9-Nagy-Britannia 1945 utáni történelme Flashcards
Milyen politikai változások történtek Nagy-Britanniában 1945-ben?
1945 júliusában a Munkáspárt került kormányra, a Churchill vezette Konzervatív párt vereséget szenvedett. Attlee lett a miniszterelnök, és államosításokat hajtott végre, beleértve a jegybank szabályozását, valamint a bányák, az energiaszektor és a vasút állami kézbe kerülését.
Mikor kerültek állami kézbe az egészségügyi intézmények Nagy-Britanniában, és mely törvények tették ezt lehetővé?
1946-ban hozták létre a Nemzeti Biztosítási Törvényt, ami biztosítást nyújtott betegség és munkanélküliség esetén, és családi pótlékot ígért a második gyermektől. 1948-ban a kórházak is állami kézbe kerültek.
Mikor és kinek a vezetése alatt szenvedett vereséget a Munkáspárt a választásokon?
A Munkáspárt 1951-es választáson szenvedett vereséget Clement Attlee vezetése alatt.
Melyik volt a jóléti állam gondolatát előmozdító fontos dokumentum Nagy-Britanniában, és mikor fogadták el?
Az ipari Charta volt az a dokumentum, amely elősegítette a jóléti állam gondolatát, és azt 1947-ben fogadták el.
Churchill mikor tért vissza Nagy-Britannia miniszterelnökének és milyen fontos esemény kötődik a kormányzásához?
Churchill 1951-1955 között tért vissza miniszzerelnökként, és ez idő alatt következett be a királyváltás: VI. György halála után II. Erzsébet lépett a trónra 1952-ben.
Mi volt a szuezi válság, és melyik brit miniszterelnök kapcsolódik hozzá?
Az 1956-os szuezi válság egy diplomáciai és katonai konfliktus volt, melynek során Nagy-Britannia támadást intézett Egyiptom ellen. A válság miatt Anthony Eden miniszterelnöknek 1957 januárjában le kellett mondania.
Ki volt Harold Macmillan és milyen kihívásokkal szembesült kormányzása alatt?
Harold Macmillan a Konzervatív párt tagja volt, és ő váltotta Eden miniszterelnököt. Gazdasági mutatók romlása, az EK-val való tárgyalás kudarca és a Profumo kémbotránnyal kapcsolatos kihívásokkal nézett szembe.
Mi volt Harold Wilsonnak, a Munkáspárt vezetőjének jelentősége 1964-ben?
Harold Wilson 1964-ben csekély többséggel nyerte meg a választásokat a Munkáspárt színeiben, megakadályozva ezzel, hogy negyedszer is a Konzervatív párt kerüljön kormányra.
Milyen intézkedéseket vezetett be a brit kormány a 70-es évek gazdasági válságának hatására?
A 70-es évek gazdasági válsága alatt a konzervatív párti Edward Heath miniszterelnök a gazdaság fellendítése érdekében ipari kapcsolatok törvényét hozta, amely tiltotta a szolidaritási sztrájkot, és a Munkáspárti Wilson pedig társadalmi szerződést kötött a szakszervezetekkel.
Milyen politikával lépett színre Margaret Thatcher, és mi volt a “thatcherizmus”?
A 70-es évek végén erősödő neokonzervatív szemlélet jellemezte a konzervatív pártot, amelyet Thatcher teljesített, amikor 1979-ben hatalomra került. A “thatcherizmus” a jóléti állam leépítését, a piaci mechanizmusok akadálytalan érvényesülését, és az állami szerepvállalás csökkentését tűzte ki célul.
Mikor és miért mondott le Margaret Thatcher miniszterelnökségéről?
Margaret Thatcher 1990-ben, hosszú 11 éves kormányzás után mondott le, részben a bevezetett fejadó és Európa-ellenes politikája miatt, ami több konzervatív párti társát is ellene fordította.
Kik voltak a 90-es évek és az új évezred jelentős brit politikai alakjai és mi volt a jelentőségük?
A 90-es évek elején John Major vált a Konzervatív párt miniszterelnökévé, majd 1994-ben Tony Blair került a Munkáspárt élére, és új harmadik utas filozófiát vezetett be. 1997-ben a New Labour földcsuszamlásszerű győzelmet aratott, a Lordok Házának átalakításával, és megerősített önkormányzattal Wales és Skóciában.
Milyen gazdasági és társadalmi intézkedéseket vezetett be Tony Blair kormánya?
Tony Blair kormánya vegyes képet mutatott az egészségügy terén, szigorúbban lépett fel a bűnüldözésben, és az oktatást illetően új vörös téglás egyetemeket épített.
Mikor nyerte meg a választásokat a New Labour és milyen céljaik voltak?
A New Labour 1997 május 1-jén nyerte meg a választásokat, 18 éves konzervatív kormányzás után. Céljaik közé tartozott a Lordok Házának átalakítása, valamint Wales és Skócia részleges önigazgatásának bevezetése.
Mi volt Nagy-Britannia helyzete a második világháború után a nemzetközi közösségben?
A második világháború után Nagy-Britannia másodrendű hatalommá süllyedt, az USA és a SZU mögött. A gyarmati birodalom kezdett hanyatlani, és a külső politikai elkötelezettségek főként az észak-amerikai régió felé orientálódtak.
Mikor alakult meg a NATO, és Nagy-Britannia mit gondolt az integrációról?
A NATO 1949. április 4-én alakult meg, és Nagy-Britannia alapító tagja volt. Az integrációt azonban elutasította, mert prioritásként kezelte a saját birodalom fenntartását és a különleges viszony megőrzését az USA-val.
Milyen jelentős események történtek Nagy-Britannia gyarmati politikájában a második világháború után?
India és Pakisztán 1947. augusztus 15-én nyerte el függetlenségét az évszázados brit uralom után. A Palesztina rendezését az ENSZ-re bízták, és a szuezi válság 1956-ban jelentős kihívást jelentett a brit külpolitikának.
Milyen gazdasági problémákkal nézett szembe Nagy-Britannia a 20. század második felében?
Súlyos gazdasági problémák jelentek meg a második világháború után, köztük az USA által nyújtott 3,7 milliárd dolláros kölcsön kedvezőtlen feltételei, a jegyrendszer és az export növekedése mellett az infláció és a stagnálás kihívásai is.
Mi volt a Thatcher-Reagan elnökség alatt a USA-brit kapcsolat jellemzője?
Thatcher miniszterelnöksége és Reagan elnöksége alatt szorosabbra fűződött a kapcsolat az Egyesült Államok és Nagy-Britannia között.
Milyen politikai és társadalmi változások mentek végbe Észak-Írországban?
Észak-Írországban az 1960-as évek óvatos reformjai nem voltak elegendőek a katolikus lakosság elégedettségének biztosítására. A hatalmon lévő Unionista Párt a katolikusokat diszkriminálta, ami polgárjogi mozgalmat és a választójogi rendszer átalakítását eredményezte. A zavargások és az IRA tevékenységei mellett politikai rendezési kísérletek is zajlottak.
Mi történt II. Erzsébet trónra lépésével, és mi az Egyesült Királyság államformája?
II. Erzsébet 1952-ben lépett a brit trónra, és az Egyesült Királyság parlamentáris monarchia államformáját alkalmazta, ahol a király vagy királynő főként reprezentatív szerepet tölt be és az államhatalmat a miniszterelnök és a parlament gyakorolja.
Milyen szerepet töltött be Bevin a második világháború utáni brit külpolitikában, és milyen álláspontot képviselt?
Bevin, az Attlee-kormány külügyminisztere fontos szerepet töltött be; ő volt az észak-amerikai elkötelezettség híve, és nem bízott a Sztálini SZU-val való kapcsolatokban.
Milyen események vezettek az NSZK megalakulásának támogatásához a brit külpolitikában?
A brit kormány először elítélte Németország feldarabolásának terveit, mivel úgy vélték, hogy a Szovjetunió nagyobb veszélyt jelent. Később azonban támogatták az NSZK megalakulását, amivel igazodtak a hidegháborús geopolitikai viszonyokhoz.
Mikor csatlakozott Nagy-Britannia a NATO-hoz, és mi volt az integrációs politikájuk alapelve?
Nagy-Britannia a NATO alapító tagjaként csatlakozott 1949. április 4-én. Az integrációs törekvéseket elutasították, mivel a brit fegyveres erők önállóságát és a NATO keretében történő védekezést tartották elsődlegesnek.
Milyen volta Nagy-Britannia kapcsolata Indiával és Pakisztánnal az 1947-es függetlenségük után?
Indiának és Pakisztánnak sikerült elérniük a függetlenséget 1947. augusztus 15-én az évszázados brit uralom után. Ez egy jelentős lépés volt a gyarmatbirodalom hanyatlása felé, és megváltoztatta a régió és Nagy-Britannia közötti kapcsolatokat.
Milyen események jellemezték a szuezi válság idejét?
A szuezi válság alatt Nasszer államosította a Szuezi-csatorna Társaságot, ami angol-francia ellenőrzés alatt állt. Eden miniszterelnök fegyveres választ fontolgatott, de az akciót 1956. november 6-án lefújták, mert az Egyesült Államok figyelme akkor éppen a Budapesti eseményekre összpontosult.
Mikor és milyen körülmények között csatlakozott Nagy-Britannia az Európai Gazdasági Közösséghez?
Macmillan miniszterelnök a Közös Piac felé irányuló csatlakozást tervelte meg, de 1963-ban De Gaulle megvétózta Nagy-Britannia csatlakozását. Az Egyesült Királyság 1973-ban, Edward Heath miniszterelnök vezetésével belépett az EGK-ba (Európai Gazdasági Közösség), miután 1972-ben aláírták az egyezményt, és egy 6 éves átmeneti időszakot követően állapították meg a közös külső vámhatárt.
Milyen társadalmi osztályok voltak jelen Nagy-Britanniában a második világháború után, és milyen változásokon mentek keresztül?
A társadalom jelentős változásokon ment keresztül, ahol a “középosztályozódási folyamat” révén a munkásosztály “elpolgárosodott”, a felső osztályok pedig “elszegényedtek”. A középosztályok súlya a 60-as évekre 35%-ra nőtt, míg a fizikai munkát végzők aránya jelentősen csökkent.
Hogy nevezték az Észak-ír válság kezdeti időszakának reformpárti miniszterelnökét, és milyen intézkedéseket tett?
A 60-as években O’Neill északír miniszterelnök óvatos reformokba kezdett azért, hogy jobb helyzetet teremtsen a katolikusok számára, de ezek az intézkedések nem voltak elegendőek a kisebbségi lakosság elégedettségére.
Miért volt jelentős a 1972. január 30-i esemény Észak-Írországban, és mi volt a következménye?
- január 30-án ún. “vérengzés” történt, amikor 13 tüntető halt meg. Ez az esemény vezetett ahhoz, hogy a hat észak-ír grófság közvetlenül London irányítása alá kerüljön, és egy évre felfüggesztették az észak-ír kormány működését.
Mikor és hogyan állították helyre az észak-ír önkormányzatot?
Az észak-ír önkormányzatot 1998. április 10-én állították helyre az arányos képviselet alapján megválasztott belfasti törvényhozó gyűlés létrehozásának megállapodásával, mely jelentős politikai előremutató lépés volt a békés rendezés felé.
Milyen gazdasági kihívásokkal kellett szembenéznie a brit kormánynak a 60-as, 70-es években?
Nagy-Britannia a 60-as években pénzügyi válsággal, a font leértékelésével, a 70-es években pedig magas inflációval és a külföldi befektetők pénzkivonásával küzdött, ami a gazdaságot jelentősen érintette.
Milyen lépéseket tett Thatcher miniszterelnök a gazdaság stabilizálása érdekében?
Thatcher miniszterelnök középtávú pénzügyi stratégiát alkalmazott az infláció legyőzésére, ami magában foglalta az adók csökkentését, a kamatlábak emelését, valamint a font árfolyamának erősítését.
Miként változott a brit társadalom szerkezete a második világháborút követően?
A második világháború után egy “középosztályozódási folyamat” zajlott, ahol a munkásosztály “elpolgárosodott”, és a középosztályok politikai súlya növekedett. Az 1960-as évekre a középosztály tagjainak aránya 35%-ra emelkedett, míg a fizikai munkát végzők aránya csökkent.
Melyek voltak azok a közösségi és kulturális elemei a brit társadalomnak, amelyek az uralkodói hatalom és a társadalmi dinamikák között teremtettek kapcsolatot?
II. Erzsébet 1952-től kezdődően uralkodása a brit társadalom és a parlamentáris monarchia közötti kapcsolatot szimbolizálta. Az uralkodó hatalom szerepe leginkább reprezentatív volt, a király vagy királynő a nemzet egységének jelképe lett, míg a valódi politikai hatalmat a miniszterelnök és a parlament gyakorolta.