Тема №44 Flashcards

1
Q

Задстомашна жлеза.

A

Панкреас - pancreas- е една от големите храносмилателни жлези, притежаваща екзокринна (външносекреторна) и ендокринна (вътрешносекреторна) функци. Жлезата се разполага ретроперитонеално върху задната коремна стена, на нивото на първи и втори поясен прешлен (L1-L2).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Части на панкреаса.

A

Анатомично се различават три основни части на задстомашна жлеза:
1. Глава на панкреаса - caput pancreatis, представлява десният задебелен край на жлезата, разположен от дясно на телата на I и II поясни прешлени. Тя е обхваната от всички части на дванадесетопръстника (дуоденум). В долния й ляв край се открива израстък - processus uncinatus. Към главата заляга общия жлъчен канал - ductus choledochus, като със задната си повърхност тя влиза в контакт с десните бъбречни съдове и долната куха вена. Предната й повърхност е покрита с перитонеум и бива разделена на горна и долна част от прекосяващата я напречно начална част на опорака на напречното ободно черво - mesocolon transversum. Горната част на тази повърхност влиза в контакт с пилора на стомаха, а към долната залагат примки на тънко черво.
2. Тяло на панкреаса - corpus pancreatis, е непосредствено продължение на главата, което се насочва наляво и леко нагоре, като се разполага пред тялото на първи поясен прешлен и има форма на тристенна призма. На него се различават три повърхности: задна, предногорна, долнопредна, които се ограничават от три ръбове: горен, долен и преден. Със задната си повърхност тялото заляга към аортата, plexus celiacus, лявата надбъбречна жлеза, горната част на левия бъбрек и лявата бъбречна вена. По тази повърхност в непосредствена близост с горния ръб на жлезата преминават слезковите съдове - a. et v. splenica. В долната част на жлезата между proc. uncinatus и началото на тялото се формира изрезка - incisura pancreatis, през която преминават горните опорачни съдове - a. et v. mesenterica superior. Предната и долна повърхност на тялото на задстомашна жлеза са покрити с перитонеум (коремница), като двата листа (от двете повърхности) се събират в областта на предния ръб и се продължават в опорака на напречното ободно черво. Предната й повърхност е обърната към задната повърхност на стомаха, а долната - се допира до примки на тънкото черво и участък от напречното дебело черво.
3. Опашка на панкреаса - cauda pancreatis, достига в областта на ляво подребрие вътрешната (висцерална) повърхност на слезката. При своя ход наляво тя се отдалечава от задната коремна стена, като се вмъква между двата листа на перитонеума, които представляват листовете на lig. gastrolienalis (стомашно-слезкова връзка). Опашката влиза в контакт и с дебелото черво в областта на неговата лява извивка - flexura coli sinistra.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Кръвоснабдяване и инервация на панкреаса.

A

Кръвоснабдяването на панкреаса се осъществява от горната и долна панкреатодуоденални артерии - aa. pancreaticoduodenales superior et inferior и от клонове на a. lienalis - rami pancreatici. Венозното оттичане става към системата на v. portae: vv. pancreaticoduodenales се вливат във v. mesenterica superior и в ствола на v. portae. По такъв начин кръвта от задстомашната жлеза, съдържаща инсулин и глюкагон, се смесва с кръвта от стомаха и червата, която съдържа резорбираните хранителни вещества и отива в черния дроб.
Лимфните съдове на панкреаса се оттичат към регионалните лимфни възли: пилорни, чернодробни, мезентериални и други.
Инервацията на задстомашната жлеза се осъществява от парасимпатикови влакна, произхождащи от n. vagus и от симпатикови влакна, изхождащи от ganglion coeliacum и ganglion mesentericum superius.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly