29-A globalizáció és a nemzetközi kapcsolatok rendszere Flashcards
Mi a globalizáció jelensége szó szoros értelmében?
A globalizáció jelensége a helyi vagy regionális jelenségek világméretűvé válását jelenti, ami egyben egy egységes társadalom kialakulását és továbbműködését, valamint a gazdasági, technológiai, szociokultúrális és politikai erők egyesülését jelenti.
Hogyan használják még a globalizáció kifejezést?
A globalizáció kifejezést gyakran az nemzetgazdaságok integrációjára használják, ahol a kereskedelem, tőke és munkaerő-áramlás akadályai leomlanak.
Mely két fő álláspont jellemzi a globalizációval kapcsolatos vitákat?
A globalizációval kapcsolatos viták középpontjában a globalizáció mélysége és az államokra gyakorolt hatása áll, ahol a liberálisok és a merkantilisták különböző nézőpontokat képviselnek.
Mit gondolnak a liberálisok a globalizációról?
A liberálisok optimisták, és úgy vélik, hogy a globalizáció rendkívüli gazdasági előnyökkel jár, nagyobb gazdasági növekedési kilátásokkal, és állami ellenőrzésen túllépő határokon túli folyamatok indításával, mint például migráció vagy környezetszennyezés.
Melyik gondolkodó képviseli a merkantilista álláspontot és mely argumentumokat használja?
A merkantilisták szerint a globalizáció nem mélyen végbemenő folyamat, és a nemzetközi kereskedelem vagy a multinacionális cégek mindig is kapcsolatban maradtak anyaországaikkal. Úgy vélik, hogy a szuverén államok a nemzetközi kapcsolatok főszereplői maradnak, mert képesek az ellenőrzésre és szabályozásra, belső erőforrásaikra támaszkodva.
Mi a neo-marxista álláspont a globalizációval kapcsolatban Robert Cox szerint?
Robert Cox szerint a globalizáció mély és felszínes integrációt is magában foglal. Úgy véli, hogy a nemzetállamok bizonyos hatalmukat elveszítették, de a kényszerítő katonai és területi hatalom továbbra is nélkülözhetetlen a nemzetállami politikai-vezetés számára. Az USA kényszerítő szerepét játsza, de gazdasági hanyatlása ellentmond globális katonai hatalmának kivetülésével.
Milyen változásokat hoz a globalizáció a politikai hatalom struktúrájában?
A globalizáció változásokat idéz elő a politikai hatalmi struktúrákban, ahol egyes nemzetállamok hatalma csökkenthet, miközben a nemzetállami politikai vezetés és a kényszerítő katonai/területi hatalom továbbra is fontos szerepet játszik.
Mi a különbség a globalizáció optimista és pesszimista megközelítése között?
Az optimista megközelítés, amit a liberális álláspont képvisel, a globalizáció gazdasági előnyeire összpontosít, míg a pesszimista megközelítés, például a neo-marxista vagy merkantilista álláspont, a nemzetállamok hatalmának gyengülésére vagy a gazdasági kiszolgáltatottságra világít rá.
Milyen hosszú távú tendenciát azonosít Paul Kennedy az USA kapcsán a globalizációs folyamatban?
Paul Kennedy elmélete szerint minden birodalom, így az USA is, túlnő magán, és a túlzott katonai-politikai kiterjedés súlya alatt gazdasági összeroppanást szenvedhet.
Mely jelenségeket sorolják a globalizációnak köszönhető határokon túlívelő folyamatok közé?
A globalizációval indult határokon túlívelő folyamatok közé tartozik a migráció, járványok, környezetszennyezés és a tőkeáramlások, melyek felett az állami ellenőrzés egyre nehezebbé válik.
Mi a neo-marxisták álláspontja a globalizációval kapcsolatban?
A neo-marxisták szerint a globalizáció hierarchikus és egyenlőtlen, a gazdasági függés (dependencia) realitása erősebb, mint a kölcsönös függés (interdependencia). A gazdasági erőfölény a fejlett ipari országok kezében összpontosul, és a globalizáció nem szolgálja az OECD országokban, sem a harmadik világban élő szegények javát.
Hogyan különbözik a dependencia az interdependenciától?
A dependencia egy függőségi viszonyt jelöl, míg az interdependencia kölcsönös függést, ahol minden szereplő kölcsönösen függ egymástól és közös felelőssége is van. Az interdependencia a kölcsönös felelősség és az elvi megegyezések kényszerére épül.
Mi az Észak-Dél dilemma lényege?
Az Észak-Dél dilemma a világ fejlett (Észak) és a szegényebb fejlődő (Dél) országai közötti gazdasági, társadalmi és politikai szakadékot jelenti. Ez a probléma a gyarmatosítási és dekolonizációs folyamatokra vezethető vissza, és ma már inkább gazdasági szakadékként emlegetik.
Milyen nézőpontokat ismerünk a fejlődő országok elmaradottságának magyarázata kapcsán?
Két fő nézőpontot különíthetünk el: a liberális és a marxista álláspontot. A liberális nézőpont szerint a világgazdaság jótékony hatással van a fejlődő országokra, míg a marxista álláspont szerint a fejlett országok kizsákmányolják a fejlődő országokat.
Hogyan látja a liberális álláspont a fejlődő országok gazdasági elmaradottságának lehetséges megoldását?
A liberális álláspont szerint a szabadkereskedelem, a specializáció, és a munkaerő nemzetközi megosztásán alapuló interdependens világgazdaság lehet a szegényebb országok felzárkózásának kulcsa. A javak, tőke és technológia áramlása növelheti az erőforrások hatékony elosztását, és elősegítheti a gazdasági fejlődést.
Mi a kapitalizmus szerepe a globalizációban a dependencia-elmélet szerint?
A dependencia-elmélet szerint a globalizáció a kapitalizmus egy fejlettebb formája, mely elősegíti a fejlett országok általi kizsákmányolást.