42. Opłata skarbowa Flashcards
Co podlega opłacie?
- W sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej opłacie podlega:
1) dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek, np. wydanie zgody, przeniesienie decyzji, przyjęcie zgłoszenia,
2) wydanie zaświadczenia na wniosek,
3) wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji). - Opłacie podlega również złożenie dokumentu, który stwierdza udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii – w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.
Nie podlega opłacie skarbowej m.in.:
1) czynność urzędowa, wydanie zaświadczenia i zezwolenia (pozwolenia, koncesji) albo złożenie dokumentu, który stwierdza udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawach:
a) alimentacyjnych, opieki, kurateli i przysposobienia,
b) świadczeń socjalnych oraz w sprawach załatwianych na podstawie przepisów o pomocy społecznej i przepisów o zatrudnieniu socjalnym,
c) zatrudnienia, wynagrodzeń za pracę,
d) nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz ochrony zdrowia,
2) czynność urzędowa, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego.
Stawki opłaty:
Wykaz czynności urzędowych, zaświadczeń i zezwoleń, itd., które podlegają opłacie skarbowej, a także jej stawki i zwolnienia określa załącznik do ustawy o opłacie skarbowej.
Kto płaci opłatę skarbową?
- Osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli na ich wniosek lub zgłoszenie urząd dokonuje czynności albo wydaje zaświadczenie lub zezwolenie (pozwolenie, koncesję).
- W przypadku złożenia dokumentu, który stwierdza udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii, opłatę skarbową płacą solidarnie mocodawca i pełnomocnik, przedsiębiorca i prokurent.
Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje z chwilą:
a) zgłoszenia ( instalacji, z której emisja nie wymaga pozwolenia, a która może negatywnie oddziaływać na środowisko),
b) złożenia wniosku,
c) złożenia dokumentu pełnomocnictwa lub prokury (ich odpisu, wypisu lub kopii),
– w organie administracji publicznej, sądzie lub podmiocie, który załatwia sprawy z zakresu administracji publicznej.
Podmioty zowlnione z opłaty skarbowej:
1) jednostki budżetowe
2) jst
3) organizacje pożytku publicznego, jeżeli zgłaszają lub wnioskują o dokonanie czynności urzędowej albo o wydanie zaświadczenia lub zezwolenia – wyłącznie w związku z nieodpłatną działalnością pożytku publicznego w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
itd.
Zwrot opłaty:
- następuje wyłącznie na wniosek, który składa się do właściwego organu podatkowego (wójta, burmistrza lub prezydenta miasta).
- otrzymywany w przypadku gdy, mimo jej zapłacenia nie dokonano czynności urzędowej albo nie wydano zaświadczenia lub zezwolenia (pozwolenia, koncesji).
Organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest…
wójt (burmistrz, prezydent miasta).