Šumski kamionski putevi parcijala skripta 1 sa odgovorima i mix odgovorenih skripti, nisu sve ovdje skripte Flashcards
1
Q
- Kako se ugao skretanja horizontalnih krivina alfa određuje na karti a kako na terenu?
- Nabrojati faze projektovanja šumskih kamionskih puteva?
- Kada i na koji način se radi indirektno trasiranje?
A
- Ugao skretanja mjeri se metodom petica (karta i teren) i pomoću teodolita na terenu.
- Imamo sljedeće faze, rekognosciranje terena,
polaganje nul linije,
ispravljanje nul linije (polaganje osovinskog poligona),
isticanje tjemena, izbor radijusa, snimanje uglova skretanja, određivanje tangente, bisektrise i dužine luka,
stacioniranje trase,
nivelanje trase (određivanje kota terena),
Snimanje poprečnih profila,
Kategorizacija terena. - Na šumskim kamionskim putevima indirektno trasiranje se primjenjuje samo na težim (nepreglednim) dionicama puta. Najčešće se koristi kod trasiranja javnih puteva. Na težim dionicama puta nije moguće ispraviti nul liniju direktno na terenu, pa se zbog toga nul linija snima.
Na osnovu podataka mjerenja n a terenu nacrta se nul linija u odgovarajućem mjerilu (1:1000-1:500 itd). Na nacrtanu nul liniju na karti se povlači osovinski poligon davanjem više varijanti osovinskog poligona. U tjemenima se izračunaju i unesu horizontalne kružne krivine. Varijante osovinskog poligona se analiziraju i izabere se konačna varijanta osovinskog poligona.
2
Q
- Koji su utjecajni faktori na izbor detaljnih tačaka u horizontalnim kružnim krivinama?
- Kako se rješavaju (određuju) elementi puta u horizontalnoj projekciji a kako uvertikalnoj (u kojim fazama i grafičkim prikazima)?
- Koja oprema i pribor je potreban za ortogonalnu metodu iskolčavanja detaljnih tačaka i horizontalnih krivina?
A
- Dužina luka i karakteristike terena.
- Nakon polaganja nul linije koja idejno rješava trasu puta u vertikalnom smislu, prelazi se na rješavanje trase puta u horizontalnoj projekciji, određivanje x i y koordinate, polaganjem osovinskog poligona.
- Oprema i pribor za ortogonalnu metodu su prizma, više trasirki, pantljika, dvometar, tablice Žnideršić (tabele 2 i 3).
3
Q
- U kojim fazama projektovanja škp i na koji način se može uticati na obim zemljanih radova?
- O čemu je potrebno voditi računa kod izbora radijusa horizontalnih kružnih krivina?
- Zbog čega su potrebne kote terena u stacionarnim tačkama i na koji način se dolazi do kota terena na terenu?
A
- Uticanje na obim zemljenih radova je moguće u fazama projektovanja (stacioniranje trase, snimanje poprečnih profila i kategorizacija terena.) Kategorizaciji terena treba posvetiti posebnu pažnju jer od tačnosti ove faze ovisi tačnost obračuna troškova zemljenih radova. S obzirom da zemljani radovi čine 60-70% ukupnih troškova gradnje škp veoma je važno precizno određivanje količine zemljanih radova i vrste zemljišta koje se kopa.
- U terenskim uvjetima, gdje je raspoloživa dužina za tangentu ograničena, naročito u slučaju dvije raznoimene krivine, prinuđeni smo primjenjivati manje radijuse. U slučaju da se dobije dužina tangente koja je isuviše mala (ispod 10m) potrebno je pomjeranje tjemena krivina da se dobije veća udaljenost između tjemena, a time primjena većih radijusa. Za manje uglove skretanja birati veće radijuse i za veće uglove skretanje birati manje radijuse.
- Kote terena, uz primjenu klasičnih geodetskih instrumenata, moguće je odrediti pomoću instrumenta nivelira. Operacija se zove linijski nivelman. Kota terena početne tačke 1(0+00) odredi se altimetrom ili na osnovu trigonometra ili GPS-om. Kote terena u stacionarnim tačkama su potrebne za izradu uzdužnog profila.
4
Q
- Nabroj osnovne elemente serpentine i skica?
- Kako i zašto se polaže nul linija na terenu?
- Navedi razloge iskolčavanja lučnih tačaka Obračun njihove stacionaže od PK do SK i SK do KK?
A
- Glavna i dvije pomoćne krivine zajedno sa međupravcima zovu se serpentina. SKica slika 1 papir.
- Polaganje nul linije na terenu vrši se instrumentom padomjer. Za kvalitetno polaganje nul linije na terenu potrebno je prethodno na karti ucrtati nekoliko varijanti nul linija. Na terenu se svaka od varijanti obiđe i analizira i izabere se konačna varijant nul linije.
Smisao polaganja nul linije sastoji se iz omogućavanja ispunjenja tehničkog uslova da uzdužni nagib trase ne prelazi 7%, planiranje trase škp uz poštivanje konfiguracije terena, sa ciljem najboljih ekonomskih i ekoloških rezultata. - Za gradnju horizontalnih kružnih krivina nisu dovoljne samo 3 tačke PK, SK i KK. Između ovih tačaka potrebno je iskolčiti i tzv detaljne lučne tačke.
Broj lučnih tačaka ovisi o dužini luka, karakteristikama terena ( veća dužina luka veći broj detaljnih tačaka).
Lučne tačke od PK do SK označavaju se sa L u indeksu 5L a indeks predstavlja udaljenost u metrima od PK (5m) Iz KK do SK se računaju oduzimanjem od stacionaže KK.
5
Q
- Vrste vertikalnih krivina na uzdužnom profilu? Zašto se vertikalne krivine ne mogu nacrtati šestarom?
- Osnovne karakteristike serpentina?
- Koje su vrste projekata ŠKP?
A
- Vertikalne krivine mogu biti konveksne (ispupčene) i konkavne (udubljene). Ne crtaju se šestarom jer mjerilo na x i y osi nije jednako.
- Serpentine se primjenjuju na strmim nagibima terena sa ciljem produžavanja trase puta i smanjivanja uzdužnog nagiba. Glavna i dvije pomoćne krivine zajedno sa međupravcima zovu se serpentina.
Povećavaju cijenu gradnje puta jer se za njihovo osiguranje moraju koristiti potporni ziovi. Radijus glavne krivine zavisi od kategorije ŠKP a ne može biti manji od 10m. Za uklapanje serpentina odabiru se blaže nagnuta mjesta kako bi zemljani radovi bili šti manji - Idejni, generalni i glavni (izvedbeni) projekat
6
Q
- Minimalni uzdužni nagib ŠKP iznosi?
- Odmicanjem osovinskog poligona iznad nul linije trasa puta će biti u__?
- U kojoj fazi rada kod prikupljanja podataka na terenu za izradu projekata ŠKP se primjenjuje ravnjača i podravnjača?
A
- 0.5%
- Usjeku
- Primjenjuju se prilikom mjerenja poprečnih profila.