20-A nemzetközi viszonyok szereplői: a nemzetközi szervezetek Flashcards
Mi a nemzetközi szerv és miben különbözik a nemzetközi szervezettől?
A nemzetközi szerv egy olyan testület vagy hatóság, mely a tagok akaratát közvetlenül képviseli. Ellentétben a nemzetközi szervezetekkel, amelyek a tagok akaratát csak közvetve, szerveken keresztül fejezik ki.
Milyen kormányközi szervezeteket ismersz?
Az államok és általuk képviselt kormányok által létrehozott kormányközi szervezetek például a NATO, EBESZ, WTO és az IMF.
Mit értünk univerzális szervezet alatt és milyen példákat tudsz mondani?
Univerzális szervezetek olyanok, amelyekhez bármely állam csatlakozhat. Ilyen például az ENSZ vagy a NATO.
Sorolj fel néhány partikuláris szervezetet és magyarázd el, mi teszi őket partikulárisnak!
Partikuláris szervezetek, mint az OECD vagy az OPEC, valamely különleges cél miatt jönnek létre és nem minden állam lehet a tagja.
Melyik nemzetközi szervezetek számítanak regionálisnak és miért?
Regionális szervezetek olyanok, melyek csak adott területen fekvő országok lehetnek tagjai, területi szempont alapján, mint például az Európai Unió.
: Mi a különbség a kormányközi és nem kormányközi szervezetek között?
A kormányközi szervezetek államokból állnak és a kormányok képviselik az államokat (pl. ENSZ, NATO, EU), míg a nem kormányközi szervezeteket a társadalom szervezetei és személyek alkotják (pl. Olimpiai Bizottság, Greenpeace).
Milyen alapon szerezhető meg a nemzetközi szervezetek jogalanyisága és mi ennek hatóköre?
A nemzetközi szervezetek jogalanyisága az alapító államok akaratából származik, és ez általában korlátozott és csak bizonyos, előre meghatározott tevékenységi körökre terjed ki.
Mikor mondhatjuk, hogy egy nemzetközi szervezet általános feladatkörű?
Általános feladatkörű nemzetközi szervezet az, amely minden olyan üggyel foglalkozhat, ami felmerül, mint például az ENSZ vagy az Arab Liga.
Mikor ruházza fel a Liszaboni szerződés az EU-t jogalanyisággal?
A Liszaboni Szerződés akkor ruházza fel az Európai Uniót jogalanyisággal, amikor egy konkrét jogalap megadásra kerül.
Mi a különbség az általános és a speciális nemzetközi szervezetek között?
Az általános nemzetközi szervezetek szabadon foglalkozhatnak bármilyen felmerülő üggyel, míg a speciális szervezetek csak az alapító okmányban meghatározott tevékenységekre korlátozódnak.
Miben korlátozott a nemzetközi szervezetek jogalanyisága?
A nemzetközi szervezetek jogalanyisága származtatott, azaz az azt létrehozó államok akaratától függ, és korlátozott - csak meghatározott, az alapító okmányban rögzített ügyekkel foglalkozhatnak, mint például a NATO vagy az EU.
Milyen jogok illetik meg a nemzetközi szervezeteket, amennyiben rendelkeznek jogalanyisággal?
Jogalanyisággal rendelkező nemzetközi szervezetek szerződéseket köthetnek, új szervezeteket alapíthatnak és képviselhetik magukat bíróság előtt.
Milyen tevékenységeket végezhet egy nemzetközi szervezet, ha van jogalanyisága?
Ha egy nemzetközi szervezet rendelkezik jogalanyisággal, akkor szerződéseket köthet, más szervezeteket hozhat létre és megjelenhet bíróság előtt.
Milyen fontos kezdeményezések előzték meg az ENSZ létrejöttét?
Az ENSZ létrejöttét az Atlanti Charta (1941) és az Egyesült Nemzetek Washingtoni Nyilatkozata (1942) előzte meg, amelyek a béke elveit rögzítették, többek között a tengerek és kereskedelem szabályozását, a fegyverkezés csökkentését és a népek önrendelkezési jogát.
Mi az ENSZ alapokmányának célja és mik a fontos elvei?
Az ENSZ alapokmánya a nemzetközi béke és biztonság fenntartását, az emberi jogok és alapvető szabadságok biztosítását, valamint a népek önrendelkezési jogának elvét tartalmazza. Elvei között szerepel a tagállamok szuverén egyenlősége, a kötelezettségek jóhiszemű teljesítése, a békés vitarendezés, és a nemzetközi érintkezés során az erőszak tilalma.
Mi a Közgyűlés szerepe és milyen hatáskörrel rendelkezik?
A Közgyűlés az ENSZ legnagyobb tagsággal bíró szerve, ahol minden tagállam delegációja jelen van. Általános hatáskörrel rendelkezik bármilyen kérdés megvitatására és ajánlások megfogalmazására. Elfogadja az ENSZ költségvetését, dönt a tagsági kérdésekről, választja meg a főtitkárt és a Nemzetközi Bíróság bíráit is.
Melyek az ENSZ fő szervei és milyen szakosított intézményei vannak?
Az ENSZ-nek 6 fő szerve van, köztük a Közgyűlés, a Biztonsági Tanács, és a Nemzetközi Bíróság. Szakosított intézményei, mint a WHO, IMF, UNESCO, FAO, ILO, kiegészítik az ENSZ működését. Az ENSZ-nek különböző programjai is vannak, például a fejlesztési program, a gyermekalap, és a környezetvédelmi program.
Mik a világszervezet legfőbb céljai az alapokmány szerint?
A világszervezet céljai közé tartozik a nemzetközi béke és biztonság fenntartása, a nemzetközi jog alkalmazása konfliktusok megelőzésére, az egyenjogúság és önrendelkezés elvének tiszteletben tartása, valamint az emberi jogok és alapvető szabadságok biztosítása mindenki számára.
Mi a Biztonsági Tanács szerepe az ENSZ-en belül, és kik a biztos tagjai?
A Biztonsági Tanács a legfontosabb döntéshozó szerv az ENSZ-en belül, felelős a nemzetközi béke és biztonság fenntartásáért. Az öt biztos tagja az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Oroszország (korábban a Szovjetunió), és Kína.
Milyen szerepe van a Nemzetközi Bíróságnak az ENSZ rendszerében?
A Hága székhelyű Nemzetközi Bíróság a fő bírói szerv az ENSZ rendszerében. Joghatósága alá tartozó ügyekben bíráskodik, amelyek az államok közötti jogi vitákra terjednek ki, és elősegíti a nemzetközi jog fejlesztését.
Milyen alapelveket tartalmaz az ENSZ alapokmánya?
Az ENSZ alapokmányának alapelvei közé tartozik a tagállamok szuverén egyenlőségének tiszteletben tartása, a nemzetközi viszályok békés rendezésének követelménye, és az, hogy a tagállamoknak tartózkodniuk kell az erőszak alkalmazásától vagy fenyegetésétől.