Iskorištavanje šuma 2 parcijala+završni prethodni rokovi, nije bas sve Flashcards

1
Q
  1. Šta je to tehničko normiranje i koja je suština normiranja rada?
  2. Koji su to osnovni ciljevi tehničkog normiranja u šumarstvu?
  3. Šta je to tehnološki proces rada iskorištavanja šuma i zašto ga je prilikom snimanja normi rada neophodno raščlaniti?
  4. Šta je to “stupanj ljudskog učinka” i koje su posljedice njegovog uticaja? ispit 1
A
  1. Tehničko normiranje rada je završna faza studija vremena i rada i iz nje proistekle racionalizacije rada. Njena suština je da utvrđuje objektivne proizvodne mogućnosti određenih tehnologija rad tj. Sredstava rada, organizacije rada, tehnike rada, tehnološkog procesa.
  2. Osnovni ciljevi tehničkog normiranja u šumarstvu su : izrada osnovnih instrumenata koji služe za planiranje vremenaa, učinaka i određenih potrebnih radnih kapaciteta, pomoć kod izrade kalkulacija troškova i ekonomičnosti proizvodnje, racionalizacija proizvodnje koja se manifestuje kroz povećanje produktivnosti i ekonomičnosti proizvodnje, cilj je također i izrada mjerila za pravedno nagrađivanje radnika na osnovu rezultata koje postižu u radu
  3. Tehnološki proces rada je sistem izrade određene vrste proizvoda na radnom mjestu koji se dijeli dalje na faze rada, radne operacije i zahvate. Tehnološki proces rada potrebno je prilikom snimanja normi rada raščlaniti zbog toga što: je moguće odrediti pravce i veličine utjecajnih faktora na dijelove tehnološkog procesa, dobija se uvid u strukturu utroška vremena i imamo mogućnost za analizu i izradu kriterijuma za ocjenu tehnološkog procesa za potrebe racionalizacije rada, moguće je da utvrdimo utroške vremena dobivanja raznih vrsta sortimenata i lakše i jeftinije je da korigujemo snimljene norme rada u slučaju da dođe do izmjene jedne ili više radnih operacija tehnološkog procesa
  4. Stupanj ljudskog učinka predstavlja varijabilnu veličinu koja je uslovljena utjecajem sredstava rada, predmeta rada i fiziološkim i subjektivnim utjecajima samog radnika. Posljedica stupnja ljudskog učinka su veća varijabilnost i veća odstupanja od srednje vrijednosti vremenskog trajanja pojedinih radnih operacija i veća odstupanja kod dužih radnih operacija.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q
  1. Načini određivanja veličine uzorka kod snimanja tehničkih normi rada?
  2. Snimački list i njegova struktura?
  3. Pojasni tehnološke probleme i štete uzrokovane njima?
  4. Tipovi oštećenja?
A
  1. Pomoću greške reprezentativnosti i koeficijenta varijacije, na bazi kriterijuma maksimalnog uzorka i pomoću koefiicijenta stabilnosti.
  2. Snimački listovi služe za unošenje podataka mjerenja tokom snimanja radnih operacija tehnološkog procesa iskorištavanja šuma.
    Struktura: podaci za identifikaciju uzorka, podaci o utrošcima vremena, podaci o tome kakvi su nam uvjeti rada to jeste uticajni faktori, podaci o radnim učincima tijekom snimanja vremena i podaci o utrošcima goriva i maziva
  3. Tehnologija u iskorištavanju šuma je zastarjela. Korištenje neprimjerenih mašina na određenim terenima i nagibima uzrokuje štete po produktivno šumsko zemljište. Štete na dubećim stablima su uzrokovane nepažnjom pri radu, neprimjerenim mašinama, nepostojanjem kvalitetnog nadzora nad izvođenjem radnih operacija i insistiranjem stablimične doznake pri izradi izvedbenih projekata.
  4. Oštećenja su veoma brojna:
    * Oštećenja na stablima usled obaranja susjednih stabala (manji problem).
    * Oštećenja na stablima usljed šteta izazvanih sajlom ili trupcima prilikom primicanja trupaca od panja do traktorskog puta.
    * Oštećenjima na stablima pored transportnih vlaka.
    * Oštećenjima na stablima, nastala kretanjem traktora izvan označenih vlaka !!!
    * Uništenog podmlatka u velikoj mjeri
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q
  1. Ciljevi izrade tehničkih normi?
  2. Tehnološki problemi u pogledu radne snage?
  3. Za šta koristimo kalkulacije ekonomičnosti?
  4. Vrste vremena?
A
  1. Racionalizacija proizvodnje u šumarstvu koja se manifestuje kroz povećanje produktivnosti i ekonomičnosti kroz olakšanje i humanizaciju rada radnika,
    izrada osnovnog instrumenta za planiranjevremena, učinaka i potrebnih radnih kapaciteta,
    pomoć kod izrade kalkulacija troškova i ekonomičnosti proizvodnje,
    izrada mjerila za pravedno nagrađivanje radnika prema ostvarenim rezultatima rada
    (učincima).
  2. Naročito izražen problem nedovoljno kvalificiranih radnika. Smanjena produktivnost šumskih radnika i evidentno loš kvalitet poslova (povrede na radu i profesionalna oboljenja).
    Apsolutna nezainteresovanost mladih ljudi za posao šumarskog radnika. Poslove u šumi većim dijelom obavljaju rudari, metalci i dr.
    11.Pomoću kalkulacije ekonomičnosti utvrđujemo da li nam se i u kojoj mjeri određeni rad isplati E=T/U Rezultat u (Bam/m^3).
    U iskorištavanju šuma pomoću kalkulacije ekonomičnosti utvrđujemo:
    * da li se i za koliko isplati mašinski rad umjesto ručnog ili animalnog u slučaju kada mašinama namjeravamo zamijeniti ručnu ili animalnu radnu snagu,
    * da li je i za koliko neka novija mašina uspješnija od postojeće koju koristimo,
    * koji je način rada nekom mašinom uspješniji s obzirom na radnu posadu i organizaciju rada
  3. Radno vrijeme je cjelokupno određeno vrijeme kada je radnik ili mašinista zaposlen bez obzira šta i koliko radi mašinom. U kalkulaciji se uzima u obzir radno vrijeme od 8 sati.
    * Pogonsko vrijeme je ono vrijeme kada je mašina odnosno njen motor u pogonu (pokretu) bez obzira da li obavlja koristan (namjenski) rad ili ne.
    * Efektivno vrijeme je ono vrijeme kada mašina stvarno obavlja namjenski rad (motorna pila prerezuje, kamion vozi tovar, traktor privlači teret). Ne ulazi dakle vrijeme za dolazak od garaže do mjesta rada, vožnja na popravak i sl. Efektivno vrijeme je znači dio pogonskog vremena.
    * Motoristovo vrijeme poznajemo samo kod ručnih prenosnih mašina (motorna pila, ručni motorni guljač). U motoristovo vrijeme spada sve vrijeme kada je mašina u pogonu, kao i vrijeme kada motorist ima posla sa mašinom van pogona (sipanje goriva, paljenje, oštrenje lanca i sl.). Motoristovo vrijeme je dio radnog vremena ali je veće od pogonskog vremena.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q
  1. Kontrola snimačkih listova?
  2. Faze planiranja u iskorištavanju šuma?
  3. Dominantne karakteristike terena i njihov uticaj na izbor tehnologije za iskorištavanje šuma?
  4. Tehnička norma rada?
A
  1. Na svakom snimačkom listu se bilježi kontrolno vrijeme sa sata,
    na s listu ovisno o metodi registruju se parcijalna snimljena vremena radnih operacija,
    greška snimanja se očituje razlikom kontrolnog i sume parcijalnih vremena. Greška do 3% sve preko s list se odbacuje.
  2. Definiranje cilja proizvodnje, prikupljanje i obrada podataka (ocjena postojećeg stanja, analiza uzorka postojećeg stanja, procjena razvoja situacije za planski period),
    izrada varijanti plana,
    izbor i razrada optimalne varijante plana
  3. Nosivost tla (utiče direktno na izbor sredstava rada i način privlačenja),
    nagib terena (utiče kao i nosivost tla, ovisno da li je uspon, pad, bočni nagib određuje korištenje animala, traktora žičare, da li se koriste kraći ili duži sortimenti),
    struktura površine (određuje prohodnost, a karakteriše se brojem, visinom i prirodom prepreka poput stijena, depresija..)
  4. Tehnička norma rada (TNR) je vrijednost koja izražava objektivnu proizvodnu mogućnost prosječnog radnika u određenom vremenu i uvjetima rada pri normalnom zalaganju pri radu. Kod tehničkih normi u šumarstvu vrijeme se izražava u minutama, satima ili radnim danima, a količina proizvoda u m3, prm, toni i dr
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q
  1. Definicija prosječnog radnika?
  2. Definicija normalnog zalaganja?
  3. Definicija faze rada?
  4. Definicija radne operacije?
A
  1. Kod tehničkih normi rada prosječan radnik je radnik prosječnih psiho-fizičkih karakteristika, koji posjeduje određenu stručnu klasifikaciju.
  2. Normalno zalaganje na radu predstavlja onaj intenzitet rada u granicama dozvoljenog opterećenja radnika, koji ne sadrži neopravdane prekide u radu,odnosno predstavlja rad bez neopravdanih prekida, rad bez zahvata koji su neprirodno ubrzani, ili neprirodno usporeni.
  3. Faza rada je dio tehnološkog procesa kao jedna više-manje zaokružena cjelina u kojoj se dobije određena vrsta međuproizvoda (u iskorištavanju šuma to je sječa i izrada, privlačenje, daljinski transport s utovarom).
  4. Radna operacija, kao osnovna jedinica rada i objekt normiranja, predstavlja dio tehnološkog procesa/faze rada koji obavlja jedan radnik ili grupa radnika na jednom mjestu, na određenom predmetu rada i s određenim sredstvom rada.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q
  1. Plan snimanja tehničkih normi rada i njegov sadržaj?
  2. Oprema koja se koristi za snimanje?
  3. Metode snimanja (mjerenja) vremena kod tehničkog normiranja u iskorištavanju šuma?
  4. Protočni i povratni metod snimanja vremena?
A
  1. Plan snimanja tehničkih normi rada uključuje zadatke na pripremi snimanja, jer tačnost utvrđivanja normi određuje preciznost i točnost proizvodnih planova, kao i pravilnost nagrađivanja rezultata rada u iskorištavanju šuma.
    Sadržaj plana snimanja:
    - vrstu norme (tačnost i područje primjene)
    - tehnologiju rada koju treba snimiti
    - broj radnika čiji se rad snima
    - broj odjeljenja u kojima će se snimiti rad
    - vrijeme snimanja normi
    - obim snimanja
    - tehniku snimanja
    - potrebnu opremu za snimanje
    - broj potrebnih snimača
  2. Snimačka daska, štoperica, prečnice, pantljika, padomjer, termometar, visinomjer, menzure za mjerenje goriva i maziva kod MP.
  3. Mjerenje vremena se obavlja satom ili štopericom uz primjenu sljedećih metoda snimanja:
    - protočni metod
    - povratni(nulti metod ili metod kontiranja)
    - metod trenutačnog opažanja
    U novije vrijeme studiji rada i vremena u iskorištavanju šuma (posebno studiji strojeva u iskorištavanju šuma) bilježi pokušaje primjene suvremenih instrumenata i eksperimentalnih metoda mjerenja vremena, elemenata učinka i utjecajnih faktora tehničkih normi rada (na primjer simulatora, senzora, GPS, testovi u laboratorijskim uvjetima itd. )
  4. Protočni metod traži očitavanje početka i kraja vremena trajanja svake radne operacije snimanog tehnološkog procesa, a vrijeme trajanja operacije se dobije računskim putem, u snimačkom listu, oduzimanjem registriranog početnog vremena od krajnjeg vremena trajanja date radne operacije
    Prednosti: jednostavnost, nema kontrole snimanja, moguća primjena običnog sata za očitavanje vremena
    Nedostaci: mala točnost očitavanja, potrebno naknadno izračunavanje, složenost upisa u snimački list u slučaju da se radne operacije ne odvijaju istim redoslijedom kao što je to u snimačkom listu
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q
  1. Godišnji plan iskorištavanja šuma (polazne osnove za izradu i postupak izrade)?
  2. Stupanj ljudskog učinka?
  3. Principijelna podjela snimačkog lista?
  4. Plan iskorištavanja šuma u ŠGO (ukratko o planu)?
A
  1. Polazne osnove su
    Odabrana odjeljenja sa svojim terenskim i sastojinskim uvjetima rada,
    raspoloživi postojeći radni kapaciteti (radna snaga i sredstva rada).
    Postupak izrade tj donošenja je
    Izbor šumskih odjeljenja za sječu,
    izrada izvedbenih projekata za izabrana odjeljenja
    usaglašavanje projektovanih i raspoloživih radnik kapaciteta,
    prikaz obima proizvodnje, radnih kapaciteta i prosječnih direktnih troškova rada po fazama rada i sortimentima.
  2. Je varijabilna veličina uslovljena uticajem predmeta rada, sredstva rada te fiziološkim i subjektivnim uticajima samog radnika. Izražava se koeficijentom procjene zalaganja radnika na radu (ocjenu daje snimač na osnovu svoje predodžbe i usporedbe).
  3. Podjela na 2 lica lista:
    - Lice lista s podacima koji se često ponavljaju, odnosno podataka koji variraju tokom jednodnevnog snimanja
    - Naličje lista s podacima s manjim brojem variranja, odnosno bez variranja kod snimanja tokom jednog dana ili jednog tjedna.
  4. Plan se sastoji od 2 parcijalna plana, plana iskorištavanja glavnih (drvnih) šum proizvoda i plana iskorištavanja sporednih (specijalnih) šumskih proizvoda. OVaj plan ima poseban značaj, 90% prihoda je od iskorištavanja šuma, od njegove realizacije u najvećoj mjeri zavisi uspješnost preduzeća šumarstva. Izrađuje se za ŠGO kao cjelinu, gospodarske jedinice i područja općina na osnovu planiranog obima sječa za te jedinice. Ovaj plan treba sadržati strategiju iskorištavanja šuma u narednom periodu i ima 4 poglavlja.
    Obim i asortiman proizvodnje ŠDS,
    sistemi i tehnologije iskorištavanja šuma,
    potrebni radni kapaciteti
    troškovi iskorištavanja šuma.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly