Iskorištavanje šuma 2 završni dio + parcijala kao integrala Flashcards
1
Q
- Objasniti postupak kontrole snimačkih listova?
- Objasniti postupak obračuna normi rada po tzv. Metodu diferencirane kategorizacije uvjeta rada (kombinovani metod)?
- Faze planiranja u iskorištavanju šuma?
- Plan iskorištavanja šuma u okviru ŠGO - ukratko o sadržaju plana i njegovim elementima?
A
- Kontrola snimačkih listova vrši se tako što se na svakom snimačkom listu zabilježi kontrolno vrijeme tj. Ono vrijeme koje vidimo na satu, zavisno od metode snimanja na snimačkom listu se zabilježe parcijalna snimljena vremena radnih operacija i računa se greška snimanja tako što oduzmemo sumu parcijalnih vremena od kontrolnog vremena. Nakon sto prekontrolisemo snimacke listove razvrstamo ih prema nekim određenim kriterijumima npr prema vrsti drveta.
- To je metod gdje svi utjecajni faktori podležu registranicij svih potrebnih podataka, a ne ovise jedan od drugom te se dalje dijele prema faktorima diferencijacije. Radna norma se obračunava za svaki skup uz primjenu metode višestruke regresione analize.
Kod metode višestruke regresione analize ostala vremena se računaju kao funkcija utjecajnih faktora a kod metode kategorizacije uvjeta rada kao prosjek za svaku izdvojenu kategoriju
3.Definisanje cilja
Prikupljanje i obrada informacija – gdje spada: procjena postijećeg stanja, analiza uzroka postojećeg stanja i procjena odlučujućih faktora da bi se realizovao određeni cilj koji smo postavili
Izrada varijanti plana
Izbor i razrada optimalne varijante plana
4.Sadržaj plana: Pregled obima proizvodnje, opis tehnologija, prikaz potrebnih radnih kapaciteta i troškovi proizvodnje
Što se elemenata tiče u uvodu nešto općenito o : geografskom položaju, orografskim karakteriastikama, geološkim i pedološkim karakteristikama, o privrednim, vegetacijskim karakteristikama, o ugroženosti šuma itd.. Također prikazuje se Stanje šuma u doba uređivanja, analiza dosadašnjeg gospodaranja šumama, o planovima za naredne uređajne periode i o ekonomsko finansijskoj analizi
2
Q
- Godišnji plan iskorištavanja šuma (definicija, polazne osnove za izradu plana, postupak izrade)?
- Objasni postupak praćenja izvršenja normi rada?
- Šta su to ostala (dodatna) vremena koje su njihove osnovne karakteristike?
- Šta obuhvata obrada snimljenih podataka kod tehničkog normiranja i kako se računa greška snimanja?
A
- Godišnji plan iskorištavanja šuma predstavlja detaljno prikazan plan iskorištavanja tj proizvodnje šumskih drvnih sortimenata, te se u njemu planiraju aktivnosti za narednu godinu a donosi se u tekućoj godini.
Polazne osnove su : Odabrana odjeljenja sa određenim teenskim i sastojinskim uslovima rada i radna snaga i sredstva rada kao postojeći radni kapaciteti
Postupak donošenja: biranje šumskih odjeljenja za sječu, izrada izvedbenih projekata, usaglašavanje projektovanih i rasploživih radnih kapacieta te prikaz obima proizvodnje, radnih kapaciteta i prosječnih direktnih troškova rada - Vrši se mjesečno praćenje i registracija izvršenja tehničkih normi rada prema određenom formularu u kojem je naveden mjesec rada, postotak radnika koji izvršavaju normu u određenim granicam;, također i pomoću krivulje normalne raspodjele izvršenja normi
- Ostala vremena su ona vremena koja zajedno sa operativnim vremenom čine normu vremena. Osnovne karakteristike su to što se ne pojavljuju redovno u svakom radnom ciklusu, imaju veliku varijabilnost i zavise od mngoo utjecajnih faktora koje je teško definisati.U dodatna vremena spadaju: pripremno završno vrijeme, posluživanje radnog mjesta te opravdani prekidi u sta se ubrajaju predasi, fizioloske potrebe, prekidi iz org razloga, iz tehnickih razloga, pauza za jelo.
- Obuhvata: kontrolu snimačkih listova, razvrstavanje snimačkih listova, određivanje uticaja pojedinih utjecajnih faktora na utrokške vremena, izručunavanje radnih normi, prikaz radnih normi
Greška snimanja se račina kad se kontrolno vrijeme oduzme od sume snimljenih vremena po radnim operacijama te podijeli sa kontrolnim vremenom i sve to pomnoži sa 100.
3
Q
- Ukratko opiši postupak obračuna normi rada po metodu diferencirane kategorizacije uvjeta rada?
- Navedi dominantne karakteristike terena i način njihovog uticaja na planiranje tehnlogija privlačenja drveta?
- Primjena i praćenje izvršenja tehničkih normi rada?
- Šta se podrazumjeva pod radnim kapacitetima i koji su podaci neophodni za njihovo planiranje?
A
- Metod diferencirane kategorizacije su svi utjecajni faktori neovisno jedan o drugome podležu registraciji svih potrebnih podataka, koji se dijele prema tkz. Faktorima diferencijacije i svrstavanju u homogene utjecajne skupove. Radna norma se obračunava za svaki skup uz primjenu metode višestruke regresione analize.
- Dominantne karakteristike terena su: nosivost tla(utječe na izbor sredstava rada i način privlačenja, aindirektno na fazu sječe i izrade na primjer kod močvarnog tla rad zimi), nagib terena(utječe na sličan način kao i nosivost tla ovisno o tome da li se radi o ravnom terenu, usoonu, padu ili bočnom nagibu određuje korištenje animala, traktora žičare, odnosno privlačenja kraćih ili dužih sortimenata, struktura površine( određuje prohodnost a karakteriše se brojem, visinom i prirodom prepreka kao što su stijene, depresije itd.)
11. - Radni kapaciteti uslovljavaju obim poslova koji se može obaviti u određenom vremenskom periodu. Radna snaga može biti trajno zaposlena i sezonska: razne starosne, kvalifikacione i socijalne strukture, posebno je važno znati područja i centre iz ojih dolaze radna snaga jer od toga ovise troškovi proizvodnje i produktivnost.
4
Q
- Šta je planiranje?
- Šta je plan?
- Koji je zadatak plana?
- Šta se određuje metodikom planiranja?
A
- planiranje je svjesno reguliranje ekonomskih i društvenih odnosa radi postizanja određenih ciljeva i rezultata, tačnije, planiranje je donošenje odluka i priprema za provođenje donesenih odluka.
- Plan je rezultat planiranja i optimalna je njegova varijanta koja osigurava ostvarenje postavljenog cilja u određenom vremenu i u datim uvjetima.
- Zadatak plana je planski osmišljeno rješenje bez ritinerstva, improvizacija i kolebanja u postizanju postavljenog cilja, odnosno bez negativnih posljedica primjene plana.
- Određuju se način i redoslijed planskih aktivnosti pri rješavanju problema u cilju donošenja plana.
5
Q
- Kako faktori klime utiču na realizaciju planskih zadataka?
- Posljedice neadekvatnog planiranja?
- Šta je godišnji plan iskorištavanja šuma?
- Šta su izvedbeni projekti?
A
- Temperatura zraka, padavine, dužina dana i jačina vjetr su najvžniji faktori klime.
Uticaj, godišnje doba određuje tehničke mogućnosti realizacije, i utiče na produktivnost rada i kvaliteta drveta. - Teškoće pri izvođenju radnih operacija, povećanje opasnosti od pojave šteta na tlu i sastojini, opasnost po biljni i životinjski svijet, dolazak u pitanje zaštite zdravlja i sigurnosti rada radnika…
- Detaljni plan iskorištavanja, tj proizvodnje šumskih drvnih sortimenata kojim se planiraju aktivnosti za narednu godinu, a donosi se u tekućoj godini.
- Izvedbeni projekti su operativni planovi za realizaciju godišnjeg plana proizvodnje, odnosno planova šgo kojima se planiraju sve radne aktivnosti za izabrana odjeljenja.