17-. A nemzetközi viszonyok elméleti irányzatai: a realizmus és neorealizmus, az idealizmus, a neoliberalizmus, a globalizmus és konstruktivizmus Flashcards
Mi a realizmus alapvető nézete a nemzetközi kapcsolatokról?
A realizmus a nemzetállamot tekinti a nemzetközi rendszer fő szereplőjének egy anarchikus rendszerben, ahol az államok a hatalomért és az erőforrásokért folytatnak zéró összegű játszmát.
Hogyan igyekszik biztonságát fenntartani egy állam a realizmus szerint?
Az államok saját biztonságukat az önsegítés (self-help) útján igyekeznek biztosítani. A klasszikus eszköz a háború lehet, de racionális egoizmusuk miatt folyamatosan törekszenek a saját biztonságuk maximalizálására.
Mit nevezünk “politikai politikának” a realizmusban?
A „politikai politika” a hatalom megtartására, növelésére, és demonstrálására irányuló törekvések összességét jelöli, ami elfogadja a hatalmi politikát és egyes államok képesek a hatalom megtartására vagy növelésére irányuló stratégiákat alkalmazni.
Milyen állapotban vannak a nemzetközi rendszer szereplői John Herz szerint?
A nemzetközi rendszerben a szereplők kölcsönös fenyegetés állapotában élnek és bizalmatlanul tekintenek egymásra, még ha nem is kerül sor agresszióra egyikük részéről sem.
Mi a biztonságdilemma és milyen formái ismertek?
A biztonságdilemma a nemzetközi politika általános és állandó jelensége, ahol az államok saját biztonságuk maximalizálása során megnövelik a többi államot érzékelt és valós fenyegetését. Két típusa ismert: akut és látens.
Mi a nemzetközi rendszer alapjául szolgáló struktúra a realizmus szerint?
A realizmus a nemzetközi rendszer alapjául szolgáló struktúraként az országok vertikális tagolódását értelmezi, ami azt jelenti, hogy az államok hierarchiában helyezkednek el egymáshoz képest hatalmi és befolyási szempontból.
Milyen állapotokban lehet a biztonságdilemma, és mit okozhatnak ezek?
A biztonságdilemma lehet akut vagy látens állapotban. Az akuttá válás olyan folyamatokat indíthat el, mint például a szövetségi rendszerek megmerevedése vagy egyes államok agresszív hatalomnövelése, amelyek kockázatosvá teszik az nemzetközi kapcsolatokat és konfliktushoz vezethetnek, mint például az I. világháború kirobbanása.
Milyen törekvéseket különböztetünk meg a biztonság terén?
A biztonságra való törekvés többféle lehet: helyi, regionális, kontinentális vagy globális biztonságra törekvés. A cél mindig a saját biztonság maximalizálása, ami viszont konfliktusokat szülhet.
Milyen jellemzők alapján értelmezhető az I. világháború kirobbanása a realizmus fényében?
A realizmus szerint az I. világháború kirobbanása a szövetségi rendszerek megmerevedése és az államok közti bizalmatlanság következtében jöhetett létre, ahol már nem volt moderáló tényező a nemzetközi rendszerben.
Mi Morgenthau véleménye az államok és a nemzetközi politika morális elveinek alkalmazásáról?
Morgenthau szerint az államok nem alkalmaznak morális elveket a nemzetközi politikában, mivel az emberi természet nem kódolja elő a tartós együttműködést, és a hatalmi küzdelem természetes része az államközi kapcsolatoknak.
Mi a neorealizmus fő gondolata a nemzetközi kapcsolatokról?
A nemzetközi kapcsolatok alaphelyzete az, hogy az állami szereplők túlélésük érdekében igyekeznek adaptálódni az anarchikus viszonyok között természetes módon jelentkező kockázatokhoz.
Mi a neorealizmus célja a nemzetközi politikában?
A cél azoknak az elemeknek a felhalmozása, amelyek egy állam számára leginkább elősegítik a túlélést, és ez az elem a hatalom.
Hogyan fogja fel a neorealizmus az államokat?
Az államokat hatalommaximalizáló aktorként fogja fel.
Mi a neorealizmus szerint a nemzetközi rendszer sajátossága?
A nemzetközi rendszer önmaga termel ki viselkedési módokat és formákat. Az emberi reakciók adottak, így kiszámíthatóak.
Miben tér el a sikeres cselekvés mércéje a neorealizmus szerint?
A sikeres cselekvés mércéje a mindenkori korlátok helyes azonosítása, az önmérséklet, és a megfelelő elvárások és stratégiák kialakítása.
Hogyan viszonyul az ember a természethez és a politikához a neorealizmus szerint?
Az ember képes megismerni a természetet és a politika erőit. A természeti erőkkel szemben csak más természeti erők helyezhetők szembe, és ezek manipulálhatóak.