14. tétel-India Flashcards
Milyen volt India területe és népessége a második világháború után?
India területe 3,6 millió km², és a Föld második legnépesebb országa.
Hogyan jellemezte Winston Churchill Indiát?
Churchill szerint India a világ legnagyobb demokráciája.
Mikor vált India függetlenné és milyen iparban fejlődött ki mint nagyhatalom?
India 1947 óta független, belső konfliktusok nélkül fejlődő ipari nagyhatalom, különösen az acélipar területén.
Milyen államforma vezeti Indiát?
India államformája a szövetségi köztársaság
Melyek India két fő vallása?
India két fő vallása a hinduizmus és az iszlám.
Milyen területek tartoztak régen a Brit-Indiai gyarmathoz?
Régen Burma, Pakisztán és Banglades is a Brit-Indiai gyarmathoz tartozott, amit a Brit Kelet-Indiai Társaság irányított.
Hány hivatalos nyelv van Indiában?
Indiában hivatalosan a hindi és az angol, valamint 17 másik közigazgatási nyelv, de több száz nyelvet használnak.
Milyen hatással volt a brit gyarmatosítás Indiára?
A brit gyarmatosítás rombolással és építéssel is járt: lerombolták a fejlett, kiterjedt kézműipart és bevezették a modern iparágakat, ezzel megalapozva a további fejlődést.
Mikor és ki alapította az Indiai Nemzeti Kongresszust?
Az Indiai Nemzeti Kongresszust 1885-ben alapított egy brit tiszt, és a mai napig létezik.
Milyen célja volt eredetileg a Muzulmán Ligának?
A Muzulmán Liga célja az volt, hogy megosztottság nélkül képviselje az indiai muzulmán közösséget és a Pakisztán terv szerint két államot hozzanak létre: egyet a muzulmánoknak és egyet a hinduknak.
Mikor börtönözték be Gandhit és miért?
Gandhit 1922-ben börtönözték be erőszakmentes ellenállásának megvalósítása során tapasztalt erőszakos események következtében.
Mi történt Gandhival 1948. január 30-án?
- január 30-án Gandhit meggyilkolták, mert nem mindenki értett egyet a vallások közötti békés együttélésre való törekvéseivel.
Mi volt a 1930-as sómenet célja?
A sómenet célja az volt, hogy Gandhi vezetésével tiltakozzanak a brit sómonopólium ellen, és hangot adjanak az indiai önrendelkezés iránti igénynek.
Milyen konfliktus eredete a Kasmír kérdése?
A Kasmír kérdésének gyökerei azt a vitát tükrözik, hogy a nagyobb részében muzulmánok által lakott terület Indiához vagy Pakisztánhoz tartozzon-e.
Gandhinak mi volt a legfőbb célja az Indiai Nemzeti Kongresszus vezetőjeként?
Gandhi célja az volt, hogy a legalsóbb társadalmi rétegeket is bevonja a politikába és a nemzeti mozgalomba.
Milyen következményekkel jártak az India és Pakisztán közti háborúk?
Az 1948-as, a 1964-es és a 1971-es háborúk eredményeként Kasmír nagyobbik része Indiához került, de a térségben továbbra is feszültség és konfliktusok jellemezték a helyzetet.
Mikor és miért szakadt ketté Pakisztán?
Pakisztán 1971-ben szakadt ketté etnikai és politikai ellentétek miatt, aminek eredményeképpen létrejött Banglades.
Hogyan alakult India és Pakisztán kapcsolata az 1999-es konfliktus óta?
Az 1999-es konfliktus óta folyamatosan feszült a kapcsolat India és Pakisztán között, részben azért, mert mindkét ország rendelkezik nukleáris fegyverekkel
Mi jellemzi a dekolonizációnak az időszakát az 2. világháború után?
Az angol munkáspárt vállalta magára a dekolonizáció kérdését, a politikai erők ugyanazokért a célokért harcoltak, az Indiai hadseregben és a bombayi haditengerészet egységeiben sztrájkok kezdődtek, ami egész India hadiflottájának sztrájkjához vezetett. Attlee miniszterelnök küldöttséget indított Indiába az önkormányzat mihamarabbi létrehozásának előkészítésére. Az USA támogatta India függetlenedését.
Mi történt 1947. augusztus 15-én és 1950. január 26-án?
- augusztus 15-én kihirdették India függetlenségét, és 1950. január 26-án hivatalosan Köztársasággá váltak.
Milyen irányzatok alakultak ki az Indiai Nemzeti Kongresszuson belül?
Nehru és csoportja, amely a Kongresszus centrumát és baloldalát képviselte, tervgazdálkodást és nehézipar fejlesztést pártolta. Patel és az erős jobboldali ellenzék, akik a hindi nyelv általános és kötelező bevezetését szorgalmazták. A radikálisabb baloldal, amely kispolgári és paraszti érdekeket képviselt.
Hogyan változott az Indiai kormányzat szerkezete a függetlenedés után?
Az ideiglenes kormány megalakulása után, Nehru vezetésével az Indiai Nemzeti Kongresszusból származó első kormány államosítani akarta több kulcsiparágat, és vegyes gazdaságot hozott létre. A legfőbb törvényhozó testület a kétkamarás parlament lett, amely alatt az erős központosított államhatalom és a szövetségi államok is megjelentek.
Milyen társadalmi és gazdasági problémákkal szembesült az új független India, és milyen megoldásokat alkalmaztak?
Az új független India problémái közé tartozott a túlnépesedés, alultápláltság, gazdasági elmaradottság. Megoldásként egy sajátos indiai szocializmus formáját alkalmazták, és a külpolitikában az el nem kötelezettek politikáját folytatták.
Mikor vállalta magára az angol munkáspárt a dekolonizációt, és milyen lépések történtek ebben a folyamatban?
A 2. világháború után az angol munkáspárt vállalta magára a dekolonizáció kérdését, lépések között szerepelt a bombayi haditengerészet egységeinek sztrájkja és Attlee miniszterelnök indiai küldetése, amely az indiai önkormányzat létrehozását készítette elő.
Milyen támogatást kapott India függetlenedése, és mikor vált hivatalossá a függetlenség?
India függetlenedését az USA támogatta, mert ez lekötötte az angol haderőket. A függetlenség hivatalos kihirdetése 1947. augusztus 15-én, a köztársasággá válás pedig 1950. január 26-án történt meg.
Milyen szerepet játszott Nehru az új független Indiai kormányban?
Nehru az ideiglenes kormány vezetője volt, később pedig a független India első kormányának a miniszterelnöke, honvédelmi- és külügyminisztere, és ő képviselte a baloldali, valamint a centrista erőket.
Milyen gazdaságpolitikai lépéseket tett az Indiai Nemzeti Kongresszus a függetlenség után?
Az Indiai Nemzeti Kongresszus vegyes gazdaságra helyezte a hangsúlyt, államosított bizonyos iparágakat, mint például a vasutat, fegyvergyártást és atomenergia-ipart, és állami beruházásokkal fejlesztette a nehézipart.
Milyen társadalmi reformokat hajtott végre az Indiai Nemzeti Kongresszus?
Az Indiai Nemzeti Kongresszus betiltotta a kaszt-, faji- és vallási alapú megkülönböztetést és támogatást ígért az érinthetetlenek számára, valamint a szövetségi államok létesítésével erős központosított államhatalom alakult ki.
Milyen politikai lépést tettek a fiatal államok a Bandungi Konferencián 1955-ben?
A Bandungi Konferencián részt vevő 20 fiatal állam vállalta, hogy fellépnek a gyarmatosítás és a háború ellen.
Milyen eredménnyel zárult az 1952. februári választás Indiában?
Nehru és a Nemzeti Kongresszus elsöprő győzelmet aratott az 1952. februári választáson.
Mi volt az első ötéves terv célja Indiában?
Az első ötéves terv (1952-1956) keretében az állami szektor és a nagymonopóliumok vezető szerepet kaptak az ország fejlesztésében.
Mikor és hogyan alakultak ki India szövetségi államai?
- augusztusban történt alkotmánymódosítás, amely alapján 14 szövetségi államot és 6 központilag irányított területet hoztak létre nyelvi-nemzeti alapon.
Hogyan alakította Nehru a vegyes gazdaságot Indiában?
Nehru sikeres belpolitikája során felszámolta a feudális rendszert és erős központi kormányzatot hozott létre, miközben párhuzamosan fejlesztette az állami és a magánszektort.
Mikor kezdődött és hogyan alakult a határkonfliktus India és Kína között?
A határkonfliktus Kínával 1959-ben kezdődött és 1962 októberében fokozódott. Az incidens politikai válsághoz vezetett Indiában, és megbomlott a Nemzeti Kongresszus egysége.
Milyen belső és külső nyomások nehezedtek Indiára Nehru halála után?
Nehru halála után monszunhiány és magas infláció sújtotta az országot, melyhez erőszakhullámok társultak. Politikailag a Nemzeti Kongresszuson belül is válság alakult ki, a jobboldal a tervgazdálkodást támadta, a Hindu sovinizmus az utcákn az állatvédelem jegyében tüntetett.
Mikor bukott meg a Nemzeti Kongresszus Indiában, és mi válthatott ki társadalmi feszültségeket ebben az időszakban?
A Nemzeti Kongresszus bukása 1973 és 1977 között történt, ennek hátterében többek között a győztes pakisztáni háború súlyos gazdasági következményei, a mezőgazdasági lakosság 47%-ának földnélkülisége, valamint a gabona-nagykereskedelem államosításának kudarcba fulladása állhatott.
Milyen intézkedéseket hozott Indira Gandhi a nemzeti válság megoldása érdekében?
Indira Gandhi az állami szektort és a gabona-nagykereskedelmet államosította, megszüntette Desai pénzügyminisztert és szembeszállt annak politikájával, erősítette a Kongresszus baloldali frakcióját.
Mi volt az 1971-es indiai-pakisztáni konfliktus eredménye és hogyan befolyásolta ez Indira Gandhi politikai helyzetét?
Az 1971-es háborúban India gyors győzelmet aratott Pakisztán felett, ami hozzájárult Bangladesh függetlenségéhez. Indira Gandhi népszerűsége erősödött, a válság ellenére szoros maradt az SZU-val fennálló kapcsolat, bár külpolitikájában nem kötelezte el magát.
Milyen gazdasági stratégiát alkalmazott India a 90-es években, és mi volt ennek a lépésnek az oka?
A 1973-as olajválság óta hosszabb ideig tartó válság után, India a 90-es években gazdasági liberalizációt hajtott végre, amivel elérte a világgazdaság által képviselt szintet, és stratégiai váltást eszközölt.
Milyen változások mentek végbe az 1970-es évek Indiájában a mezőgazdaság területén?
A latifundiumok szinte teljesen megszűntek, azonban a mezőgazdasági lakosság 47%-a továbbra is földnélküli maradt. Továbbá 1973-1974-ben kísérlet történt a gabona-nagykereskedelem államosítására, ami azonban kudarcot vallott.
Milyen események vezettek a rendkívüli állapot kihirdetéséhez 1975 júniusában, és milyen intézkedéseket foglalt magában?
Indira Gandhi képviselői helyének elvesztése, 26 párt és szervezet betiltása, Narayan letartóztatása, és a sajtócenzúra bevezetése után hirdették ki a rendkívüli állapotot. Ezzel egyidejűleg erősítették az állami hatalmat, csökkentették a szövetségi államok önállóságát és egy 20 pontos programot hirdettek a gazdasági és társadalmi problémák kezelésére, beleértve például a földreformot és az infláció megfékezését.
Milyen szerepet tölt be a kasztrendszer az indiai társadalomban?
A kasztrendszer a hindu kultúra lényegi része, az élet szinte minden területére kiterjedő előírásokat tartalmaz. A kasztok az indiai társadalmi szerkezet alapjait jelentik, befolyásolva a rokoni szövetségeket, politikai csoportosulásokat és a társadalmi interakciókat. Kasztok irányítása alatt állnak többek között az étkezések és a házasságok is.
Hogyan alakult át India politikai tájékozódása a Janata Párt győzelme után?
A Janata Párt 43,17%-kal nyerte meg a választásokat, és a Kongresszus Párt a déli térségekben őrizte meg többségét. A Janata Párt egysége azonban csak 1979-ig maradt fenn, mivel az összetartó erő főleg az Indira Gandhi politikája elleni ellenszenv volt.
Milyen változások történtek az állami és magán szektor szerepével kapcsolatban Indiában a 20. század második felében?
Az állami szektor szerepe csökkent a fontosabb stratégiai ágakon kívül, míg a magánszféra dinamikusabban fejlődött és multinacionális vállalatok jöttek létre, amelyek technológiai fejlettségükről voltak ismertek.
Mi a dzsadzsmami-rendszer és milyen társadalmi kapcsolatokat szabályoz Észak-Indiában?
A dzsadzsmami-rendszer Észak-Indiában működő társadalmi rendszer, amely a különböző státuszú csoportok közötti kapcsolatokat szabályozza. E rendszerben a “dzsadzsman” az, akit szolgálnak, míg a “kamin” az, aki szolgál. A rendszer tehát meghatározza a társadalmi hierarchiában elfoglalt helyet és a társadalmi interakciók mikéntjét.
Hogyan jelennek meg a kasztok India városaiban?
A kasztok hatása nem korlátozódik csupán a vidéki területekre; a városi társadalomban is megfigyelhető. A városokban a kasztrendszert felső, középső, alsó és bejegyzett kasztok alkotják. Az érinthetetlenek, akiket ma bejegyzett kasztoknak neveznek, szintén a városi társadalmi struktúrába vannak beágyazva, és a kasztrendszer 1923-ig érvényes házassági szabályokat is tükrözi, melyek szerint egy személy csak a saját kasztjában vagy a vallását lemondva házasodhatott.
Milyen társadalmi változásokat eredményezett Indira Gandhi politikája?
Indira Gandhi kormányzásának idején jelentősek voltak a társadalmi feszültségek, melyek különösen a vidéki falusi társadalomban éleződtek ki, rend- és közbiztonsági problémákhoz vezetve. Erőszakos sterilizációs programot hajtottak végre, mely 10 millió embert érintett. Azonban a 20 pontos program keretében pozitív változások is történtek, mint például földreform, infláció elleni küzdelem és minimálbérek emelése a mezőgazdaságban.