1. Why do media matter?; Marham Tim Flashcards

1
Q

2 teoriji, ki sta v preteklosti odgovarjali na upr. Kakšno moč imajo mediji?

A
  1. Kako posamezniki ali organizacije uporabljajo medije za doseganje določenih ciljev.
    Primer:
    - Producenti uporabijo določena kinematografska orodja, da od gledalcev sprožijo določen odziv
    - Politiki priredijo svoj odziv- SPIN na tragičen dogodek, da mediji poročajo o njem v pozitivni luči
    - Novinarji uporabljajo metafore, humor da bralce prepričajo v strinjanje o določenem problemu
    Pomanjkljivosti:
    Ta pristop predpostavlja, da posamezniki posvečajo 100% pozornost medijem in so konstantno pozorni in pripravljeni, da na njih vplivajo.
    Ravno nasprotno, zaradi MEDIJSKE SATURACIJE smo konstantno izpostavljeni raznim vsebinam, večino katerih spregledamo. Na nas vpliva le majhna količina vsebin v primerjavi s tem, koliko smo jim izpostavljeni - INFLUENCED vs. EXPOSED
    medije so instrument, ki se ga posamezniki poslužujejo za določen namen
    -Kulturne študije

Kako mediji vplivajo na družbo?
Primer:
- Kako mediji prikazujejo spol, raso itd. lahko vpliva na naše dojemanje le teh
- Ta pristop se sprašuje, kakšen je kumulativni efekt konstantne izpostavljenosti oglaševanju, medijev (kljub temu, da na nas ne vsi neposredno vplivajo).
Ta perspektiva ima politično ekonomski pogled na medije.
Pomembno pa je zavedanje, da imajo isti mediji različen vpliv na različne ljudi.
Primer: Niso vsi ljudje zainteresirani v modo, zato nemoremo reči da ima, način kako mediji asociirajo modo, vpliv na njih- ali pa ideje, ki so povezane z njo spol, konzumerizem

  • Paradigma učinka

Nobeden od pristopov ne prikaže kako mediji delujejo v vsakdanjem življenju.
Na medije ne gledamo več kot na koherentno enoto, ki je v središču družbe. Danes imamo na medije in njihovo dojemanje različne, neenakomerne in nepredvidljive poglede.
Danes jih nemoremo več preučevati ločeno od družbe.
Npr. Mladostniki drugače dojemajo “neprimerna” besedila v sodobnih pesmih, kot jih starejši in bol konzervativni ljudje. Izpostavljeni smo veliko alternativam in ni več tako splošno znano, da če npr. poslušaš en tip glasbe poslušaš tudi točno določene bende. itd.
mediji so zunanji vpliv na kulturo in družbo

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Medijske prakse.

A

Teorija medijske prakse: ni pomembna samo vsebina medijev, ampak njihova uporaba- način njihove uporabe: proizvajanje vsebin, konzumiranje, ignoriranje, deljenje itd.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Mediji ustvarjajo ali zadovoljujejo potrebe?

A
  • Oglasi nemorejo prepričati v uporabo določenega izdelka, lahko pa ti ponudijo možnosti in posledično z razmišljanjem se v nas prebudi potreba.
  • Prav tako te mediji nemorejo prepričati, da določena skupina ljudi ni vredna zaupanja. Lahko pa poročajo o njih na tak način, ki v nas prebudi to splošno razmišljanje, ker smo izpostavljeni določene narativi o določeni skupini ljudi.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Mediji in osebnost

A

O medijih ne razmišljamo kot o nečem tam zunaj, ki na nas vpliva, ampak kot del okolja v katere se razvijamo in postajamo “jaz”, okolje v katarem živimo, delamo, se učimo…

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Družbena reprodukcija

A

Družbena reprodukcija: kako se vse neenakosti in hierarhije družbe nadaljujejo iz dneva v dan. Funkcionalisti pravijo, da institucije kot so npr. mediji skrbijo da se družbeni red nadaljuje, kot je, in vse neenakosti, povezane z njim.

(Giddens): Kako je družba usmerjena k ohranjanju status quo, kljub vsem spremembam, ki jih vidimo v obliki novih idej in tehnologije-to je predvsem povezano z močjo in neenakostjo ( med spoli, rasami, gospodarstvom itd.)
Za družbeno reprodukcijo so potrebne širše strukturne sile in vsakodnevne prakse posameznikov. Kljub temu, da bi načeloma lahko s spremembo individualnih praks, “spremenili družbo”- pa te prakse niso resnično individualne
Npr. uporaba družbenih omrežij je že predpisana npr. twitter: omejeno št. znakov na objavo, instagram video in foto vsebine > texta, itd.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

3 dimenzije moči

A

Direktna; mediji ki jih konzumiramo ali posamezna besedila imajo moč nad nami, če so v nasprotju z našimi interesi in prepričanji
Npr. Nestrinjanje: mediji imajo nasprotni pogled od bralca (liberalci vs konservativci)

Prednostno tematiziranje; mediji imajo moč, da se vzdržijo informacij, jih obdržijo izven središča pozornosti- poročajo samo o tem kar je všeč eliti
Npr: Globalno segrevanje: korporacije imajo več dobička od tega, da onesnažujejo okolje itd. zato to problematiko potiskajo izven kroga pozornosti javnosti

zahrbtna; mediji oblikujejo naše interese in želje: mislimo da si izhajajo iz nas v resnici jih za nas konstruirajo mediji
Npr: Moralne panike, oglaševanje in ustvarjanje potreb za potrošnike (ki jih sami nebi imeli)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Kulturne prakse

A

Kulturne prakse so skupne predstave o tem, kako se ljudje rutinsko obnašajo v kulturi in vrednote so skupni ideali kulture. “Kakšna je” so kulturne prakse, “Should Be” pa se nanaša na vrednote.

Kaj konzumiramo, kako konzumiramo, kako se ob tem počutimo;
- obstajajo različni določeni tipi uporabnikov medijev- delijo si nekatere karakteristike

Konflikt med raziskovalci: po eni strani smo danes vsejedci kot še nikoli, zaradi ogromne količine informacij kateri smo dnevno izpostavljeni. In med tem, da nekateri zagovarjajo, da naše odločitve niso v resnici naše.
Giddens: Navade in okus niso produkt samo naše “originalnosti”, hkrati pa niso samo produkt procesa družbene reprodukcije. V vsakem trenutku imamo možnost drugačnega razmišljanja ali pogleda o določeni temi, problematiki.
To razumemo skozi koncept hegemonije: je koncept spontane privolitve. V vsakodnevnem življenju je mnogo priložnosti, kjer bi lahko nekaj spremenili ali pa se z nečim ne strinjali. Ampak nam v toku vsakdana ne pride na misel, da bi v to podvomili oz se ne strinjali- to je predvsem zato, ker nek način razmišljanja zakoreninjen v strukturi družbe (nobeden nas ne sili v to, je pa poskrbljeno da o tem ne preveč razmišljamo)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Mediji in identiteta

A
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

3 pogoji zakaj vrejamemo MP

A
  1. Mediji jih imajo radi: prikažejo nam vse detajle, zgodbe personalizirajo, imajo nešteto priložnosti za moralizacijo itd.
  2. Kljub temu, da jim večina ne verjame oz so skeptični se zaradi naše narave vseeno podredijo večinskemu mnenju
  3. Vrednost imajo, ker so skrajno konservativne: rešitev mp je vedno vrnitev k tradicionalnim vrednotam- k temu kar je vedno bilo.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Družbeno posredovane informacije

A

Včasih so te posredovane stvari, tiste ki jih vidimo in o njih razmišljamo, družbene.
- peer pressure: pritisk, ki smo ga deležni, da shajamo s tem čemur drugi sledijo
- “groupthinking” način, kako ljudje ustvarijo skupno zavedanje o tem kaj je pomembno, brez da bi dejansko imeli razpravo o tem.
- “Ambient attention”:
Npr. zanašamo se na mnenje določenih posameznikov, ki jim sledimo na družbenih omrežjih itd.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Medijski rituali

A

Kar se na prvi pogled zdijo medijske rutine so pravzaprav medijski rituali:v njih je vgrajen set vrednot in prepričanj o tem kako vidimo svet in naše mesto v njem.

Cloudry prepozna, da medijske navade, ki jih imajo posamezniki so pravzaprav medijski rituali: s seboj nosijo set vrednot in prepričanj kako vidimo svet in naše mesto v njem.
Na začetku so rituali dejanja ki jih opravljamo za dosego nekega cilja, kasneje pa rituali postanejo “samonanašajoči” (imajo pomen sami po sebi).

Mnenja so prav tako kulturne prakse- izražali so jih naši predniki in izražali jih bodo naši potomci
Temu čemur namenjamo pozornost in čemu se odzovemo so samo delno naše odločitve.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Foucault, moč

A

V svojem delu The will to knowledge našteva vse kaj moč NI.
NI izvajanje ukazov in prepovedi ene osebe nad drugo
Moč je PRODUKTIVNA- pokaže se skozi način kako se posameznik izraža in sprejema odločitve in NE skozi sile ki omejujejo tvojo svobodo.
Npr.
Spolna usmerjenost: namesto da se prepoveduje določene oblike s. usmerjenosti, se dovoljuje svobodo izražanja lastne s. usmerjenosti, AMPAK družba tvojo usmerjenost poimenuje in jo umesti v obstoječ spekter, ki obstaja znotraj določenih družbenih prepričanj in informacij o s. usmerjenosti -> to znanje uporabljamo za nadziranje pozicije in samega sebe.

Na podoben način počnejo mediji. Odsevajo nam življenja ljudi, ampak znotraj medijskega diskurza.
Npr. poročanje poročil o vojni, dogodku itd. Reporterji, režiserji… držijo ogledalo gledalcem. Svoja življenja primerjamo s tem kar nam je predstavljeno. S tem se lahko identificiramo ali pa najdemo nasprotja vsemu kar nam je znanega - postavimo se v odnos do diskurza, ki ga uporablja novinar, režiser… v sklopu znanja ki ga ima o določeni temi in njegovega razmišljanja o tem.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Politično ekonomski pogled na medije

A

Se osredotoča na na moč/ vpliv. Predvsem na moč, ki jo imajo različne institucije na to da vplivajo kako mediji pokrivajo dogodke.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Razpšenost medijev

A

Mediji so v današnji družbi tako razpršeni, da so neopazno vsidrani v naše vsakdanje življenje- ne zavedamo se kdaj sploh vplivajo na nas.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Kako se naši načini dojemanja in vedenja normalizirajo?

A

Normalizirajo se skozi vsakdanje rutine.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Kako diskurz deluje na subtilen način?

A

Poimenovati nekaj, kar je pred tem bilo samo ena stvar od mnogih je učinkovit način nadzorovanja meje med normalnim in abnormalnim.
Npr.
Histerija: tako vedenje se je od vedno pojavljalo. Po tem ko so to poimenovali in ga takrat pripisali predvsem ženskemu vedenju, je to služilo tudi pri utrjevanju moške dominacije nad ženskami v moderni evropski kulturi. (19. stol)
Na takšen način se tudi ustvarijo moralne panike: npr. neko vedenje je od vedno prisotno, ampak se zato ker se je to poimenovalo in začelo pogosteje govoriti o tem ustvari prepričanje, da je to vedenje v porastu -mugging epidemic-

S poimenovanjem določenih oz označevanjem dogodkov, situacij, vedenja… -obesity crisis, celeb meltdown, identity theft- nam omogoča določene ideje postaviti v določene sklope, da jih kasenje lažje prepoznavamo (to ni nujno koristno, ker lahko pretirano posplošujemo)

17
Q

Focault in resnica

A

Resnica ni nekaj kar samo po sebi obstaja: je nekaj kar ima učinek/vpliv.
V akademskih sferah je resnica nekaj konstruktivnega in predstavitev, odraz resničnosti.
Ko konzumiramo medije ne dojemamo resnice oz njenega pomanjkanja: resnica je nekaj kar začnemo zaznavati skozi čas.
Moč, prepričevanja, prekrivanja, laganja… politikov, poročevalcev itd. je ena stran.
Resnična moč medijev pa je produkcija resnice- na način si gledalci sami ustvarjajo svojo resničnost, ampak znotraj pogojev avtoritete medijskih glasov.

18
Q

Norme in mediji

A

Usmerjajo vedenje v kulturi.

  • Moč medijev ni v tem da ti ukazujejo kaj naj razmišljamo moč medijev je ve tem da imajo sposobnost spodbujanja o čem naj razmišljamo.
  • In ko o nečem razmišljamo, o tem razmišljamo v primerjavi s seboj in tem, kar nam mediji skozi svoje diskurze ponujajo.
    Npr. Če veliko število ljudi spremlja iste novice, gleda iste Tv šove… z enakimi disciplinarnimi nagnenji, ali pa če večina žensk bere isto revijo, in ponotranjijo iste poglede na spolnost iz člankov lahko to postane kulturni trend. Veliko več konzumira pornografijo od obdobja pred internetom- to pomeni da se bodo kulturni pogledi in vrednote o spolnosti skozi čas spremenili. Te spremembe so pomembne, ker to niso samo odločitve, ki jih ljudje sprejemamo ampak je skupek vsega kar mi počnemo in kar nas naredi ljudi.- hkrati pa ne vsi konzumirajo pornografije in ne vse ženske berejo iste članke.
    Kljub temu, da smo si med seboj različni, beremo različne članke, spremljamo različne kanale, gledamo različne programe itd.- še vedno obstajajo norme ki jih lahko identificiramo.
19
Q

3 načini branja tekstov (Hall)

A
  1. Preferirano branje: razumemo tako kot si je avtor zamislil.
  2. Pogojeno branje: medijski tekst jemljemo resno, ampak ga prilagodimo naši družbeni poziciji*
  3. Opozicijsko branje: prejemnik je v konfliktu z preferiranim branjem, ne samo zato ker imajo različne poglede, ampak tudi zato ker izhajata iz različnih družbenih pozicij.
20
Q

V stiku z mediji moramo biti pozorni na širšo sliko!

A

Od kje je sporočilo prišlo, kako je bilo distribuirano in interpretirano.

Hall: Da bi razumeli sporočilo, ki ga želi avtor posredovati skozi svoje delo (text, film…) moramo gledati širše. Pozorni moramo biti na avtorjevo ozadje, produkcijo, okolje znotraj te produkcije, hierarhično lestvico znotraj organizacije, njihova delovna razmerja.

21
Q

Dva novičarska pristopa glede na pridobivanje gledalcev- ekonomsko gledano:

A
  1. Že obstoječemu trgu gledalcev ponujajo vsebine, ki si jih sami želijo in poročajo le temah, ki so atraktivne za to občinstvo
  2. Ustvarijo občinstvo: poročajo o stvareh in prikazujejo to, kar naj bi ljudi “moralo” zanimati.
    Npr. Apple ustvarja izdelke, za katere ljudje niso niti vedeli da jih “potrebujejo”.
22
Q

The dance; opiši o čem se gre ideja

A

Odnos med gledalci in producenti vsebin-medijske vsebine.

Medijske vsebine, šovi, oddaje itd. so skrbno načrtovane vsebine z namenom, da se prikupijo gledalcu- čim večjemu številu gledalcev. To zahteva od producentov, pisateljev, da vsebine ustvarjajo na način, da se nas čimbolj osebno dotaknejo npr. predvidevajo kakšen humor imamo radi, kakšne šale bodo uporabili, kakšni so naši pogledi na stvari…
Hkrati pa imajo gledalci radi možnost izbire in samostojnega odločanja, kakšne vsebine so jim všeč.
Hkrati pa je vsaka naša odločitev podobna odločitvam mnogih drugih- to imenujemo skupno vlaganje v ples, je potrditev, da je vredno se pridružiti, ustvarijo se skupnost: imajo skupne prioritete in prepoznaven način govora.

23
Q

Komu pripada moč: ustvarjalcu ali gledlcu?

A
  • Gledalci se znotraj skupnosti počutijo opolnomočene, samozavestne, imajo občutek pripadnosti skupnosti- skupnost pa so lahko zelo močne in imajo velik vpliv, da lahko pritiskajo na avtoriteto npr. politike, nepravičnosti itd.
  • Hkrati pa ima moč tudi sam kreator Npr. Mark Zuckerberg: ima vpliv- spreminja vedenje ljudi in družbo, denar, veze…

Danes imajo produkcijske hiše težave z generiranjem profita, ker je vedno več vsebin kreiranih s strani uporabnikov in so le te v veliki večini brezplačne.
Medijske hiše so si posledično tudi nakopale pomanjkanje zaupanja s strani občinstva, ko so poročali na način, da so pritegnili gledalčevo pozornost s tem, da so jih z vsebinami zavedli in jih prirejali samo z namenom da dosežejo pozornost in ne kvalitetnih vsebin- na splošno pa naj bi zaupanje znotraj družbe padlo tudi drugod pri zdravnikih, sosed, učiteljih…
Zato si sami izbiramo kanalom, ki se nam zdijo zaupanja vredni in jim verjamemo.

Producenti kreirajo vedno več komercialnih vsebin, ker te pritegnejo pozornost: sexs, zvezdniki, gossip itd. - kljub temu, da pritegnejo pozornost teh vsebin ne nujno cenijo- posledično zanje nebodo pripravljeni plačati.

24
Q

Pomen svobode

A
  1. pozitivno svobodo free to: svoboda da postanemo to kar želimo biti
  2. negativno svobodo free from: svoboda od revščine, lakote, begunstva itd.

Dober občutek je, da imamo svobodo izbire, kakšne vsebine bomo konzumirali, kaj bomo poslušali itd.
Znotraj teh možnosti, pa smo še vedno omejeni samo na te možnosti, ki so nam na voljo, kar je lahko tudi en način nadzorovanja- kar pomeni da pravzaprav nimamo svobode izbire