Entomofauna skripta parcijala 2 po prezentacijama Flashcards
1
Q
- Feromoni?
- Ciklus razvića borova četnjaka?
A
- Feromoni se dijele na 3 vrste atraktanata,
primarne koje luči stablo (smreka npr),
sekundarne (populacijske hormone) koje luče mužjaci nakon ubušivanja
i treća vrsta feromona su repelentni hormoni (koji se luče nakon što se veliki broj potkornjaka naselio pod koru te odbijaju nadolazeće jedinke i preusmjeravaju ih na druga stabla u blizini) - Imaga se roje od polovice jula do polovice avgusta. Lete noću, ženke se kreću malo a mužjaci su aktivni letači. Mjesec dana nakon odlaganja jaja, u septembru izlaze gusjenice. Gusjenice jednog legla sve se izlegu u isti dan. Kada gusjenice izgrizu iglice s jednog izbojka, prelaze na drugi i tako se penju prema vrhu krošnje. Na granama izloženim suncu načine gusjenični zapredak (gnijezdo gusjenica) u kojem se zadržavaju do pred kukuljenje. Gusjenice se u gnijezdu zadržavaju danju, a noću izlaze na brst borovih iglica. Kod povoljnih klimatskih prilika zimi gusjenice se hrane kontinuirano. U jednom gnijezdu može biti i do 800 gusjenica. Razlog formiranja zapretka je održavanje temperature (gusjenice se kreću i prave toplotu unutar). U povoljnim prilikama gusjenice već u martu napuštaju stablo i prelaze na kukuljenje u zemlji, također u skupinama. Stadij kukuljice koja se nalazi u čvrstom kokonu traje do polovice ljeta. Imaga se obično javljaju u polovici ljeta, bez većih vremenskih fluktuacija kao što je to i kod kukuljenja i pojave gusjenica.
2
Q
- Ciklus razvića smrčine ose listarice?
- Sve o prugastom ljestvičaru?
A
- Coleophora laricella ima jednogodišnju generaciju, a raširen je svugdje gdje ima ariša. Rojenje traje od kraja maja do jula. Ženka odlaže jaja pojedinačno na iglice ariša. Embrionalno razviće traje 2 sedmice, nakon toga gusjenica se zavlači u iglicu i djelomično ju oštećuje, a na jesen seli na drugu i tada izbuši dvije iglice. U proljeće nastavlja sa prežderavanjem i uništi ukupno oko dvanaest iglica. Od oštećene iglice pravi sebi kućicu koju nosi stalno sa sobom, unutar koje će kasnije preći u u stadij lutke. Gusjenice prezime u izbušenoj iglici, na izbojku ariša, ispod vršnog pupa ili na deblu. Čim pupovi potjeraju iglice u proljeće, gusjenica u tuljku nastavlja s prežderavanjem sve do maja, a tada s ekukolji. Jedna ženka odloži do 80 jaja.
- Xyloterus lineatus je prugasti ljestvičar. Na pokriocima ima 3 uzdužne crne pruge. Spolni dimorfizam jasno izražen (ženka ima jače izbočen vratni štit, a mužjak ima zadebljala prva 4 članka na stopalima srednjeg i zadnjeg para nogu). Materinski hodnici i larveni hodnici tvore ljestvičast tip hodničkog sistema. Hodnici su crni, u poprečnom presjeku okrugli i imaju prečnik oko 1.5 mm. Ženke u hodnicima prenose gljivice Monilla candida kojom se hrane imag ai larve. Prugasti ljestvičar je polifag, monogam. Mužjaci brinu o čistoći hodnika. Temperaturni prag rojenja je 12°C. Roji se rano, često početkom marta. Razvije jednu generaciju godišnje. Ako se u drvetu pokvare ekološki uslovi (vlaga) ženka prije vremena napusti svoj hodnik i u drugom dovoljno svježem drvetu zasnuje sestrinsku generaciju. Prezimljava u stelji, humusu i u zemlji. Da li će doći do napada ovog insekta ovisi o vlažnosti drveta. Debla četinara u sjeni su jače napadnuta nego debla na slobodnom. U vlažnim usovima naseljava i okoranu oblovinu. Ljestvičar naseljava stabla koja su oštećena usljed nepogoda, zatim svježe posječena stabla i deblje ostatke sječe. Sekundarno je tercijarna vrsta, velik i opasan štetnik tehničkog drveta četinara.
3
Q
- Simptomi napada potkornjaka?
- Ips sexdentatus broj generacija i hodnik opis?
A
- Prisustvo štetne vrste, prisustvo ulaznih i izlaznih otvora, hodnici i crvotočina u drvetu, sipljenje crvotočine, promjena boje iglica, pucanje ili otpadanje kore, smolotok, sušenje biljaka, koncentracija prirodnih neprijatelja (djetlić).
- Šestozubi borov potkornjak ima dvostruku generaciju. Proljetno se rojenje zbiva u aprilu, a ljetno u julu. Pravi pod korom do 50cm duge materinske hodnike, u vertikalnom smjeru duž vlakana. Mogu biti i 4-5mm široki. Uvijek imaju veći broj zračnih otvora, larvalni su hodnici horizontalni i dugi do 10cm. Čitava grizotina u kori.
4
Q
- Smrčin pisar koju vrstu drveta napada? Broj generacija i hodnik opis?
- Ciklus razvića smrčine ose listarice
A
- Ips typographus obično razvije dvije čiste i jednu sestrinsku generaciju, a u iznad prosječno toplim ljetima i do 3 čiste genracije i 2 sestrinske generacije. Rojenje se odvija u aprilu i krajem juna, početkom jula. Najradije napada stabla sa debljom korom. Namnožava se na bolesnim stablima, raznoj ležavini, svježe oborenim stablima, neoguljenom složenom materijalu. Najčešće napada smrču, a osim nje, samo izuzetno još i borove i ariše. U pogledu starosti, najugroženije su smrčine sastojine stare 80-100 g. Kada se prenamnoži postaje primarna štetočina i tada napada sva stabla redom pa i zdrava.
- Pristiphora abietina. Imago se javlja u aprilu i maju, mužjaci žive oko 9 a žnke oko 13 dana. Ženka polaže po jedno jaje na jednu iglicu i može ih položiti do 100 komada. Embrionalno razviće traje kratko 3-6 dana. Pagusjenice se hrane isključivo ovogodišnjim četinama. Odrasle pagusjenice odlaze u stelju ili ispod mahovine gdje na dubini od nekoliko cm ispredaju kokone u kojem prelaze u stadij EONIMFE. PRONIMFE se javljaju u jesen, i tako prezime, u lutku prelaze narednog proljeća. Generacija je jednogodišnja.