24-A német Geopolitik Flashcards
Ki fektette le a német geopolitika alapjait és mik voltak a legfontosabb művei?
Friedrich Ratzel fektette le a német geopolitika alapjait a 19. században. Legfontosabb művei az antropogeográfia és a politikai geográfia voltak.
Hogyan járult hozzá Rudolf Kjellén a geopolitika fejlődéséhez?
Rudolf Kjellén a Skandinávia politikai földrajzában alkotta meg a „geopolitika” kifejezést, társadalomtudományi megközelítéssel, nem pedig politikai geográfiaként.
Mi az organikus állam elmélete Friedrich Ratzel szerint?
Az organikus állam elmélete szerint az állam egy élő organizmusként fejlődik, és határai dinamikusan változnak. Az állam növekedése párhuzamos a kulturális tér növekedésével, és kisebb területek hozzácsatolásával jár.
Mit értünk pánrégiók alatt Karl Haushofer elméletében?
A pánrégiók olyan földrajzi egységek, amelyek hasonló eredetű és azonos kultúrkörökhöz tartozó államokat csoportosítanak, ahol van egy vezető hatalom (magállam). Példák: Pán-Amerika, Pán-Európa, Dél-kelet Ázsia jóléti övezet.
Mi a Lebensraum elmélet lényege?
A Lebensraum, vagy élettér elmélet szerint az államot a földterület határozza meg, ahova letelepült, és elhelyezkedése determinálja sorsát. Az államnak szüksége van a területi növekedésre a fejlődéshez.
Sorold fel Friedrich Ratzel államnövekedésre vonatkozó törvényeit!
Az állam növekedése párhuzamos a kulturális tér növekedésével.
Az államok növekedése kisebb területek hozzácsatolásával jár.
A határok az állam periférikus, de szerves részei.
Az államok közti fejlettségi szint nem azonos, a fejlődést külső tényezők is segíthetik.
A világban a területi növekedés trendje erősödik.
Mi Karl Haushofer hozzájárulása a geopolitikához?
Karl Haushofer továbbfejlesztette a ratzeli és kjelléni organikus államkép elméleteit, és a pánrégiók koncepcióját alkotta meg, mely a világ újrafelosztását hirdette német érdekek szerint. Pánrégiók például: Pán-Amerika, Pán-Európa, Dél-kelet Ázsia jóléti övezet.
Hogyan kapcsolódik Ratzel elmélete a versailles-i békéhez?
Ratzel elmélete szerint nem szabad egy államot mesterségesen megbontani. Haushofer ezt az elvet vetítette a versailles-i békére, amely szerint Németország népességének egyharmada idegen uralom alatt állt, és a német lakta területek nem estek egybe az államhatárokkal, nem biztosítva számukra életteret.
Miért fontos Ratzel szerint a politikai határok vizsgálata?
Ratzel szerint a politikai határok vizsgálata azért fontos, mert ezek az állam periférikus, de szerves részei, és dinamikusan változnak az állam organikus fejlődésével együtt. Ezen határok vizsgálata a geopolitikai elméletek szerves részét képezi.
Hogyan különbözik Kjellén megközelítése Ratzelétől?
Kjellén megközelítése különbözik Ratzelétől, mert ő társadalomtudományi szempontból közelítette meg a geopolitikát, nem pedig politikai geográfiaként. Kjellén a „geopolitika” kifejezést használta, míg Ratzel inkább a földrajzi tényezőkre koncentrált.
Milyen tényezők voltak meghatározóak a német geopolitikában a 19. század végén és a 20. század elején?
A német geopolitikában meghatározó tényezők voltak:
A gazdasági erősödés.
A politikai ambíciók, például II. Vilmos világpolitikai célkitűzései.
A határok dinamikus változásának problematikája.
Az organikus államelmélet.
A Lebensraum koncepció.
Milyen viták alakultak ki a német geopolitikai elméletek kapcsán Franciaországgal?
A német geopolitikai elméletek kapcsán Franciaországgal éles viták alakultak ki, különösen Ratzel politikai határokról szóló elméletei miatt. A francia földrajztudós, Vidal de la Blache ismertette ezeket az elméleteket, ami vitákat generált a franciák és a németek között.