1-A Versailles-washingtoni békerendszer kialakulása Flashcards
Mi volt az Anschlussig és hogyan befolyásolta ez Európa politikai helyzetét?
Az Anschlussig az Ausztria Németországhoz történő csatlakozását jelenti 1938-ban, amely után Bécs lett az új központ. A második világháborúban Franciaország kapitulációja után az Egyesült Államok vette át a vezető szerepet, és Kalergi próbálta megnyerni Rooseveltet Európa egységesítésére, de kevés sikerrel.
Melyik évben dőlt el az USA-ban az egységes Európa iránti támogatás és mi volt ennek a döntésnek a célja?
1947-ben dőlt el az USA-ban, hogy egy egységes Európa támogatása szükséges a Szovjetunió feltartóztatása érdekében.
Milyen mozgalmak és konferenciák segítették elő az egységes Európa gondolatának elterjedését?
A Páneurópai Uniós mozgalmak és a különböző Páneurópai konferenciák (pl. 1925, 1932, 1935) segítettek elterjeszteni ezt a gondolatot. Ezek adományokból tartották fent magukat, és témáik közt szerepelt a Locarno-i szerződésektől kezdve a gazdasági világválságon és politikai következményeken át egészen Hitler hatalomra kerülése utáni helyzet elemzéséig.
Milyen szövetségi rendszerek alakultak ki az első világháború előtt és milyen következményekkel járhatott ez Európára nézve?
1882-ben létrejött a Németország, Ausztria-Magyarország és Olaszország közötti háromszövetség, 1893-ban a francia-orosz szövetség, 1904-ben a francia-angol Entente Cordiale és 1907-ben az angol-orosz szerződés. Európa így két szövetségi rendszerbe tömörült (antant és központi hatalmak), ami magában hordozta a katonai összeütközés lehetőségét.
Milyen irányzatú volt a tervezett egységes Európa szerkezete és miért?
Az egységes Európai tervek föderális típusú Európai Uniót (föderációt) képzeltek el, hogy kiiktassák a nemzetállamokat és a szélsőséges nacionalizmusokat. Egy ilyen keret korlátozná az államok szuverenitását és megelőzné a nemzetállamok túlhatalmának és a szélsőséges nacionalizmusnak a veszélyét.
Kik voltak azok, akiket Kalergi szerint ki kellett hagyni az egységes Európai szövetségből, és miért?
Kalergi szerint a Szovjetuniónak (a bolsevik kormányzat miatt) és a Brit Birodalomnak (Európával fenntartott laza kapcsolata miatt) nem kapott helyet az egységes Európai szövetségben.
Mi volt az első világháborút lezáró Versailles-washingtoni békerendszer és milyen változásokat hozott Európa politikai térképén?
A békekonferencia a háború után Párizsban kezdődött 1919. január 18-án, ahol az öt nagyhatalom vezetői döntöttek az új helyzetről. A volt központi hatalmak területeket és befolyási övezeteket vesztettek el, valamint jóvátételeket és haderő csökkentést kényszerültek vállalni. Az új helyzetben csökkent az aktív külpolitikát folytató hatalmak száma, és új nemzetek töltötték ki a keletkező légüres teret.
Mi volt a szarajevói merénylet következménye 1914-ben?
A 1914. június 28-án történt szarajevói merénylet, Ferenc Ferdinánd meggyilkolása közvetlen előzménye volt az első világháborúnak, mivel ezután a Monarchia hadat üzent Szerbiának, ezzel kezdetét vette a konfliktus.
Hogyan változott Olaszország, USA,Bulgária és Románia álláspontja az első világháború alatt?
Olaszország, USA, Bulgária és Románia kezdetben semleges álláspontot foglalt el, de a háború során mind beléptek, mely döntő jelentőséggel bírt az antant erőfölényének elérésében, különösen az USA belépése után.
Milyen események vezettek a központi hatalmak összeomlásához az első világháború végén?
A központi hatalmak összeomlásához vezető események között szerepel Bulgária kapitulációja (1918. szept. 29), a Török Birodalom kapitulációja (1918. okt. 30), az Osztrák-Magyar Monarchia fegyverszünete Padovában (1918. nov. 3), és Németország fegyverszünete a compiegne-i erdőben (1918. nov. 11).
Milyen hatással volt az I. világháborút követő új politikai helyzet Európára?
Az I. világháborút követően jelentősen csökkent az aktív külpolitikát folytató hatalmak száma, hiszen Németország elveszítette nagyhatalmi pozícióját, a cári Oroszország összeomlott, Osztrák-Magyar Monarchia megszűnt. Az új politikai helyzetben új államok jöttek létre, és keletkezett egyfajta légüres tér a nemzetközi politikában, amelyet az új nemzeteknek kellett kitölteni.
Mely államokat hívták meg a békekonferenciára Párizsban 1919. január 18-án és mi volt a legyőzöttek szerepe itt?
A békekonferencián “a szövetséges és társult hatalmak” képviselői vettek részt, összesen 32 államból, Közép-Kelet-Európából és a Balkánról többek között Lengyelország, Csehszlovákia, Románia, Jugoszlávia és Görögország képviselői. A legyőzött államokat már csak a kész szerződési okmányok átvételére, majd aláírására hívták meg, így ők nem vehettek részt a tárgyalásokon.
Mikor és miért lépett be az USA az I. világháborúba?
Az USA 1917. április 6-án lépett be az I. világháborúba, döntő kimenetelű lépésnek bizonyulva az antant erőfölénye szempontjából. A belépés fő oka az volt, hogy a német tengeralattjáró-háború megsértette az USA semlegességét és számos amerikai polgári hajót érintett.
Mi volt a Brest-Litovszki béke és milyen hatással volt Oroszországra?
A 1918. március 3-án aláírt breszt-litovszki béke Oroszország fegyverszüneti szerződése volt a központi hatalmakkal, miután 1917-ben kilépett az antantból. Ez a béke jelentős területeket vont le Oroszországtól, és nagy politikai változásokat eredményezett belül, beleértve a bolsevik hatalomátvétel megszilárdítását.
Mikor ígérte Anglia, Franciaország és Oroszország Szerbiának több történelmi Magyarországhoz tartozó területet?
- augusztus 18-án.
Mely területeket fogadta el az antant Románia számára, hogy az csatlakozzon a központi hatalmak ellen?
Bukovinát, Dobrudzsát, Besszarábiát, Erdélyt, a Tiszántúlt (fel Debrecenig, beleértve Szegedet, Orosházát) és a korábban már Szerbiának kínált Bánátot elfogadták 1916. augusztus 17-én.
Milyen előnyöket ígértek Olaszországnak, hogy csatlakozzon az antanthoz 1915. április 26-án?
Trentót, Dél-Tirolt, Gorizia és Trieszt körüli területeket, valamint Isztriát, Zárát, Dalmáciát, Dodekaneszosz-szigeteket ígértek nekik.
Melyik évben és milyen okból ismerte el az antant a csehszlovák kormányt és ennek jogát a függetlenségre?
Az antant 1919-ben ismerte el a csehszlovák kormányt és azok jogát a függetlenségre “területeik történelmi határain belül”.
Az antantnak milyen tervei voltak Lengyelországgal kapcsolatban a békekonferencia előtt?
Az antant tervei közé tartozott Lengyelország egységesítése és függetlenségének helyreállítása.
Milyen következményekkel jártak az antant ígéretei a békekonferencia területi döntéseinek előkészítésében?
A területi döntések körvonalai már határozottan kirajzolódtak a békekonferencia megnyílása előtt, de további vitákat okoztak az etnikailag kevert területeken fennálló hatalmi érdekek és az információhiányok.
Mi volt az Egyesült Államok álláspontja Európa és Németország kapcsán a békekonferencia idején?
Az Egyesült Államok nem volt érdekelt Európában, Wilson elnök 14 pontja azonban konfliktusba került az európai hatalmak terveivel, mivel ezek keresztülhúzták a háborús titkosszerződéseket.
Miért volt fontos a Szovjet-Oroszország elszigetelése a békekonferencián?
A Szovjet-Oroszország elszigetelése a nemzetközi kommunista mozgalom terjedése és egy új, szocialista rend és béke kialakítása miatt volt fontos cél.
Miért kívánta Anglia Németország gyarmati és tengeri meggyengítését a békekonferencián?
Anglia célja Németország gyarmati és tengeri meggyengítése volt, hogy megakadályozza a németek fennhatóságát és elősegítse saját koloniális és tengeri érdekeinek erősítését.
Milyen célja volt az Egyesült Államoknak Wilson elnök 14 pontjával?
Az Egyesült Államok, Wilson elnök 14 pontjának a célja a nemzeti önrendelkezési jog és a kollektív biztonság népszövetségi biztosítása volt, ami elősegíthette volna a tartós béke kialakulását.
Miért volt fontos Oroszország kiválása az antantból és a szocialista államok közösségének kialakítása?
Oroszország kiválása az antantból és a szocialista államok közösségének kialakítása fontos volt a nemzetközi politikában bekövetkező minőségi változás miatt, valamint a kommunista ideológiák terjesztésében és egy új politikai rendszer előmozdításában.
Mi volt a “Cordon sanitaire” célja?
A “Cordon sanitaire” célja Szovjet-Oroszország elszigetelése volt, hogy megakadályozzák a kommunista ideológiának a továbbterjedését, és ezzel stabilizálják a térséget.
Milyen területeket érintett a Curzon-vonal és mi volt a célja?
A Curzon-vonal nemzetiségi viszonyokat figyelembe vevő határvonal volt Lengyelország és Szovjet-Oroszország között. Célja egy olyan határvonal kijelölése volt, ami mindkét fél számára elfogadható lehetett volna, de a 1921-es rigai béke ennél keletebbre helyezte el a határt.
Milyen eredménnyel zárult az emigráns csehszlovák kormány elismerése?
Az emigráns csehszlovák kormány elismerése eredményeként elismerték a csehszlovákok jogát a függetlenségre “területeik történelmi határain belül”, ami vitát váltott ki a történelmi határok értelmezésével kapcsolatban.
Hogyan érintette a britek kontinensbeli politikája Németországot és Franciaországot a békekonferencián?
A britek célja az volt, hogy elkerüljék a kontinentális hegemóniát, vagyis azt, hogy a német vetélytárs helyére Franciaország vagy bármely más hatalom lépjen.