22-Az angolszász iskola térpercepciói Flashcards
Milyen fő különbségeket tartalmaz az angolszász térpercepció a brit és az amerikai geopolitikai kódok kapcsán?
A Brit Birodalom hatalmi helyzete az USA erősödésével fokozatosan gyengült. Az angolszász geopolitikában fontos a tengeri és szárazföldi hatalmak közti patthelyzet, a Heartland vagy Pivot Area elérése, illetve az, hogy az ún. külső óceáni gyűrű nem közelíthető meg a szárazföldi hatalom által.
Kinek a nevéhez köthető a brit geopolitikai „Kulcsövezet-elmélet” és mi ennek a lényege?
Halford John Mackinder teremtette meg a kulcsövezet-elméletet, ami a geopolitikai patthelyzetet hangsúlyozza a tengeri és a szárazföldi hatalmak között, ahol a Pivot Area vagy más néven Heartland birtoklása döntő stratégiai fontosságú.
Mi a Heartland elmélet lényege és miért volt fontos a közép-Európa?
A Mackinder által kifejtett Heartland elmélet fontosságát Közép-Európa geopolitikai helyzete adja. Meglátása szerint az ittlévő kisállamok és a német-orosz szövetség megakadályozása a Brit Birodalom számára döntő jelentőségű a világhatalmi pozíció megtartása érdekében.
Mik voltak a Pivot Area elmélet fő állításai Mackinder szerint?
Mackinder a Pivot Area elméletével belátta, hogy a tengeri hatalmak ideje lejárt, és a világhatalmi központ Eurázsia és Belső Ázsia kulcsövezete, azaz a Pivot Area lehet, és e köré rendeződik a világ többi része.
Mit jelentenek a geopolitikában a térképek kulcsövezetei, mint a Pivot Area, Heartland, Rimland, és a külső peremív?
A Pivot Area vagy kulcsövezet az eurázsiai magterület, a Heartland, amely stratégiai fontosságú. A Rimland a belső peremív, ami fontos geopolitikai területeket foglal magába, mint például Észak-Afrikát vagy Indiát. A külső peremív az amerikai kontinenst és több más távoli területet ölel fel.
Milyen új elemeket vezetett be Mackinder a Lenaland elméletével?
A Lenaland elmélete az amerikai hatalmi potenciál megjelenését és az észak-atlanti hatalmi erőtér szükségességét vizionálta, az észak-atlanti katonai-politikai együttműködés előfutáraként.
Mik a Mahan-i törvényszerűségek és hogyan határozzák meg az államok tengeri és szárazföldi érdekeit?
A Mahan-i törvényszerűségek az államok földrajzi helyzetét, fizikai szerkezetét, területi nagyságát, népességszámát, nemzeti és kormányzati sajátosságait emelik ki, amelyek alapján meghatározzák egy állam stratégiai érdekeit és erejét a tengerek és a szárazföldek közötti uralom kapcsán.
Milyen új perspektívát hozott a Pivot Area elmélet 1904-ben?
1904-ben Mackinder belátta, hogy a tengeri hatalmak ideje lejárt, és az Eurázsiai magterület, azaz a Pivot Area kerül a világhatalmi központ szerepébe, emellett ez az elmélet az országok elhelyezkedésének fontosságát is hangsúlyozza a világhatalom szempontjából.
Miért fontos a Heartland elmélet és mi a kapcsolata Közép-Európával?
A Heartland elmélet hangsúlyozza Közép-Európa geopolitikai fontosságát, mivel itt helyezkednek el azok a kisállamok, melyek megakadályozhatják a német-orosz szövetség kialakulását, ezzel biztosítva a Brit Birodalom világhatalmi pozícióját.
Hogyan változtatta meg a Lenaland elmélete Mackinder korábbi nézeteit?
A Lenaland elmélet Mackinder utolsó geopolitikai elmélete, amely a második világháború közötti időszak hatásai alapján új szempontokat vezet be, ezzel integrálva az amerikai hatalmi potenciált és az észak-atlanti hatalmi erőtér szükségességét.
Mik a Rimland és a Külső Peremív elméletek alapvető jellemzői?
A Rimland a belső peremívet jelenti, mely geopolitikailag fontos területeket foglal magába mint É-Afrika, Törökország, stb., míg a külső peremív olyan távoli területeket jelöl, mint az Amerikai kontinens vagy Anglia, különös tekintettel azon államok fontosságára, melyek körülvesznek egy adott hatalmat.
Mik a főbb fogalmak, amelyeket Mackinder geopolitikai tér-elmélete felhasznál?
A Pivot Area (Kulcsövezet), Heartland (magterület), Rimland (belső peremív), Lenaland, valamint a külső és belső peremív koncepciói a Mackinder által felhasznált főbb fogalmak.
Miért kulcsfontosságú az Eurázsiai Heartland uralma a világhatalom szempontjából?
Mivel a Heartland tartalmazza Eurázsiának és Belső Ázsiának egy nagy területét, amelyet nehéz támadni és több erőforrást rejt, aki uralja, az képes lehet domináns szárazföldi hatalommá válni, és ezzel a világ többi részét is befolyásolni.
Hogyan befolyásolja Mahan elmélete a hegemóniai törekvéseket a tengerek felett?
Mahan szerint a tengeri hatalom, különösen az uralkodás a fontos kereskedelmi útvonalak és csomópontok felett, alapvető a nemzetközi befolyás és hegemóniai törekvések szempontjából.
Hogyan alkalmazhatóak a geopolitikai elméletek a mai nemzetközi politikában?
A geopolitikai elméletek segíthetnek a mai döntéshozóknak jobban megérteni a különböző régiók stratégiai fontosságát és a globális hatalmi egyensúlyokat, elősegítve ezzel a hatékony és fenntartható nemzetközi politikák tervezését és végrehajtását.