6. The promotion and presentation of the self; David Marshall Flashcards
Dualnost produkcije slavnih:
Skupno preziramo javni fokus na zvezdnike, hkrati pa jih še vedno spremljajmo o njih razpravljamo in s tem sodelujemo pri njihovem ohranjanju.
Zvezdniki kot pedagoško orodje, pedagoška pomoč pri diskurz sebstva:
Pomaga definirati “strukturo občutenj”, ki se navezuje na del, ki je mediiran skozi filme, radio, glasbo…
Npr. modni trendi, ki sledijo zvezdnikov… se začnemo oblačiti, vesti kot liki v filmu.
Zvezdniki so naučili generacije, kako naj sodelujejo in uporabijo potrošniško kulturo, da “naredijo samega sebe”.
Kritike potrošne kulture:
kako se je moralo posameznika naučiti, kako biti potrošnik in prepoznati vrednost potrošnje za lastno korist
V kritikah potrošniške kulture je, da pedagoško delo opravljeno za transformacijo tradicionalne kulture v bolj potrošniško, je bilo odvisno od zvezdnikov in njihove sposobnosti za utelešenje tranformativne moči, ključne za potrošniško kulturo:
v študiji oglaševanja in potrošniške kulture je ključni element, da ta transformacija posameznika v potrošnika ni preobrat v potrošnjo od proizvodnje, ampak preobrat v širšo in bolj pasivno produkcijo “sebstva”.
Govorice in zvezdniki
So ključna komponenta zvezdniškega diskurza
Javnost jih je uporabljala za osmišljanje javnega in privatnega sveta in kako je ta intersekcija povezana s produkcijo sebstva.
Ker so zvezdniki v središču, kar lahko
definiramo kot samo-produkcija, zvezdniške govorice omogočajo nenehen diskurz o reprezentaciji sebstva za javno potrošnjo.
Ta “Idealni jaz”, ki so ga zvezdniki ponujali je vodil do sposobnosti učinkovite množične prodaje različnih produktov.
Na drugi strani, so zgodbe o njihovem zasebnem življenju: ločitve, alkoholizem, nasilje, afere… so služile artikulaciji različnih javnih sfer napram tem, ki so bile konstruirane skozi zgodovino kulture.
Zvezdniški diskurz govoric je medosebna dimenzija , organizacije naše kulture.
Čemu služijo govorice?
- kot podaljšek osebnosti zvezdnikov, razkrivanje njihovega osebnega življenja je okrepila povezanost z gledalci
- Predstavljajo obliko družbene kohezije
De Backer deli govorice na dve funkciji: - Gvorice ugleda: status osebe je na novo postavljen glede na informacije, ki krožijo v skupnosti
- Strateške govorice: posameznik se nauči družbenih izhodišč primernega, obarvanega vedenja, skozi informacije, ki jih pridobi od drugih
- govorice kot diskurz predstavljajo strukturo govornega vključevanja oz pogovora, ki govori o drugih- še posebej ko niso prisotni
- Odsotnost objekta je eden od razlogov, ki naredi govorice o zvezdnikih (v revijah) najbolj dostopne.
Govorice kot oblika družbenega nadzora
Tabloidi skozi govorice reprezentirajo probleme bogatih in slavnih na način in na ta način vzdržujejo družbeni red, da kljub bogastvu in slavi imajo težave.
Govorice delujejo na dveh stopnjah:
- Reportaža: najprej pride do reportaže, ki se pojavi kot oblika informacij za bralce v tabloidih, časopisih, tv…- so strukturirane in močno posredovane
- Ogovarjanje: skozi osebne pogovore in vrednotenja, ki posredovane govorice premakne v medosebni prostor vsakodnevne izmenjave. Premikanje tovrstnih informacij o tračih zvezdnikov v medosebno je poudarjeno zaradi pogosto osebne narave informacij o slavnih.
De Becker: družbeno učenje
Zvezdniške govorice pomagajo mlajše generacije naučiti, kako se vesti, oblačiti in se vključevati v družbo.
Odrasli pa jih uporabljajo v parasocialnih aktivnostih- zvezdniki so vključeni, kot da bi bili del družbenih omrežij za pogovorne namene, a prosocialnost pomeni, da je ta vključenost v medosebno popolnoma enosmerna, saj se v njih pojavljajo samo v posredovani obliki in niso dejansko del družbenega omrežja.
Razumevanje vrednosti zvezdniškega diskurza v spremenjeni medijski kulturi:
mevanje vrednosti zvezdniškega diskurza v spremenjeni medijski kulturi:
zvezdniki so produkcija sebstva, ki je odvisna od zapletene in vplivne medijske kulture. So ključni element predstavitvene kulture. Z njihovo odvisnostjo od TV, filmov, radio in novinarjev za njihov vpliv, tudi na parasocialnem nivoju, bi predpostavljali, da razpršenost on-line kulture in njene transformacije moči tradicionalnih medijev za reprezentiranje interesov in želja, zvezdniki kot predstavniki identitete, individualnosti in potrošniškega jaza bi upadli.
Spremembe v online kulturi
- družbena omrežja svojo strukturo gradijo na obliki družbene izmenjave: e-mail, chat, instant messaging, blogi…
- sočasno je bil porast multiplayer online igric, ki je tudi omogočilo okolje virtualnega druženja s prijatelji in real time (in-character and of-character modes)
Razvoj fb, myspace, twitter, linkedin, yt..!!
Delijo se po namenih: video platforma, foto platforma, chat… - tehnološke zmožnosti platforme.
Dve glavni dimenziji:
- oblika kulturne produkcije in
- oblika javne interakcije in izmenjave
naredijo družbena omrežja simultano medij in komunikacijsko obliko.
Kaj povezuje družbena omrežja in zvezdniki?
Družbena omrežja so konstruktivna in organska oblika “samo produkcije”. Samoprodukcija je jedro zvezdniške aktivnosti in danes služi kot navodilo in predloga za organizacijo in produkcijo on-line sebstva, ki je postala ključna komponenta naše reprezentacije sebe v svetu.
Goffman, nastopanje
Nastopanje po Goffmanu je zavedno dejanje posameznika, ki zahteva natančen nastop in igranje sebstva, katerega karakter in uprizarjanje vodijo norme.
Loči oder (kako želimo da nas drugi vidijo) in zaodrje (kjer smo dejansko to kar smo).
Uprizarjanje sebstva na spletu
Kot rekviziti in spremljavo odra lahko vidimo družbena omrežja: naši profili, slike, sporočila…
Goffman pravi, da je definicijski izvor osebe- maska in kar je konstruirano via Fb, twitter… je konstukcija karakterja za nekakšen ritual nastopa sebstva. Vedno si pozoren na potencialno občinstvo in na sam način repretentacije in produkcijo sebstva.
Npr. zvezdniki delijo tudi “zasebne” trenutke in na tak način imajo nadzor nad svojo javno persono- nastop zvezdnikov vsakodnevnega jaza.
Graeme Turner: Demotični preobrat
mediji so vedno bolj nagnjeni k vsakodnevnemu in navadnemu (reality tv, navadni ljudje).
Habermas, javnost:
Javnost oblikovana za legitimiziranje moči določene organizacije.
Zvezdniško vključevanje na SM
Zvezdniki so vključeni v zelo sofisticiran način uporabe družbenih medijev, ki proizvajajo drugačen način prisotnosti. To je investicija v javni jaz, ki prepozna, da se takšno sodelovanje razširi na milijone uporabnikov, ki so predhodno razširili vojsko zvezdniških uporabnikov družbenih omrežij.
Javni jaz, skozi aktivnosti javne osebe ali drugih uporabnikov, je prepoznavanje, da strani in izmenjave, ki se na njih razvijejo, so podaljški produkcije sebstva in so ključni za ohranjanje identitete posameznika.
Razlika v interakcijah v online svetu in v realnosti:
- pogovor je v samem centru objavljanja in je tisto, kar drži družbena omrežja skupaj skozi čas
- javni jaz je konstantno obdelan in posodobljen v njegovi on-line obliki za ohranjanje njegove vrednosti in za prepoznavanje njegove osrednostni posameznikove identitete- ki je odvisna od networkinga za ohranjanje življenja on-line persone.
Medosebna komunikacija kot koncept
nam omogoča razumevanje mešanice reprezentacije in predstavitvene kulture ter njune povezave.
Medosebna komunikacija razkriva, da smo v online-kulturi (družbenih omrežjih) primorani komunicirati prek večplastne forme, kot so internetni chati, fotografije, objavljanje na družbenih omrežjih. Prav slednje so začetna točka komunikacije, saj omogočajo neprestano vključevanje vseh deležnikov. Večplastno komuniciranje sestavljeno iz prepleta mediiranih oblik ter pogovorov.
Interkomunikativni jaz: objavlja linke do yt posnetkov, glasbe, fotografij, ki izražajo naši identiteto.
Parasocialni jaz
Interaktivna dimenzije on-line družbenega mreženja zazanava novo potrebo zvezdnikov, da svojo komunikacijo za povezovanje s sledilci opravljajo sami- včasih so to poečli managerji in PR.
Parasocialni jaz je pragmatičen- razume, da je nemogoče individualno komunicirati z tisočimi.
Zvezdniki niso dejansko prijatelji s tisočimi sledilci, ampak površinsko jih dojemajo tako.
Tisti, ki s svojimi sledilci ne komunicirajo individualno ohranjajo broadcast model komunikacije.
Zvezdniki včasih ločijo objave, ki jih sami delijo in tiste, ki jih njihovi publicisti: nekateri to ločijo na profile npr. fb- uradno, twitter-osebno itd.
3 načini predstavitve zasebnega jaza na on-line; javna verzija zasebnega jaza.
- Javni jaz
Uradna verzija.
Pri zvezdnikih je to industrijski model: kako so videni znotraj industrije v kateri so (objavlja datume novih filmov, turnej, premiere, kako dobiti vstopnice..)
Ta efekt opravljajo javne strani. Potreba po uspostavljanju kvazi-uradnih strani npr. fb stran, ker uporabniki pogosteje iščejo info. skozi te strani.
Upravljajo jih publicisti, asistenti- delajo na tem, da ohranjajo javno osebnost kot cenjeno kulturno blago. - Javni zasebni jaz
Svet družbenih omrežij, kjer zvezdniki sodelujejo (ali pa nekdo v njihovem imenu).
Podaljša in razširi izpostavljenost posameznikovega življenja javnosti.
Popularna uporaba twitterja v ta namen.
Vrednost javnega zasebnega jaza je še vedno odločila, ker posamezniki konstruirajo in nadzorujejo katere dele življenja so pripravljeni deliti javnosti. - Transgresivni intimni jaz
Tega vodijo začasna, momentalna čustva, prav tako pa te objavljene vsebine hitro oz viralno zaokrožijo po spletu- kar lahko kasneje obžaluješ.
Transgresivnost ohranja znak v on-line in off-line obliki za oboževalce in gledalce, ki nakazuje posameznikovo pravo naravo.
Poglej zaključek še!!!