23-A francia Géopolitique két irányzata Flashcards
Mi volt a célja Franciaországnak a 1870-71-es porosz-francia háború alatt?
Franciaország célja az volt, hogy elszigetelje váratlanul megnövekedett szomszédját, és ha szükséges, katonai csapást is mérjen rá.
Melyek voltak a francia geopolitika három pillérei a 1870-71-es háború után?
A három pillér a következők voltak: szövetség az angolokkal, Németország kétfrontos háborúra kényszerítése, és Németország gyengítése.
Mit értünk a “front de colonisation” alatt Franciaország kontextusában?
A “front de colonisation” együttműködést jelentett a gyarmatokkal, amely Franciaország maritim és kontinentális hatalomként való fejlesztését szolgálta.
Ki volt Paul Vidal de la Blache és milyen jelentőséggel bírt a francia geopolitikában?
Paul Vidal de la Blache egy francia geográfus volt, a modern francia geográfia és a francia geopolitikai iskola megalapítója. “Genre de vie” az ember és környezet kapcsolatát vizsgálta, és az elméletével elvetette a földrajzi determinizmust, helyette a földrajzi posszibilizmust tartotta fontosnak.
Mi a “felforgató hatalom” elmélete a Castex-i geostratégiában?
A “felforgató hatalom” elmélete szerint bizonyos politikai csoportok másokkal koalíciót alkotva hegemóniára törnek egy adott történelmi pillanatban, és itt jelenik meg a puha hatalom szerepe is, például a kultúra és politikai eszmék alapján való ráhatás.
Milyen hatást gyakorolt a franciák gyarmatosítási törekvései gyarmatbirodalmuk kialakítására 1871 után?
A franciák nyugat-afrikai dominancia kialakítása révén egyedülálló módon sikeresen hoztak létre összefüggő gyarmatbirodalmat a Földközi-tengertől a Kongó folyóig.
Mi volt Jean Bruhnes jelentősége a francia geopolitikában?
Jean Bruhnes, vagy Brön, Ratzelista volt, a történelmi geográfia meghatározója, aki a kelet-európai kis államok szuverenitását fontos kérdésként tárgyalta és az első világháború okait vizsgálta.
Mi Paul Vidal de la Blache “genre de vie” elméletének lényege?
A “genre de vie” elmélet szerint az adott régió népességének életstílusa tükrözi a gazdasági, társadalmi és ideológiai jellemzőket, és ez a kapcsolat nem determinál, hanem lehetőséget ad.
Milyen stratégia volt fontos a francia-szövetségi rendszer kialakításában a 20. század elején?
Fontos volt egy működőképes regionális együttműködés kialakítása, ami később az EU mai kohéziós politikájának alapjait vetette meg, valamint a francia gazdasági politika hatékony kezelése.
Hogyan hozható kapcsolat a Castex-i geostratégia és a maritim hatalom fogalmai között?
A Castex-i geostratégia kiemelten foglalkozik a “felforgató hatalom” elméletével és a tengeri hadviselés fontosságát hangsúlyozza, hangsúlyozva a geoblokkoló pozíciót és annak vetélytársaink előnyére vagy hátrányára gyakorolt hatását.
Milyen fontos megállapításokat tett Ancel a német geopolitikával kapcsolatban?
Ancel szerint a német geopolitika misztifikáció és szemfényvesztés volt, amely Németország expanziós vágyainak igazodott és minden tudományos alap nélkül állított fel törvényeket.
Miért volt szükséges Franciaország számára az “együttműködés a gyarmatokkal”?
Ez a megközelítés fontos volt Franciaország számára, hogy fenntartsa globális befolyását, támogassa gazdaságát, és segítsen biztosítani a francia haditengerészet stratégiai előnyeit, mind maritim, mind kontinentális hatalomként.
Milyen geopolitikai veszélyeket azonosított Demangeon a 20. század elején?
Demangeon szerint a veszélyek közé tartozott a Japán által jelentett potenciális fenyegetés Indokínában, a militáns iszlám kiemelkedés és az Amerikai Egyesült Államok előretörése, amelyek miatt Európának össze kellene fognia.
Mit jelent a “politikai geográfia” fogalma és kinek a munkásságához köthető?
A politikai geográfia a földrajz és politika kapcsolatát vizsgálja, mely akár államhatárok meghúzását is magában foglalhatja. Emannuel de Martonne munkásságához köthető, aki a trianoni békeszerződés határvonalait is meghatározta.
Milyen kritikát fogalmazott meg Ancel a német geopolitika irányával kapcsolatban?
Ancel szerint a német geopolitika nem feltétlenül támaszkodott tudományos alapokra, és inkább Németország expanziós igényeinek igazodott, nem nélkülözve misztifikáció és szemfényvesztés elemét.