10. Televizijska kultura: Fiske John Flashcards

1
Q

Prevara transparentnosti

A

Zmota transparentnosti – prepričanje, da so novice ogledalo realnosti, ta zmota je ključna za avtoriteto novinarstva. Če ne bi z različnimi strategijami to dokazovali, ne bi imeli avtoritete in bi bilo na ravni soap opere. Konvencije so pa podobne pri poročilih in soap operah. Poročila niso nič drugega kot reprezentacija – ena od možnih reprezentacij dogodkov.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Kako novice vzdržujejo avtoriteto

A
  • uravnoteženostjo
  • stabilizacijo
  • selekcijo
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Glavni mit novic

A

Novice so ogledalo resnice

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Na kaj se osredotoča Fiske?

A

Osredotoča se na DISKURZ POROČIL, ne na novice

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

S čim poročila upovedujejo realnost? Širši pomen

A

Z konvencijami!

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Kaj je ključno za analizo ideološkega učinka novic?

A

Analiza in demistifikacija KONVENCIJ

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Kaj so novice?

A

Novice so namreč izjemno konvencionalen in kodiran žanr, ki uporablja formulaične lingvistične in vizualne kode

npr. npr. podoba studia in voditelja, podoba reporterja iz terena

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Kakšno je pripovedovanje poročil na denotivni in kakšno na konotivni ravni?
Strategije obvladovanja realnosti.

A

Konvencije predstavljajo strategije obvladovanja realnosti. Na denotativni ravni je pripovedovanje v poročilih lahko objektivno, konotativno pa celotna verbalna in vizualna oblika novic vzpodbuja k čisto določenemu branju/interpretaciji in razumevanju novic kot neposredovane slike realnosti.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

2 pasti ki jima podlegajo tradicionalne obravnave novic

A

past vulgarnega materializma in past empiricističnega subjektivizma.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

N čem temelji ideologija novic?

A

temeljiti na analizi splošnih družbenih mitologij, ki so podlaga novicam, ter na analizi poklicnih novinarskih standardov in konvencij upovedovanja, ne zgolj na analizi ekonomskih in političnih razmer produkcije.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Kaj so medijski texti niso?

A

niso enostavno artikulacija načina produkcije ter politične in ekonomske organizacije kulturne proizvodnje. Pomeni in učinki novic niso zrcalo ideologije take ali drugačne elite, ki politično ali ekonomsko nadzoruje televizijsko institucijo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Poročila so

A
  • Poročila so televizijski žanr z visokim statusom
  • faktične informacije, ki jih njihovi gledalci potrebujejo, da bi lahko sodelovali v svoji družbi
  • Poročila so tudi blago, ki ga je drago zbirati in distribuirati
  • delujejo kot diskurz
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Poročila kot diskurz:

A

POROČILA KOT DISKURZ = verbalni jezik + vizualne podobe + utrjene konvencije

Poročila kot diskurz, kot sklop koncencij, ki si prizadevajo nadzorovati in omejiti pomene dogodkov, o katerih poročajo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Poročila kot blago:

A

Poročila so tudi blago, ki ga je drago zbirati in distribuirati. Ustvarjati morajo občinstvo, ki je ustreznega obsega in sestave, da ga je mogoče prodati oglaševalcem.
Biti morajo popularna in ustvarjati občinstvo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Poročila: kaj za moške kaj za ženske?

A

Nacionalna poročila so predvsem moška kultura, čeprav se končajo z lahkotnejšo novico, ki naj bi med občinstvo znova privabila ženske.
Značilno je, da jim sledi lahkotnejši magazinski informativni program (pogosto lokalnega interesa nasproti nacionalnemu), katerega namen je ugajati ženskam in združiti družino pred ekranom za pomembnejše oglase, predvajane v najbolj gledanem času (prime-time), ki se bo razvrstil med programom v naslednjih dveh ali treh urah.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Poročila kot žanr:

A

Žanr poročil je eden najbolj zapletenih in preučevanih TV-žanrov, hkrati pa tisti, ki najlažje mobilizira nekatere ključne določujoče značilnosti medija - zdajšnjost, segmentacija in ponavljanje.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

ključne določujoče značilnosti medija:

A
  • zdajšnjost,
  • segmentacija
  • ponavljanje
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
18
Q

Čemu posvečajo največ pozornsoti teorije poročil?

A

predvsem vprašanjem točnosti, pristranskosti ali objektivnosti, temeljijo na empiristični predstavi realnosti.

19
Q

Fikcija vs novice

A

Televizijci (še posebej poklicni novinarji) radi ločujejo poročila od fikcije in jih umeščajo na informativno stran popularnega. Predstava, da je televizija okno v svet je danes znana kot prevara transparentnosti in je še vedno živa. Žanrske razlike med informacijo in zabavo ali med dejstvi in fikcijo so ključne za urednike, saj opisujejo različne vrste etike. Tekstualno se poročila ne razlikujejo veliko od soap opere, obstajajo pa zelo realne razlike v načinu, kako občinstva in uredniki oba žanra razumejo in k njima pristopajo.

20
Q

Žanrska spolna razlika:

A

Potrebno je omeniti žanrsko-spolno razliko pri kateri je pomembno to, da po mnenju moških faktični programi spodbujajo razpravo ali pogovor, medtem ko ženski soapi ustvarjajo le čenče, na ravni, kaj se bo nekomu zgodilo v naslednji epizodi. Moški princip kliče po nadzorovanju, pravilih in osrediščanju pomenov, ženski pa po odpiranju in decentralizaciji.

21
Q

Kaj so strategije obvladovanja?

A

So formalne značilnosti ali način, na katerega poročila osmišljujejo realnost in nadzorujejo njeno potencialno anarhično polisemijo, način sledi znanima semiotičnima osema – paradigmatični in sintagmatični.

22
Q

Paradigmična in sintagmična semiotična os:

A

🡪 Paradigmatična deluje s pomočjo procesa selekcije in kategorizacije,
🡪 sintagmatična pa s pomočjo kombinacije in narativizacije.

23
Q

Kategorizacija

A

Je 1. raven strategij obvladovanja, kar pomeni, da moramo najprej izbrati dogodke, o katerih bomo poročali.

24
Q

Galtung in Rugeja: Za prepoznavnost dogodka kot vrednega unovičenja potrebno, da je dogodek:

A

aktualen,
povezan z elitnimi osebami,
negativen in
presenetljiv.

25
Q

aktualnost

A

Aktualnost zahteva, da se je dogodek z novičarko vrednostjo zgodil v zadnjih 24 urah in da so se v tem času zgodile stvari, ki si jih lahko razložimo kot izvor in dokončanje ali zaporo. V poročilih ima kontinuirani potek zgodbe majhen pomen in le malo je referenc na minule dogodke. Celo zgodba, ki se nadaljuje, je razdeljena v 24-urne samostojne segmente: aktualnost in segmentacija sta karakteristiki, ki se medsebojno podpirata.

26
Q

Dogodek naj bi bil povezan z elitnimi osebami

A

Dogodek naj bi bil povezan z elitnimi osebami. Vsi nastopajoči v poročilih so znani, če ne osebno (politiki, uradniki, športniki in estradniki), pa vsaj po svojih družbenih vlogah (sindikalisti, preživeli v nesrečah, predstavniki manjšin, žrtve). Družbeno močni so nam znani kot posamezniki brez moči ali glasovi opozicije; znani so kot družbene vloge, ki jih zasedajo različni posamezniki, ki se spreminjajo in za katere je značilno, da jih zlahka pozabimo. Elita, ki se pojavlja vedno znova, nosi akumulirane pomene svojih preteklih pojavitev. Ker so ti pomeni utelešeni v posamezniku, imajo v naši individualistični družbi večjo semiotično težo kot akumulirani pomeni »vlog«, kakršni so na primer delavski sindikalni organizator, žrtev itd. Družbeno moč elitnih oseb poudarja pripovedna moč, ki jo omogoča poznavanje.

27
Q

Novice so večkrat pripetijo v javni sferi

A

Novice so večkrat pripetijo v javni sferi (kjer se gibljejo elitni ljudje) kot v domači. V domači se pojavi le, če je prizorišče ekstremnega ali hudega zločina in je zato konstruirano kot zadeva javnega prava in reda. Naša družba obravnava javno sfero kot moško in jo zato naseljuje z moškimi. Poročila v veliki meri govorijo o »moškem« in so usmerjena k moškemu občinstvu. Novičarske zgodbe so strukturirane tako, da ustvarjajo narativno zaporo v moški fiktivni pripovedi. Novičarske zgodbe morajo vsiliti zaporo odprtim, nadaljujočim se dogodkom: konec mora ublažiti novost.

28
Q

Novica je negativna in poseže v normalno:

A

Prisotna je podmena, da življenje običajno teče gladko, upošteva pravila in zakone in je harmonično. Te norme utelešajo ideologijo dominantnih razredov. Kategorija »abnormalnega« na primer pomeni, da lahko vidimo umor in gospodarski spor kot enako disruptivna. Konceptualne strategije, ki omogočajo, da poročila in njihovi bralci na podobne načine konstruirajo razumevanje tako očitno različnih dogodkov, so pomemben del njihovih ideoloških praks.

29
Q

Ideološke norme (znotrej poročanja o negativnem dogodku):

A

Neizgovorjene ideološke norme, zaradi katerih je ta konceptualna strategija možna, so norme naše družbe. Negativni dogodki v drugih delih sveta so v enakem odnosu do teh norm in jih zato beremo drugače. Zahodna poročila npr. države tretjega sveta konvencionalno reprezentirajo kot območja lakote in naravnih nesreč, družbenih revolucij in politične korupcije. Teh dogodkov ne vidimo kot kršitev njihovih družbenih norm, temveč kot dogodke, ki potrjujejo naše norme/naše prevladujoče mnenje, da zahodne demokracije zagotavljajo osnovo življenja za vsakogar, da so stabilne, da jih upravljamo pravično in pošteno. Ko se pojavijo odkloni od teh norm v naši lastni državi, jih reprezentiramo, kot da so odkloni od norme; v državah tretjega sveta pa takšne dogodke reprezentiramo kot njihove norme, ki se izrazito ločijo od naših. Za zahodne informativne medije tretji svet ni veliko več kot območje naravnih in političnih nesreč.

Splošni očitek, da so naša poročila vedno »slaba«, ne upošteva dejstva, da »slabo« obravnavamo in beremo kot odklon od norme, ki je potemtakem konstruirana kot »dobra«, in da je ta normativna predpostavka še močnejša, ker ostaja neizgovorjena.

30
Q

Povezava med eletizmom in negativnostjo:

A

Obstaja povezava med elitizmom in negativnostjo: o pozitivnih ali »normalnih« dejanjih elitnih ljudi poročajo pogosto, medtem ko se tisti brez družbene moči zdijo vredni unovičenja le, kadar so njihova dejanja disruptivna ali odklonska. Ko novica reprezentira dominantnega kot tistega, ki deluje pozitivno, in podrejenega kot tistega, ki deluje deviantno, se zaplete v iste ideološke prakse kot fikcijska televizija. Junaki utelešajo osrednje družbene vrednote, medtem ko lopovi in žrtve utelešajo odklonske in disruptivne vrednote. Nasilje, ki je prevladujoči modus reprezentiranja razmerja med junaki in lopovi, je zato konkretna metafora družbenega ali razrednega konflikta.

31
Q

Konflikt v novičarskih zgodbah in fikcijskih:

A

Za nastanek dobre novičarske zgodbe je konflikt enako pomemben kot za nastanek dobre fikcijske zgodbe. Novičarske vrednote izhajajo iz iste družbe kot fikcijske, obojne imajo enako potrebo po popularnosti in so si v osnovi podobne.

32
Q

Paradoks: Presenetljivost

A

Paradoksno je, da naj bi bile konvencije novic njihova »presenetljivost«. Napetost med predvidljivostjo konvencij in predpostavljeno nepredvidljivostjo »realnosti« zahteva, da se je zavemo. Celoten postopek zbiranja novic in poročanja se tej nepredvidljivosti upira, saj so novičarske zgodbe pravzaprav napisane vnaprej. Poročevalec le doda lokalne podrobnosti. Te konvencionalizacije realnosti ne smemo nikoli priznati, saj bi, če bi to storili, razkrinkali prevare transparentnosti. Presenetljivost zato ocenjujemo kot znamenje, da v skrajni konsekvenci novico določa realnost. Presenetljivost je nujna spremljevalka prepričanja o objektivnosti novice.

33
Q

Kakšna je zaporednost kategorizacij?

A

Je analitična in NE kronološka.

34
Q

Kakšno vlogo igra objektivnost?

A

igra pomembno vlogo v ideologiji poročil in bralnih razmerjih, ki jih poskušajo poročila vzpostaviti s svojimi občinstvi.

35
Q

Modalne razlike med fikcijo in novico

A

Med novico in fikcijo kljub podobnim reprezentacijskim konvencijam obstajajo modalne razlike. Zdi se, da imajo poročila tesnejšo vez z grobo realnostjo, kot fikcija, in zato obstajajo razlike v načinu kako jih gledalci berejo. Za otroke je smrt v poročilih bolj moteča, kot smrt v fikcijski TV. To je osnova tega, kar sta Fiske in Hartley poimenovala »ukleščanje«.

36
Q

Ukleščanje

A

Ukleščanje je torej proces, ki potencialno disruptivne dogodke umesti v dominantni vrednostni sistem, ne da bi pri tem poročila izgubila avtentičnost. Ta avtentičnost jamči »resničnost« interpretacije, ki jo to umeščanje vključuje (in paradoksno dovoljuje) in predstavlja kot objektivno. Objektivnost je »neavtorizirani« glas buržoazije.

Ukleščanje/clawback (poimenovano po Fiskeju in Hartleyju) je struktura poročanja, ki deluje, da bi potencialno odklonske in disruptivne dogodke uklestila nazaj v dominantni vrednostni sistem. TV poročila delujejo s pomočjo treh stopenj ukleščanja. Ustrezajo prostorom, ki so materialni in simbolni.

Tri stopnje ukleščanja:
- studujski voditelj
- poročevalec
- posnetek

37
Q

STUDIJSKI VODITELJ

A
  • Osrednji prostor je prostor studijskega bralca poročil, ki ni avtor lastnega diskurza, a izreka objektivni diskurz resnice. Za poudarjanje objektivnosti diskurza pogosto paradoksno uporabljajo osebnostne poteze bralca novic – npr. zanesljivost ali kredibilnost. S tega mesta ne more govoriti radikalen, disruptiven glas.
38
Q

Poročevalec

A

je hkrati individualni in institucionalni glas, ki je diskurzivno podrejen in prostorsko umeščen daleč stran. Njegova funkcija je posredovati med grobo realnostjo in končno resnico, ki jo izreka bralec poročil. Različni poročevalci lahko različno prispevajo k isti »resnici«, označeni pa morajo biti kot individui tako da se njihove resnice zdijo subjektivne, nominirane in zato 🡪 na diskurzivni hierarhični lestvici njihove »resnice« umeščene nižje, kot pa resnice bralca poročil.

39
Q

POSNETEK

A

Najdlje od studia so očividec, vpleteni govorec, aktualni posnetek, glasovi, o katerih se zdi, da izražajo realnost in da jih je zato treba diskurzivno obvladati. Protislovje: resnica obstaja samo v studiu, kljub temu pa je njena avtentičnost odvisna od očividcev in aktualnega posnetka, tistih delov »grobe realnosti«, katerih pomene dejansko ustvarja diskurz studia. Aktualni posnetek pogosto ni posnetek dogodkov, ki jih opisuje scenarij oddaje, ampak je lahko arhivski posnetek ali sekvenca, ki je bila posneta šele po dogodku.

40
Q

Objektivnost

A

Z objektivnostjo gresta z roko v roki tudi avtentičnost in takojšnjost, ki povezujeta novičarske vrednote z lastnostmi televizije na splošno. Ker se avtentičnost povezuje z realističnostjo, takojšnjost pa z zdajšnjostjo ali oddajanjem v živo, sta obe osrednjega pomena za doživljanje televizije. V poročilih obe delujeta tako, da podpirata prevaro transparentnosti.

+ ukleščanje

41
Q

Takojšnjost

A

Takojšnjost ne uporabljajo samo zato, da bi zamaskirali proizvedenost poročil, ampak tudi zato, da bi promovirali prednosti TV v primerjavi s tiskom. Tehnologije distribuiranja novic, sateliti, so omogočile istočasno distribucijo novic po vsem svetu. Sateliti so izjemno draga distribucijska sredstva, in reden dostop si lahko privoščijo le velike multinacionalne korporacije. Novice predelajo v zgoščene satelitske programe, da bi jih prodali v vse kotičke sveta. Poudarek na hitrosti in takojšnjosti odvrne pozornost od poblagovljenja novic, katerih kriterije produkcije in selekcije določajo multinacionalne korporacije. Ker je kupovanje in zbiranje novic drago, revnejše države kupujejo bele novice o samih sebi ali o svojih sosedih.

42
Q

Strategije obvladovanja na ravni teksta

A

Ko pa govorimo o strategijah obvladovanja, ki začnejo delovati na ravni teksta, pa lahko izpostavimo štiri: eksnominacijo,
inokulacijo,
metafore in
novičarsko naracijo.

43
Q

Eksonominacija

A

Eksnominacija 🡪 evakuacija pojma iz lingvističnega sistema s strukturo razlik in alternativ
- subjekti so prikriti
- zvok: tvornik, trpnik (etnominirani – aktiv, občutek, da obstaja druga alternativa, eksnomi – pasiv)
- nekaj, kar ni poimenovano, nominirano: je poimenovano (poimenovan subjekt izjave)

Ta neosebna objektivnost, ki »jamči« njegovo resničnost, je primer ideološke prakse, ki ji Barthes pravi »eksnominacija«. Za to, kar je eksnominirano, se izkaže, da nima alternative, in ima zato zagotovljen status naravnega, univerzalnega ali tega, česar ne moremo izpodbijati.

44
Q

Inokulacija

A

Inokulacija 🡪 (metaforično) radikalni glas, da še bolj podkrepijo dominantno mnenje
- primer TEŠ 6, kakšen je vpliv sosežiga odpadkov? Nominiran: 1. intervjuvanka predstavlja strokovnjake, 2. intervjuvanka predstavlja šaleško ekogibanje… 2 poimenovani skupini
Eksnominiran: Teš (kot abstraktna entiteta, vsemogočna »Teš odgovarja«) podobno kot bi rekla, da država odgovarja. Te izjave imajo različen status, kar je eksnominirano se zdi močnejše, kar je nominirano zlahka zamenjamo, če se ne strinjamo z nečim.

Enako splošna je taktika »inokulacije«. V tej metafori Barthes poveže družbeno telo s fizičnim telesom. Inokulacija (cepljenje) pomeni proces, v katerem fizično telo sprejme vase nadzorovani odmerek bolezni, ki ga ogroža, da bi si okrepil obrambo pred to boleznijo. Figurativno se metafora nanaša na konvencijo novice, da radikalnim glasovom dopušča govoriti pod nadzorom ter so pri tem nominirani in vstavljeni v pripoved tako, da zagotovijo okrepitev družbenega telesa. Pomen besede v našem kontekstu potrebno razumeti seveda metaforično. Nanaša se na značilnost novic, da radikalne glasove nadzira in da so potem ti glasovi nominirani tako, da zagotovijo okrepitev družbenega telesa, ne pa da le-to ogrožajo. Drugače povedano: gre za to, da novice vstavijo neko alternativno mnenje, da se bolj dominantno mnenje bolj okrepi.