18-A vesztfáliai hatalmi struktúra, illetve az eredeti bécsi (két módosulásával) nemzetközi rendszer sajátosságai Flashcards
Mi volt a 30 éves háború fő tétje Európában?
A fő tétje az volt, hogy eldöntsék, képes-e Európa kiemelni egy olyan hegemón nagyhatalmat, mint amilyen a Habsburg Birodalom volt. Kérdéses volt, hogy létrejöhet-e egy erős, központosított Habsburg uralom, mint a régi Német-Római Császárság.
Milyen rendszer született meg Richelieu bíboros idejében?
A modern nemzetközi rend jött létre, amelyben az államok mindenek felett állnak, és a politika alapegyégévé az állam vált, amelyet a “francia kísérletnek” is neveznek, és amely Franciaország érdekeinek mentén működött.
Hogyan próbálták stabilizálni a nemzetközi rendet Európában?
A vesztfáliai hatalmi struktúra gyenge pontja a folyamatos háborúk kimerítő hatása volt, ezért létrehoztak egy multipoláris hatalmi rendet, amelyet pentarchiának és nagyhatalmi koncertnek is neveznek, öt állammal: Franciaország, Anglia, Ausztria, Poroszország és Oroszország.
Mit eredményezett a háborút lezáró békeszerződés a Német-Római Császárságra nézve?
A békeszerződés megszüntette a Német-Római Császárságot (NRCS-t), szuverenitást biztosítva a területi önrendelkezést igénylő államok számára, amelynek következtében kisállamok jöttek létre a német térségben.
Mi volt a 30 éves háború ideológiai háttere?
A háború jelentős részben vallási indíttatású volt, mivel a különböző felekezetek, mint a katolikus és a protestáns államok közötti nézeteltérések szerepet játszottak az összecsapásokban.
Milyen azonosságok és különbségek voltak a vesztfáliai és a bécsi nemzetközi rendek között?
Mindkét rend egy-egy háborút követően jött létre, és a céljuk a nemzetközi hatalmi egyensúly megőrzése volt. Azonban a vesztfáliai rendszer a Habsburg Dominion dominanciáját kívánta bebiztosítani, mig a Bécsi rendszer a Franciaországot körülvevő ütköző államokkal próbálta megakadályozni az ország hatalmi törekvéseit.
Ki volt Richelieu bíboros és milyen szerepe volt a vesztfáliai rendszer kialakulásában?
Richelieu bíboros Franciaország minisztere volt, és ő teremtette meg az állam mindenek felett álló elvét, mely az új nemzetközi rend alapjául szolgált, és amelyben az államok voltak a politikai cselekvések alapegységei.
Miként érintette a békeszerződés a Habsburg Birodalom hatalmát?
A Habsburg Birodalom elvesztette meghatározó hatalmi pozícióját, és területileg visszaszorult az Osztrák Monarchia területére, a német-római császári cím pedig formálisan kiüresedett.
Mi a pentarchia és hogyan alakult ki?
A pentarchia a vesztfáliai rendszerben kialakuló öt vezető európai nagyhatalom: Franciaország, Anglia, Ausztria, Poroszország és Oroszország együttes néven, amelyek igyekeztek kollektíven irányítani és stabilizálni a nemzetközi rendet.
Melyek a vesztfáliai rendszer működésének dilemmái voltak?
A vesztfáliai rendszer egyik legnagyobb dilemmája az volt, hogy bár célja a stabilizálás és a háborúk megelőzése volt, gyakran vezetett konfliktusokhoz az államok között, mivel a hatalmi egyensúly fenntartása érdekében gyakran előfordultak kisebb-nagyobb katonai összecsapások és területi viták.
Mikor volt a Bécsi rendszer (Metternich) időszaka?
1814-től az 1860-as évekig, az egyesítési háborúk koráig és a krími-háborúig tartott.
Milyen célja volt a Bécsi rendszernek?
A célja az volt, hogy stabilizálják a nemzetközi rendet, megakadályozzák Franciaország hatalmi ambícióit és kongresszusokon közösen kezeljék a nemzetközi hatalmi egyensúly veszélyeztető ügyeket.
Mely országok voltak a Bécsi rendszer részei?
Anglia, Ausztria, Poroszország és Oroszország.
Mit neveztek a Bécsi rendszert illetően “kongresszusi Európa korá”-nak?
Azért neveztek így, mert a rendszer működése során több kongresszust tartottak, ahol a felmerülő problémákat közösen igyekeztek megoldani.
Mi jelent meg a Bécsi rendszerben és nem tudott mit kezdeni vele?
A nacionalizmus
Mi volt a Krimi háború jelentősége a Bécsi rendszerben?
A krími háborút lezáró párizsi kongresszus volt, ahol az érintett területek épségét garantálva a nagyhatalmak bizonyos területekről és joghelyzetről döntöttek, ami vészjelzés volt a rendszer számára.
Milyen esemény zilálta még tovább a Bécsi rendszert?
A német egységért vívott harcok, például a 1859-es francia-osztrák háború és az 1864-es Schleswig-Holstein helyzete.
Mi történt 1870-ben a francia-porosz háborúban és a Bismarck által módosított Bécsi rendszerben?
Mind Bismarck, mind III. Napóleon arra törekedett, hogy megszüntesse az addigi rendszert, mely különböző okokból nem felelt meg nekik. Bismarck fenntartotta a Bécsi rendet módosított formában.
Mi volt a Bécsi rendszer “szent szövetségi Európa” jelentősége?
A szent szövetségi Európa célja az volt, hogy stabilizáljon egy hatalmi egyensúlyt, és megvédje azt az olyan nacionalista és forradalmi mozgalmakkal szemben, amik veszélyeztették a korabeli konzervatív, monarchikus rendszereket.
Milyen szerepet töltött be Franciaország a Bécsi rendszerben?
Franciaország hatalmi ambícióit ütközőállamokkal próbálták megakadályozni; a rendszer nem zárta ki a vesztes Franciaországot, hanem beemelte a hatalmi egyensúly megőrzése érdekében.
Milyen problémával szembesült a Bécsi rendszer a német térrel kapcsolatban?
rendszer fő problémája a német tér gyenge pontja volt; azt konszolidálni kellett úgy, hogy ne legyen alkalmas támadni, és megakadályozzák a német egység megteremtését.
Mi volt a Szent Szövetség és kik voltak ennek tagjai a Bécsi rendszerben?
A Szent Szövetség egy olyan szövetség volt, amelyet elsődlegesen Ausztria, Poroszország és Oroszország alkotott a konzervatív értékeken alapuló hatalom megőrzésére a Bécsi rendszer keretein belül.
Mi volt a “német rémálom” a Bismarcki bécsi rendszerben?
A “német rémálom” az a félelem volt, hogy Németország bekerítve lesz más hatalmak által.
Mi volt a Bismarcki bécsi rend célja?
A cél az volt, hogy elkerüljék a nagyhatalmak közötti háborút, hasonlóan az előző bécsi rendszer célkitűzéséhez.
Mikor halt meg a német császár és ki jött utána hatalomra?
1888-ban halt meg a német császár, és utána II. Vilmos jött hatalomra.
Mi történt 1891-ben?
1891-ben Németország felmondta a barátságot Poroszországgal.
Mi volt az 1833-as megállapodás célja?
Az 1833-as megállapodás célja az volt, hogy elszigeteljék Franciaországot, megakadályozva, hogy nagyhatalmi szövetségesei legyenek, és békés rendszert építsenek.
Hogyan változott meg az európai nemzetközi rendszer a századfordulóra?
A századfordulóra kialakult egy bipoláris világ, az antant és szövetségesek által dominált.
Melyik államok váltak Németország szövetségeseivé és ellenfeleivé a századfordulóra?
Németország nyilvánosan kiállt Ausztria mellett, maga ellen fordítva Oroszországot, ami Franciaország felé fordult szövetségesért.
Mi volt II. Vilmos viszonya Bismarck politikájához?
II. Vilmos nem volt teljesen megelégedve Bismarck politikájával, mivel világuralmi ambíciókkal rendelkezett, és nem hitt a hatalmi egyensúlyban.
Mi volt az a nemzetközi rendszer, amely a 19. század végén kialakult?
- század végén egy Berlin-központú nemzetközi rendszer alakult ki, amely hasonlóan működött, mint egy pentarchia.
Mi történt a három császár szövetségével?
A három császár szövetsége végérvényesen felbomlott a különböző állami érdekek és koalíciók kialakulása miatt a nagyhatalmak között.
Milyen lépést tett Németország, ami különösen elidegenítette Oroszországot?
Németország nyilvánosan kiállt Ausztria mellett Bosznia-Hercegovina annektálásában, ezáltal abszolút maga ellen fordítva Oroszországot.
Milyen változás történt a világpolitikai struktúrában a századfordulóra?
A századfordulóra egy bipoláris világ alakult ki, amelyben az antant és szövetségesek álltak szemben egymással.