23. Sposoby uzyskiwania ochrony prawnej w zakresie realizacji obowiązku podatkowego Flashcards
Sposoby uzyskiwania ochrony prawnej w zakresie realizacji obowiązku podatkowego:
1) urzędowe interpretacjie przepisów prawa podatkowego:
a) ogólne
b) indywidualne
2) Porozumienia w sprawie cen transferowych.
Istota urzędowych interpretacji przepisów prawa podatkowego:
- stanowią instytucję zmierzającą do pogłębienia zasady pewności opodatkowania;
- w systemie prawa podatkowego pełnią funkcję informacyjną i ochronną;
- sprowadza sie do stworzenia podatnikom i innym podmiotom możliwości wyjaśnienia wątpliwości w zakresie stosowania prawa podatkowego;
- pozwalają na upewnienie się co do prawidłowości sposobu opodatkowania i uniknięcie ewentualnych negatywnych konsekwencji związanych z brakiem opodatkowania lub jego wadliwością.
Ogólne interpretacje przepisów prawa podatkowego:
- wydawane przez Ministra Finansów
- zapewnia jednolite stosowanie przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej;
- wydawane z urzędu lub na wniosek (nie organu administracji publ.)
- powinna zawierać: opus zagadnienia oraz wyjaśnienie zakresu i sposobu stasowania interpretowanych przepisów prawa podatkowego do opisanego zagadnienia wraz z uzasadnieniem prawnym;
- publikowane bez zbędnej zwłoki w Dzienniku Urzędowym MF oraz zamieszczane w BIP.
Indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego:
- wydaje Dyrektor Biura Krajowej Informacji Podatkowej albo stosownie do swojej właściwości wójt, burmistrz, starosta lub marszałek województwa na wniosek zainteresowanego, w jego indywidualnej sprawie.
- zmiana lub uchylenie tylko przez MF.
- zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny.
- wydawana bez zbędnej zwłoki, nie później niz w terminie 3 ms od dnia otrzymania wniosku.
- zamieszczana w BIP.
Co ma zasadnicze znaczenie dla ochrony praw podatnika?
konsekwencje prawne zastosowania się do interpretacji podatkowych - zastosowanie się do interpretacji ogólnej lub indywidualnej nie zwalnia z obowiązku zapłaty podatku, lecz nie może szkodzić wnioskodawcy.
Kiedy ma miejsce zwolnienie z obowiązu zapłaty, skutkujące wygaśnięciem zobowiązania podatkowego?
w przypadku zastosowania się do interpretacji, która następnie została zmieniona, której wygaśnięcie stwierdzono lub która nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, jeżeli:
a) zobowiązanie nie zostało prawidłowo wykonane w wyniku zastosowania się do interpretacji, która uległa zmianie, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej oraz
b) skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce po opublikowaniu interpretacji ogólnej albo po doręczeniu interpretacji indywidualnej.
Istota porozumień w sprawie cen transferowych:
takie ukształtowanie poziomu cen w transakcjach zawieranych przez powiązane ze sobą podmioty gospodarcze, by w wyniku tych powiązań osiągnąć strukturę dochodów poszczególnych spółek tworzących grupę pozwalającą na wykazanie dochodu podlegającego opodatkowaniu tam, gdzie z powodów podatkowych było to najkorzystniejsze.
Celem zawierania porozumień w sprawie cen transferowych jest…
uznanie przez organ podatkowy za prawidłowy sposobu ustalania ceny przez dany podmiot w transakcjach z innym podmiotem.
Rodzaje porozumień w sprawie cen transferowych:
a) jednostronne - polegają na uznanie przez MF, na wniosek podmiotu krajowego, porównywalności istotnych warunków ustalonych pomiędzy tym podmiotem krajowym a powiązanym z nim podmiotem lum podmiotami z warunkami, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, oraz potwierdzeniu prawidłowości wyboru metody ustalanie can transakcyjnych w uznanych przez ten organ warunkach.
b) dwustronne - MF może porozumiewać się z władzą podatkową właściwą dla podmiotu zagranicznego powiązanego z podmiotem krajowym w przypadku gdy warunki ustalania cen transferowych dotyczą podmiotu lub podmiotów zagranicznych.
c) wielostronne - jak wyżej tylko MF porozumiewa się z władzami podatkowymi dla podmiotów zagranicznych powiązanych z podmiotem krajowym.
Postępowanie w przedmiocie porozumień w sprawie ustalenia cen transakcyjnych wszczynane jest…
- zawsze na wniosek podatnika.
- przedmiotem mogą być tylko transakcje które zostaną dokonane po łożeniu wniosku;
- wnioskujący obowiązany jest do wskazania wybranej metody ustalania ceny transakcyjnej i przedstawienia propozycji jej stosowania oraz warunków wraz z uzasadnieniem i dokumentami.
- postępowanie kończy się wydaniem decyzji w sprawie porozumienia - decyzja obowiązuje max. 5 lat (możliwe przedłużenie o kolejne 5 lat).