27. Media is other people; Markham Tim Flashcards
Kaj morajo biti novinarji pri poročanju dogodka in kaj to ustvarja?
Novinarji morajo glede poročanja o določenem dogodku biti selektivni o tem kaj bodo poročali: kaj je tisto najpomembnejše vredno omembe- to je ustvarjanje narative.
(Kako lahko novinar spravi občinstvo izven njihovega vsakodnevnega balončka in jim predstavi kaj dejansko se dogaja- kako jih lahko prepriča, da jim je mar za trpljenje).
Pomanjkanje sočustvovanja
toliko kot lahko posameznik sočustvuje z ostalimi, toliko je preveč trpljenja, ki se dogaja okrog nas, da bi se lahko brigali za vse
Kaj je ključ za vspostavitev dobre narative?
Obstaja meja med biti dober pri vzpostavljanju dobre narative in med tem da gre novinar predaleč- ključno je ravnovesje in objektivnost
Težave s predstavljanjem nasilja, grozljivih dogodkov…:
- mediji so med tem, da prikažejo čim bolj resnično in med tem, da mora biti primerno za gledalce
- filmi in video igre: kako zabavno je primerno da naredijo nasilje v filmih in igrah
Kljub temu, da je izmišljeno predstavljajo resnični svet in imajo vpliv.
Produkcija resnice medijev
Shani Orgad: mediji ne samo posredujejo znanja, ampak so deležniki v domišljiji občinstva
Mediji so konstruktorji resnice in ne odsev nje- producirajo razumevanje sveta.
Odločitve pri izbiri besed in slik o določeni zgodbi je že del ustvarjanja razumevanja nečesa- do prejemnikov nikoli ne pride tako kot je mišljeno ker tudi oni sami procesirajo znotraj svojega razumevanja in izkušenj.
Vprašanje je, kako ljudje dojemajo resnico širše: primer begunski center
Npr. Pre široka slika dogajanja v begunskih centrih nas preveč oddalji od dojemanja stopnje grozote- dehumanizira naše razumevanje teh ljudi.
Obratno pa, če povemo zgodbo individualne osebe npr. slika otroka kako joče, -dekontekstualiziran situacijo, jih ustvarimo za individualni simbol žrtve namesto žrtev določenega konflikta v določenem času in prostoru.
Če se te grozote dogajajo npr. v državah tretjega sveta, se dojemanje te problematike za nas zgodi znotraj konteksta, ki ga že imamo o tem delu sveta.
Če imamo pretiran čustven odziv na zgodbo nas to lahko odvrne od razumevanja politike in ekonomije, ki stoji za to človeško katastrofo.
Said: Kako se npr. zatiranje žensk in manjšin odvija:
Zatiranje žensk in etičnih manjšin ali celotnega razvijajočega sveta se dogaja neopazno v rutinah vsakdanjega življenja, kot se dogaja na sestankih uprav…- kaj bi bilo potrebno storiti?
Ni potrebe, da je to fatalno, samo občutljivost do “othering” ki se prikrade
Problematično prikazovanje “drugih” npr. beguncev
Problematično je predstavljanje teh ljudi: če prikažeš kako so jim prišli drugi (navadno belci, ki so nam bolj znani-iz razvitih držav) to ustvari žrtve kot tiste, ki jim je potrebno nahraniti in jih rešiti- sebi podobnih pa postavimo za rešitelje.
Na rob se postavlja njihove predstavnike , njihovo sposobnost razmišljanja in vedenja samih zase- nimajo možnosti se postaviti zase, to delo opravljajo tisti, kih jih predstavljajo.
Gledalci ne dojamemo, da so to posamezniki, ki lahko razmišljajo imajo želje, ambicije… obstali so v kategoriji oddaljenih drugih.
Mediji in filmi se preveč osredotočajo na prikazovanje neenakosti in nepravičnosti in znotraj tega ustvarijo dramo in konflikt.
Mirovniško poročanje vs vojno poročanje
Mirovniško poročanje je občasno samo-čestitanje za stran zahodnega sveta, ki je omogočil pomoč.
Najslabše kar lahko novinar stori je -prikazovanje žrtev kot hvaležnih.
Pozitivna razvojna zgodba ponavadi pade v dve kategoriji:
- Stvari so se izboljšale, ker nam “oni” postajajo podobni
- Stvari so se izboljšale, ker so srečni kljub svojim primitivnim življenjem
To ni namen novinarjev. To je bolj ilustracija Saidovega argumenta:
Kakršna koli slika razvijajočega sveta v kontaktu z zahodno publiko, se navadno za gledalce izkaže kot utrujajoča in nepravična distinkcija med zahodom in ostalimi.
Ali je primerno prikazovanje trpljenja na dramatičen način?
Jean-Jacques Rousseau: (za igre) Ne. V vsakem primeru s prikazovanjem trpljenja želiš zabavati množico, tako kot jo želiš pri komediji.
Edini primeren odziv so suhoparni točni podatki, brez čustev- ampak takšna odsotnost čustev lahko izpade sadistična.
Enako vprašanje je obstalo za medije.
- Nekateri so mnenja, da kakršno koli poročanje o zgodba je na nek način želja po generiranju občinstva
- Z odtujenim drugim, niso več oni oni, ampak karakter v naši narativi
- Naučiti se moramo primerjati možna razumevanje zgodbe in se odločiti, katera je za nas najbolj resnična
Lilie Chouliaraki: Včasih postanemo vznemirjeni o zgodbi o terorističnem napadu, vojni.
To te ne naredi slabega človeka, ampak posvečanje pozornosti skozi lečo zabave te naredi pasivnega- zgodbo hitro pozabimo
Obstajajo pa zgodbe, do katerih imamo konkretna čustva in nas lahko prizadene- takšne zgodbe ostanejo v našem spominu več čas, ampak je še vedno pretežno pasivna.
Luc Boltanski: Politika pomilovanja
Predstavlja obojestranski nož občutka, da nam je žal za drugega: to nam je instinktivno primeren odziv, ampak to je najdlje kar gre.
John Fiske pojasnjuje odziv na ki jih vidimo v medijih v resnici nič ne spremenijo glede tega težavnega cenarija.
Chouliaraki: Verjame da obstaja tretji način gledanja medijev**
način kjer čustva kot so pomilovanje in ogorčenje izhajajo iz osebnih izkušenj ven v javno domeno
To je mišljeno na situacije, ki nas tako pretresejo, da nas postavijo izven nas, iz naših normalnih poti- lahko pride do tega, da se odločimo nekaj storiti (pogovor s prijatelji, podpisovanje peticij, udeležitev protesta…)
Postavijo nas izven naše navade doživljanja sveta- dojamemo, da novice niso le neskončen cikel enega in istega konflikta, vprašamo se kako se vedemo in razmišljamo (pripravljeni na spremembo)
Kaj je četrta stena?
Učinkovit način prebijanja iz navad ustvarjanja medijev in pasivnega gledanja, ki pride zraven je prebijanje četrte stene.
Četrta stena je sprednji del odra ali pa ekran- karkoli je med posameznikom in nastopom, kar ločuje resnično življenje od tega drugega prostora-kjer se navežejo dramatične konvencije.