8-Oroszország és Szovjetunió története a 20. században Flashcards
Milyen fő változások történtek a II. világháború utáni politikai helyzetben?
II. világháború után a kommunizmus terjedni kezdett, a szovjet csapatok kiterjesztették befolyási övezetüket, és civil konfliktusok robbantak ki, például a Kínai Polgárháború, ami a Kínai Népköztársaság létrejöttéhez vezetett.
Hogyan jellemeznéd a Szovjetunió belső viszonyait a II. világháború után?
Súlyos gazdasági és szociális nehézségekkel küszködött, aszály és éhínség sújtotta a gazdaságot, társadalmilag pedig hatalmas emberveszteséget kellett elviselnie a háborúnak köszönhetően, ami tartósan csökkentette a születések számát.
Mik voltak a hatalmi viszonyok jellemzői a Szovjetunióban 1945 és 1953 között?
A Szovjet Kommunista Párt (SZKP) Politikai Bizottsága széthullott Sztálin betegsége és a háború következményei miatt; Andrej Zsdanov, Georgij Malenkov, Lavrentyij Berija közötti hatalmi harc alakult ki.
Hogyan kezelte Sztálin az SZKP Politikai Bizottságán belüli konfliktusokat, és mi volt Nyikita Hruscsov szerepe ebben az időszakban?
Sztálin ügyesen manipulálta riválisait és őket is kihasználta. Hruscsovot a párt és a Központi Bizottság moszkvai titkárának nevezte ki, mivel nem látott benne vetélytársat.
Milyen gazdasági és társadalmi problémákkal nézett szembe a Szovjetunió Sztálin alatt?
Szembesült az észszerűtlen gazdaságszervezés és szociálpolitika eredményeivel, például kudarcokkal Koreában és Berlinben, ami Sztálin szerint etnikai viszályok és antiszemita indulatok keltésével kezelhető volt.
Milyen események jelentették az antiszemitizmus fokozódását a Szovjetunióban?
Az antiszemitizmus növekedéséhez vezetett az orvos-összefüggésű provokáció, a Zsidó Antifasiszta Bizottság vezetőinek letartóztatása és kivégzése, valamint a cionista akciókkal szembeni túlzott reakciók.
Ki vette át a hatalmat Sztálin 1953-as halála után, és kik voltak a fő szereplők a hatalmi átrendeződésben?
Georgij Malenkov lett a KB első titkára és a Miniszteri Tanács elnöke, Lavrentyij Berija a belügyminiszter, Viacseszlav Molotov a külügyminiszter, és Nyikita Hruscsov a KB titkára, aki hatalomátvételre készült.
Milyen szerepet játszott Hruscsov Sztálin halála és az azt követő időszakban a Szovjetunióban?
Hruscsov előkészítette hatalomátvételét, és jelentős szerepet vállalt a posztsztálinista Szovjetunió átalakításában
Hogyan befolyásolta a szovjet csapatok állomásozása a II. világháború utáni politikai helyzetet Európában?
A szovjet hadsereg jelenléte alapvetően meghatározta a kelet-európai országok politikai rendszereinek alakulását, elősegítette a kommunista pártok hatalomra jutását és a Szovjetunió befolyási övezetének kiterjesztését.
Milyen hatással voltak a polgárháborúk a Szovjetunió nemzetközi állására a II. világháború után?
A különböző nemzetekben zajló polgárháborúk, mint például Kínában, lehetőséget teremtettek a Szovjetunió számára, hogy növelje globális befolyását, miközben a kommunizmus ideológiájának terjedéséhez vezetett.
Mi okozta a Szovjetunió gazdasági nehézségeit a II. világháborút követően?
Az ország gazdasági problémáit főként az aszály okozta éhínség és a háborúból fakadó hatalmas infrastruktúra károk, valamint a szükséges munkaerő jelentős veszteségeokozta.
Hogyan alakultak a SZKP-n belüli hatalmi küzdelmek Sztálin betegsége során?
ztálin egészségének romlása mögötti vákuumot kihasználva, a párt vezetői, mint Zsdanov, Malenkov és Berija hatalmi harcot vívtak, amely jelentősen befolyásolta a SZKP és az egész ország irányítását.
Milyen módszerekkel szervezte át Sztálin a Szovjetunió gazdaságát és társadalmi rendszerét a háború után, és milyen következményekkel járt ez?
Sztálin erősen centralizált, irányított gazdaságpolitikát folytatott, amelynek gyakran irracionális döntései, mint az etnikai feszültségekre alapozott politikája, vagy a kommunista rendszer zavaros szociális politikái, negatívan hatottak az ország fejlődésére.
Milyen hatása volt a zsidóellenes intézkedéseknek és kampányoknak a Szovjetunióban?
A zsidóellenes politikák és a kozmopolitaellenes kampányok komoly zavarokat okoztak a szovjet társadalomban, ahol megindult a zsidó orvosok és értelmiségiek elleni hadjárat, ami súlyosbította a társadalmi ellentéteket és az ország nemzetközi képét.
Mivel indokolták a Szovjetunióban a “doktorok összeesküvését” és mik voltak a vádak?
A “doktorok összeesküvésével” kapcsolatos vádak alapja az volt, hogy állítólag az orvosok szándékosan rossz diagnózisokkal és kezelésekkel próbálták meggyilkolni a pártvezetőket, ám ez csupán egy koholt vád volt a politikai elnyomás részeként.