Тема №34 Flashcards
Горна куха вена.
Горна куха вена (vena cava superior)-Системата на горната куха вена включва венозни съдове, транспортиращи венозна кръв от горната половина на тялото към дясното предсърдие. Към тази система се отнасят вените на гръдна и отчасти коремна стена, главата, шията и горните крайници.
Горната куха вена е образувана от сливането на дясната и лява безименни вени (vv. brachiocephalicae), което се осъществява назад от мястото на свързване на първо дясно ребро с гръдната кост. След образуването си вената върви надолу и на равнището на трето ребро се влива в дясното предсърдие. Между горната куха вена и предната гръдна стена се разполага тимусът и части от дясната плевра. В дясно от вената се намира медиастиналната плевра, в ляво - възходящата аорта, а отзад е разположен коренът на десния бял дроб. В долната си част вената е обвита от епикард.
В ствола на горна куха вена се вливат малки венозни съдове:
- vv. mediastinales anteriores - транспортират венозна кръв от предното средостение;
- vv. pericardiace - пренасят венозна кръв от перикарда;
- v. azigos - голям венозен съд, представляващ главен колектор на венозна кръв от гръдната и част от коремната стена.
Долна куха вена.
Долна куха вена (vena cava inferior)- е колектор с голям калибър, който събира венозна кръв от областта на долните крайници, таза, коремните стени, черния дроб и чифтните коремни органи. Стволът на вената се образува от съединяването на лява и дясна обща хълбочна вена, на нивото на четвърти или пети поясен прешлен, и се разполага предимно в коремна кухина. Малка част от ствола й се намира в гръдна кухина.
Долната куха вена, след образуването, се насочва нагоре по преднодясната повърхност на поясните прешлени, прекосявайки предните повърхности на десните поясни артерии и дясната бъбречна артерия. Долната куха вена е разположена от дясно на коремната аорта. Отпред вената е покрита от париеталната коремница, дуоденума, главата на задстомашната жлеза, а в най-горния си отдел - от черния дроб. Стволът на вената се прекосява от a. testicularis dextra, респ. a. ovarica dextra. Преходът на вената от коремната към гръдната кухина се осъществява през специален отвор на диафрагмата - foramen venae cavae.
Портална вена.
Портална вена (vena portae hepatis)- обединява система от съдове, по която се оттича кръвта от храносмилателния тракт, в участъка от входа на стомаха до горния отдел на правото черво, и от слезката и задстомашната жлеза. Стволът на v. portae hepatis се формира от сливането на три нечифтни вени: v. mesenterica superior, v. mesenterica inferior и v. splenica. Сливането се осъществява зад главата на панкреаса. От това място венозният съд се насочва надясно и нагоре, преминава зад pars superior duodeni, навлиза между двата листа на хепатодуоденалния лигамент, където е разположен зад ductus choledochus и a. hepatica propria.
В областта на porta hepatis порталната вена се разклонява на два клона: десен - ramus dexter, и ляв - ramus sinister. Te се раздалечават един от друг под прав ъгъл. Десният клон е по-дебел и навлиза в черния дроб веднага след отделянето си, а левият е с по-тънък лумен и има малко по-дълга извън органна част. В чернодробния паренхим вените се разклоняват на все по-малки клончета, които дават синусоидите на чернодробните делчета.
Чрез системата на порталната вена в черния дроб се внасят и влиза в контакт с хепатоцитите:
- въглехидрати, белтъци и малък процент мазнини, резорбирани в капилярите на чревните власинки;
- инсулин и глюкагон - панкреасни хормони, синтезирани в Лангерхансовите острови на жлезата;
- продукти от разрушените в слезката еритроцити.
Клонове на порталната вена.
Клонове на портална вена:
1. V. mesenterica superior (горна опорачна вена) води началото си от областта на илео-цекалното свързване като v. ileocolica. Нейният ствол съпровожда едноименната артерия, като е разположена от дясната й страна. По този венозен съд и по неговите притоци се оттича кръвта от тънкото черво, сляпото черво и апендикса, възходящото и напречното ободно черво, а също така и от мезентериалните лимфни възли.
В ствола на горната опорачна вена се вливат следните притоци:
- v. ileocolica
- vv. jejunales et ileales
- v. colica dextra
- v. colica media
- vv. pancreaticoduodenales
- v. gastroomentalis dextra
2. V. mesenterica inferior (долна опорачна вена) започва от областта на малкия таз като v. rectalis superior, има възходящ ход, преминава пред левите хълбочни съдове и продължава по задната коремна стена, покрита от париеталния перитонеум. По-нагоре се отклонява в дясно, преминава от лявата страна на flexura duodeno jejunalis, зад панкреаса, като достига мястото на образуване на порталната вена. В една част от случаите тя се влива във v. splenica.
Притоците на долната опорачна вена приемат кръв от правото, сигмовидното и низходящото ободно черво. Те биват:
- v. rectalis superior
- vv. sigmoideae
- v. colica sinistra
3. V. splenica се формира в областта на хилуса на слезката чрез сливането на множество по-малки вени, изхождащи от този орган. От това място вената се насочва надясно по задно-горния ръб на задстомашната жлеза, като придружава едноименната артерия. В близост с гръбначния стълб се обединява с v. mesenterica inferior, преминава пред коремната аорта и се слива с v. mesenterica superior, като се формира проталната вена.
В ствола на v. splenica се вливат слените притоци:
- v. gastroomentalis sinistra
- vv. gastricae breves
- vv. pancreaticae.