2. From mediation to mediatization; Hjarvard Stig Flashcards
S čim se ukvarja medijatizacija?
Zakaj je koristna?
Mediatizacija se ukvarja z vprašanjem vloge in vpliva medijev v kulturi in družbi.
Koristna je za razumevanje tega kako se mediji širijo, kako se prepletajo in kako vplivajo na druge družbene institucije (npr. politika, vojna, vera..)
Kako so razumeli in preučevali medije v preteklosti?
Razumeli so na način:
- mediji so zunanji vpliv na kulturo in družbo
- medije so instrument, ki se ga posamezniki poslužujejo za določen namen
Dve tradiciji preučevanja medijev in komunikacije:
1. Paradigma učinka se osredotoča na to kaj “mediji počnejo z ljudmi”-> kakšne učinke imajo mediatizirana sporočila na posameznike in skupine v družbi.
Npr. Poročanje o politikih med politično kampanjo ima lahko vpliv na našo izbiro politika, oglaševanje za vplivanje na kupčevo izbiro, filmi za pritegnitev ali odvračanje pozornosti od pomembnih dogodkov, situacij, informacij…
- Mediji so tukaj NEODVSNA spremenljivka,ki vplivajo na posameznika- odvisna spremenljivka.
- Kulturne študije se osredotočajo na to “kaj ljudje počnemo z mediji”.
Posamezniki, uporabniki so aktivni in kompetentni ali celo vplivni in so sposobni uporabe medijev v vsakdanjem življenju za zadovoljevanje svojih potreb.
Takšni posamezniki se ne uklonijo hegemonskemu diskurzu medijskih vsebin, ampak so do njih kritični v sklopu svojega kulturnega in družbenega ozadja- lahko celo izzovejo določene prevladujoče ideje.
-Mediji so tukaj ODVISNA spremenljivka, aktivno občinstvo in uporabniki pa neodvisna.
Kako vidijo medije nove teorije- medijatizacija?
Na kaj so se v preteklosti preveč osredotočali?
Mediatizacija kot teorija pa se od obeh razlikuje: medijev NEmoremo ločevati od družbenih in kulturnih institucij.
Raziskovalci so se v preteklosti preveč obremenjevali s procesom MEDIACIJE. Kulturni in družbeni vpliv medijev so razumeli znotraj komunikacijskega procesa, kot posledica mediatiziranih sporočil na občinstvo in obratno kako aktivno občinstvo uporablja mediatizirana sporočila.
Študije mediatizacije pa pozornost preusmerijo na strukturne spremembe medijev v sodobni kulturi in družbi. Vpliv medijev ni samo znotraj same komunikacije sporočevalec-sporočilo-prejemnik, ampak je vpliv tudi v spreminjajočem se odnosu med mediji ter kulturnimi in družbenimi sferami.
Na kaj se osredotočajo medijatizacijske študije?
Kaj je njen cilj?
Mediatizacijske študije se osredotočajo na DOLGOROČNE STRUKTURNE SPREMEMBE v odnosu med mediji, družbo in kulturo- v katerem imajo mediji VEČJO AVTORITETO za definiranje družbene realnosti in pogojev vzorcev družbenih interakcij.
CILJ= ali so in kakšne so strukturne spremembe med mediji in različnimi družbenimi institucijami ali kulturnimi fenomeni in kako le te vplivajo na človeško domišljijo, odnose in interakcije.
Kaj je Mediacija?
Mediacija: uporaba medija za komuniciranje pomena (posredovanja sporočila).
Posveča pozornost specifični komunikaciji umeščeni v določen PROSTOR IN ČAS.
Kaj pomeni dualnost medijev?
Dualnost medijev: mediji so dosegli dvostranski razvoj: na eni strani so postali nujno potreben del ostalih institucij (ostale institucije so bile do neke mere prisiljene se podrediti medijski logiki), hkrati pa so postali tudi sami neodvisna institucija (predstavljajo povezavo med drugimi institucijami in hkrati predstavljajo interpretativne okvirje za naše razumevanje družbe kot celote in sestavljajo skupni prostor za javno razpravo.)
Zakaj je potrebna teorija srednjega razreda za analizo medijatizacije?
Teorija srednjega razreda
Mediacija- preveč ozkogledno naravnana (na sam komunikacijski proces)
Mediatizacija- širši pogled: dolgoročno, makro proces, strukturne spremembe na večji lestvici v razmerju med mediji, kulturo in družbo.
Vprašanje je: Kakšna je primerna mera generalizacije za grajenje teoretskega okvirja?
Cilj je določiti splošni vzorec razvoja znotraj določene družbene institucije ali kulturnega fenomena in znotraj določenih zgodovinskih obdobji specifično v družbenem in kulturnem kontekstu.
Teorija srednjega razreda ne zagotavlja določene potrebne lestvice splošnosti ali pa drugih konceptualnih zahtev. Odseva pa ambicijo po razvoju teorij, ki združujejo teoretično ambicioznost in empirično previdnost *
Analiza mediatizacije se bo osredotčala na srednjo raven družbenih in kulturnih ureditev.
Srednjo raven perspektive pa določajo skozi institucionalni pristop- omogoča nam posploševanje mikro-družbenih srečanj znotraj specifične domene kulture in družbe, hkrati pa nam preprečuje združevanje vseh univerzalnih medijskih vplivov na makro ravni.
Medijatizacija kot senzitivni koncept:
Blumer, Senzitivni proces/ koncepti:
Mediatizacija ni “končni koncept”, ker se ne nanaša na točno določene lastnosti razreda ali predmeta, nima jasne definicije za katero so potrebni specifični/ določeni atributi in fixna merila.
“Senzitivni koncepti” vs “končni koncepti”; razlika med njima ne predstavlja dihotomije, ampak kontiniuteto. Senzitivni koncepti se lahko testirajo, izboljšajo in dodelajo in se tako pomikajo k bolj končnim konceptom.
Za potrebe raziskav mediatizacije je le ta bolj primerna kot senzitivni koncept, ker niso izidi njenega delovanja v vseh kulturah in družbah enaki.
NI nujno, da je najpomembnejši izid razvoja medijev sprememba.
Npr. izum telefona- olajšal je ohranjanje in negovanje že obstoječih odnosov.
Nesmemo zamenjati “novosti” in “spremembe” družbenih in kulturnih ureditev.
Visoka moderna in medijatizacija:
Mediatizacija je pomemben koncept v povezavi z modernizacijo družbe.
Mediatizacija bi morala biti videna kot “modernizacijski proces” tako kot globalizacija, urbanizacija, individualizacija itd. - ker so mediji pav tako prispevali k razstavljanju družbenih odnosov od obstoječega konteksta in jih na novo postavila v nov družbeni kontekst.
Nanjo so začeli gledati kot modernizacijski proces šele v obdobju visoke moderne.
Kaj je medijska logika?
Medijska logika v večini obsega logiko oblikovanja -format, ki določa kako je gradivo kategorizirano, izbiro načina predstavitve, ter izbor in prikaz družbenih izkušenj z mediji
(+ tehnološki in organizacijski aspekt produkcije vsebin)
Medijska logika: termin je uporabljen za prepoznavanje dejstva, da imajo mediji določen model funkcioniranja in karakteristike (specifikacije medijev), ki vplivajo na druge institucije in kulturo ter družbo na splošno- ko postanejo odvisni od sredstev, ki jih mediji nadzirajo in proizvajajo.
4 tipi mediatiziranih procesov
- Podalšajo človeške komunikacijske sposobnosti
- Mediji zamenjajo družbene “face to face” dejavnosti
Npr. Internetno bančništvo je v veliki meri nadomestilo fizičen obisk bank - Mediji spodbujajo združitev dejavnosti
Npr. face to face dejavnosti spremlja mediatizirana komunikacija- mediji infiltrirajo vsakdanje življenje - Prilagajanje vedenja
Npr. Politiki so se priučili samoizražanja izražanja primernega za objavo v medijih “sound-bites” v interakcijah z novinarji.
Kaj institucionalizira množične medije?
Z izumom tiska je prišel tudi razvoj tehnologije- omogočili so kroženje informacij v družbi na višji ravni kot kadarkoli prej
Ta pojav je institucionaliziral množične medije, omogočil je komunikacije in interakcije med posamezniki na razdaljo, omogočil je hranjenje in reproduciranje informacij skozi čas.
Sporočilo prek množičnih vs interaktivnih medijev
Sporočevalci prek množičnih medijev imajo v celoti nadzor nad svojim sporočilom, nimajo pa nadzora nad tem, kako bo prejemnik sporočilo razumel.
V primeru interaktivnih medijev imata oba nadzor tako pri razumevanju kot pri komuniciranju pomena- kljub temu situacija ni primerljiva s tisto v živo.
Thompson, pojav in vloga korporacij
Thompson: Vidi močno povezavo med mediatizacijo in spremembami/ posledicami v družbi ter z pojavom večjih medijskih organizacij na nacionalni in globalni ravni. Te korporacije distributirajo in producirajo simbolne produkte, ki spreminjajo način komunikacije v družbi- med institucijami in med institucijami in posameznikom.
Medijske vsebine postajajo vedno večji del posameznikove identitete.
Krotz; mediatizacija kot meta-proces
Mediatizacija kot meta-proces (ni odvisna od določenega zgodovinskega obdobja) v povezavi z individualizacijo in globalizacijo. Definira jo kot neskončen, nadaljujoč se proces v katerem se pojavlja vedno več medijev, ki so institucionalizirani- mediji spreminjajo posameznike odnose in njihovo vedenje, posledično spreminjajo družbo in kulturo.
-vidi jo kot del civilizacijskega procesa, ki sledi človeški aktivnosti od začetka pismenosti.