Тема №47 Flashcards

1
Q

Коремна кухина.

A

Коремната кухина се разпростира между гръдния кош и таза. Диафрагмата отделя гръдната от коремната кухина. Това е най-голямата телесна кухина и в нея са поместени редица органи, принадлежащи към следните системи:
- полова система - вътрешните полови органи при жената и мъжа;
- отделителна система - уретери, пикочен мехур, уретра;
- храносмилателна система - червата, черен дроб, жлъчен мехур.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Коремница.

A

Коремницата (перитонеум - peritoneum) е серозна ципа, която покрива вътрешната повърхност на стените на коремна кухина, като на определени места се прехвърля от тези стени върху вътрешните органи и ги обвива. Това анатомично образувание е изградено от един ред плоски мезотелни клетки, който притежава единични микровили по върховата си повърхност. Характерна особеност на мезотелиалните клетки е способността да се трансформират в макрофаги или фибробласти, които напускат серозната ципа и попадат в перитонеалната кухина.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Перитонеум.

A

Перитонеумът се прикрепва към стените на коремна кухина и външната повърхност на коремните органи чрез слой от съединителна тъкан - субсероза (tunica subserosa), съдържащ различно количество мастна тъкан. Този слой е най-силно развит в областта на задна коремна стена, където мастната тъкан е много добре представена.
Органите в коремната кухина се покриват в различна степен от перитонеума, като в зависимост от това се различават:
 интраперитонеално разположени органи - покрити са изцяло от коремница и се прикрепят подвижно за коремната стена посредством дубликатури на серозната ципа - връзки и опораци;
 органи с мезоперитонеално положение - по-голямата им външна повърхност е покрита от коремница (обикновено от три страни);
 ретроперитонеални органи - покрити са от коремница само от едната си стана.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Перитонеална кухина.

A

Перитонеалната кухина - cavitas peritonealis, е разделена условно на три отдела
* два коремни - горен и долен коремен отдел;
* тазов - перитонеален отдел на таза.
Горният коремен отдел е ограничен отдолу от опорака на напречното ободно черво, а отгоре - от диафрагмата. В него се разполагат три перитонеални сакчета или торбички: чернодробна, предстомашна и оментална.
Чернодробната торбичка - bursa hepatica, е цепковидно пространство, разположено между десния купол на диафрагмата, покрит от пристенна коремница, и диафрагмалната повърхност на десния чернодробен дял, покрит от висцерален перитонеум. Това пространство е ограничено медиално от сърповидната връзка, а назад - от венечната връзка и дясната триъгълна връзка.
Предстомашната торбичка - bursa pregastrica, е ограничена отгоре от пристенния перитонеум, който покрива левия диафрагмален купол, а отдолу от серозните обвивки (органна коремница) на левия дял на черен дроб, предна повърхност на стомаха и слезката, и предните листове на lig. hepatogastricum и lig. gastrosplenicum. Тази торбичка се загражда от дясно от lig. falciforme, а отзад - от венечната връзка и лявата триъгълна връзка.
Булна торбичка - bursa omentalis, се локализира зад малкото було, зад стомаха и зад горния участък на голямото було, като задната й стена се формира от париеталната коремница, залягаща върху коремната аорта, долната куха вена и предната повърхност на панкреаса. Отдолу това перитонеално сакче се ограничава от mesocolon transversum. В него се различава едно преддверие - vestibulum bursae omentalis, което се ограничава отпред от lig. hepatoduodenale и горната част на дуоденума. Към предверието води отвор на торбичката - foramen epiploicum, който е разположен в дясно от lig. hepatoduodenale и е единственото място за достъп до торбичката. Наляво тя достига до слезката, където завършва сляпо, ограничена от lig. gastrosplenicum и lig. phrenicosplenicum.
В горния коремен отдел се откриват и два субхепатални улея - преден и заден (recessus subhepatici).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly