9-Nagy-Britannia 1945 utáni történelme Flashcards

1
Q

Milyen politikai változások történtek Nagy-Britanniában 1945-ben?

A

1945 júliusában a Munkáspárt került kormányra, a Churchill vezette Konzervatív párt vereséget szenvedett. Attlee lett a miniszterelnök, és államosításokat hajtott végre, beleértve a jegybank szabályozását, valamint a bányák, az energiaszektor és a vasút állami kézbe kerülését.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Mikor kerültek állami kézbe az egészségügyi intézmények Nagy-Britanniában, és mely törvények tették ezt lehetővé?

A

1946-ban hozták létre a Nemzeti Biztosítási Törvényt, ami biztosítást nyújtott betegség és munkanélküliség esetén, és családi pótlékot ígért a második gyermektől. 1948-ban a kórházak is állami kézbe kerültek.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Mikor és kinek a vezetése alatt szenvedett vereséget a Munkáspárt a választásokon?

A

A Munkáspárt 1951-es választáson szenvedett vereséget Clement Attlee vezetése alatt.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Melyik volt a jóléti állam gondolatát előmozdító fontos dokumentum Nagy-Britanniában, és mikor fogadták el?

A

Az ipari Charta volt az a dokumentum, amely elősegítette a jóléti állam gondolatát, és azt 1947-ben fogadták el.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Churchill mikor tért vissza Nagy-Britannia miniszterelnökének és milyen fontos esemény kötődik a kormányzásához?

A

Churchill 1951-1955 között tért vissza miniszzerelnökként, és ez idő alatt következett be a királyváltás: VI. György halála után II. Erzsébet lépett a trónra 1952-ben.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Mi volt a szuezi válság, és melyik brit miniszterelnök kapcsolódik hozzá?

A

Az 1956-os szuezi válság egy diplomáciai és katonai konfliktus volt, melynek során Nagy-Britannia támadást intézett Egyiptom ellen. A válság miatt Anthony Eden miniszterelnöknek 1957 januárjában le kellett mondania.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Ki volt Harold Macmillan és milyen kihívásokkal szembesült kormányzása alatt?

A

Harold Macmillan a Konzervatív párt tagja volt, és ő váltotta Eden miniszterelnököt. Gazdasági mutatók romlása, az EK-val való tárgyalás kudarca és a Profumo kémbotránnyal kapcsolatos kihívásokkal nézett szembe.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Mi volt Harold Wilsonnak, a Munkáspárt vezetőjének jelentősége 1964-ben?

A

Harold Wilson 1964-ben csekély többséggel nyerte meg a választásokat a Munkáspárt színeiben, megakadályozva ezzel, hogy negyedszer is a Konzervatív párt kerüljön kormányra.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Milyen intézkedéseket vezetett be a brit kormány a 70-es évek gazdasági válságának hatására?

A

A 70-es évek gazdasági válsága alatt a konzervatív párti Edward Heath miniszterelnök a gazdaság fellendítése érdekében ipari kapcsolatok törvényét hozta, amely tiltotta a szolidaritási sztrájkot, és a Munkáspárti Wilson pedig társadalmi szerződést kötött a szakszervezetekkel.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Milyen politikával lépett színre Margaret Thatcher, és mi volt a “thatcherizmus”?

A

A 70-es évek végén erősödő neokonzervatív szemlélet jellemezte a konzervatív pártot, amelyet Thatcher teljesített, amikor 1979-ben hatalomra került. A “thatcherizmus” a jóléti állam leépítését, a piaci mechanizmusok akadálytalan érvényesülését, és az állami szerepvállalás csökkentését tűzte ki célul.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Mikor és miért mondott le Margaret Thatcher miniszterelnökségéről?

A

Margaret Thatcher 1990-ben, hosszú 11 éves kormányzás után mondott le, részben a bevezetett fejadó és Európa-ellenes politikája miatt, ami több konzervatív párti társát is ellene fordította.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Kik voltak a 90-es évek és az új évezred jelentős brit politikai alakjai és mi volt a jelentőségük?

A

A 90-es évek elején John Major vált a Konzervatív párt miniszterelnökévé, majd 1994-ben Tony Blair került a Munkáspárt élére, és új harmadik utas filozófiát vezetett be. 1997-ben a New Labour földcsuszamlásszerű győzelmet aratott, a Lordok Házának átalakításával, és megerősített önkormányzattal Wales és Skóciában.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Milyen gazdasági és társadalmi intézkedéseket vezetett be Tony Blair kormánya?

A

Tony Blair kormánya vegyes képet mutatott az egészségügy terén, szigorúbban lépett fel a bűnüldözésben, és az oktatást illetően új vörös téglás egyetemeket épített.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Mikor nyerte meg a választásokat a New Labour és milyen céljaik voltak?

A

A New Labour 1997 május 1-jén nyerte meg a választásokat, 18 éves konzervatív kormányzás után. Céljaik közé tartozott a Lordok Házának átalakítása, valamint Wales és Skócia részleges önigazgatásának bevezetése.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Mi volt Nagy-Britannia helyzete a második világháború után a nemzetközi közösségben?

A

A második világháború után Nagy-Britannia másodrendű hatalommá süllyedt, az USA és a SZU mögött. A gyarmati birodalom kezdett hanyatlani, és a külső politikai elkötelezettségek főként az észak-amerikai régió felé orientálódtak.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Mikor alakult meg a NATO, és Nagy-Britannia mit gondolt az integrációról?

A

A NATO 1949. április 4-én alakult meg, és Nagy-Britannia alapító tagja volt. Az integrációt azonban elutasította, mert prioritásként kezelte a saját birodalom fenntartását és a különleges viszony megőrzését az USA-val.

15
Q

Milyen jelentős események történtek Nagy-Britannia gyarmati politikájában a második világháború után?

A

India és Pakisztán 1947. augusztus 15-én nyerte el függetlenségét az évszázados brit uralom után. A Palesztina rendezését az ENSZ-re bízták, és a szuezi válság 1956-ban jelentős kihívást jelentett a brit külpolitikának.

16
Q

Milyen gazdasági problémákkal nézett szembe Nagy-Britannia a 20. század második felében?

A

Súlyos gazdasági problémák jelentek meg a második világháború után, köztük az USA által nyújtott 3,7 milliárd dolláros kölcsön kedvezőtlen feltételei, a jegyrendszer és az export növekedése mellett az infláció és a stagnálás kihívásai is.

16
Q

Mi volt a Thatcher-Reagan elnökség alatt a USA-brit kapcsolat jellemzője?

A

Thatcher miniszterelnöksége és Reagan elnöksége alatt szorosabbra fűződött a kapcsolat az Egyesült Államok és Nagy-Britannia között.

17
Q

Milyen politikai és társadalmi változások mentek végbe Észak-Írországban?

A

Észak-Írországban az 1960-as évek óvatos reformjai nem voltak elegendőek a katolikus lakosság elégedettségének biztosítására. A hatalmon lévő Unionista Párt a katolikusokat diszkriminálta, ami polgárjogi mozgalmat és a választójogi rendszer átalakítását eredményezte. A zavargások és az IRA tevékenységei mellett politikai rendezési kísérletek is zajlottak.

18
Q

Mi történt II. Erzsébet trónra lépésével, és mi az Egyesült Királyság államformája?

A

II. Erzsébet 1952-ben lépett a brit trónra, és az Egyesült Királyság parlamentáris monarchia államformáját alkalmazta, ahol a király vagy királynő főként reprezentatív szerepet tölt be és az államhatalmat a miniszterelnök és a parlament gyakorolja.

19
Q

Milyen szerepet töltött be Bevin a második világháború utáni brit külpolitikában, és milyen álláspontot képviselt?

A

Bevin, az Attlee-kormány külügyminisztere fontos szerepet töltött be; ő volt az észak-amerikai elkötelezettség híve, és nem bízott a Sztálini SZU-val való kapcsolatokban.

19
Q

Milyen események vezettek az NSZK megalakulásának támogatásához a brit külpolitikában?

A

A brit kormány először elítélte Németország feldarabolásának terveit, mivel úgy vélték, hogy a Szovjetunió nagyobb veszélyt jelent. Később azonban támogatták az NSZK megalakulását, amivel igazodtak a hidegháborús geopolitikai viszonyokhoz.

20
Q

Mikor csatlakozott Nagy-Britannia a NATO-hoz, és mi volt az integrációs politikájuk alapelve?

A

Nagy-Britannia a NATO alapító tagjaként csatlakozott 1949. április 4-én. Az integrációs törekvéseket elutasították, mivel a brit fegyveres erők önállóságát és a NATO keretében történő védekezést tartották elsődlegesnek.

20
Q

Milyen volta Nagy-Britannia kapcsolata Indiával és Pakisztánnal az 1947-es függetlenségük után?

A

Indiának és Pakisztánnak sikerült elérniük a függetlenséget 1947. augusztus 15-én az évszázados brit uralom után. Ez egy jelentős lépés volt a gyarmatbirodalom hanyatlása felé, és megváltoztatta a régió és Nagy-Britannia közötti kapcsolatokat.

20
Q

Milyen események jellemezték a szuezi válság idejét?

A

A szuezi válság alatt Nasszer államosította a Szuezi-csatorna Társaságot, ami angol-francia ellenőrzés alatt állt. Eden miniszterelnök fegyveres választ fontolgatott, de az akciót 1956. november 6-án lefújták, mert az Egyesült Államok figyelme akkor éppen a Budapesti eseményekre összpontosult.

20
Q

Mikor és milyen körülmények között csatlakozott Nagy-Britannia az Európai Gazdasági Közösséghez?

A

Macmillan miniszterelnök a Közös Piac felé irányuló csatlakozást tervelte meg, de 1963-ban De Gaulle megvétózta Nagy-Britannia csatlakozását. Az Egyesült Királyság 1973-ban, Edward Heath miniszterelnök vezetésével belépett az EGK-ba (Európai Gazdasági Közösség), miután 1972-ben aláírták az egyezményt, és egy 6 éves átmeneti időszakot követően állapították meg a közös külső vámhatárt.

21
Q

Milyen társadalmi osztályok voltak jelen Nagy-Britanniában a második világháború után, és milyen változásokon mentek keresztül?

A

A társadalom jelentős változásokon ment keresztül, ahol a “középosztályozódási folyamat” révén a munkásosztály “elpolgárosodott”, a felső osztályok pedig “elszegényedtek”. A középosztályok súlya a 60-as évekre 35%-ra nőtt, míg a fizikai munkát végzők aránya jelentősen csökkent.

22
Q

Hogy nevezték az Észak-ír válság kezdeti időszakának reformpárti miniszterelnökét, és milyen intézkedéseket tett?

A

A 60-as években O’Neill északír miniszterelnök óvatos reformokba kezdett azért, hogy jobb helyzetet teremtsen a katolikusok számára, de ezek az intézkedések nem voltak elegendőek a kisebbségi lakosság elégedettségére.

22
Q

Miért volt jelentős a 1972. január 30-i esemény Észak-Írországban, és mi volt a következménye?

A
  1. január 30-án ún. “vérengzés” történt, amikor 13 tüntető halt meg. Ez az esemény vezetett ahhoz, hogy a hat észak-ír grófság közvetlenül London irányítása alá kerüljön, és egy évre felfüggesztették az észak-ír kormány működését.
23
Q

Mikor és hogyan állították helyre az észak-ír önkormányzatot?

A

Az észak-ír önkormányzatot 1998. április 10-én állították helyre az arányos képviselet alapján megválasztott belfasti törvényhozó gyűlés létrehozásának megállapodásával, mely jelentős politikai előremutató lépés volt a békés rendezés felé.

24
Q

Milyen gazdasági kihívásokkal kellett szembenéznie a brit kormánynak a 60-as, 70-es években?

A

Nagy-Britannia a 60-as években pénzügyi válsággal, a font leértékelésével, a 70-es években pedig magas inflációval és a külföldi befektetők pénzkivonásával küzdött, ami a gazdaságot jelentősen érintette.

25
Q

Milyen lépéseket tett Thatcher miniszterelnök a gazdaság stabilizálása érdekében?

A

Thatcher miniszterelnök középtávú pénzügyi stratégiát alkalmazott az infláció legyőzésére, ami magában foglalta az adók csökkentését, a kamatlábak emelését, valamint a font árfolyamának erősítését.

26
Q

Miként változott a brit társadalom szerkezete a második világháborút követően?

A

A második világháború után egy “középosztályozódási folyamat” zajlott, ahol a munkásosztály “elpolgárosodott”, és a középosztályok politikai súlya növekedett. Az 1960-as évekre a középosztály tagjainak aránya 35%-ra emelkedett, míg a fizikai munkát végzők aránya csökkent.

26
Q

Melyek voltak azok a közösségi és kulturális elemei a brit társadalomnak, amelyek az uralkodói hatalom és a társadalmi dinamikák között teremtettek kapcsolatot?

A

II. Erzsébet 1952-től kezdődően uralkodása a brit társadalom és a parlamentáris monarchia közötti kapcsolatot szimbolizálta. Az uralkodó hatalom szerepe leginkább reprezentatív volt, a király vagy királynő a nemzet egységének jelképe lett, míg a valódi politikai hatalmat a miniszterelnök és a parlament gyakorolta.