Lanska vprašanja Flashcards
Kakšen pristop - stil učenja je značilen za reproduktivno učno usmerjenost, usmerjenost v osebni smisel?
osebni smisel: Učence spodbuja predvsem osebni interes za podrobnejše spoznavanje določenega strokovnega področja. So razmeroma neodvisni od zahtev učiteljev oziroma od učnega načrta. Pri njih prevladuje globinski in holistični pristop, učenje z razumevanjem, povezovanje snovi z osebnimi izkušnjami ter prožno prilagajanje posebnostim predmeta ali učitelja. Učni rezultati so primerno dobri, imajo razumljeno in povezano znanje, lahko pa se zgodi, da tudi površno, če prehitro posplošujejo
reproduktivno:
V čem je razlika med primarnimi in sekundarnimi učnimi strategijami?
→ primarne: neposredno vplivajo na predelavo informacij, boljšo zapomnitev, razumevanje med učenjem (povzetki, miselni vzorci)
→ sekundarne ali podporne: proces predelave informacij, vplivajo na pozornost in motivacijo (načrtovanje časa, ureditev mize, glasba v prostoru, udobnost sedežev, razpoloženje)
Kako bi skušali spodbuditi učence k pisanju domačih nalog na osnovi Glasserjeve teorije izbire?
Učence bi posedla v krog. Skupaj bi nato ugotavljali zakaj je dobro delati domače naloge, kaj jim to omogoča, pri čemu jim bodo domače naloge pomagale. Tako bi učenci spoznali, da jim domače naloge prinesejo več dobrega kot slabega.
Na osnovi vsaj dveh vidikov pojasni razliko med poloma notranje in zunanje motivacije.
Konstruktivistični pogled je poudaril, da je vsak človek motiviran nekoliko drugače, saj si vsak različno razlaga vplive (npr. vzroke svojih neuspehov.) Socialni konstruktivizem pa opozarja na vpliv skupine, kulture, okoliščin in »pomembnih drugih« na motiviranost posameznika.
Humanistično usmerjeni psihologi pa menijo, da človekovo dejavnost sprožajo in uravnavajo notranje silnice, pomembna je zlasti težnja po razvoju lastnih zmožnosti po samouresničevanju. To težnjo lahko okolje podpira ali pa zatre.
Od česa je odvisno ali bo učenec vzel situacijo kot izziv ali kot grožnjo?
Od rezultata tehtanja primarne in sekundarne ocene (njuno ravnotežje).
→ primarna ocena: koliko je cilj za nas pomemben in privlačen
→ sekundarna ocena: ali imamo zadostne vire
Kaj je to, če učitelj ocenjuje otroka glede na to koliko mu je simpatičen?
Halo efekt.
Kdaj lahko učitelj uporablja Jaz sporočila?
Kadar prevzame odgovornost, za tisto, kar sporoča. Poudari, da gre za njegove lastne misli, mnenja, stališča, občutke. Omenja konkretna dejstva, povezana z dejanjem sogovornika.
3 sestavine vsakega čustva + primeri?
Vrednostna (prijetno-neprijetno); jakostna (šibka-močna); aktivacijska (aktivira organizem – ne aktivira).
O katerih štirih učnih stilih govorimo na osnovi Kolbove teorije izkustvenega učenja? Obkroži enega od stilov in opiši učne situacije, ki najbolj ustrezajo učencem s tem učnim ciljem.
Akomodativni, divergentni, asimilativni, konvergentni.
AKOMODATIVNI: izvaja načrte, se prilagaja okoliščinam in je usmerjen v akcijo. Probleme rešuje intuitivno in je zmožen tvegati. Zanemarja teorije in je nepotrpežljiv.
Navedi konkretne primere za 3 vrste bralnih strategij glede na fazo v procesu branja:
Predbralne: iskanje virov, iskanje podatkov v knjigah. (Za referat o divjih živalih, sem iskala literaturo na internetu ter v knjižnici, nato sem v knjigah poiskala določene podatke, npr. katere divje živali obstajajo, kje živijo itd.)
Bralne: samo branje z razumevanjem, ugotavljanje bistva.
Po branju: poročanje o prebranem. (Pisanje referata, zaključevanje.)
Oblika dela z nadarjenimi:
Poglobljeno znanje preko posebnih nalog in zadolžitev, ki jih izvajajo samostojno ali ob mentorju; do pospešenega napredovanja (preskakovanje razredov). Na voljo so razni krožki, klubi, gibanje znanost mladini, v zadnjem času tudi izbirni predmeti in posebni (športni, matematični..) oddelki ter štipendiranje.
2 načina kako učitelj lahko ravna z anksioznimi učenci, da bo zmanjšal njihovo stisko:
Primerna priprava (v obliki poskusnega preverjanja, primerov, kako se naloga reši); navodilo na začetku pisanja kontrolne naloge ali testa naj bo pomirjujoče in usmerjeno v samo nalogo, ne pa v vrednotenje; sproščeno vzdušje; napovedano spraševanje v klopi; več časa; individualne obravnave.
Zakaj ne drži trditev, da lahko z umetnim povečevanjem strahu dosežemo učinkovitejše učenje?
Čeprav učenec učitelju navidezno sledi in celo izpolni njegove zahteve, je to zgolj zato, da se izogne neprijetni posledici. Do snovi, učnega predmeta ali učitelja ne spremeni odnosa. Nekateri hormoni, ki se pospešeno izločajo v stanju vznemirjenosti, blokirajo nevrotransmitorje in s tem ovirajo prehod impulzov med celicami. Zmeren strah poveča vedenjsko učinkovitost, premočan pa ga lahko ohromi. Večja količina strahu lahko negativno vpliva na višje psihične funkcije, zmožnost širšega povezovanja znanja in reševanja problemov. Blokira se delovanje višjih mentalnih funkcij.
Do kakšnih sprememb v gradivu prihaja pri serijski reprodukciji gradiva? Kako si te spremembe lahko razlagamo? (spomnite se eksperimentov Bartletta):
Bartlett pravi, da ljudje težimo k smislu, popravljamo tisto, kar se nam zdi nelogično. Tu igrajo pomembno vlogo notranji procesi, osmišljevanje situacije in že obstoječe mentalne sheme. Pomembna so torej človekova pričakovanja in stališča ter obstoječe predznanje. Obnove zgodb, gradiva so vse krajše po določenem času in vse bolj različne od originala, vsebujejo nove elemente, stališča, vrednote ljudi. In sicer ljudje popravljajo to, kar se jim zdi nesmiselno, nelogično, kar jim je kulturno bližje. Na primer: kanu postane čoln.
Navedite dva konkretna ukrepa, s katerima skuša učitelj povečati transferno vrednost znanja pri učencih:
Učence naj navaja na glasno mišljenje, na logično razmišljanje med reševanjem, spodbuja naj samozavest in pozitivna stališča do samih sebe in uporabe znanja na raznih področjih
V skladu s kognitivnim modelom dejavnikov učne uspešnosti niso pomembne le (ugodne/neugodne) okoliščine same po sebi, ampak ….?
Učenčevo dojemanje učnih okoliščin in njegovo ravnanje v skladu s tem.
Navedite eno od osmih inteligentnosti po Gardnerju in konkreten primer njene ustrezne uporabe pri obravnavi določene učne snovi.
→ jezikovna: razumevanje in uporaba govora in jezika
→ glasbena: področje ritma, melodija, povezana s prostorsko in z logično, ne pa z jezikovno
→ logično matematična: ravnanje s številskimi in drugimi abstraktnimi simboli
→ prostorska: znajdenje v prostoru, pomembna za arhitekta, šahista…
→ telesno gibalna: občutek za lastno telo in njegovo spretno uporabo
→ medosebna: zmožnost opazovanja in razlikovanja čustev, namer, značajev drugih, omogoča vživljanje in sodelovanje
→ notranje osebna: dostop do lastnega notranjega miselnega in čustvenega sveta
→pozneje doda še naturalistično (zmožnost razumevanja naravnih pojavov) in eksistencialno (zmožnost refleksije, filozofiranja)
Od katerih dejavnikov je odvisna hitrost upadanja umskih sposobnosti s starostjo? Navedite vsaj dve:
Od poklica, delovnega mesta, pridobljene stopnje izobrazbe in stalne miselne dejavnosti, bolezen.
Navedite enega od spoznavnih stilov in predloge, kako ga naj učitelj upošteva pri pouku?
Spoznavni stil: refleksivni stil
Upošteva učitelj tako, da: da učencu, več časa za odgovor, saj se dlje časa odločajo.
Srednješolci naj bi obvladovali branje kot učno strategijo; navedite po dve pomembni bralni strategiji na spoznavni in materialni ravni:
Spoznavna: kritično branje, učenje na pamet, memoriziranje.
Materialna: podčrtavanje, delanje izpiskov, povzetkov.
Navedite in razložite po eno prednost in pomanjkljivost neposrednega razvijanja učnih strategij:
Prednost: lažje ga je izvajati kakor posrednega, zlasti če mu namenimo potrebni čas in če je izvajalec dobro usposobljen, koristen je za slabše učence, ki ne znajo izluščiti ustreznih strategij iz pouka.
Pomanjkljivost: pojavi se konflikt pri učencih med ustaljenimi in novimi strategijami.
Kateri so glavni viri notranje učne motivacije? Kako prepoznamo notranje motiviranega učenca?
Radovednost, interes, vrednote, cilji, prihodnost.
Prepoznamo ga tako, da tekmuje sam s seboj, si samostojno postavlja cilje, je radoveden, ima željo po spoznavanju ali interes za določeno področje, na primer za zgodovino, tehniko, jezike. Tak učenec ima težnjo po uresničevanju svojih potencialov, ustvarjanju in obvladovanju nekega področja znanja ali spretnosti.
Razložite, zakaj ne drži trditev »učitelj motivira učence«?
Učitelj ne more povzročiti učenčeve motivacije, s svojim ravnanjem lahko vpliva in povečuje verjetnost, da se bo učenec odzval pozitivno, da bo rešil nalogo, izpolnil obveznost, se nekaj naučil, da bo motiviran, vendar, dejansko vedenje v učni situaciji uravnava učenec sam.
Razložite, zakaj ne drži trditev »učitelj motivira učence«?
Učitelj ne more povzročiti učenčeve motivacije, s svojim ravnanjem lahko vpliva in povečuje verjetnost, da se bo učenec odzval pozitivno, da bo rešil nalogo, izpolnil obveznost, se nekaj naučil, da bo motiviran, vendar, dejansko vedenje v učni situaciji uravnava učenec sam.
Kateri dve vrsti anksioznosti se pojavljata v šolski situaciji?
Socialna in storilnostna.
Navedite dva ukrepa, s katerima bi anksioznemu učencu pomagali, da pri preverjanju pokaže svoje znanje?
Sprašujemo ga raje v klopi, napovedano, ustvarimo sproščeno vzdušje, damo mu na voljo več časa za odgovor.
Razložite pojem samopodoba?
Samopodoba je celota predstav, stališč, potez, lastnosti, mnenj in drugih psihičnih vsebin, ki jih človek pripisuje samemu sebi. Samopodoba je ena izmed temeljnih področij osebnosti, ki se postopno oblikuje že od otroštva dalje in se spreminja ter razvija celo življenje. Je pomemben del osebnosti v vsakem življenjskem obdobju in v vsaki situaciji. Samopodoba je torej posameznikova zaznava samega sebe.
V medosebni komunikaciji smo običajno pozorni na vsebino, morali pa bi biti pozorni vsaj še na … ? (spomnite se na 4 ušesa).
Kdo si, kakšen si? Kaj mi sporočaš? Kakšen je najin odnos? Kaj želiš od mene? Kakšen vpliv imaš name?