9-Nagy-Britannia 1945 utáni történelme Flashcards
Milyen politikai változások történtek Nagy-Britanniában 1945-ben?
1945 júliusában a Munkáspárt került kormányra, a Churchill vezette Konzervatív párt vereséget szenvedett. Attlee lett a miniszterelnök, és államosításokat hajtott végre, beleértve a jegybank szabályozását, valamint a bányák, az energiaszektor és a vasút állami kézbe kerülését.
Mikor kerültek állami kézbe az egészségügyi intézmények Nagy-Britanniában, és mely törvények tették ezt lehetővé?
1946-ban hozták létre a Nemzeti Biztosítási Törvényt, ami biztosítást nyújtott betegség és munkanélküliség esetén, és családi pótlékot ígért a második gyermektől. 1948-ban a kórházak is állami kézbe kerültek.
Mikor és kinek a vezetése alatt szenvedett vereséget a Munkáspárt a választásokon?
A Munkáspárt 1951-es választáson szenvedett vereséget Clement Attlee vezetése alatt.
Melyik volt a jóléti állam gondolatát előmozdító fontos dokumentum Nagy-Britanniában, és mikor fogadták el?
Az ipari Charta volt az a dokumentum, amely elősegítette a jóléti állam gondolatát, és azt 1947-ben fogadták el.
Churchill mikor tért vissza Nagy-Britannia miniszterelnökének és milyen fontos esemény kötődik a kormányzásához?
Churchill 1951-1955 között tért vissza miniszzerelnökként, és ez idő alatt következett be a királyváltás: VI. György halála után II. Erzsébet lépett a trónra 1952-ben.
Mi volt a szuezi válság, és melyik brit miniszterelnök kapcsolódik hozzá?
Az 1956-os szuezi válság egy diplomáciai és katonai konfliktus volt, melynek során Nagy-Britannia támadást intézett Egyiptom ellen. A válság miatt Anthony Eden miniszterelnöknek 1957 januárjában le kellett mondania.
Ki volt Harold Macmillan és milyen kihívásokkal szembesült kormányzása alatt?
Harold Macmillan a Konzervatív párt tagja volt, és ő váltotta Eden miniszterelnököt. Gazdasági mutatók romlása, az EK-val való tárgyalás kudarca és a Profumo kémbotránnyal kapcsolatos kihívásokkal nézett szembe.
Mi volt Harold Wilsonnak, a Munkáspárt vezetőjének jelentősége 1964-ben?
Harold Wilson 1964-ben csekély többséggel nyerte meg a választásokat a Munkáspárt színeiben, megakadályozva ezzel, hogy negyedszer is a Konzervatív párt kerüljön kormányra.
Milyen intézkedéseket vezetett be a brit kormány a 70-es évek gazdasági válságának hatására?
A 70-es évek gazdasági válsága alatt a konzervatív párti Edward Heath miniszterelnök a gazdaság fellendítése érdekében ipari kapcsolatok törvényét hozta, amely tiltotta a szolidaritási sztrájkot, és a Munkáspárti Wilson pedig társadalmi szerződést kötött a szakszervezetekkel.
Milyen politikával lépett színre Margaret Thatcher, és mi volt a “thatcherizmus”?
A 70-es évek végén erősödő neokonzervatív szemlélet jellemezte a konzervatív pártot, amelyet Thatcher teljesített, amikor 1979-ben hatalomra került. A “thatcherizmus” a jóléti állam leépítését, a piaci mechanizmusok akadálytalan érvényesülését, és az állami szerepvállalás csökkentését tűzte ki célul.
Mikor és miért mondott le Margaret Thatcher miniszterelnökségéről?
Margaret Thatcher 1990-ben, hosszú 11 éves kormányzás után mondott le, részben a bevezetett fejadó és Európa-ellenes politikája miatt, ami több konzervatív párti társát is ellene fordította.
Kik voltak a 90-es évek és az új évezred jelentős brit politikai alakjai és mi volt a jelentőségük?
A 90-es évek elején John Major vált a Konzervatív párt miniszterelnökévé, majd 1994-ben Tony Blair került a Munkáspárt élére, és új harmadik utas filozófiát vezetett be. 1997-ben a New Labour földcsuszamlásszerű győzelmet aratott, a Lordok Házának átalakításával, és megerősített önkormányzattal Wales és Skóciában.
Milyen gazdasági és társadalmi intézkedéseket vezetett be Tony Blair kormánya?
Tony Blair kormánya vegyes képet mutatott az egészségügy terén, szigorúbban lépett fel a bűnüldözésben, és az oktatást illetően új vörös téglás egyetemeket épített.
Mikor nyerte meg a választásokat a New Labour és milyen céljaik voltak?
A New Labour 1997 május 1-jén nyerte meg a választásokat, 18 éves konzervatív kormányzás után. Céljaik közé tartozott a Lordok Házának átalakítása, valamint Wales és Skócia részleges önigazgatásának bevezetése.
Mi volt Nagy-Britannia helyzete a második világháború után a nemzetközi közösségben?
A második világháború után Nagy-Britannia másodrendű hatalommá süllyedt, az USA és a SZU mögött. A gyarmati birodalom kezdett hanyatlani, és a külső politikai elkötelezettségek főként az észak-amerikai régió felé orientálódtak.