Entomofauna Parcijalni 1 po prezentacijama zakljucno sa grinjama Flashcards
- Koji su štetnici rasadnika, tj plodova sjemena i mladih biljaka?
- Ima ih 5 a to su
- Gryllotalpa gryllotalpa (rovac, mrmak)
- Melolontha melolontha (gundelj, hrušt majski),
- Fam Elateridae (skočibube)
- Plusia gamma (sovica gamma)
- Leptoglossus occidentalis (sjevernoamerička stjenica).
- Gryllotalpa gryllotalpa - rovac, mrmak. Opis, životni ciklus + broj generacija, šta napada i suzbijanje?
- Vrtni štetnik, dolazi u rasadnicima i vrtovima.
Opis
- Smeđe boje, naraste 4-5cm. Tijelo vretenasto a prednje noge prilagođene za kopanje hodnika u zemlji. Ima krila
Životni ciklus i broj generacija
- Ženke polažu jaja u skupinama 100-350 jaja ispod rahlog tla tokom juna i jula. Širina njihovih hodnika je u prosjeku 1.5cm. Ima jednogodišnji ciklus razvića u kojem larvalni stadij traje do pred kraj proljeća iduće godine a imago živi duže od pola godine. Prije sparivanja mužjak kopa posebne šire tunele koji omogućuju da se njegova pjesma bolje čuje.
Embionalni razvoj traje 10-20 dana.
Nakon izlijeganja larve rovaca se prvo hrane humusom i ženka ih čuva narednih mjesec dana. Nakon nekog perioda počinju gristi korjenje mladih biljaka.
Napada
- Naročito opasan za mlade biljke, nagriza im korjenje, hrani se i žičnjacima, grčicama hrušteva, gusjenicama i gujavcima. Oštećuje smreku, kojoj nagriza i koru.
Suzbijanje rovca
- Najbolji način je dubokim oranjem gdje je to moguće, jer se nakon prevrtanja zemlje ne rovci ne snalaze odmah i meta su ptica. Imamo više hemijskih sredstava u granuliranom obliku i u sklopu priprema za sjetvu se koriste. Zamke za rovce se koriste pri organskoj proizvodnji. U njihove hodnike sipati i vodu sa uljem.
- Fam Elateridae - skočibube?
Opis? Životni ciklus + broj generacija, šta napadaju i suzbijanje?
- Vrlo raširena porodica kornjaša, i štetni i korisni u šumarstvu.
Opis
- Produljeno, ovalno tijelo, vratni štit je širok kao i baza pokrilja. Imaju vrlo razvijene noge, kojima se kreću veoma brzo. Na donjoj strani prsišta imaju i instrument pomoću kojeg skaču u vis ako završe na leđima. Gusjenice skočibuba nazivaju se žičnjaci zbog izrazito čvrstog i hitiniziranog tijela boje crvenkastosmeđe kao bakarne žice.
Životni ciklus + broj gneracija
- Najveći broj skočibuba nalazimo na toplim i osunčanim mjestima.
Imaga se roje početkom proljeća. Oplođena ženka polaže jaja u zemlju ili u trule panjeve i ležavinu. Larve se pile poslije 2 sedmice. Pred zimu se povlače dublje u zemlju radi prezimljavanja u proljeće se vraćaju na površinu. Prelaz u lutke se dešava od juna do avgusta u zemlji u lutkinim kolijevkama. Poslije 2-4 sedmice formiraju se imaga koji ostaju u kolijevkama, prezime i izlaze u proljeće i ljeto. Trajanje generacije različito 1-3g, ovisno od vrste.
Napadaju
- Hrane se cvjetnim dijelovima ali napadaju i lisne uši zato su korisni. Šumski štetnici su žičnjaci, koji oštećuju biljke nagrizanjem sjemenja i korjenja u rasadnicima gdje mogu počiniti ogromne štete. Najviše napadaju biljke crnogorice, tačnije vrat korjenja.
Suzbijanje
- U rasadnicima provoditi do 5 godine života biljke. Prirodni neprijatelji su krtica i rovka, poljski miševi, od ptica vrane, čvorci, pupavac. Od korisnih insekata to su trčkovi, rovac. Imamo i mehaničke mjere suzbijanja poput
- sakupljanja kada se jave u većem broju,
- sakupljanja larvi pri prekopavanju zemljišta u rasadnicima,
- iskopavanje napadnutih biljaka zajedno sa zemljom oko njih radi uništavanja larvi,
- hvatanje i uništavanje larvi na mamac biljke (zelena salata u lijehama rasadnika),
- hvatanja larava na mamce od krompira.
- Melolontha melolontha - majski hrušt? Opis, Životni cilklus + broj generacija, šta napadaju i suzbijanje?
- Imamo malolonthu melolonthu obični hrušt i melolonthu hyppocastani tj šumski hrušt. Razlika je u pigidijumu. Kod šumskog je pigidijum na vrhu dugmetasto proširen, kod običnog je jasno izražen i postepeno se sužava ka vrhu.
Opis
- Larva hrušta naziva se grčica. To je debeli crv do 5cm duljine i svjetložute boje. U imaga osnovna boja tijela je crna. Glava, vrat, štitić i donja strana grudi su crne, prekriveni guščim ili rjeđim bjeličastim dlačicama. Pokrioca crvenkastosmeđe boje.
Životni ciklus + broj generacija
- Kod nas ima trogodišnju gneraciju. Hruštovi se javljaju od polovice aprila do polovice maja a vrijeme pojave i trajanje života uvelike ovisi o klimatskim prilikama. Gundelj najprije vrši tz dopunsko žderanje koje traje od 5 do 10ak dana, a potrebno je radi spolnog dozrijevanja. Nakon dopunskog žderanja ženke kopuliraju i masovno odlaze u zemlju gdje polože 40-80 jaja. Nakon 20-30 jaja oped odlazi ženka na stablo te se vraća i polaže ostatak jaja pa ugiba. Nakon 1-1.5 mjeseci izležu se larve koje se zavlače još dublje u zemlju i nagrizaju sitno korijenje biljaka pri čemu ne vrše veće štete. Pred jesen se zavlače još dublje u zemlju a u proljeće se povlače u gornje slojeve gdje započinju jače oštećivanje mladih biljaka što traje do jeseni te se opet zavlače u zemlju. Polovinom ljeta zavlače se gusjenice u dublji sloj zemlje gdje se čahure a pred kraj ljeta se već razvijaju imaga koji prezimljuju u gornjim slojevima zemlje. Čitav razvoj traje 3 godine u proljeće ČETVRTE godine se ponovo pojavljuju hruštovi, gundelji majksi.
Napada
- Treće godine u proljeće skoro odrasle grčice nastavljaju s nagrizanjem korjenja, pri čemu mogu počiniti ogromne štete.
Opasan štetnik u rasadnicima, napada hrast, brijest, lipu, grab, javor, brezu, topolu, johu, divlji kesten i voćke. Rijetko napadaju crnogorično drveće (četinare). Grčice opasnije od imaga kao štetnici.
Suzbijanje
- Prirodni neprijatelji su šišmiši, vjeverice, kune, jazavci voluharice, miševi, krtice, rovke, pitome i divlje svinje. Ptice, od insekata trčkovi i rovac. Obolijevaju i od viroze tzv vodene bolesti kao i od nekih bakterija. Od mjere predohrane imamo
- izbjegavanje oplodne i gole sječe na površinama izloženim Suncu jer pogoduju razviću gundelja,
- prisustvo podrasta je nepovoljno za razviće gundelja,
- Podsadnja vrsta svjetlosti u vrstama sjenke,
- hitno pošumljavanje čistina u šumi (snjegolom, vjetrolom..)
Mehaničke mjere su
- sakupljanje grčica pri obradi zemlje u rasadnicima,
- iskopavanje grčica oko venućih biljaka u rasadniku,
- sakuljanje imaga metodom stresanja.
- Plusia gamma -sovica Opis, životni ciklus + broj generacija, nšta napada i suzbijanje?
- Sovica gamma, syn pozemljuše sovice.
Opis
- Leptir raspona krila do 40mm. Prednja krila su sivomrka sa ljubičastim prelivima i sa bijelom šarom u obliku grčkog slova gamma u sredini. Zadnja krila siva po obodu a u sredini bijelosiva. Gusjenica zelene boje sa bjeličasto uzdužnim prugama duž leđa i sa po jednom uzdužnom žutom prugom po bokovima.
Životni ciklus i broj generacija?
- Imaju redovno 2 generacije. Javljaju se periodički masovno i tada znaju počiniti veće štete. Gradacija završava pod uticajem prirodnih neprijatelja od kojih su najvažnije parazitičke gljivice.
Napada
- Najveće štete čine gusjenice 2 generacije koje su prezimile i glavno prežderavanje čine u proljeće.
Suzbijanje
- Parazitičke gljivice
- Čišćenje rasadnika od korovskih biljaka na kojima se gusjenice sove gamme spontano održavaju. Mogu i hemijske mjere borbe, biotehničke metode borbe ili biološki insekticidi.
- Leptoglossus occidentalis - sjevernoamerička stjenica? Opis, Životni ciklus + broj generacija? Šta napada? suzbijanje?
- Strana fitofagna vrsta stjenice porijekoom iz sjeverne amerike.
Opis
- Dužine je 16-20mm, mužjaci manji od ženki. Mogu letjeti. Tijelo tamno smeđe i svijetlo smeđe naizmjenčno. U obliku slova x građena krila.
Životni ciklus + broj generacija
- U jesen traže prikladno suho mjesto za prezimljavanje (pukotine ispod kore drveća itd) a često ulaze u stambene objekte i ometaju ljude. Razvija jednu generaciju godišnje.
Napada
- Sjeme četinara i cvjetove četinara a zimi jede iglice.
Suzbijanje
- Biosuzbijanje?
- Koje imamo štetnike na bukvi?
- Imamo
- Morimus funereus (bukvina strižibuba)
- Agrilus viridis (bukvin krasnik),
- Mikiola fagi (Bukvina muha šiškarica)
- Rhynchaenus fagi (Bukova skočipipa)
- Phyllaphis fagi (bukvina lisna uš),
- Taphrorychus bicolor (bukvin potkornjak),
- Hylocoetus dermestoides (smeđasti drvaš)
- Xyloterus domesticus (bukov drvenar ljestvičar)
- Opherophtera brumata (mali mrazovac)
- Opherophtera boreata (bukov mrazovac)
- Hibernia defoliaria (veliki mrazovac)
- Dasychira pudibunda (bukov prelac)
- Phyllonorycter messaniella (bukvin moljac miner)
- Aceria fagineus (grinje na bukvi)
- Acalitus stenaspis (uvijenost lista bukve uzročnik)
- Morimus funereus, bukova strižibuba, opis, životni ciklus i broj generacija, šta napada i suzbijanje?
- Opis
- Imago veličine 20-40mm veoma snažnog hitiniziranog tijela, sive boje sa ukupno 4 crne pjege na pokriocima. Noge i pipci su crni. Pipci mužjaka duži od tijela kod ženki iste dužine kao tijelo ili kraći. Larve bijele sa smeđom glavom beznoge-
Životni ciklus + broj generacija
- Imaga se javljaju od aprila do avgusta a nalaze se na panjevima ili složenom orgjevnom drvetu u šumi. Ženke polažu jaja na panjeve, ležeća stabla a često i na oslabjela i osušena stabla koja imaju koru. Razvoj jedne generacije traje 2-3g.
Napada
- Larve se hrane u panjevima ili oslabljelim stablima bukve, hrasta, topole, kestena, vrbe, oraha, lipe, jasena, bagrema, zadržavajući se prvobitno pod korom a potom dublje.
Suzbijanje
- Zakonom zaštićena
- Agrilus viridis - bukov krasnik, opis, životni ciklus (bionomija) + broj generacija, šta napada (simptomi) i suzbijanje?
- Opis
- Maslinastozelene boje veličine 5-11mm. Larva bijela izduženog tijela duga oko 10mm.
Životni ciklus + broj generacija
- Roje se u junu i julu. Imaga su aktivna u popodnevnim satima, kada se hitro kreću i lete. Nakon kopulacije ženka polaže jaja pojedinačno, ali blizu jedno do drugog. Za polaganje jaja bira mjesto oko mehaničkih povreda kore, a još češće oko mjesta na kojima je došloo do upale kore zbog jake insolacije. Ima dvogodišnju generaciju a larva izlazi iz skloništa u jesen druge ili proljeće treće godine
Napada (simptomi)
- Larve žderu vijugave hodnike naizmjeničnog smjera između lika i bjeljike, uglavnom na južnoj strani. Hodnici često ispunjeni nabijenom piljevinom.
Suzbijanje
- Mehaničkim putem sječom i uništavanjem napadnutih stabala što se čini tokom jeseni i zime prije nego što izađu imaga.
- Mikiola fagi (bukova muha šiškarica) opis, životni ciklus (bionomija) + broj generacija, šta napada + simptomi i suzbijanje?
- Poznati štetnik na listu bukve stvara šiške
Opis
- Muha galica ih uzrokuje. Gale se nalaze na licu lista, larve su svijetlocrvene boje i veličine 3-4mm.
Životni ciklus + broj generacija
- U unutarnjem dijelu šiške nalazi se po jedna crvenkasta larva. Generacija jednogodišnja. Prezimljava odrasla larva u galama otpalim zajedno sa lišćem prošle jeseni Rojenje imaga u aprilu i odmah nakon kopulacije ženke polažu jaja u pupoljke bukve. Jedna ženka plloži 200-300 jaja pojedinačno ili u manjim grupicama.
Simptomi napada
- Na listu bukve stvara jajolike, zašiljene, čvrste oko 8mm dugačke šiške koje su najprije zelene a kasnije crvene. Iako napad može biti vrlo intenzivan ne predstavlja veliku štetu za drvo.
Suzbijanje
- U sastojinama bukve ne dolazi u obzir.