperfecta (DI)
dědičnost
Autosomal dominant, however, new mutations are common and recessive inheritance does occur
geny
COL1A1
COL1A2
(encode the chains of type I collagen, the major protein of bone)
OI Type II
Lethal perinatal type (can detect on U/S at 14 weeks +)
Type of OI that is Autosomal Recessive
OI type VII
2 formy OI
Časná forma
U časné formy dochází k nitroděložním mnohočetným zlomeninám. U těžkých forem se nově narozené plody narodí už mrtvé. U živých plodů čerstvé zlomeniny vznikající následkem minimálního násilí. Staré zlomeniny se pak hojí velmi špatně a dochází k deformitám. Jedinci většinou nepřežijí 2. rok života.[3]
Pozdní forma
Naopak pozdní forma se manifestuje v dětství. Ve výjimečných případech k tomu dochází až u mladistvých. Už při malých traumatech vznikají mnohočetné zlomeniny, které mohou véstu ke zkrácení a deformacím končetin. Typickým znakem je úbytek až vymizení zlomenin v pubertě. Jedná se také o typický příznak modré skléry.
U těžších forem se tvoří i spontánní fraktury a angulace skeletu, třeba následkem tahu silných svalových skupin. Dále se mohou tvořit mnohočetné osové deformity končetin, které jsou často spojenými se skoliózou a deformitami pánve[3]. Příkladem může být varózní deformita femuru, anteromediální deformita tibie a valgozita humeru či předloktí. Laboratorně se dá pozdní forma zjistit drobnými nepravidelnosti metabolismu P a Ca.
nejčastější typ OI
1