29-A globalizáció és a nemzetközi kapcsolatok rendszere Flashcards

1
Q

Mi a globalizáció jelensége szó szoros értelmében?

A

A globalizáció jelensége a helyi vagy regionális jelenségek világméretűvé válását jelenti, ami egyben egy egységes társadalom kialakulását és továbbműködését, valamint a gazdasági, technológiai, szociokultúrális és politikai erők egyesülését jelenti.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Hogyan használják még a globalizáció kifejezést?

A

A globalizáció kifejezést gyakran az nemzetgazdaságok integrációjára használják, ahol a kereskedelem, tőke és munkaerő-áramlás akadályai leomlanak.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Mely két fő álláspont jellemzi a globalizációval kapcsolatos vitákat?

A

A globalizációval kapcsolatos viták középpontjában a globalizáció mélysége és az államokra gyakorolt hatása áll, ahol a liberálisok és a merkantilisták különböző nézőpontokat képviselnek.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Mit gondolnak a liberálisok a globalizációról?

A

A liberálisok optimisták, és úgy vélik, hogy a globalizáció rendkívüli gazdasági előnyökkel jár, nagyobb gazdasági növekedési kilátásokkal, és állami ellenőrzésen túllépő határokon túli folyamatok indításával, mint például migráció vagy környezetszennyezés.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Melyik gondolkodó képviseli a merkantilista álláspontot és mely argumentumokat használja?

A

A merkantilisták szerint a globalizáció nem mélyen végbemenő folyamat, és a nemzetközi kereskedelem vagy a multinacionális cégek mindig is kapcsolatban maradtak anyaországaikkal. Úgy vélik, hogy a szuverén államok a nemzetközi kapcsolatok főszereplői maradnak, mert képesek az ellenőrzésre és szabályozásra, belső erőforrásaikra támaszkodva.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Mi a neo-marxista álláspont a globalizációval kapcsolatban Robert Cox szerint?

A

Robert Cox szerint a globalizáció mély és felszínes integrációt is magában foglal. Úgy véli, hogy a nemzetállamok bizonyos hatalmukat elveszítették, de a kényszerítő katonai és területi hatalom továbbra is nélkülözhetetlen a nemzetállami politikai-vezetés számára. Az USA kényszerítő szerepét játsza, de gazdasági hanyatlása ellentmond globális katonai hatalmának kivetülésével.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Milyen változásokat hoz a globalizáció a politikai hatalom struktúrájában?

A

A globalizáció változásokat idéz elő a politikai hatalmi struktúrákban, ahol egyes nemzetállamok hatalma csökkenthet, miközben a nemzetállami politikai vezetés és a kényszerítő katonai/területi hatalom továbbra is fontos szerepet játszik.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Mi a különbség a globalizáció optimista és pesszimista megközelítése között?

A

Az optimista megközelítés, amit a liberális álláspont képvisel, a globalizáció gazdasági előnyeire összpontosít, míg a pesszimista megközelítés, például a neo-marxista vagy merkantilista álláspont, a nemzetállamok hatalmának gyengülésére vagy a gazdasági kiszolgáltatottságra világít rá.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Milyen hosszú távú tendenciát azonosít Paul Kennedy az USA kapcsán a globalizációs folyamatban?

A

Paul Kennedy elmélete szerint minden birodalom, így az USA is, túlnő magán, és a túlzott katonai-politikai kiterjedés súlya alatt gazdasági összeroppanást szenvedhet.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Mely jelenségeket sorolják a globalizációnak köszönhető határokon túlívelő folyamatok közé?

A

A globalizációval indult határokon túlívelő folyamatok közé tartozik a migráció, járványok, környezetszennyezés és a tőkeáramlások, melyek felett az állami ellenőrzés egyre nehezebbé válik.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Mi a neo-marxisták álláspontja a globalizációval kapcsolatban?

A

A neo-marxisták szerint a globalizáció hierarchikus és egyenlőtlen, a gazdasági függés (dependencia) realitása erősebb, mint a kölcsönös függés (interdependencia). A gazdasági erőfölény a fejlett ipari országok kezében összpontosul, és a globalizáció nem szolgálja az OECD országokban, sem a harmadik világban élő szegények javát.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Hogyan különbözik a dependencia az interdependenciától?

A

A dependencia egy függőségi viszonyt jelöl, míg az interdependencia kölcsönös függést, ahol minden szereplő kölcsönösen függ egymástól és közös felelőssége is van. Az interdependencia a kölcsönös felelősség és az elvi megegyezések kényszerére épül.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Mi az Észak-Dél dilemma lényege?

A

Az Észak-Dél dilemma a világ fejlett (Észak) és a szegényebb fejlődő (Dél) országai közötti gazdasági, társadalmi és politikai szakadékot jelenti. Ez a probléma a gyarmatosítási és dekolonizációs folyamatokra vezethető vissza, és ma már inkább gazdasági szakadékként emlegetik.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Milyen nézőpontokat ismerünk a fejlődő országok elmaradottságának magyarázata kapcsán?

A

Két fő nézőpontot különíthetünk el: a liberális és a marxista álláspontot. A liberális nézőpont szerint a világgazdaság jótékony hatással van a fejlődő országokra, míg a marxista álláspont szerint a fejlett országok kizsákmányolják a fejlődő országokat.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Hogyan látja a liberális álláspont a fejlődő országok gazdasági elmaradottságának lehetséges megoldását?

A

A liberális álláspont szerint a szabadkereskedelem, a specializáció, és a munkaerő nemzetközi megosztásán alapuló interdependens világgazdaság lehet a szegényebb országok felzárkózásának kulcsa. A javak, tőke és technológia áramlása növelheti az erőforrások hatékony elosztását, és elősegítheti a gazdasági fejlődést.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Mi a kapitalizmus szerepe a globalizációban a dependencia-elmélet szerint?

A

A dependencia-elmélet szerint a globalizáció a kapitalizmus egy fejlettebb formája, mely elősegíti a fejlett országok általi kizsákmányolást.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

Hogyan értelmezhető az Észak-Dél felosztás a modern világban?

A

Az Észak és Dél közötti kifejezés ma már kevésbé használatos, helyette inkább a gazdasági szakadékról beszélünk, amely kifejezi a fejlett és fejlődő országok közötti gazdasági és társadalmi különbségeket.

18
Q

Mi az interdependencia jelentősége a nemzetközi kapcsolatokban?

A

Az interdependencia arra utal, hogy a nemzetközi kapcsolatokban lévő szereplők kölcsönösen függnek egymástól, ami ösztönzi a közös felelősségvállalást és az együttműködést különböző országok és régiók között.

19
Q

Hogyan látta Marx a kapitalizmust a történelmi fejlődésben?

A

Marx a kapitalizmust egy világméretű, dinamikus és expanzív gazdasági folyamatnak tekintette, amelynek történelmi feladata a termelőerők fejlesztése volt.

20
Q

Miért nem alkalmazható az európai fejlődésről alkotott marxi elmélet az ázsiai vagy afrikai társadalmakra?

A

Mert ezekben a társadalmakban nem alakultak ki a pre-kapitalista állapotok és hiányoztak a társadalmi változás mozgatórugói, mint az osztályharc, ezért megrekedtek a fejlődésben.

20
Q

Miért nem tekinthető valódi fejlődésnek a dependenciával járó gazdasági növekedés?

A

Mert a politikai szuverenitás illuzórikussá válik és nem vet véget a gazdasági függőségnek, ezért a dependenciával járó gazdasági növekedést nem lehet valódi fejlődésként értékelni.

20
Q

Mi történik a kapitalista átalakulás és tőkefelhalmozás befejeztével Marx szerint?

A

Befejeződik a kapitalizmus, ami után felváltja a szocialista és később a kommunista rendszer.

20
Q

Hogyan látja a strukturalista álláspont a liberális kapitalista világgazdaságot?

A

A strukturalisták szerint a liberális kapitalista világgazdaság növeli az egyenlőtlenségeket a fejlett és kevésbé fejlett országok között, mert a nemzetközi kereskedelem a fejlett országoknak aránytalan nagy hasznot hoz.

20
Q

Hogyan befolyásolja az exportált nyersanyagok árának növekedése az importált készáru árát?

A

Ha az exportált nyersanyagok ára nő, ez az importált készáru árának emelkedésével jár, mivel drágább alapanyagból készülnek a termékek.

20
Q

Mi a fejlődő országokban exportált javak értékének romlásának oka?

A

Az exportált javak értékének romlása az importált javak értékéhez képest az árolló az ipari és mezőgazdasági termékek között miatt következik be, ami egyre több nyersanyag exportját igényli azonos mennyiségű készáru behozatalára.

20
Q

Melyek az Észak-Dél gazdasági szakadék mélyülésének fő okai?

A

Ugyanolyan növekedési ráták mellett kisebb nemzeti jövedelem, monokulturális gazdasági fejlődés, információ-technológiai szakadék, pénzügyi és banki szolgáltatások elérhetősége csak a fejlett világban, transz- és multinacionális vállalatok székhelyeinek a fejlett országokban találhatósága, valamint a fogyasztás és jóléti index egyenlőtlenségei.

20
Q

Mik a dependencia-elmélet fő jellemzői?

A

A dependencia-elmélet szerint a világgazdaság a perifériából szivattyúz ki értéktöbbletet a centrum felé egyenlőtlen csere révén, a fejlődő országok problémái pedig a fejlett államokkal való kapcsolatukban gyökereznek.

21
Q

Milyen kategóriákba sorolható a fejlődő országok és a fejlett országok közötti kapcsolat a dependencia-elmélet szerint?

A

Kizsákmányolás, elhanyagolás, valamint a dependencia és azzal járó fejlődés, mely gyors gazdasági növekedéssel járhat, mégsem vet véget a függőségnek, így a politikai szuverenitás illuzórikus marad.

21
Q

Mi a strukturalisták véleménye a fejlődő országok felzárkózási esélyeiről?

A

A strukturalisták pesszimisták azzal kapcsolatban, hogy a fejlődő országok képesek lesznek felzárkózni a gazdasági fejlettségben.

21
Q

Miért nem jelent valódi fejlődést a gyors gazdasági növekedés bizonyos függőségi kapcsolatokban?

A

Mert nem vet véget a dependenciának (függetlenség hiánya), így a gazdasági függőség miatt illuzórikussá válik a politikai szuverenitás.

21
Q

Mi a kapcsolat a dependencia megközelítés és a modern világrendszerszemlélet között?

A

A dependencia megközelítés szerint a modern világrendszer középponti izmusai a perifériából szívják ki az értéktöbbletet a centrum felé, ezáltal fenntartva az egyenlőtlen gazdasági kapcsolatokat.

21
Q

Mi a “liberális álláspont” a fejlődő országok gazdasági fejlődésével kapcsolatban?

A

A világgazdaság jótékony hatással van a déli országok fejlődésére, a szabadkereskedelem, specializáció és a munkaerő nemzetközi megosztása megkönnyíti ezeknek az országoknak a felzárkózását.

21
Q

Mi a kapcsolat a fejlődő országok elitjei és a kapitalista centrum között?

A

A fejlődő országok elitjei a kapitalista centrum klientúráját képezik, ahol a saját osztályuk érdekeit tartják szem előtt és nem az országukét.

21
Q

Milyen társadalmi következményei vannak a fejlesztési politikák viszonylagos kudarcának?

A

A társadalmi hierarchia elnyeli a külső forrásokat, a támogatások nem a címzettekhez jutnak el, valamint az agyelszívás rontja az oktatási beruházások megtérülését.

22
Q

Hogyan befolyásolja a globalizáció az Észak-Dél viszonyt?

A

Az informatikai forradalom ellentmondásos hatásai révén, mint például az új technológiai tudásigényesség és a globális kommunikációs hálózat kiépítése, valamint a globális kultúra és identitáspolitika hatásai keresztül.

22
Q

Mi a fejlett államok strategiája a szegényebb államok kapcsán?

A

A szegényebb államokat piacként használják fel, törekednek a dependencia állapotának fenntartására és védekeznek hatalmuk ellenálló függő államokkal szemben gazdasági szankciók és katonai erő bevetésével.

22
Q

Hogyan hat az olcsó beruházási és fejlesztési hitelek használata a fejlődő országok gazdaságaira?

A

Az olcsó beruházási és fejlesztési hitelek használata rövid távon segíthet a fejlesztésben, de a dráguló kamatok és az adósságszolgálat hosszú távon felemésztheti a növekedés eredményeit, adósságválsághoz és államcsődhöz vezethet.

23
Q

Milyen társadalmi és kulturális hatásai vannak a globalizációnak a fejlődő országokra nézve?

A

A globalizációnak tudatformáló hatásai vannak, mint például a globális kultúra terjedése, globalizációs ellenmozgalmak szerveződése, új népvándorlás és az identitáspolitika feltámadása, amelyek mind befolyásolják a társadalmi struktúrákat és kulturális identitást.

23
Q

Mi a jelentősége annak, hogy a “ki finanszíroz kit” kérdése a fejlődő és fejlett világ közötti kapcsolatban?

A

A “ki finanszíroz kit” kérdése rámutat a nagyarányú tőketranszfer problémájára, amely a fejlődő országokból a fejlett országok felé irányul, gyakorlatilag a fejlődő országok nettó finanszírozóivá teszi őket, ami mélyíti a gazdasági egyenlőtlenségeket.

24
Q

Hogyan viszonyulnak a fejlett államok a szegényebb államokhoz a hegemónia, dominancia és dependencia kontextusában?

A

A fejlett államok gyakran használják a szegényebb államokat piacként, és törekszenek a kizsákmányolásukra különböző eszközökkel, mint például gazdasági, kommunikációs, politikai, oktatási és kulturális stratégiák által, annak érdekében, hogy fenntartsák dominanciájukat és hegemóniájukat.