Тема №28 Flashcards

1
Q

Сърдечно-съдова система- определение.

A

Тя е изградена от кръвоносните съдове, изпълнени с циркулираща течност - кръв, и от централен орган - сърце, привеждащ в движение тази течност. Тя се разделя на два отдела- кръвоносна и лимфна системи.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Кръвоносна система- определение.

A

Тя пренася кръвта в тялото и се състои от сърце, артерии, капиляри и вени. Артериалните съдове транспортират кръвта от сърцето до капилярите, откъдето тя преминава във вените, по които се връща отново в сърцето.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Лимфна система- определение.

A

По лимфната система се пренася безцветна течност - лимфа, която е филтрат на кръвта, изпълващ тъканните пространства. Лимфата попада в лимфните капиляри и чрез система от лимфни съдове достига до венозната част на кръвоносната система, като по този начин лимфния път се явява спомагателен на венозния.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Сърце.

A

Cor- е кух мускулест орган с помпена функция, извършващ ритмични съкращения поради, които кръвта се движи в кръвоносните съдове. При човека сърцето се разделя на две половини - лява и дясна. Всяка половина се разделя на две кухини: горна - предсърдие, и долна - камера. Между предсърдието и камерата на всяка от сърдечните половини се разполага отвор с клапа, която пропуска кръв само в една посока - от предсърдието към камерата. Дясната сърдечна половина изпомпва венозна кръв, а лявата - артериална кръв.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Малък кръг на кръвообращението.

A

Венозната кръв от дясната камера се придвижва по белодробния ствол, който се разделя на две белодробни артерии, които се разклоняват на по-малки съдове и формират капилярите на белите дробове. В белодробните капиляри се извършва газова обмяна между кръвта и атмосферния въздух. При този процес венозната кръв отдава въглероден диоксид и се обогатява с кислород, като се трансформира в артериална или оксидирана кръв. По белодробните вени тази кръв се пренася в лявото предсърдие. Пътят на кръвта от дясната камера до лявото предсърдие се нарича малък кръг на кръвообращението или белодробно кръвообращение.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Голям кръг на кръвообращението.

A

От лявата камера богатата на кислород артериална кръв се изпомпва в аортата, която се разклонява на по-малки съдове - артерии. От артериите кръвта достига до капилярната система на различни органи и тъкани. На ниво капиляри от кръвта се отдават хранителни вещества и кислород, които преминават в клетките, и се приемат отпадъчни продукти от клетъчния метаболизъм. По този начин кръвта се трансформира в бедна на кислород венозна кръв.
Венозната кръв по система от венозни съдове се транспортира до дясното предсърдие, в което се вливат два големи венозни съда - горната и долна празна вена, и един малък съд, дрениращ венозната кръв на сърдечната стена - коронарен синус (sinus coronarius). Кръвоносните съдове разположени от лявата камера до дясното предсърдие се обединяват под названието „голям кръг на кръвообращението” или „системно кръвообращение”.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Портално кръвообращение.

A

То събира кръвта от нечифтните коремни органи - задстомашна жлеза, слезка и стомашно-чревния тракт. Тази кръв се пренася до голям венозен съд - портална вена или vena porte, която навлиза в черния дроб и се разпада на синусоиди - разширени капиляри. От тях се формират чернодробните вени, които се вливат в долната куха вена. Портално кръвообращение е установено и в хипофизната жлеза. Пътят, който преминава през порталното русло, включва последователно артерии-капиляри-вени-синусоиди-вени, докато кръвта, която заобикаля порталната система на кръвообращение, преминава през артерии-капиляри-вени.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Екстраорганни кръвоносни съдове.

A

Екстраорганните кръвоносни съдове имат различен калибър. Магистралните или основните артерии се разполагат единствено в дълбочина в гръдна и коремна кухина и между мускулите на шията, трупа и крайниците. Придружават се от един или два венозни съда, наречени дълбоки вени. Дълбоките съдове на голямо протежение формират артерио-венозни комплекси. По правило тези комплекси се съпровождат от нерви и лимфни съдове. Към магистралните съдове се отнасят и повърхностните венозни стволове, които се разполагат в подкожието, между кожата и фасциите.
Магистраните съдове на сърдечно-съдова система се разполагат в области от тялото, защитени от външен натиск и разтягане. Така например аортата и двете кухи вени са ситуирани в големите телесни кухини - гръдна и корема. В областта на горни и долни крайници основните артерио-венозни комплекси вървят предимно по тяхната вътрешна, защитена страна и прекосяват ставите по тяхната сгавателна страна. Тези съдове изпращат клонове към най-близкостоящите органи, от места разположени най-близко до съответния орган.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Интраорганни кръвоносни съдове.

A

Интраорганите съдове са съставени от капиляри, артерии и вени. Устройството на интраорганната кръвоносната система се определя от строежа, функцията и развитието на органа. Капилярната мрежа притежава устройство, което съответства на микроскопското устройство на органа, а гъстотата на капилярите съответства на интензивността на обмяната на веществата или на функционалните изисквания на органа.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Фетално кръвообращение.

A

Кръвообращението на плода се различава от това в периода след раждането по няколко главни характеристики:
- съдовата система на плода е в пряка връзка със съдовете на плацентата, където се осъществява обмяната на газове и хранителни вещества между кръвта на майчиния организъм;
- белодробното кръвообращение не функционира; между дясното и ляво предсърдие съществува връзка - foramen ovale: отвор в междупредсърдната преграда;
- белодробният ствол и аортата се свързват посредством ductus arteriosus (Боталов проток).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Промени при кръвообращението на плода по време на раждането.

A

По време на раждането се реализират съществени промени в кръвообращението на плода, с които настъпва и преустройство на съдовата система.
1. Прекъсва се връзката с плацентата, а остатъците от пъпните артерии и пъпната вена закърнява и се трансформират в съединителнотъканни върви.
2. Включва се белодробното кръвообращение, което се осъществява с първото вдишване, последвано от разширяване на вътреорганните белодробни съдове, което предизвиква всмукване на кръв в белодробните артерии.
3. След включване на белодробното кръвообращение налягането в двете предсърдия се изравнява, foramen ovale губи своето функционално значение и на по-късен етап нормално се затваря.
4. Ductus arteriosus закърнява и облитерира вследствие на насочването на кръвта от truncus pulmonalis по белодробните артерии към белите дробове в резултат, на което се образува остатъчна съединителнотъканна връзка - lig. arteriosum.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly