2-A nemzetközi kapcsolatok a két világháború között Flashcards
Milyen változások következtek be Európában az első világháború után?
A hatalmi viszonyok jelentősen megváltoztak: Németország és Oroszország meggyengült, Franciaország és Anglia pozíciója megváltozott, az USA pedig erősödött és izolációs politikát folytatott.
Melyik két vezető képviselte a Grangeur irányzatot Franciaországban, és mi volt ennek az irányzatnak a célja?
Clemenceau és Poincaré képviselték a Grangeur irányzatot, amely Franciaország kontinentális hegemóniára való törekvését jelentette.
Melyik francia politikus volt a sécurité irányzat fő képviselője, és mi jelentette ezt az irányzatot?
Aristide Briand volt a sécurité irányzat fő képviselője, amely a visszafogottabb külpolitikát és a békés együttélésre való törekvést jelölte.
Mit jelentett a kisantant kelet-közép Európában, és mely országokat érintette?
A kisantant egy politikai és katonai szövetséget jelentett, amely Csehországot, Romániát, és a Szerb-Horvát-Szlovén Királyságot foglalta magába.
Hogy változott meg Anglia külpolitikai szerepe a 20-as évek folyamán?
Az 1920-as évek elején Anglia igyekezett visszafogni a francia törekvéseket és kapcsolatot keresett közép-kelet Európával, míg a 20-as évek második felében saját gazdasági problémái kötötték le a figyelmét.
Mikor és hol tartották a Népszövetség első közgyűlését?
A Népszövetség első közgyűlését Genfben tartották, 1920. november 15-én.
Mely országokat vették fel a Népszövetség tagjai közé a Népszövetség első közgyűlésén?
A Népszövetség első közgyűlésén Bulgáriát és Ausztriát vették fel tagként, mindkettő vesztes állam volt.
Milyen szerepe volt az állandó nemzetközi bíróságnak és hol alakult meg?
Az állandó nemzetközi bíróság a nemzetközi jogviták rendezésére szolgált, Hága városában állították fel székhellyel.
Milyen csoportokat különböztettek meg a Népszövetség mandátumterületei között, és mik voltak a fő területi változások?
Három csoportra osztották a területek autonomitását figyelembe véve. Például, Tanganika, Irak, Palesztina Anglia alá, míg Kamerun és Togo Franciaország és Anglia fennhatósága alá került.
Mikor és milyen céllal alakult meg a Kisantant?
A Kisantant 1921-1922-ben alakult meg Románia, Csehszlovákia és a Szerb-Horvát-Szlovén királyság részvételével, célja kelet-közép Európában az első világháború utáni békeszerződések szerinti status quo, magyar revizionista törekvések és a Habsburg restaurációs törekvések megakadályozása volt.
Mi volt a 20-as évek első Páneurópai Konferenciájának fő témája és mi volt a locarnói szerződések jelentősége?
A 1925-ben tartott első Páneurópai Konferenciának fő témája a német-francia kiegyezés volt. A locarnói szerződések, amelyeket a németek kötöttek a franciákkal és belgákkal, a német nyugati határok stabilizálására irányultak, a határgarancia volt a legfontosabb elemük.
Mi jelentette a genovai és a rapallói konferencián folytatott tárgyalásokat?
A genovai konferencia, amely 1922. április 10-én Olaszországban kezdődött, egy nemzetközi gazdasági konferencia volt vesztes országok és a Szovjetunió részvételével. Az egyik fő téma a cári Oroszország adósságának törlesztése volt, ami sikertelennek bizonyult. A rapallói konferencián (1922. április 16.) Németország és a Szovjetunió kölcsönösen lemondott az egymásnak okozott károk megtérítéséről, helyreállították a konzuli és diplomáciai kapcsolataikat, és biztosították a legnagyobb kedvezményezett elvét egymásnak.
Mi volt a Ruhr kaland és milyen hatásai voltak?
A Ruhr kaland a német jóvátételek beszedésére tett francia kísérletet jelentette, amikor 1923. január 9-én francia és belga erők megszállták a szénben gazdag Ruhr vidéket. Anglia ezt elítélte. Németországban passzív ellenállás és fegyveres összecsapások törtek ki, ami 1923 nyarán Cuno kancellár lemondásához vezetett. Utódja, Stresemann a jóvátétel kifizetésére ösztönözte a lakosságot. 1923. novemberében brit segítséggel a megszálló csapatok kivonultak, és ebben az időszakban történt meg Hitler sikertelen hatalomátvételi kísérlete, a müncheni sörpuccs.
Milyen mozgalmak jöttek létre Coudenhove-Kalergi hatására Európa-szerte, és milyen támogatottságot élveztek?
Páneurópai mozgalmak jöttek létre, melyek Németországot, Csehszlovákiát, Ausztriát és Magyarországot is érintették, vezető politikusok, bankárok és üzletemberek, mint például a Bosch gyárak tulajdonosai támogatták.
Ki dolgozta ki a Dawes-tervet és mikor?
A Dawes-tervet Charles Dawes amerikai pénzügyi szakember dolgozta ki 1924. április 9-én.
Mik voltak a Dawes-terv fő elemei?
A Dawes-terv értelmében Németország évenként 2 és fél milliárd aranymárkát fizet jóvátételként 1928-tól kezdődően, és 800 millió márka nemzetközi kölcsönt kap a gazdaság helyreállítására.
Mikor és hol írták alá a locarnói szerződéseket?
A locarnói szerződéseket 1925. október 5-16. között írták alá Svájcban.
Milyen pozitív eredmények születtek a locarnói szerződések után?
A locarnói szerződések eredményeképpen Németország felveszik a Népszövetségbe 1926. szeptember 8-án, Antant hatalmak megszüntetik Németország fegyveres ellenőrzését 1926. december 12-én, és létrejön egy francia-német acélegyezmény 1926. novemberben.
Melyek voltak a locarnói szerződések fő pontjai?
A szerződések magában foglalták a német-francia és német-belga határ sérthetetlenségét, garanciát Olaszországtól és Angliától, továbbá választott bírósági egyezmények aláírását Franciaországgal, Csehszlovákiával és Lengyelországgal a konfliktusok békés rendezésére.
Mikor kötötték meg a Kellogg-Briand paktumot és mi volt annak célja?
A Kellogg-Briand paktumot 1928. augusztus 27-én kötötték meg, célja a háború elutasítása, mint a nemzetközi viszályok megoldásának eszköze volt.